Brandstoffenhandel in zorgen om gevolgen aardgas-stook Gesprek met minister Andriessen aangevraagd Euratoom-ministers gaan eind oktober weer verder praten Mr. Sassen: „Franse bezwaren tegen Petten zijn ongefundeerd" Handelsakkoord met China straks voor de deur - DE BEURS - Bij de HitiD is het goed sparen. Investeringen met 17% omhoog in eerste halfjaar Stichting Nederlandse Dagbladunie opgericht Dodelijk arbeidsongeval in Amsterdam GEEN AKKOORD OVER MEER GELD Blijdenstein met Scharbert in nieuwe dochter Caltex-boring met Mr. Cap mislukt Scheepvaartberichten Kans voor zware industrie Lij stenregeling zoals met DDR al bestaat Toewijzing op KSG- lening uiterst gering Strafdeposito's lager gesteld NDSM verwacht dit jaar verlies Kort economisch nieuws Daggeld omlaag Top-Form meubelcatalogus hij U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 13 Niet te overzien In Bondsrepubliek Personeel ~M W voor gezellig g*OC<t itËCC stijlvol wonen! vraag de gratis prachtuitgave van de Vier Antwoord AMSTERDAM Weekstaat De brandstoffenhandel in Nederland heeft genoeg van de onzekerheid over de gevolgen van de invoering van aardgas voor deze branche. De brandstoffen- handelaren vrezen dat hun stem in de Gasadviedcommissie van te weinig be tekenis is en hun organisaties hehben daarom een onderhoud aangevraagd bij minister Andriessen (Economische Za ken). Zij willen meer weten dan de al gemene uitspraak „het aardgas zal zo snel mogelijk in de woningverwarming worden ingepast". Naar hun schatting zullen van de ongeveer 4000 brand- stoffenhandelaren in het land er na de invoering van het aardgas op de lange duur maar een 2000 kunnen overblijven. Het circa 15.000 man tellende personeel zal nog sterker worden gereduceerd. De brandstoffenhandel legt er de nadruk op, dat zij niet de bedoeling heeft met haar bezwaren de invoering van het aardgas in de weg te staan. Zij vindt het echter on aanvaardbaar dat er alleen maar in alge meenheden en in landelijke percentages over de penetratie van het aardgas in de verwarmingssector wordt gepraat. In 1975 zal volgens een becijfering die voorzichtiger is dan de officiële, 40 a 60 percent van de dan bestaande omzet aan huisbrand door aardgas worden inge nomen. Een geraamde tussentijdse groei van de behoefte met 20 percent kan niet verhinderen dat de huisbrandleveranciers dan toch al enkele tientallen percenten van hun omzet zien verdwijnen. Hoe en waar, dat is wat de brandstof fenhandel wil weten. Er heerst 'n onzeker heid in baar kring, die niet bevorderlijk is voor de stabiliteit van de Nederlandse FRANKFORT (DPA) Het bruto maatschappelijk produkt in de Duitse Bondsrepubliek is naar de Deutsche Bun desbank bekendmaakte in het eerste half jaar van 1964 vergeleken met dezelfde pe riode van het vorige jaar met 10% per cent gestegen tot DM 194 miljard. Het werkelijke maatschappelijke produkt nam echt :r slechts met 8% percent toe. De prijsstijgingen bleven door een gro ter aanbod uit het gehele bedrijfsleven binnen nauwe grenzen. De Bundesbank hecht grote betekenis aan de investeringen van het Westduitse bedrijfsleven. Deze zijn in het eerste half jaar van dit jaar, vergeleken met 1963 met 17 percent toegenomen tot DM 53 miljoen. huisbrandvoorziening. De handelaren vooral de kleinere weten bijvoorbeeld niet waar zij aan toe zijn als het gaat om investeringen in opslagruimte en ma terieel. Het kan zijn dat in hun leverings- gebied het gas snel zal worden „doorge drukt" voor woningverwarming, het kan ook zijn dat de investeringen nog ruim schoots terugkomen. Nog dezer dagen heeft de minister van Economische Zaken gezegd dat er ook voor de traditionele huisbrand een plaats blijft. Hij zei niet welke, maar liet het erbij dat dit afhankelijk zou zijn van de wijze waarop de handel op de nieuwe si tuatie zou reageren. Een manier om op de komst van het aardgas te reageren is voor de huisbrandhandel de overschakeling naar het installateursbedrijf. In de afge lopen jaren zijn reeds veel kolenzaken er haardenwinkels bij begonnen. Dit moch ten zij als de eigenaar of diens vrouw of een personeelslid na een schriftelijk- mondelinge cursus van 1 a 2 jaar een vak diploma daarvoor had verworven. Zij mo gen ook gashaarden gaan verkopen. Om die te kunnen installeren is nog een aanvul lende cursus van 3 maanden vereist. De brandstoffenhandel kan dus „mee" met het aardgas, maar uiteraard, gezien de no dige investeringen en de kansen in bepaal de wijken en gemeenten, slechts voor een deel. Een struikelblok doet zich trouwens ook voor de vooruitstrevende huisbrand handelaren voor in gemeenten die zelf de levering van een deel van de aardgasap- paratuur ter hand nemen. Is het voor een deel van de handelaren nog mogelijk een andere bestaansbasis te vinden, voor het personeel bestaat die kans slechts in zeer geringe mate. Het zal er in de praktijk op gaan neer komen dat er kolenzaken blijven bestaan, maar dat die vakbekwame installateurs in dienst moe ten nemen en hun vroegere personeel af stoten. Dat zal na tamelijk vrij werk moei lijk kunnen aarden in fabrieken, misschien wat beter in de havens voorzover die in de buurt zijn. De huisbrandhandel doet het dus niet voorkomen alsof zij in haar ge heel van de kaart zal worden geveegd door de invoering van het aardgas. Wel heeft zij bezwaar tegen o.m. de gebrekkige infor matie daarover, tegen het tot op heden achterwege blijven- van een financiële re geling voor bedrijven die de strijd tegen het met veel staatssteun op de markt ge bracht aardgas niet aan kunnen, en tegen het bij voorbaat uitsluiten van concurren tie in nieuwe woonwijken waar in de hui zen geen andere stookmogelijkheid meer zal zijn dan die van aardgas. In Rotterdam is de notariële akte ge passeerd tot oprichting van de Nederlandse Dagbladunie N.V. De oprichters zijn als bekend de Nieuwe Rotterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad. Het maat schappelijk kapitaal is 15 miljoen. Tot directeuren zijn benoemd de heren F. Baas, mr. N. Drost en W. Pluygers. De raad van commissarissen bestaat uit de heren jhr. P. R. Feith, voorzitter; J. G. van Marie, vice-voorzitter; ir. J. van den Berg, S. J. van den Bergh, ir. H. R. van Biema, ir. P. van Delden, mr. W. H. Focke- ma Andreae, mr. J. W. W. van der Hoeven, jhr. M. F. van Lennep en mr. G. Nauta. Tevens is opgericht de Stichting Neder landse Dagbladunie. Het doel is het ver zekeren van de continuïteit in de leiding van de Nederlandse Dagbladunie, het we ren van invloeden uit de leiding welke de zelfstandigheid van die onderneming in strijd met haar belang zouden kunnen aan tasten en het bevorderen van een goede bedrijfsvoering in het belang van de on derneming. Op de Borneokade te Amsterdam is gis teravond de 49-jarige reepgast J. W. Leur tengevolge van een arbeidsongeval om het leven gekomen. De heer Leur was op het dak van een spoorwegwagon bezig met het strak trekken van een touw rondom een lading hout. Plotseling schoot het touw los, waardoor het slachtoffer het evenwicht verloor. Hij viel met zijn hoofd op een stalen rand van de wagon en daarna in het water. Collega's haalden hem snel op het droge. Bij aankomst in het W.G. bleek de man echter te zijn over leden. (Van onze correspondent) BRUSSEL De verdere uitbreiding van het atoomcentruni Petten is in gevaar. Het is vooral Frankrijk dat meent dat het minder noodzakelijk is, waarschijnlijk om dat het dingen doet, die niet in de Franse gedachtengang passen. Dat is gisteren duidelijk gebleken tijdens de zitting van de ministerraad van Euratoom, die te Brussel in het congressenpaleis heeft plaats gehad. Minister Andriessen was, door de algemene beschouwingen in de Nederlandse Kamer, niet in de gelegenheid naar Brussel te komen. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschap heeft hem vervan gen. Zoals bericht, had de raad op zijn agenda staan het voorstel van de Eura toom-commissie, een verhoging van 38 miljoen dollar te voteren op de reeds vast gestelde 450 miljoen dollar voor het twee de vijfjarenplan. Frankrijk wenst die verhoging van het „plafond" niet. Daarom heeft de Duitse Advertentie INTERIEURVERZORGING BARTEUORISSTRAAT 13-17 HAARLEM TELEFOON 13915 Blydenstein-Willink en Scharbert Inc. te New York hebben besloten tot de op richting van een gezamenlijke dochteron derneming onder de naam Scharbert-Bly- denstein N.V. gevestigd te Enschede. De ze onderneming stelt zich ten doel het fabriceren van elastische weefsels voor de foundations- en badkledingsindustrie. Scharbert Inc. een vooraanstaande fabri kant van dergelijke weefsels zocht samen werking met een Europese onderneming om de Europese markt beter te kunnen bewerken met haar zeer gespecialiseerde en hoogwaardige lycraweefsels. DEN HAAG De boring met het Cal- tex-booreiland „Mr. Cap" ten noorden van Schiermonnikoog moet voor wat be treft het vinden van olie of aardgas als mislukt worden beschouwd. De uitermate dure zeeboring alleen al het verslepen van het booreiland van Amerika naar Ne derland heeft circa een miljoen gulden ge kost is voor de Caltex een grote teleur stelling geworden. Men meent bij de maat schappij dat men meer kans op succes zou hebben gehad als de „Mr. Cap" de toe gang tot het Duitse noordzeegebied des tijds niet was geweigerd. Het mislukte karwei dat uiteraard wel bodemgege- vens heeft opgeleverd die later bij het Noordzeeonderzoek van nut kunnen zijn heeft van begin april af geduurd. De „Mr. Cap" zal waarschijnlijk direct na het af ronden van de boorwerkzaamheden bij Schiermonnikoog elders in het Noordzee gebied gaan boren. Aagtekerk 6 v. Marseille n. Antwerpen. Achilles 6 te Buena Ventura verw. Alamak 7 te Beyrouth. Alcor pass. 6 Gibraltar n. Marseille. Andijk 6 v. Freeport n. Le Havre. Aristoteles 6 v. Hamburg n. Bremen. Asterope 7 te Port Alfred verw. Atys 7 te Durban. Averdijk pass. 6 Dakar n. Las Palmas. Bawean 6 v. Penang n. Port Said. Bennekom 6 v. Bremen n. Antwerpen. Burl S. Watson 6 te Port Said. Caltex Amsterdam 6 te Kopenhagen verw. Caltex Eindhoven pass. 6 Suez n. Bahrain. Camitia 7 te Curagao verw. Castor 6 v. Mersin n. Rhodos. Dinteldijk 6 te Vancouver. Doris 6 te Beyrouth. Eemhaven 6 te Djeddah. Eos 6 te Tripoli verw. Forest Hill 6 v. Palermo n. Tripoli. Friesland 6 v. Hull n. Amsterdam. Ganymedes 6 v. Georgetown n. Tampa. Gooiland 6 te Pranagua. Ivoorkust 6 te Freetown. Kalydon 6 v. Pauillac n. Thameshaven. Katelysia 6 v. Quebec n. Punta Cardon. Kerkedijk 6 te New York verw. Korenia 6 v. Pladju n. Djakarta. Lycaon 6 v. Semarang n. Surabaya. Maashaven 6 te Port Harcourt. Memnon 6 v. Porto Cabello n. Maracaibo, Merseylloyd 6 te Port Said verw. Mijdrecht 6 te Antwerpen verw. Naess Tiger pass. 6 Finisterre n. Wilhelms haven. Oostkerk 6 rede Lorenzo Marques. Ouwerkerk 6 te Beira. Parthenon 6 v. Hoegenaes n. Hamburg. Philidora pass. 6 Comora eilanden n. Durban. Poseidon 6 te Houston. Prins Willem-3 6 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Prins Willem van Oranje 6 te Chicago. Randfontein 6 v. East London n. Port Elizabeth. Rempang pass. 6 Kreta n. Port Said. Reza Shah the Great pass. 6 Porto Rico n. Amuaybay. Schielloyd 6 te Beyrouth verw. Spaarnekerk 5 v. Kobe n. Hongkong. Stad Utrecht 6 te Vlaardingen verw. Straat Freetown 6 v. Nagoya n. Yokohama. Straat van Diemen 6 v. Hongkong n. Shanghai. Sumatra 6 dw. Aden n. Dubai. Tara 6 te Durban verw. Theron 6 te Hamburg. Ulysses 6 v. Le Havre n. Rotterdam. Utrecht 6 te Montreal. Van der Hagen 6 te Melbourne. Van Waerwijck 6 v. Balikpapan n. Hongkong. Vasum pass. 6 Perim n. Khoralamaya. Wonosari 6 v. Le Havre n. Antwerpen. Zaankerk 6 v. Tanga n. Mombasa. Zaanland pass. 6 Madeira n. Hamburg. voorzitter van de ministerraad gisteren geprobeerd eerst post na post te doen be handelen. Men is daarmee echter niet ver gekomen en men heeft zo wat heen en weer gepraat. De Nederlandse vertegen woordiger heeft nog eens met nadruk ge zegd dat het programma als een geheel diende te worden beschouwd en dat hij dus bij elke incidentele verhoging het voorbehoud zou moeten maken dat het ge heel omhoog moest worden gebracht. Over principiële kwesties is tenslotte bijna niet gesproken en de deelnemers kregen de in druk dat de Duitse voorzitter in ieder ge val de Franse wilde ontzien en het vooral niet tot een breuk wilde laten komen. Tenslotte heeft de raad dan maar be sloten dat de Euratoom-commissie in het licht van de gedachtenwisseling van giste ren een nieuw voorstel zou moeten doen omdat het toch wel duidelijk was dat het voorstel tot verhoging met 38 miljoen dol lar geen kans zou maken. 29 oktober zal de raad opnieuw bijeenkomen. Mr. Sassen, het Nederlandse lid van de Euratoomcommissie, heeft de conclusie getrokken uit de dag van gisteren: het zal nodig zijn dat de commissie lijn brengt in de gedachtenwisseling in de raad. De Franse bezwaren tegen Petten oordeelde mr. Sassen ongefundeerd. Er zijn er vier: a. er zou te veel aan gebouwen worden besteed. Oordeel van de commissie: dat is investering en nodig voor het onder brengen van apparatuur en personeel. Bo vendien kan men beter thans bouwen dan over enige jaren, wanneer de prijzen weer zullen zijn opgelopen. b. Er is te veel personeel. Niet waar, zegt de commissie, in het tweede program ma is voorzien dat het aantal van circa 350 gelijk zal blijven, maar het is nodig dat Petten een volledig centrum wordt. En dat betekent dat er zeker 500 tot 600 man personeel zou moeten komen. c. De tarieven voor bestraling door Pet ten in rekening gebracht, zouden te hoog zijn. Daarop antwoordt de commissie: het zijn internationaal geldige tarieven. d. Het programma van Petten is te uit gebreid en niet efficiënt. Ook dat is geen steekhoudend argument, volgens de com missie, want het is juist een voordeel wan neer een atoomcentrum veelzijdig is en zulks bevordert eerder de efficiency. Het is echter uit alles duidelijk dat Frankrijk Petten wenst te besnoeien en men mag gerust aannemen dat die hou ding een antwoord is op de Nederlandse weigering deel te nemen aan het Europa der Vaderlanden van Generaal de Gaulle. Uiteraard is er een onaantastbaar verdrag over Petten tussen de Euratoom-commissie en de Nederlandse regering. Er behoeft dus zeker geen vrees te bestaan dat het reactorcentrum daar zou worden opgehe ven. Het is alleen zo dat alle uitbreiding en vooral de geplande verdere ontwikke ling op het ogenblik stil liggen. De ministerraad heeft overigens de door de Euratoomcommissie overgelegde cij fers niet aangevochten. Daaruit blijkt na melijk dat er als gevolg van de verhoging van lonen en prijzen op het huidige pro gramma van Euratoom een tekort is van 12 percent, dat is dus meer dan de 38 miljoen dollar, die nog geen 8,5 percent uitmaken van het bedrag van 450 miljoen dollar, dat oorsponkelijk was voorzien. De handel tussen het „China van Europa" en het „echte" China gaat waarschijnlijk een nieuwe bloeiperiode tegemoet. Dit is althans de verwachting van de Centrale Kamer voor Handels bevordering (C.K.H.), die in het begin van dit jaar een handelsmissie georgani seerd heeft naar de Volksrepubliek. De C.K.H. acht de reis naar China ge slaagd. Als uitvloeisel van de contacten die de missie heeft gehad met verschei dene vooraanstaande persoonlijkheden in de Volksrepubliek, culminerend in een gesprek met Tsjoe en Lai, staat er op het ogenblik een handelsverdrag voor de deur zoals men dat kent tussen de regeringen van twee of meer landen. Binnen het kader van de Benelux was het Nederland namelijk niet mogelijk om een dergelijk „officieel" verdrag te sluiten, omdat het feit, dat België de Volksrepu bliek niet erkent, zulks uitsluit. Maar men heeft hiertoe een constructie gebezigd, analoog aan die, voor de handel met Oost- Duitsland, namelijk een overeenkomst tus sen de C.K.H. en de China Council for the Promotion of International Trade. Deze overeenkomst bevat echter niet veel meer dan wat „onofficiële" kreten en een lijst van goederen, die voor de handel tussen beide landen van betekenis kunnen zijn. Toch meent men bij de C.K.H. dat juist voor een plan-economie als die van de Volksrepubliek een dergelijke lijst van goederen zeer nuttig is, omdat die een goede indicatie vormt voor die artikelen, die binnen het bestek van een door een centraal comité geleide economie, nodig zijn. De handelsmissie naar China heeft haar succes voor een goed deel te danken aan het feit dat Nederland als derde land, na de Sovjet-Unie en Engeland, in 1950 reeds overging tot erkenning van de Volksrepu bliek China. Voorts bleek de dienstenver lening, en met name de Rotterdamse ha- Ven, tot de verbeeldingskracht te spreken en wel zo, dat sommige Chinezen er een reis van vele kilometers voor over hadden om uiteenzettingen hierover door de leden van de Nederlandse missie aan te horen. Wat de aard van de artikelen aangaat, die voor de handel met China, evenals trou wens voor de export in het algemeen, de meeste vruchten af zullen werpen, ziet de C.K.H. de produkten van de zware in dustrie (onder andere chemische fabrieken) als de meest gunstige. Een onderzoek over de indruk die men in het buitenland van de Nederlandse industrie heeft, is in han den gegeven van Makrotest die op vier proefmarkten Frankrijk, Japan, Nigeria en Peru, nagaat met welke exportprodukten Nederland op den duur het meeste succes zal hebben. Op de 5% percent 20-jarige obligatie lening 1964, groot 25 min, ten laste van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is tot een zodanig bedrag ingeschre ven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. Advertentie DAMRAK ONDER INVLOED VAN NIEUWE STAATSLENING Hèt onderwerp van gesprek van het Beursplein was gisteren de nieuwe staats lening van 200 miljoen 5)4 percent tegen 98 V2. De beurs was zeer verrast over de aankondiging en verwacht van de inschrijving een grote overtekening. Met evenveel kans op succes, zo meende men ter beurze, had de minister de koers van uitgifte op 100 kunnen stellen, temeer daar de oude 5)4 percent lening 1964 maandag nog boven 102 percent noteerde, een verschil van ruim 3V2 punt met de nieuwe lening. Het gevolg was dat de koers van de oude lening terstond inzakte naar 101 en vervolgens naar 1005/s. De gehele staats- fondsenmarkt was door de nieuwe lening, waaruit de bedoeling spreekt voorshands Het Internationale Monetaire Fonds heeft, in verband met een trekking van 181 miljoen door de Verenigde Staten op het fonds, voor een bedrag van per saldo 85,6 miljoen niet-verhandelbare rente loze Nederlandse schatkistbiljetten ter ver zilvering aangeboden aan de schatkist; zoals ter gelegenheid van vorige gul denstrekkingen op het fonds reeds is ver meld, werden deze biljetten destijds door de staat als deelneming in het kapitaal aan het fonds ter beschikking gesteld. Al dus een mededeling van de Ned. Bank bij de weekstaat van deze week. De getrokken guldens worden door de Verenigde Staten ter beschikking gesteld van derde landen die terugbetalingsver plichtingen tegenover het Internationale Monetaire Fonds hebben en die deze terug betalingen op voorstel van het fonds in guldens effecturen; op deze wijze is van het in totaal getrokken bedrag 181 mil joen) inmiddels ruim 95 miljoen in het guldensbezit van het fonds teruggevloeid. Het is de bedoeling dat restantbedrag ad 85,6 miljoen in de loop van het vierde kwartaal 1964 I eveneens in het fonds- guldensbezit zal terugvloeien, en alsdan zal worden herbelegd in niet-verhandel bare renteloze Nederlandse schatkist biljetten. De kredietverlening van de handels banken en van de landbouwkredietbanken tezamen ging, aldus de weekstaat per ulti mo augustus 1964 de in de kredietrestric- tieregeling vastgelegde norm van de toe laatbare kredietexpansie te boven. Op grond van deze overschrijding dienen de bankinstellingen die niet aan de normen voldoen bij de Nederlandse Bank van 15 oktober tot en met 14 november 1964 renteloze deposito's aan te houden van in totaal 163 miljoen (v.m. 204 min.) Aan de cijfers van de weekstaat wordt verder ontleend dat de deviezenreserve met 100 min is verminderd, zodat het gecombineerde bedrèg van goud en devie zen gekomen is op 6906 min. Nu de ulti mo is verlopen, keren geleidelijk de bank biljetten terug, deze week voor een bedrag van 35 min, waarmee de circulatie ver minderd is tot 6688 min. In de positie van de schatkist is weinig verandering ge komen. Het saldo is met 8 min vermin derd, terwijl de banken een daling hebben ondergaan van 57 min. De nieuwbouwschepen, die door de Ne- derlandsche Dok- en Scheepsbouw Maat schappij (N.D.S.M.) in 1964 zijn of zullen worden afgeleverd, resp. waarvoor een opdracht werd ontvangen, moesten voor het merendeel reeds tegen verliesgevende prijzen worden aangenomen. Aangezien deze verliezen, die tengevolge van de sterk gestegen loonkosten en een daarmee niet overeenstemmende productiviteit de raming nog hebben overtroffen, niet op wegen tegen de met de overige activiteiten behaalde winsten, zullen de bedrijfsresul taten van de N.D.S.M. dit jaar negatief zijn, aldus de directie in een tussentijdse médedeling. In hoeverre het saldo van de verlies- en winstrekening tenslotte zal afwijken van dat van het vorige jaar, hangt af van de mate waarin eertijds gevormde reserves zullen worden aangewend om de verliezen op de afgeleverde schepen op te vangen. Over 1963 behaalde de maatschappij een voordelig saldo verlies- en winstrekening van f 1.34 min, waarbij dient te worden opgemerkt dat uit de belastingvoorziening t 1.25 min vrijviel. Vit dit saldo stelden de beide vennoten een dividend betaalbaar van zeven percent. Red. De Pakistan International Airlines heeft op nieuw een bestelling gedaan voor de levering van twee Fokker F 27 Friendships. Dit is de derde keer dat deze luchtvaartmaatschappij bij de Fokkerfabrieken een order heeft geplaatst. Bij de emissie van t 4.772.000 aandelen A. Thom- sen's verenigde bedrijven N.V. hebben nage noeg alle houders van aandelen en certificaten van aandelen van het claimrecht gebruikt ge maakt. de rente niet te laten zakken, flauw ge stemd. Op de aandelenmarkt stond Koninklijk» weer in het middelpunt van de belang stelling. De koers bleef echter beneden het hoogste niveau van het on-officiële verkeer. In de middag werd gehandeld tussen 167,20 en 167,70 1). Op merkelijk was de betere stemming voor Unilever, die ook een gulden aantrok. Philips was aanvankelijk hoger, maar liep terug naar het niveau van maandag. Hoogovens bleef verlaten. Ook AKU was in de eerste tijdvakken goed prijs houdend zonder meer, totdat zich plotse ling in de zeer dunne markt enige vraag ontwikkelde waardoor AKU steeg tot 480 en later tot 484 V2. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U482 Hoogovens 602 602 Kon. Olie167.20—167.50 167.50 Philips 161.90 161.90 Unilever 149.60150.150.10 VERHANDELDE FONDSEN 6 oktober 5 oktober Totaal 417 414 Hoger 179 C42.D"/o) 190 (45.9°/o) Lager 160 (38.4%) 126 (30.9%) Gelijk 78 (18.7%) 98 (23.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens 600 gb Kon. Olie166.80—167.60 Philips 161.70—162.00 Unilever 149.40149.70 Stemming: tegen het slot vriendelijker. Vorige slotkoers A'dam Rubber 108% H.V.A 143% A.K.U 481 124. Hoogovens 600 Philips Gem. Bez. 161.85 Unilever 149.30 Dordtsche Petr. 767V4 K. Ned. Petr. Mij. 167.25 Holl. Am. Lijn 104% K.L.M 67.— K.N.S.M 140V» Ned. Stoomv. Mij. 130 Ommeren, Phs. v. 253% T heepv. Un. Ned. 128% 208 112 237 Unitas 502— Ver. Bezit v. 1894 131.50 AMRO Bank 65.20 Alg. Bank Ned. 309 Albert Heijn 639 Amstel Brouwerij 428 Berkel's Patent 217% 212. Bührm.-Tetterode 735 Fokker 947 Gelder Kon. Pap. 144% Gist Spir.f. Kon. 310 Van der Heem 341 Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. 328 Indola 441 Kon. Zout-Ketjen 913% Müller Nat. Bezit 284 Ned. Kabelfabr. 357% Philips Pref 57.30 Stokvis 200 Thomassen Dr. 710 Ver. Machinefabr. 180% Wessanen 427 Wilton Fijenoord 185% Zwanenberg-Org. 995 Billiton Mij. II 437 Aluminium Ltd. 32% American Motors 16% ex Anaconda 54% Bethlehem Steel. 41% Cities Service.... 72% General Motors.. 100% Kennecott Copper 91% Republic Steel. 49% Shell Oil 52% U.S Steel 62% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET Als gevolg van winstnemingen aan het slot eindigde Wall Street gisteren in een verdeelde stemming. Het al vaak genoem de goede nieuws uit het zakenleven wa» er ook gisteren weer Zo werden er hoge re auto-verkopen gemeld, terwijl de staal- produktie de afgelopen week op een re cordniveau kwam. Iets prijsgeven moes ten de meeste openbare nutsfondsen en d« olies. Sporen waren over het algemeen wat hoger. Van de 1362 verhandelde fond sen waren er 536 hoger, 517 lager en 309 sloten onveranderd. De omzet beliep 4.820.000 shares tegen 4.840.000 shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 874.53 2.62), sporen 219.44 0.57) en openbare nutsfondsen 153.42 0.33). Het tarief van daggeld (call money) werd vandaag met een half percent verlaag tot 2V2 percent wegens verruiming van de geldmarkt als gevolg van het terugkeren van bankbiljetten en het vervallen van schatkistpapier.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13