Labour profiteert van Britse verlangen naar vernieuwing Aan achtergebleven Engelse samenleving hapert veel Rel in Argentinië tijdens bezoek van De Gaulle Regeringscrisis in Italië lijkt nauwelijks te vermijden WERELDNIEUWS J Haal de spons erover r mam, een speldje! AP0LL0HAL AMSTERDAM KILIUS BAUMLER Van dag tot dag v. Half jaar geëist in Belgisch „rookbom-proces" ENGELS VERKIEZINGSPANORAMA II Beneluxbureau voor toerisme naar Israel Eén kernbom kost vier miljoen gulden Gruwelijke vondst in koffer ^Praatatcel Op de WIENER de EISREVUE WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 3 J hhiiiiiiiimiiiirviiiuiiiiri Slapende honden Daklozen Moedergevoel Negenentwintig mensen gewond bij schietpartij Bondsdag gaat praten over de doodstraf Staatshoofd kan zijn ambt niet uitoefenen Canadezen bewaken Britse vorstin angstvallig Indonesisch-Russjsche overeenkomst getekend M. Mok 1964 I. De New York Herald Tribune steunt de candidatuur van de Democratische presi dent Johnson. Het blad, bijna 125 jaar een bolwerk van de republikeinse beginselen, heeft zich tegen de candidaat van de Re publikeinse Partij voor het presidentschap. Goldwater, gekeerd. In een verklaring laat de redactie er geen twijfel over bestaan dat zij zich in geweten verplicht acht het Amerikaanse volk te waarschuwen tegen de gevolgen die een benoeming van Goldwater kan hebben. Aan zijn oprechtheid wordt niet getwijfeld. Wel aan zijn bekwaamheid om in deze tijd de koers van de Amerikaan se binnenlandse en buitenlandse politiek te bepalen. „Hij mist nu eenmaal de combinatie van gaven die nodig is om president van de Verenigde Staten te zijn. Zijn visie op het gebied van de buitenlandse politiek is zeer beperkt," aldus de redactie. De Tribune waarschuwt voorts tegen de candidaat voor het vice-presidentschap van de Republikeinse Partij, senator Thurmond. Goldwater verkoos daarvoor 'n onbetekenende partijfunctionaris boven mannen van een presidentieel kaliber uit de Partij. „Thurmond heeft zich sinds zijn verkiezing alleen nog maar onder scheiden door de hevigheid van zijn vuilspuiterij." De Tribune is bovenal zeer bevreesd voor de invloed van de stromingen en mannen die Goldwater steunen. „Zij zijn bezig de Republikeinse Partij om te bou wen van een grote nationale politieke or ganisatie in een bekrompen ideologische groep." De redactie zegt van mening te blijven dat de Verenigde Staten het meest ge baat zouden zijn met een regeringschef die de republikeinse beginselen belijdt. „Maar die opvatting rechtvaardigt niet dat wij er aan zouden meewerken Barry Goldwater president van de Verenigde Staten te maken." Een moedige keuze en een verklaring die niet zal nalaten in de Verenigde Sta ten in de kring van de oprechte republi keinen grote indruk te maken. Zij is het gevolg van een eerlijk en onafhankelijk oordeel over de vraag aan welke van de twee candidaten de belangen van de Ver enigde Staten en de wereld het best kun nen worden toevertrouwd. Zij is in over eenstemming met de allerhoogste begin selen van de persvrijheid zoals die worden gehuldigd in de democratieën van het Westen. Het is een aspect van de „Ame rican way of life" die Europa aanspreekt en alle vrijheidslievenden dierbaar is. Advertentie Om ieder kind blij te maken... Nu gratis een fraai speldje bij DAM verse soepgroenten, boerenkool, wortelen en uien. Gewassen en ge sneden, fijn van smaak en puur natuur. Zo krijgt U een speldje: Knip uit ieder zakje de rode ruit (het waar merk voor alle DAM-producten); stuur 8 van deze ruiten aan Fa. F. Dam Zn., v. d. Burchstraat 3, Hoofddorp en het speldje wordt U omgaand franco thuis gezonden. BRUSSEL In het „rookbom-proces" tegen twee Belgische militairen is dins dagmiddag tegen elk een gevangenisstraf van een half jaar en een boete van f 3,60 geëist. De beklaagden, tegen wie de vorige week een proces voor de krijgsraad in Luik is begonnen, zijn een 20-jarige ser geant, en een 36-jarige kapitein. Zij wor den verantwoordelijk gesteld voor de dood van drie Belgische dienstplichtigen en het lichamelijk letsel van elf recruten. De militairen stikten bij een oefening waarbij gebruik werd gemaakt van een rookgranaat. De auditeur-militair achte de kapitein schuldig aan een „ernstig verzuim" door niet te herinneren aan de veiligheidsmaat regelen. De sergeant werd schuldig geacht „we gens zijn ondoordachte en onverantwoor de daad, die in strijd was met de meest elementaire regelen van voorzichtigheid" De krijgsraad zal op 14 oktober uit spraak doen. (Van onze correspondent) LONDEN Afgescheiden van het enke le rotte ei dat soms in sir Alec's richting vliegt en van het stelletje nozems dat hem hier en daar tracht onverstaanbaar te ma ken en zeker niet meegerekend het hard handige optreden van gewapende en for se politiemannen tegen romantische en al tijd op vechten beluste Ieren in Ulster heeft de Engelse verkiezingscampagne die pas deze week werkelijk op gang is ge komen, een betrekkelijk waardig verloop. Betrekkelijk want Britse politici plegen nooit een blad voor de mond te nemen. De Engelse gereserveerdheid kent tenslot te grenzen en in de kunst van wederzijdse verguizing heeft men het hier vooral in de verkiezingstijd ver geschopt! De meest explosieve figuur onder de To ries is Quintin Hogg en onder de socialis ten de onberekenbare George Brown, num mer twee in de partijhiërarchie na Harold Wilson. Ook zonder uitwassen gaat het bij En gelse politieke betogingen vaak weinig zachtzinnig toe. Op de verkiezingsmeeting wordt het woordgedaver van het podium meestal doorkruist door herrie van het pu bliek. „Heckling" is een toegestane vorm van interruptie zolang de beoefenaars daarvan het niet te bont maken, anders gaan ze eruit. De sprekers beijveren zich doorgaans redelijke interrupties, te beantwoorden. Maar het gebrul van de „hecklers" brengt in ieder geval leven in de verkiezingsbrou werij. DE CONSERVATIEVEN trachten het spel zo rustig mogelijk te spelen om geen slapende honden wakker te maken, name lijk de Labour-gezinden onder de thuisblij vers. Maar het tweepartijenstelsel met de liberalen die zolang ze niet op de wip zit ten voor spek en bonen meedoen brengt met zich mee dat de onderlinge tegenstel lingen overgedramatiseerd worden. De niet-politieke kleine burgerman is werkelijk dodelijk bevreesd voor Labour, welks politiek hij gelijk stelt met een soort bolsjewisme. Omgekeerd zijn er ve len die in de Tories alleen maar aarts reactionairen van het Goldwater-type zien. Maar de minder primitieven onder de kie zers kijken eigenlijk reikhalzend uit naar een vooruitstrevende partij., die het mid den houdt tussen Labour en conservatie ven. Een dergelijke partij zou, als ze be stond, wellicht 'n meerderheid kunnen be halen. De liberalen die hun grote tijd ge had hebben, dienen zich aan als redders in de nood maar maken ook al wegens het voor kleine partijen hoogst ondemo cratische kiesstelsel, weinig kans. Boven dien ontberen zij al tientallen jaren elke regeringservaring. DE DAKLOZE KIEZERS die de door slag geven bij Engelse verkiezingen, zoe ken daarom hun toevlucht bij een van de grote twee. In 1959 vlogen zij met geest drift in de armen van super-Mac ook wel bijgenaamd Mac-wonder. Want Harold MacMillan was de vaderfiguur die men dankzij de gunstige conjunctuurgolf ver trouwde met zijn leuze, dat men het steeds beter zou krijgen. Mede door de E.E.G- mislukking heeft de zich veel te traag ont wikkelende Britse economie het getij voor de Tories doen keren. Er hapert nog veel te veel in de op tal rijke punten achtergebleven Britse samen leving. Bovendien ontstond er mede door gebrek aan moreel leiderschap de afgelo pen jaren een weerzinwekkende atmosfeer van snel-rijk worden door gokken in bingo-paleizen en weddenschapswinkels speculatiezucht en andere uitspattingen. Christine Keeler dreigt het symbool te worden van de leef-maar-raak-filosofie waarvoor de conservatieven terecht of ten onrechte aansprakelijk worden ge steld. In plaats van woningen voor gewone Sir Alec Douglas Home mensen verrezen er te kust en te keur onbetaalbare luxeflats. Nu een nieuwe betalingsbalanscrisis dreigt en de kiezers spoedig na de ver kiezingen weer de koude douche van kre dietbeperkingen en produktie-inkrimping verwachten is het wantrouwen in de To ries nog buitengewoon groot. Omgekeerd kan Labour evenmin aan spraak maken op het algemene vertrou wen. Harold Wilson, hoewel superbriljant, weet door zijn vurige taal en vlijmscher pe hoewel vaak eenzijdig-doorzichtige ana lyses de sentimenten van de menigte op te zwepen. Maar al te grote bollebozen lusten de Engelsen doorgaans niet. Zeker niet als premier en vooral niet als ze daarbij nog demagogisch te werk gaan. Zij houden eigenlijk van een vage man, niet al te knap, niet al te dom, met ge zond verstand, die niet te diep op de din gen ingaat en ze liever op typisch Engelse manier indirekt benadert. Wilson is een intellectuele bulldozer die het Engelse volk overrompelt en vaak geestelijk bezeert. Maar er heerst nu eenmaal een stem ming, dat na de jarenlange malaise op velerlei gebied - mede door het te veel gehecht zijn aan uitgeleefde vormen en tradities - een algehele vernieuwing, maat schappelijk zowel als economisch, nodig is en dat dit niet zal gaan zonder harde heelmeesters. Daarom maakt de 47-jarige Wilson die tot de Kennedy-generatie be hoort en zijn partij die een rationeel-we- tenschappelijk beleid wil, een werkelijke kans. Zijn tegenspeler, de 62-jarige Sir Alec Douglas-Home, is juist het symbool van het verleden waar zo velen eindelijk van af willen zijn. Maar zijn charme, zijn ge vatheid en zijn vermogen om zich eenvou dig en kernachtig uit te drukken vertede ren alle brave zielen en speciaal de vrou wen bij wie moederlijke gevoelens over lopen, als zij hem in zijn betrekkelijke hulpeloosheid op het televisiescherm zien. Op dit ogenblik aarzelen de kiezers nog De conservatieven waarschuwen tegen te veel staatscontrole en bureaucratie van een Labour-regime en proberen de kiezers angst in te boezemen voor het socialistische plan tot her-nationalisering van de staal industrie en het wegvervoer alsmede voor een staatsbankroet wegens Labours al te kostbare plannen. Labours sterke punten zijn maatregelen tegen grondspeculatie en radicale verbete ring van het vaak nog onuitsprekelijk zwa re lot van de bejaarden, opheffing van de erbarmelijk en onduldbare staat waarin nog een groot deel van het altijd stief moederlijk bedeelde Engelse openbare on derwijs zich bevindt. Vele geloven dat al leen een Labour-regering dit soort sociale problemen behoorlijk kan aanpakken. Labour belooft, ondanks de smalle na tionalistische basis van het Britse nationa le denken, dat de welvaart iedereen ten goede zal komen in plaats van bepaalde kleine groepen alleen. Voorts dat de eco nomische expansie dankzij gebruik van we tenschappelijke methoden een beperking van de invloed van amateurs en charla tans op economisch gebied, verdubbeld zal worden met als aanstekelijk voorbeeld de prestaties van het Europese vasteland dat Engeland is voorbij gestreefd. CORDOBA (AP) Rondom de auto waarin de Franse president Charles de Gaulle door het centrum van de grote Ar gentijnse industriestad Cordoba reed, zijn gisteren onlusten uitgebroken. Negenen twintig mensen, die in de omgeving ston den van de auto waarin de Franse presi dent reed, zijn gewond door kogels, traan gas, knuppels of stenen, na een onver wachte botsing tussen politieagenten en aanhangers van de voormalige president van Argentinië Peron. President Illia van Argentinië die naast zijn 73-jarige Franse ambtgenoot in de wagen zat, zou door glassplinters gewond WEST-BERLIJN (DPA) De Westduit- se Bondsdag zal het voorstel van de chris tendemocratische afgevaardigde Kühn, om voor bepaalde misdrijven zoals het ver moorden van kinderen en taxibestuurders de doodstraf weer in te voeren in be handeling nemen. Er zijn onder de christendemocratische bondsdagleden zowel voor- als tegenstan ders van Kühns initiatief. De christende mocratische fractieleider Barzel meent dat het vraagstuk van een eventuele her invoering van de doodstraf los van de po litieke inzichten van de partijen dient te worden behandeld. (Van onze correspondent) ROME Het bestuur van de Italiaanse republikeinse partij wil met de partijbe sturen van de socialisten en van de sociaal democraten spreken over de houding die men moet aannemen na de benoeming van het nieuwe partijbestuur van christen democraten. Dit is iets heel ongewoons in het Italiaanse parlemantaire leven en is nog nooit vertoond. Maar dinsdagochtend hebben de drie genoemde partijen werke lijk samen vergaderd dus zonder de christendemocraten om hun houding te bepalen. Wat er precies is besproken is niet uit gelekt. Men krijgt de indruk dat wanneer er niet zulke grote moeilijkheden waren de drie partijen en vooral de republikeinen en de socialisten eigenlijk het liefst verdere samenwerking met de christendemocraten zouden willen opzeggen. Men is over het nieuwe christendemo cratische partijbestuur waarin alleen één stroming van die grote partij vertegen woordigd is en waarin de andere drie stromingen geen stem hebben, niet te spre ken. Maar vooral is men er tegen omdat de meer linksgeoriënteerde fractie, die van de vakbonden, helemaal niet verte genwoordigd is. Er zijn echter grote moeilijkheden die een regeringscrisis op het ogenblik onge wenst maken. In de eerste plaats moeten er 22 november verkiezingen voor gemeen teraden en provinciale raden in vrijwel het gehele land gehouden worden. De grootste moeilijkheid is dat er geen staats hoofd is. De staatsrechtdeskundigen zijn het niet helemaal met elkaar eens, maar het schijnt dat wanneer men de grondwet juist interpreteert de waarnemend-presi dent, dat is de voorzitter van de Senaat Zagora, niet de volledige bevoegdheden heeft en dus niet gerechtigd is om de Kamers te ontbinden en tussentijdse ver kiezingen uit te schrijven. Wanneer nu een regeringscrisis uit breekt is het waarschijnlijk dat die onop losbaar zal blijken. Dan is het houden van nieuwe verkiezingen de enige uitweg. Het eerste dat nu zo vlug mogelijk moet ge beuren is een nieuwe president te kiezen doch de christendemocraten doen al het mogelijke om dit uit te stellen en die keuze slepende te houden. Voorlopig weet men nog niet eens wie moet vaststellen of de president werkelijk voorgoed onge schikt moet worden geacht om zijn ambt uit te oefenen. 1 zijn. President De Gaulle bleef ongedeerd. De auto, waarin beide presidentsvrou wen, mevrouw De Gaulle en mevrouw Il lia reden, werd tijdens de onlusten ge scheiden van de presidentiële wagen en reed een trottoir op. De menigte stoof uit een toen tientallen gewapende agenten van de veiligheidspolitie in actie kwamen. Som migen uit de menigte begonnen de politie met stenen te bekogelen. De agenten maakten gebruik van gum mistokken, honden en traangasbommen om de menigte uiteen te drijven. Daarop volgde, volgens ooggetuigen, een korte schietpartij. President De Gaulle bleef onder dit al les onverstoorbaar. Hij droeg de bestuur der van zijn auto op niet harder te rij den dan vijftien kilometer per uur, met welke snelheid gewoonlijk in een stoet wordt gereden. Een ruit van de presiden tiële auto begaf het in het gedrang er omheen. Het is nog niet duidelijk of dit gebeurde bij een snelle wending van een der motorrijders, die de auto begeleidden of dat de ruit bezweek toen een vrouw er door de opdringende menigte met kracht tegen aan werd gedrukt. De secretaris-generaal van het Argen tijnse vakverbond José Alonso, heeft in Buenos Aires gezegd telefonisch uit Cor doba te hebben vernomen dat daar vier peronistische vakbondsleiders zijn gear resteerd in verband met de ongeregeldhe den. President De Gaulle heeft het vierdaags bezoek aan Argentinië afgesloten en is gis teravond op grootse wijze ontvangen in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Toen een koor het Franse volkslied aan hief, zong De Gaulle uit volle borst mee. Stroessner de president van Paraguay, die zelfs bleef stralen toen georganiseerd ge juich op een verkeerd moment in zijn rede viel, noemde De Gaulle: „Hoofd en cau- dillo, de leider van de vrede en welvaart van zijn volk". CHARLOTTETOWN (AP) Koningin Elizabeth II is gisteren in Charlottetown hartelijk toegejuicht door een met vlag getjes zwaaiende, enthousiaste menigte van 20.000 Canadezen. Het was het eerste optreden in het openbaar van de Britse vorstin, die een bezoek van acht dagen aan Canada brengt. De inwoners van de rustige Canadese marktstad Summerside hebben vandaag geklaagd over de drastische veiligheids maatregelen, die zijn getroffen voor de rit, die koningin Elizabeth II gisteravond door de stad maakte. De klachten waren dat de auto van de koningin met zo'n vaart reed, dat de mensen haar in sommi ge delen van de stad niet eens hebben kunnen zien. Alle gebouwen in de omgeving' waren voor de aankomst van de koningin door zocht. Een pensionhouder zei dat de politie alle kamers van zijn pension had door zocht en hem had opgedragen, niemand meer tot het gebouw toe te laten. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Binnenkort opent de Israëlische regeringsdienst voor toerisme een bureau voor de Benelux in Amster dam. Het komt onder leiding te staan van de heer Amos Arad, een dertigjarige Israëliër van Nederlandse afkomst, die zijn middelbare op-leiding kreeg aan het Zaans lyceum in Zaandam, zich in 1956 in Israël vestigde, aan de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem Engels en geschiedenis stu deerde en sinds twee jaar werkt op de Public Relations-afdeling van de Israëli sche regeringsdienst voor toerisme. Waarom krijgt de Benelux zijn eigen Israëlisch toeristenbureau? De heer Meir de-Shalit, één van de twee directeuren van de Israëlische regeringsdienst voor toerisme, geeft er afdoende redenen voor op. „In de eerste plaats", zegt hij, „hebben wij, Israëliërs, niet alleen een zwak voor de Benelux-landen, maar de Nederlanders, Belgen en Luxemburgers ook voor ons. Er bestaat daar grote belangstelling voor ons land, en behalve belangstelling ook oprechte sympathie. In 1960 bezochten 2374 Nederlanders Israël, in 1961 waren het er 3528, in 1962 3390 en een jaar later 4898. Van januari tot en met mei van dit jaar vijf maanden dus werden 3580 Nederlandse bezoekers geregistreerd en het laat zich aanzien, dat dit aantal aan het eind van het jaar aanzienlijk hoger zal zijn. Voor België en Luxemburg waren de cijfers iets lager. In 1963 bij voorbeeld boekten wij vandaar 3677 per sonen en over de eerste vijf maanden van dit jaar 1755. Dat alles laat duidelijk zien, dat er uit de Benelux een veelbelovende belangstelling voor Israël bestaat. Wij ge loven dat de cijfers nog kunnen worden verhoogd en dat Israël in Nederland, Bel gië en Luxemburg, zoals in zoveel andere landen, met succes kan worden „ver kocht". WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Defensie, McNamara, heeft verklaard dat op het ogenblik een Amerikaans kernwapen tussen de 500.000 en één miljoen dollars kost. Hij zei te verwachten dat binnen de tien tot twintig jaar een tiental landen kernwapens zal kunnen maken. Voorts zei de Amerikaanse minister dat de Amerikaanse strijdkrachten in Zuidoost- Azië het bevel hebben om iedere vijand die een Amerikaans vliegtuig of oorlogs schip in internationale wateren aanvalt te achtervolgen en te vernietigen zelfs als dit zou betekenen dat ze daarbij het ter ritoriale gebied van Noord-Vietnam zouden moeten binnendringen. McNamara noemde de toestand in Zuid- Vietnam ernstig maar zei dat de oorlog er beslist niet verloren is voor de Ameri kanen en hun bondgenoten. MOSKOU (AP) Indonesië heeft giste ren een overeenkomst met de Sovjet-Unie getekend voor de leverantie van meer wapens. Dit heeft een zegsman op de In donesische ambassade in Moskou meege deeld. De overeenkomst werd bereikt door een missie onder leiding van generaal Abdoel Harris Nasoetion, de Indonesische minis ter van Defensie die tien dagen in de Russische hoofdstad is geweest om te trachten militaire goederen te krijgen voor gebruik in het geschil met Maleisië Het is nog niet bekend om welke soor ten wapens het gaat. De Sovjet-Unie heeft de Indonesische strijdkrachten sinds 1960 bewapend met hulp ten bedrage van meer dan 3,5 mil jard gulden. PARIJS (AP) Op een open stuk land in Pavillon-sous-Bois, een buitenwijk van Parijs, zijn door twee verpleegsters in een koffer het hoofd en een arm van een jonge vrouw gevonden. In de omgeving van de Parij se voorstad wordt niemand vermist. De eerste pogin gen tot identificatie van de jonge vrouw zijn mislukt. T erug-van-weggeweest Onlangs was ik er getuige van dat een bejaarde Nederlandse heer tamelijk haas tig zijn wat late vakantie in het buitenland afbrak en naar het vaderland terugkeerde, omdat hij zich niet lekker voelde. Zijn temperatuur, die hij blijkbaar trouw in het oog hield, schommelde tussen enkele streepjes en een volle graad verhoging en zijn spijsvertering was ook niet naar be horen. Al met al reden te over om hem te doen besluiten in plaats van later per trein nu dadelijk per vliegtuig te repatrië ren. Vóór zijn vertrek had hij mij enige malen van zijn ongerustheid deelgenoot ge maakt en ik had instemmend geknikt bij zijn verzekering dat de situatie penibel ge noeg was om zijn vlucht uit de vakantie te rechtvaardigen. Hem tegenspreken was op allerlei gron den ongewenst. Ten eerste kende ik hem te weinig om hem met enige vertrouwe lijkheid te bejegenen door bij voorbeeld te zeggen dat zijn symptomen mij aller minst verontrustend leken en dat hij zijn gezondheid mijns inziens meer zou dienen met een verlengd verblijf in de zonnige streek waar hij zich ophield dan met een terugkeer naar de ongewisheden van het vaderlandse klimaat. Een andere aanlei ding voor mijn zwijgzaamheid was het feit dat ik begreep, of meende te begrijpen, dat niet een paar streepjes verhoging hem op de vlucht joegen, maar de vrees dat hij wel eens ver van zijn geboortegrond zou kunnen sterven. Hij was oud en hij had een jaar geleden, in ons eigen goede land, zijn vrouw verloren. In zijn jonge jaren was hij geen thuisblijver geweest, hij had zelfs vele jaren in verschillende vreemde landen gewerkt. Nu, niet ver meer van het grote afscheid verwijderd, trok dat deel van zijn hart dat jong was gebleven, nog naar het buitenland, maar het andere, het oud geworden deel, kon de omgeving waar men zijn taal sprak niet meer missen. Het was bovendien het mi lieu waar men zijn sigaartje fabriceerde en ook zijn pindakaas of misschien zijn kopje koffie met dat speciale, uit duizend andere te herkennen aroma. Later gaven vrienden van hem mij nog een ietwat andere kijk op het geval. Reeds eerder, nog tijdens het leven van zijn vrouw, waren hij en zijn echtgenote her haaldelijk hals over kop naar de eigen haardstede teruggereisd, telkens met een bedreigde gezondheid die zich, naarmate ze dichter bij huis kwamen, minder be dreigd voelde. Het was dus niet zozeer het graf van zijn vrouw dat hem trok; hij werd hoofd zakelijk, en sinds lang, door een soort ruimtevrees achtervolgd. Pas op latere leeftijd had hij gevoeld hoe groot de we reld was, hoe moeilijk hij het hoekje kon missen waar hij zijn vaste, traditionele le ven kon leiden. In een tijd waarin men kan lezen over ouden van dagen die op gewekt in vliegtuigen stappen om wereld reizen te aanvaarden, is zo'n gehechtheid iets uitzonderlijks. Men krijgt de indruk dat de mensen zich om geen grenzen meer bekommeren en, zij het met medeneming van hun ingeroeste zeden, wegfladderen alsof de aarde zelf hun vaderland is. Maar misschien is deze indruk onjuist en de bejaarde heer met ruimtevrees toch niet zo uitzonderlijk. Want al keert het gros der vakantiegangers niet vóór zijn tijd terug, het blijft tot de bekoringen van het reizen behoren dat men weer naar huis kan gaan en zich daar, in de oude omge ving, meer thuis voelt doordat men weg is geweest. Advertentie WERELDKAMPIOENEN MARIKA HANS JÜRGEN Telefonische plaatsbespreking 732585-732643-720702 Torsen. Zevenenvijftig mijnwerkers die in een kolenmijn bij de Australische stad Wonthaggi de uitgang versperd zagen, nadat de lift waarmee ze normaal naar de oppervlakte komen door brand was vernield, gebruikten ladders om de 350 meter die hen van de oppervlakte scheidde te overbruggen. Tijdens de lange klim torste een van de mijnwer kers het gewicht van een uitgeputte colléga. Heroverd. In Bolivia hebben regerings troepen de tweehonderd kilometer ten noorden van La Paz gelegen stad Apolo heroverd op guerrillastrijders die de stad - een week in handen hebben gehad. Bij een gevecht van een uur werden vier guerrillastrijders gedood en acht ge wond. Zestig werden er gevangen ge nomen. Held. Een Duitse soldaat die in 1941 deser teerde en tot zijn dood in 1944 aan de zijde van de Russische partizanen heeft gestreden is postuum tot held van de Sovjet-Unie uitgeroepen. De soldaat, Fritz Schmenkel, vocht met „moed en zelfopoffering" nabij Smolensk en kreeg bekendheid onder de naam Iwan Iwano- witsj. Advertentie Hervatten. De Verenigde Staten willen da besprekingen met de Sovjet-Unie over een overeenkomst inzake samenwerking bij het ruimte-onderzoek hervatten. Het overleg zal in New York worden hervat op de komende bijeenkomst van de V.N.- commissie voor vreedzaam gebruik van de ruimte. Staking. Meer dan 50.000 ambtenaren in Uruguay zijn voor twee dagen in sta king gegaan. Het spoorwegverkeer iï stil komen te liggen en in de haven van de hoofdstad Montevideo wordt niet gewerkt. Benzinestations van het re- gerings-oliemonopolie werden gesloten. Afgesloten. Veertien Britse zendelingen, die in Loelimba in Noord-Katanga van de buitenwereld afgesloten hebben ge leefd sinds de opstandelingen in juni van dit jaar dat gebied veroverden, zijn in Albertstad aangekomen. De zende lingen (van de Pinkstergemeente) en hun gezinnen verkeren allen in goede gezondheid. Ontploffing. Minstens vier mensenlevens eiste een ontploffing in een Britse che mische fabriek in Jarrow, in de buurt van Newcastle. Onderdrukking. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken van Tangan- jika zijn in de afgelopen 36 uur bijna tweeduizend vluchtelingen uit Mozam bique de grens overgekomen. Dit zou het gevolg zijn van het toenemen van „onderdrukkingsmaatregelen tegen Afri kanen in Mozambique" door de Por tugese autoriteiten. Kosmos-47. De Sovjet-Unie heeft de kunst maan „Kosmos-47" gelanceerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3