AARDGAS IN NOORDHOLLANDSE POLDER met succes, slaapt niet De Amoco boorde maar de bevolking Onverminderde druk van de metershoge gasvlam zou op een grote hoeveelheid duiden Ik blijf wie ik ben. WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 25 Reportage: Berry Zand Scholten Foto's: Hans de Boer Zo ÏS het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN Nuchtere eigenaar Zestig meter hoog Geheimzinnigheid De bel Niet nieuw 'Ik was er helemaal niet vóór... die om schakeling op aardgas. Per slot van rekening jagen ze je maar op kosten. Dit afgekeurd, dat afgekeurd en de pijp af gekeurd. En in de bus een briefje: zorg er zelf maar voor! Dat kostte me handen vol geld'. Deze verzuchting is van me vrouw D. J. de Jong, Cattenhagestraat 11a in Naarden. Velen voelen het netzo. Waarom blijft zij bij gezellig kolen stoken? T)at zal ik u zeggen. Het bevalt mij al- niet met koken, laat staan met stoken I| En ik wil graag klant blijven. Zoals ik altijd geweest ben. Klant van een kolen handelaar, die wéét wie ik ben als ik op bel. Echt klant - en geen verbruiker nummer zoveel. Een naamloze. Met ambtelijk gedoe. Bovendien: in de kamer waarin je leeft kan je niet zonder echte stralingswarmte. Warmte waar wat aan te beleven is 1' U hoort het: leefwarmte.t Van kolen! Nerveuze aardgasroes maakt zich van landelijke Schermer meester In juni is men met de oprichting van de bijna zestig meter hoge boortoren be gonnen. Jaren geleden reeds had een seis mologisch onderzoek uitgewezen dat op deze plek in de Schermer polder aardgas in de bodem zou moeten zitten. Veertien dagen terug werd het eerste aardgas aan- De landelijke rust van de prachtige Schermer met zijn vele molens wordt tijdelijk verstoord door het geraas van een reusachtige aardgasvlam. De Amoco had met succes op een terrein aan de Zuidervaart naar aardgas gehoord. Een schrille tegenstelling: het rustieke polderland met zijn koeien, vaarten en sloten en de stalen boortoren van de Amoco, die zestig meter boven het vlakke landschap uittorent. Sinds zaterdagmiddag stellen de ex perts van de Amoco een onderzoek in naar de druk, het gehalte, de kwaliteit en de hoeveelheid van het in de Schermer polder aangeboorde aardgas. Zij werken met de routine van mensen die verschei dene malen per jaar een gasbel aanboren en ze behandelen de vondst met het ge mak van een leeuwentemmer die met een welp speelt. Met precisie wordt van tijd tot tijd de druk gemeten, wordt de vlam hoger of lager gesteld en het gas naar kwaliteit be oordeeld. Het zijn Hongaren, Fransen, Duitsers, Amerikanen en Nederlanders die in de Schermerfamilie van aardgasboorders verenigd zijn. Zij vormen een uiterst mo- Wat een land, wat een land, waar dit allemaal maar kan" zong Wim Kan tijdens zijn laatste oudejaarsavondprogramma. De woorden wilden ons gisteren nog wel te binnen schieten. Met de melodie hadden we het moeilijker. Elke gedachte zelfs aan een muziektoon werd hard en ruw overstemd door een oorverdovend geraas, begeleid door een onderaards gerommel. Een bekken roffel van een bezeten slagwerker gedragen op het geluid van ontelbare zware pauken. Het vee, dat eerst als waanzinnig door de hekken en afrasteringen gerend was, zocht nu de uiterste hoeken van de weilanden op. Zover mogelijk weg van dat brullende monster dat bovendien nog een verzengende hitte verspreidt. Schermerhorn. De twaalfhonderd inwoners tellende gemeente van burge meester W. J. Driessen, zovele lange jaren een oase van rust in de wijde Schermer, is plotseling opgeschrikt door gedreun, gesis en een spookachtig verlichte avond- en nachthemel. Aardgas. Als een slang kronkelde dit magische woord zich door de dorpsgemeenschap. Aardgas. Associaties met boortorens, raffinaderijen, geweldige gashouders en fabrieken, enorme industriecomplexen engeld. Want de vondst van aardgas spreekt bij velen nog tot de verbeelding. Zij zien zich zelf al in grote auto's rijden, mooie villa's bouwen, terwijl achter ergens in de tuin een verborgen ja-knikker het banksaldo omhoogknikt. In schrille tegenstelling daarmee is de nuchterheid waarmee aan de Zuidervaart in de Schermerpolder gewerkt wordt door de tientallen technici van de Amoco-Netherlands, een olieconsortium waarin de PAM een niet onaanzienlijk belang heeft. biel geheel dat twee of drie maal per jaar de boortoren elders opslaat. De Ne derlandse bodem levert ook op twee- of drieduizend meter diepte geen geheimen meer op, want de spitse buizen van de boortorens dringen diep in de ingewanden van onze drassige aarde en brengen van daar de vondsten naar boven: zand, klei, steen, kalk, laag na laag. Tientallen ma len een mislukking, maar soms ineens raak: aardgas, of nog liever olie. Nuchter is ook de eigenaar van de grond waarop de boortoren staat. Het is de heer Th. Pronk, veehouder in de Schermer. Van zijn achtentwintig hectare land heeft hij er anderhalf aan de Amoco verhuurd. ,,'t Levert natuurlijk een flink extraatje op", vertelt hij zonder schroom, „maar mag dat misschien met die trammelant?" Minder nuchter zijn de omwonenden in de verre omtrek die geen „extraatje" kregen toegeschoven. „We kunnen geen oog dicht doen met al dat lawaai" zeggen ze. Het is zelfs tot in Alkmaar en Heiloo te horen! De meeste hinder ondervindt de veehou der Th. Kager. De ramen denderen bij hem in de sponningen en de stoelen staan af en toe te dansen in de kamer. Maar de heer Kager woont dan ook op enkele hon derden meters afstand van de razende vlam. De grootste schrik bezorgden de helse vlammen aan zijn veestapel. De koeien en kalveren renden toen zaterdag het geraas begon wanhopig door het land, hekken en afrasteringen verbrekend. Thans is de rust ietwat weergekeerd aan de Zui dervaart. Het went allemaal en de vlam geeft trouwens al minder lawaai. geboord, maar dat was nog slechts een ge ringe hoeveelheid. Zaterdag echter nam plotseling de druk geweldig toe. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn dat er een flinke hoeveelheid aardgas op deze plek in de bodem zit. De experts achten het zeer onwaarschijnlijk dat de Amoco dezelfde bel zou hebben aangeboord als de Nederland se Aardoliemaatschappij enkele weken ge leden in Middelie. Van tijd tot tijd wordt de vlam, die nu, na de afsluiting via een aftapbuis nog maar vijf meter hoog is, gedoofd voor me tingen. De Amoco neemt momenteel proe ven om de grootte van de vondst te be palen. Wanneer deze proeven een gunstig resultaat hebben, zal de Amoco als twee de maatschappij na de -N.A.M., waarin de Esso en de Shell vertegenwoordigd zijn een consessie aanvragen. Het aanboren van gasbellen schijnt dus geen monopolie van de Nederlandse Aard olie Maatschappij meer te zijn. Mobil Oil boorde in het Waddengebied al met suc ces. Nu weer is het Amoco, waarin de Amerikaanse maatschappij Standard Oil, de AKU, die samen met de oliemaatschap pij een petrochemische industrie in Delf zijl vestigde, de Duitse maatschappij Gel- senkircher Bergwerk en de Utrechtse Steenkolen Handelsvereniging (PAM), die met succes boorde. In dit Noordhollandse kwartier wordt verder nog naar gas en olie gezocht door de Amerikaanse Phil lips Oil. Over de hoeveelheid aardgas zwijgt de Amoco stil. Zelfs de diepte waarop het gas aangetroffen zou zijn wordt min of meer geheim gehouden. Men vermoedt dat dit op ongeveer vijfentwintighonderd meter zou zijn. De arbeiders in de Scher mer zijn zo gesloten als een bus. Zij doen alsof ze je niet verstaan en wijzen ver volgens op de dreigende borden „streng verboden voor onbevoegden". Via een ge moedelijke Westfriese portier kwamen we toch op het terrein. Aan publieke belangstelling ontbreekt het de boorders trouwens niet De anders zo stille Zuidervaart is plotseling veranderd in een drukke autoweg, vooral omdat bij avond de vlam kilometers in de omtrek te zien is. Afgelopen zondag stonden er honderden auto's langs de vaart gepar keerd. Het verkeer zat helemaal vast. Bij velen leeft de veronderstelling dat een aardgasbel een soort holle ruimte is die enkele kilometers onder het aardop pervlak gevuld is met gas. „Stort de hele zaak nu niet in wanneer we dat gas er uit halen?" vragen velen zich af. De naam gasbel is eigenlijk fout. Het is een woord dat zich met onstuitbare snelheid een plaats in ons taalgebruik heeft verworven, maar dat niettemin onjuist is. Evenmin als er onderaards „oliemeren bestaan", zal men in onze bodem gasbellen aantref fen. Er bestaan talloze soorten gas, vele on brandbaar, andere brandbaar. Tot de brandbare soort behoort ook het aardgas. In de scheikunde kent men een groot aan tal verbindingen tussen de elementen kool stof en waterstof, die daarom met de ver zamelnaam „koolwaterstoffen" worden aangeduid. Het brandbare aardgas en ook aardolie behoort tot deze grote en inge wikkelde groep van koolwaterstoffen. Met heeft diverse theoriën over het ontstaan van deze koolwaterstoffen. Advertentie foto Piet Keijser De meest gangbare is dat in vrijwel af gesloten zeebekkens de gunstige omstan digheden heersen voor de afzetting van ge steenten waarin de vorming van kool waterstoffen kan optreden. In zo'n zeebek ken bevat slechts de bovenste laag van het water zuurstof, zodat uitsluitend daarin de meeste levende organismen voorkomen, waaronder plankton. Hoe dieper men komt, hoe geringer het zuurstofgehalte. Beneden een bepaalde diepte is er hele maal geen zuurstof en düs bijna geen leven aanwezig. Alle afgestorven organismen zinken naar de zeebodem en kunnen op hun weg om laag slechts gedeeltelijk rotten of oxyde- ren. Ook worden ze niet vernietigd door aasvreters, omdat de zuurstof ontbreekt. Dit is dus een geval waarin niet alle orga nische afval door de natuur wordt opge ruimd. Afhankelijk van de oxydatiegraad bereiken de min of meer zwavelhoudende resten van de gestorven organismen de zeebodem waar zij door zand of klei wor den overdekt. De druk vermeerdert waardoor de tem peratuur oploopt. Nu begint een langdurig proces van omzetting van organische res ten in koolwaterstoffen. Deze stoffen ont staan dus in bepaalde gesteenten, de olie- moedergesteenten. Door grote druk be weegt het gas of de olie zich in opwaartse richting naar de bovenliggende meer po reuze steenlagen, welk proces migratie heet. Deze gesteenten vormen het reservoir van olie en gas. Er is dus geen sprake van holle ruimten onderaards waarin zich gas of olie bevindt. Het is duidelijk dat dit proces zich over miljoenen jaren heeft uitgestrekt. In Noord-Holland en in andere moeras- of veenachtige gebieden was men trouwens al lang van het bestaan van aardgassen op de hoogte. In vroeger jaren werd het brandbare moerasgas, het methaan reeds voor verlichtingsdoeleinden gebruikt. Het gas borrelde zomaar op uit de moerassen. Aardgas werd tot nu toe in grotere of kleinere hoeveelheden gevonden in Sloch- teren, Schoonebeek, Tubbergen, Rijswijk, Rossum (Overijssel), de Lutte, Ameland, op diverse andere plaatsen in Groningen, op Ameland, bij Egmond, in Middelie en nu dus, naar het zich laat aanzien in een Metershoog priemt de rossige aard- gasvlam in de nachtelijke Noord hollandse hemel, de hele omgeving in een spookachtig licht zettend. vrij grote hoeveelheid in de Schermerpol der, ten zuid-oosten van Alkmaar. Het is niet uitgesloten dat de Amoco zich nu bij dit tweetal voegt. Om met Wim Kan te besluiten: „Aardgas is nu eenmaal heter!" Langdurige proeven hebben name lijk uitgewezen dat twee kubieke meter conventioneel stadsgas te vergelijken is met 1 kubieke meter aardgas. Vijfenzeven tig m3 aardgas heeft een even grote calo rische waarde als 1 mud antraciet. De Nederlandse bodem houdt een nieuwe belofte in voor de toekomst. Een belofte die tijdelijk bepaalde gebieden van ons land in rep en roer brengt. Zodra men echter alle gegevens van de „bel" in de Schermer heeft, zal ook in deze mooie polder de rust spoedig zijn weergekeerd. De NAM staat al met de Gasunie in con tact over de distributie van het Noordhol landse aardgas van Middelie en Egmond. „Onze Vloot". Tijdens een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse vereni ging „Onze Vloot" op maandag 19 okto ber in het Concertgebouw in Haarlem houdt prof. ir. W. Vinke, kapitein ter zee T.D. een lezing over het onderwerp „Kernvoortstuwing van schepen".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 25