Binnenvaartschool IJmuiden heeft een nieuwe directeur ook voor particuliere geldzaken een bankrekening bij de raiffeisenbank Attractieve tentoonstelling in Professor Van der Leeuwschool Aanval van Missie Integraal op „zelfzuchtige caritas" nieuwe HERFST kollectie aparte handdruk stoffen in de sunart Opnieuw remproeven van de N.S. langs Duinvlietstraat IJMUIDEN J. van der Winden nam commando over van J. Stam Felle brand in cacaofabriek in Beverwijk Chrysantenavond in veiling Beverwijk Bijzonder jacht in IJmuiden ADO 2-Telstar 2 Niet meer vissen binnen twaalf mijl van Britse kust Kort IJmondnieuws Velsennoorders mogen bezwaren inbrengen Woiiinginricht A. J. Brasser VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 5 Brand in machinekamer van schip in Beverwijk Vraagt vrijblijvend inlichtingen en advies de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 V erkeersongevallen in Velsen „Ik zie kans om aan een ieder die aan de binnenvaart een boterham wil gaan verdienen, een goede ontwikkeling mee te geven: een opleiding, welke de leerling straks van pas zal komen en hem tevens een belangrijke voorsprong op anderen zal geven, wanneer het wetsontwerp, dat van de kapitein of schipper een proef van vakbekwaamheid zal eisen, mettertijd be krachtigd zal worden". Deze woorden werden gesproken door de heer J. van der Winden, de directeur van de Gemeentelijke School van Visserij en Scheepvaart in IJmuiden, die met in gang van 1 oktober tevens werd be noemd tot directeur van de plaatselijke binnenvaartschool. Hij heeft hiermede het commando overgenomen van de heer J. Stam, die deze functie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd moest neerleggen. De binnenvaartschool is een onderwijs instelling, waar men zich in één cursus jaar kan bekwamen tot kapitein van de binnenvaart of in twee jaren tot motor drijver. Voor de opleiding tot kapitein kan men zich specialiseren op de kanaalvaart, riviervaart, de vaart op ruime vaarwaterse en de Rijnvaart. Het vakonderwijs staat onder toezicht van de Stichting Koninklijk Onderwijsfond voor de Scheepvaart te Amsterdam. Ons land beschikt over vijftien binnen- vaartscholen, welke zijn gevestigd in de voornaamste scheepvaartcentra. Voor op varenden van schepen is de cursus zoda nig samengesteld, dat zij niet aan een be paalde binnenvaartschool zijn gebonden. In welke uithoek van ons land zij zich ook mochten bevinden is het Maasbracht, Terneuzen, Groningen of IJmuiden zij kunnen op elk gewenst moment hun cur sus hervatten vanaf het punt dat inmid dels werd bereikt en op deze wijze hun op leiding voltooien. Uiteraard gaat het door deze onderbrekingen wat langer duren. T eleurstellend De binnenvaartschool in IJmuiden, wel ke in 1957 werd opgericht, heeft in vrij wel alle jaren van haar bestaan nog niet de belangstelling gekregen die het toch werkelijk verdient. Het gemiddelde aan tal leerlingen heeft steeds geschommeld rond het bestaansminimum. Toch zijn het zeker niet de kosten die aanleiding kun nen geven tot dit teleurstellend school bezoek. Wat betekent immers een school geld van zegge en schrijve 1,50 per maand voor 4 lesavonden per week (maan dag, dinsdag, woensdag en donderdag van 18.30 tot 21.10). Het komt er feitelijk op neer, dat de overheid het schoolgeld voor haar rekening neemt. Wel een bewijs, hoe men er van regeringszijde naar streeft om onze binnenwateren met vakbekwame schippers uit te rusten. Het zou daarom zeer te betreuren zijn als de binnenvaart school in IJmuiden door gebrek aan be langstelling haar deuren zou moeten slui ten. Bovendien zou dan in de keten van landelijke binnenvaartscholen een belang rijke schakel worden verbroken. Aantrekkelijke leerstof Ook onder de inwoners van Velsen zijn er velen te vinden, die op en rond het water hun brood verdienen. Rijkswater staat, de pontveren, de sleepvaart, de beurtvaart, de bakkenschippers en de bag geraars en nog vele andere. Misschien denken velen verzeild te zullen raken in een dorre leerstof van reglementen en wet telijke bepalingen, maar dan slaan zij de plank volkomen mis. Integendeel: de cur sus is voornamelijk gericht op de prak tijk, de leerstof is bijzonder veelzijdig, boeiend en interessant. Want naast de no dige kennis over de praktische toepassing van de voorschriften van de voornaamste reglementen in de binnenvaart, het Bin- nenaanvaringsreglement en het Rijnvaart- politiereglement, vermeldt het leerpro gramma alle bijzonderheden over de vaar- kunst, zoals kennis van het meren en het sturen, het voor anker gaan en het anker lichten; de voornaamste bijzonderheden van de vaarwaters: ondiepten, betonning, bebakening, verlichting, stroomloop, peil schalen, waterstanden en vaardiepten. Kennis van de ligging van de belangrijk ste havens, bruggen en andere van belang zijnde vaste punten. Daarnaast geeft de leerstof inzicht over onderhoudsproblemen, zoals roestvrij ma ken van metalen, de smering, meniën, te ren en gronden, reparaties van luiken en buikdenningen, splitsen en knopen van touwwerk. En nog 1001 meer onderwerpen, welke stuk voor stuk het grote belang van deze cursus nog eens extra onderstrepen. Kortom: een cursus met een. bijzonder aantrekkelijk lesrooster, welke zelfs aan mensen zonder zeebenen of aan hen die geen schommelende gangboorden zijn ge wend, een uitnodigend gebaar kan inhou den. Advertentie Slaap gezond - Slaap op kapok Grote kollektie KAPOK- en KEURKAPOK- MATRASSEN, één-persoons vanaf f 49.75 Koningsplein 8 - IJmuiden-W. - Tel. 4540 In de cacaofabriek „Land en Zee" aan de Pijpkade in Beverwijk heeft donderdag middag een felle brand gewoed. Een fa brieksarbeider is met brandwonden in het Roode Kruisziekenhuis opgenomen. De brand ontstond tijdens het schoonma ken met benzine van een extractieketel. In deze ketel bevond zich veel stof. Door nog onbekende oorzaak kwam dit stof plotse ling tot ontbranding. Een van de arbeiders werd door de uit de ketel schietende vlam men getroffen. De brandweer die spoedig ter plaatse was slaagde er in enkele in de buurt staande ketels die eveneens met ben zine waren gevuld voor het vuur te vrij waren. De aangerichte schade kon nog niet worden vastgesteld. In de machinekamer van een binnen vaartuig liggend in de haven van „De Pijp" in Beverwijk is donderdagmiddag brand ontstaan. De 38-jarige schipper af komstig uit Rotterdam had een luci fer ontstoken om op een peilglas te kij ken. Toen hij de kennelijk nog niet ge doofde lucifer op de grond liet vallen vat ten de daar liggende olie en vet vlam. De brandweer had aanvankelijk veel moeite om bij de vuurhaard te komen omdat er een sterke rookontwikkeling was ontstaan. Omstreeks zes uur was zij de brand mees ter. De schade wordt geschat op 700,-. Advertentie De Raiffeisenbank is een bank met vele mogelijk heden. Voor al uw bank zaken kleine en grote kunt u bij ons terecht. De Raiffeisenbank is er voor u en iedereen Ook voor uitbetaling van SALARISSEN PENSIOENEN A.O.W. KINDERBIJSLAG Volledige bankservice sparen rekening-courant bankgiro assuranties reisdeviezen RAIFFEISENBANK Aangesloten bij de Coop. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht. Ernst Koeman en Johan Kleine, leerlingen van de professor Van der Leeuwschool aan het Gijzenvelt- plantsoen leggen hier de laatste hand aan een hoekje van de tentoonstelling van potplanten en werkstukjes, die door hun medeleerlingen zijn opge kweekt of vervaardigd. Zowel van geëxposeerde voorwerpen als van de inrichting van deze tentoonstelling is hijzonder veel werk gemaakt, zodat een buitengewoon smaakvol geheel werd verkregen. Kennelijk is hier door de leerlingen en hun onder wijzers met veel enthousiasme en animo aan gewerkt. Ook de geëxpo seerde voorwerpen verdienen afzon derlijk met aandacht te worden be keken, want hieronder bevinden zich diverse fraaie voorbeelden van klei-, knutsel- en tekenwerk, waarvan sommige klasse-inzendingen collectief werden vervaardigd. Met een dikwijls opmerkelijk knap resultaat. Deze tentoonstelling welke in het han- denarbeidlokaal van de school wordt gehouden is alleen hedenavond van zeven tot negen uur geopend, waarbij als speciale attractie opnamen van zanglessen als passende achtergrond muziek ten gehore zal worden gebracht. De Tuinbouwstudieclub is donderdag avond het nieuwe seizoen begonnen met het houden van een chrysantenavond in de kantine van de veiling aan de Parallelweg te Beverwijk. De heer G. Menniga, de bloementeelt assistent voor de streek Kennemerland van het Rijkstuinbouwconsulentschap Am sterdam, heeft een causerie gehouden over de chrysantenteelt en wel in het bijzonder over de grote proef die thans in de proef tuin te zien is. Spreker wees op het belang van grondbewerking en ontsmetting voor dat men met de aanplant begint, want een goed begin is ook hiér het halve werk. Op de markt ziet men veelal oude be proefde soorten: de kweker neemt onvol doende notitie van de nieuwe soorten. Er zijn vele tientallen soorten, maar slechts een enkele haalt de eindstreep. En welke deze enkeling nu zal zijn, probeert de proeftuin aan de weet te komen. De avond werd besloten met een ge- dachtenwisseling over de teelt van na- jaarsbloemen. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Velsen mr. J. C. Bührmann houdt op maandag 5 oktober 1964 geen spreekuur. M V V 6 10 Go Ahead Feijenoord 6 9 N A C Excelsior 6 9 SVV P S V 6 9 ADO Telstar 6 8 Volendam D W S 6 8 Enschede Ajax 6 6 Heracles Sparta 6 6 Willem II Er zijn aanwijzingen, dat onder de ronms-katholieke charitatieve instellingen in Nederland er vele zijn, waarvan de werkzaamheden zich in de loop der jaren zijn gaan beperken tot het beheren van hun ai maar groeiende vermogens. Van deze vermogens behoeft bijna niets ge bruikt te worden omdat het doel van deze instellingen tengevolge van de sociale ontwikkeling is komen te vervallen. Ingewijden menen dat het hier gaat om vermogens met een gezamenlijke waarde Een bijzonder vaartuig wekte donder dagmiddag de belangstelling en be wondering van velen op, Het was een kostbaar (bouwkosten rond een miljoen gulden) zeiljacht van het Catamaran-type, waarbij het schip uit twee rompen bestaat. De Margay is in Bremen gebouwd door de be roemde werf van Abeking en Ras mussen. Veertien dagen geleden werd het voltooid. De twee rompen die het jacht zijn typische vorm geven zijn van hout vervaardigd en bedekt met een plastic laag die een bewapening van glasfibre heeft. Het schip is 16 meter lang en 6,5 meter breed. De diepgang is ongeveer een 'meter. De Margay heeft twee aluminium masten waar aan 120 m2 zeil bevestigd kan wor den. Bovendien zijn aan boord tien spinakers met een gemiddelde opper vlakte van 200 m2. Het luxueuze jacht is uitgerust met twee 100 PK Mercedes Benz motoren die het schip een snelheid van ruim acht knopen kunnen geven. Verder bezit de Margay hgt modernste appara tuur op het gebied van radio, radar, air-conditioning, koelinstalaltie en verwarming. Aan boord zijn twaalf slaapplaatsen. van enige honderden miljoenen guldens. Zij zouden niet verbaasd staan als de to taalwaarde het miljard zou benaderen. Zo staat in het septembernummer van het blad van het centraal missie commissa riaat „Missie Integraal". Deze uit giften gegroeide vermogens bestaan dikwijls uit (groot)grondbezit, onroerende goederen, omvangrijke pakketten waardepapieren en kapitale bankrekeningen. Naarmate de sociale zorg evolueerde,, in Nederland althans, van particuliere welda digheid naar wettelijk vastgelegd recht, werden de objecten van het particulier initiatief vooral op het gebied van de ar menzorg beperkter. Ondanks het ontbreken van een prakti sche functie zijn vele weldadigheidsinstel lingen blijven bestaan. Het heeft er de schijn van, aldus Missie Integraal, dat „hun rentmeesters" eerder een beleggings- taak dan een charitatieve taak hebben ge kregen. Waarschijnlijk is het ook dat som mige of meerdere van die instellingen doorgaan met het inzamelen van geld. Al dus werden en worden bezittingen ge vormd welke nog steeds in omvang toe nemen doch geen praktisch nut meer heb ben voor de charitas. Menig penningmees ter is een ijverig couponknipper geworden en moet dikwijls worden bijgestaan door deskundigen, vooral voor het beheer van grote eigendommen. Op deze situatie heeft pastoor M. G. van Rijn uit Hillegom de redactie van Missie Integraal attent gemaakt. Voorts wordt in het blad gesproken over de chaotische situatie bij collectes. Meer en meer wordt geklaagd over de chaoti sche inzamelingszucht welke tegenwoordig ongeremd schijnt en waarbij actievoeren de comités soms„onderwereldmethodes" in 't beconcurreren van elkaar wordt ver weten. Naar het inzicht van pastoor Van Rijn bestaat er een grote behoefte aan een onpartijdig comité dat enerzijds de werke lijke noodzaak van een collecte beoordeelt, anderzijds de goede gevers, dikwijls men sen met bescheiden inkomsten, in bescher ming neemt tegen de dagelijkse onnodige of overdreven aanvallen op hun porte- monnaie. Voor vrijwel alle clubs uit het betaalde voetbal heeft de strijd om de punten het komende weekeinde plaats moeten maken voor bekervoetbal; alleen de reserveteams komen wel voor de competitie in actie. Telstar 2 trekt zaterdag naar de residen tie om daar ADO 2 partij te geven. Deze Hagenaars speelden tot nu toe een be scheiden rol, hetgeen moge blijken uit het feit, dat ze in de zes door hen tot dusver gespeelde wedstrijden zich met 5 winst punten tevreden moesten stellen. Slechts eenmaal smaakten zij het zoet der over winning, n.l. op 30 augustus tegen het zwakke tweede elftal van Willem II (0-3). De Telstar-reserves daarentegen sloegen tot dusver in hun nieuwe omgeving een mogelijk door velen niet verwacht goed figuur, zulks ondanks het feit, dat zij als gevolg van proefnemingen ten aanzien van het eerste elftal nog al eens in een ge wijzigde opstelling moesten uitkomen. We geven de Velsenaren dan ook een goede kans op hun vierde overwinning. Ze komen in de volgende opstelling uit: Jense; Jager en Van Kampen; Hendriksen, André en Van Wooning; Gerrits, Immers, Beeke, Bakker en Kleef. STAND 6 6 6 6 6 6 6 6 Sedert woensdag 30 september 1964 is de Britse wet op de visserijgrenzen van kracht geworden. Het ministerie van Landbouw en Visserij waarschuwt, dat Nederlandse vissers dus niet meer mogen vissen binnen twaalf mijl van de Britse kust, behalve in de gebieden die de Brit se regering heeft aangewezen. Als gebie den waar de Nederlandse visserij gewoon lijk de laatste tien jaar heeft gevist zijn aangewezen de strook van de Farne Is lands tot Flamborough Head en de San- dettie. In deze gebieden mag tot 31 de cember 1965 buiten de drie mijl uit de kust worden gevist. Op de Wilhelminakade in IJmuiden ont stond donderdagmiddag 'n aanrijding tus sen een personenauto, bestuurd door een 38-jarige classificeerder uit IJmuiden en een 53-jarige bromfietser. De bromfietser werd ernstig aan zijn linkerhand gewond. Hij is in het Antoniusziekenhuis opgeno men. Doordat de achterband van zijn scooter klapte is donderdagmiddag op de rijksweg Velsen-Haarlem bij Santpoort een 41-jari- ge schilder uit Haarlem tegen het wegdek geslagen. Hij brak een sleutelbeen. Zijn 28-jarige duopassagier kneusde een hand en liep diverse ontvellingen op. Beiden zijn naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Geen kienen. De kienavond, die za terdag 3 oktober in het Cultureel Centrum ten bate van het jongeren vrijwilligers- programma-Kameroen zou worden gehou den, gaat, evenals de dansavond, niet door. De kienavond is verschoven naar 10 ok tober aanstaande. Advertentie De nieuwste japonstoffen, ex clusieve ontwerpen van Ploeg, Paapje en v. d. Doeff. Origi nele dessins in warme, verras sende herfsttinten. Handge- drukt op prachtige, nieuwe kwaliteit wollen stoffen. Heerlijk warm om nu te dragen. Om mooi en apart gekleed te gaan op avonden en overdag. En kies ook uw bijpassende sieraden uit de Sunart. U vindt hier naast aparte sieraden in hout en keramiek een zeer ver fijnde kollektie handsmeedwerk van een bekende nederlandse beeldhouwer. Kijk in de etalages, maar kom ook rustig eens binnen kijken. U zult zien dat exclusief niet kostbaar is in de kunstnijver- heidsafdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK Vaantjes. Negen strandvoetbalelfta!- len hebben tijdens de geslaagde feestavond in de Bitumarinloods niet de fraaie geel- blauwe vaantjes met de gouden opdruk ia ontvangst genomen. Door de enorme druk te weet de secretaris van de IJmuidensa strandvoetbalcompetitie, de heer J. Rol, niet me°r aan welke coaches de vaantjes uitgereikt zijn. De desbetreffende coaches worden alsnog in de gelegenheid gesteld om de 16 vaantjes voor de spelers van hun teams af te halen. Dit kan geschieden bij de heer Rol, Geleenstraat 1 te IJmuiden (telefoon 02550-5982). Blijkens een op 30 september door het gemeentebestuur van Velsen gedane open bare kennisgeving ingevolge de Hinderwet hebben de Nederlandse Spoorwegen ver gunning verzocht tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een compressorinstallatie voor het ne men van remproeven langs de spoorbaan Hoogovens-Beverwijk te Velsen-Noord. Dit betekent, dat opnieuw de bewoners van de Duinvlietstraat, die vorig jaar een adres tot de gemeenteraad richtten inzake de lawaaihinder van de elektrische locomo tieven achter hun woningen, met deze kwestie worden geconfronteerd. Er is destijds door het gemeentebestuur toegezegd, dat middelen zullen worden ge zocht om aan deze ergerlijke lawaaihinder te ontkomen, eventueel door toepassing van een luchtcompressor, welke minder hinder zou veroorzaken dan nu nog wel het geval is. Van het gemeentebestuur is intussen aan de bewoners van de Duinvlietstraat de betreffende mededeling inzake de lucht- compressorinstallatie toegezonden, die don derdagmorgen werd ontvangen; een lof felijke geste, waardoor alle betrokkenen persoonlijk van het verzoek van de N.S. op de hoogte zijn gesteld, terwijl men in de gelegenheid wordt gesteld hiertegen bezwaren in te brengen. Op donderdag, 15 oktober te elf uur zal op het raadhuis te Velsen gelegenheid worden gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuur dan wel een of meer door hem aangewezen ambtenaren, be zwaren tegen inwilliging van het verzoek der N.S. in te brengen. Gedurende 10 da gen na de dagtekening van de openbare kennisgeving (30 september) bestaat voor een ieder gelegenheid schriftelijk bezwa ren bij het college in te brengen. Uitdruk kelijk dient de aandacht van de inwoners er op gericht te zijn, dat zij slechts tot beroep gerechtigd zijn wanneer zij op de bovenbedoelde zitting verschijnen en de bezwaren mondeling toe te lichten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5