REM verliest haar klanten - w- T TmniHpr fmimnt Premier Nasser opent conferentie „Niet-gebonden landen streven naar vrede en gerechtigheid" HET WEER Politiek steekspel in de Kamer begonnen Tsjombe toch in Cairo geland Via tunnel kwamen 57 Oostberlijners veilig in Westen Binnenschip gezonken in Rijksbinnenhaven van Hoogovens Vijf jaar voor man die zijn vrouw doodstak Documentaire over moord op Kennedy Dr. Vondeling: Kabinet mist een bezielende visie op de toekomst Van de Vorm wil proces tegen stakers Strop van 2 miljoen bij tunnelwerken iee MORRIS beforeijou êinj! 49e JAARGANG NUMMER 282 DINSDAG 6 OKTOBER 1964 Boodschappen Kongo DAMES- EN HERENREGENJASSEN Schipper kon vrouw en kinderen op nippertje in veiligheid brengen Het woord is aan In de krant van heden: hdagblad voor velsen-i,muiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Veel wind „Uitlokking zwarte lonen' K.V .P.-wensen DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Fraai herfstweer is voorbij Vijftien partijen in Britse verkiezingen pagina S Petten bedreigd pagina IS CAIRO (AP, AFP en Reuter). „De niet-gebonden landen streven naar vrede, gebaseerd op gerechtigheid. Het is nu iedereen wel duidelijk dat de mensheid slechts de keus heeft tussen zelfmoord en vrede. Het imperialisme moet in al zijn vormen worden uitge roeid'. Dit zei de Egyptische president Nas ser maandag in de rede waarmee hij de conferentie van niet-gebonden landen in Cairo opende. Een „explosief element" in de wereld is het verschil in levensstandaard tussen de ontwikkelde en onderontwikkelde landen, aldus Nasser. „Vele eeuwen achtereen hebben ze ons onze rijkdom men ontnomen. Wij vragen nu om ge rechtigheid". Hij merkte op dat aan confrontatie acties tegen volken die naar vrijheid en vooruitgang streven een einde moet ko men. „Kleine oorlogen worden gevoerd in Zuid-Amerika, Azië en Afrika. Er wordt zonder een spoor van schaamte handel gedreven in huurlingen". Hij noem- De REM heeft te kampen met een aarzeling in het bedrijfsleven om nog contracten af te sluiten voor reclame uitzendingen over TV-Noordzee. Vooral nieuwe cliënten zijn bang dat het sta tion begin december het zwijgen zal worden opgelegd, in welk geval zij voor niets hoge kosten hebben gemaakt voor de produktie van reclamespots. De REM heeft daarom besloten de adver teerders in de gelegenheid te stellen zich tegen verlies van die produktiekosten te verzekeren. Wie voor of op 15 november een contract afsluit voor minstens acht achtereenvolgende wekelijkse uitzendin gen, wordt tegen een premie van 5 per cent van de produktiekosten verzekerd. Wordt het contract niet gehonoreerd, dan krijgt de adverteerder niet alleen de huur van de zendtijd terug maar ook de kosten, die hij voor het vervaardigen van de reclamespots heeft gemaakt. De REM heeft verder besloten de t.v.- programma's niet langer te onderbreken voor reclameboodschappen. De adverten ties zullen binnenkort afzonderlijk tussen de programmaonderdelen door worden doorgegeven. De REM is hiertoe gekomen omdat vele kijkers zich blijken te storen aan onderbreking van de programma's. de Palestina een „internationaal pro bleem". Nasser deelde mee ter gelegenheid van de opening van de conferentie boodschap pen te hebben ontvangen van premier Kroestsjev, president Johnson, V.N. secre taris-generaal Oe Thant, bondskanselier Ludwig Erhard en andere politieke leiders. Op de agenda van de conferentie staan dertig ontwerpresoluties, ingediend door zestien landen. Slechts vijf daarvan heb ben betrekking op algemene problemen. De andere ontwerpresoluties verzoeken de conferentie om steun ter regeling van specifieke kwesties. Zo roept Cyprus de hulp in van de niet-gebonden landen voor het verkrijgen van „volledige onaf hankelijkheid", dringt Laos aan op na leving van het bestand op zijn grond gebied, pleit Cambodja voor neutralisatie, bijeenroeping van de conferentie van Genève en toelating van de Volksrepubliek China tot de Verenigde Naties en eist Cuba dat er een einde wordt gemaakt aan de economische blokkade van het eiland door de V.S., Tanganjika en Kenia hebben samen een ontwerpresolutie op gesteld, over de strijd tegen het kolo nialisme, de rassenhaat en de apartheid. Opmerkelijk wordt geacht dat alle ont werpresoluties, met uitzondering die van Indonesië, behoud van de vrede koppelen aan uitbanning van het kolonialisme in al zijn vormen. Indonesië heeft die twee punten van elkaar gescheiden gehouden. Premier Tsjombe van Kongo is vandaag in de Egyptische hoofdstad aangekomen waar hij de conferentie wil bijwonen. Militaire politie bracht hem naar een Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 WEST-BERLIJN (DPA) Zoals we gisteren reeds in een deel van onze op lage vermeldden zijn tussen drie en vijf oktober zevenenvijftig Oostduitsers erin geslaagd via een tunnel naar West-Berlijn te vluchten. De laatste groep van de in totaal 23 mannen, 31 vrouwen en drie kin deren, bereikte maandagochtend veilig het Westen. Een Westberlijner die had ge holpen bij de ontsnappingen werd door schoten gewond in knie en hoofd. De mas sale ontsnapping werd ontdekt door Oost- berlijnse politie. Een van de Vopo's werd gewond door een schietpartij in de omge ving van de tunnel. wachtkamer van het vliegveld waarna zij de toegangen afzette. De Kongolese eerste- minister werd door een lagere ambtenaar van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken ontvangen. Tsjombe's vliegtuig had maandag in Cairo willen landen. Het toestel werd „om technische redenen" naar een andere luchthaven verwezen. De Kongolese pre mier vloog toen door naar Athene. Een aantal deelnemers aan de conferentie wenst niet met Tsjombe te confereren. Men had president Kasavoeboe gevraagd zelf te komen, hetgeen deze als een in menging in de binnenlandse aangelegen heden van zijn land beschouwt. In de derde Rijksbinnenhaven van Hoogovens in Velsen is vanochtend om vier uur het binnenschip „Wuta" afkom stig uit Amsterdam hinnen tien minuten gezonken. Schipper E. Venema slaagde er op het nippertje in zijn vrouw en twee kinderen, die op dat moment nog in de roef sliepen, in een vlet in veiligheid te brengen. De oorzaak van het ongeval kan pas worden vastgesteld als het met 775 ton plaatstaal geladen schip ge licht is. Schipper Venema stond met zijn 21-jari- ge zoon aan'dek om toezicht te houden op het laden van de rollen plaatstaal. Er zou duizend ton van dit materiaal geladen wor den. Toen ongeveer driekwart van de la ding aan boord was hoorden zij een luide knal. Bij een van de ruimen was de scheepsromp open gebarsten. Het schip maakte snel water en begon onmiddellijk te zinken. Ijlings wekte de schipper zijn vrouw en kinderen en bracht hen in een vlet aan de wal. Vermoedelijk is de zware lading voor het in 1912 gebouwde binnenschip te veel ge weest en moet de oorzaak gezocht worden in materiaalmoeheid in het casco. Met be nul p van duikers zal eerst getracht worden de 775 ton zware lading te bergen, daarna zal de gezonken Wuta met een bok boven water worden gebracht. De rechtbank in Arnhem heeft een 44- jarige fabrieksarbeider uit Ede veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en terbeschikkingstelling van de re gering. Op 19 juli 1963 had hij zijn vrouw met messteken van het leven beroofd. Er was acht jaar tegen hem geëist. André Gide: Voor alles dient men trouw te blijven aan zichzelf. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Luidsprekers 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. A JL X LjX X X 1^ X XXX Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, morgen matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Wat wij missen is een duidelijke, bezielende visie op de maatschappij van morgen". Met deze woorden vatte vanmiddag in de Tweede Kamer dr. Vondeling van de Partij van de Arbeid zijn critiek op het regerings beleid samen. Hij was de eerste spreker tijdens de algemene politieke beschou wingen, die ditmaal zijn gecombineerd met de algemene financiële beschou wingen. Dr. Vondeling verweet het kabinet ge brek aan Initiatief op het gebied van de buitenlandse politiek en laakte de plannen van minister Witteveen tot verhoging van een aantal lasten op onderwijsgebied. De bestedingsbeperking van dit kabinet zal vooral de gemeenten treffen, zei dr. Vondeling, die het regeringsbeleid onvast en opportunistisch noemde omdat zijns in ziens een bestudering en afweging van be langrijke toekomstige taken ontbreekt. Zijn critiek gold vooral het buitenlands beleid. „Het woord rassendiscriminatie heeft nog nooit in een troonrede gestaan", zei hij. Hij vond dat minister Luns „einde- Het Rotterdamse aannemingsbedrijf Van de Vorm n.v. heeft door een deur waarder de stakingsleiders in de bouw wereld uit Amsterdam laten weten dat zij vandaag weer aan het werk moeten gaan. Weigeren zij, dan moeten zij vol gende week dinsdag in een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank ver schijnen wegens contractbreuk. Het grote aannemingsbedrijf Van de Vorm men voert momenteel voor bijna honderd miljoen gulden aan orders uit wordt reeds sedert mei jl. door stakingen en langzaam-aan-acties getroffen op een bouwwerk aan de Amsterdamse Sloter- plas; momenteel wordt er aan de bouw van 510 flatwoningen sedert ruim 2'/i week niet meer gewerkt door een staking van bijna 120 man. De oorzaak van deze moeilijkheden is te vinden in de weigering van het bouw bedrijf boven de C.A.O. te betalen, waar voor de n.v. gerechtelijk kan worden ver volgd. Door het van kracht worden van de nieuwe C.A.O.-bouwbedrijf moesten vele hoog betaalde arbeiders bij Van de Vorm een aanmerkelijk extra inkomen inboeten, waardoor het conflict ontstond. Het ultra linkse Amsterdamse bouwvakcomité beval in samenwerking met de Amsterdamse bond van werkers een staking. Directeur Van de Vorm zegt hierover onder meer, dat hij vanuit het standpunt van de officier van justitie over de schreef gaat, wanneer hij op de eisen van de sta kers in gaat. Dan maar hard tegen hard, zo is hij nu van mening. „Ik klaag deze stakers aan wegens uitlokking van een misdrijf". lijk eens een generale staf moet vormen van mensen die wèl gewend zijn aan ko mende dingen te denken." Zijn pleidooi mondde uit in de vraag naar een nationaal vijfjarenplan. „Het is bijzonder naief te denken dat „niet doen" tenslotte minder weerstanden zou oproe pen dan „doen", hield dr. Vondeling het kabinet voor. De tweede spreker, de fractievoorzitter van de K.V.P., drs. Schmelzer, had naast veel lof ook enige critiek op het regeringsprogramma, met name op het sociaal economische financiële beleid. Hij waarschuwde de regering om in het stre ven naar evenwichtsherstel de produktieve prestaties en de particuliere besparingen niet af te remmen. Hij drong er opaan de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting reeds op 1 januari 1965 te laten in gaan of anders op 1 juli 1965. Hij vroeg aandacht te schenken aan de lastenverzwaring die het gevolg zal zijn van de verhoging van de premiegrens voor de A.O.W. en stelde voor het sociale mini mum van de A.O.W. nog met honderd, gul den te verhogen. Voorts vroeg hij de uit keringen niet achteraf maar tevoren aan de welvaartsontwikkeling aan te passen. Over het heffen van weggelden wilde drs. Schmelzer nog geen uitspraak doen. Hij vroeg een zo ruim mogelijke inschakeling van 't midden- en kleinbedrijf in de bouw nijverheid. Critisch was hij over de aan dacht van de regering voor het maatschap pelijke welzijnsbeleid. Het particulier ini tiatief gaat vastlopen door geldgebrek, zei hij. Een andere wens was de instelling van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf. Het bui tenlands beleid en de defensiepolitiek had den de instemming van zijn fractie. (De vergadering duurt voort). (Van onze redacteur in Amsterdam) Een sneller groeiend verkeer dan de en kele jaren geleden gemaakte prognose heeft de gemeente Amsterdam een strop bezorgd van ruim twee miljoen gulden. Vier jaar geleden kreeg de firma Hoving en Co vergunning een fabrieksgebouw te plaatsen in de Valkenburgerstraat, die een toegangsweg tot de IJ-tunnel zou worden. Thans is gebleken dat de Valkenburger straat belangrijk breder moet worden dan het aanvankelijke ontwerp, 't Nieuwe ge bouw, waarin meubels worden vervaardigd en dat twee miljoen gulden heeft gekost, staat in de weg en moet verdwijnen. De gemeente zal nieuwbouw zowel als ver huiskosten voor haar rekening nemen. Op het Amsterdamse stadhuis vernamen wij dat het meer voorkomt dat plannen, die lange tijd geleden zijn gemaakt, ver ouderd blijken en soms extra onkosten meebrengen. Een voorbeeld hiervan is de in aanleg zijnde Nieuwe Weesperstraat. Aanvankelijk was besloten dat er een tram door deze straat zou gaan, doch la ter is de tramlijn omgezet in een buslijn. Inmiddels was één van de brugdekken reeds besteld en voorzien van tramrails. (Van onze weerkundige medewerker) De laatste tien dagen scheen de zon in De Bilt 86 uren tegen normaal 35 uren. De temperatuur was in Noord-Brabant gis termiddag nog 22 graden Celsius. Alleen rond het Middellandse-Zeegebied en in Zuid-Frankrijk was het nog enkele graden warmer. Een record was het niet voor ons land, want op 10 oktober 1959 en op 15 oktober 1949 werden in het zuiden van ons land nog maxima van 25 graden gemeten. Het record staat op 10 oktober 1921 met 27 graden in De Bilt en 29 graden in Oost-Brabant. Het hogedrukgebied brokkelt langzaam af, waardoor een zwak front vanochtend het westen van ons land be reikte met regen. Pas in de tweede helft van de week kan een doorbraak van de pressies worden verwacht, nu het hoge drukgebied verder naar Rusland wegtrekt. In Moskou kwam de temperatuur gisteren niet hoger dan 3 graden. HILVERSUM. Morgenavond (woens dag) zendt de N.T.S. op Nederland I van 21.35 tot 23.20 uur een filmdocumentaire uit, die de Amerikaanse televisiemaat schappij C.B.S. heeft gemaakt naar aan leiding van het dezer dagen verschenen Warren-report over de moord op president Kennedy. In deze documentaire, die geheel onder eigen verantwoordelijkheid van C.B.S. is gemaakt, ziet men o.m. een recon structie van de aanslag en wordt men geleid naar de plaats waar de moordenaar Oswald tijdens en na de aanslag heeft vertoefd. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Een Oostberlijnse vrouw wordt met hulp van een geïmproviseerde hijsinstallatie uit de tunnelschacht geholpen. Op deze wijze ontsnapte een groep van 57 mensen, waaronder drie kinderen, naar het Westen. (Telefoto) Voorts wordt men geconfronteerd met de ooggetuigen van de aanslag en met personen die voor de samenstelling van het Warren-report zijn gehoord. Ook werd gebruik gemaakt van de authentieke be richtgeving van de politie van Dallas; het telefoonverkeer van de politie is namelijk op de bandrecorder bewaard gebleven. De uitzending wordt niet van Nederlands ge sproken commentaar voorzien; volstaan wordt met het in ruime mate aanbrengen van ondertitels. De V.A.R.A. heeft haar programma van morgenavond gewijzigd voor deze lange documentaire. De plaats waar het binnenschip Wuta vanochtend in de derde Rijksbinnen haven in Velsen in de diepte ver dween. Alleen een stukje van de mast steekt nog boven water uit.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1