Knap werk van IJmui dense bergers in West-Afrika BANKSTELLEN VERSPUY Nieuwe bergingsopdracht voor Bureau Wijsmuller Gezonken zuiger Maracaibo werd in haven van Cotonou gelicht Woninginrichting Twee jaar geëist tegen oud-pastoor Scapino in Velsen voor scholen In de Vishal en op zee Elektricien in Haarlem ernstig mishandeld Aanbieder van valse cheque aangehouden Man wilde vrouw misselijk maken met vergift Kinderzegelkas is nu weer leeg Christelijke Oratorium Vereniging met „Die Schöpfung'van Hay dn ONZE JASSENCOLLECTIE NU GROTER EN MOOIER DAN OOIT 149.75 Cycloop en Octopus gaan gezonken baggermolen Beverwijk 10 lichten /RIJ DAG 2 OKTOBER 1964 7 te kust en te keur voor het moderne en klassieke interieur PLEIN 1945 NO. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Vermoedelijke daders in Velsen aangehouden Examens Heren- en jongenskleding Breestraat 56 - Beverwijk HET ADRES VOOR GOED Demie met losse knoopceintuur Qua model, stof en afwerking fantastisch. Jos de Klerk Bromfietser kwam door kind ten val I OP BONNY-RIVIER IN NIGERIA Advertentie Deze week vestigen wij graag uw speciale aandacht op een bankstel uitgevoerd in zwart skaileer. Het bestaat uit een royale 3-zits bank en 2 fauteuils. Rondom een onverwoestbaar sterke skaileer bekleding. De losse kussens van origineel schuimrubber, liefst 10 cm dik en bekleed met een zeer fraaie wollen grijze weefstof maken het geheel tot een bankstel met allure Moderne vormgeying - oersterke konstruktie en een voor treffelijke zit. Komt u eens kijken, ga er eens op zitten. Het verplicht u in 't geheel niet. Ook uw adres voor al uw meubelen Na een karwei van twee maanden na bij de haven van Cotonou, Dahomey, West-Afrika, zijn een bergingsploeg van n.v. Bureau Wijsmuller en de zeesleep boot „Cycloop" er in geslaagd het wrak van de Nederlandse zuiger „Maracaibo" te lichten en uit de haven op te ruimen. De zuiger was in het begin van dit jaar in deze haven gezonken. Het werk van de duikers en de opva renden van de „Cycloop" werd op de meeste dagen gehinderd door veel dei ning, zware stortbuien en harde wind. Het bergingswerk werd juist uitgevoerd in die twee maanden van het jaar, die voor de weersomstandigheden de slechtste op de kust van Dahomey zijn. Maar het werk moest snel worden geklaard wilde men geen vertraging bij de uitbouw van de ha- venstremdammen veroorzaken. De zui ger lag namelijk juist in het verlengde van een van deze strekdammen. Evenals bij het verwijderen van de ge kapseisde zuiger „Antwerpen III" uit de haven van Pointe Noire, Republiek Kon go, in 1963 door de „Help" en haar be manning, werd bij het lichten van de „Maracaibo" gebruik gemaakt van sa mengeperste lucht. Voor de duikers, die per vliegtuig naar Cotonou gingen, bete kende dit in eerste instantie het dichten van het gehele wrak, dat 580 ton mat, 33.50 meter lang was, 8,50 meter breed en 3.30 meter hol. Bij slecht zicht onder wa ter werd met onderwater-snijapparatuur de cutterladderbok, de achterbok, de schoorsteen en de cutterladder losgesne den en door de „Cycloop" met haar zwa re boom boven water gebracht. Tal van openingen in de zuiger, zoals schijnlich- ten, luchtkokers, afvoeren en deuren wer den vervolgens afgedicht en elf comparti menten werden door de duikers tot 10 meter diepte gereed gemaakt om volge- perst te worden met lucht. Comparti ment na compartiment werd met behulp van de zware compressoren aan boord van de „Cycloop" beproefd, waarna even tuele lekkages nog konden worden gedicht. De weersomstandigheden en de zware deining beletten enkele pogingen tot het drijvend brengen van de „Maracaibo". Tenslotte, op de 60e dag van het werk, zag men de kans schoon. Via een rub ber vlot, waarop de verdeelstukken van de compressor waren geplaatst, werd de zuiger volgeperst. De berekeningen voor het lichten van de „Maracaibo" bleken perfect te kloppen: met stuurboordszijde Ontucht met jongens De officier van Justitie bij de rechtbank van Breda heeft twee jaar geëist tegen de oud-pastoor van Oud-Gastel. Deze werd in juni gearresteerd wegens het plegen van ontucht met minderjarige jongens. Als bijzondere voorwaarde vordërde de officier voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering, plaatsing in de abdij van Bornhem en ontzegging uit het recht jeugdverenigingen te leiden. kwam de zuiger iets boven water uitste ken. „Maracaibo, drijft, gaan slepen", luidde het telegram naar IJmuiden. Enke le uren later was het karwei achter de rug. De zuiger werd op een door de ha venautoriteiten aangegeven positie ge bracht en daar tot zinken gebracht, ver buiten de vaarroute en het havengebied. De haventoegang van Cotonou lag weer open. De werkzaamheden aan de bouw van de nieuwe strekdammen hadden geen enkele vertraging ondervonden. De Nederlandse zuiger Maracaibo die begin dit jaar in de haven van Cotonou, West-Afrika, zonk. Dinsdagmiddag 13 oktober wordt in de Velsense stadsschouwburg door de ballet groep „Scapino" een balletvoorstelling ge geven voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van alle plaatselijke lagere scholen. Het programma bestaat uit de balletten „Het meisje met de zwavelstok jes" en „dansen met voorwerpen". Deze voorstelling wordt vrijdag 16 oktober des morgens en des middags herhaald. Verzoeking. Met de komst van Interpol vertegenwoordigers naar de Venezolaan se hoofdstad Caracas voor de algemene vergadering van de Internationale Poli tieorganisatie is het aantal inbraken en overvallen in die stad sterk gestegen. De onderwereld van Caracas wil ken nelijk haar bekwaamheid bewijzen. Maandag werd voor minstens negentig duizend gulden geroofd. De spectaculair ste overval was die op een juweliers zaak op korte afstand van een politie bureau. v> Donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd: 11.600 kisten vis, waarvan 123 kis ten tong en tarbot, 1 heilbot, 828 schol, 34 schar, 25 bot, 6410 haring, 330 makreel, 1680 schelvis, 85 wijting, 315 kabeljauw en gul, 25 leng, 46 haai, 3 ham, 10 poon, 1655 koolvis en 30 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: Heilbot 5.60-5.50, gr. tong 8.05-7.70, grm. tong 6.25-5.95, kim .tong 5.85-5.48, kl. tong I 6.23-5.98, kl. tong II 6.09-6.01, tar bot I 5.30-4.60, zalm 10. Per 50 kilogram: kl. schol II 39-14, schar 32-14, bot 11.50-8, verse haring 13.60-11, makreel 48-18, gr. schelvis 44-37, grm. schelvis 42-37, kim. schelvis 42-38, kl. schelvis I 35-30, kl. schelvis II 18-6.30, wij ting 16-10, gr. gul 54-50, mid. gul 46-40, kl. gul 15-8.50, kl. leng 37-36, kl. haai 34-20, ham 128, poontjes 26-13, lommen 34, kl. koolvis zw. 37-15, kl. koolvis wit 56-54. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 184-116, gr. koolvis zw. 126-84, gr. koolvis wit 180- 170, gr. leng 86-78. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 121-18.690, KW 99-5300, KW 38-4970, KW 112-1010, KW 207-2090, KW 149-4930, IJM 154-7820, IJM 60-7600. Aanvoer van vrijdag Vrijdagmorgen werden door 48 vaartui gen in IJmuiden aangevoerd: 10.325 kisten vis, 480 stijve kabeljauwen en 15.000 kilo gram tong. Bij de aanvoer waren: 1350 kisten schel vis, 100 radio, 80 wijting, 50 gul en kabel jauw, 520 koolvis, 6550 haring, 320 ma kreel, 880 schol, 15 tarbot, 160 diversen. De politie van Velsen heeft vannacht op verzoek van de Haarlemse politie een 23- jarige barkeeper uit Velsen-Noord en een eveneens 23-jarige magazijnbediende uit Beverwijk aangehouden, die beiden ver dacht worden van ernstige mishandeling van een 30-jarige Haarlemse elektricien in de Kleine Houtstraat in Haarlem. Het tweetal is overgebracht naar Haarlem en in het bureau ingesloten. Omstreeks drie uur in de afgelopen nacht stopte in de Kleine Houtstraat in Haarlem een personenauto, waaruit drie mannen stapten. Er ontstond een vecht partij, waarbij twee mannen de derde flink afrosten. Vervolgens sprongen ze in de auto en reden weg. Buurtbewoners die door het lawaai wak ker waren geworden, vonden een man op de rand van het trottoir liggen. Het bleek later een 30-jarige elektricien uit Haarlem te zijn. Hij had een hersenschudding, een gebroken neusbeen en verscheidene hoofd wonden opgelopen. Hij is in het zieken huis St. Joannes de Deo opgenomen. Van morgen was de man er nog zo erg aan toe, dat hij niet door de politie gehoord kon worden. Een van de buurtbewoners had het ken teken van de auto genoteerd, waardoor men de identiteit van de twee andere man nen kon achterhalen. Toen bleek dat de auto in Velsen thuis hoorde, heeft de Haar lemse politie contact met haar collega's in Velsen opgenomen, die het tweetal heeft kunnen aanhouden. De politie van Eindhoven is erin ge slaagd de man te arresteren, die dinsdag bij een bankinstelling in deze stad een valse cheque ter waarde van ruim 8.000 ter verzilvering had aangeboden, doch die de benen had genomen toen hem bleek dat de bankbediende de zaak niet ver trouwde. Hij heeft bekend. Hij had de blanco cheque gestolen bij een inbraak in een makelaarskantoor, deze de volgende dag ingevuld en bij de bank aangeboden. brengen met geperste lucht van de zuiger „Antwerpen III" in 1963 in Pointe Noire, republiek Kongo, en na het eveneens met samengeperste lucht lichten van de ge zonken zuiger „Maracaibo" uit de haven van Cotonou, Dahomey, in de afgelopen maanden, staat een groep personeelsleden en materiaal van n.v. Bureau Wijsmuller op de Bonny-rivier in Nigeria, West-Afri ka, een nieuw bergings- en lichtingskarwei te wachten. Tijdens baggerwerkzaamheden zonk op 12 mei van dit jaar in Opobo Reach Chan nel, Bonny-rivier, Nigeria, de Nederlandse baggermolen „Beverwijk 10". De bagger molen, eigendom van Van Hattum en Blankevoort N.V. te Beverwijk, kwam in ongeveer 10 meter diep water op stuur boordzijde in de modderige bodem terecht. Van de molen stak vrijwel niets meer bo ven water uit. De bemanning van de „Be verwijk 10" had zich bij het kapseizen in veiligheid kunnen stellen, daar een hop per langszij lag en zij zich snel aan boord daarvan had weten te begeven. Voor het bergen en lichten van de „Be verwijk 10" is de zeesleepboot, annex ber gingsvaartuig „Cycloop" ingezet. Meer duikers en ander personeel is dezer dagen per vliegtuig naar Nigeria vertrokken. Voorts zal bij het hefkwarwei worden in gezet Wijsmullers hef- en bergingsvaartuig „Octopus". De „Octopus", die eind vorig jaar aan de vloot van Wijsmuller werd toegevoegd, is in de afgelopen maanden aan de steiger te IJmuiden verbouwd en wordt thans bij de Scheepswerf van Verschure in Amster dam klaargemaakt voor vertrek. Het schip wordt bij deze werf onder meer voorzien van air-conditioning. Is het een ziekelijke afwijking van de 69-jarige inwoner S uit Hoensbroek, is hij zijn 75-jarige echtgenote moe of wil de man zijn oude vrouw alleen maar het leven zuur maken? De familie van de 75-jarige vrouw S heeft bij de Hoensbroekse politie een aan klacht ingediend wegens een poging tot vergiftiging. De tweede, de derde, de vierde poging? De officier van justitie in Maastricht zal dit laten uitzoeken. Volgens de verklaring van de 75-jarige echtgenote van verdachte S had haar man al enkele malen rattenkruiut op de boter ham van zijn vrouw gesmeerd. Zij had het steeds geproefd omdat de boterham zo vies smaakte. Nu had de man op een andere manier geprobeerd zijn vrouw te vergiftigen. Deze keer had hij een gevaarlijk insectendodend middel in haar koffie gedaan. De vrouw heeft de koffie gedronken, proefde ook nu weer een vieze smaak maar had geen nadelige gevolgen van de vermoedelijk vergiftigde drank. Een laboratoriumonder zoek moet uitwijzen of het insectenbestrij dingsmiddel schadelijk voor de gezondheid is. Intussen zit S in voorarrest. Hij ontkent zijn vrouw te willen vergiftigen. „Ik wilde haar alleen maar misselijk maken" ver klaarde de verdachte gisteren tegenover de politie. Nederlands kinderzegelkas is vandaag grondig leeggehaald. Van de ƒ3.300.000 die de kinderzegelactie 1963 heeft opgele verd is aan 22 instellingen in totaal 1.640.000 uitgekeerd aan bouwsubsidies voor grote projecten, variërend van 25.000 tot 100.000. De rest van de op brengst was al eerder toegestuurd aan de honderden in aanmerking komende in stellingen, grotendeels in de vorm van dagsubsidies. Het rooms-katholiek instituut voor do ven in St. Michielsgestel was de plaats waar deze keer de stichting Nederlands comité voor kinderpostzegels zijn miljoe nendans opvoerde. De kinderpostzegels 1964 zullen van 17 november af verkrijgbaar zijn. Ze zullen voorstellingen dragen van de Haagse kun stenaar R. D. E. Oxenaar, die het kind in zijn creativiteit heeft afgebeeld. De waar den met de bijbehorende toeslag ten bate van het misdeelde en hulpbehoevende kind zijn 7+3 cent, 10+5 cent, 15+10 cent, 20+10 cent, 40 15 cent. Het zakje kinderzegels, zoals dat door de schooljeugd huis aan huis wordt ver kocht, gaat dit jaar een rijksdaalder kos ten. Het bevat tien zegels van 15 cent. AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal Engels: J. J. M. van Rooijen (Almelo). Doctotaal economie: J. P. C. Wichers (Amsterdam). LEIDEN. Doctoraal II geneeskunde mej. I. T. Hooft (Voorburg) en F. R. Bak ker, F. Buijze (beiden Den Haag), L. J. Drop (Eindhoven), W. H. Godfrier (Den Haag), Liem Kit Kwie (Breda) en H. M. M. Lüling (Oegstgeest). Arts: Mej. H. Degen (Voorburg en L. E. B. Kagelmaker (Den Haag), J. Langevoord (Leiden), R. W. Zaadnoordijk (Oegstgeest). ROTTERDAM Propedeutisch herexa men economische wetenschappen: J. H. Kuiper (Aerdenhout), J. A. Lok (Sant poort), M. P. M. van Poppelen (Haarlem) N. J. M. van der Veen (Sassenheim). AMSTERDAM (Gem. Un.) Gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen: A. G. Hilvers uit Alkmaar, op een proefschrift getiteld: „Nicotina- mide-adenine-dinucleotide en zijn rol in het reactiemechanisme van glyceraldehyde- 3-fosfaat-dehydrogenase". Zijn promotor was prof. dr. E. C. Slater. De heer W. N. Speckamp (Amstelveen) is cum laude gepromoveerd op een proef schrift getiteld: „Een totaalsynthese van 6-azaequilemine en 6-aza-oestron". Pro motor was prof. dr. H. O. Huisman. A. C. M. Wanders (Amstelveen) is cum laude gepromoveerd op een proefschrift getiteld: „A kinetic study of the desul- fonation and isomerization of some aryl sulfonic acids in aquenous sulfuric acid". Diens promotor was prof. dr. Th. J. de Boer. UTRECHT Mevrouw I. Banerjee- Schootsman uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de diergeneeskunde op het proefschrift getiteld: „A study concerning gestation period in cattle". Promotor wai prof. dr. P. Hoekstra. ••v +*-- VOOR EEN PROPVOLLE Nederlands hervormde kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden had donderdagavond een uitvoering plaats van Haydns Schöpfung, gegeven door de Christelijke Oratorium Vereniging „Looft den Heer", onder leiding van haar dirigent Willem Wiesehahn. Solistische medewerking werd verleend door de sopraan Annette de la Bije, de tenor Arjan Blanken en de bas Herman Schey, terwijl de begeleiding was toevertrouwd aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de claveciniste Coby Spigt. Elke goede uitvoering van Haydns Scheppingsverhaal is een feest der herinnering voor ieder muziek gevoelige die voldoende geestelijke weerstand bezit om wat hij eens met kinder lijke aanvaarding als een verrassende openbaring leerde kennen, in zijn diepste wezen te bewaren. Haydn, die het meesterwerk in zijn ouderdom schiep, moet daarbij ook geput hebben uit de bron van zijn kinderlijke ervaringen, die in een lang leven van werken en evolueren, onvertroebeld bleef. IN MENIG OPZICHT was deze uitvoe ring dan ook een feest zowel voor de toe hoorders als voor de executanten. Men moest er wel even inkomen; maar het duurde niet lang of de eeuwig frisse mu ziek kreeg onweerstaanbaar vat op het uit- voerend materiaal. Toen Annette de la Bije haar technisch en lyrisch vermogen tot een zeldzaam prachtige vertolking van de aria „Nun beut die Flur" had aangewend, was de geest over allen wakker. In II wist zij weer zo'n sterke impuls te geven met de vogel-aria, waar het een wedijver werd tussen vocaal en instrumentaal vo- gelgekweel. Arjan Blanken bracht span ning waar hij de kans kreeg en wist zijn fraai geluid dienstbaar te plooien in de ensemblestukken. En Herman Schey weet het nog best muzikaal te vertellen; wei nigen zullen kunnen nadoen wat hij maak te van het verhaal van de schepping der dieren of van het ingetogen „Du wendest ab dein Angesicht." WILLEM WIESENHAHN bleek het koor stevig voorbereid te hebben. Een paar keer hadden wij wel een effectrijker climax willen horen, maar doorgaans werden we getroffen door de vlotte vertolking van de koorpassages met een dynamiek, die de warme tint der vrouwenstemmen en de so nore klank van de goede mannenbezetting gunstig belichtte. In de slotfuga's gloeide iets van de overtuiging die het voorgaande als met een „amen" bevestigde. Voor het orkest is een werk als dit technisch geen probleem, maar toch hangt het van de dirigent af dat er een warme doorstroming en een goed evenwicht be reikt wordt. Het mag Willem Wiesenhahn met ere nagegeven worden, dat hij op dit punt zijn taak met goede resultaten bekroonde. In de Florastraat in Beverwijk reed donderdagmorgen een bromfietser tegen een plotseling overstekend kind op. De 29-jarige duopassagiere van de bromfiet ser, afkomstig uit Assendelft, kreeg een diepe wond boven haar linker oog, een gebroken neusbeen en een lichte hersen schudding. Zij is in het Roode Kruis- ziekenhuis opgenomen. Het kind kreeg geen letsel. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6, tar bot 5.30-4.40, grote tong 7.84-7.71, groot middel tong 5.78-5.54, kleinmiddel tong 5.38-5.11, tong I 5.62-5.40, tong II 5.88-5.61. Per stuk: kreeft 23-15. Per hoop: rog 47. Per tien stuks: kabeljauw 124-92. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 154, middel kabeljauw 130, groet leng 66, grote zwarte koolvis 82, middel zwarte koolvis 76, grote witte koolvis 180. Per 50 kilogram: kleine kreeft 37-16, makreel 37-16, haring 13.40-11, kleine schol 25-19, schol II 35-26, schol I 52-45, zetschol 54-46, grote en grootmiddel schol 63-56, kleine gul 21-6.70, middel gul 63-50, grote gul 71-54, kleine zwarte koolvis 17-10, mid del zwarte koolvis 23-17, haai 29-19, schar 26-15, poontjes 15, gestripte wijting 20-10, dichte wijting 14-8, radio 11-8, braadschel- vis 22-7.70, pennen 41-26, kleinmiddel schelvis 46-32, grootmiddel schelvis 48-35, grote schelvis 53-38. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 60 kisten schelvis, 100 wijting, 150 kleine gul, 1700 haring, 500 makreel, 650 schol en 7.000 kilogram tong. Op zee Van uit de noord meldde de IJM 28 Am sterdam, dat er niets anders was te vangen dan in hoofdzaak kleine koolvis. Voor de middag ving de Amsterdam ruim 600 kisten. Vandaag zou de visserij in de noord voortgezet worden, waarna in de avond die thuisreis aanvangt. De haringvisserij, die zich ietwat naar het noorden heeft verplaatst, heeft niet aan de verwachting voldaan. De Rijnmond I (KW 15) had gistermiddag pech: nadat ander half uur was gevist, werd geconstateerd dat het net, wegens het grote gewicht aan haring, was gespleten, zodat slechts twin tig kantjes haring aan boord kon worden gehaald. Waar precies deze haring gevan gen was, kon men niet meer achterhalen. De dagvangst van de Rijnmond I bedroeg slechts honderd kantjes. Reclassant. Een 31-jarige automonteur heeft een inbraak gepleegd in het kan toor van een reclasseringsvereniging in Utrecht. De man, die onder toezicht van deze reclasseringsvereniging stond, haal de ruim 2.000 gulden uit de brandkast, waarvan de sleutel voor het grijpen lag. Hij is in Arnhem aangehouden, waar hij ook enkele inbraken had gepleegd. Na het lichten en verwijderen uit de vaarroute van de gezonken zuiger „Lake Fithian" in 1961 in India, na het omhoog- De baggermolen Beverwijk 10 die in de Bonny-rivier in Nigeria zonk en nu door de Cycloop en Octopus van Bureau Wijsmuller weer boven het water moet worden gebracht. 'v;- .'■WiV.V.'.vilsj,,.'. ....v.v.-.v.-.v.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7