Boer Koekoek in conflict met leider van nieuwe boerenpartij 3 Met wat slagroom doet u wonderen! C AGE 3 Mecanicien Van den Broeke alsnog ridder Oranje-Nassau BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO TRESLONG 1333a Bewogen vergadering in Uithoorn \h J. Smallenbroek wil één stembusprogram voor K.V.P., A.R. en C.H.U. Landbouwer bij eggen omgekomen Herdenking op Schiphol |i!- i I v. DUIVENB0DEN N.V. Drie doden in het verkeer Drinkwaterleiding in Delft verzakt f nr Aanhoudend droog Derde verdachte van overval in Epe in arrest li VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 lui S' lor y6.*° hillegom .MAANDAGS GESLOTEN' _L Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Veertig jaar na eerste Indiëvlucht: It r Kort nieuws Een lang verhaal...? e tt Er waren gisteravond in Uithoorn ruim honderd belangstellenden voor de eerste vergadering van de „Nationale Boeren bond," opgericht door een comité onder leiding van de heer G. W. Voortman uit Eefde, schrijver van de brochure „De rechtsstaat in verval". Een der comitéle den, de heer J. C. Koot uit Leiderdorp, bood de heer Voortman een lijst met de eerste twintig leden aan. Twee van hen zijn, naar hij meedeelde, afkomstig uit de C.B.T.B., de anderen zijn katholiek. De heer Koot is indertijd met een der tigtal anderen uit de L.T.B. de katholie ke landbouworganisatie voor westelijk Nederland getreden. De heer Koot zei verder dat het bondsbestuur 7.500 gulden Uitgebreide SP'JSKAART onb. KI PETEN Advertentie m dagelijks DINER.en SOIREE. DANSANTE res:O2720.5317 heeft bijeengebracht en bovendien van particulieren nog 6.500 gulden aan giften heeft ontvangen. Dat geld is bestemd om eventuele processen van leden tegen het landbouwschap te bekostigen. De heer Voortman hield een toespraak waarin hij zich keerde tegen het Land bouwschap. dat hij „een staat in de staat" noemde. Hij verklaarde dat het verschil tussen de nieuwe organisatie en de Vrije Boerenorganisatie van de heer Koekoek is, dat de nieuwe organisatie wèl contact wil met de overheid. De nieuwe organisa tie, die katholieken en protestanten onder haar leden heeft, wil ook over geloofs grenzen heen zien. De heer Koekoek liet het er niet bij zit ten en greep enige keren de microfoon. ,.U werkt hier met onze mensen!", riep hij uit. Hij daagde de heer Voortman uit te vertellen waarom de „Vrije Boeren"- organisatie en de Boerenpartij niet goed zijn. Tenslotte werd de discussie zeer ver ward. Nadat de heer Voortman de heer Koekoek de microfoon uit handen had ge nomen, verliet de heer Koekoek de zaal. Toen verklaarde mr. Van Heijningen dat hij niet bij de „Vrije Boeren" is wegge gaan. Van een der aanwezigen kreeg het voor lopig bestuur de raad maar naar huis te gaan. Aan het eind van de vergadering was er gelegenheid zich voor het lidmaat schap van de nieuwe organisatie aan te melden, waarvan slechts in beperkte mate gebruik gemaakt werd. De heer J. Smallenbroek, voorzitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, heeft tijdens een forumbijeenkomst in Utrecht gezegd, dat hij pogingen van K.V.P., A.R. en C.H.U. om tot één gezamenlijk stem busprogramma te komen, zeer zou toe juichen. Hij pleitte tevens voor de tot standkoming van één reformatorische par tij. Het samengaan van A.R. en C.H.U. acht te hij een taak voor deze generatie, die met veel wijsheid zal moeten worden volbracht. „Bij ons ligt de intentie om dat te doen", zo verklaarde hij met nadruk. Daarnaast zou hij een grotere samenwerking tussen de reformatorische partij (en) enerzijds en de K.V.P. anderzijds willen zien. Prof. J. W. van Hulst, Eerste Kamerlid voor de C.H.U., vond het op zijn zachtst gezegd moeilijk om alle krachten, zowel van K.V.P.-, C.H.U.- als A.R.-zijde, te bundelen om dan samen een beginselpoli- tiek te gaan voeren. De 66-jarige landbouwer H. W. ter Welle uit Usselo is bij het eggen om het leven ge komen. Doordat hij de tractor te scherp liet keren draaide de ketting, waarmee de eg aan de tractor was verbonden, om de as van de tractor. Toen de man dit wilde verhelpen begon de tractor te rijden waar door de eg omsloeg en de pennen in zijn borst drongen. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis in Enschede gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Advertentie Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: De Haagsche Comedie met „Celestina" van F de Rojas. Regie: Joris Diels. M.m.v. Ida Wasserman, Paula Petri, Gijsbert ter Steeg, Jules Croiset e.v.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Mars door de hel", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Alleman a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De onderwereld «laat toe", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Vroeg rijp", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Captain New man", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Yeah, yeah, yeah, hier zijn we", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Vriendin of minnares", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zwarte «perwer", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Hij was vannacht bij me", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag geen voorstelling. Zaterdag 20 u.r „De doden lijst van A.M.", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Tentoonstelling van gra fiek van Albert Dürer en tijdgenoten. Dagelijks van 10-17 uur en zondag 13-17 uur. Tot 9 oktober. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Clara de Jong. Tot en met 31 oktober. Dagelijks ge opend van 10-18 u. en van 20-22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig' land 1-3). Eerste etageTentoonstelling „In de Ark wordt getekend". Tentoon- «telling van schilderijen, tekeningen en aquarellen van mevrouw Dea van Neder- veen. Tot en met 10 oktober Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dage lijks geopend van 1020 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg/Kamperlaan): Ere-tentoonstelling van werken van Piet van Egmond t.g.v. zijn 75ste verjaardag. Dagelijks van 1017 uur en zondag van 1317 uur. Tot en met 3 oktober. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag geopend van 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Vishal: Tentoonstelling van moderne kunst uit eigen bezit. Dagelijks van 1017 uur en zondag van 1317 uur. Tot en met 25 oktober. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van bloemen, tropenkas, mini- corso, beeldhouwwerken, ponybaan, at- tractietuin, speeltuin. Dagelijks van 918 uur. Tot en met 4 oktober. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in <!e krant van vandaag). VRIJDAG 2 OKTOBER City, 20 u.: „Koningen van de zon". Stadsschouwburg, 20 u.: Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf" voor kunstkring „Voor Allen". Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 uur: Stichting „Felison", expositie werken van Kees den Tex. ZATERDAG 3 OKTOBER City, 19 en 21.15 u.: „Koningen van de zon". Stadsschouwburg, 20 u.: „De gouden gitaar". Havenmond IJmuiden: Het voorlich tingscentrum op het Semafoorduin, gewijd aan de havenmond van IJmuiden en het Noordzeekanaal, is voor bezoek van parti culieren geopend: woensdag van 15 tot 16 u. en zaterdags van 11.30 tot 12.30 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort, gebouw Spaern- berg, Wüstelaan 79, 10-12 uur. VRIJDAG 2 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie gebruikt geweld". Luxor Theater, 20 u.: „Irma la Douce". (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Mannen van staal". Hotel Ter Burg, 20-22 u.: Receptie van 60-jarige Gymnastiekvereniging Sparta. ZATERDAG 3 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie gebruikt geweld"; 23.30 u.: ,,'n Alleen staande vrouw". Luxor Theater, 20 u.: „Irma la Douce". (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Mannen van staal". Veertig jaar nadat hij als boordwerktuig kundige op de eerste vlucht van Amster dam naar Batavia naam verwierf is de thans 66-jarige P. A. van den Broeke als waardering voor zijn pioniersrol benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem gisteren op Schiphol uitgereikt door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen. Gisteren was het precies 40 jaar gele den, dat K.L.M.-gezagvoerder A. N. J. Tho massen Thuessink van der Hoop met eerste luitenant H. van Weerden Poelman en met K.L.M.-mecanicien P. A. van den Broeke het Fokkertoestel H-NACC van Schiphols doorweekte grasbaan los trok en koers zette naar Batavia. Na een avon tuurlijke vlucht met een gemiddelde snel heid van 130 km per uur, die mede door een langdurig door motorpech veroorzaakt oponthoud ruim anderhalve maand in be slag nam, leverden Van der Hoop en zijn twee metgezellen tenslotte de 5 kg. post, die zij als lading aan boord hadden, trots op het vliegveld Tjililitan bij Batavia af. Het waren 281 brieven, waarvoor de af zenders tien gulden port hadden moeten betalen. Terstond na deze triomfale tocht werd de bemanning onderscheiden, echter met inachtneming van rang en stand. Van der Hoop werd officier in de orde van Oranje Nassau, Van Weerden Poelman ridder en Van den Broeke ontving de gouden medaille. Gisteren is hij alsnog bij bevordering ridder in de orde van Oranje Nassau geworden. Bij de herdenking van deze eerste vlucht ontbrak gisteren de heer Van Weerden Poelman, die kort na de tweede wereld oorlog bij een auto-ongeluk om het leven Het was gisteren veertig jaar ge leden dat de eerste vlucht van de K.L.M. naar Batavia op Schiphol be gon met de eenmotorige Fokker VII H-NACC. Dit feit is gisteren op de luchthaven herdacht. Op de foto ziet men de gezagvoerder van toen, dr. A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, in gesprek met zijn meca nicien van veertig jaar geleden, de heer P. A. van den Broeke. die gis teren werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Veertig jaar geleden was hem de gouden ere medaille van deze orde toegekend. w l»r - -V-& ikvN f. v. - if W fW f.%s? - i A kwam. De beide andere pioniers waren echter aanwezig en konden er de handen schudden van vrijwel alle kopstukken uit die eerste dagen uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart. In zijn dankwoord voor de hem verleen- 51. „Dat ik daar niet eerder aan heb ge dacht," zei Brammetje Fok verwonderd. „Als die juwelen niet in de zak kunnen, omdat het licht er doorheen schijnt, kan ik toch al die kostbaarheden beter... in het beeld stoppen, waaruit ze gehaald wer den?" Tutu klapte in de pootjes van be wondering. En scheepskat Karo zei: „Maar natuurlijk, ddt is de oplossing. Dat beeld kunnen we gemakkelijk over straat dragen. En niemand kan zien of er juwe len in zitten. Dan lopen we op ons gemak naar de Kalief. Die zal ook wel blij zijn, als hij ons ziet." Nu, daar kon hij wel eens gelijk in hebben. Het volk van Opar had intussen al gehoord, dat de juwelen ver dwenen waren. En namens het volk kwa men de schoenmaker, de vogelkooienkoop man en de bakker in hun daagse kleding bij de Kalief om te vertellen, dat hij weg gejaagd zou worden als olifant bij de grote optocht zónder al die juwelen door de straten zou rijden. „Maar beste men sen!" riep de Kalief. „Hoe heb ik het nu? Die juwelen zijn er, hoor, die liggen al veilig in de schat kamer. Morgen trekt de olifant versierd door de straten." „Als het maar waar is..." zei de vogelkooienkoopman dreigend. En de bakker zwaaide nijdig met de deeg- rol. nu kan iedereen het tezen en een 6Rcste 8006s) OM Her SAT MAKEN ik weet het, peuie! we tetten een HEEt, 6ROOT BORD IN HET MODDERSAT 1 MAAR DAAR MODDER eot/EN IS TOCH 6EEN TJA, DAN MOÉTEN WEER IETS ANDERS OP vinden! JA, NU HINDERT HET OOK NIET MEER, At-S HET BORD WE6-2AKT PAS 0?\ MODOtR! *l<i<$ZO aaPX& 1592-C. Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf De Plaatsbekleder. Een tournee van een Amerikaans toneelgezelschap met het omstreden „De Plaatsbekleder" van Rolf Hochhuth is door de Verenigde Staten geannuleerd, omdat in diverse steden schouwburgen geweigerd hebben het stuk in hun programma op te nemen. Het stuk loopt nog in New York. de onderscheiding zei de heer Van den Broeke tot zijn vroegere gezagvoerder: „Ik heb met u 127 uur, 16 minuten en 20 seconden in dat vliegende hondenhokje ge zeten en af en toe een trap moeten geven tegen het enige navigatie-instrument aan boord, het vloeistofkompas. In die tijd kon den we niet zeggen: jongens zet hem op de automaat, we gaan een krantje lezen. We vlogen 25 dagen over onherbergzame oerwouden, landden op geïmproviseerde vliegvelden en al die tijd lag mijn lot in uw handen. U hebt mij na ruim 15.000 km veilig thuis gebracht, waarvoor ik u na 40 jaar nog hartelijk dank zeg". In het nationale luchtvaartmuseum op Schiphol werd vervolgens de tentoonstel ling bezichtigd, die speciaal gewijd is aan „Veertig jaar K.L.M.-Verre Oosten". Onderweg daarheen werd bij het monu ment, dat bezoekers van Schiphol de eer ste Indië-vlucht in herinnering brengt, ter nagedachtenis aan luitenant Van Weerden Poelman een krans gelegd. Gisteravond omstreeks half zeven is op de Piasmolen onder de gemeente Mook de 63-jarige mevrouw Johanna van Hee- ren-Kox, afkomstig uit deze plaats, bij het oversteken door een auto aangereden. Zij was op slag dood. Bij het oversteken van de rijksweg 34 bij Hardenberg is de 65-jarige J. Mol uit Elim woensdagavond door een passerende auto uit Amsterdam geschept en dodelijk gewond. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek het slachtoffer reeds te zijn over leden. Bij het dorp Giesbeek is woensdagnacht de 48-jarige J. T. Wieggers uit Borkulo, toen hij te voet de weg overstak, door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Over een afstand van acht meter is de hoofdtransportleiding voor drinkwater tus sen Rotterdam en Delft, waarin zondag morgen voor de tweede maal een breuk is ontstaan, blootgelegd. Men heeft nu de plaats van de breuk kunnen vaststellen, en tevens kunnen constateren dat de ove rige buizen, hoewel er nog wel sprake is van een onderling verband, schots en scheef in de grond liggen. Ten gevolge van de slappe ondergrond is de ligging van de buizen ernstig verstoord. Gezien de wanordelijke toestand waarin de leiding verkeert, moet er rekening mee worden gehouden dat met het volledig her stel nog wel geruime tijd gemoeid zal zijn. KERKELIJK NIEUWS Christenvrouwen Meer dan achtduizend vrouwen hebben in Utrecht de bondsdag van de Christen vrouwenbond bijgewoond. Mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen en jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen werden als erelid van de Christenvrou wenbond geïnstalleerd. Advertentie Restaurant TER BURG Beverwijk Ook een „feest" voor uw vrouw Advertentie Om een lang verhaal over beter» herenkleding en herenmode kort t» makenga naar Smit Van Rijs- bergen. Over de mooie stoffen zou trouwens veel stof tot praten zijn. BETERE KONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstraat 71 (t.o. Twentsche Bank) iiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiii» Het K.N.M.I. deelt mee: Boven Scandi navië komt een nieuw en krachtig hoge- drukgebied tot ontwikkeling. Het droge weer in onze omgeving houdt daarom aan. De wind blijft oostelijk en zal in de ko mende nacht, evenals in de afgelopen nacht het geval was, waarschijnlijk vol doende sterk zijn om nachtvorst te kunnen voorkomen. De middagtemperaturen zul len morgen gelijk zijn aan die van van daag of iets lager. Boven Frankrijk be vindt zich een lagedrukgebied, dat vrijwel niet van plaats verandert. Het veroorzaakt onweer en plaatselijk veel regen. WERKRAPPORTEN Een 33-jarige Rotterdammer, de derde verdachte van de roofoverval op het bij kantoor te Epe van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, is gepakt. De politie in West-Berlijn heeft hem woensdagavond gearresteerd. De gewapende overval op het bankkan toor in de Beekstraat te Epe werd ge pleegd in de nacht van 14 op 15 november 1963. De daders ontkwamen met een buit van bijna 30.000 gulden. Op 5 december werden twee Duitsers gearresteerd. Naar de Rotterdamse verdachte werd geruime tijd gezocht. Later bleek dat hij in Oost- Berlijn was gepakt, omdat hij daar nog voor een misdrijf van minder ernstige aard werd gezocht. De hem daarvoor op gelegde straf had hij nu ondergaan, daar na zette de Oostduitse politie hem als on gewenste vreemdeling over de grens. Hun Westduitse collega's sloegen dadelijk toe. De officier van justitie in Zutfen heeft de uitlevering van hem verzocht. Opslagplaats uitgebrand. In Sint Jans steen is een hangar, gevuld met vlas, uitgebrand. De schade bedraagt enkele tonnen. Maximum-temperaturen QO 1 C M 5 j binnen- en buitenland. d. W H Neerslag: laatste 24 uur. O SR 2 =5 Den Helder onbewolkt ono 15 0 Ypenburg mist no 16 0 Vlissingen onbewolkt nno 17 0 Eelde onbewolkt ono 15 0 De Bilt onbewolkt ono 16 0 Twente onbewolkt windst. 17 0 Eindhoven mist no 17 0 Z.-Limburg mist 0 19 0 Helsinki zwaar bew. wzw 11 0 Stockholm licht bew. w 13 0 Oslo licht bew. ono 9 0 Kopenhagen onbewolkt w 13 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 15 0 Londen onbewolkt n 19 0 Amsterdam onbewolkt no 16 0 Brussel onbewolkt O 18 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs licht bew. nno 22 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 21 19 Grenoble regen windst. 21 0 Nice onweer nnw 22 14 Berlijn onbewolkt O 15 0 Frankfort mist ono 19 0 München motregen ozo 16 0 Zürich geheel bew. no 15 0 Genève geheel bew. no 20 0 Locarno regen windst. 20 2 Wenen zwaar bew. zo 17 0 Innsbruck mist w 22 0 Belgrado onbewolkt windst. 22 0 Athene onbewolkt n 26 0 Barcelona onbewolkt nnw 24 15 Madrid zwaar bew. windst. 21 0 Mallorca licht bew. windst. 19 0 Lissabon onbewolkt windst. 23 Zaterdag 3 oktober Zon op 6 44 uur, onder 18.13 uur. Maan op 3.31 uur, onder 17.59 uur. Maanstanden 5 oktober 17.20 uur nieuwe maan 13 oktober 17.56 uur eerste kwartier 21 oktober 5.45 uur volle maan 27 oktober 22.59 uur laatste kwartiei Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 oktober Hoog water 0.47 uur en 13.27 uur. Laag water 8.48 uur en 21.12 uur. Zaterdag 3 oktober Hoog water 1.53 uur en 14.20 uur- Laag water 9.55 uur en 22.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2