Raketproef met een ionenmotor GOLD STAR GOLD STAR Vijftien partijen doen mee aan de verkiezingen in Engeland Concilie stelt zich krachtig achter oecumenische beweging Himalaja-expeditie is de „vlag voor de top" kwijt WERELDNIEUWS Van dag tot dag Open Kaart R.-k. kerk erkent mede schuld aan verdeeldheid Zes arrestaties in Mississippi Britse vorstin in Canada aangekomen Hoger beroep tegen ex-SS-generaal <~Praat6toel BSIEBiliISj DINSDAG 6 OKTOBER 1964 Incident in Sovjet-Unie rond militaire attachés Spoorwegstaking in Italië gjg GOLD STAR 25 'n klasse apart 25 PITTIGE SIGARETTEN VOOR f 1,25 GOLD STAR King Size 20 KING SIZE SIGARETTEN SLECHTS f 1,15 Nationalisten krijgen altijd heel wat stemmen Niet serieus Schotten Reeds 25 doden onder puin van gebouw Voedingsprobleem groter dan verwacht 0p cle VAN 3-16 JAAR De heer Nasser, het altijd lachende staatshoofd van Egypte, is* een resoluut man. Diplomatieke beleefdheid en ooster se hoffelijkheid zijn hem niet vreemd. Hij schept er echter kennelijk behagen in bij elke volgens hem geschikte gelegenheid te poseren als de keiharde redder van zijn vaderland. Dat is natuurlijk zijn goed recht. Het bezorgt hem de nodige bewon dering en aanhang van en onder zijn land genoten. Niemand kan trouwens in alle redelijkheid ontkennen dat Egypte aan hem heel wat heeft te danken. Op het binnenlandse front is zijn doortastende houding waarschijnlijk voor hem de eni ge mogelijkheid in het zadel te blijven. Het wordt echter bijzonder bedenkelijk als hij zich in zijn optreden in de buiten landse politiek ook de grofheden meent te kunnen veroorloven waartegen zijn land genoten zich nu eenmaal niet kunnen ver zetten. Daarmee betreedt hij een pad vol voetangels, klemmen en valkuilen die hij beslist niet allemaal weet te liggen. Zijn nieuwste staaltje gaf hij gisteren ten beste tegen de premier van Kongo, de heer Tsjombe. Diens vliegtuig werd niet toegestaan te landen, toen het boven Cairo verscheen. Tsjombe en zijn gezel schap wilden er de conferentie van niet- gebonden landen bijwonen. De reden van de brute daad van Nasser laat zich ver moeden, Tsjombe is voor heel wat leiders van deze zogenaamd niet-gebonden landen een politieke figuur met wie zij weinig of niets op hebben. Zijn westerse sympathieën zijn bekend. Hij poogt recht en orde in zijn land te herstellen. Hij bedient zich daar bij van blanke huurlingen uit landen die rassendiscriminatie toepassen. Tsjombe staat echter met zijn rug tegen de muur. Hij heeft om Afrikaanse steun ge vraagd, doch kreeg alleen maar een po ging om hem van een belangrijk deel van zijn wapenaanvoer af te helpen. Tsjombe zet door. Hij volgt een eigen weg. Dat neemt men hem kwalijk in de kring die nu in Cairo vergadert. Tsjombe wil niet van twee walletjes eten: het Wes ten en dg communistische wereld, de Sovjet-Unie of de Volksrepubliek China. Hij is daardoor gevaarlijk voor al die Afrikaanse politieke leiders die sinds jaar en dag het Westen en het Oosten tegen elkaar uitspelen met hun zogenaamde niet-gebondenheid. Zij plegen reeds jaren een moderne vorm van internationale chantage. Zij doen dat onder het sympa thieke mom van onafhankelijkheid. Men kan veel critiek hebben op Tsjom be, maar men kan beslist niet van hem zeggen dat hij de dubbelhartige buiten landse politieke koers volgt die vele van de Afrikaanse leiders zo vertrouwd is gewor den. Dat heeft hem de haat van vele van die leiders op de hals gehaald. Nasser heeft later bakzeil gehaald. Tsjombe is toch in Cairo, met een voorlopige verblijfsvergun ning. De bruutheid van Nassers actie is er niet minder om. Tsjombe heeft opgemerkt dat nu wel voor iedereen duidelijk is wie de vrienden en wie de vijanden zijn van Kongo. Het is zelfs niet uitgesloten dat vele niet-gebonden landen door de actie van Nasser zullen gaan inzien dat het staatshoofd van Egypte in Afrika alleen maar Egyptische doeleinden nastreeft zon der zich in werkelijkheid van het wel en wee van de jonge naties op dat continent iets aan te trekken. WASHNGTON (AFP) De Amerikaan se luchtmacht zal het komend voorjaar een raket in een baan om de aarde trach ten te brengen, die wordt voortgestuwd middel van een kleine ionen-kernreactor, „Snap-10 A" geheten. Deze proefneming zal de naam Operatie- Snapshot krijgen. Zij kan van groot be lang zijn voor toekomstige interplanetaire vluchten. Kortgeleden is al een proef met een raket van dit type genomen. De ionen motor heeft toen „perfect" gefurictioneerd. LONDEN (Reuter) De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben geprotes teerd bij de regering van de Sovjet-Unie tegen het doorzoeken van twee hotelka mers in Chabarovsk, waarin 3 Amerikaan se en een Britse attaché logeerden. Te middernacht 28 september werd een van de hotelkamers waarin de Amerikaan se attaché Karl Liever en de Britse atta ché N. N. Laville verbleven, doorzocht door vijftien beambten. De twee officieren moesten in hun kamer blijven tot eenzelfde onderzoek in een andere kamer, waarin de Amerikaanse attaché's George Aubrey en James Smith logeerden, was verricht. Laville kon een paar uur later de Britse ambassade in Moskou telefonisch op de hoogte stellen. De dag daarop protesteer den de beide ambassades tegen deze be handeling bij het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Tezelfdertijd werd de Russische zaakgelastigde in Londen naar het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken ontboden, waar hem gezegd werd dat de Britse regering ernstig bezorgd is over het incident. ROME (AP) De landelijke spoorweg staking van de Italiaanse vakbonden bete kent, dat het spoorwegverkeer vandaag in Italië overal stroef zal verlopen. De staking duurt vandaag van tien uur tot half twee. Advertentie GOLD STAR ft 5 AMERICAN CIGARETTES keus uit twee GS-64-4 LONDEN (AFP) Groot-Brittannië heeft niet drie politieke partijen, zoals men wel denkt, maar zeker vijftien, waar van de Conservatieve party, de Arbeiders partij en de Liberale Partij verreweg de grootste zpn. Van de 1716 kandidaten die elkaar vijftien oktober de 630 zetels van het Lagerhuis zullen betwisten vertegen woordigen 1617 de traditionele grote par tyen. De overige 99 zpn verdeeld over de communistische, diverse nationalistische, en een paar splinterpartytjes van onaf- hankelpken en fantasten, die met meer of minder overtuiging de rol der zotten spelen in het nationale spektakel van de alge mene verkiezingen. De belangrijkste minderheidsgroep zijn dit jaar de communisten met 36 kandida ten. Voor hen staat niet zozeer het beha len van een zetel op het spel daarin zijn ze na 1945 niet meer geslaagd als wel het verzamelen van voldoende stemmen om te voorkomen dat de cautie van 150 pond, die door iedere kandidaat moet worden gestort, aan de staat ver valt. Dat gebeurt wanneer zij minder dan een achtste van de in het kiesdistrict uit gebracht stemmen behalen. De nationalistische partijen worden veel al niet serieus genomen, om de groot spraak in hun programma's, waarin ze re gionale parlementen eisen, en vertegen woordiging bij de Verenigde Naties, enz. Desondanks hebben de nationalisten van Schotland en Wales bij de vorige verkie zingen, in 1959, acht tot tien percent van de stemmen gekregen. Dat de Ierse „Sinn Fein" in 1959 ineenstortte had de partij voornamelijk te wijten aan de terroristi- tf VATICAANSTAD (Reuter en AP) Het concilie heeft gisteren een beroep gedaan op alle rooms-katholieken om „de teke nen des tijds te verstaan" en zich actief bezig te houden met de beweging voor de eenheid der christenen. Met een over weldigende meerderheid van stemmen is toegegeven dat de r.-k. kerk mede schuld heeft aan de verdeeldheid in de christelijke wereld. „Het herstel van de eenheid onder de christenen is een van de voornaamste doelstellingen van het Va ticaanse concilie", zo wordt gezegd. Al in de eerste tijd van de christenheid, aldus de tekst van het schema over het oecumenisme, is er in de kerk verdeeld heid ontstaan, die door de apostel Paulus werd veroordeeld. In de eeuwen daarna werd de verdeeldheid groter", soms niet zonder schuld aan beide zijden". Maar de rooms-katholieke kerk „omhelst nu haar gescheiden broeders met eerbied en liefde". Het feit, dat zij gedoopt zijn, geeft hun een of andere band met de kerk van Rome. Erkend wordt verder, dat Gods genade ook werkzaam is in de ker ken die van de rooms-katholieke kerk zijn afgescheiden. In de tekst wordt gespro ken van protestantse „kerken" en niet meer van protestantse „gemeenschap pen", zoals in de vorige versie van dit eerste hoofdstuk. Het eerste hoofdstuk van het schema over de oecumene bevat een uitdrukke lijke aansporing van het concilie aan alle gelovigen actief mede te werken aan de oecumenische beweging. Dat wil zeggen: anderen niet te kwetsen door woorden, oor delen of handelingen. Het betekent ook, dat. deskundigen de dialoog met de ande ren voeren en dat men steeds samen werkt waar dit het algemeen welzijn dient. Een woordvoerder voor het concilie zei in een gesprek met journalisten dat op de besloten zitting in de sint Pieter in feite ook een historisch besluit was genomen over een nieuwe roomskatholieke wijze om over de protestanten te spreken. Het document spreekt over kerken en niet „gemeenschappen" of „sekten" zoals in het verleden gedaan werd. De woordvoer der zei dat er niet direkt over deze nieuwe aanduidingen gestemd was, maar dat de goedgekeurde artikelen zo gesteld waren. JACKSON (Reuter en AFP). In ver band met recente bomaanslagen in het gebied van McComb in de Amerikaanse staat Mississippi zijn gisteren nog zes ar restaties verricht. De vorige week waren al vier mensen gearresteerd. De mannen worden onder meer beschuldigd van on wettig gebruik van explosieven, waarvoor de doodstraf kan worden gegeven. Een van de maandag gearresteerden is een zekere Emery Lee, een gewezen mili taire deskundige op het gebied van het onschadelijk maken van wapentuig. Lee wordt bovendien nog beschuldigd van onwettig bezit van ontploffingsmiddelen, het organiseren van een samenzwering en het leveren van explosieven voor de recen te aanslagen. De afgelopen maanden zijn zich in het gebied van McComb zestien bomaanslagen gepleegd, bijna in alle gevallen op wonin gen of vergaderplaatsen van negers. Op een terrein in de buurt van Lee's woning is een ondergrondse opslagplaats van hand granaten, granaatkartetsen, dynamiet- bommen, kruit, geweerkogels, karabijnen en gummistokken ontdekt. sche methodes, die ertoe leidden dat de plaatselijke rooms-katholieke hiërarchie de partij niet langer steunde. De best georganiseerde en meest zelf verzekerde partij is ongetwijfeld de „Plaid Cymru", nationalistische partij van Wales, die ditmaal uitkomt met 23 kandidaten in 36 kiesdistricten. De inwoners van Wales spreken graag over hun vaderland als „de laatste kolonie van het Britse imperium", en zijn tegemoetkomend tegen de Afri kaanse en Aziatische landen die „zijn voorgegaan op de weg naar onafhanke lijkheid". Zij staan vijandig tegenover de conser vatieven en zijn in directe strijd gewik keld met de liberalen, die er sterker zijn dan voorheen, en de Labour-Partij. De paF- tij meent gerechtvaardigde grieven te heb ben tegen Whitehall, dat volgens haar de economische ontwikkeling van Wales heeft verwaarloosd. Min of meer zwijgend ge steund door de methodistische kerk van Wales, aarzelt zij niet een gematigd ter rorisme te bedrijven tegen de vestigingen van de grote Engelse industrie in de groe ne dalen van Wales. Zij heeft acht klan- destiene radiozenders, die iedere nacht naar een ander dorp worden vervoerd. De Schotse Nationalistische Partij, die meedingt naar vijftien zetels tegen vijf bij de vorige verkiezingen, heeft meer in te brengen maar treedt niet zo overtuigd op. Zij is republikeins getint, maar meer ge richt op het verleden, dat haar talloze grieven tegen Engeland heeft opgeleverd, die al eeuwen lang met zorg gekoesterd worden. Het huzarenstuk van de partij was het roven van de „kroningssteen" uit de West minster-Abdij vijftien jaar geleden. Zij blijft romantisch en oproerig. Zo nu en dan komt zij met haar klandestiene ra dio's op de golflengte van de staatstelevi sie en onderbreekt zij de programma's met de kreet „hier radio vrij Schotland". De aanhangers van de „Sinn fein" in Noord-Ierland zullen waarschijnlijk slechts de stemmen van fanatici krijgen. Zij zijn de enigen die officieel de Engelse konink lijke familie tot hun doelwit hebben ge maakt. De dertien resterende kandidaten zijn over bijna evenzovele partijtjes verdeeld, zoals dat van „de schreeuwende lord Sutch", die de teeners „vertegenwoor digt". Onder de uiterst rechtse groeperingen zal dit jaar de „uniebeweging" niet wor den aangetroffen. Deze beweging is ge sticht door Oswald Mosley, persoonlijke vriend van Hitier. Zijn zoon, nu leider van deze partij, heeft laten weten dat hij zich dit jaar niet kandidaat stelt. Niet om dat hij vijf jaar geleden zo'n droevige fi guur geslagen heeft, maar om premier Douglas-Home niet te hinderen. De par tij is voorstandster van nationale kernbe- waping het voornaamste punt van het programma van de conservatieve partij. SUMMERSIDE (Reuter en AP) Het vliegtuig met koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland aan boord is gister avond laat in de Canadese plaats Sum- merside geland. Gouverneur-generaal en mevrouw Vanier en premier Person van Canada waren aanwezig om het konink lijk paar te begroeten. De Britse vorstin zal een bezoek van acht dagen aan Char- lottetown, Quebec en Ottawa brengen. Er zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Het publiek mocht niet in de gebouwen van het vliegveld komen. Alle journalisten en technici van radio en te levisie werden zorgvuldig door de bereden politie gefouilleerd. Enige extremisten in de Franstalige provincie Quebec hebben namelijk gedreigd met geweld, als hun eisen voor afschei ding van deze provincie niet worden inge willigd. MüNCHEN (Reuter) Zowel het open baar ministerie als de verdediging heeft bij het Westduitse federale gerechtshof be roep aangetekend tegen de gevangenis straf van vijftien jaar, die vorige week woensdag de vroegere SS-generaal Karl Wolff door een rechtbank in München werd opgelegd wegens zijn hulp bij 300.000 tijdens de oorlog gepleegde moorden op joden. CAIRO (Reuter) Het aantal slachtof fers dat werd veroorzaakt door het instor ten op vrijdag van een gebouw in Cairo, is tot 26 gestegen. Er zijn tot nu toe 25 doden geborgen. Voorts is een vrouw, die ernstig gewond uit de puinhopen tevoor schijn werd gehaald, aan haar verwondin gen bezweken. Het reddingwerk wordt voortgezet. Het is nog niet bekend hoeveel mensen zich nog onder het puin bevinden. Het voedingsprobleem heeft de leden van de Nederlandse Himalaja-expeditie onder leiding van Jan Boon op hun aan- looptocht naar het basiskamp in Nepal meer moeilijkheden veroorzaakt dan zij verwacht hadden, aldus blijkt uit een in Den Haag ontvangen brief van het expe ditielid Charles Dufour, die, zoals gemeld, door een virusinfectie genoodzaakt werd op 19 september rechtsomkeert te maken naar Katmandoe voor verpleging in het Amerikaanse ziekenhuis aldaar. Dufour schrijft, dat de expeditieleden het na hun vertrek uit Katmandoe zwaar te verduren hadden van de hitte en de be nauwende droogte, overbelast als zij eigenlijk waren door hun zware rugzak ken. Door eindeloze rijstvelden, wadend door lauwe rivieren en eenmaal in een boomstam overgezet kwamen zij na twee dagen in Trisuli aan. Vandaar ging het langs de gelijknamige rivier naar het noor den. Het weer werd toen weliswaar iets beter maar nu was het een overmaat van vochtigheid in de lucht die hun parten speelde. Hun pad door de dichte bossen werd voorts in hoge mate onveilig ge maakt door bloedzuigers die bij trossen in de planten hingen en zich direct aan voeten en benen hechtten. Vooral de lei der van de groep moest dit ondervinden. Bij Syalmbensi aan de bovenloop van de Trisuli stak men in een „kabelkorf" de ri vier over, een operatie die een uur of drie in beslag nam. Een van de dragers liet, tot hilariteit van allen enerzijds maar ver driet van Jan Boon in het bijzonder, de skistok met het voor de Himalajatop be stemde vlaggetje van de Rotterdamse stu denten-ski- en alpenclub midden in de stroom vallen zonder kans op berging. Meestal werd rond tien uur in een of ander dorp halt gehouden voor de lunch. De dragers gingen dan aan het koken en de expeditieleden aan het dagboek-schrij ven of fotograferen, waarbij het niet aan belangstelling van de plaatselijke bevol king ontbrak. In een van die dorpen kwa men talrijke mensen die aan wonden of ontstekingen leden naar de vreemde „sa hibs" toe, kennelijk vol verwachting op ge nezing van hun kwalen. De doorsteek, na Gading, in westelijke richting werd voortdurend door regen en nevel verongenaamd. Geen enkele maal, aldus schrijft Dufour, als we met veel moeite een steil en glibberig pad waren opgeklommen, werden we boven beloond met een mooi uitzicht. De paden op deze route werden steeds slechter en waren hier en daar niet meer dan wilde beek jes, waarin de dragers zich maar nau welijks staande konden houden. Het aanvankelijke plan om gedurende de aanlooptocht zich te voeden met wat er op het land te vinden zou zijn, bleek niet uitvoerbaar. Er heerst volgens Du four in geheel Nepal een grote voedsel schaarste, zodat men slechts met de grootste moeite erin slaagde hier en daar wat eten in te slaan. De uit Nederland meegenomen reserve kwam dus goed van pas. De moesson, die rond 13 september hoort op te houden, hield nog wat dagen langer aan en pas de 19de september, de dag waarop Dufour na een week lang koorts het gebergte moest verlaten, was de eerste mooie dag. De tocht terug, naar Arogat, met begeleiding van een sjerpa- gids en drie dragers, was voor Dufour, die duizelig was van koorts en nauwelijks meer kon zien, een marteling. Op 20 september in de middag werd hij door een telefonisch ontboden hefschroef- vliegtuig uit Arogat opgehaald en naar Katmandoe gebracht. Hij herstelde daar spoedig en hoopte zich dezer dagen per snellere gelegenheid toch weer bij de ex peditie in het basiskamp te kunnen voegen om de beklimming van de „Himloeng Hi- mal" alsnog mee te kunnen maken. De bordjes Op enige als bezienswaardigheden aan geprezen bouwwerken in Haarlem zijn de ze week bordjes aangebracht. Vijfhoeki ge blauw-wit geruite bordjes die, nu ze nog nieuw zijn, de aandacht trekken. Ze zitten op gebouwen die zo eerbiedwaardig zijn, dat ook maar het geringste voornemen er een spijker in te slaan een orkaan van protesten teweeg zou brengen. Cultuurbe schermers kunnen zich die moeite evenwel sparen. Het is de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg zelf die de bordjes laat vastnagelen. Die Rijksdienst doet dat niet op z'n eigen houtje, maar als handlan ger van de UNESCO, een van die inter nationale instellingen boordevol beste be doelingen en met een voortdurend bodem loze schatkist. Zoals alle internationale instituten dankt de UNESCO zijn ontstaan aan een oorlog. Aan de laatste, of beter: uit de voorlaat ste, want de laatste is onveranderlijk de oorlog die nog gevoerd moet worden. Dat blijkt ook wel uit die vijfhoekige blauw wit geruite schildjes, want die houden er vast rekening mee. De UNESCO heeft na melijk bedacht dat het toch eigenlijk wel zonde is dat zoveel moois dat vroeger in encyclopedieën en V.V.V.-folders prijkte sinds 1945 als ruïne te boek staat. Dat heeft de UNESCO voor de toekomst willen voorkomen. Daarom heeft hij vijftig lan den met elkaar laten afspreken dat een vijfhoekig blauw-wit geruit bordje zoveel wil zeggen als: er kan nog zoveel geoor- logd worden, maar handen af van dit ge bouw. Zo worden de vijandelijke soldaten, die ondanks de heldhaftige tegenstand der On zen arglistig en ten koste van onmense lijke verliezen op enkele plaatsen een door braak hebben geforceerd, toch nog tot de aftocht gedwongen. Daar staat de vijand voor de Vleeshal. Hij ziet het vijfhoekige blauw-wit geruite schild, hij deinst terug. Liever dan door de propaganda van de tegenpartij te wor den uitgemaakt voor cultuurbarbaar ziet hij af van een hecht doortimmerde stra tegische positie. Dan maar naar het be lendende perceel. Alweer zo'n bordje. Eén deur verder: het blauw-wit schittert de vijand in het oog. Wat drommel, zoveel cultuur in één stad. Deksels lastig voor de vijand die, voor hij er erg in heeft, de gehele binnenstad heeft ontruimdde illegale pers meldde het gisteren al. Nu staat hij in de Karei van Mander- straatin de Jac. van Looystraat, op de Lorentzkade, in het Vondelkwartier. Daar mag hij zijn gang gaan. Weliswaar wo nen in al die huizen mensen, maar hij wordt tenminste niet gehinderd door die verma ledijde bordjes. Het is trouwens pas de voorlaatste oorlog. Voordat het startschot valt voor de laatste, de allerlaatste oor log zullen er op de ruïnes van al die woningwetwoningen heus wel vijfhoekige blauw-wit geruite bordjes worden gespij kerd. Want dan hebben ze cultuurhistori sche waarde. J. H. Bartman Advertentie mmm RED BAND ROOSENDAAL J Mening. De Amerikaanse torpedobootjager „Maddox" die op 2 augustus in gevecht raakte met een aantal Noordvietnamese torpedobootjagers in de Golf van Tonkin is, na 7 maanden dienst in het Verre Oosten, de haven van Long Beach in de Amerikaanse staat Californië binnen gelopen. „Wij zijn van mening dat de torpedo's al in onze richting waren af gevuurd voordat wij onze eerste schoten losten", zei kapitein Herrick over het incident. Onwaarschyniyk. Een botsing tussen ruim tevoertuigen is zo onwaarschijnlijk, dat het onnodig is dit geval op te nemen in een internationale conventie over de verantwoordelijkheid voor schade welke door dergelijke voertuigen worden aan gericht. Tot deze slotsom zqn Ameri kaanse deskundigen gekomen. Bescherming. De Canadese bereden po litie heeft een formidabele politiemacht belast met de taak, koningin Elisabeth II van Engeland gedurende haar acht daags bezoek aan Canada „te land, ter zee en onder water" te beschermen. Bij zondere zorgen bezorgen de separatis tische groepen in de Franstalige provin cie Quebec. Advertentie ANEGANG HAARLEM TEL 10643^-j Botsing. Twintig inzittenden van een bus, die van de Belgische bedevaartsplaats Banneux terugkeerden naar West-Duits- land zijn maandagavond gewond geraakt toen 't voertuig bij Aken op een vracht auto botste. Vier van de twintig passa giers, allen vrouwen, liepen ernstigs verwondingen op. Ook de bestuurder werd zwaar gewond. Vervoerskwesties. In Straatsburg is maan dag een internationale conferentie over vervoerskwesties begonnen, georgani seerd door de Europese conferentie van ministers van Vervoer. De openingsrede werd uitgesproken door de Franse mi nister van Vervoer, Mare Jacquet. Uitgeweken. Een onderofficier van de na- tionalistisch-Chinese marine is naar communistisch China uitgeweken met een landingsvaartuig van Amerikaans fabrikaat, de „LCM-1279". Maarschalk Lin Piao, de Chinese minister van De fensie, gaf onmiddellijk een dagorder uit waarbij de uitgewekene tot luitenant ter-zee werd bevorderd en hem een aan zienlijke geldelijke beloning in het voor uitzicht werd gesteld. Cholera. Blijkens cijfers van de Wereld Gezondheids Organisatie zijn in 1963 in de wereld 21.735 mensen aan cholera ge storven, tegen 12.016 in het jaar tevoren. De ziekte kwam het meest in India en Pakistan voor. Olifanten. Een man en twee kinderen zijn omgekomen toen een kudde olifanten bij Morogoro in Tanganjika een vrachtauto aanviel. Een derde kind werd gewond. De bestuurder van de auto trachtte de olifanten te ontwijken, maar de dieren schrokken en gooiden de auto om. Luchtvaart. Maleisië en de drie Scandina vische landen Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen 19 oktober in Koe- ala Loempoer onderhandelingen begin, nen over een luchtvaartakkoord.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3