Brits-Amerikaans plan tegen verspreiding van kernwapens Moskou vreest intrede van China in de „atoomclub" Dr. Vondeling vindt heffen tolgelden „onpraktisch, onsociaal en zelfs laf" HET WEER Wilson licht beschuldiging niet nader toe A Frans vliegtuig verongelukt bij Spaanse kust Bisschop van Haarlem spreekt op concilie over openbaring T V NOORDZEE Deze maand vlag in top bij bouw Velsens raadhuis Het moet wel", zegt de minister Vier doden in het verkeer Twee netten Prinses in nieuwe schouwburg Fototentoonstelling „Mensen op weg geopend Groothandel uit Osnabrück in Haarlem ontvangen GHRIST1AANSE Gereed N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Weekblad efore you êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Oostelijke wind k In Amsterdam Bpl i Het woord is aan In de krant van heden: Letterlijk Automobielbedr. Velserbeek n v. COIFFURES DE VRIES DEALER GAF^EBEDRIJF MAARSCHALK 49e TAARGANG N T T M M E R 2 nv Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI D E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije MANCHESTER (Reuter) De Verenig de Staten en Groot-Brittannie hebben een ontwerp-verdrag opgesteld om de ver spreiding van kernwapens tegen te gaan: De Britse premier, sir Alec Douglas-Ho me, die dit vrijdag in een verkiezingstoe spraak in Manchester onthulde, dacht dat het wel mogelijk zou zijn, de Russen tot ondertekening te bewegen. Hij zei te ho pen, dat ook Frankrijk met het verdrag zal instemmen. De Britse regeringsleider deelde mee, dat het ontwerp-verdrag is gebaseerd op een Ierse V.N.-resolutie. Sir Alec verklaarde, dat de Russen af wijzend staan tegenover een dergelijke overeenkomst met het oog op de voorge stelde multilaterale NAVO-kernmacht. Hij meent dat deze kernmacht wel verenig baar kan worden gemaakt met het ont werp-verdrag. „Dit is een positieve stap die de komende maanden kan worden ge daan", zo zei hij. Hij betwijfelde, of prak tische stappen kunnen worden gedaan voor de verkiezingen in Amerika. Een nog praktischer stap acht de Britse premier de plaatsing van waarnemers in de landen van de NAVO en het Warschau pact. „In deze beide richtingen een ak koord tegen de verspreiding van kernwa pens en een uitwisseling van waarnemers hoop ik dat het mogelijk zal zijn, voort gang te boeken wanneer de ontwapenings besprekingen weei op gang komen". Het Brits-Amerikaanse plan is „gereed en zou op elk gewenst moment kunnen worden overgelegd". Naar de mening van sir Alec kunnen geen internationale ont wapeningsovereenkomsten worden geslo ten zonder China daarbij te betrekken. Hij zei voorts te geloven, dat de Russen op het ogenblik „niet in de stemming" zijn voor een akkoord. In Washington werd sir Alec's medede ling over het ontwerpverdrag bevestigd. De Verenigde Staten en Groot-Brittannie hebben er ruim een jaar aan gewerkt. Dat zeiden Amerikaanse functionarissen. De vooruitzichten voor het bereiken van een dergelijk akkoord lijken wat gunstiger ge worden nu China waarschijnlijk spoedig tot een kernproef kan overgaan De Sovjet-Unie toonde in het verleden weinig of geen belangstelling voor een ak koord tegen de verspreiding van kernwa pens, maar Moskou wordt misschien wat ontvankelijker voor de gedachte wanneer Peking op de deur van de „atoomalub" klopt. Het ontwerp-verdrag gaat ervan uit dat de ondertekenende landen ermee instem men, geen kernwapens of methoden voor de produktie daarvan te verspreiden. Lan den die geen kernwapens bezitten, zullen ook niet trachten die te krijgen. Laatst genoemde bepaling zou van groot belang De bouw van het nieuwe raadhuis van Velsen aan het Plein 1945 is zover gevor derd dat in de loop van deze maand de vlag op het gebouw kan worden gehesen ten teken dat men het hoogste punt heeft bereikt. De plannen van de regering om tol- en weggelden te gaan heffen, zijn vol gens de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling, volkomen onaanvaardbaar. Op een in Amsterdam gehouden vergadering van de afdeling Kostverloren van de PvdA noemde dr. Vondeing deze plannen „het domste wetsvoorstel" dat hij in jaren heeft gezien. „Als er ooit ministers weggestuurd die nen te worden, dan zijn het minister Van Aartsen en zijn aanstokers, de V.V.D.-mi- nisters," zo zei de heer Vondeling. Hij noemde het onbegrijpelijk dat de andere Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig of geen bewolking. Zwakke tot matige, overdag matige tot vrij krachtige oostelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. ministers „voor deze V.V.D.-doordrijverij" zijn bezweken en de uitvoering van punt 19 van het verkiezingsprogramma van de V.V.D. voor hun rekening hebben genomen. Dr. Vondeling noemde de plannen on praktisch, onsociaal en zelfs laf. Onprak tisch omdat een nieuwe papierenromp slomp van jewelste ontstaat met veel kos ten, tijdverlies en ergernis. Onsociaal vindt dr. Vondeling het wetsvoorstel, omdat voor het kleinste weekend-autootje evenveel be taald moet worden als voor een „reuze slee", en voor de kleine bestelwagen even veel als voor een „zware kast met aan hangwagen". Laf oordeelde dr. Vondeling de regeringsplannen omdat de minister van Financiën de tol- en weggelden niet als een belastingverhoging wil beschou wen. Minister Van Aartsen heeft gisteravond voor de radio meegedeeld, dat de miljard gulden, die de weggebruiker thans op brengt aan wegenbelasting en benzineac cijns, zeker voor het volle pond langs in directe weg weer ten goede komen aan het wegennet. Als men de uitgaven van rijk, provincies en gemeenten voor de we gen samenneemt, komt men royaal aan dat bedrag, zo verklaarde hij. In een vraaggesprek voor de AVRO-tele- visie ontkende de minister daarmee de veel gehoorde bewering dat de weggebrui ker jaarlijks veel meer aan heffingen zal opbrengen dan voor de wegen wordt ge bruikt. (Zie verder pagina twee onder „Critiek op het weggeld"). kunnen zijn, wanneer de Chinezen de be schikking krijgen over kernwapens. Het laatste wat de westelijke bondgenoten willen is wel, dat dergelijke vernietigings middelen van Chinese handen in die van kleinere landen overgaan. LONDEN (AFP) De leider van de Engelse Labourpartij, Harold Wilson, heeft vrijdag de toegezegde toelichting op een eerder geuite verdachtmaking aan het adres van de conservatieven niet gegeven. Woensdag had de socialistische leider op een persconferentie verklaard, dat zijn partij het op zijn minst verdacht vond dat er telkens vlak vóór verkiezingen stakin gen uitbreken. Hij doelde op de staking van driehon derd arbeiders bij Hardy Spicer in Bir mingham, een fabriek waar de meeste aandrijfassen voor de Britse autoindustrie worden vervaardigd. Door deze actie dreigt het werk in de autofabrieken tot stilstand te komen. Over het algemeen wordt de uitlating van Wilson weinig gelukkig geacht. Hij liet doorschemeren dat er wel eens con servatieve agenten achter de stakingen zouden kunnen zitten. Hij herinnerde er aan, dat er kort vóór en tijdens de par lementsverkiezingen van 1955 en 1959 sta kingsacties waren bij de onderneming Bri tish Oxygen en dat dergelijke acties scha delijk waren voor de socialistische kansen bij de verkiezingen. Donderdag kondigde Wilson aan, dat hij vrijdag een toelichting zou geven op zijn uitlating, die intussen al veel stof heeft doen opwaaien. Vrijdag verklaarde hij echter op een persconferentie in Transport House tegen honderden journalisten, dat hij niets kon zeggen omdat de zaak in handen was van de justitie. De president-directeur van Hardy Spi cer, Herbert Hill, heeft zijn advocaten op dracht gegeven aan de juridische advi seurs van Wilson mee te delen, dat hij de Labourleider voor een schadevergoe ding wegens belediging en laster zal aan spreken. Nabij Bastogne zijn twee Nederlanders om het leven gekomen en drie andere ernstig gewond, toen de auto waarin zij zaten bij een inhaalmanoeuvre een mili taire vrachtwagen raakte en tegen een boom botste. De slachtoffers waren de 55-jarige J. Hamers uit Munstergeleen, voorzitter van de algemene bond van wer kers in het mijnbedrijf en wethouder van Munstergeleen en zijn echtgenote, de 53- jarige mevrouw A. Hamers-Curvers. In het Wilhelminagsthuis te Amsterdam is overleden de tienjarige Jules Koeken- heim, die donderdagochtend, toen hij op de Van Nijenrodeweg bij de Heenvliet- straat plotseling links afsloeg, door een auto werd aangereden. De zestienjarige H. Corstanje, een zigeu nerjongen, die tijdelijk in Venlo verbleef, heeft een heimelijk autotochtje met de dood moeten bekopen. De jongen had dins dag de auto van zijn vader weggepakt en was er met twee vriendjes mee gaan toe ren. Door te grote snelheid vloog de auto aan de rand van Venlo uit een bocht en sloeg enkele malen over de kop. De jongen vond de dood. •NMtHMtMMNHCNaNN» 9 O J Vanaf vandaag zullen onze 9 lezers in de wekelijkse televisie- rubriek „De t.v. in de komende week" van Erbij ook een overzicht aantreffen van de programma's op het tweede net. O 9099999999999999999009999999 -W.WV.V.V.VA-.V.-.V. j: Prinses Beatrix was gisteravond ere gast bij de feestelijke ingebruikne ming van de nieuwe Stadsschouw burg in Eindhoven. Hier ziet u haar geflankeerd door minister Bot van O., K. en W. (links) en burgemeester Witte van Eindhoven. (Voor meer bijzonderheden zie men de kunstpagina (Van onze correspondent) AMSTERDAM In het Stedelijk Museum in Amsterdam is gistermiddag de belang rijkste fototentoonstelling sinds de ver maarde „Family of man" geopend. Zij heeft de indrukwekkende naam „Wereld tentoonstelling der fotografie" meegekre gen en het motto „Mensen op weg." Onder de 264 namen van exposerende fotografen vindt men de grote mannen uit dit vak. De organisatie van de tentoonstelling, die thans in zeven Europese steden tegelijk te zien is en straks nog naar 40 andere mu sea gaat, is in handen van het Westduitse geïllustreerde blad „Der Stern". In de samenstelling heeft dr. Karl Pawek een belangrijk aandeel gehad. Hij was gisteren naar Amsterdam gekomen om de exposi tie toe te lichten. Hij vertelde, dat er 1200 fotografen over de gehele wereld wa ren aangeschreven en dat er ten slotte een keuze moest worden gemaakt uit 20.000 foto's. Ten slotte zijn er 555 over geble ven, die door dr. Pawek in 42 rubrieken zijn verdeeld. De bezoeker zal worden ontroerd, ver maakt, verbaasd en opgeschrikt, en hij zal beseffen dat een menselijk aspect in Am sterdam niet anders is dan in Moskou of Chicago. Er is een boekwerk verschenen dat alle foto's bevat. De tentoonstelling duurt tot 8 november. (In de krant van gis teren wijdden wij een beschouwing aan de expositie red.) Een kijkje op de expositie. ,v-t- i Een delegatie van achtentwintig Osna- brückse groothandelsmensen heeft van morgen een bezoek gebracht aan Haarlem. Om elf uur werden zij in het stadhuis ont vangen door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. De gasten z(jn afgevaardigden van het Grosshandelsverband Osnabrück en het doel van hun komst naar NederlanJI was een indruk te krjjgen van het Neder landse groot-zakenleven. Daartoe hebben de Osnabrückers een bezoek gebracht aan het Groothandels gebouw in Rotterdam, aan de havens en aan diverse handelskantoren in Amster dam. Haarlem werd aangedaan omdat Osnabrück reeds lang vriendschapsban den met Haarlem heeft gesloten. Burgemeester Cremers sprak hierover in zijn welkomstwoord. De voorzitter van de delegatie, president van het Grosshandels verband Hagen, dankte de burgemeester voor zijn woorden en zei dat zijn groep zeer onder de indruk was gekomen van wat er in Nederland gepresteerd wordt. „Wij Duitsers zullen in alle vriendschap terdege op onze tellen moeten passen om Nederland bij te blijven" aldus de presi dent. Vanmiddag keert de delegatie per bus terug naar Osnabrück. Jean de la Bruyère: Er is niets waarvan de mensen zo veel houden en waarmee ze zo licht zinnig omspringen als hun leven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag '3 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3 Op en Om het Binnenhof5 Puzzel 5 Uit Stad en Omgeving 6, 7, 20 Kerkdiensten 7 Economisch Nieuws 9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13—19 Luidsprekers 20 Radio en T.V21 Kunst 21 Feuilleton 23 Topsy 24 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" CARTAGENA, (AP, AFP en Reuter). - Een Frans vliegtuig met 73 passagiers en zeven bemannings leden is vrijdag waarschijnlijk in de Middellandse Zee gestort. Er zijn twintig overlevenden. Het ongeluk is in de Golf van Mazaron gebeurd. Van het verongelukte toestel, een DC- 6 van een particuliere Franse maat schappij had men vanochtend vroeg nog geen spoor gevonden. Het toestel had een tussenlanding gemaakt bij Palma de Mal- lorca om een technische storing te laten verhelpen. Schepen van de Spaanse marine en vaartuigen van verschillende nationaliteit zoeken de zee af tussen Cartagena en de Straat van Gibraltar. Ook vliegtuigen zoe ken naar wrakstukken of andere sporen. Het toestel was op weg van Parijs naar Mauritanië. Er heerste geruime tijd ver warring over de vraag, of de machine in de bergen was neergestort, of in zee was terechtgekomen. Een reddingsploeg van veertig man vond op een aangegeven plaats in het gebergte geen wrakstukken. Daarna werden de opsporingspogingen op zee geïntensiveerd. Aanvankelijk is gemeld dat er geen overlevenden waren. Vanochtend om twaalf uur deelde het Spaanse ministerie van Luchtvaart mee dat de Britse tanker „Esso Cardiff" en de Spaanse torpedoboot „Alcala Gahano" twintig overlevenden uit het wrak van het toestel hebben gered. VATICAANSTAD (ANP) Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem en lid van de theologische commissie heeft vrijdag het debat op het concilie in Rome geopend over het tweede hoofdstuk van het schema over de openbaring. In zijn uiteenzetting namens alle Nederlandse bisschoppen stelde mgr. Van Dodewaard nadrukkelijk, dat het concilie zich open lijk en duidelijk moet uitspreken voor de eenheid van de apostolische kerk en de kerk van de na-apostolische tijd. De bis schoppen zijH de opvolgers van de aposte len, al bezitten ze niet en dat moet gepreciseerd worden alle privileges der apostelen. Mgr. van Dodewaard leidde ook na mens de theologische commissie het der de hoofdstuk van het schema in, dat na der ingaat op de goddelijke inspiratie van de schrift en haar uitleg. De bis schop van Haarlem wees erop, dat in dit hoofdstuk de heilige schrift niet alleen vanuit leerstellig standpunt wordt bezien, maar vooral ook van uit pastoraal stand punt. Over het derde hoofdstuk voerden vrij dagmorgen nog twee kardinalen het woord namelijk kadrinaal Ruffini van Parlermo en kardinaal König van Wenen. Kardinaal Ruffini had tal van dubbelzin nigheden in het derde hoofdstuk ontdekt en eiste de letterlijke citering van de uit spraken van het concilie van Trente en van het eerste Vaticaanse concilie met be trekking tot de goddelijke inspiratie en de interpretatie van de heilige schrift. Geen exegeet mag afwijken van de interpre tatie van de kerkvaders en van de ge loofszin der kerk. Hij merkte nog op, dat God zelf de auteur der heilige schrift is. God bedroog niemand. Kadrinaal König wees erop, dat bij het moderne wetenschappelijke onderzoek veel bewijzen voor de historische waarheid van de bijbel zijn gevonden. Ook de moderne exegeet moet zich van de resultaten van dit onderzoek bedienen, al bewijst de mo derne wetenschap ook dat de bijbel on nauwkeurigheden op natuurwetenschappe lijk gebied bevat en zelfs niet altijd nauw keurig omspringt met de historische waar heid. Daarom is het zaak, aldus de Weense kardinaal, die hiermee tegen kardinaal Ruffini inging, een goed onderscheid te maken tussen het menselijke en het godde lijke element in de bijbel. De onnauwkeurigheden in de bijbel tas ten het gezag van de heilige schrift ech ter allerminst aan, zo besloot kardinaal König, want het menselijk weten der schrijvers van de bijbel was beperkt tot de stand van de toenmalige wetenschap. God bediende zich van hen zoals zij wa ren. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen j$! voor de gemeente VELSEN Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560-8230

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1