Stootte „Rijnmond II" op het wrak van de „Thuntank VII"? KEUS ADVIES bender IN DE VISHAL EN OP ZEE Van der Linden legt voorzittershamer bij voetbalvereniging Waterloo neer r m. m Nieuw politiebureau voor Heemskerk Iets voor u bij Raad voor de Scheepvaart spreekt schipper van hektrawler vrij Havenverkeer van Amsterdam Bazar in de Goede Herderkerk IJmuiden Bromfietsers botsen in IJmuiden Diefstal van kabel op bouwwerk Telefoon redactie na kantooruren diaprojectoren filmprojectoren jj.A.Gans en Zoonj I. „Honi soit qui mal y pense" Sleutelen bij 't Nut DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 9 bij Drie maanden Zes weken Bromfietsers in Beverwijk in ziekenhuis opgenomen Zeventien automobilisten in tunnel bekeurd OVERHEMD of WEEKENDER voor HALVE prijs jou Uiuu Velsense auto-equipe beste in Bussum IN ONZE SHOWROOM Juwelier R. de Boer Op 20 januari van het vorig jaar is de hektrawler „Rijnmond II" KW 43 op weg van Casle Bay (Hebriden) naar IJmuiden op de Noordzee op een wrak gestoten. De raad voor de scheepvaart te Amsterdam neemt als waarschijnlijk aan, dat dit mo gelijk het wrak van de Zweedse kusttan- ker „Thuntank VII" is geweest. De schip per van de hektrawler, C. Z., treft geen blaam: hij is kordaat opgetreden en heeft zijn schip, dat veel water maakte, op eigen kracht naar IJmuiden gebracht. Na het stoten men voelde te 0.45 uur een zware klap dacht de schipper, dat het schip slechts een zeetje over kreeg. Maar al spoedig bleek, dat de V.P. vol water stond en dat de deur van het ma gazijn bakboord voorin water door liet, zo dat er ook water in het tussendek, dat feitelijk het hoofddek is, kwam. Door al dit water kwam het schip zwaar voorover te liggen. Om het schip weer wat achterover te krijgen werden kantjes haring, ongeveer 250, overboord geworpen. Verder werden 15 lege tonnen vol water gegooid en op het achterdek geplaatst. Hierdoor kwam het schip aardig terug, maar het bleef nog iets in zijn kop liggen. De schipper heeft onmiddellijk via de radiotelefonie een mayday-oproep gegeven en met Scheveningen-radio verbinding ge zocht. Dit duurde ongeveer een half uur, aangezien door ijsafzetting op de antenne de oproep slecht door kwam. Met de ra dioverbinding is veel assistentie ontvangen van de IJM 239 en de IJM 54. De sleep boot „Titan" van Wijsmuller snelde met een te hulp. Deze sleepboot bereikte de hektrawler ongeveer 5.00 uur, maar er was geen directe hulp nodig en de „Titan" is steeds bij de hektrawler gebleven tot het schip in IJmuiden aankwam. Om ongeveer 7.30 uur meerde de hektrawler in de ha ringhaven af. De Zweed is later geborgen en naar Botterdam gesleept. Uit de geconstateer de schade wordt aangenomen, dat deze is veroorzaakt door een aanvaring met een ander schip, terwijl de tanker onderstebo ven lag. Dat deze schade zou zijn ontstaan door een mijnontploffing moet volgens een expert van de Koninklijke Marine uitgeslo ten worden geacht. Ten slotte blijkt uit de stukken dat de schade aan de hektrawler zeer wel kan zijn veroorzaakt door een aanvaring met een omgekeerd wrak als dat van de tanker en dat ook de schade aan de Zweed voor een deel kan zijn ver oorzaakt doordat dat schip, omgekeerd drijvende, door de boeg van een varend schip is geraakt. De raad neemt als waarschijnlijk aan, dat de hektrawler mogelijk op het wrak van de „Thuntank VII" is gestoten en dat is dan een gebeurtenis, die geen zeeman in de gegeven omstandigheden kan voor zien of voorkomen. Enige lering is uit dit geval niet te trekken. De raad wil tenslotte zijn waardering Advertentie in en Kennemeriaan 5 (bij de brug) In de week van 20 tot en met 26 septem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 178 zeeschepen (560.667 brt.) en vertrokken 168 zeeschepen (473.642 brt.). GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: andijvie 8-22, bloemkool 19-45, sla 5-17, spinazie 15-42, postelein 30-51, bospeen 12-23, waspeen 12-22, sper ziebonen 45-102, snijbonen 50-174, pronk- bonen 45-85, prei 12-21, tomaten 30-98, komkommer 14-32, groenekool 8-17, rode kool 7-15, selderij knollen 10-20, spruiten 45-103, uien 9-21, witlof 65-154. uitspreken voor het kordate optreden en de besluitvaardigheid van schipper C.Z. na de aanvaring. Schip, bemanning en lading verkeerden toen in het barre weer in groot gevaar en de schipper kan het zich tot een eer rekenen, dat zijn schip op eigen kracht door hem veilig thuis is ge bracht. De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein van het ms. „Hendrik B" gestraft door hem voor de tijd van drie maanden de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 10 december 1962 is de „Hendrik B" op het Tuvangrund in de Oostzee ge strand. Volgens het oordeel van de raad heeft de kapitein ernstige fouten gemaakt. Het was onverantwoord de navigatie bij nacht over te laten aan een onervaren ongediplomeerde jongeman van zeventien jaar. Bovendien heeft hij het ogenblik van overgeven van de wacht bijzonder on gunstig gekozen en is hij daarbij in ern stige mate nonchalant te werk gegaan. Bij het bepalen van de straf neemt de raad in aanmerking dat de kapitein inzicht in eigen fouten heeft. Schipper H. K. van de ^.Egmont" IJM 99, die op 21 januari van dit jaar op reis van IJmuiden naar de visgronden op de Vrijdag 2 en zaterdag 3 oktober wordt in de Goede Herderkerk in IJmuiden-oost door de christelijke vrouwenvereniging „Dient elkander door de liefde" een grote bazar gehouden, die groter van opzet is dan in vorige jaren: de expositie van onder meer huishoudelijke artikelen in de zalen 2 en 4 van het hervormd jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan, waar men behalve kopen zich ook bezig kan houden met velerlei spelen. De bazar is geopend: vrijdagmiddag van 2 tot 5 en vrijdagavond van 7 tot 10 uur; zaterdag van 2 uur in de middag tot 10 uur 's avonds. Bij een botsing tussen twee bromfietsers op de hoek Koningstraat-Begijnestraat- Kloosterstraat in Beverwijk zijn woens dagmorgen een 21-jarige en een 18-jarige bromfietser zodanig gewond dat zij in het Roode Kruisziekenhuis moesten worden opgenomen. Op de splitsing van de Kompasstraat- De Roemerstraat in IJmuiden kwamen woensdagavond een 21-jarige bromfietster en een 18-jarige bromfietser met elkaar in botsing. De vrouw passeerde een links van de weg staande vrachtauto toen de jongen de bocht te kort nam. Beiden kwamen te vallen. De bromfietster klaagde over pijn in haar hoofd en kreeg schaafwonden aan het rechterbeen. De ongevallendienst heeft haar behandeld en naar haar woning ge bracht. De jongeman klaagde over pijn in de borst. Woensdag zijn zeventien automobilisten bekeurd omdat zij het op de afrit geldende inhaalverbod hadden overtreden. Noordzee nabij boei IJM 2, in aanvaring kwam met het Duitse motorschip „Wilhel- mine Oltmann", is door de raad voor de scheepvaart te Amsterdam gestraft door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevisvaartuigen te ontnemen voor de tijd van zes weken. Uit het onderzoek is, volgens de raad, gebleken, dat de schipper onvoorzichtig ge navigeerd heeft door met gebrekkige ra darobservatie genoegen te nemen en te hard te varen. Hij heeft de regels van mistnavigatie niet voldoende in acht geno men en heeft aldus schuld aan de aanva ring. De IJM 99 schampte met zijn stuurboord zijde langs de stuurboordzijde van de Duit ser, waardoor het schip daar schade op liep aan het bakdek en aan de verschan sing van het brugdek, terwijl voorts de deklaststutten aan stuurboord afbraken. Door de aanvaring werd van de IJM 99 een der platen achter de bak aan stuur boord ingedeukt. Men stopte na de aanva ring de motor en na een radiotelefonisch gesprek met de rederij heeft de IJM 99 de reis vervolgd. Van een onvoorzichtige navigatie aan boord van de „Wilhelmine Oltmann" die de „Egmont" niet meer kon ontwijken, is niets gebleken. Advertentie Traditionele verjaardags-attractie Wie minstens 35.— besteedt ontvangt naar keuze gans Bree straat 17.- 19 Beverwijk Een aannemer uit Haarlem heeft bij de Velsense politie aangifte gedaan van de diefstal van honderd meter rubber kabel op een bouwwerk aan de Gildelaan in Vel- sen-Noord. Enige maanden geleden was van dezelfde aannemer ook al honderdder tig meter rubber kabel ontvreenjd. Het telefoonnummer van de redactie van de IJmuider Courant na kantooruren is met ingang van heden gewijzigd in: 02560—6484. Bij de woensdag in Bussum gehouden motorsportkampioenschappen van de Ne derlandse politie hebben Velsenaren be slag gelegd op twee titels. In de gemeng de klasse automobilisten toonde de équipe, bestaande uit de Velsense hoofdagent van politie Van Duivenvoorde en Pim Zwier van de Rijmonders zich de beste. Zij le verden tevens de beste prestatie van alle klassen. Het duo Spiering-Van de Wee van de Velsense gemeentepolitie eindigde op de zevende plaats. De wedstrijden beston den uit een betrouwbaarheidsrit en een prestatierit. Woensdag Woensdag werden in IJmuiden aange voerd: 9400 kisten vis, waarvan 53 kisten tong en tarbot, 447 schol, 22 schar, 38 bot, 5210 haring, 690 makreel, 2225 schelvis, 253 wijting, 410 kabeljauw en gul, 35 haai, 3 kool vis en 14 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 6-5.40, gr. tong 8.09-7.88, grm. tong 6.28-6.05, kim. tong 6.26-5.83, kl. tong I 6.55-6.30, kl. tong II 6.19-6.09, tarbot I 4.70-4.10. Per 50 kilogram: kl. schol II 43-10, schar 32-17, bot 14-12, verse haring 16.20-11, ma kreel 55-18, gr. schelvis 43-25, gr. schelvis 41-25, kim. schelvis 33-21, kl. schelvis I 27-20, kl. schelvis II 14-8, wijting 18-8, gr. gul 52-40, mid. gul 46-36, kl. gul 17-8.90, kl. haai 38-24, kl. zw. koolvis 38. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 188-112, gr. koolvis zw. 112. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: HD 79-8750, KW 159-20.700, KW 180-7400, KW 213-6300, KW 221-6090, KW 153-7770, KW 173-6120, KW 206-4990, KW 212-5960, KW 49-9760, KW 80-8650, SCH 153-4220, VL 14-10.650, VL 34-13.880, VL 84-10.200. Aanvoer van donderdag Twintig vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd 10.080 kisten vis, 5.000 kilogram tong en 520 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren 1.920 kisten schelvis, 80 wijting, 210 gul en ka beljauw, 1.520 koolvis, 3.600 trawlharing, 1.720 spanharing, 180 makreel, 200 kleine l l Advertentie tonen wij een grote kollektie ZAANSE KLOKKEN. KLOKKEN en MODERNE HANGKLOKKEN. FRIESE Kennemeriaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 kistjes makreel, 520 schol, 10 tarbot en 220 kisten varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 5,60— 5,50, tarbot 5—4,50, zalm 10, grote tong 8,127,90, grootmiddel tong 6,285,94, kleinmiddel tong 6,405,58, tong I 6,23 5,94, tong II 6,12—6,02. Per tien stuks: grote kabeljauw 11278, middel kabeljauw 5241. Per hoop: vleet 64, rog 7146. Per stuk: kreeft 146. Per 125 kilogram: gr. witte koolvis 170, grote leng 8681, middel zwarte koolvis 96, grote zwarte koolvis 126—100, middel ka beljauw 124122, grote kabeljauw 116 108. Per 50 kilogram: tarbot 208—92, griet 12090, tongschar 12094, koolvis I 29 28, koolvis II 1714, kleine witte koolvis 55, grote schelvis 54—38, middel schelvis 4337, kleinmiddel schelvis 4128, pennen 4025, braadschelvis 266,90, radio 8,20 8, gestripte wijting 1810, dichte wijting 158, haai 3424, zwarte poontjes 2613, kleine schol 2820, schar 3218, grote gullen 58—46, middel gullen 48—40, kleine gullen 236, bot 11,3010,20, kleine leng 3734, lommen 34, grote en grootmiddel schol 6256, zetschol 5754, schol I 58 52, schol II 4132, hake I 108, rode poon 7046, ham 128, haring 1411, makreel 4128, kleine wolf 56. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond donderdagmorgen uit 220 kisten schelvis, 110 wijting, 100 gul en kabeljauw, 3.000 haring, 100 schol, 750 kilogram tong. Na- gelost worden nog 1.500 kisten haring. Op zee Thuisvarend naar Scheveningen is de Adriana SCH 126, met aan boord 700 kis ten westkustmakreel. Deze mooie vangst werd in drie etmalen scheep gezet. Twee andere Scheveningse trawlers ho pen dit weekeinde hun vangst te Scheve ningen op de veiling te brengen. De vangst van deze schepen is nog niet bekend. Op de Noordzee, ter hoogte van de Silver Pit, is gisteren de vangst wel zeer tegen gevallen. Vele schepen staan thans op het punt het operatieterrein te verleggen naar de Ierse Zee. Cor van der Linden, de vijftigjarige voorzitter van de IJmuidense voetbalvereniging „Waterloo", heeft besloten dit seizoen een streep te zetten onder zijn voorzittersloopbaan bij deze club, waarvan hij reeds bij de oprichting (28 december 1936) actief was betrokken. Ondanks de door zijn mede bestuursleden op hem uitgeoefende druk van dit voornemen af te zien, meende Van der Linden dat hij door zijn hard horendheid niet meer de juiste man zou zijn om „Waterloo" blijvend te leiden, zodat hij inmiddels naar een geschikte plaatsvervanger heeft uitgezien. Hij is dan ook afgetreden op het moment dat hij de heer H. F. Kliphuis, adjunct directeur van de gemeentelijke bad-, was- en zweminrich tingen als zijn opvolger kon introduceren. „Toen ik in 1957 de voor zittershamer overnam van Dirk Schaap, die op zijn beurt in 1950 Henk de Boer weer was opgevolgd op het moment dat deze wethouder werd, was „Waterloo" wel verdeeld in zes of zeven verschillende groepjes", her innert Van der Linden zich. „Doelbewust heb ik er toen naar gestreefd de macht en de grenzen van deze groepjes te doorbreken, teneinde de vereniging weer gezond te maken. Er moest immers in de eerste plaats een spor tieve vriendengeest in de rood-witte gelederen kunnen heersen. In het begin heeft dit streven naar homogeni teit sommigen wel eens pijn gedaan, maar het resultaat is dan toch maar geweest dat „Waterloo" een fijne en gezonde vereniging is ge worden, waar de onderlinge goede verstandhouding be langrijker wordt geacht dan overwinningen van het eer ste elftal. Ik ben er dan ook persoonlijk van overtuigd, dat alle Velsense amateur verenigingen een moeilijke tijd tegemoet gaan en door de huidige constellatie en door het streven naar een eigen sportcomplex, al dan niet in eigendom van de gemeente. Gelukkig is „Waterloo" nu weer gezond en kan mijn opvolger Klip huis zich rustig oriënteren, alvorens de storm definitief gaat losbreken". Uiteraard is de heer Van der Linden vervuld van dier bare herinneringen aan de periode waarin „Waterloo" nog in opbouw was. In de beruchte crisisjaren organi seerde V.S.V. namelijk een competitie voor werklozen, waar een der teams uit kwam onder de naam „Rood wit". Door persoonlijke te genstellingen scheidde dit elftal zich in 1936 af, waar bij het bestuur als volgt werd samengesteld: Henk de Boer (voorzitter), Pim Snoek (secretaris) en de toen 22- jarige Cor van der Linden (penningmeester). De nieuwe vereniging werd wel door de K.N.V.B. erkend, ofschoon men er nog geen geschikte naam voor had gevonden. Aan de Driehuizerkerkweg was al een stuk grond ge huurd, dat eerst nog geheel als voetbalveld in orde moest worden gemaakt. De leden staken onmiddellijk zelf de handen uit de spreek woordelijke mouw, hierbij zelfs geassisteerd door be kende V.S.V.'ers als Evert Hillekamp en Ko Wey, die ondanks dat zij hun eigen vereniging trouw wensten te blijven, toch sportief genoeg bleken om de „afgescheide nen" aan een nieuw terrein te helpen. Maar toch bleef de naam een levensgroot probleem, tot Cor van der Linden een gelukkige inval kreeg. Hij herinnerde zich ergens te hebben gelezen dat Napoleon op zijn tocht van Den Helder naar Haarlem even had ge pauzeerd in een boerderijtje aan de Driehuizerkerkweg, dat daardoor later „Water loo" werd gedoopt. Omdat het veld van de nieuwe voet balclub in deze omgeving was gelegen, namen de rood- witten op zijn voorstel deze historische naam over. Nog later werd ook de nieuwe verkeersweg naar het spoor wegviaduct „Waterloolaan" genoemd. Aan deze beginperiode be waart de oud-voorzitter zijn beste herinneringen. Zoals de tijd waarin hij was be last met het innen der con tributies bij de werkloze le den (a raison van vijf cent per week!) en hij hen aan trof terwijl zij zich uit tijd verdrijf met het edele kla verjasspel bezighielden. Steeds werd de penning meester geïnviteerd een kaartje mee te leggen, waar bij hij dan net zo lang werd vastgehouden tot hij vol doende had verloren om er de constrrbutieschuld van de leden mee te kunnen vol doen. En als actief voetbal ler denkt hij nog met het grootste genoegen terug aan de wedstrijd Kinheim 2 Waterloo 2, waarbij de Haarlemse scheidsrechter Van Dongen de score met behulp van lucifers moest bijhouden. Bij de stand 171 in het voordeel van Water loo brak een der tegenstan ders een been, zodat de wed strijd later moest worden overgespeeld. „Natuurlijk laat ik Water loo niet in de steek, zodat ik mijn oude functie van penningmeester weer heb opgenomen. Tenslotte kun je een stuk levenswerk niet zo maar laten schieten", al dus Cor van der Linden, die zulk een groot deel van zijn leven voor „Waterloo" in de weer is geweest. Een historische foto uit de beginperiode van „Water loo". Geheel links boven (met sjaal) Cor van der Lin den, vierde van links is zijn voorganger Dirk Schaap. Ge heel rechts op de voorgrond herkent men gemakkelijk de huidige wethouder van On derwijs, de heer Henk de Boer, met boven hem zijn broer Nico, thans kantine beheerder van „Waterloo" V n' Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: tas, in bruin papier verpakte lap linnen, driewielig kinder fietsje, drie stukken lood, tasje met inhoud, bos sleu tels, groen jack, wieldop, lijmtang, konijn, twee por- temonnee's, damesportemon nee, kinderportemonnee, bad handdoek m. zwembroekje, sleutels, autoped, fietstassen, sjaal, hoofddoek, vulpen, hond (boxer), twee sleutels aan ring, bruine lange jas, linker voetbalschoen, bank biljet, vest, kindertasje, vi trage, sleutel, speelgoedbeer, autostep. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks verkrijgbaar bij het hoofd bureau van politie te Vel- sen, waar zij eventueel elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur zullen worden afgegeven. In samenwerking met de A.N.W.B. wordt door het Nutsdepartement Velsen- IJmuiden een praktijkcursus voor automobilisten gehou den, waarop de meest voor komende pechgevallen zullen worden behandeld die zich onderweg kunnen voordoen. Deze cursus wordt gegeven op de donderdagen 4, 11, 18 en 25 november in een der lokalen van de technische school aan de Briniostraat, waar voor het praktische gedeelte een DAF en een Dauphine aanwezig zullen zijn. Het cursusgeld bedraagt 25,per persoon. Doordat deze door slechts 25 cursis ten kan worden gevolgd, is spoedige aanmelding gewenst bij de heren P. Jongens, Van den Vondellaan 47, Driehuis en M. Kotte, Minister Lely- laan 4, Velsen. Het nieuwe politiebureau voor Heemskerk, dat is ge legen op de hoek Maarten van Heemskerckstraat-Poe- lenburglaan, zal in november in gebruik kunnen worden genomen. Het door de archi tect prof. ir. P. H. Tauber ontworpen gebouw telt twee verdiepingen, waarvan de onderste bestaat uit een hal, met links daarvan de kamer voor de wacht. Daarachter bevinden zich twee cellen, die in het oude gebouw ontbra ken. Op de bovenverdieping zullen de kamers van de groepscommandant en zijn plaatsvervanger worden in gericht, waarbij de helft van de verdieping in beslag wordt genomen door een theorie-lokaal. De twee naast het bureau gelegen panden zijn dienstwoningen, waar van nog niet is bekend door wie zij zullen worden betrokken. Onder de geamuseerde blikken van buren en voor bijgangers hebben enige be oefenaars van de practical joke op het dak van een woning aan de Ladderbeek straat in Velsen-Noord een klein tableautje geplaatst, waarvan de bedoeling slechts aan enkelen duidelijk moet zijn geweest. Het tafereeltje bestond namelijk uit een forse, witte ooievaar, wiens snavel triomfantelijk in de richting van een wiegje wijst. Op het eerste gezicht zou men denken dat hier op een originele wijze de ge boorte van een nieuwe we reldburger wordt aangekon digd, maar zover is het bij het bedoelde echtpaar voor lopig nog niet. Waarschijn lijk is een hunner uit Twen te afkomstig, waar het in sommige plaatsen tot de folklore schijnt te behoren het dak van een pas gehuwd saar met 'n dergelijke sym bolische voorstelling te ver sieren. En waarom zouden deze gebruiken dan ook el ders niet in ere worden ge houden?

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9