Critiek op het weggeld AGENDA Tegen inbreker die hoofdagent neerschoot 12 jaar geëist Kort en bondig1 V pttfi 0d? BRAMMETJE FOK 1 Ill lOKB POLLE, PELLI EN PINGO BUSCHAUFFEUR „Regering zet ons regelmatig buiten spel" Man door vrouw en kostganger vergiftigd Twee jaar voor dader van springstofaanslag Officier van Justitie: Vergelding in volle zwaarte noodzakelijk Zonnig PTT „spoot" kabel] door de Waterweg SPALT ës ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Prot. Werkgevers Haarlem l elsen-IJmuiden 'bioscopen Straffen van vier en drie jaar geëist Beverwijk Examens Samengaan ondernemingen is gunstig voor de economische situatie HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WIJ VOOR U EEN GOEDE BAAN! In het werk van een zit veel meer dan u denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 22 SEPT. van half acht tot negen uur.. U bent van harte welkom in onze KANTINE, LEIDSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 6, 71 en 80 stoppen voor de deur NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H. C |S 5 m De troonrede en het in het afgelopen jaar gevoerde regeringsbeleid hebben bij de Prot. Chr. Werkgevers de vraag doen rijzen, hoelang het georganiseerde be drijfsleven zijn medewerking in de Stich ting van de Arbeid en de SER aan de vormgeving van het algemene economi sche sociale beleid van de regering nog zal voortzetten. Dit deelt het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland in zijn orgaan mee. Twee bezwaren tegen het tegenwoordi ge regeringsbeleid komen steeds duidelij ker naar voren. Het bezwaar, geldend voor de werkgeversorganisaties, dat de re gering regelmatig hun beleid doorkruist en het buiten spel zet. Het bezwaar gel dend voor de vakbeweging, dat de rege ring op haar wensen vooruitloopt en haar noodzaakt progressiever te zijn dan de economische situatie toestaat. Door een en anders wordt de verantwoordelijkheid van het georganiseerde bedrijfsleven zo zwaar belast dat het vroeg of laat buiten staat wordt gesteld op dezelfde voet en in de zelfde omvang de medewerking aan het sociale en economische beleid te handha ven. Permanente verzwakking van hun or ganisaties kunnen werkgevers en werkne mers niet toestaan. De kruik gaat zolang te water, tot zij breekt. Zover zullen zij het evenwel niet willen laten komen, al dus het verbond van Prot. Chr. Werkge vers. (Vervolg van pagina één) Het rijk heeft voor 1965 een half mil jard uitgetrokken voor aanleg en onder houd van de wegen, terwijl provincies en gemeenten beschikken over een bedrag uit de rijksfondsen, dat minstens zo groot is, Wil men nu tot een versnelde uitbreiding van het wegennet komen, dan moet daar voor extra geld worden opgebracht, aldus de bewindsman. Het rijk zal voor 1965 190 miljoen storten in het daartoe gevormde wegenfonds, de weggebruikers zullen 75 miljoen moeten opbrengen. De minister deelde mee dat de rijksbijdrage in het fonds jaarlijks evenredig zal toenemen met de groei van het autopark. Eerder in dezelfde uitzending had ANWB-directeur Boost de heffing van weg geld een smet op de instelling van het wegenfonds genoemd. Hij vond het onjuist het wegverkeer nog vaker te belasten dan al gebeurt. Voorzitter Van Donkelaar van N.O.B.-wegtransport vond dat de wegver voerders een onevenredig deel van de las ten te dragen krijgen en noemde dat dis criminatie. Hij zei dat het vertrouwen van het wegvervoer in de regering is ge schokt. De voorzitter van de Nederlandse ver eniging van wegenbouwers, de heer Prins, deelde mede dat de capaciteit in de we genbouw een aanzienlijk grotere orderpor tefeuille toelaat. Naar hij zei kan met het huidige apparaat de produktie zeker der tig tot veertig percent worden opge schroefd. De wegenbouwers zijn dan ook zeer ingenomen met het wegenfonds, om dat daarmee meer continuïteit in de pro duktie wordt gebracht. Hij betreurde c Stadsschouwburg, vandaag 20 uur: I ZATERDAG 3 OKTOBER Haagsche Comedie met „Celestina" van C,ity' 19 en 21-15 u-: ..Koningen van de F. de Rojas. M.m.v. Ida Wasserman, Paula zo2. Petri. Gijsbert ter Steeg, Jules Croiset e.v.a. Zondag 20 uur: „Clefambard" van Marcel Aymé. M.m.v. Myra Ward, Georgette Hagendoorn, Frans van den Lingen e.a Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur en zondag ook 16.15 uur: „Mars door de hel", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 uur en zondag ook 14'en 16.30 uur „Alleman", a.l. Lido: 14,19 en 21.15 uur en zondag ook 16.15 uur: „De onderwereld slaat toe". 18 j. Vandaag 23.30 uur: „Vroeg rijp", 18 j. Zon dag 11 uur: „De strijd om de Zuidpool", a.l Luxor, 14, 19 en 21.15 uur en 16.15 uur: „Captain Newman", 18 j. Minerva, vandaag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Yeah, yeah, yeah, hier zijn we", a.l Maandag 20.15: „Kamers te huur", 18 j Rembrandt, 14, 19 en 21.15 uur en zon dag ook 16.15 uur: „Vriendin of minna res", 18 j. Zondag 11 uur: „Flying clipper, ahoy!", a. 1. Roxy, vandaag'14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.115 en 21.15 uur: „De zwarte sperwer", 14 j. Van maandag af 14.30. 19 en 21.15 uur. „Liana, de witte slavin' 14 Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hij was van nacht bij me", 18 j. Zondag 11 uur: „On sterfelijk Griekenland", a. 1. Monopole (Zandvoort): Vandaag en zon- Stadsschouwburg, 20 u.: „De gouden gitaar". Felison, Heidestraat 45, 14 tot 17 uur: Expositie werken van Kees den Tex. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 14-10 uur: Bazar met attracties. ZONDAG 4 OKTOBER City, 14.30 u.: „The kid from Texas"; 19 en 21.15 u.: „Koningen van de zon". Stadsschouwburg, 15 u.: „Ali Baba en de veertig rovers"; 20 u.: „De gouden gi taar". Engelmundusparochie, Driehuis, 15-17 u.: receptie pastoor A. J. Leenders. MAANDAG 5 OKTOBER City, 20 u.: „Porgy en Bess". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden, 20.15 u.: causerie door dokter A. J. van Leusen over „Het wonder van het leven". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort (ook voor r.-k. biblio theek): 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot-17 en 19 tot 21 uur; parochiezaal Venus- straat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. slechts dat het fonds niet ten goede komt aan het provinciale en gemeentelijke we gennet. In werkgeverskringen vraagt men zich af, waarvoor de regering de weggelden, die ze van de weggebruikers wil gaan hef fen, zal gebruiken. Het is, naar het ver bond van Nederlandse werkgevers in zijn blad opmerkt, immers reeds zo dat het gehele programma voor de aanleg en ver betering van wegen kan worden gefinan cierd uit de motorrijtuigenbelasting. Het verbond zwijgt dan nog maar over de ben zine-accijns, die immers ook door de weg gebruikers wordt betaald. Ook vestigt het werkgeversverbond er de aandacht op, dat een modern wegennet een nationaal belang is en het stelt de vraag, of het billijk is, dat één groep de weggebruikers extra belast wordt terwille van een na tionaal belang. Voor de rechtbank in Dordrecht een 27- jarige vrouw en haar 38-jarige kostgan ger terecht gestaan aan wie ten laste was gelegd dat zij vorig jaar de 39-jarige echt genoot van de vrouw van het leven heb ben beroofd door vijf maanden lang regel matig kleine hoeveelheden vergif in zijn koffie te doen. De man werd steeds ern stiger ziek, maar de ziekte was voor de hem behandelende arsen, ook in 't zieken huis waarin hij enige tijd was opgenomen, een raadsel. Pas na zijn dood kon wor den vastgesteld dat vergif de oorzaak was geweest. De vrouw en de kostganger werden aangehouden. Beiden legden direct een volledige bekentenis af en als motief voor de moord de bijzonder slechte verhouding tussen de vrouw en haar echtgenoot, die beiden al eens eerder gehuwd waren ge weest en wier tweede huwelijk voor alle bei een vergissing was gebleken. De officier van Justitie, mr. J. E. Vis ser achtte moord bewezen. Uitvoerig stond hij stil bij het geestelijk peil van de ver dachten. De man is imbeciel, de vrouw debiel. Het slachtoffer was debiel-infantiel en agressief. De officier zei dat hij in „nor male" gevallen levenslang had kunnen eisen. Nu wilde hij in aanmerking nemen dat de verdachten sterk verminderd toere keningsvatbaar zijn. Hij achtte de vrouw meer schuldig dan de man, omdat het ini tiatief wel van haar zal zijn uitgegaan. Hij eiste daarom tegen de vrouw vier jaar en tegen de man drie jaar gevangenis straf. dag 20 uur: „De dodenlijst van A.M.", 14 j. (één voorstelling). ZATERDAG 3 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie gebruikt geweld"; 23.30: ,,'n Alleenstaande vrouw". Luxor Theater, 20 uur: „Irma la Douce" Van maandag af geen voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van W.B. Theater, 20 uur: „Mannen van staal". Zeewijkschool, 15 uur: Opening tentoon stelling Dierendag. Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Feestavond Gronings-Drentse Vereniging „De Hondsrug". ZONDAG 4 OKTOBER: Kennemer Theater, 14.15 uur: „Mijn 10-1u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. vrouw is niet van gister"; 16.30, 19 en Prentenkabinet: Tentoonstelling van gra fiek van Albert Dürer en tijdgenoten. 121.15 uur: „Eddie gebruikt geweld". Luxor Theater, 14 uur: „De zwaard- Zeewijkschool, 14—16.30 uur: Tentoon stelling Dierendag. MAANDAG 5 OKTOBER ?ï)a5ey,!S1narU1(L""17 UUr 6n zond3g 13-17 vechter van Siena"; 16.15 en 20 uur: „Irma uur. Tot 10 oktober. I DouceT „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat' w. B. Theater, 14.30 u.: „De gouden ha Nieuwe Kerksplem): Tentoonstelling van vik"; 16.30 en 20 u.: „Ali Baba en de zeven tekeningen en aquarellen van Clara de Wereldwonderen" Jong. Tot 1 november. Maandag, dinsdag sonderen en woensdag klassiek grammofoonplaten- concert: Charles Avison, Manfredini er Albinoni. Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig- bruid is niet van gisteren", land 1-3). Eerste etage Tentoonstelling Luxor Theater, 20 uur: „Irma la Douce „In de Ark wordt getekend". Tentoon- (één voorstelling) stelling van schilderijen, tekeningen en W. B. Theater, 20 uur: „Ali Baba en de aquarellen van mevrouw Dea van Neder- zeven Wereldwonderen", veen. Tot en met 10 oktober Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dage lijks geopend van 10—20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg/Kamperlaan) Ere-tentoonstelling van werken van Piet van Egmond t.g.v. zijn 75ste verjaardag. Dagelijks van 10—17 uur en zondag van 1317 uur. Tot en met 3 oktober. De rechtbank zal op 16 oktober uitspraak doen. Rotterdam (stichting klinisch hoger on derwijs). Arts: mevrouw V. A. A. M. Brentjens—Meuwissen, J. R. H. Brentjens (beiden Amsterdam), H. J. Drenth (Kerk- rade), A. J. M. Fraza en C. Kan (beiden Rotterdam). Economische hogeschool. Doctoraal eco nomische wetenschappen: T. P. Hoogen- doorn (Rotterdam). Staatssecretaris Bakker: „Het kartelbeleid is gericht op het weg nemen van met het algemeen belang strijdige belemmeringen van een norma le bedrjjfsuitvoering. Het samengaan van ondernemingen geschiedt uit eigen vrije wil van die ondernemingen en is boven dien voor onze economische situatie in het algemeen gunstig", heeft staatssecretaris, drs. J. A. Bakker aan de vaste commis sie voor economische zaken meegedeeld. Iedere economische machtspositie behoeft nog niet in strijd met het algemeen be lang te zijn, zo zei hij verder. Doorslag gevend is of er nog sprake is van een ge zonde cpncurrentieverhouding. Als voor beeld noemde hij de recente bankfusies. In 1954 bedroegen de aan de bij de fu sies betrokken banken toevertrouwde gel den 66,4 percent van het totaal, in 1964 58 percent. De kleinere banken groeien nog belangrijk. Van het ontbreken van ge zonde concurrentieverhoudingen is geen sprake, aldu^zijn conclusie. Advertentie Van onze correspondent) ZUTPHEN „Wanneer ik voor deze gemene laaghartige aanslag niet de hoog ste straf eis dan is dat enkel en alleen om dat het slachtoffer als het ware van de rand van de dood bjj de z(jnen mocht te rugkeren. Daarom zal ik me beperken tot een eis van 12 jaar gevangenisstraf". Dat zei de officier van Justitie b(j de rechtbank in Zutphen aan 't slot van zjjn requisitoir tegen een 23-jarige Apeldoornse elektri cien, die begin december, toen h(j werd betrapt bg een nachtelijke inbraak, op een politieman had geschoten met een pistool mitrailleur. Hij was naar zijn huis gevlucht, had een tas ingepakt met de pistoolmitrailleur en een houder met 140 patronen, een briefje geschreven voor zijn slapende vrouw („Heb trammelant met de politie, zal een tijdje weg zijn") en weggegaan. In de vroege ochtend toen heel het Apeldoornse politie korps, wetend dat het met de getroffen hoofdagent Roke een dubbeltje op zijn kant zou zijn, jacht maakte op de nog on bekende dader, brak deze bij het AGOVV- clubgebouw in en stal daar geld en siga retten. Bij paleis Het Loo probeerde hij een lift te krijgen. De eerste auto die bij hem stopte was er een met twee politie mannen. Zijn papieren werden gevraagd, maar de jongeman had ze niet. Een der agenten kijkt in de tas en ontdekt de pistoölmitrailleur, maar de lifter had al de benen genomen en hij was verdwenen in de ochtendmist. Kort daarop werd hij toch gepakt. ff De ernstig gewonde hoofdagent is er weer bovenopgekomen en werd als getuige gehoord. Hij was in Indonesië wel aan gevaarlijke situaties gewoon geraakt, maar niet voorbereid op een vluchtende inbreker met een pistoolmitrailleur. „Zodra hij mij zag bracht hij het wapen in schietstand en meteen klonken er scho- Butenlandse Zaken. Jhr. mr. J. A. de Ra- nitz, ambassadeur te Cairo, is benoemd tot directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken als opvolger van mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk, die ambassadeur in Brussel geworden is. Mr. C. W. baron van Boetzelaer van Asperen, verbonden aan de ambassade in Londen, is als op volger van mr. A. C. Vroon belast met de leiding van de directie voorlichting Buitenland van het ministerie. Mr. Vroon zal een functie in het buitenland krijgen. ten. Ik twijfelde er geen moment aan dat Dief maakte het te bont. Uit een winkel- Advertentie verpakkingen van 1.05 en 1.90 hij me wou raken", zei de hoofdagent. Del verdachte ontkende dat. Het pistool zou| volgens hem plotseling zijn afgegaan. Een deskundige demonstreerde het wa-1 pen en toonde aan dat het niet door schok ken of stoten kan afgaan. Daar zijn eerst enkele handgrepen voor nodig die een paar seconden vergen. De officier concludeerde dat de verdach- I te dat dus al had gedaan. Hij moet dus welbewust op de hoofdagent geschoten hebben. „Iemand als de verdachte die zichzelf uit de erecode der inbrekers heeft wegge- classificeerd mag van ons op geen enkele consideratie rekenen. Hier dient vergel ding te komen in volle zwaarte", zei de I officier. „De verdachte is van een moeilijk jongetje een klein boefje geworden, later een inbreker en nu een bandiet. Het stelen werd bij hem meer gewoonte dan hand werk". Tenslotte stelde de officier zijn eis van 12 jaar. De raadsvrouwe, mr. Onland uit Win-1 terswijk, was van mening dat de schoten etalage van de firma Gerzon in de Kal- verstraat in Amsterdam is een aantal bontjassen, stola's en vossen gestolen. De verkoopwaarde van de gestolen artikelen is ruim 10.000. Ambassadeur. Dr. A. H. Philipse, ambte naar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, is benoemd tot ambassa deur in de Verenigde Arabische Repu bliek. Gronings tekort. De begroting 1965, die B. en W. van Groningen de raad hebben voorgelegd, toont 'n tekort van 2.490.000 gulden, 700.000 gulden meer dan vorig jaar. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven het zuiden van Skandinavië gelegen gebied van hoge luchtdruk neemt nog voortdurend »r in betekenis toe. Het zal ook morgen het Dat hfi Hp vWM h ^f^ weer in ons land beheersen en droge po- naaVh?.lt™ he* raam de l00P Taire lucht blijven aanvoeren. De tempera- Daf V, g zij normaal. tuur van deze lucht wordt echter ge£ide_ nog. mel °P eeP lijk lager en daarom zal het overdag niet- hiethouding. Zij achtte poging tot dood- tegenstaande de vrijwel onafgebroken zon- H J .--Ir i i t?el>r®ngen van zwaar neschijn iets frisser zijn dan vandaag, lichamelijk letsel niet bewezen en vroeg vrijspraak. I Ook de nacht wordt wat kouder. Plaatse- De rechtbank zal op 16 oktober uitspraak lijk in het binnenland is weer nachtvorst doen. mogelijk. Verdronken. Ongeveer een halve kilometer van zijn woning is de 29-jarige expedi teur J. R. Hoving uit Waltersum met zijn vrachtwagen in een sloot gereden en verdronken. WFERRAPPORTEN De 29-jarige Amsterdamse duiker, die I samen met een collega in april van dit jaar met springstoffen een aanslag pleeg- Teylers Museum (Spaame 16) r Perma- I de op een benzinepompstation in Utrecht, nente tentoonstelling van tekeningen van is door de Utrechtse rechtbank veroor- de Hollandse, Italiaanse en Franse school deeld tot een gevangenisstraf van twee uit de 16de tot en met de 19de eeuw. jaar. Dagelijks, behalve maandag geopend van De zaak van de 28-jarige collega werd 10-17 uur. teruggewezen om een psychiatrisch onder- Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) zoek mogelijk te maken. Het tweetal had Oude religieuze kunst, schilderijen, mid- behalve de mislukte springstof-aanslag in deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif- Utrecht inbraken gepleegd bij benzine ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve tankstations in Wolfheze en Bunnik en tal maandag) geopend van 10-12.30 en van van andere diefstallen gepleegd. 52. Nauwelijks waren de bakker, de schoenmaker en de vogelkooienkoopman verdwenen of de Kalief begon weer luid te wenen en te kreunen. „Niets kan me meer redden! Ik ben verloren!" En alle bedienden riepen hem weer na: „Niets kan de Kalief meer redden! De Kalief is verloren!" Ze konden ook moeilijk weten, dat Brammet je Fok net aan land was ge komen om de juwelen terug te brengen, 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Vishal: Tentoonstelling van moderne kunst uit eigen bezit. Dagelijks van 1017 uur en zondag van 13—17 uur. Tot en met 25 oktober. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van bloemen, tropenkas, mini- I corso, beeldhouwwerken, ponybaan, at- tractietuin, speeltuin. Dagelijks van 918 uur. Tot en met 4 oktober. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstraat I 32): Tentoonstelling van schilderijen, gouaches en etsen van Frank Lodeizen. Geopend: maandag 13-18 uur; dinsdag tot en met zaterdag 918 uur. Tot en met 24 oktober. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoon stelling van grafiek, tekeningen en schilde rijen van Wentzel jr. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondag 14-17 uur. Tot en met 25 oktober. DIVERSEN MAANDAG 5 OKTOBER Polderhuis Hoofddorp, 9 uur: Vergade ring hoofdingelanden Haarlemmermeer. die IJzeren Hendrik van de Kalief had gestolen. De kostbaarheden waren netjes in het houten beeld verpakt. Vlug veran derde Bram de scheepskat Karo in de gro te bootsman Orak, want die moest het houten beeld dragen. „We krijgen vast wel een prachtige beloning," zei Orak te vreden... „Daar doe ik het niet voor," zei Brammetje. „Ik ben blij, dat ik de goede man helpen kan. Hij zit misschien erg om die juwelen verlegen". „Nou ja, dat is dan zo verholpen,' ven! Houd de dieven!" En toen ze omke ken zagen ze allemaal mensen op zich af komen, die hard schreeuwden en hun han- den al uitstaken om hen te pakken! Maximum-temperaturen 00 -2 a binnen- en buitenland. TJ +2 a W H Neerslag: laatste 21 uur. S 35 S Den Helder onbewolkt O 14 0 Ypenburg onbewolkt no 16 0 Vlissingen onbewolkt no 17 0 Eelde onbewolkt ono 15 0 De Bilt onbewolkt no 16 0 Twente onbewolkt no 16 0 Eindhoven onbewolkt ono 19 0 Z.-Limburg onbewolkt o 19 0 Helsinki onbewolkt nw 12 0 Stockholm zwaar bew. n 6 0 Oslo licht bew. windst. 15 0 Kopenhagen licht bew. no 15 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0 Londen onbewolkt nno 19 0 Amsterdam onbewolkt ono 15 0 Brussel onbewolkt ozo 19 0 Luxemburg licht bew. no 19 0 Parijs geheel bew. nno 19 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 19 4 Grenoble regen windst. 19 2 Nice zwaar bew. n 23 1 Berlijn onbewolkt no 17 0 Frankfort onbewolkt O 19 0 München mist windst. 17 0 Zürich mist windst. 16 0 Genève geheel bew. windst. 18 13 Locarno mist windst. 17 9 Wenen zwaar bew. nnw 18 0 Innsbruck mist windst. 23 0 Belgrado zwaar bew. O 21 0 Rome zwaar bew. wnw 28 0 Barcelona licht bew. nnw 24 0 Madrid onbewolkt windst. 22 0 Mallorca half bew. windst. 28 0 Lissabon onbewolkt n 24 0 WAAR KOMT TOCH DAT 6EKRAAK VANDAAN? WOND6RU4K - OV6RAI/ WAAR IK IOOP, KRAAKT HET NU HE8 IKAUES NA6EZOCHT -6E6W MUIZEN - 6EEN V06ECS - EN TOCH KRAAKT HET - EN WAKKER 8EM IK OOK PI B COPENHAGtN 1593-A P.T.T. heeft bij Maassluis een 6 cm. I dikke telefoonkabel in de bodem van de Nieuwe Waterweg „gespoten". Dat ge beurde met een speciaal vaartuig dat aan de onderkant een uitschuifbare buis met een spuitstuk heeft, waarvoor per minuut negen miljoen liter water onder een druk I van vijf atmosfeer tegen de rivierbodem werd gespoten. Op die manier ontstond een ongeveer vijf meter diepe sleuf, waar in direct achter de waterstraal, de kabel werd gelegd. De sleuf slibt namelijk zeer snel weer dicht. Deze werkwijze is niet nieuw, maar wordt betrekkelijk weinig toegepast. Zondag 4 oktober Zon op 6.45 uur, onder 18.11 uur. Maan op 4.50 uur, onder 18.17 uur. Maandag 5 oktober Zon op 6.47 uur, onder 18.09 uur. Maan op 6.06 uur, onder 18.34 uur. Maanstanden 5 oktober 17.20 uur nieuwe maan 13 oktober 17.56 uur eerste kwartier 21 oktober 5.45 uur volle maan 27 oktober 22.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 oktober Hoog water 1.53 uur en 14.20 uur. Laag water 9.55 uur en 22.16 uur. Zondag 4 oktober Hoog water 2.39 uur en 15.04 uur. Laag water 10.48 uur en 23.05 uur. Maandag 5 oktober Hoog water 3.23 uur en 15.44 uur. Laag water 11.29 uur en 23.47 uur. De nieuwe kabel, waarover 3000 gesprek ken tegelijk gevoerd kunnen worden is ruim 500 meter lang en kost bijna Het hoog en laag water te Zandvoort n 200.000. io tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2