in die bakker ergens uself herkend Christen-democratische weifeling trekt Italië in het Ernstige economische en politieke moeilijkheden Wa1 doet een bakker bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Hebt li V oedselschaar ste op Cuba Bromfietsplaatje vermoedelijk op 1 maart verplicht Interwaarden geeft interim HOOGOVENS IJMUIDEN fcvt WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze bakker u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlijk al zo langwilt. Hoogovens hèèftdoor zijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt n altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. C hristen-democraten kiezen zwakke leiding Th. G. Hageman, machine-bankwerker Dat raadsel is snel opgelost. Hageman, de bakker, vond dat hij weinig vrije tijd had. Toch ging hij niet in de eerste plaats daarom naar Hoogovens. „De voornaamste redenen waren", zegt hij, „dat ik er meteen al beter verdiende en dat ik verwachtte mezelf te kunnen opwerken. Want daar kun je bij Hoogovens veel aan doen". Hij liet het niet bij woorden en ging - en met succes - bij Hoogovens leren voor machine-bankwerker. Met alle plezierige financiële gevolgen van dien. En omdat hij nog verdere plannen heeft, blijft hij de U.T.A.-cursus (Uitgebreid Technisch Avondonderwijs) volgen. Kijk, en dat is nu weer zo'n typisch Hoogoven-verhaal. Hoogovens is niet één bedrijf, maar een heleboel bedrijven. Daarom vinden de meest uiteenlopende mensen met de meest uiteenlopende wensen en capaciteiten ergens in die staal kaart van mogelijkheden wel het werk, waar ze ergens anders vaak niet aan toekomen. Meneer Hageman is een voorbeeld. Geen kandidaat Opleving Geen beslissing Advertentie De Nederlandsche Dok en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, Van der Giessen-de Noord N.V. te Krimpen a. d. IJssel en de Machine fabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam ontvingen als gemeld kort geleden van de Amerikaanse firma Kerr-McGee Oil Industries Inc. opdracht voor het hierbij afge beelde booreiland. De tekening toont het eiland in drijvende toestand, ge meerd aan acht zware ankers. Op deze manier kan gewerkt worden tot een waterdiepte van 180 meter. In ondiep water (tot 30 meter) kan het eiland gebruikt worden terwijl het op de zeebodem rust. De hoofdafme- I tingen zijn 74 bij 61,5 meter; de hoog- te vanaf de bodem van het eiland tot het hoofddek is bijna 40 meter. De top van de boortoren reikt tot onge veer 95 meter boven de bodem. Het dek voor de verblijven voor de 52 be manningsleden is tevens landings platform voor helikopters. Het eiland zal in januari 1966 opgeleverd worden. HAVANA (Reuter) In de afgelopen weken is in de Cubaanse hoofdstad Ha vana het voedselrantsoen verminderd. De rantsoenen voor reuzel zijn gehalveerd, aardappels zijn niet te koop en groenten zijn slechts uiterst schaars verkrijgbaar. Ook is er een tekort aan stookolie. De dure restaurants, die prijzen rekenen tot ruim veertig gulden per maaltijd, hebben naar verhouding nog behoorlijke voorraden. Doch men weet niet of dit nog lang zal duren. Het afgelopen half jaar was de voedsel situatie op het eiland verbeterd, doordat de regering over de middelen beschikte om voedingswaren, waaronder aardappe len, vlees en rijst, in te voeren. Doch doordat op de wereld-suikermarkt de prij zen zijn gedaald heeft Cuba geen buiten landse valuta genoeg om te kunnen ko pen. Fidel Castro bevestigde dit vorige week in een redevoering, toen hij zei dat de Cubanen een jaar te wachten staat van uiterste beperkingen. (Th. G. Hageman, machine-bankwerker - zie ook elders op deze pagina) (Van onze correspondent) ROME Na bijna een maand ver gaderen is er een einde gekomen aan het partijcongres van de Italiaanse j christen-democratische partij. Er is een i partijbestuur van zestien in plaats van, zoals gebruikelijk, 23 man gekozen. En alle zestien behoren tot dezelfde mid delmoot van de partij. Men beschikt over 46 percent der stemmen van de partijleden. De groep achter Fanfani, die meer dan twintig percent van alle partij leden achter zich heeft, onthield zich van stemmen. De rechtse stroming van Scelba, die ongeveer tien percent van de partijleden vertegenwoordigt, heeft enkele punten van het document goed gekeurd en de rest verworpen. Op deze zwakke basis moet nu de christen-democratische partij, die zelfs niet in staat blijkt zichzelf leiding te geven, de leiding op zich nemen van de regering, van centrum-links en van het gehele land. In de loop van de week komen de besturen van de drie andere coalitiepartijen bijeen om hun houding te bepalen. Komt het beruchte rijwielplaatje terug? De kans is heel groot, maar dan als „bromfietsplaatje", zo wordt ons van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bevestigd Hoe het plaatje er precies zal gaan uit zien is nog helemaal niet bekend. Men denkt in de richting van het Duitse sys teem, dat neerkomt op een frameplaatje met een nummer, een en ander al of niet in een bepaalde kleur. Het plaatje dient dan om aan te tonen dat de „brommer" een W.A.-verzekering heeft. Daarbij komt dan nog een document, waaruit hetzelfde blijkt. Vermoedelijk zal het plaatje op 1 maart verplicht worden gesteld, maar voor die tijd moet nog wel een en ander gebeuren. Op het departement wordt druk gewerkt aan een algemene maatregel van bestuur die dit plan moet bekrachtigen. Beleggingsmaatschappij Interwaarden stelt aandeelhouders voor een interim di vidend van vijf percent over het lopende boekjaar uit te keren, in de vorm van aandelen ten laste van de agioreserve. Het geplaatste kapitaal van de maatschap pij is in het afgelopen jaar gestegen tot ca. 4.200.000. De koers van afgifte be draagt thans 142 percent. (Zoals bekend zal voor de aandelen In terwaarden, die thans nog op de incouran te markt worden verhandeld, binnenkort officiële notering ter beurze van Amster dam worden aangevraagd. De maatschap pij werd op 4 september 1963 opgericht. Red.). Kuikens gestikt. Een constructiefout aan een oliestook-installatie heeft aan circa vierduizend kuikens uit het Brabantse plaatsje Mierlo het leven gekost. Het turfstrooisel in het hok is in brand geraakt en de dieren zijn toen door rookverstikking om het leven gekomen. (Van onze correspondent) ROME Naast de economische proble men, nemen in Italië iedere dag ook de politieke moeilijkheden toe. Er zijn zeer veel zaken, die dringend moeten worden opgelost. Maar uit angst dat de oplossin gen anders zullen uitvallen dan met hun persoonlijke belangen overeenstemt, stel len zij, die de beslissingen moeten nemen, alles uit. Het gevolg is, dat men niet meer over een crisis kan spreken, maar over een combinatie van crises President Segni is nu al twee maanden zwaar ziek. Ging het om een ambtenaar, dan zou men zeer zeker moeten wachten tot hij volledig zou zijn hersteld. Maar hij is het hoofd van de staat en een moei lijk regeerbaar land als Italië kan niet maandenlang zonder opperste leiding. Dat is enkele dagen geleden weer geble ken toen het er naar uitzag, dat er weer eens een ministerscrisis zou komen. In dat geval zou de plaatsvervanger van presi dent Segni, Merzagora, de nieuwe kabi netsformateur hebben moeten aanwijzen. Zo hij een ander zou hebben gekozen dan Moro, dan zou daaruit blijken, dat de hui dige stand van zaken geen andere regering dan de bestaande toelaat. Maar de grond wet kent aan de tijdelijke plaatsvervanger van het hoofd van staat niet het recht toe om de Kamers te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. In dit geval zou een totaal onoplosbare toestand het ge volg zijn geweest. VANDAAR dat socialisten, sociaaldemo craten en republikeineinen erop aandrin gen, dat een nieuwe president wordt geko zen. De conservatieve partijen trachten dit fe beletten, omdat Segni, leider van de meest rechtse stromingen in de christen democratische partij in 1962 werd gekozen met de beslissende stemmen van liberalen en fascisten. De christen-democraten weifelen, wat voor hen de normale houding is bij alle moeilijkheden. Zij hebben geen kandidaat, die de goedkeuring wegdraagt van al hun „stromingen". En dat een niet-christende- mocraat de hoogste magistraat van het land zou worden, is iets waar zij zelfs niet aan willen denken. Daarom praten zij met de meest opgeruimde gezichten over het feit, dat Segni al weer begint te schrijven met zijn linkerhand want zijn rechterarm en -been zijn verlamd en dat hij ook al enkele zinnen kan spreken. Dat is natuurlijk voor Segni zelf en zijn gezin buitengewoon verheugend, maar het landsbelang zou- toch beter gediend zijn met een wat meer realistische kijk op de dingen. ECONOMISCH is er een zekere opleving waar te nemen in Italië. De goudvoorraad behoeft niet meer te worden aangespro ken. De uitvoer neemt weer wat toe en omdat de invoer drastisch werd beperkt vertoont de handelsbalans een wat gunsti ger beeld dan verleden jaar. Ook de beurskoersen stijgen. Maar de Italiaanse beurzen hebben niet veel om het lijf en bovendien is het niet helemaal duidelijk, of de stijgingen het gevolg zijn van terugvloeiing van de in allerijl naar het veilige Zwitserland overgehevelde ka pitalen, of van manipulaties der „Banca d'Italia", die maar sommigen menen de koersen een beetje doet stijgen om de beleggers aan te moedigen. Overigens zijn er tal van fabrieken in Noord-Italië, waar men in plaats van veertig uren per week nog slechts 24 uren werkt, zodat het loonzakje van de arbei ders erg schraal is geworden. En in het bouwvak neemt de werkloosheid nog steeds toe, ook al worden metselaars, huisschilders, elektriciens en andere men sen, die bij de bouw zijn betrokken, bij tienduizenden door Duitsland en andere landen, waar men best deze goede vak lui gebruiken kan, aangeworven. In Zwitserland alleen werken ruim 500.000 Italianen, één achtste van de ge- Segni: al twee maanden ziek hele Zwitserse bevolking. Dat heeft voor Italië ook weer een goede kant: de geld- overmakingen van de emigranten, steeds een hoogst belangrijke post op de Itali aanse balans, zijn sterk toegenomen. Ook de investeringen van buitenlanders in Italiaanse ondernemingen vertonen stij gende cijfers. Als de Italiaanse gezeten burgerij net zoveel vertrouwen zou hebben in de elas ticiteit, waarmee dit land zich altijd weer van zijn inzinkingen herstelt als de niet- Italianen, dan zouden de economische moeilijkheden al overwonnen zijn. OP POLITIEK gebied is het vooral de christen-democratische partij, die faalt. Na een partijcongres, dat tweemaal lan ger heeft geduurd dan de bedoeling was, heeft men nu, twee weken later, nog geen beslissing genomen over de samenstelling van het nieuwe partijbestuur. De linkervleugel (de vakbonden) weigert zitting te nemen in een partijbestuur waarin tegenstanders van centrum-links worden opgenomen. Het gevolg is onzeker heid. En Saragat, de bij tijd en wijle heftige leider van de sociaaldemocraten (thans minister van Buitenlandse Zaken) heeft al enkele malen gezegd, dat als in het partijbestuur van de christen-democra ten de linkervleugel afwezig zou zijn, de hele politiek van centrum-links, door de christen-democraten kennelijk niet ernstig wordt genomen en dat hij en de zijnen dan uit de regering treden. Naar zijn mening zouden op dit ogen blik de drie socialistische partijen (ge steund door de republikeinen) in Italië eigenlijk de sterkste partij vormen. Ook al zijn het dan partijen en geen „stromingen" in werkelijkheid vormen zij meer een een heid dan de christen-democraten. De niet-confessionele partijen zijn steeds minder ingenomen met die schijnbaar sterke, door vele miljoenen gesteunde, christen-democratische partij, die in wer kelijkheid allerminst in staat is leiding te geven. De hopeloze verdeeldheid van die groep, die alleen gebonden wordt door de belangen van de rooms-katholieke kerk en door een instinctieve, niet op redene ring berustende, angst voor het communis me, maakt dat de grote massa, die chris ten-democratie en „democratie" met el kaar vereenzelvigt, steeds meer „de de mocratie" als een ongeschikt systeem beschouwen gaat. De talrijke gevallen van ongehoorde corruptie dragen daar nog het nodige toe bij. Het gevolg is, dat uiterst-links en in mindere mate uiterst-recht steeds meer veld winnen. Commissie Huisartsen. In Den Haag heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Bartels, de „Commissie Huisartsen" geïnstalleerd. Deze commissie zal een studie maken over de huidige en in de toekomst te verwachten taak van de huisarts in Ne derland.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4