VROUW Meedoen aan een Europees budget onderzoek om de lieve eenheid van de „zes" ib 4» m Spijt Pontjes WINDHONDEN MAKEN SCHOOL CONSUMENT BESPIED M(jW door Loeh Elfferich met tekeningen van Eon IS oog en doom I Rode bessentaart - ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Erbii PAGINA ZES Het Engelse gezin Gordon Andrews leidt in het graafschap Yorkshire een zogeheten hondenschool. Deze zeer exclu- sleve opleiding brengt hazewinden alles bij wat ze moeten weten om op de renbaan nummer één te worden. Dochter Elizabeth is hier aan de wandel met drie veelbelovende leerlingen. De school heeft een uitstekende reputatie. Dat blijkt wel uit de bijnaam Eton voor windhonden. mmiiiwiwiwiiiMiiMiiiiniwwMwwM—w—iinnnnfinnnanfififiiif¥ifMin TE BIECHT BIJ PROF. IDENBURG (Van onze correspondent) DEN HAAG. We zijn er op een zondag eens langs gereden: Oostduinlaan 2 in Den Haag, een in de herfstzon slapend pand aan een stille laan. Op een zondag. Beslist niet op een doordeweekse dag. De rijksdienst in het grote pand (het Centraal Bureau voor de Statistiek of kortweg het C.B.S.) heeft namelijk ons financiële hart veroverd: ze kunnen er alles vertellen over ons gezin, van de broekjes voor kinderen via de flesjes-vol-schoonheid voor mamma tot en met pappa's sherrycapaciteit. Bij zo'n rijksdienst rijd je op zondag langs, als de ambtenaren en ponssterretjes thuis (of elders) zitten, bij hun eigen broekjes en flesjes en sherry. Stel dat je er op een dinsdag of op vrijdag voorbij komt, en er stapt een man uit de deur, en je moet denken: die kerel weet alles van mijn vijf verse Remmetjes die in het VAT zitten.Om zo n man in de ogen (of zelfs maar op de rug) te kijken is een te angstig idee. HET IS overigens allemaal eigen schuld. De professor had heel in het al gemeen een vriendelijk verzoek gedaan: prof. dr. Ph. J. Idenburg, die in dit statische land directeur-generaal van de statistiek is en als zodanig het Centraal Bureau voor de Statistiek leidt. Terwille van nieuwe reeksen tabellen trok hij enige tijd geleden landelijk aan de bel. Hij noodde welwillende gezinnen uit om mee toe doen aan een budgetonderzoek, sterker nog: een E.E.G.-budgetonder zoek. Je voelt Europees of je voelt' t niet, en als je bij de eerste categorie behoort, dan raakt zo'n vriendelijk verzoek van een keurige professor je in het hart. Hij brengt daar de tere snaar aan het bewegen die de klanken van de klokken van Straatsburg (of van Brus sel of van Luxemburg) kan reproduce ren, galmende herinnering uit zo me nige oudejaarsnacht. De Professor schijnt privé die tere snaar 's mensen Achillespees te noemen. In ieder geval heeft hij de onze zacht (maar degelijk) geraakt. Sinds de vermaledijde dag dat wij ons vrijwillig, vrijwillig! meldden met 'n lakoniek briefkaartje naar Oostduin laan 2 (en nog wel met spijt in het hart dat een briefkaart slechts een or dinair postzegeltje draagt en géén Euro pazegel): sinds die dag is de postafde ling van de Professor duchtig aan het werk gegaan. Eerst kwam er zij het te voet en niet per post- een hoofse Haagse die zeide bij wijze van tijdver drijf het C.B.S. diensten te verlenen als enquêtrice. Ze toefde geruime tijd bin nen onze flatmuren, prevelde aange naam en deed van alles uit de doeken. Maar ze heeft vermoedelijk de drie bal pennen nog in haar zak die de profes sor haar toch wel zal hebben meegege ven om ons, bij 't volschrijven van zijn formulieren, niet op kosten te jagen. De formulieren werden gebracht door de postbode, die de enquêtrice op de voet volgde: en iedere veertien dagen sjouw de hij nieuwe, blanco voorraad aan. Al tijd zaten er stapels enveloppen bij: al lemaal van dat bruine rijkstype en met de duidelijke vermelding dat het om dienst ging en dat de P.T.T. de zaak dus maar ongefrankeerd had te accepte ren. De eerste maal hebben we de hele collectie formulieren moeizaam in één envelop gepropt; we bleven zitten met een overschot aan enveloppen die voor geen enkel ander doel geschikt bleken. Na verloop van tijd echter hadden we een geweldige ervaring opgedaan met al die formulieren en enveloppen: we hadden het inzicht verworven dat de papierwinkel waarover de Professor regeert schier oneindig is. Op zeker mo ment kregen we zelfs de gedachte om nu eens op onze beurt een eenvoudige maar heldere statistiek samen te stel len inzake de directe en relatieve bin dingen tussen de arbeid van de Pro fessor en de dividenden die de Neder landse papierfabrieken hebben uitge keerd in de laatste vijf jaar. Als het gelukt was hadden we stellig contact gezocht met vriendjes in buiten-Neder landse, binnen-E.E.G.-se steden om ook glaszuiver een superstatistiek je op te stellen aangaande de successen die de vijf andere directeuren-generaal bereik ten op het stuk van verhoging van de produktie in de papierindustrie. Slechts luiheid, waarover ook interes sante cijfertjes vergaard kunnen wor- den (maar doe het niet want statistiek vloekt met nietsdoen), heeft het hierbo ven geschetste stukje arbeid voorko men. Toch blijft het niet uitgevoerde plan als een probleem in het hoofd han gen: wie maakt de statistieken over de man die de statistieken over ons maakt? Ja, er komt zelfs een ganse gedachten- lawine op gang: geeft de professor zijn onderhorigen ook een kijkje in het huis houdelijke financiële gescharrel in zijn eigen woning? Wie con trol eer(*of hij wel ooit zichzelf opneemt in zijn cijferreek sen en symbolengroepen? En: zijn die poppetjes in statistieken (waarbij altijd zoiets staat als: 1000 man) soms naar zijn evenbeeld geschapen? Als het meedoen aan zo'n budgeton derzoek je iets laat doen (naast kiften met je vrouw en blozen bij het noteren van de aanschaf van wéér drie hemden) is het denken! Hemel, wat ga je veel denken. En ook veelzijdig: Europees en professoraal en statistisch. Inderdaad ook professoraal. Je moet je toch inle ven in wat die goede, vreemde man van je wil. Als hij je 'n stapel formu lieren rechts stuurt en je zou ze aver echts invullen dan kost het (wie weet) onze Biesheuvel deze winter weer een stuk principiële zondagsrust, dan kan hij op een kouwe zondag in december probeer het maar eens. Je wordt ge woonweg vrekkig omdat bijna de helft van je uitgaven op het papier van de professor er zo gruwelijk belachelijk uitziet. De professor geeft voorbeelden, dat wel! Voorbeeld 3 uit zijn voorschrift: „Noteer op ieder blaadje slechts één artikel of post. Vul dus niet in: bak ker 0,89, maar 400 gram brood 0,25; en op een afzonderlijk blaadje: 4 punt- broodjes 0,32 evenals: 1 rol beschuit 0,32". Dat is dus een heel simpel zaakje, al valt het niet mee om een gezin van vijf mensen honger loos te houden op een halfje brood, een pak beschuit en vier puntbroodjes per dag (vijf punt broodjes had trouwens ook heel wat vechtpartijen voorkomen). Maar lastig wordt het pas bij punt acht: „Afbetalingstermijnen voor arti kelen welke langer dan veertien dagen geleden zijn aangeschaft, dient u even eens te vermelden". We zijn nu een dikke acht jaar ge trouwd, en het heeft dus menige zweet druppel gekost voor we hadden ge construeerd wat we in al die jaren aan afbetalingstermijnen hadden neer gelegd Maar je zal je gouden bruiloft achter de rug hebben, en dan zo'n vraagje krijgen! En de professor kan makkelijk praten over de bakker en over kopen op de pof; inzake de moeilijke dingen geeft hij geen raad. Blader eens mee in het boekje dat dit gezindshoofd vlijtig in vult; hoeveelheid, omschrijving, bedrag in guldens en centen, hier gaat-Ie: 4 toegangskaartje dierenpark 4 ezeltje rijden dierenpark 1 parkeren dierenpark 1 tip parkeerwacht dierenp 1 koek bij koffie op redactie 10 sigaartjes verloren op Spui geleend aan coll nieuwe auto 5579.95 dat is alleen maar de schuld van de zelfbedieningszaken. En dit is een authentieke reeks die mamma neerschreef: zendingsbusje (2 schoolgaande kinderen) 0.35 schoolsparen (één dochter) 0.25 zakgeld oudste dochter (spaar er zelf van op school) 0.50 zakgeld (2de kind) 0.25 zakgeld (3de kind) 0.05 1 bijdrage trouwerij nichtje 1.32 322 gram vlees 2.90 1 paar sokken (mijnheer)4.95 Na het vermelden van deze reeksen staan enkele feiten onomstotelijk vast voor ons, voor u en voor de Professor. Hier zijn ze dan: Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal dra, dank zij ons, be schikken over een onafzienbare voorraad vraagtekens. De prijzen van nieuwe auto's worden op dezelfde zware manier vastge steld als bij pantoffels gebeurt. Die collega heeft alweer van me geleend. M'n vrouw noemt me blijkbaar ein delijk tegenover derden „mijnheer". De Professor hoeft niet te denken dat we altijd 322 gram vlees kopen; z'n Franse land'bouwcollega, Agricola of zo, door onze stommiteiten gaan uit leggen, dat de eiertjes in 1964 in Hol land helemaal nooit een gulden de der tig stuks hebben gekost. Nu waren er de eerste tijd niet zo veel kansen op fouten. Formulier voor alle huishoudelijke opgaven boven de 25 door de vrouw, idem voor idem door de andere gezinsleden, idem voor idem via de eigen bank- of giroreke ning. Je schaamde je soms als je weer een periode had waarin geen enkel lid van het gezin iets had gekocht dat duur der was dan 25,-. Je ging tenslotte Andriessen tegen de haren strijken door heel on-prijsbewust juist de duurdere kwaliteiten aan te schaffen, en een sim pele vertering in een café wilde al snel uitgroeien tot een gelag. Zou de profes sor weten dat er om hem terwille te zijn in dit land gelagen zijn gezet? (Misschien weet hij zelfs niet dat je volgens van Dale gelagen zet, en niet „zit" of „loopt" of „boekt"). Merkwaardig tochje kunt tegenwoor dig ook aan de drankstatistiek raken. De tijd van de simpele 25 gulden formulieren is thans echter voorbij. Met weemoed denken we terug aan die veertiendaagse avondjes waarop we ge zellig ruzieden over de vraag wie van ons welke 20 gulden had uitgegeven en of een girootje moest worden genoteerd op de dag van verzending of op de dag van terugkeer (en dat wil vandaag- de-dag wel eens een tijdje schelen). Nee, nu zitten we elke avond vereend boven het laatste proefwerk dat de professor ons laat maken: het invullen van drie bonboekjes, waarin respectie velijk alles moet worden vermeld wat de beurs van de vrouw en die van de man passeert, alsmede elke cent die giraal van zijn plaats verandert. De Professor was in de loop der maanden een vaderfiguur geworden vertrouwd, vertrouwd genoeg om hem, formuliers- gewijs, allerhande privézaken toe te zenden. Maar nu laat hij zich kennen als een strenge toezichthouder die ons een dagelijkse portie strafwerk laat maken. Iedere uitgave noteren, jawel, r WWWWMM«««MM«M...-----nnnf|nf|nnnfltl|Mlf|J|n)( Nog een paar weken moeten we het invullen van de bonboekjes voortzetten en dan breekt de dag aan waarop we weer zonder professoraal toezicht mo gen gaan leven. Tegen die tijd zijn we, heel Koestleriaans vertrouwd gewor den met onze boeman, noemen hem in gedachten „Flip" inplaats van prof. dr. Ph. J. Idenburg, en verwach ten stellig bij wijze van afscheids- en dankcadeautje een bosje bloemen van hem. De kosten mag hij in zijn eigen bonboekje noteren en als hij juist om een grote uitgaaf „door het gezins hoofd boven de 25,verlegen zit, dan stuurt hij maar sherry; hij kent intussen ons merk. (P.S. het is een doos chocola geworden). Maar wat de goede prof. inder- eeuwigheid met „4 ezeltje rijden dierenpark 0.85 en met zakgeld 3de kind 0.05...."' is ons volkomen een raadsel. Vermoedelijk zijn we door de scha melheid van onze uitgaven kortzichtig geworden, te kortzichtig om de dingen Groot Europees en supra natio naal te zien. Straks is misschien het zendingsbusje van onze 2 schoolgaan de kinderen een lachertje voor Halstein en Mansholt: straks snelt wellicht een secretaris van de Europese Beweging nog naar het Spui om ons dubbelthe te zoeken. We zullen, op dat tijdstip in die toekomst de eerste baby gaan bewonderen van 't nichtje dat trouwde, mamma zeggen dat mijnheers sokken zo versleten zijn dat stoppen zinloos is, en de professor schrijven dat we ook aan z'n budgetonderzoek '65 willen meewerken. Want hij weet dan zoveel van ons dat we 'm beter te vriend kunnen houden: zoveel dat hij rustig kan opbellen om te zeggen: „Gauw m'n formuliertjes invullen of ik stop je in m'n ge rechtelijke statistiek; „waar kwam die 5579.95 voor de nieuwe auto van daan? O! Ik weet alles. Invullen jij!" En zo werken we dan mee aan een Verenigd Europa: uitgeteld door de Professor. De marktonderzoekers staan tegen woordig voor niets. Vooral niet in Ame rika, waar het marktonderzoek bijzon der geperfectioneerd is en waar ge bruik wordt gemaakt van de meest mo derne hulpmiddelen. Toch kan zo'n ge perfectioneerd onderzoek een aanslag betekenen op de persoonlijke vrijheid. Wat te zeggen bijvoorbeeld van de televisiecamera's en microfoons, die ver dekt zijn opgesteld in grote Amerikaan- supermarkets om de reacties van de winkelende dames na te gaan ten aan zien van de keuze van de artikelen, de verpakking e. d. Dit allemaal om te bepalen, waarom zij de voorkeur geven aan een bepaald artikel. In een groot kledingmagazijn in Ame rika werd onlangs zelfs nabij een grote stellage met costuums een grote glas wand geplaatst. Voor de klanten ziet deze glaswand er uit als een grote spie gel, waarin men zich kan bewonderen met het nieuwe costuum maar in wer kelijkheid zitten achter het glas markt onderzoekers. Door een speciale samen stelling van het glas zijn zij voor de klanten onzichtbaar maar de markton derzoekers zien de klanten zoveel te beter. Zij kunnen precies hun reacties na gaan en deze zijn natuurlijk van belang om te bepalen, waarom aan bepaalde costuums de voorkeur wordt gegeven. Deeg: 2 eiwitten, 2 eetlepels water, een mespunt zout, 75 gram fijne sui ker, 1 zakje vanillesuiker, 2 eierdooiers, 50 gram maizena, 50 gram bloem, een halve afgestreken theelepel gistpoeder. Versiering: 500 gram rode bessen, 100 gram suiker, 1 glas water, 1 eet lepel bessenjam, een vierde theelepel maizena, slagroom. Klop de eiwitten stijf met het water en het zout. Voeg er de eierdooiers bij, daarna de bloem, de maizena en het gistpoeder, die u samen gezeefd hebt. Giet het deeg in een met boter inge smeerd rond bakblik. Strijk het deeg gelijk en hol het midden enigszins uit. Gedurende 25 minuten in een matig ver hitte oven laten bakken. Uit de vorm halen en op een rooster laten afkoelen. De suiker smelten met de inhoud van een glas water en aan de kook bren gen. Doe er met kleine beetjes tege lijk gewassen en uitgelekte bessen in en probeer ze ten hoogste een minuut. Laat ze daarna afkoelen en schep ze dan op de taartbodem. De siroop tot op de helft laten inkoken op een hoge vlam, zonder deksel op de pan, de bes sengelei erbij voegen en tevens de in een heel klein beetje water opgeloste maizena. Laten afkoelen voor u de si roop over de bessen giet. De taart daar na op een koele plaats zetten. Kort voor het opdienen bespuiten met slag room!!

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18