1.49 GLPS 1 ederland Schipper van gezonken „Wuta": „We hoorden een klap alsof er een kabel knapte en toen zonken we al" VERSPUY Coasters van Fur ness „Us Memmetael" liet „Carla" in Beverwijk opvoeren Matige belangstelling voor forumavond van „Fauna Felisena" Havenberichten Jongen won voor VSV 500,- Groot jubileumfeest Hoogovens IJmuiden Scheepvaart IJmuider staatsvissershavens in 1963 minder Bidstond „Antwoord '64" in Goede Herderkerk LANGS SLUIZEN EN HAVENS KEPERFLANEL 5 Weninginrioht. A. J, Brasser Nog tot en met zaterdag Jubileum-voordeel voor u. BANKSTELLEN: EETHOEKEN: ierlijke vormgeving nverwoestbaar sterke bekleding olide konstruktie WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 7 Steijn weer leider in Kijk Uit-schaakstrijd PO N TI AC - OMEGA Juwelier R. de Boer „IJmond Dubbel Acht" vierde vijfde verjaardag 295.— 538.— 595.—695.— 795.— 895.— 995.— 295.- 338.— 119.— 39.50 49.50 398.— 139.— 69.50 79.50 18.95 22.95 24.95 42.50 39.80 1.25 7.95 Woninginrichting MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TEL. (02550) 7541 Filiaal PLANTAGE 152 BEVERWIJK Tel. (02510) 2 61 05 Breuk WONINGINRICHTING HET MOTORSCHIP Driebergen is één van de 8 coasters, toebehorende aan de Zuidboilandsche Scheepvaart Maatschap pij te Rotterdam. De Driebergen is van 1953 en werd op een Groningse werf ge bouwd, de bruto inhoud bedraagt 499 reg. ton, het draagvermogen 84fi ton, de lengte over alles 60,50 m., de breedte 9,04 m, de holte 3,26 m en de diepgang 3,67 m. De hoofdmotor is een Werkspoor van 650 pk voor een vaart van 11 knoop De Zuidhollandsche Scheepvaart Mij, een dochteronderneming van Furness' Scheepvaart en Agentuurmaatschappij, is een van de weinige rederijen met coas ters, die voorheen de vrachtvaart hebben uitgeoefend met stoomschepen. De namen eindigen op „bergen", die vijftig jaar ge leden ook voorkwamen. In 1913 treffen we bij de N.V. Furness' Scheepvaart en Agen tuur Mij. de stoomschepen Zandbergen en Albergen aan. Onder de N.V. Indische Lloyd voeren de Gramsbergen, Beekber gen, Steenbergen en Rijsbergen en tenslot te was er de Stoomvaart Mij. Hollandia met de Zevenbergen, de Driebergen en de Ubbergen. Die Driebergen van vijftig jaar geleden was een stoomschip van 1910, groot 1884 bruto reg. ton, welke op 17 februari 1917 op ongeveer 90 mijl west van Oessant, zonder voorafgaande waarschuwing, werd beschoten. Nadat de bemanning het schip had verlaten, werd het vrachtschip, dat met een lading steenkolen van Port Talbot Advertentie Extra sterke leuk bedrukt, fraaie kleur stellingen; heerlijk warm. Voor de kille herfst en win ternachten. 80 cm breed nu voor een spotprijs; p.m. slechts Lanee Nieuwstraat Marktplein IJmuiden Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Clubkampioen K. Steijn heeft ook in de nieuwe competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit weer de hem ver trouwde leiderspositie ingenomen. Overi gens is dit nu nog meer het gevolg van een surplus aan gespeelde partijen want er zijn nog verscheidene spelers die met minder verliespunten geklasseerd staan. Steijn vergaarde de afgelopen week liefst 2'/s punt. De afgebroken partij met Tj. de Jong kwam zonder verder spelen tot re mise maar G. H. H. C. Maas kreeg geen schijn van kans en werd na 11 zetten uit geteld! Meer tegenstand had Steijn van J. Wolters te overwinnen. Een gevaarlijk concurrent schijnt dit seizoen voor Steijn de schaker P. Lanser te worden. Tegen C. J. Gordijn gaf deze weer een beste par tij schaak te zien die weliswaar werd af gebroken maar toch gunstige vooruitzich ten op de overwinning biedt. Gaf Tj. de Jong in zijn eerste partij tegen K. Steijn een toren cadeau, ditmaal had hijzelf het geluk aan zijn zijde. Door uitstekend spel had zijn tegenstander Th. Hölscher een gewonnen positie bereikt maar beging, nog wel in tijdnood van zijn rivaal, een blunder waardoor de zege toch nog bij De Jong terecht kwam. De posities aan de kop worden nu als volgt bezet: 1. K. Steijn 5 3 2 - 4 2.-3. J. Blok 2 2 - - 2 P. Lanser2 2 - - 2 4. Tj. de Jong 2 1 1 - l'/i De uitslagen zijn: groep 1: SteijnDe Jong remise, SteijnMaas 1-0, Beekhuis Maas afg., HölscherDe Jong 0-1, Lanser Gordijn afgebroken, WoltersSteijn 0-1. Groep 2: ArtmanniA. van Maanen 0-1, Fr. van MaanenKramer jr .afgebro ken, BontenbalVis 0-1, Heidenreich Zeijlmans remise, WijdoogenKistemaker remise. Groep 3: L. AriszVan Niekerken 1-0, LangedijkVan Velsen 1-0, Wolthui- zenDe Niet 0-1. Groep 4: RobbenVan Alfen 1-0, BaasKramer sr. 0-1. op weg naar Huelva was, door bommen tot zinken gebracht. Niemand kon vermoeden, dat de volgen de. Driebergen hetzelfde lot zou ondergaan. Dit 5321 ton metende turbineschip kwam in 1923 in bedrijf en voer tot 1940 zon der wereldschokkende gebeurtenissen. De 28ste augustus van dat jaar was de onge luksdag. Des morgens was men vertrok ken in konvooi van Methil en in de avond werd het schip aangevaren door een onbe kend schip. Onmiddellijk werd de machine stopgezet en de order naar de boten" gegeven, aangezien het schip zinkende was. Alle opvarenden gingen in de boten en de Driebergen verdween 20 minuten na de aanvaring in de diepte. De Eibergen, eveneens toebehorende aan de Zuidhollandsche Scheepvaartmij, ging eveneens in de tweede wereldoorlog verloren. Slechts één van de drie, het stoomschip Kelbergen overleefde de oorlog en bleef tot in 1951 in de vaart onder Nederlandse vlag. Die vlag werd toen ver wisseld voor de Panamese en de naam luidde Proteus. De Kelbergen is dus het laatste stoomschip van deze Rotterdamse rederij geweest, die daarna is overgegaan tot het in de vaart brengen van coasters, dus motorvrachtschepen met een bruto in houd minder dan 500 ton. De namen van deze schepen eindigen wederom op „bergen" en varen onder de vlag van de Zuidhollandsche Scheepvaart maatschappij. Van de voorheen bestaande rederijen heeft de Indische Lloyd het kortst bestaan, n 1911 werd deze maatschappij opgericht, met de bedoeling een vaste dienst te ope nen vanuit Rotterdam en Antwerpen naar de Brits-Indische havens. Begonnen werd met de aankoop van vier Britse vracht schepen en als eerste vertrok de Beekber- Het motorschip „Driebergen" van de Zuidhollandsche Scheepvaart Maatschappij. gen in januari 1911 naar zee. Daarna volg den de Steenbergen, de Gramsbergen en de Rijsbergen. Reeds in de loop van 1912 was de Indische Lloyd verplicht de dien sten op Brits Indië te staken en het heeft niet lang geduurd of de schepen werden verkocht. De Beekbergen en de Steenber gen hebben nog enige tijd gevaren voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd waar zij respectievelijk Gaasterland en Drechter- land hebben geheten. De Gramsbergen kwam bij de Holland-Amerika Lijn als Waaldijk en de Rijsbergen kreeg de naam Rijnsburg en heeft onder die naam tot in 1925 gevaren voor de Vrachtvaart Mij. Bothnia. Arie van der Veer i i Advertentie Wij tonen u de volledige kollektie horloges voor dames en heren van de wereld-topmerken Pontiac en Omega. Kennemerlaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 Het Frysk Selskip „Us Memmetael" te Beverwijk heeft dinsdagavond de eerste bijeenkomst van het seizoen gehouden in het Verenigingsgebouw aan De Schans. De opkomst was prima en de voorzitter, de heer F. S. de Vries, heeft in een kort begroetingswoord gemeend de Friezen te moeten zuiveren van een blaam, hen eeuwen geleden op de schouders gewor pen voor het vermoorden van Bonifacius. In het Haarlems Dagblad heeft men kun nen lezen, dat Bonifacius werd terecht gesteld voor het omverwerpen van een beeld. Zo zouden er nog wel meer ver keerde uitspraken over de Friezen her zien moeten worden, aldus de heer De Vries. „De Jounpraters", onder leiding van de heer Lammert Popma, voerden het blij spel „Carla" op, een toneelstuk in drie bedrijven van Bouke Visser. Het was de eerste keer, dat dit stuk buiten Friesland werd gespeeld. Een „Hollandse opvoe ring" bleek heel goed mogelijk en het stuk is het zeker waard. Na elk bedrijf klonk een flink applaus op, dat ten volle verdiend was. De zo goed geslaagde avond werd beslo ten met een gezellig dansje. De vereniging „Fauna Felisena" hield dinsdag in het Cultureel Centrum in IJ muiden een forumavond waarvoor deze toch grote vereniging maar een heel ma tige belangstelling toonde. De nauwelijks een dozijn aanwezigen heeft niettemin een bijzonder leerzame avond gehad. Zij kre gen deskundige voorlichting op het gebied van de kweek en voeding van tropische vogels van bekende keurmeesters als de heren F. Funkim uit Amsterdam en J. Spitters uit Haarlem. Daarbij bleek dat vooral bij de voeding zich nog wel eens problemen willen voordoen. „Fauna Felisena" zal dit jaar geen eigen tentoonstelling inrichten. De leden kunnen hun vogels inzenden naar de na tionale expositie die tussen Kerstmis en Nieuwjaar in Beverwijk wordt gehouden. Op 31 oktober zal in café Kraak aan het Marktplein een grote kienavond wor den gehouden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Adda, van Rotterdam; Vaxholm, Antwerpen: Simonskerk Antwerpen; Mynias, Rotterdam: Lydia, Antwer pen; Milo, Duinkerken; Theano, Le Havre, Els Teekman, Aboe; Anja, Rotterdam. IJmuiden; Horation, Rotterdam; Dongeborg, Burea; Ub bergen, Klaipeda; Tubo, Terneuzen; Nero, La Pallice; Peter Frese, Nyköping: La Paloma, Vlaardingen; Axel, Skoghall; Hoogland, Stet tin, Velsen; Pial, Kingslyn; Skaumor, Monrovia, IJmuiden; Hollandia, Bristol; Inge, Narvik; Laarderkerk, Hamburg; Alte Weser, Korsnaes; Metropole, Swansea; Zaanstroom, Shoreham; Martha Ahrens, Hamburg; Zenith, Great Yar mouth. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Congokust, naar Hamburg; Artemis, Bremen; Guineekust, Solvesborg; Bonn, Oslo; Avalon, Harwich; Gronitas,; Kingslyn; Donau, Londen; Menje. Londen; Gurzuf, Tuapse; Draco, Aarhus; Alioth, Freetown; Spiekeroog, Hamburg; Minos. Kopen hagen; Longwy, Port Etiënne, IJmuiden; Sa- lome, Odense; Texelstroom, Huil; Yewdale, Rotterdam; Ask, Antwerpen; Levensau, Water ford; Dorine, Nystad, Velsen; Walma, Gdynia, Velsen; Buka, Londen; Deo Gratias, Londen; Gittelil, Rotterdam; Vaxholm, Kristiansand; Dido, Gothenburg; Togokust, Freetown; Bor- culo, Goole; Edda, Sundsvall; Fambo, Leith; Rex, Londen; Hinde, Londen; Geertje Buisman, Rotterdam; Pajala, Oxelosund, IJmuiden; Honte- stroom, Vlissingen; Waverstroom, Goole; Wo- landa, Zaandam; Odysseus, Londen; Sinouts- kerk, Rotterdam; Ladon', Hamburg; Vanda, Londen; Adda, Kalundborg; Louise, Kopen hagen; Temar, Boston, Koog a. d. Zaan. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Labotas, van Rotterdam; Midas, Rotterdam; Frans van Seumeren, Hamburg; Skarva, Rotterdam: Ha- velland, Antwerpen; Marathon, Antwerpen; Kittywake. Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Milo, naar Plymouth; Köln, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Velsense voetbalvereniging VSV had woensdag een financieel meevallertje. De zoon van VSV-erelid Van de Putten won de hoofdprijs in een voetbalprijsvraag door de uitslag van de eredivisiewedstrijd DWS- Feyenoord goed te voorspellen en boven dien een pakkende slagzin in te zenden. Dit leverde Van de Putten Jr. een niet te versmaden eerste prijs op en boven dien mocht hij een voetbalclub aanwijzen die 500 zou ontvangen. Het werd hoe kan het anders VSV, zodat voorzitter Veldmeyer woensdagavond ten huize van de prijswinnaar deze onverwachte mee valler in ontvangst kon nemen. Het jaarlijks feest voor de jubilarissen bij de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden, dat vorig jaar voor het eerst werd gevierd, zal worden gehouden op dinsdag 24 novem ber aanstaande. Samen met de directie zullen allen die dit jaar 40 of 25 jaar aan het bedrijf verbonden zijn, bijeen komen in Krasnapolsky in Amsterdam voor een groot jubileumfestijn. Advertentie Slaap gezond - Slaap op kapok Grote kollektie KAPOK- en KEURKAPOK- MATRASSEN, één-persoons vanaf f 49.75 Koningsplein 8 - I.Tmuiden-W. - Tel. 4540 De leden van de smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" hebben in gebouw De Op gang te Beverwijk het vijfjarig bestaan van hun vereniging gevierd. De voorzitter, de heer C. Pauls, bracht hulde aan de he ren Dubbis en Van Rijn, de initiatiefne mers tot de oprichting van de vereniging. In de afgelopen vijf jaar is er veel ge leerd en de plannen zijn talrijk. De ver eniging heeft zich steeds in een gezonde groei mogen verheugen en na de eerste maanden te hebben doorgebracht in de Da Costaschool te Velsen-noord is men ver huisd naar het Verenigingsgebouw aan De Schans. Maar ook dit gebouw blijkt nu te klein te zijn en voortaan zal men regel matig in De Opgang bijeenkomen. In 1963 kwamen 16.599 vaartuigen met een bruto-inhoud van 5.141.567 m3 de havens van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden binnen, tegen 17.150 vaar tuigen met een bruto-inhoud van 5.039.978 m3 in 1962. Behalve de te IJmuiden thuisbehorende vloot kwamen, evenals vorige jaren, vele vissersvaartuigen uit andere plaatsen, t.w. Arnemuiden, Breskens, Delfzijl, Enkhui zen, Goedereede, Harlingen, Den Helder, Katwijk, Monnikendam, Oostdongeradeel, Ouddorp, Scheveningen, Stellendam, Ter- munten, Texel, Tholen, Urk, Usquert, Vlaardingen, Volendam, Werkendam, Wie- ringen, Zoutkamp en Zwartsluis de ha vens van het Staatsvissershavenbedrijf binnen. Donderdagavond, 8 oktober te acht uur zal in de Goede Herderkerk aan de Vel- serduinweg in IJmuiden een bidstond wor den gehouden voor de Actie Antwoord '64 van de negen samenwerkende kerken. Behalve de vele medewerkers aan deze actie in Velsen worden ook zij, die voor deze actie belangstelling hebben, in deze bidstond verwacht, waarin de oud-katho lieke pastoor J. C. M. Keman, secretaris van het landelijk comité Kerkbouwactie Antwoord '64 verschillende mededelingen zal doen met betrekking tot deze actie in de gemeente Velsen. In deze bidstond zullen voorgaan ds. Joh. Gerritsen, Nederlands hervormd predikant en pastoor A. J. Glazemaker van de oud- katholieke St. Engelmundusparochie, ter wijl voorts ook enige contactpersonen uit de verschillende kerken aan deze bidstond zullen medewerken. Advertentie met honderden guldens JUBILEUMVOORDEEL 24.50 2 pers. 120 x 190 ƒ148.— BERGMEUBELS 228.- EETKAMER-TAFELS met extra tuimelblad EETKAMER-STOELEN (met skai of stof) LOSSE FAUTEILS 15 cm. dikke POLYETHER-MATRAS 1 pers. 80 x 190 98.—r 9 cm. dikke POLYETHER-MATRAS 1 pers. 80 x 190 54.50 GESTIKTE DEKEN 1 pers. 140x200 16.95 Extra grote maat 2 persoons: LUXE GESTIKTE DEKEN: 1 pers. 140x200 17.95 LUXE GESTIKTE TERLENKA DEKEN 1 pers. 140x210 29.50 (extra lang) ZUIVER WOLLEN DEKEN Normaal 1 pers. 150x220 54.90; Terienka vitrage, 90 cm breed, per meter Vitrage met geborduurde rand, 195 cm hoog, per meter Overgordijnstof, partij aanbieding p. m. 3.95. Ver beneden de waarde Handweef tafelkleed ƒ17.95 Vast tapijt 130cm breed. Normaal 37.50 p. m. NU 29.50 p. m. Plastic vloerbedekking 200 cm br. in 2 kwaliteiten, respectievelijk 9.95 of 6.95 per meter Stercocos als vast tapijt; 100 cm breed p. m. 10.75 Sisaltapijt; 100 cm br. Normaal ƒ8.29 p.m. NU p.m. 7.40 2 pers 160 x 200 180x215 2 pers. 180 x 215 2-pers. 180x215 NU In de woonark „Trio" liggende in de Houthaven van Amsterdam waar zijn ge zin na het plotselinge zinken van het bin nenschip „Wuta" dinsdagochtend in de derde Rijksbinnenhaven in IJmuiden voor lopig onderdak heeft gevonden bij zijn schoonzoon en dochter zegt schipper E. Venema: „Nee, het is me een raadsel hoe het gekomen is. Zo sta ik met mijn zoon Thomas naar het laden te kijken en zo begint het schip te zinken. We hoorden wel een klap alsof er een kabel sprong maar een scheur of binnenstromend wa ter hebben we niet gezien. Daar hadden we geen tijd voor. Thomas rende al naar de roef waar mijn vrouw en de jongste kinderen van acht en zes jaar nog sliepen. Mijn oudste zoon van drieëntwintig was ook aan boord maar die heeft zich zelf kuryien redden. Met ons allen zijn we toen in de vlet gesprongen en naar de wal ge roeid. Binnen tien minuten was er alleen nog maar het bovenste stuk van de mast boven water te zien." De 47-jarige schipper „Mijn leven lang heb ik gevaren, waarvan bijna vijf entwintig jaar als schipper en nog nooit is er maar iets met mijn schip misge gaan' schudt niet begrijpend het hoofd. „Ach ja," zegt hij, „de Wuta, dat betekent wacht uw tijd af, was geen nieuw schip. Het is in 1912 in de vaart gekomen. Drie jaar geleden heb ik het gekocht. Ik ver voer alles wat ik maar als lading krijgen kan. Die dinsdag in IJmuiden waren we Advertentie bezig met de overslag van rollen staal plaat. Ik heb dat al zo vaak gedaan en nog nooit is er iets misgegaan. Aan het verkeerd stouwen van de lading kan het vast niet gelegen hebben." Zijn 21- „Er zat al zend ton de breuk geluk dat scheuren, der en de reiken". jarige zoon Thomas beaamt dit. ruim zevenhonderd van de dui- in de ruimen," zegt hij. „Waar is ontstaan weten we niet. Een het schip niet bij de roef is gaan Dan hadden we misschien moe kinderen niet meer kunnen be- Met het verlies van zijn schip is de heer Venema met een klap ook zijn broodwin ning kwijt. Hij zegt: „We moeten afwach ten op het onderzoek van de verzekering. Misschien dat het schip nog gerepareerd kan worden anders zal ik naar een ander moeten uitzien. De Wuta was wel verze kerd maar dit soort dingen kost je toch altijd geld. Zo ben ik ook mijn hele in boedel kwijt. Bij elkaar is dat een schade van tussen elf- en dertienduizend gulden. Maar dat zijn allemaal maar materiële dingen. Gelukkig zijn er geen mensenle vens te betreuren. Dat heeft toch maar een haartje gescheeld. Ik hoop het nooit meer mee te maken." Vanmorgen is een begin gemaakt met het bergen van de 730 ton staalplaat uit het gezonken binnenschip. Daarna zal de „Wuta", die 75 meter lang en 10 meter breed is, met behulp van een bok worden gelicht. Daarna pas zal de oorzaak van het plotselingen vergaan van het schip kun nen worden vastgesteld. Schipper E. Venema (rechts), wiens binnenschip binnen tien minuten in de derde Rijksbinnenhaven in IJmui den ten onder ging, heeft tijdelijk onderdak gevonden op de ark van zijn schoonzoon in de Amsterdamse Houthaven. Geheel links staat zijn 21-jarige zoon Thomas die zijn moe der en broertjes wekte om het vege lijf te redden. s o s VOOR BETERE MEUBELEN IN ELKE PRIJSKLASSE Plein 1945 no. 2 - IJmuiden - Telefoon 8089

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7