EMS zal haar aandeelhouders zo spoedig mogelijk inlichten PUZZEL NUMMER 53 FRIEZEN OM UTENS Op Een grondwet, geen grondwet of een korte grondwet? FEITEN VAN DEZE WEEK Al meer dan een miljoen voor actie „Antwoord '64 Over afgesloten horeca exploitaties Neerslag van 150 jaar plechtig praten N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken Drachten manlju mei gefoel foar technysk wurk NIJE WENTEN (GJIN FLATS) NET OP SNEIN HJELDAGEN Record aantal woningen gebouwd in augustus Huurprijzen voor flats aan Sloterplas 190, 290 en 315 Huzaar stierf door teveel alcohol Nu 25,- boete tegen auteur van „Bob en Daphne" geëist Regering vraagt SER advies over PBO ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Sperren Boeiende parlementaire geschiedschrijving door dr. E. van Raalte Kort nieuws 99- „Ten aanzien van de rentabiliteit van de afgestoten horecaexploitaties zal de EMS zo spoedig mogelijk de cijfers be kendmaken ten einde haar aandeelhou ders en het publiek in het algemeen van de gegrondheid van haar beslissin gen te overtuigen". De EMS heeft dit gisteravond meegedeeld. Zoals wij gisteren al meldden worden de liquiditeitsmoeilijkheden van de EMS steeds nijpender en na de afstoting van een groot aantal Rutecks-bedrijven in de afgelopen weken staan nu de volgende verkopen op stapel. 1) Vóór het eind van dit jaar wordt het hele EMS-continental, (omvattende Kur- haus, Grand Hotel, Harrisons - Boschlust Houtrusthallen, Circusgebouw, Gebouw van Kunsten en Wetenschappen alle te Den Haag/Scheveningen, Brittannia te Vlissingen, het motel te Westkapelle, Hol bein en Ruteck's te Rotterdam, San Marco en Carré te Amsterdam, hotel Continen tal te Parijs, Palace te Noordwijk alsmede de rest van de Ruteck's bedrijven ver kocht De reden, dat dit perse voor 1 januari zou moeten geschieden is het feit, dat de mogelijke verkoopwinsten dan zouden kunnen worden gesteld tevenover de fis caal compensabele verliezen van andere ondernemingen (Serbadjadi etc.), die in de EMS zijn ondergebracht. 2) Tengevolge van de verminderde werkzaamheden in de horecasector wordt de afdeling reclame van de EMS met in gang van 15 oktober opgeheven. 3) Als resultaat van de afstoting van heel EMS-Continental zijn alle orkestjes ontslagen en wordt ook de rest van het personeel van Continental (nog circa 25 van de 90 voormalige werknemers) ont slagen. 4) Er worden geen benzinestations meer geëxploiteerd. Het belang in de dochter onderneming de oliemaatschappij Scheve- ningen, OMS, die zich met de exploitatie van benzineverkoopppunten bezig houdt, is overgegaan aan derden. Een aantal ben zinestations die nog eigendom zijn van de EMS, heeft de EMS verkocht aan de OMS (winkelcentrum Rijswijk en Ley weg in Den Haag). Over de exploitatie is een ak koord bereikt met Gulf Oil Nederland. 5) Een Zwitserse maatschappij, waarin Zwolsman een deel van het kapitaal van de EMS heeft ondergebracht, gaat de pier in Scheveningen exploiteren. Onder de aandeelhouders van door de EMS overgenomen maatschappijen die in dertijd met de heer Zwolsman tegen de garantie, dat de koersen van EMS niet te veel zouden zakken, een contract sloten hun aandelen niet direct op de markt te gooien, maar pas na vijf jaar, heerst grote onrust. Wij tekenen hierbij aan, dat dergelijke contracten „sperren" geheten, vroeger veel voorkwamen bij obligatieleningen maar vrijwel nooit voor een periode lan ger dan een half jaar. Bij aandelen is deze werkmethode hoogst ongebruikelijk. Ove rigens is het zonneklaar, dat de heer Zwolsman om de koersen van aandelen EMS te steeunen regelmatig steunaanko pen doet op de beurs. Ook hiervoor zijn liquide middelen nodig, die het tekort daaraan, in verband met de huizenbouw, bij Zwolsman nog vergroten. Bij de afstoting van de reclame-afde ling en de benzinestations deelt de EMS opnieuw mee, „dat het gaat om bedrijven die niet rendabel zijn en die niet passen (Tot onze spijt was het gisteren onmogelijk, onze wekelijkse puzzel af te drukken, gevolg van onvoorziene moeilijkheden. Met onze verontschuldiging bieden wij hem daarom vandaag aan de puzzelvrienden aan. Red.). Horizontaal: 1. vaste coper, 5. bestelling, vrucht, 11. teken, 12. waterstand (afk.), 14. loterijspel, 16. ouderwetse meisjes naam, 17. bijwoord, 19. zijtak van de Main, 20. onbepaald vnw., 21. voegwoord, 22. muzieknoot, 23. voorvoegsel, 24. gift slangetje, 27. munt in Turkije (afk.), 29. muzieknoot, 30. oude lengtemaat, 31. maanstand, 32. boom, 33. lengtemaat (afk.), 35. broeikas, 38. voorzetsel, 40. getij, 41. dat is (Lat. afk.), 43. voorzetsel, 45. ri vier in Overijssel, 48. voor, 50. voorzetsel, 51. lichtkwal, 53. klasse (afk.), 54. stand, 55. onbepaald vnw., 57. uitslag op metalen, 58. vloeistof. Verticaal: 1. toon, 2. algemeen kies recht, 3. keurig, 4. bloeiwijze, 5. gekheid, 6. meisjesnaam, 7. afkorting van dyne, 8. bekoorlijk gelegen, 10. hoon, 11. uitver koop (Z.N.), 13. rivier in Italië, 15. foei, 16. lidwoord, 18. eerste boek van Mozes (afk.), 20. voorzetsel, 23. tevens, 24. voegwoord, 25. schraal, 26. hert, 28. puntig voorwerp, 34. voorzetsel, 36. nobele, 37. graansoort, 38. boom, 39. rund, 42. dolmakende gift plant, 44. voorvoegsel, 45. overschot, 46. gebod, 47. slot, 49. godsdienst (afk.), 51. visje, 52. houding, 54. per expresse (afk.), 56. gebod. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 52: Horizontaal: 1. gedegen-pers-idee, 2. roepen-orgel-orde, 3. os-Ee-Ede-o.a.-ma- N.S.-el, 4. Turijn-Emma-s.s.-aalt, 5. eins- tree-Maas-aha, 6. sein-aar-torsen-er, 7. kr.-sandaal-tin-ere, 8. stand-buil-rak- N.T.S., 9. pril-Ares-iel-no-Ko, 10. raderen- aga-se-dom, 11. oma-ets-troep-k.o.-km, 12. Oder-strop-Rie-lee, 13. koel-are-de-aal- urn, 14. ja-nijgen-ir.-ree-U.S.A., 15. end- kas-on-aas-Oran. Verticaal: 1. grotesk-sprookje, 2. Eos- uier-tram-do-an, 3. deernis-Aïda-eend, 4. Epe-ijs-na-nl.-eerlijk, 5. geen-tandarts- aga, 6. ende-rad-bres-tres, 7. noemer-au- ent-Reno, 8. pro-meta-Isar-Odin, 9. egaa- mollig-opera, 10. rem-Sartre-aera-ra, 11. sla-sas-ia-l.s.-Pia-es, 12. ion-asen-knekel- e.o., 13. drs.-aan-en-odol-uur, 14. edelhert- koker-sa, 15. eelt-Ares-Ommen-an. in ontwikkelingsobjecten die in de toe komst rendabel zullen zijn". In de eerste plaats gaat het echter om een oplossing voor de liquiditeitsmoeilijkheden waartoe ook enkele bepaald wel rendabele bedrij ven worden verkocht. Waar zouden op de huidige krappe kapitaalmarkt immers kopers te vinden zijn voor alleen maar onrendabel panden? Van onze parlementaire redacteur) DE 150-JARIGE STAATSDRUKKERIJ heeft het nuttige met het aangename ge combineerd door dr. E. van Raalte een boek te laten schrijven over en met de troonredes, openingsredes en inhuldigings redes, die tijdens de anderhalve eeuw van de staatsdrukkerij en van ons ko ninkrijk werden uitgesproken. Troonredes uit het verleden zijn voor ieder wie de parlementaire geschiedenis niet aan het hart gebakken is onleesbare kost, tenzij een bekwame en boeiende gids als dr. Van Raalte de lezer de weg wijst door deze neerslag van anderhalve eeuw plechtig praten. De schrijver, die het heden en het ver leden van ons Binnenhof als zijn binnen zak kent, heeft het originele idee van de staatsdrukkerij om het jubileum niet te herdenken met een traditioneel gedenk boek, maar met een wezenlijke bijdrage tot de parlementaire geschiedschrijving, dankbaar aangegrepen. DE RUIM VIJFTIG bladzijden inleiding vormen ook zonder raadpleging van de troonredes zelf een goed leesbaar, begrij pelijk en overzichtelijk geheel, dat de le zer een helder en aantrekkelijk beeld geeft van alle verwikkelingen die zich af spelen en afspeelden bij het totstandkomen van de troonredes in „de smidse van de regering." Extra lof verdienen de annotaties, die in overleg tussen de inleider en de typo grafische ontwerper directeur P.Knuttel van de Staatsdrukkerij nu eens niet onderaan of achteraan de tekst van de verschillende troonredes werden geplaatst, waardoor de lezer altijd in de verleiding komt ze over te slaan, maar links en rechts naast de tekst, waardoor zij als het ware een geïntegreerd onderdeel zijn geworden van de stof. IN EEN BOEK ALS DIT, waarvan de leesbaarheid staat of valt met de kwali teit van de voetnoten, die hier dus „zij noten" zijn, valt het nut van deze plaat sing de lezer direct op. De jubilerende staatsdrukkerij en uit geverij doet met dit royale boek een goede gooi naar de prijs voor het best verzorgde boek van het jaar. Jammer dat de tekenaar, Christiaan de Moor, die het boek verluchtte met portretten van de vorsten en vorstinnen van ons 150-jarig koninkrijk, tegenover de eerste rede van koningin Wilhelmina (1898) een portret plaatste dat onze moeder des vaderlands weergeeft in de laatste periode van haar bewind. Advertentie Hoofdindustriegroep Huishoudelijke Apparaten It tal dat yn 'e rin fan de léste jierren nei Fryslén werom komt, wurdt noch hyltiten greater sunt wy fêst wurk en in goede wente biede kinne. Wy hawwe op 'e nij gaedlik wurk foar en der binne ek wer biskikber. Yn de produksje-öfdielings wurdt ek yn de ploegen wurke, wylst ek altiten de tsjinsten ütfalle dy't op bigjinne soene. Heit is dus faek frij op dagen dat de bern ek thüs binne Hwat de omkriten fan Drachten oanbilanget, dér binne de marren, de bosken. heide en dunen. Drachten is ek as wenplak foar hushéldings mei opgroeijende bern tige gaedlik, hwant der is great forskaet fan (iepenbiere sawol as bysündere) skoallen foar fuortset ünderwiis. Skriuw ris in brief oan: N.V. Philips, Ofd. Personiel, Drachten. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 52: 7,50: H. Vige, Junoplantsoen 52, Haar lem. 5,G. van der Waag, Molukkenstraat 28, Haarlem. 2,50: P. J. Kok, Valeriuslaan 14, Drie huis. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in de maand augustus van dit jaar 7.835 nieuwe wo ningen opgeleverd. Dit is het hoogste aan tal, dat ooit in een maand augustus werd bereikt. In augustus 1963 kwamen 6.411 wonin gen gereed. In de jaren 1958 tot en met 1962 kwamen in de maand augustus ge middeld 6.571 woningen gereed. In de periode januari tot en met augus tus 1964 werden 57.429 nieuwe woningen opgeleverd, tegen 43.368 in de overeen komstige periode van 1963. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1958 tot en met 1962 51.171 woningen gereed. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Jager (C.P.N.) in ver band met de hoge huren voor flats aan de noordzijde van de Sloterplas in Amster dam heeft de minister van Volkshuisves ting en bouwnijverheid medegedeeld, dat deze huren respectievelijk 190,- 290,- en 315,- inclusief verwarming zullen be dragen. De helft van de woningen zal wor den toegewezen aan gegadigden van het Centraal Bureau voor de huisvesting in Amsterdam en voor de andere helft kan de eigenaar de toekomstige bewo ners voordragen. Het gerechtshof in Arnhem heeft een 25-jarige buffetbediende uit 't Harde ver oordeeld tot 14 dagen hechtenis. Aan zijn schuld zou het te wijten zijn geweest dat op 8 oktober 1963 de huzaar L. G. de Bruin door acute alcoholvergiftiging om het leven is gekomen, nadat hij hem enorme hoeveelheden alcoholica had ver strekt terwijl hij wist dat het de opzet van andere militairen was de huzaar dronken te voeren. Het vonnis van de rechtbank in Zwolle, die de verdachte tot een maand gevangenisstraf had veroordeeld, werd vernietigd. en om het Binnenhof Dat is de kwestie, die thans de regering aan de orde stelt. Zij deed dit reeds in een overigens nog in heel algemene ter men gestelde zinsnede in de troonrede, waarin zij verklaarde, een gedachtenwis- seling in brede kring over een herziening van de grondwet van belang te achten. •Na wat er, laatstelijk in de Eerste Kamer ter gelegenheid van de jongste, zeer be perkte grondwetswijziging, welke in 1963 haar beslag kreeg, zo al over het onder werp grondwetsherziening te berde was gebracht, kon het in de troonrede op dat punt opgemerkte mogelijk hier en daar een beetje verrassende indruk maken. In bedoeld Kamerdebat toch scheen de opvat ting de overhand te hebben, dat het aan beveling verdiende om het aanbrengen van veranderingen in de grondwet voor lopig achterwege te laten tot de geesten, en dus ook de tijdsomstandigheden, rijp zouden zijn om over te gaan tot een grond wetsherziening op grote schaal, die wer kelijk ook veler denken en verlangens zou bezig houden. In het bijzonder maakte minister Toxo- peus de indruk bij voorkeur een afwach tende houding aan te nemen, al zag hij er wel iets in - en daarvoor zou hij zorg doen dragen - deskundigen aan de studie te zetten met betrekking tot hetgeen er eventueel inzake herziening van de grond wet mettertijd te ondernemen zou zijn. Van de senatoren, die aan de hier be doelde discussie deelnamen, trad speciaal prof. Samkalden (P.v.d.A.) als pleitvoer- der op voor aanmerkelijke bekorting van de grondwet. Deze zou zijns inziens alleen een aantal hoofdpunten moeten bevatten, waardoor onder meer bereikbaar zou zijn, dat zonder de rompslomp van grondwets herziening tal van verouderde regelingen inzake onze staatsinrichting louter met behulp van gewone wetswijzigingen aan de gewijzigde omstandigheden en rechts opvattingen zouden kunnen worden aan gepast. Bij het aanhoren van dit pleidooi gingen onwillekeurig mijn gedachten terug naar lang geleden. Met name naar de tijd waar in de Leidse hoogleraar in het staatsrecht, prof. Krabbe, ten strijde trok tegen de „ongezonde lectuur" van een grondwet, die al te veel bepalingen inhield (en nog inhoudt), welke in feite niet meer van deze tijd en daardoor holle frasen of valse leuzen zijn. Tegerlijkertijd kwam mij ver- ling verdient, acht ik buiten kijf. Hoezeer der voor de geest, hoe het in Engeland gesteld is. Daar ontbreekt een geschreven grondwet geheel en al. De meest funda mentele regelingen, zoals bijvoorbeeld die omtrent de samenstelling en levensduur van het parlement, omtrent de bevoegd heden van Lager- en Hogerhuis, aangaan de het kiesrecht, zijn belichaamd in ge wone wetten. En dus is het voor onze Britse vrienden een koud kunstje om, met behulp van gewone wetswijzigingen, te bereiken dat hun staatsinrichting tijdig de nodige vernieuwingen ondergaat. Maar ja, iets dergelijks ligt ons Neder landers toch niet zozeer. Vandaar, dat het er voorshands niet naar uitziet dat men het hier te lande helemaal zonder grond- weg zou willen doen en regelingen gelijk zoëven vermeld, met inbegrip onder meer om nog één enkel voorbeeld te noe men van de bepalingen inzake de troon- daarin een voordeel gelegen kan zijn, valt bijvoorbeeld op te maken uit de ervarin gen, in dat opzicht door onze Belgische bu ren gedurende meer dan honderddertig jaar opgedaan. In al die tijd is slechts twee keer bij hen grondwetsherziening no dig geweest en pas nu is vermoedelijk voor de derde keer iets dergelijks in België in het vooruitzicht. Aanmerkelijk meer dan bij ons hebben de Belgen allerlei, wat hier te lande in de grondwet is vastgelegd, gere geld in gewone wetten. Doordat de Nederlandse grondwet veel te veel inhoudt dat niet meer in overeen stemming is met de zich ontwikkeld heb bende rechtsopvattingen en -verlangens, is zij in mening opzicht verre en verre bij de hedendaagse tijd ten achter. Aldus bevat zij, wat wel eens genoemd is, menig „vals woord" en dat tast node loos haar waarde en gezag aan. opvolging, te gaan vaststellen in gewone wetten, waarvan herziening mogelijk is zonder dat zelfs een versterkte meerder heid nodig zou zijn, om nu maar te zwij gen van ontbinding der Kamers en behan deling in tweede aanleg van de wijzigings voorstellen door de daarop nieuw-gekozen Kamers. Een kortere grondwet Inmiddels is uit de memorie van toe lichting op de begroting van Binnenland se Zaken wel gebleken, dat minister Toxo- peus thans toch tot de gedachte is gaan overhellen dat de tegenwoordige grondwet op de helling zou moeten om haar tot een beperktere omvang terug te brengen dan zij op het ogenblik bezit. Met andere woorden, het ziet er naar uit dat van de zijde van de groep van staats- rechtskundigen, die met de op Binnenland se Zaken in november van het vorige jaar in het leven geroepen afdeling „Grondwets zaken" samenwerkt, stemmen zijn opge gaan om een poging te ondernemen in de geest van wat destijds prof. Samkalden had aanbevolen. Dat bekorting van de grondwet aanbeve- Om mij, tot besluit van deze beschou wingen, slechts tot een enkel voorbeeld van zulk een volslagen „vals woord" te bepalen, breng ik in herinnering, dat vol gens het tweede lid van artikel 86 de ko ning ministers benoemt en ontslaat „naar welgevallen". In werkelijkheid is dit in flagrante strijd met de positie, zowel van de koning als van de ministers. Het staatshoofd heeft immers bij de benoe ming, insgelijks bij het ontslag van de ministers rekening te houden met de mini steriële verantwoordelijkheid en in dat verband met de vraag of de aan te stel len bewindslieden het vertrouwen van een meerderheid van de Kamer genieten, alsook, wat hun ontslag aangaat, of zij dat vertrouwen verspeeld hebben. Met 's konings welgevallen heeft dat niets, maar danook niets te maken. Doch nog daargelaten dat heel wat val se woorden uit de grondwet verwijderd dienen te worden, is er bovendien vrij veel dat, juist omdat ten opzichte van de staatsregeling tijdig een gewijzigde rechts opvatting baan moet kunnen breken, niet langer in de grondwet, doch in een gewone wet op zijn plaats zou zijn. Te hopen is nu maar, dat de blijkbaar bij minister Toxopeus wel aanwezige ge negenheid om het te gaan zoeken in een beknoptere grondwet, ook op het Binnen hof de nodige instemming zal gaan ont moeten. Het kwam mij opportuun voor, aan de vooravond van de komende dinsdag plaats vindende algemene politieke beraadsla gingen, in het bovenstaande het vraag stuk van vernieuwing van de opzet van de grondwet aan te snijden. Dr. E. van Raalte Het zich reeds jaren voortslepende pro ces over het derde deel van de „Bob en Daphne"-reeks is gisteren weer eens door het Haagse gerechtshof behandeld. Tot dusverre had het Openbaar Ministerie geen succes kunnen oogsten en leidde het proces slechts tot hogere verkoopcijfers van het omstreden boek De procureur-generaal bij het hof eiste gisteren een boete van 25,- tegen de Haagse auteur-uitgever van het boek. Daarvan werden reeds in 1959 exempla ren in beslag genomen. Maar de rechtscol leges tot in hoogste instantie kwamen niet toe aan de kernvraag of het boek al dan niet pornografisch is wegens het ontbre ken van een essentieel element in de dag vaarding. Er volgde steeds vrijspraak op formele gronden. Vorig jaar werd een nieuwe vervolging ingesteld. Opnieuw wer den exemplaren van het boek in beslag genomen. De Haagse rechtbank kwam echter tot de slotsom dat het boek niet pornografisch geacht kan worden. Dat betekende op nieuw vrijspraak dus voor de auteur-uit gever. De officier van justitie ging in be roep en gisteren heeft het Haagse hof bijna twee uur aan deze zaak gewijd. Het zal op 16 oktober arrest wijzen. Italiaanse zeeman verongelukt. Gister avond is in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam overleden de 47-jarige ma troos Giuseppe Martello uit Scilla in Italië. De zeeman had aan boord van zijn schip Corona Boreale, dat in Pernie lag, een stuk hout tegen het hoofd ge kregen. Voor de kerkbouwactie „Antwoord '64", die in september is gestart en deze maand haar bekroning moet vinden, is al een be drag van 1,1 miljoen binnengekomen. Veertigduizend vrijwillige medewerkers gaan in de actieweek van 11 tot 18 oktober op stap voor het uitdelen van een laatste herinnering en het incasseren van het geld. Televisie en radio zullen deze hoogtepun ten van de actie op 12 en 16 oktober begeleiden. De uiteindelijke actieweek (11 tot 18 ok tober) wordt ingeluid in de kerkdiensten van de negen samenwerkende kerken op 11 oktober. Daarna volgt het startsignaal voor de grote inzameling op de avond van 12 oktober om 21 uur, via radio en tele visie. Als dan de 40.000 medewerkers op pad gaan om de laatste schriftelijke oproep te bezorgen', brandt in alle kerken licht en luiden de klokken. Hetzelfde is het geval op 16 oktober om 19.55 uur. Dan hoopt men het „antwoord" van de bij de negen kerken aangesloten gelovigen en de buiten kerkelijken te kunnen ophalen. De kerk in Hoogvliet die in zes dagen uit de grond wordt gestampt wordt het symbool van deze gezamenlijke actie. Om het kerk gebouw (ontwerp Rein H. Fledderus uit Rotterdam) worden later nog andere ruimten gebouwd. Ook komt er een toren bij. De klokketoren, waarin op 18 oktober negen klokken (voor elke kerk één) zullen verwezenlijkt luiden, doet slechts voorlopig dienst. De preekstoel wordt op 17 oktober per heli kopter aangevoerd en de bevolking van Hoogvliet (tien jaar geleden nog driedui zend inwoners, nu dertigduizend) zal daar na (weer als symbool) het meubilair bin nendragen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, heeft aan de sociaal-economische raad advies gevraagd over de verdere ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie. Uit de brief van de staatssecretaris aan de SER blijkt dat de regering van oordeel is, dat de wettelijke regeling van de bedrijfsorgani satie belangrijke vruchten heeft afgewor pen. Vastgesteld moet echter worden, dat in een belangrijk deel van het bedrijfsleven de gedachte van de bedrijfsorganisatie en de vormgeving daarvan geen wortel heb ben geschoten. De regering betreurt het onder meer, dat de vertraging en de stilstand in de tot stand koming van nieuwe bedrijfslicha- men ertoe leidden, dat de grote waarden van de bedrijfsorganisatie voor belangrij ke sectoren van het sociaal-economische leven niet of niet geheel konden worden

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5