Oostduits protest tegen doodschieten van wacht HET WEER K.V.P. wil belastingverlaging op 1 januari laten ingaan Als compensatie voor loonstop en hogere sociale premies Hoogovens betaalt de 4 percent Vï KIP Havenstaking in Londen Nasser behandelt Tsjombe in Cairo practisch als gevangene N Scherk crèmes nu ook in Nederland! M. KOELEMIJ 3 SCHERK Is 'n huid ook mooi zonder make-up? Kroesjtsjev begin 1965 naar Bonn 'extra speling voor de doe-hei-zelver Via HERFST naar WINTER PERMANENT SOUPLESSE 2.25 Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* DE WOLF van 1833 W. A. YERW0ERD en ZONEN De beste stoffen DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 X: k Brengt tunnelincident pasjes-overeenkomst In gevaar eforeyouêuy Buien en opklaringen Loonpolitiek V entilatiesysteem Het woord is aan Aardgasroes over de Schermer pagina ^S In de krant van heden: Premier van Kongo in een paleis opgesloten Onderhandelingen DEALER GARAGEBEDRIJF MAARSCHALK KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 283 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije OOST-BERLIJN (Reuter en AP) „Het Westberlijnse stadsbestuur moet goed weten dat de schoten op Egon Schultz schoten op de passenovereenkomst zijn". Dit schrijft het Oostduitse communistische partijorgaan „Neues Deutschland", naar aanleiding van de dood van de grens wacht Schulz, bij de ontdekking van de tunnel onder de Berlijnse muur. In het afgelopen weekeinde zijn zevenvijftig Oost-Berlijners door de tunnel naar het Westen ontsnapt. „Men kan niet tegelijk een passenover eenkomst erkennen en mensen vermoor den", aldus het blad. Oost Duitsland heeft bij het Westberlijnse stadsbestuur gepro testeerd tegen het neerschieten van de grenswacht. De Oostduitse regering zegt in het protest dat „dergelijke acties te gen de staatsgrenzen van de Duitse De mocratische Republiek de uitvoering van het pasjesakkoord ernstig in gevaar kun nen meebrengen". Steeds meer bijzonderheden over de ont snapping van de 57 Oost-Berlijners wor den bekendgemaakt. Westberlijnse studenten begonnen op 10 Bij het gisteren in de Tweede Kamer begonnen debat over het politieke en financiële beleid van de regering zaten de ministers ijverig aanteke ningen te maken over hetgeen de fractieleiders over dit beleid te berde brachten. Minister Luns ontbrak. Het vliegtuig, waarmee hij uit Luxemburg terugkeerde, had door mist vertra ging. Van links naar rechts de minis ters De Jong (Defensie), Bot (O.K. en W.) Toxopeus (Binnenlandse Zaken) Biesheuvel (Landbouw en Visserij) minister-president Marijnen, Scholten (Justitie) en Andriessen (Economische Zaken). Het is een stap die we nu eenmaal zetten moeten. Al hou den we nog zoveel van de zomer, de nieuwe seizoenen brengen ook hun bekoring, hun gezelligheid en hun vernieuwing. Vernieuwing niet alleen buiten, maar ook in huis. Over herfst en winter binnen en buiten licht een bijvoegsel onze lezers van daag in, aan de hand van be schouwingen, adviezen en ad vertenties. „Via Herfst naar Winter" hebt u ook aan uw krant weer een interessante en veilige leidraad. Pag. 17 tot en met 32 Advertentie Met Scherk schoonheidscrèmes plus de bekende Scherk Gezichtslotion bent u verzekerd van een complete, succesvolle schoonheidsverzorging. Niet ingewik keld, wèl doeltreffend en zuiver. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoon heidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. SCHERK W/////////M BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NAPPA- EN SUÈDE JASJES Verwachting tot morgenavond: Buien, afgewisseld door op klaringen. Matige tot krachtige, aan de kust harde wind tussen zuidwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De fractievoorzitter van de K.V.P., drs. Schmelzer, heeft gisteren bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer een krachtig pleidooi gehouden voor invoering van 300 miljoen belastingverlaging per 1 januari 1965 als tegenwicht voor de lastenverzwaring van 200 miljoen die het gevolg zal zijn van de verzwaarde A.O.W.-premie, het weggeld, de verdubbeling van de collegelden en andere regeringsmaatregelen. Zou de datum van 1 januari technisch onmogelijk zijn dan wenst de K.V.P. een belastingverlaging van 500 miljoen per 1 juli 1965. Of het K.V.P,-voorstel er door zou ko men is nog niet te zeggen. Het komt nau welijks overeen met het beleid van minis ter Witteveen van Financiën, die de in voering van de belastingverlaging afhan kelijk heeft gesteld van de ontwikkeling van de economie en van de afremming van de inflatie. De twee andere regerings fracties die gisteren aan het woord kwa men de V.V.D. en de C.H.U. (de Anti revolutionairen komen vandaag aan het woord) lieten de katholieke fractievoor zitter voorlopig nogal in de kou staan. Zo wel mr. Geertsema als mr. Beernink ga ven hun volledige steun aan minister Wit- teveens strijd tegen de inflatie en onder schreven diens theorie dat de conjunctuur nog geen belastingverlaging toelaat. Het voorstel van de K.V.P., dat later nog uitvoerig werd toegelicht door de fi nanciële specialist van de fractie, drs. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Durft u de straat niet op zonder make-up? 'n Huid hoort stralend fris te zijn! U reinigt uw huid regelmatig, maar Scherk Gezichtslotion alleen reinigt haar grondig. Neem een watje met Scherk Gezichtslo tion en voel en kijk hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt. Stralend is uw gezicht na Scherk Gezichtslotion. In flacons v.a. f2.95 - Nooteboom, leidde tot een politiek interes sant incident. Toen de Kamervoorzitter mr. Van Thiel mededeelde dat de wet op de belastingverlaging waarschijnlijk pas in februari behandeld zou kunnen worden, kwam drs. Schmelzer in het ge weer om daar zijn misnoegen over te uiten. In februari zou een pleidooi voor een belastingverlaging per 1 januari zijns inziens nauwelijks nog kans maken. Mr Van Thiel beloofde daarop dat de Kamer zich na afloop van de algemene beschou wingen nog zou kunnen uitspreken over de datum van behandeling. Door het onverwachte voorstel van de K.V.P. werd de belastingverlaging, al of niet gekoppeld aan de verhoging van de A.O.W., het centrale thema in het debat van gisteren. Opvallend daarbij was de bijzonder loyale steun van de liberale frac tie aan het sociaal-economische beleid van de regering. Mr. Geertsema toonde alleen begrip voor het regeringsargument, dat de strijd tegen de inflatie gelijktijdige in voering van de A.O.W.-verhoging en be lastingverlaging onmogelijk maakt. „Al is het met pijn in het hart", zo voegde hij eraan toe. Hoogovens zal de zgn. 4 percent diffe rentiatie, waarvoor de Metaal CAO de mogelijkheid open laat met terugwerkende kracht van 20 september af gaan betalen. De lonen zullen op die datum met 7 tot 10 cent per uur worden verhoogd. De uit betaling geschiedt op 22 oktober. De sala risverbetering voor de beambten wordt uitbetaald in de vorm van een uitkering ineens van 150. BERLIJN (Reuter) De Westduitse kanselier, Ludwig Erhard. heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat het bezoek van de Russische leider Kroesj tsjev aan Bonn voorlopig is gesteld op eind januari van het volgend jaar. Op de vraag of West-Duitsland en de Verenigde Staten alleen verder zullen gaan met de vorming van de voorgestelde Mul tilaterale NAVO-kernmacht (M.L.F.) als andere landen weigeren deel te nemen, antwoordde professor Erhard, dat er een begin gemaakt moet worden. „Wij hopen, dat de deuren wijd open zullen blijven voor andere Europese landen". Op vragen over zijn vorige week ge voerde besprekingen met premier Marij nen en minister Luns zei de bondskanse lier, dat de Nederlandse regering bereid schijnt met de Europese politieke unie van de zes E.E.G.-landen verder te gaan. De Nederlandse voorwaarde was, dat de deur open wordt gehouden met het oog op een latere toetreding van Groot-Brit- tannië. Hij gaf de verzekering dat het rege ringsstandpunt geen moeilijkheden zou veroorzaken bij de liberale belastingbeta lers en beantwoordde daarmee een opmer king van de socialistische fractievoorzitter, dr. Vondeling, die een „opstand" van li berale belastingbetalers had voorspeld Mr. Beernink was wat minder goed te spreken over het regeringsstandpunt. Hij maakte zich vooral zorgen over de lasten verzwaring voor de kleine ondernemers. Hij kwam daarom met de suggestie om, in afwachting van de belastingverlaging, de A.O.W.-premies voor deze groep voor 150 percent fiscaal aftrekbaar te stellen. Hij bleef overigens hopen op belastingver laging medio 1965, zoals de regering aan vankelijk had gesuggereerd. Over de loonpolitiek bestond aanmerke lijk meer eensgezindheid tussen de rege ringspartijen die gisteren aan het woord waren. Mr. Geertsema gaf de regering de raad geen ogenblik te aarzelen zo nodig haar bevoegdheden te gebruiken. De span ning op de arbeidsmarkt mag geen richt snoer worden bij de loonvorming, zei hij. Wel wenste hij wat meer duidelijkheid van de' regering, nadat dr. Vondeling in zijn betoog tot de conclusie was gekomen dat de regering eigenlijk niets anders wil dan een loonstop. Daar had dr. Vondeling zich vierkant tegen verzet. „De tekorten op de betalingsbalans moeten niet worden opge vuld met geld dat in de huishoudbudgetten enige verlichting kan brengen", zei hij. De K.V.P., die vervroegde invoering van de belastingverlaging aanprees als een stuk reëele loonsverhoging, onderschreef het regeringspleidooi voor rust aan het loonfront. En mr. Beernink gaf de rege ring de raad zo voorzichtig mogelijk te zijn met loonstijgingen. (Zie verder pagina 2) Advertentie in roomboter gebraden KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 (hoek Lange Nieuwstraat) Telefoon 8402 (Zondags gesloten) Maandag landde het vliegtuig met premier Tsjombe van Kongo en zijn gezelschap toch nog in Cairo. Tsjombe wilde er de conferentie van niet- gebonden landen bijwonen. Hij werd onmiddellijk door Egyptische agenten van de veiligheidsdienst omsingeld en kreeg „huisarrest" in een paleis in Cairo. (Telefoto) april de tunnel te graven. Zij gebruikten een deel van een oude tunnel waardoor afgelopen winter drie Oostduitse meisjes waren ontsnapt. De westelijke ingang lag in de kelder van een leegstaande bakkerij, waar veel tunnels zijn gegraven sedert de muur in augustus 1961 werd opgericht. De tunnel lag 27 meter onder het aard oppervlak. Soms konden de studenten bij na niet ademen. Steeds weer dreigde de tunnel in te storten vanwege de zanderige bodem. Verschillende keren dreigde bin nensijpelend water hen te dwingen van het plan af te zien. Maar zij weigerden het op te geven. Zij legden een ventilatiesysteem aan en een telefoonleiding die verbonden was met een waarnemingspost in West-Beriijn. Afgelopen zaterdag hadden zij een tun nel van 135 meter naar het oosten klaar. Het ogenblik was gekomen om een uit gang naar de oppervlakte te maken, maar zij hadden zich verrekend. In plaats van te voorschijn te komen in een kelder, do ken zij op in een verlaten schuur. De eerste fase van de vlucht zaterdag nacht verliep soepel en werd kort na mid dernacht afgebroken toen 28 vluchtelingen naar het Westen waren gekropen. Zondag volgden de overige 29, toen plotseling de waarnemingspost alarm sloeg. Gewapende grenswachten drongen het huis binnen. Er klonken enkele schoten. Een helper van de vluchtelingen schoot terug. In de haast van de vlucht liep een van de studenten verwondingen aan het gezicht en aan zijn benen op. Aan de westelijke zijde was toen juist de laatste vluchteling uit de schacht omhoog gehaald LONDEN (Reuter). Ongeveer 3500 havenarbeiders in Londen en Tilbury zjjn vandaag een officiële staking van 24 uur begonnen, die samen valt met besprekin gen over salariseisen, die later op de dag zullen worden gehouden tussen vakbonds leiders en werkgevers. In Tilbury werd op tien schepen het werk neergelegd. Inayat Khan: De mens neigt eerder tot het doceren dan tot het leerling zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 25 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Langs sluizen en havens7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten V13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 CAIRO (AFP, AP en Reuter). - Pre mier Tsjombe van Kongo wordt niet toegelaten tot de conferentie van re geringsleiders van niet-gebonden landen in Cairo. Hij wordt in het Oeroeba- paleis gevangen gehouden. De Egyp tische regering wil hem niet laten ver trekken, voordat het „beleg" van de Egyptische en Algerijnse ambassades in Leopoldstad is opgeheven. Politiemannen en leden van de Egypti sche veiligheidsdienst bewaken het hotel waar Tsjombe verblijft. Kongolese diplo maten, onder wie de Kongolese zaakge lastigde in Cairo, mochten niet met hem spreken. De Kongolese regering heeft gewapende politiemannen de wacht laten betrekken bij de Egyptische ambassade in Leopold stad „om te voorkomen dat er bij de am bassade betogingen worden gehouden te gen de behandeling ,van Tsjombe in Cai ro". De ambassadeur heeft niet om een wacht gevraagd. President Kasavoeboe van Kongo heeft een protest gericht tot de voorzitter van de conferentie van niet-gebonden staten. „Ik kan niet toestaan dat de vertegen woordigers van bepaalde landen zich het recht aanmeten, de Kongolese republiek de samenstelling van haar delegatie te be twisten, iets wat uitsluitend het opperge zag van een staat aangaat," aldus Kasa voeboe. Hij zei deze houding in strijd te achten met een van de grondbeginselen van de nietgebondenheid, te weten het niet tussenbeide komen in aangelegenheden van lid-staten. Op de eerste werkvergadering van de conferentie is gesproken over de interna tionale toestand. President Tito van Joe goslavië drong aan op een regeling van de Duitse kwestie door onderhandelingen tussen beide Duitslanden „opdat het Duit se volk zijn eigen lot kan bepalen." Tito zei voorts, dat het streven naar niet-gebondenheid geen negatieve politiek is maar een positieve, gericht op stabili teit en vrede. Hij meent dat de conferen tie de mogelijkheid moet bestuderen om de politiek van vreedzame samenleving via de Verenigde Naties aanvaard te krij gen en beloofde steun aan elke maatre gel die tot volledige ontwapening zou lei den. President Soekarno van Indonesië deed een aanval op de „oude kolonialistische mogendheden", omdat zij pogen „alle vooruitgang die niet in hun belang is, te gen te houden". Het kolonialisme is „ster vende maar nog niet dood". President Habib Bouguiba van Tunesië vindt de verdeling van de wereld in twee blokken niet het enige gevaar. Een ander gevaar is het bestaan van een groep rijke landen naast een grotere groep arme. Als dit zo blijft, zullen de zwakke en arme volken weieens geen andere uitweg kunnen vinden dan de revolutie. Advertentie voor de gemeente VELSEN Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560-8234 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4424 (44 jaar Rijksleverancier) De meest exclusieve dessins De grootste matensortering Vriendelijke vlotte vakkundige bediening Veranderingen gratis op eigen atelier HEREN- EN JONGENS KLEDING Kloosterstraat 33-35 - Beverwijk

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1