Onderwereld der paddestoelen regeert in dit jaargetijde het duinlandschap m n Stilte in Linnaeushof broedt al een nieuwe lente uit 7' h Modebericht Jersey 21 /5 Schoor steen mantels mm OSRAM Les Fréres Jacques slapen niet WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 17 TIJD VOOR DE MOOISTE WANDELINGEN VAN HET JAAR Herfst in het duin Tentoonstelling in Bergen W andelroutes De vogeltrek van Doveren bestaande situatie mogelijke wijziging bestaande situatie mogelijke wijziging Via HERFST naar WINTER Het is dan toch weer zo ver. „Vadertje Langbeen" met zijn gezin is alweer druk doen de voor de grote trek en mis schien al afgereisd op die grote boeiende trektocht om in mil der streken ver zuidwaarts te gaan overwinteren. In de maand september pleegt de ooievaar ons namelijk weer te verlaten als de jonge uiver- tjes flink uit de kluiten ge wassen zijn en de vliegkunst voldoende meester zijn ge worden voor hun eerste wer kelijk fenomenale prestatie- vlucht. Overigens is het met onze grootste broedvogel, die reeds van jongsaf aan zo tot onze verbeelding spreekt, maar droevig gesteld. Nog steeds Is hij een graag geziene broedvogel in ons land, maar het ziet er met hem wel erg bedenkelijk uiut. In ons land is zijn soort thans helaas tot enkele tientallen verminderd. Onze provincie heeft hem de laatste jaren zelfs helemaal moeten missen. Wat de oor zaak van deze zo teleurstel lende teruggang is vormt nog een onopgelost probleem, doch stellig is het toenemende en massale gebruik van insecti ciden ook in Afrika één van de factoren die daarbij een belangrijke rol spelen. De zon komt nu steeds lager aan de zuidelijke hemel te staan, de dagen worden koeler en de schaduwen dagelijks langer. Het duin komt in de ban van een mysterieuze sfeer, een sfeer van vaag verlangen naar trek bij talrijke van onze gevederde vrienden en naar winterslaap bij vele meer aan de aarde gebonden bewoners van ons duin. Het in de na middag steeds lager invallen de licht heeft iets van melan cholie over zich en na een nog milde herfstdag vormen zich al spoedig mistflarden boven de dalen. Het lijkt in deze tijd van het jaar alsof het leven in de natuur een wijle de pas inhoudt, alsof het aarzelt over de drempel te treden, die het van een overweldigend maar onbekend gebeuren scheidt. Maar over „overwinteren" gesproken, gelukkig zijn wij daar nog niet aan toe en kun nen de nazomer en herfst ons nog heel wat te genieten bieden. Steeds fantastischer en boeiender worden nu de kleu ren, voornamelijk in allerlei schakeringen van geel en rood, waarmede het duin zich tooit voor een apotheose als af scheid van het heerlijke zo- zomerseizoen. Het opvallende geel van berk en Noorse es doorn of Spaanse aak en het vlammend rood van de braam struiken, allerlei andere blad verkleuringen en herfstvruch ten, waaronder die van de kardinaalsmutsen, waar de zo karakteristieke 'tweekleurige vruchten als talrijke fel lila en oranje mutsjes zijn opge hangen, zetten nu het duin struweel in lichtelaaie. Laat u zich eens herleiden om in deze tijd van het jaar in ons onvolprezen Noordhol lands Duinreservaat die rust en bezinning op te doen, die wij in ons hedendaagse levens tempo zo zelden kunnen vin den. Bovendien gaat tegen de sprookjesachtige achtergrond van flora's fel gekleurde palet nu een nieuwe geheimzinnige wereld voor ons open, de wondere wereld der padde stoelen, die ontspruitend uit de duistere vochtige bodem nu met hun talrijke myste rieuze vormen en kleuren bos en duin in bezit nemen. Hoezeer de paddestoelen van oudsher tot de verbeelding spraken, blijkt uit allerlei lugubere benamingen als „dui- velskaas", „satansboleet", „dui- velseieren", „Judasoren" en „heksenkringen". Als hoeden, bollen, sterren en koralen rij zen zij nu overal „als padde stoelen" uit de grond: elfen bankjes, varkensoortjes, spij- kerzwammen, veelkleurige rus- sula's, aardsterren, rozige melkzwammen, enorme bovis- ten en andere stuifzwammen, de giftige knolamanieten, on telbare trechterzwammetjes, klein en nietig, zwavelkopjes, inkzwammen, boleten, ridder- zwammen, melk- en honing- zwammen en wat dies meer zij. Ongelooflijk gevarieerd naar vorm en kleur zijn deze geheimzinnige voortbrengselen van Moeder Natuur. Zoals al vele jaren gebrui kelijk is, zal ook ditmaal weer de traditionele en boeiende tentoonstelling Herfsttooi een rijk geschakeerd beeld geven van de talrijke soorten padde stoelen, herfstvruchten en herfstkleuren, die nu in ons Noordhollands Duinreservaat te bewonderen zjjn. Deze ten toonstelling. die een groot aan tal natuurvrienden pleegt te trekken, zal ditmaal weer eens in Bergen in hotel-restaurant „Duinvermaak" worden ge houden en wel van vrijdag 9 oktober tot en met maandag 12 oktober a.s. Deze tentoonstelling zal ge opend zijn op vrijdag 9 oktober van 16.00 tot 18 00 uur, zater dag 10 oktober van 9.00 tot 22.00 uur, zondag 11 oktober van 10.00 tot 22.00 uur en maandag 12 oktober van 8.30 tot 18.00 uur. Laat u zich echter door de onheilspellende benamingen voor talrijke vertegenwoor digers van deze geheimzinnige wereld, in de letterlijke zin des woords de „onderwereld", waarop wij staan en gaan, niet .afschrikken en combineer met een bezoek aan deze ten toonstelling een duinwande ling in onze Berger-duinen. U kunt daar deze deels onheil spellende deels sprookjesach tige tedere produkten der na tuur in hun eigen domein op zoeken en behoeft echt niet bevreesd te zijn verstrikt te zullen geraken in het „duivels naaigaren" dat u op uw wan deling misschien tevens zult aantreffen! De in het kader van „Kom per auto wandelen" in de Ber ger-duinen uitgezette wandel routes maken het u gemak kelijk de weldadige invloed van het buitenspoor te onder gaan op 'n mooie stille herfst dag of maar dan goed uit gerust als de elementen zich roeren. Er is daar nu ook zo veel meer te beleven. De prachtige oranje duindoorn bessen, vooral in de zuide lijker gelegen kalkrijke dui nen, zijn nu ook volrijp en die van de inktzwarte ligus ter en de felrode rozenbottels glanzen in het herfstzonnetje. Ook bitterzoet, kamperfoelie, heggerank, meidoorn, berberis en vele andere beijveren zich het Noordhollandse duin met hun besvruchten in vuur en "tW Jonge berken in de herfstige rust van de Kennemerduinen. De Panteramaniet WWWMWWWWWHMWIMMWWIMWWIWWIIIMWmW Advertentie .JflM vlam te zetten en als op een brandende plumpudding val len grote zwermen trek- en zwerfvogels er op aan om de grote trek naar het zuiden hier even te pauzeren en zich aan de rijk voorziene bessen- dis tegoed te doen. Groot is dan ook het aantal vogels waaronder soms vreem de soorten uit verre landen die in de eeuwige stilte van de toendra's hebben gebroed en hier komen fourageren om aan de overvloedige en vita- minerijke bessen en vruchten kracht op te doen voor de verdere „krachttoer", die zij nog moeten volbrengen om hun winterkwartier te be reiken. Al vroeg in de avond dalen de spreeuwen op hun slaap plaatsen neer, nadat zij in hun massale oefenvluchten als goed gedrilde aaneengesloten eskadrons hun vogelvrije ex- cercitiedrang hebben botge vierd. Weldra zullen zij in gesloten formatie hun charge uitvoeren en in een fikse door stoot een heel eind zuidwaarts oprukken. Inmiddels hebben de bui zerds uit noordelijker streken nu hier hun winterkwartieren weer betrokken en trekken zij op zoek naar buit meest kadavers hun grote cirkels in de lucht. Daarentegen scheren de slechtvalken en sperwers langs de bosranden of schieten ze als pijlen door de dalen, onrust zaaiend onder de gelederen der doortrekken de vogels. Ook haas en konijn, eek hoorn, veld-, spits- en bos muis, kortom alle dieren, doen zich nu gretig tegoed voor het naderende barre seizoen. Zo is ook de mol actiever dan ooit om zich tijdig van een flink vetlaagje te voorzien, want de 20.000 haartjes op elke vierkante centimeter van zijn pels zijn blijkbaar een onvol doende bescherming tegen de winterse koude. De plantenwereld takelt nu wel zienderogen af. Toch bloeien hier en daar nog en kele nabrandende toortsen en de zandkool is zelfs nog alom tegenwoordig. Ook de herfst- leeuwetand, het streepzaad en nabloeiers van bereklauw en wilde peen kunnen het nog lang uithouden en in de den nenbossen lokt nog de wes penorchis zijn klanten. Er is nog veel te zien en te ge nieten. Herfst in Parijs In Parijs is het seizoen weer volop san de gang en er is vooral voor hen, die van het lichte genre houden, enorm veel te genieten. Men zou er rustig een paar weekjes aan kunnen wijden in de vakantie, en daarbij komt nog, Ontvangen een bijzonder mooie collectie zuiver wollen in zeer aparte Eantasiedessins voor japonnen en deux-pièces 150 -f- 160 centimeter breed per meter 24.75, 26.75 Grote Houtstr. 130 Tel. 12628, Haarlem dat Parijs een heerlijke stad is in de herfst, vooral als men er dé weg weet. Voor ons Nederlanders is het wellicht het meest interessante, dat de zo be kende „Fréres Jacques" in de Comédie du Théatre des Champs Elysées in de Avenue Montaigne (Paris 8.) op 1 ok tober de première gaven van hun nieu we programma, „Récital 1965". Het is een soort jubileum, want zij zijn nu 20 jaar onafgebroken bij elkaar en ik ge loof niet, dat er veel groepen zijn, die op een dergelijk lang en succesvol le ven kunnen terugzien. „Les Fréres Jacques" zijn in Parijs zeer populair en bemind bij het goede publiek en daarom hebben ze het plan om tot eind februari te blijven spelen in de Avenue Montaigne. Het zou me niet verwonde ren, als alle voorstellingen weer zullen zijn uitverkocht. Zij zingen 30 chan sons, waarvan 15 nieuwe, terwijl de an dere succesnummers zijn uit het oude repertoire. Een van die successen heet „De zonen van het Hemelse Rijk". Als bijzonderheid zingen zij ditmaal ook enkele „Fables de La Fontaine". Een grammofoonplaat hiervan is reeds verschenen, en deze plaat wordt in Pa rijs nu al aan duizenden liefhebbers verkocht. De muziek van de Fables de La Fontaine is gemaakt door verschil lende componisten en van deze fabels is „Le Corbeau et le Renard" zonder twijfel een eminente prestatie. Pierre Daninos (de auteur van „Snobissimo") Fréres Jacques" elke drie jaar een nieuw programma en beginnen dan in de Comédie des Champs Elysées. Van heeft een presentatietekst voor hen ge maakt en de pas overleden Italiaanse schilder Moretti heeft een affiche voor hen gemaakt. Gewoonlijk geven „Les te voren hebben zij dan in verschillen de Parijse cabarets, zoals bijv. in „Tête de l'Art", hun nieuwe nummers uitgeprobeerd en het moeilijkste voor hen is deze nummers te vinden. Vo rig jaar hadden ze reeds een keus tus sen meer dan 600 inzendingen te ma ken, maar van al deze nummers bleek er maar één geschikt en die had nog een Engelse tekst (die trouwens niet zo vleiend was voor de eilandbewoners). Maar langzamerhand zijn er toch een aantal geschikte chansons gevonden. Want bij „Les Fréres Jacques" is het moeilijke, dat de tekst een spectaculair verhaaltje moet zijn vanwege hun mime, costumes en bewegingen. Meer dan een jaar lang wordt dan ook aan een nieuw repertoire gewerkt en hun discipline en perfectionisme zijn zo groot, dat er niets mag ontbreken aan het kleinste detail. Daarom zijn ze ook over de gehele wereld beroemd geworden en gebleven, terwijl zij nooit concessies hebben ge daan, wat hun niveau betreft. In deze twintig jaar is er nooit een van het vijf tal ziek geweest en zij hebben nooit ruzie gehad. Dit komt omdat zij alleen tijdens de repetities en de voorstellin gen bij elkaar komen en zich verder niet met elkaar bemoeien. Ook hun vrouwen niet! Als zij op tournee zijn, rijden zij elk afzonderlijk met hun (kleine) auto van stad tot stad en vin den elkaar weer tijdens de licht-repeti- ties, die altijd weer gehouden worden, want men laat niets aan het toeval over. Wel eten zij tezamen na de voorstelling. Zij zeggen, dat ze zonder hun costu mes (van Malclès) nooit zulk een suc ces gehad zouden hebben en dat zij dit alleen met elkaar hebben kunnen be reiken. „Les Fréres Jacques" zijn alle vier gedegen Franse huisvaders, die in de loop der jaren al een aardig som metje hebben vergaard. Ik heb ze in 1947 nog gekend, toen zij per fiets in Parijs van het ene naar het andere ca baret trokken om op te treden! Zij hebben allen een hobby: de ene fotografeert voortreffelijk; de ander schildert; een derde verzamelt antiek en de vierde heeft een grote bibliotheek. Allen hebben een huis in Parijs; een buitenhuis in de buurt van Parijs om nu en dan eens uit te rusten en een flat in de buurt van Nice, waar zij hun welverdiende vakantie genieten. André Bellec, de aanvoerder van de groep heeft om zijn buitenhuis een prachtige tuin en zijn huis in Parijs is verbouwd met adviezen van zijn vriend, de be roemde architect Corbusier. Zijn vrouw bezit een paar zeer zeldzame poezen, waarvan er een uit Holland komt en waarmee zij herhaaldelijk eerste prij zen behaalde. Zo zijn „Les Fréres Jacques" (waar van er dus maar twee broers zijn), An dré Bellec en de jongere Georges, die met een journaliste getrouwd is, die hem eens kwam interviewen) echte, so lide Fransen, maar bovendien enorme artiesten van het goede soort. Alleen de pianist Pierre Philippe is niet ge trouwd en zijn zuster, die hem elke dag schrijft indien hij op tournee is, is zijn troost en toeverlaat. Het spreekt vanzelf, dat Les Fréres Jacques op een zeker ogenblik ook weer een tournee door ons land zullen ma- ben, want ze hebben hier hun publiek en vinden Holland er gmooi. Wanneer dit zal zijn, ligt nog in de schoot der Goden, want de gehele wereld staat voor hen open. In Parijs hebben zij op het ogenblik op hun gebied geen con currentie, maar er zijn wel heel vaak leuke voorstellingen, waarvan ik dan wil noemen de one-man show van de komieken Raymond Devos, een oerzot- te rasartiest (variétés) en van Fernand Raynaud eveneens een grote dwaas (Alhambra)! Verder is er nog een ex perimentele voorstelling van een .viertal jonge artiesten in „La grande Séveri- ne", waar in de kelder sketches van de helaas te jong gestorven Boris Vian vertoond worden, die de herinnering op roepen aan wijlen het excellente caba ret „La Rose Rouge". „In „Bobino" zingt Juliette Gréco haar nieuwe tour de chant en Catherine Sauvage opent het programma van„Milord L'Ar- souille", een alleraardigst cabaret der jongeren, dat nog echt Parijse sfeer bezit en schilderachtig gelegen is op de Place de Contrescarpe vlak bij de Rue Mouffetard en dat ik u warm aan beveel. Dan is er nog de première van Marcel Archard's „Machin-chouette", waarin de komieken Robert Dhéry, Jean Richard en Jean Meyer spelen. „Fleur de Cactus" met Sophie Desmar- tes is een triomf geworden. Zo kan er in Parijs veel gelachen worden in dit nieuwe seizoen en men voelt de tendens om geen al te zware kost te bieden, omdat het publiek zich wil amuseren, daar het leven van alle dag, vooral in Parijs, al moeilijk ge noeg is. Krulzomen in volle glorie Ofschoon de herfst nu op zijn mooist is en de natuur meer dan ooit roept tot een recreatieve wandeling, moet het prachtige en populaire park „De Linnaeushof" in Bennebroek zijn poor ten sluiten. Het heeft die al gesloten op zondag j.l., toen een bijzonder mooie zonnedag het seizoen op waardige wij ze zijn sluitstuk gaf. De Linnaeushof heeft dit jaar ruim 200.000 bezoekers ontvangen, een cijfer dat wel wijst op de toenemende belangstelling van het publiek voor deze unieke wandeltuin en de riante speeltuinen met vaarvijver, ponybaan en midgetgolfbaan. De sluiting betekent, dat grote hoe veelheden prachtig bloeiende herfst bloemen en heesters eenzaam achter blijven. Maar zo erg eenzaam hebben zij het toch niet, aangezien er meteen hard aan de slag gegaan wordt. Niet alleen hebben de normale beplantings werkzaamheden een aanvang genomen, maar ook staan er weer diverse uit breidingen en vernieuwingen op sta pel. Volgens jaar wordt de Linnaeushof vijftien jaar. Dat jaar wordt bijzonder stijlvol gevierd door een Linnaeusher- denking, die de nadruk zal leggen op de grote betekenis van deze pionier der botanica en biologie ook voor de Ne derlandse wetenschappen en groeicultu- Enke voorbeelden laten u zien, dat het mogelijk is van een opvallende, ouder wetse, opdringerige schoorsteenmantel een onopvallende te maken door het rookkanaal te ontdoen van overbodige bouwsels. Verbreding en ombouw van bestaande schoorsteenmantel is moge lijk met eternit, dat geschilderd kan worden met latexverf. (Uit „Goed Wonen") res. Bovendien zal 1965 een aantal nieuwe attracties inluiden in de Lin naeushof, zoals een ruim verdubbelde midgetgolfbaan die tegelijk een per manente expositie van gebeeldhouwde dierenfiguren zal vormen. De kinderen krijgen bij hun twee ruime speeltuinen ook nog een miniatuurspoorweg, met een echte stoomlocomotief en rijtuigen waarin ze een groot traject om de speeltuinen kunnen afleggen. Het is de spoorweg van vader en zoon Neef en, die indertijd in Amstelveen de aandacht trok en nu uitgebreid en van nieuw materiaal voorzien naar de Linnaeus hof wordt overgebracht. Voor de rust en de schoonheid in de wandeltuin zelf wordt door de directie angstvallig gewaakt. Het attractiecen- trum voor kinderen is apart van de tuin aangelegd en wordt o.a. door een geheel te vernieuwen rosarium van de stille, serene wandelpaden gescheiden. In 1965 zal de Linnaeushof opnieuw een veelbezocht en attractief ontspan ningsoord blijken voor deze streek, waarvan de bewoners der gemeenten in Kennemerland volop zullen kunnen profiteren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17