Eigenlijk overschot is er een belangrijk op staatsbegroting" EMS heft reclameafdeling op en doet benzinestations over V - DE BEURS - Op 12 oktober inschrijven emissie Kon. Bergoss alles (S3 kan met CEta MR. H. F. VAN LEEUWEN IN ESB Lloyd en Leen Smit samen in de olie Extra heffing op invoer eieren in de EEG A. M. J. Jansen overleden Drukkerij De Boer neemt Kroonder over Stork sluit akkoord met Votator Kroesjtsjev wil meer gebruiksgoederen laten produceren het fundament van uw vermogen Geldomzet 40 pet hoger Claimhandel begint dinsdag Gelijke beloning voor Europese belastingbeambten Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN Beesel krijgt geen gelijk I VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 21 99 Flink gespaard bij Nutsspaarbank in september Directeur van Hero Plannen Machines voor de conservenindustrie -M: :7.'-. r' O I J Comité UFE WALL STREET Faillissement garage Kegge uitgesproken De miljoenennota 1965 geeft op onbe vredigende wijze een droefgeestig beelc van de toestand van 's rijks financiën door te eindigen met een begrotings tekort, terwijl er in werkelijkheid belang rijke overschotten zijn. Op grond van een globale cijferopstelling kan worden geconcludeerd tot een begrotingsover schot van 1.030 min. Aldus mr. H. F. van Leeuwen, oud-lid van de Tweede Kamer voor de VVD en oud-directeur van de Twentsche Bank in een artikel „Onze begroting" in Economisch-Sta- tistische Berichten van deze week. Advertentie xAxïW)- Alwéér geen ladder... dank zij Libelle Non Run, gebreid j: volgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U herkent ze aan het Runex' ft embleem op de verpakking. Koop dus j De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd n.v. en L. Smit co's Internationale Sleep dienst hebben gezamenlijk een bedrijf op gericht, dat zich zal bezig houden met het exploiteren van bevoorradingsschepen voor olieboorinstallaties. De nieuwe onderneming, die reeds een aantal opdrachten heeft verworven, zal heten Smit-Lloijd N.V. Zij heeft 5 schepen besteld: twee bij N.V. Scheepswerven v.h. H. H. Bodewes te Millingen en drie bij Van der Giessen-De Noord N.V. te Krim pen aan den IJssel. Deze schepen zijn van het type „supply boat", zoals die thans opereren in de Golf van Mexico. Ten behoeve van werkzaam heden op de Noordzee zijn evenwel de kwa liteiten van zeewaardigheid opgevoerd. De schepen kenmerken zich door de op bouw, welke op het voorschip is geconcen treerd en het 30 meter lange, vlakke ach terdek, waarop boorpijpen kunnen worden vervoerd. Zij worden uitgerust met twee motoren (merk Industrie), twee schroeven (Lips), twee roeren en krijgen tankruimte voor het vervoer van olie, water en boor- cement. Hoewel de aandacht van Smit-Lloyd n.v. voorlopig gericht is op de Noordzee, waar zij in 1965 met haar activiteiten verwacht aan te vangen, zijn haar schepen geschikt om te worden gebruikt in alle delen ter wereld waar olieboringen op zee worden verricht. Het kantoor van de maatschappij, waar van de heer R. W. Scheffer tot directeur is benoemd, zal voorlopig gevestigd zijn in het hoofdkantoor van L. Smit Co's In ternationale Sleepdienst te Rotterdam. BRUSSEL (Reuter) De Europese commissie heeft besloten de invoer van eieren uit Polen, Tsjechoslowakije, Roe menië, Hongarije en Israel met ingang van 4 oktober te belasten met een extra heffing van vijftig pfennig per kilo, zo heeft een woordvoerder van de commissie bekendgemaakt. De reden van dit besluit is dat deze lan den voortdurend eieren naar de E.E.G.- landen, vooral naar West-Duitsland, heb ben uitgevoerd tegen prijzen die beneden het minimum importpeil lagen dat door de commissie is vastgesteld. Denemarken en Finland hebben zich er onlangs bij de commissie over beklaagd dat de exportpolitiek van landen met staatshandel en enige andere landen, die neerkomt op dumping, heeft geleid tot discriminatie van de Deense en Finse produkten. Mr. Van Leeuwen betoogt dat voor twee categorieën staatsuitgaven normaliter ge leend dient te worden, te weten ten be hoeve van uitgaven voor rentegevende fi nancieringen als de woningbouw en de staatsbedrijven, en voor de categorie ge vormd door aflossing van gevestigde bin nenlandse schuld, neerkomend op een bij drage aan de kapitaalmarkt, beschikbaar voor herfinanciering. Als deze uitgavencategorieën door lopen de inkomsten, dus praktisch uit belastingen zouden worden bekostigd, zou het over- heidsvermogen in belangrijke mate stijgen, aldus schrijver. Anderzijds dient financie ring door leningen z.i. te worden beperkt tot rechtstreeks rendabele objecten en her financiering van staatsschuld. Hieruit volgt dat er in de gedachtengang van mr. Van Leeuwen geen plaats is voor een wegenfonds met zelfstandige leningsbe voegdheid. Naast een ruim gebruik van leningsfinanciering voor rechtstreeks ren dabele uitgaven, lijkt een wegenfonds met leningsbevoegdheid hem niet gewenst. Over de conjuncturele aspecten van de staatsbegroting merkt mr. Van Leeuwen op dat men via de openbare financiën, noch met monetaire middelen tenzij met in het absurde doorgevoerde maat regelen een beloningsinflatie zoals wij die thans kennen, kan keren. Een enigs zins matigend effect is z.i. het meeste wat wij ervan kunnen verwachten. De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in september f 6.824.476 en de terugbetalingen 5.794.556, zodat het spaaroverschot 1.029.920 beliep. Dit is ruim twee maal zoveel als in september '63. Vanaf 1 januari steeg het spaartegoed met niet minder dan 11.033.864 tot een totaal van ruim 119 miljoen. In de afgelopen maand werden 1530 nieuwe spaarders in geschreven, waarmee het aantal inleggers per ultimo september een totaal bereikte van 117.392. Opmerkelijk acht hij het voorts dat onder de druk van conjuncturele om standigheden door een liberale minis ter een socialistisch ideaal in belang rijk grotere mate wordt verwerkelijkt dan ooit is geschied. Vrijwel nimmer, zo meent mr. Van Leeuwen, is de ver houding tussen de opbrengst der be lastingen op inkomens, winsten en ver mogens, tegenover die op verteringen zo ongunstig geweest voor de eerstge noemde groep als volgens de prognose voor 1965 het geval zal zijn. In Breda is gisteren overleden de heer A. M. J. Jansen verkoopdirecteur van Hero Conserven. De heer Jansen die juist 43 jaar aan het bedrijf verbonden was is 59 jaar geworden. Hij was de oudste zoon van de oprichter van het bedrijf. In de Nederlandse drankenindustrie en de groen ten en fruitverwerkende industrie ver- vudle hij diverse bestuursfuncties. Drukkerij en uitgeverij v/h C. de Boer Jr. te Hilversum zal de uitgeverij F.G. Kroonder te Bussum voortzetten. Deze overneming betekent een aanmerkelijke uitbreiding van de activiteiten in de sector boeken-uitgaven van De Boer. De heer F.G. Kroonder is met de dagelijkse leiding belast. Op korte termijn zullen kantoor en magazijn van Kroonder in Hilversum worden gehuisvest. Naast de handelsnaam Uitgeverij F.G. Kroonder voert d e afde ling uitgeverijen reeds de handelsnamen uitgeverij C. de Boer Jr., D. B. Centens uitgevers maatschappij en uitgeverij G. van Saane „lectura architectonica". Ten gevolge van vermindering van werkzaamheden als gevolg van de reor ganisatie van de horecasector zal de af deling reclame van Zwolsmans Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen 'E.M.S.) met ingang van 15 oktober worden opgeheven. Voorts heeft de E.M.S. besloten geen benzinestations meer te exploiteren. Het hoofd van de reclameafdeling, de heer J. G. Gerritsen, heeft per 1 januari zijn ontslag gevraagd. Na de opheffing van de afdeling zal hij worden belast met de afwikkeling van lopende zaken en met in cidentele opdrachten. De overige vier per soneelsleden van de reclameafdeling is ontslag aangezegd. Desgevraagd werd van de zijde van de EMS meegedeeld, dat het opheffen van de reclameafdeling betekent, dat de bedrijven in de horecasector van de EMS de reclame zelf gaan verzorgen. Er mag volgens de EMS-woordvoerder wel uit worden opge maakt, dat de reorganisatie van de hore casector ook beoogt, dat in deze sector meer de aandacht wordt gevestigd op de ontwikkelingsmogelijkheden van de objec ten. Daarbij werd verwezen naar de gereali seerde plannen in Scheveningen, Noord- wijk, en Zeeland. Dat andere bedrijven worden afgestoten, gebeurt in de eerste plaats, omdat zij niet rendabel zijn en in de tweede plaats omdat zij niet passen in ontwikkelingsobjecten, die in de toekomst naar verwachting rendabel zullen zijn. Het belang in de dochteronderneming, de Oliemaatschappij Scheveningen-OMS, die zich met de exploitatie van benzinever kooppunten bezig houdt, is overgedaan aan derden. Een aantal benzinestations, eigen dom van de EMS heeft de EMS aan de OMS verkocht: die bij het winkelcentrum in Rijswijk en aan de Leyweg in Den Haag. Over de exploitatie van deze ben zinestations is een akkoord bereikt met Gulf-Oil Nederland. De EMS heeft verder bouwplannen in Wassenaar. De verwezenlijking van de projecten is mogelijk geworden nu belang- Gebr. Stork en Co's Apparatenfabriek (deel uitmakend van het VMF Stork-Werk spoorconcern) heeft een licentie-overeen komst gesloten met de Amerikaanse firma Votator te Louisville. In het contract werd onder andere vastgelegd dat de verkoop en in de toekomst ook de fabricage van Stork's continusterilisatoren voor de Ame rikaanse markt door Votator zal worden verzorgd. Hiertegenover zal Stork de vul- machines van Votator in licentie mogen bouwen met Europa als exclusief verkoop- gebied, zo blijkt uit het personeelsorgaan Werkspoor Courant. De machines vinden toepassing in de conservenindustrie. In de groep-Stork zijn, zoals bekend, op genomen Jansen en Sutorius in Utrecht en de Ima in Eist, die reeds vele jaren geheel gespecialiseerd zijn in de fabricage van vulmachines. De eerste opdrachten voor de bij IMA in licentie te vervaardigen Amerikaanse machines zijn reeds ont vangen, terwijl met diverse opdrachtgevers de onderhandelingen in een vergevorderd stadium zijn. hebbenden en eigenaren onderling een ak koord hebben bereikt over de bestemming van enkele landgoederen en panden. De EMS zal op een stuk van het landgoed „Stoephout" een verzorgingsflat bouwen en het recht krijgen om ook op een deel van het landgoed „Backershagen" een flatgebouw te stichten. Voorts wordt door de overeenstemming bereikt, dat het provinciaal Gereformeerd Weeshuis, het Rijnlands Lyceum en het Sint Adelbertcollege hun wensen ten aan zien van uitbreiding en huisvesting zullen kunnen realiseren. De gemeente Wassenaar boekt als resul taat, dat een stuk park van „Backers hagen" voor het publiek zal worden open gesteld. MOSKOU (Reuter) Premier Kroestj- sjev heeft verklaard dat bij het ontwerpen van de economische plannen voor de Sov jet-Unie voortaan in de eerste plaats re kening moet worden gehouden met de ma teriële en niet-materiële behoeften van het volk. De periode waarin de ontwikkeling van de zware industrie het fundament voor de verbetering van de economische toestand van het gehele land en voor de versterking der defensie vormde is voor bij. De Russen dienen bij de ontwikkeling van de industrie lering te trekken uit de ervaringen van de westelijke landen. Ge heel onafhankelijk werken is op het ge bied van de economie schadelijk en in het bijzonder fataal op wetenschappelijk en technisch terrein. Advertentie KALM, OLIES DOOR HET BUITENLAND GEKOCHT Het laatste kwartaal van 1964 is het Damrak gisteren onder kalme omstandig heden ingegaan. Nieuws van enige beteke nis uit het binnen- of buitenlandse be drijfsleven werd tevergeefs gezocht en de handel was dan ook van beperkte omvang. Het conflict bij de General Motors is voor de Amerikaanse markt een lelijke tegen' valler, en zolang hieraan geen eind is ge- komen, valt niet te verwachten dat de effectenhandel in New York sterk zal op leven. Ook voor het Damrak ontbraken de stimulerende factoren. Kenmerkend voor de markt hier is de verhandeling van de claims uit hoofde van de diverse emissies die de laatste tijd zijn verschenen. Men vraagt zich ter beurze reeds af wie de vol gende emissiekandidaat zal worden. Het was de laatste dag van de claimhandel in Amsterdamsche Bank, want gisteren was de inschrijving op de uitgifte van 18% miljoen aandelen a pari. De claims hadden een dalende tendens en werden geadvi seerd op f 42.00. Ook was het de laatste dag voor de claims Duiker. Vandaag zal de inschrijving zijn op de emissie Van Ommeren en incourant op de emissie van Wegener's Couranten Concern. Verrassend was de vaste stemming voor Op maandag 12 oktober kan worden in geschreven op de reeds aangekondigde aandelenemissie a 100 percent groot 712.800 van Tapijtfabrieken Bergoss NV te Oss met voorkeursrecht voor oude aan deelhouders in de verhouding twee oude aandelen op één nieuw. De claimhandel zal beginnen op 6 oktober, zo blijkt uit het prospectus. Storting op 27 oktober. De stukken hebben een nominale waarde van f 600. De nieuwe aandelen zullen voor een kwart delen in de resultaten van 1964. Of ficiële notering ter beurze van Amster dam van nieuwe en reeds uitstaande aan delen zal worden aangevraagd. Zoals be kend, worden de aandelen Bergoss thans nog verhandeld op de incourante markt. Het tempo van de expansie van Bergoss is in de laatste jaren zodanig versneld dat de groeiende financieringsbehoeften bin nen afzienbare tijd niet meer uitsluitend uit eigen middelen en langlopende lenin gen zullen kunnen worden gedekt. De di rectie acht het dan ook gewenst voor de voorziening in het groeiende permanente vermogensbeslag het geplaatste aandelen kapitaal te verhogen. Om ook voor de toe komst een goede toegang tot de kapitaal markt te verzekeren, is besloten officiële beursnotering aan te vragen. Uit de tussentijdse balans per 30 juni blijkt dat 't saldo exploitatierekening voor Het comité van de UFE, de Unie van personeel werkzaam bij financiën in Europa, dat gister in Nijmegen bijeen is geweest, heeft een motie aangenomen, waarin gesteld wordt, dat de invoer- en de belastingheffing binnen de grenzen van het vrije Europa dienen te vervallen en dat bij omzetbelasting en verbruiksbelas ting zo spoediig mogelijk tot een heffing in het land van oorsprong moet worden over gegaan. Het comité van de UFE dringt er verder op aan de belastingwetgevingen in de vrije landen van Europa aan elkaar aan te passen en ook het ambtenarenrecht en de salariëring van de Europese belasting ambtenaren op gelijke leest te schoeien. De UFE telt op het ogenblik ruim 100.000 leden, afkomstig uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland. afschrijvingen en belasting over het eerste halfjaar rond 769.000 bedraagt tegen f 657.000 voor geheel 1963. De geldomzet is in het eerste halfjaar met 40 percent ge. stegen. Onvoorziene omstandigheden voor' behouden mag voor het tweede halfjaar een soortgelijk resultaat worden verwacht. Aangenomen kan worden, aldus de di rectie, dat over het verhoogde aandelenka pitaal ten minste een gelijk dividend als over 1963 (9 percent, waarvan 5 percent naar keuze in aandelen) kan worden uit gekeerd. De directie ziet de toekomst van het bedrijf met vertrouwen tegemoet. Gro te afzetmogelijkheden liggen in Europa voor haar artikelen nog braak. De voor lopige resultaten van de Nederlands-Britse joint venture Bergoss-Stoddard NV wetti gen de verwachting dat deze 50 percent deelneming in 1964 tot de winst zal gaan bijdragen. Op het vierde (besloten) Internationaal Con gres voor de Rijwielhandel te Montreux is be noemd tot vice-president van de Union Inter nationale du Commerce et de la Réparation du Cycle et du Motocycle de heer H. Zandman, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Ondernemers in het rijwielkleinbedrijf (ANBOR). De Japan Air Lines" wil het aantal vluchten tussen Japan en Europa van thans 4 op 7 per week brengen. Waarschijnlijk zal een van de extra machines die worden ingezet Dusseldorp aandoen. Behalve in Dusseldorp heeft „Japan Air Lines" vestigingen in Frankfort en Ham burg. In München zal volgend jaar een bureau worden geopend. In 1962 en 1963 hebben zich in de positie van de American Rembang Petroleum Company N.V. geen veranderingen voorgedaan, zo blijkt uit de jaarverslagen. Het totale verliessaldo van de vennootschap, dat begin 1962 598.073 bedroeg, kwam per ultimo 1963 uit op f 598.267. Hiervan was op 31 december 1963 ruim 300.000 fiscaal compensabel. De Verenigde Staten hebben bekendgemaakt dat zij opnieuw een bedrag van 100 miljoen dollar zullen opnemen van het Internationale Monetaire Fonds. Hierdoor komt het opgenomen bedrag dat is aangewend om de Amerikaanse goudreserve te handhaven op 400 miljoen dollar te liggen. Ir. C. Staf, president-directeur van de Neder- landsche Heidemaatschappij, zal op 27 oktober de vakbeurs voor aanleg, inrichting en onder houd van „Tuin en Park" openen, die tot en met 31 oktober in de Julianahal van het jaar beurscomplex in Utrecht wordt gehouden. Opgericht is de N.V. Amersfoortse Algemene Verzekeringmaatschappij „WBK van 1938". Het aandelenkapitaal bedraagt 1.000.000, waarvan geplaatst 500.000, en gestort f 400.000. Deze N.V. is de voortzetting van de landelijke stichting voor verzekeringen „Het Wit-Blauwe Kruis van 1938". In de N.V. zijn ondergebracht alle door de stichting gesloten verzekeringen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.99—10.09: Amerikaanse dollar 3.58V*3.62Vi; Canadese dollar 3.313.36; Belgische frank (100) 7.23—7.28; Zwitserse frank (100) 83.30—83.80; Franse frank (100) 73.30—73.80; Duitse mark (100) 90.4090.90; Noorse kroon (100) 49.80 50.80; Deense kroon (100) 51.6552.65; Zweedse kroon (10O) 69.60—70.60; Italiaanse lire (10.000) 56.9058.90; Oostenrijkse schilling (100) 13.93— 14.03; Portugese escudo (100) 12.371/*12.52V« en Spaanse Peseta (100, grote coupures) 5.946.09. Advertentie Abbekerk 2/10 te Cristobal verw. Achilles 1/10 v. Chimbote n. Guayaquil. Adonis 2/10 v. Porto Cabello, 2/10 te La Guaira verw. Alcor 2/10 te Antwerpen. Aldabi 2/10 te Las Palmas verw. Alkes 1/10 in Straat van Giibraltar n. New York. Almdijk 2/10 te Vlissingen. Aludra pass. 1/10 Recife n. Las Palmas. Amerskerk 1/10 te Tsingtao. Amstelstad 1/10 te Suez verw. Anco Spray 1/10 v. Livorno n. Brindisi. Archimedes 2/10 te Barbados. Argos 2/10 te Istanbul. Artemis 2/10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Attis 2/10 te Guanta. Atys 1/10 v. Oranjemund, 2/10 te Kaapstad. Batjan 1/10 rede Port Swettenham verw. Bawean 2/10 te Port Swettenham verw. Bennekom 2/10 v. Rotterdam n. Hamburg. Billiton 2/10 v. Abadan n. Mombasa. Bintang 1/10 v. Aden n. Bombay. Blitar 2/10 te Bremen. Bussum 2/10 t.h.v. Bizerta n. Landsend. Calamares 1/10 v. Azua n. Bremerhaven. Caltex Amsterdam 4/10 te Frederica verw. Caltex Delft 1/10 v. Pakhning n. Pladju. Caltex Delfzijl 1/10 te Bremerhaven. Camitia 1/10 v. Houston n. Curacao. Camphuys 1/10 v. Mukalla n. Muscat. Castor 1/10 v. Lattakia n. Famagusta. Celebes 1/10 v. Suezkanaal n. Aqaba. 2/10 te Aqaba verw. Cinulia 1/10 v. Rotterdam n. Londen. Daphnis 1/10 v. New York n. Santo Domingo. Dinteldijk 1/10 te Portland. Diogenes 2/10 te Barranquilla verw. Eemhaven 1/10 te Beyrouth. Friesland 1/10 v. Port Swettenham n. Bombay. Gaasterdijk 2/10 te Bremerhaven. Gaasterland 2/10 te Tenerife verw. Goeree 2/10 v. Moji n. Balboa. Gorredijk 1/10 te Rotterdam. Grootekerk 2/10 te Hull verw. Grotedijk 1/10 v. Brownsville n. New Orleans. Gulf Hansa 1/10 te Rotterdam. Hathor 1/10 v. Hamburg n. Bremen. Hercules pass. 1/10 Sao Miquel n. Barbados. Hermes 1/10 v. New Orleans n. Curasao. Houtman 3/10 te Hongkong verw. Jason 1/10 v. Matanzas n. Nickereie. Kaap Hoorn 2/10 te Fall River. Kabylia 1/10 te Rotterdam. Kara 1/10 v. Thameshaven n. Dingle. Karimun 2/10 v. Port Said n. Rotterdam. Katsedijk 2/10 te Le Havre verw. Kenia 1/10 v. Kielerkanaal n. Rotterdam. Kloosterdijk 1/10 v. Tampa n. New Orleans. Kossmatella 1/10 v. Porta Cardon n. Sewaren. Kreeft verm. 3/10 v. La Coruna n. Rotterdam. Laertes 1/10 ten anker Belawan. Lelykerk 2/10 te Bushire. Loosdrecht 2/10 te Rotterdam. Mamelloyd 1/10 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Mataram 1/10 v. Houston n. Philadelphia. Medon 2/10 te Miami verw. Mentor 2/10 te San Juan verw. Mylady 1/10 v. Fowey n Port Landmaine. Naess Tiger 1/10 v. Laskhirra n. Wilhelms haven. Neder Ebro 2/10 v. Dar es Salaam n. Tanga. Neder Rhone 1/10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Nestor 3/10 te Trinidad verw. Oberon 1/10 te Hamburg verw. Onoba 1/10 v. Mena n. Yokohama. Osiris 1/10 v. Gibraltar n. Malta. Parthenon 2/10 te IJmuiden verw. Philidora pass. 1/10 Masira Island n. Durban. Polydorus pass. 1/10 Kaap Guardafui n. Djibouti. 2/10 te Djibouti verw. Prinses Margriet 1/10 te Hamburg. Prins Willem 3/10 v. Kissmayu n. Mombasa. Prins Willem-3 2/10 te Mombasa verw. Prins Willem van Oranje 1/10 te Cleveland. Provenierssingel 2/10 v. Drake n. Canada. Radja 2/10 te Chittagon. Raki 1/10 te Detroit. Rondo 2/10 dw. Minicoy n. Aden. Sanana 1/10 te Singapore verw. Schelpwijk 1/10 te Rotterdam. Schiekerk 2/10 v. Akaba n. Suez. Schouten 2/10 te Hongkong verw. Senegalkust 30 v. Lagos n. Takoradi. Serooskerk 2/10 v. Akaba n. Suez. Sinon 1/10 v. New York n. Curasao. Sloterkerk 1/10 dw. zw-punt Kreta n. Genua. Stad Utrecht 1/10 te Lulea verw. Straat Clement 2/10 te Melbourne. Straat Cumberland 1/10 v. Adelaide n. Perth. Straat Frazer 1/10 v. East London n. Durban. (C.\ Straat Madura 2/10 v. Dar es Salaam n. Zan zibar. Straat Singapore 2/10 te Melbourne. Sumatra 1/10 v. Suez n. Djeddah. Tara 1/10 te Beira. Tero 2/10 te Hamburg. Tjinegara 4/10 te Brisbane verw. Tjitjalengka 2/10 te Port Elizabeth. Togokust 1/10 te Antwerpen. Towa 1/10 v. Bahrein n. Karachi. Tweelingen 1/10 te Vigo. Van der Hagen 2/10 v. Dunedin n. Melbourne. Van Heemskerck 30 v. Luanda n. Port Harcourt. Van Riebeeck 2/10 te Zanzibar verw. Vasum 2/10 te Port Said. Videna 1/10 v. Bandar Mashur n. Mena. Vitrea 1/10 v. Porto Miranda n. Port Land maine. Vivipara 1/10 v. Jabaldhana n. Gibraltar. Vlieland 1/10 ten anker Benghazi. W. Alton Jones 1/10 v. Rastanura n. Rio de Janeiro. Waingapoe 1/10 v. Soerabaja n. Hongkong. Westertoren 1/10 te Thameshaven. Willem Ruys 1/10 te Bermuda. Witmarsum 2/10 te Hamburg. Wonosari 1/10 v. Valencia n. Le Havre. Zaankerk 2/10 te Tanga. Zafra 1/10 te Sambu. Zulderkerk 2/10 te Bremen. SLEEPVAART Willem Barendsz, onderweg met tankschip „Ha milton Lake" van Santos naar Valencia, positie 30 sept.: 150 mijl ozo van Rio de Janeiro. Jacob van Heemskerck, onderweg met cutter zuiger van IJmuiden naar Venetië, positie 30 sept.: 50 mijl wzw van Lissabon. Groningen, onderweg met 2 bakken en 1 sleep boot van Norfolk Va. naar Bandar Abbas, positie 30 sept.: 50 mijl zw van Aden. Gelderland, onderweg met zuiger en LCT van Johnston Island naar Curasao, 75 mijl w van Honolulu op 30 sept. Sepiola, 30 sept. te Harlingen op werf. Octopus, 30 sept. te Amsterdam op werf. Titan, 30 sept. te Harlingen op werf. Junior, 30 sept. werkzaam te Marsa el Brega. Cycloop, 29 sept. nog te Port Harcourt. Corn. Willem, 29 sept. van IJmuiden naar Am sterdam op werf. Kon. Olie. 's Middags werd gehandeld tot 161,80. De koersstijging werd toegeschre ven aan grote belangstelling van Zwitserse zijde. Philips opende aarzelend maar trok later weer aan. Van enige Amerikaanse verkoopneiging in Philips viel niets te be speuren. Unilever lag verlaten en prijs houdend. AKU en Hoogovens waren onge animeerd. VERHANDELDE FONDSEN 1 oktober 30 sept. Totaal 423 421 Hoger 137 (32,4°/o) 109 (25,9%) Lager 159 (37,6%) 228 (54,1%) Gelijk 127 (30,0%) 84 (20,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens 605-607 Kon. Olie162,50-164,40 Philips 160,40-161,00 Unilever Stemming: Vast. SHRDL VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U473-474 gl Hoogovens Kon. Olie164,60 gb-164,80 Philips 160,30-160,60 Unilever 147,90-148,00 V. A. T18%-18% Vorige slotkoers A'dam Rubber. 108% H.V.A 145 A.K.U. 470% 123,50 Hoogovens 602 Philips Gem. Bez. 1-59,70 Unilever 147,60 Dordtsche Petr. 741 K. Ned. Petr. Mij. 161,65 Holl. Am. Lijn. 104% K.L.M 66,60 K.N.S.M 142 Ned. Stoomv. Mij. l301/4 Ommeren, Phs. v. 243% F -heepv. Un. Ned. 129% 207 110,50 235,— Unitas 502,— Ver. Bezit v. 1894 130,50 AMRO Bank 64,10 Ned. Handel Mij. 301 Albert Heijn 625 Amstel Brouwerij 421 Berkel's Patent 218% 212 Biihrm.-Tetterode 724 Fokker Excl. Ford 955 Gelder Kon. Pap. 135 Gist Spir.f. Kon. 307 Van der Heem 340 Heinekens Bier 468 Hoogenbosch Sch. 329 448 Kon. Zout-Ketjen 910 Müller Nat. Bezit 2821/4 Ned. Kabelfabr. 347 Philips Pref 56,50 Stokvis 199 Thomassen Dr. 683 Ver. Machinefabr. 180% Wessanen 435 Wilton Fijenoord 190 Zwanenberg-Org. 989 Billiton Mij. II 436 Aluminium Ltd. 32'A American Motors 17% Anaconda 53% Bethlehem Steel. 40% Cities Service.... 72% General Motors.. 99 Kennecott Copper 91% Ex Republic Steel 48% Shell Oil 51 Ex U.S Steel 61% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De stakingen bij General Motors en in de havens van de Oostkust van de Verenigde Staten hebben gisteren hi x stempel ge drukt op het koerspeil van Wall Street. Bij opening was de markt verdeeld, maar in de namiddag kwamen winstnemingen op zetten, die de noteringen op een lager peil brachten. Bovendien was het zakennieuws niet erg bemoedigend. Uiteraard was er door de staking bij GM een daling van de auto-produktie in de afgelopen week. Verder was een geringe stijging van de werkloosheid. De verliezen aan het slot liepen tot ongeveer twee dollar. Goedkoper werden met name auto's, staalfondsen, sporen, non-ferro's en de meeste tabaks waarden. Van de 1350 verhandelde fondsen waren er 571 lager, 484 hoger en 295 on veranderd. De omzet daalde tot 4.470.000 shares tegen 4.720.000 shares woensdag. Da Dow Jones-indices: industrie 872 3.37), sporen 218.17 (onv.) en openbare nutsbe drijven 153.29 0.13). De Haagse rechtbank heeft gisteren het faillissement uitgesproken van het garage bedrijf Gebroeders A. en G. Kegge en van de heer C. J. Kegge, handelend onder firma, in Scheveningen. onder benoeming van mr. A. H. G. Blankenstein. tot curator en mr. J. van Oldenburgh tot rechter commissaris. De Kroon heeft beslist dat voor de bouw van zomerhuisjes in het park Lommerber- gen te Beesel rijksgoedkeuring vereist is. De gemeente Beesel werd destijds door mr. Van Aartsen, die toen minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid was, gemachtigd voorlopig tien vergunningen voor zomerhuisjes af te geven boven het normale jaarvolume voor objecten bene den de stichtingsprijs van 10.000 gulden. Maar minister Bogaers wenste uit beleids overwegingen de toezegging van zijn voor ganger niet gestand te doen. De beide wet houders van Beesel meenden dat op mo rele en juridische overwegingen de ver gunningen verleend moesten worden. De raad was het daarmee eens. In februari werd daarop aan Beesel de bevoegdheid ontnomen bouwvergunningen voor kleine objecten af te geven. De Kroon heeft zich evenals minister Bogaers, op het stand punt gesteld dat de bouw van het bun galowcomplex één object is waarvoor rijksgoedkeuring vereist wordt. X.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21