DWS heeft zich de gehele week voorbereid op hard speelveld Pcl/yFIcid Duin wijck begon overtuigend aan de badmintoncompetitie Problemen voor roeiers Teleurstellingen door hockey en waterpolo I Wielerparcours met lastige klim vergt veel van renners De Nederlandse kolonie in Istanbul repeteert naarstig het Hoempa-lied Amsterdammers vol goede moed naar Istanbul Centrale training voorlopig met elf voetballers Deter d'Aster op Duindigt favoriet Wim Snoek stond maar 2 minuten in de boksring Renners voor de ploegentijdrit f,u Gevluchte renner uit Oost-Duitsland 4 jaar geschorst te zijn en te b W DINSDAG 6 OKTOBER 1964 15 y"©/? Beslissingswedstrijd wellicht in Frankfurt a'9e 9arantie - Vraag Uw winkelier 'n PdlyFIcicJ Hockey W at er polo Volleybal Post op een ronde in Barlijnse zesdaagse -M Advertentie Van onze sportredacteur) Vanochtend om half elf zijn de spelers van DWS in het Olympisch stadion bij elkaar gekomen om vanaf de plaats, waar de Amsterdammers met 3—1 van het Turkse Fenerbahce wonnen voor de Europa Cup, naar Turkije te vertrekken. Om kwart voor één stapten de DWS'ers in de D.C. 7 van de K.L.M., in charter vliegend voor Martins Aircharter. De stemming van het elftal, bestuursleden en supporters was uitstekend. Voor DWS was het niet de eerste vliegreis, want de landskampioenen maakten voor de intertotowedstrijden ook gebruik van het vliegtuig. De DWS'ers hadden wat licht voedsel bij zich voor vanavond, als ze om half negen in het luxueuze Hilton- hotel in Istanbul hun kamers opzoeken. Wanneer ze dan trek hebben in een kip' petje, wat kaas of Nederlandse melk kunnen ze dat vinden in hun koeltassen Morgen, woensdag, de dag van de wed strijd eten ze, wat de Hilton-pot schaft. Wat er in die pot komt wordt nauwlet tend in de gaten gehouden door de chef kok van het Havengebouwrestaurant te Amsterdam, een DWS-aanhanger, die het verzoek van het DWS-bestuur om toezicht op de bereiding van het eten te houden graag aannam. En bij Hilton was men direct bereid om de Nederland se kok alle medewerking te verlenen. DWS zal in het Dalmabahce-stadion niet helemaal verstoken blijven van sup- portersassistentie. Met twee chartervlieg tuigen worden 165 supporters naar Istan bul overgevlogen. En in Istanbul zelf repe teert de Nederlandse kolonie, die uit 150 man bestaat, naarstig het befaamde Hoempastrijdlied van DWS. Voorzitter Sol- leveld, die vantevoren alles in orde heeft gemaakt voor de spelers, had bij zijn be zoek aan Istanbul de tekst onder de Ne derlanders daar verspreid. Of de Amster dammers het Hoempa-lied zullen horen ligt niet voor de hand, want de Turken zul len natuurlijk een enorm lawaai ontwik kelen om hun Fenerbahce naar een zege, die uit meer dan twee doelpunten ver schil moet bestaan om DWS te wippen, te schreeuwen. In Istanbul had men de keus tussen een stadion (van Fenerbahce) met een goed grasveld zonder lichtinstallatie en het Dal- mabahce-terrein zonder gras, maar met licht. Men moest voor het laatste kiezen. DWS heeft er zich zo goed mogelijk op voorbereid. Vorige week dinsdag, woens dag, donderdag, vrijdagavond en zondag morgen hebben de DWS-ers onder leiding van Talbot op een gravelveld getraind. De spelers zijn bepaald niet bang voor de reis naar Turkije, noch voor de wedstrijd daar. De schrik, na de veldslag in het Olym- De eerste van de centrale trainingen van het Nederlands elftal voor de op 25 oktober te spelen wedstrijd tegen Albanië wordt donderdag 8 oktober in het KNVB- sportcentrum te Zeist gehouden. Elf spe lers zijn uitgenodigd, te weten Eddy Pie- ters Graafland, Cor Veldhoen, Pummy Bergholtz, Piet Kruiver (allen Feije- noord) Tonny van Leeuwen (GVAV) Peter Kemper, Fons van Wissen, Bert Theunis- sen (allen PSV) Bennie Muller (Ajax) Harry Heijnen (ADO) en Henny van Nee (Heracles). De Fortunees Willy Quadackers ont breekt op deze lijst omdat hij daags te voren met zijn club in Geleen tegen To rino speelt voor het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars en de spe lers van DWS zijn niet beschikbaar om dat zij 8 oktober net terugkeren uit Istan bul, na een dag tevoren tegen Fenerbahce te zijn uitgekomen voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De nu in Europa befaamde 2-jarige dra ver Deter d'Aster, die zich met zijn kilo metertij d van 1 min. 22,7 seconde naar de Europese top draafde, heeft woensdagmid dag (1.30 uur) op Duindigt bij voorbaat al zijn tegenstanders op de vlucht doen slaan. Slechts drie zijn er overgebleven, waarvan Diogen de enige is die het hem de eerste honderden meters nog lastig kan maken. In het openingsnummer zijn alle paarden met enige capaciteiten niet meer startge rechtigd, waardoor Curas een eerste kans krijgt. Blackfoot en Afstandloper zullen mede in de voorhoede te vinden zijn. De 3-jarige Captain Double K, die zo fraai een onderdeel van de draversinterland NederlandBelgië won, behoeft deze ver richting maar te herhalen om buiten be reik te blijven van Bernardine en Aureola. Outsider is de weer opkomende Boy Scotch. In de Maas-prijs kan Carla haar derde zege in successie scoren door Cathe rine Mac en Amora Guy op de plaatsen te houden. Outsider is Zeester. De Ameri kaanse merrie Azalea Hanover zal het in ternationale nummer kunnen inpalmen, indien haar rijder nu eens niet in alle gaatjes kruipt, waardoor hij zich telken male vastrijdt. Zippora en X Bond zullen de 3-jarige opnieuw tot een harde inspan ning nopen. Midvoor Nedim zal door Schrijvers weer uitgeschakeld moeten worden. Voor DWS wordt het nu zaak de defensie gesloten te houden om de voorsprong van twee doelpunten te consolideren. pisch Stadion, opgelopen, is geheel ver dwenen. Trouwens, de kranten in Istan bul geloven, dat de wedstrijd in Istanbul een sportief verloop zal hebben. Ze voe ren beslist geen hetze om het publiek op te zetten. Scheidsrechter Zenovic uit Joegoslavië zal de niet zo gemakkelijke taak hebben het duel rustig te laten verlopen. Hij is ook in KNVB-kringen een internatio naal onbekende arbiter. Het bestuur van DWS heeft weinig con tact gehad met de Turkse kampioensploeg. Men heeft na de gezamenlijke maaltijd in het Olympisch Stadion practisch niets meer van Fenerbahce gehoord. Ook de KNVB had indertijd, toen Nederland tegen Tur kije moest spelen, dezelfde ervaring op het punt van gebrekkig contact. DWS heeft een paar telegrammen gestuurd, maar daarop niets vernomen. Niettemin is men er wel van overtuigd, dat alles in Istanbul goed geregeld zal zijn. DWS, dat in dezelfde opstelling in het veld komt als in de thuiswedstrijd tegen Fenerbahce, gaat morgenochtend licht trainen, 's Middags is er verplichte rust en dan gaat men tegen de avond naar het stadion. De wedstrijd begint er om half negen plaatselijke tijd, dat is half acht Nederlandse tijd. DWS keert donderdag weer naar Nederland terug. Het is nog niet zeker, waar een even tuele beslissingswedstrijd tussen DWS en Fenerbahce in het kader van de Europa cup-competitie wordt gehouden. DWS had München voorgesteld en de Turken gingen daarmee akkoord. Het bleek echter, dat op de bewuste datum, 14 oktober, de Duit se voetbalbond al een wedstrijd in Mün chen had gepland. DWS heeft nu voorge steld om in Frankfurt te spelen. De wed strijd is noodzakelijk als Fenerbahce met twee doelpunten verschil' van DWS zou winnen. Met een royale 71 zege op landskam pioen Nijmegen is Duinwjjck in de bad- minton-hoofdklasse de competitie begon nen. Het was bekend dat de Nijmegenaren door het vertrek van Agnes Geene en de ziekte van Loes van Swelm een zwakke damesvertegenwoordiging bezitten, maar een dergelijke marge werd niet verwacht. Velsen deelde in Heerlen de punten met HBC '57, na een uitermate spannende strijd met liefst zes drie-gamespartijen. In de eerste klasse boekten Duinwijck 2 en 3 opmerkelijk goede resultaten. Duin wijck 2 versloeg het wat gevreesde twee de team van De Kortenaer met 62 en Duinwijck 3 klopte Badhoevedorp, dat de laatste jaren in de strijd om de titel steeds 9 Zullen de eerste grote roeiwedstrijden in het Verre Oosten de Olympische regat ta van Toda een sportieve mislukking worden? De tijd kan alleen het antwoord geven op die vraag. Vast staat echter wel dat het bestuur van de FISA (de inter nationale roeifederatie) voor grote moei lijkheden is geplaatst. Steeds duidelijker wordt het dat bij de bijzonder grote boei- verschillen op de Todabaan slechts bjj uit zonderlijk goede weersomstandigheden „eerlijke" wedstrijden mogelijk zjjn. Thomas Keiler, de jeugdige, doortasten de Zwitser, president van de FISA mocht dan bij de loting veelbelovende woor den richten tot het Japanse organisatie comité, in feite hebben de Japanners ge faald toen zij de Todabaan in het vlakke land aanlegden. De vraag kan zelfs gesteld worden of het niet verstandiger was ge weest de Olympische roeiwedstrijden toch op het ver-verwijderde Sagami-meer, waar de kanoërs strijd zullen gaan leveren, te houden. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten dat zondag, als de series worden verwerkt, piet op zes banen zal worden geroeid, doch teneinde de kansen gelijker te maken maar op vier of misschien op vijf. Die be slissing zal zaterdag in de morgen na over- Voor Wim Snoek, de Nederlandse kam- pieon in het zwaargewicht, is het nieuwe boksseizoen bijzonder triest begonnen. Amper 2 minuten stond de Amsterdam mer maandagavond in de hoofdpartij van een internationaal boksprogramma in Rot terdam in de ring toen een hevig bloeden de wond aan de linker wenkbrauw scheids rechter Krom noodzaakte het gevecht te staken. Bij de eerste slagwisselingen raak te de Nederlandse kampioen al gewond. Aanvankelijk achtte de ringarts het nog verantwoord het gevecht voort te zetten, maar toen Snoek's gezicht even later vol komen onder het bloed kwam te zitten, greep de scheidsrechter terecht in. Ulli Ritter kwam daardoor aan een bijzonder gemakkelijke zege. De Olympische vlam is nog 800 km ten westen van Tokio. De door een motorrijder voorafgegane groep esta fettelopers met de vlam voorop pas seert een brug bij Takamatsu op het eiland Shikoku. leg met de nationale bonden en de coaches worden genomen. De gevolgen zijn ver strekkend want als besloten wordt op vier of vijf banen te roeien zullen na de series halve finales moeten volgen. Slechts in dien alle zes banen kunnen worden ge bruikt zijn de winnaars van de series di rect zeker van een plaats in de eindstrijd. De Nederlandse hockeyploeg heeft maandag op een veld even buiten Tokio, letterlijk en figuurlijk weer een paar fikse klappen te incasseren gekregen. Na de nederlagen van zaterdag tegen Japan werd nu met 2-1 van het zwakke Canada ver loren, zij het dan ook met een elftal dat nogal wat verschilde van de sterkste for matie, die uit de 18 beschikbare spelers kan worden samengesteld. Of het er straks wanneer het toernooi een maal begint inderdaad nog 18 zullen zijn, waaruit coach Piet Bromberg zijn keuze kan maken, is sedert maandag echter min der zeker geworden. Aanvoerder en links back Jan van Gooswilligen kwam kort na dat de Canadese linksbinnen met een hard schot uit een strafcorner doelman Veen- tjer had gepasseerd, zo ongelukkig ten val dat hij een ernstige elleboogblessure aan de rechter arm opliep. De wedstrijd ging verder, de plaats van de ongelukkige Ne derlandse aanvoerder werd ingenomen door Fokker. Maar de concentratie was weg, de lol was er af. De Nederlandse ploeg speelde een zeer matige partij hockey, ter wijl de Canadezen in hun hoogste tempo en nogal stevig in hun charges van leer trokken. Indrukken kunnen snel wijzigen en niet altijd ten goede. Maandag werd dat ook ervaren bij.de twee oefenwedstrijden, die onze Olympische waterpoloploeg speel de tegen het Olympische team. Het werd een teleurstelling. Het resultaat (5-5) doet er weihig toe, het was het spel, dat een deceptie werd. De flitsende aanvallen, zo als de twee zestallen de „witten" wer den gecompleteerd door de chef d'equipe en oud-international Frits Smol 's mor gens in het oefenpartijtje demonstreerden, kwamen er in de wedstrijd tegen de Ja panners zelden. Er werd over het alge meen te traag gespeeld, niet „to the point'l. De Japanners mochten iets snel lere zwemmers zijn, van overwegend be lang was dit niet. De fout bij de Neder landers zat vooral in de balbehandeling. Het duurde telkens te lang, waardoor de tegenpartij voortdurend de gelegenheid kreeg de verdediging te sluiten. De Russen die 14 oktober tegen Neder land spelen, hebben nu al tweemaal tot coach Henk Blok en chef d'equipe de heer Spruit het verzoek gericht voor een oefen partijtje. Henk Blok voelt daar weinig voor. „Natuurlijk is het leuk om eens echt tegenover elkaar te staan, maar uitgere kend de Russen, die niets van ons weten en tegen wie wij misschien voor een ver rassing zouden kunnen zorgen, kunnen dan onze zwakke punten bekijken. Enfin we zullen wel zien", aldus de coach van de volleyballers, die tevreden naar zijn pupil len kijkt omdat er getraind wordt met een inzet die weldadig aandoet. een vooraanstaande rol speelde, met 53. Haarlem versloeg Eindhoven in eigen huis met 53, een minder gunstig resultaat dan we verwachtten. De single van Jos Rijmers, die met 18 15 en 156 van Cees Broedelet verloor, was de enige partij die Duinwijck tegen Nijmegen uit handen gaf. Zelfs het sterke herendubbel van de gasten, gevormd door Broedelet eens nationaal kampioen en Lex Meijer, die al menige dubbelspel- titel op zijn naam bracht, werd door de Duinwijckers Mallant en B. Ridder met 815, 1513 en 154 naar een nederlaag gespeeld. De dames van Duinwijck waren superieur; Imre Rietveld won met twee maal 110 en Marja Ridder bleef baas over Janny Kemps, die drie jaar het racket ongemoeid liet, met 110 en 1211. Velsen eindigde de singles met een 31 achterstand. Alleen Loes Mossel, die met drie gewonnen partijen in haar debuut on geslagen bleef, bedwong haar Heerlense tegenstandster. Pirn Seth Paid strandde in zijn single op de kracht van Kountul. Tweemaal moest men in deze drie games partij verlengen. Connie Visman speelde sterk maar moest toch de eer laten aan mej. Pannemans. Zij liet in een game een 106 voorsprong glippen. Zonder Felise de Nooyer, heeft Haarlem zich tegen Eindhoven volledig moeten ge ven. McKenley verloor zijn single in drie games van Sweep en ook Wil Schutte kon niet tot een zege komen. De beslissing moest dus in de dubbelspelen vallen en dit gebeurde ten gunste van Haarlem dat al leen nog het herendubbel afstond. De Nederlandse wielerformatie, die op woensdag 14 oktober in de ploegentijdrit over 108 km zal uitkomen, bestaat uit Bart Zoet, Evert Dolman, Jan Pieterse en Ger- ben Karstens. De keus gedaan door chef d'équipe mr. J. van Ballegoyen de Jong in overleg met coach Joop Middelink is gebaseerd op de huidige vorm van de ren ners, hetgeen wil zeggen dat tot op het laatste moment wijzigingen mogelijk zijn. De reserves zijn in dat geval Harry Stee- vens en Henk Cornelisse. Na de vierde dag van de zesdaagse van Berlijn heeft het Deens-Duitse koppel Freddy Eugen-Hans Junkermann de lei ding. Op de tweede en derde plaats vol gen de combinaties Post-Pfenninger (Ned-/ Zwitserl.) en Renz-Grossimlinghaus (Did.), die beiden een ronde achterstand hebben. „Het mooiste parcours ooit voor een we reld- of Olympisch kampioenschap ge bruikt". Dat is de algemene mening in het wielerdorp, waar de Europese naties uiteraard de toon aangeven. De Japan ners, die bepaald weinig belangstelling hebben voor dit onderdeel van de Spelen, hebben niet geaarzeld om rigoureuze maat regelen te nemen en het de heren van de XJ.C.I. naar de zin te maken. Met de baan, die in het laatste halfjaar tot twee maal toe werd afgekeurd en opnieuw moest worden opgebouwd, is dit weliswaar niet helemaal gelukt, maar ten aanzien van de weg moet zelfs de grootste nurks onder de wielerheren toegeven dat een der gelijk parcours in het wielerminded Eu ropa haast niet meer mogelijk is. Zowel voor de ploegentijdrit als voor de individuele wegwedstrijd wordt voor een groot deel gebruik gemaakt van de zes- baans autowegen die naar het hart van Tokio leiden. Dit betekent niet alleen dat op de twee wedstrijddagen het toch al chaotische verkeer volslagen stilgelegd zal worden, maar bovendien wordt thans al om de dag de helft van de brede auto baan gereserveerd voor de training. Het moest ook wel, want zich normaal op een fiets op de weg begeven betekent hier praktisch zelfmoord plegen. Het parcours voor de ploegentijdrit heeft een lengte van 36 km en is vrijwel geheel vlak. Toch zijn er enkele lastige punten, waar de weg langzaam naar bo ven klimt. Dat is in de eerste plaats na het passeren van de brug over de Tama- gawa-rivier (20 km) en vervolgens na een scherpe bocht bij kilometer 27, waar de weg over een lengte van een kilometer ruim 40 meter stijgt. Het traject moet drie keer worden afgelegd, zodat er in to taal 108 km wordt gereden, acht kilometer meer dan voor dit Olympische nummer is voorgeschreven. Voor de individuele wedstrijd was dit parcours te lang en te gemakkelijk en daarom wordt er slechts een deel van ge bruikt. Ongeveer halverwege werd een nieuwe weg aangelegd om de twee auto banen te verbinden en zo ontstond er toen De Oostduitse wieler-amateur, Juergen Kissner, die tijdens Olympische kwalifica tie-wedstrijden in Keulen politiek asiel in het Westen vroeg en dat ook kreeg, is door de UCI voor vier jaar geschorst. De schorsing van de internationale wielerfe deratie geldt tot en met de olympische spelen van 1968 in Mexeico City. In West- duitse wielerkringen is men ontsteld over het optreden van de ICI. Erwin Hauck, voorzitter van de Westduitse wieler-unie en vice-president van de UCI, die overi gens het nieuws uit de kranten vernam, gaf de verzekering dat Kissner voorlopig ongehinderd in West-Duitsland aan wed strijden zal mogen deelnemen. Hauck is van mening, dat de UCI slechts de door O.-Duitsland uitgesproken strafmaatregel heeft overgenomen, zoals dat internatio naal de gewoonte is. Boksen. De Finse Europese kampioen lichtweltergewicht Olli Maeki verdedigde maandag met succes zijn titel tegen de Fransman Aissa Hashas. De Fransman staakte in het begin van de achtste ronde als gevolg van een blessure de strijd, waar na de scheidsrechter Maeki tot winnaar uitriep. De dames, die aanwezig zijn bij de ope ningsplechtigheid, zullen geen schoenen met hoge hakken mogen dragen. Na de ge nerale repetitie zijn de Japanners tot da conclusie gekomen, dat meer uitgebreide veiligheidsmaatregelen noodzakelijk zijn. Het verbieden van hoge hakken is er daar één van. Op de Philippijnen woont een moderne Wilhelm Teil. Schutter Mariano Ninonue- do, die zal uitkomen op het onderdeel vrij pistool, pleegit thuis als oefening de oor bellen van zijn dochters af te schieten. Aangezien het echter niet toegestaan is fa milieleden mee te nemen in het Olympisch dorp zal Mariano het de laatste dagen zon der dit trainingsonderdeel moeten stellen. De Canadezen hebben een vrouw, atlete Jennifer Wingerson, aangewezen om tij dens de openingsplechtigheid de vlag van haar land te dragen. Volgens insiders is het de eerste maal, dat een lid van het zwakke geslacht deze eer te beurt valt. De Amerikaanse vlag wordt gedragen door kogelstoter Parry O'Brien. Japanse sportjournalisten hebben vijf Europese meisjes ex aequo tot „schoonste van het Olympisch dorp" gekozen. De vijf zijn Christine Caron (Frankrijk), Vera Caslavska (Tsjechoslowakije), Jutta Heine, Heidi Schmidt en Harriet Blank (allen Duitsland). De Japanners lieten evenwel doorschemeren dat zij de Tsjechische turn ster Vera Caslavska de „mooiste der mooi- sten" vonden. Doch dit is uiteraard niet officieel. De belangstelling voor de tocht van de Olympische fakkel blijft in Japan overweldigend. Zaterdag werden bij de doorkomst in Nagoya vijf ouden van da gen onder de voet gelopen toen de 15.000 toeschouwers onstuitbaar naar voren drongen bij de nadering van de estafet teloper. -ü Nederland heeft er een kogelstoter bij. Anton Geesink volgde Eef Kamer beek en de andere Nederlandse atleten bij hun training en toen deze voorbij was probeerde hij het ook een keer. Al leen op armkracht, zonder stijl en tech niek, stootte hij de kogel rond de veer tien meter en dat is voor een beginneling lang geen geen slecht resultaat. een parcours met een lengte van bijna 22 km met veel „vals plat", maar naar de zin van de Japanners toch nog niet zwaar genoeg. Hun uitkomst was een vlak bij de Tamagawa gelegen heuvel, waar heen echter slechts een klei weggetje voer de. Geen nood, in een paar maanden werd ook hier een nieuwe brede baan ge legd, die na de Spelen volkomen nutteloos achterblijft. Het parcours kreeg nu de de finitieve lengte van 24 km, maar tevens een geduchte barrière meer, waartegen vele renners met ontzag opzien. Na de tiende kilometer namelijk is een steile af daling, die eindigt in een bocht van 120 graden. Onmiddellijk daarna wacht dan de klim, waarvoor de coureurs nauwelijks de tijd hebben om aan te zetten. Zo moet over een afstand van nog geen 700 meter een hoogteverschil van 65 me- Achtmaal zal tijdens de Olympische wegwedstrijd wielrennen over een af stand van minder dan 700 meter, een hoogteverschil van 65 meter moeten worden genomen. De Nederlandse renners (Jan Pieterse, Gerben Kar stens, Harry Stevens, Henk Corne lisse en Evert Dolman v.l.n.r.) trainden er al. ter overwonnen worden. Op zichzelf is dit geen bezwaar, maar de amateurs krijgen deze bult acht maal te nemen en dan wordt het tenslotte een heel karwei. „Dit parcours is zwaarder dan Sallan- ches" was de mening van Gerben Kars tens, die daarin door zijn teamgenoten werd bijgevallen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15