mm voor evolutie der spoorwegen Deftige Pullm werd mondaine BallS ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Erbij PAGINA TWEE BBS HHra „Boordcentrale" Voegloos spoor 1400 minuten winst Tri-courant-lok Veiligheid vóór alles Benelux en TEE ÏSS^ÏÏÏÏÏS» SSSSKsks»'- ibMimiuiil^uuy^ Sum **h—m Links: Behaaglijk in variabele armstoeltjes gezeten reizen de passagiers van de nieuwste „Noord- ster"-TEE naar Pa rijs. Een dagretour met deze trein laat hun in de lichtstad 3'/« uur om te win kelen of zaken te doen. Zeker even belangrijk als de techniek der nieuwe T.E.E.'s zijn de rijdende elegante restaurants, bars en salons waaruit de exprestreinen Amsterdam- Parijs v-v („Etoile du Nord" en „Ile de France") en Brussel-Parijs v-v („Oiseau Bleu" en „Brabant") zijn samengesteld. Het wat muf stoffige interieur van de oude Pullmanrijtuigen heeft plaatsgemaakt voor de frisse aan kleding van de „dure" gelegenheid anno 1964; smaakvol en toch een in tieme sfeer ademend. Als de T.E.E. niet zo'n „zakelijke" trein was, zou men in het bar-rijtuig zelfs een dans- vloertje kunnen denken, gelijk die in het „café International" van de Hotelplanexpres. OP HET OGENBLIK dat de Nederlandse tweerijtuigdiesel „Blauwe Engel" bij z'n pendel Maastricht-Luik de Belgische Maasvallei klieft, snijdt de Belgische exprestreinlokomotief die de elegante nieuwe TEE (voor Trans Europe Express) „Ile de France" Parijs-Amsterdam trekt, dwars door de Hollandse bollenstreek. Daadwerkelijke verwezenlijking van de E.E.G.- gedachte; maar toch veeleer het resultaat van het feit dat de Europese spoorwegdirecties meer volgens richtlijnen als dienstbetoon, doelmatig heid en gemeenschappelijk materieelgebruik, zijn gaan samenwerken. Hoewel de Fransen hun drukke lijnen al sedert 1920 onder 1500 volt gelijk spanning elektrificeren, kozen zij voor het trajekt Parijs-Quevy (het station aan de Frans-Belgische grens rich ting Brussel-Amsterdam) 25.000 volt wisselspanning. Want de niet zo fre quente dienst op het Franse parcours wordt daar alleen door met lokomotief getrokken treinen uitgevoerd en dan is het niet rendabel, de in dure ondersta tions gelijkgerichte spanning van 1500 of 3000 v. toe te passen. Nu wordt daar de energie onder 25.000 volt wissel spanning rechtstreeks van de elektri sche centrales betrokken. Het gevolg hiervan is dat de vijf Bel gische en de zes Franse loks van de dienst Parijs-Brussel-Amsterdam, on der alle drie bovennetten (S.N.C.F./ Franse Spoorwegen 25.000 volt wissel spanning, NMBS 3000 v. gelijkspan ning, NS 1500 v. gelijkspanning) moe ten kunnen dienst doen bij eenzelfde trekvermogen. Deze voor alle drie net spanningen geschikte lokomotieven zijn nu een wereldprimeur. Die drievoudige voor zware goederendiensten geschikt zijn. Op een van deze loks wordt zelfs tijdens de rit met een verstelbare tand wieloverbrenging geëxperimenteerd, waardoor die machine niet alleen ge makkelijk zware vrachttreinen wegtrekt maar die ook constant met hoge snel heid kan vervoeren. Dit opent gunstige perspektieven bij de verdere projekte- ring van de Trans Europese goederen- expresstreinen (T.E.E.M.-treinen) die ook naar en van Nederland lopen. Enige Franse machines kunnen ook rijden onder een netspanning van 15.000 volt wisselspanning (frequentie 16 2/3 pe rioden), wat in streken met veel hellin gen technische voordelen heeft. Deze loks voor vier verschillende netspannin gen worden poly-courantmachines ge noemd. De meerstroomloks hebben ver der twee stroomafnemers van verschil lend kaliber; een zware stalen panto- graaf voor afnemen van gelijkstroom in Nederland en in België en een lichtere koperen stroomafnemer voor afnemen van wisselstroom in Frankrijk. Natuurlijk bevat de T.E.E.-expres ook dienstwagens. Deze bevatten behal ve bagageruimte en compartiment voor treinpersoneel, douanebeambten en geld wisselaar, ook een elektrisch aggregaat met een capaciteit van 300 kiloWatt. De ze „boordcentrale" levert de stroom voor alle keukentoestellen, verwarming, verlichting, stuurstroom voor bediening van de treinorganen en voor het op tem peratuur en zuiverheid houden van de lucht in de trein. Air conditioning dus ook in deze luxe D-trein. Aangezien er geen afzonderlijke restauratierijtuigen en -afdelingen in de T.E.E.'s zijn, wordt in de wagons geserveerd en wel alleen in de rijtuigen met middenpad. De nieuwe T.E.E.-rijtuigen en wagens die alle bq de Franse spoorwegen in onderhoud zijn vallen op door hun uitvoering in roest- en verweringsvrij inoxstaal. Zij zijn onderling zo gekop peld, dat het overlopen van het ene in het andere rijtuig helemaal niets „griezeligs" meer heeft. Integendeel, de deuren die men passert, gaan na het indrukken van een knop vanzelf open en sluiten zich automatisch weer achter u. Een uitkomst voor reizigers met veel handbagage. Jassen en derge lijke kledingstukken worden gedurende de reis in vestiairekasten bewaard. In- en uitstappen doet men door schuifdeuren die niet kunnen worden geopend zolang de trein rijdt. Evenals in de T.E.E.-dieselstellen van 1957 heb ben de vensters geen schuifraam; dit is bij air-conditioning niet nodig. Wel kan invallend zonlicht worden getem perd door jaloezieën. Nieuw is het principe van het voeg loos spoor: rails zonder onderlinge mechanische verbindingen waarover de trein zonder stoten voortglijdt. Zowel de N.S. als de N.M.B.S. en de S.N.C.F. gaan geleidelijk dit voegloos spoor in de verbinding Am sterdam-Parijs invoeren. Er zijn ech ter gedeelten, zoals tussen Warmond en Heemstede, waar de rijtuigen soms hin derlijk kunnen slingeren. Mogelijk ver dwijnt dit na verdere voorzieningen aan de spoorbaan ter plaatse. De machinisten op de lijn Amster dam-Parijs treffen nog maar op enke le plaatsen de klassieke armseinen aan; nagenoeg overal en zeker op de vrije baan is het automatisch blokstelsel, waarbij de trein zelf bij passeren van de veilige seinpaal zich tegen achterop komende treinen dekt, ingevoerd. De meeste overwegen kregen automatische beveiliging of bediening of werden door viadukten vervangen. Met de zomerdienst van 1886 kwam de eerste doorgaande verbinding tus sen Amsterdam en Parijs tot stand, die in Nederland werd onderhouden door de vroegere Staatsspoorwegen en daar om inplaats van via Haarlem-Den Haag (H. S. M.)-Rotterdam, over Utrecht- Den Bosch-Roosendaal werd geleid. De reistijd bedroeg 11 uur en 35 minuten en naar Brussel was deze ongeveer gelijk aan de snelste T. E. E.-verbin- ding Amsterdam-Parijs van onze da gen, namelijk 5 uur en 14 minuten. Vijf jaar later startte de Hollandse Spoor over Haarlem-Rotterdam met doorgaande rijtuigen die echter maar vijf minuten vlugger naar Brussel en (Vervolg zie pag. 3) Hiernaast: De nieuw ste Belgische drie- - spanningslokomotief Nr. 150-011, „een mo nument van kracht", voor de „Ile de Fran ce" die hij straks met een gemiddelde snel heid van ver over de honderd kilometer van het Parijse Noordstation naar Amsterdam Centraal zal brengen. TROUWENS, die samenwerking voltrekt zich niet alleen tussen de E.E.G.-landen. Tussen Parijs en Zu rich rouleren de T E.E.-dies eist ellen van de N.S., slaapwagens van de U.S.S.R. verkeren op verschillende spoorbreedten tussen Rotterdam (Hoek van Holland) en Moskou, Brit se tankwagens komen via de Kanaal ferry op het rangeerterrein van de Dordtse olie-industrie en uw fiets werd op uw vakantiereisje naar Nun- speet in een Deense wagen uit de Europpool vervoerd. Nu voor het eerst in de 125-jarige ge schiedenis van de spoorwegen in Ne derland in het gewone internationale verkeer buitenlandse lokomotieven in plaats van aan de grens teruggestuurd, tot in Amsterdam worden „doorge voerd", is het wel nuttig wat uitvoeri ger bij de gemeenschappelijke exploi tatie en de ontwikkeling van het trein reizen in de relatie Amsterdam-Brussel- Parijs, stil te staan. Langer in elk jaar dan die ene minuut die de Parijse T.E.E. nu in Roosendaal stopt om de Belgische machinist door een Neder landse collega te doen aflossen en rei zigers te laten overstappen. Dit in te genstelling tot de gewone D-treinen die hier (nog) van lokomotief wisselen Belgische tegen Nederlandse of omge keerd, waarmee telkens tien minuten reistijd verloren gaat. Aangezien dit bij de Parijse T.E.E.'s niet meer gebeurt, wordt reeds bij deze treinen jaarlijks op de stop Roosendaal een totale tijd winst van 14.000 minuten behaald! Vertrek van een der eerste Pull- mann-exprestreinen uit Amsterdam. De stoomlok anno 1927 bracht de toenmalige Etoile du Nord in precies acht uur naar de Franse hoofdstad geschiktheid wordt verkregen door in Frankrijk de hoge wisselstroom op de lok omlaag te transformeren en gelijk te richten tot 1500 volt door in België de motoren zodanig te schakelen dat deze maar 1500 v. gelijkspanning krij gen en in Nederland met de standaard schakeling voor 1500 v. gelijkspanning te volstaan. DEZE TRI-COURANT of driestroom- lokomotieven geven dus het grote voor deel dat de door elektrifikatie bereikte verkorte reisduur niet aan de grens wordt teniet gedaan door het lokomo tief wisselen. Bij vele internationale treinen heeft passen- en douane-onder zoek allang gedurende de reis plaats, zodat ook hierdoor aan de grens geen tijd verloren gaat. De eerste elektrische lokomotieven voor hoogspanning-wisselstroom waren bepaald niet elegant van bouw. Daar entegen voldoen de nieuwe Belgische en Franse tri-courantmachines voor de dienst Parijs-Brussel-Amsterdam aan hoge eisen van esthetica en modern technische vormgeving. Men heeft in deze loks enige interessante technische details gemonteerd die kenmerkend zijn voor de Transe vindingrijkheid op dit gebied. Alle moderne lokomotieven en trein stellen met éénmansbediening zijn met de zogenaamde dodemanskruk uitge rust die de machinist gedurende de rit steeds ingedrukt houdt en die, losge laten, de trein automatisch tot stilstand brengt. Teneinde nu de waakzaamheid van de „meester" (vakterm voor ma chinist) voortdurend te aktiveren moet hij op de nieuwe loks iedere minuut de dodemanskruk volledig indrukken, een soort permanente controle op zijn licha melijke conditie. Verzuimt de meester de „dodeman" in te drukken, dan maant een zoemer hem dit alsnog te doen. Als de kruk dan nog niet wordt ingedrukt, wordt binnen vier sekonden de stroomtoevoer automatisch uitge schakeld en de noodrem in werking ge steld zodat de expres dan eveneens automatisch tot stilstand komt. (On danks deze toepassing zetten de Fran sen in de regel een tweede man in de kabine van hun exprestreinen). DE TRI-COURANTS hebben ook een selektorknop waarmee de meester de netspanning waarop zijn trein rijdt, in schakelt. Een ingenieus relaisstelsel be let de machinist, een verkeerde keuze te doen; hij krijgt bijvoorbeeld geen stroom als hij met z'n lok, ingesteld op de NS-spanning van 1500 volt, onder het Belgische 300 volt-net komt. De Franse meerstroommachines hebben een ver stelbare tandwieloverbrenging, waar door deze loks zowel voor expres- als Luchtfoto van de eerste diesel expres, de Diamant, in de dertiger jaren. De lange reis naar Amster dam vergde toen 6 uur 2 minuten. land en de Belgische agglomeraties Antwerpen en Brussel, waarmee zij als wereldprimeur een serie elektrische treinstellen introduceerden die op lijnen met onderling verschillende bovennet spanningen in België 3000 volt, in Nederland 1500 dienst doen. De nu wel algemeen bekende Benelux-tweerij- tuigstellen (donkerblauw met brede ge le band) voldoen voortreffelijk bij het onderhouden van de nagenoeg de hele dag geldende uurdienst tussen beide bevolkingscentra, en daar doorheen, ge combineerd met of tussen andere elek trische sneltreinen. Het kenmerkende hierbij is dat de Benelux-treinstellen onder beide stroomnetten hetzelfde vermogen van 800 pk per treinstel presteren. De NS bracht in d e Beneluxpool acht, de NMBS (Nationale Mij. der Belgische Spoorwegen) vier treinstellen in, om dat het Nederlandse gedeelte van de route Amsterdam-Brussel circa twee maal zolang is als het Belgische. Het onderhoud van alle Beneluxstellen ver zorgt de NS in hoofdwerkpaats Haar lem. De rijtuigen zijn door de Neder landse industrie, de elektrische inrich tingen inklusief die voor de voort beweging of door de Belgische nijver heid geleverd. Een weinigen bekend staaltje van Beneluxsamenwerking! werd gegeven aan het idee van de toen malige NS-president ir. Den Hollander, om zeventig Europese steden door zeer snelle en uitermate comfortabele die sel-elektrische treinstellen te verbinden volgde 29 september 1957 een spoorweg integratie in het gewone verkeer. De Nederlandse en Belgische spoorwegen openden toen rechtstreeks elektrisch treinverkeer tussen de randstad Hol- Modefotografen kiezen vaak de stemmig-luxueuze TEE als achtergrond voor hun glamour-plaatjes. Daar Parijs-Brussel non-stop wordt gereden de enige hoofdsteden ter we reld die zo direkt zijn verbonden heeft aan de Frans-Belgische grens helemaal geen enkel oponthoud plaats. Zodra de omloop van de lokomotieven dit toelaat, zullen deze machines zonder verwisselen alle T.E.E.'s over de ge hele route Parijs-Amsterdam v.v. rij den. Op het ogenblik gebeurt dit al bij „Etoile du Nord" Parijs-Amsterdam een unicum in het internationale spoorwegverkeer. NADAT op 2 juni 1957 uitvoering

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14