Harwichboot redt veertien Duitse schipbreukelingen Franse boeren verhogen zelf de melkprijs Feest in de klas door schoolradio van NCRV Het verlanglijstje van de drie confessionele Kamerfracties Belastingverlaging bovenaan Ital-gebouwencomplex in Wageningen geopend HOEST? Opvarenden Maria Althoff in 10 minuten aan boord genomen Beatletherapie Zeventienduizend havenarbeiders in Engeland staakten Aannemer klaagt aanstichter van staking aan V Militair schandaal in Zwitserland Rajakowitsch nog dit jaar berecht DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 13 HERENONDERGOED INTERLOCK Drie prijsvragen en jubileumkrant met attracties verkoudheid? keelp GROENE KRUIS HOESTBONBONS Kernreactor heeft 3.7 miljoen gekost Griekse prins Peter betuigt spijt Beeldstroken Vervolgonderwijs Twee uur nadat zij uit de zeer ruwe zee waren opgepikt zijn veertien Duitse schipbreukelingen gisteravond om kwart voor zeven in Hoek van Holland aan land gebracht door niet minder dan de dagboot van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", die van Harwich op weg was naar Hoek van Holland. De „Prinses Beatrix" vernam gister middag even voor vier uur het noodsein van de kleine Duitse vrachtvaarder „Ma ria Althoff". Dertien mijl was de mailboot van de kustvaarder, die in de ruwe zee gevaarlijke slagzij had gekregen, verwij derd. Kapitein Klaas Kikkert, die kapi tein Dirk Ouwehand verving omdat deze met verlof was, zette onmiddellijk koers naar de opgegeven plaats, nam uitgebreide maatregelen om de Duitsers te redden, haalde hen, bijgedraaid liggend, binnen tien minuten aan boord, zette onmiddellijk koers naar de Waterweg en liep precies op de vastgestelde tijd binnen. Een fraai staaltje van „op tijd varen". Advertentie sterk en degelijk lange pantalon m. 5 5.35 borstrok k. mm. 5 ƒ4.70 hemd k. mm. 5 5.50 Een grote keus in JAEGER-MOLTON-HALFWOL en WOLLEN kwaliteiten JENSEN Paarlaarsteeg HAARLEM LONDEN (AP) Britse verpleeg sters hebben een beroep gedaan op een der Beatles, Ringo Star, om zijn amandelen te laten knippen. „Anders", zo zeiden zij, „zullen wel licht hele horden kinderen zich tegen de operatie verzetten". De hartekreet is afkomstig uit het Whittingtonziekenhuis te Londen, waar „Beatletherapie" deel uitmaakt van de normale behandeling in de kinderafde ling. Op de muren en de plafonds van de kinderzaler. en zelfs in de operatie kamer zijn enorme afbeeldingen van het dolle viertal geschilderd. „Ze kalmeren de kinderen", zei een verpleegster. „Doktoren vragen de kinderen, ter wijl zij hun injecties geven, die Beatle aan te wijzen voor wie zij de meeste sympathie hebben. Het helpt echt om ze rustig te maken". De zustér vervolgde: „Het kan een verschrikkelijke ervaring voor kinderen zijn, naar een narcosekamer te worden gereden die vol vreemde gemaskerde figuren en angstaanjagende instrumen ten is. Maar de meeste kinderen ken nen de Beatles en houden van hen en die afbeeldingen helpen, hen gerust te stellen". De verpleegsters zijn bezorgd, omdat Ringo Star bij zijn terugkomst van een tournee in de V.S. heeft gezegd, dat hij tonsilitis (amandelontsteking) had en zich zou laten opereren. Nu zegt hij echter dat hij het nog niet weet, om dat het wegnemen van zijn amandelen aan zijn stem misschien „het specia le karakter zal ontnemen". De woordvoerdster van de zusters zei: „Wij zien moeilijkheden in het ver schiet. De kinderen zullen misschien zeggen: „Ringo laat zijn amandelen niet wegnemen, ik ook niet". De veertien Duitsers van de kleine dui zend ton metende vrachtvaarder „Maria Althoff" moesten in een ruwe zee, waarin de golven tot vijf meter hoogte opliepen, hun schip verlaten in kleine sloepen. Het was nog dag, maar het zou zo lang niet meer duren. Achter een drijfanker kon den ze de sloepen met de koppen op de aanstormende golven houden en dat is vermoedelijk hun behoud geweest. Zij waren er onkundig van dat hun noodsein was gehoord en dat verscheidene schepen op weg waren naar de plaats die zij hadden opgegeven, maar binnen een uur zagen zij de hulp opdagen. Ze roeiden hun sloepen onder de hoge scheepswand van de „Prinses Beatrix" en helpende handen haalden hen een voor een binnen boord door een zogenaamde break-door, een deur in de scheepswand. De „Maria Althoff" was dinsdag in de LONDEN (AFP) Gisteren zijn in Lon den, Hull en Liverpool ongeveer 17000 ha venarbeiders een staking begonnen. Ze eisen meer loon. Door deze wilde staking, die een dag duurt, is een honderdtal sche pen getroffen. De vertegenwoordigers van de vakverenigingen, waarvan de 65.000 Engelse havenarbeiders lid zijn, hebben besloten de door de werkgevers aangebo den loonsverhoging van ruim zeven gul den per week van de hand te wijzen. De vakverenigingen eisen tweemaal zoveel. Op 13 oktober beginnen de nieuwe on derhandelingen. In afwachting van het re sultaat hiervan hebben de vakbondsleiders besloten nog geen staking af te kondigen. loop van de dag met een lading graan van Fécamp in Noord-Frankrijk vertrokken naar een Poolse haven. „Het was omstreeks drie uur", vertelde kapitein Wziontek, „toen achter elkaar drie zware zeëen van achter inkwamen en over het schip spoelden. Ineens kreeg de „Maria Althoff" zware slagzij over bakboord en het schip herstelde zich er niet van. De slagzij bedroeg tussen de 40 en 50 graden. Toen ik zag dat de bak boordsloep al in het water kwam te han gen en de zeëen er met geweld tegen sloe gen, heb ik order gegeven het schip te verlaten". v Kort na de redding heeft de sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst een trosverbinding op de „Maria Althoff" kunnen aanbrengen, en het schip naar de Waterweg kunnen brengen. De Rotterdamse aannemer J. van der Vorm heeft bij de officier van Justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend tegen een van de leden van het bouwvakactieco mité, die hij als hoofdaanstichter be schouwt van de staking die nu bijna drie weken geleden uitbrak bij de bouw van torenflats met in totaal 510 woningen in Amsterdam-West. De aannemer is van mening dat de man zich door aan te zetten tot een staking met het doel betaling van zwarte lonen af te dwingen schuldig gemaakt heeft aan het uitlokken van een misdrijf. De 120 bij de staking betrokken bouw vakarbeiders zijn door het aannemingsbe drijf n.v. Van der Vorm gedagvaard om volgende week dinsdag in kort geding voor de president van de rechtbank te Am sterdam te verschijnen. De eis van hun werkgever is onmiddellijke hervatting van het werk. (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon het hoofdbestuur van de Franse boerenfederatie, dat giste ren in Parijs bijeenkwam, in gedecideer de termen heeft aangekondigd dat de strijd tegen de regering tot het bittere einde zal worden voortgezet, zijn er toch wel enkele symptomen, die doen veron derstellen dat de melkoorlog na drie we ken wat aan het verlopen is. In 28 van de ruim negentig departemen ten hebben de boeren de melkleveranties weer hervat. Niettemin is het moment voor de regering toch nog allerminst ge komen om overwinningsbulletins te publi ceren. Want in meer dan de helft van de departementen, waar nu melk te koop is, hebben de boeren hun prijzen eigenmach tig en dus illegaal verhoogd. Men kas dus hoogstens spreken van een wapenstilstand, een wapenstilstand echter waarbij de boeren de regering de hand schoen hebben toegeworpen, die zij moei lijk kan laten liggen. Vrijdag zal de mi nister van Landbouw, Pisani, het woord voeren in het Parlement. Het is echter niet waarschijnlijk dat hij enige beslissing zal kunnen aankondigen, nu generaal De Gaulle buitenslands vertoeft. In Parijs heeft zich intussen op het so ciale front gisteren weer een kleine scher mutseling voorgedaan toen de taxichauf feurs hun eisen tot tariefsverhoging met een demonstratie op de Place de l'Opéra kracht bij wilden zetten. Doordat in de vroege avonduren, toen de protestactie op het programma stond, het centrum van Parijs echter altijd potdicht zit, werd de betoging van de taxichauf feurs, zo te zeggen, in de kiem gesmoord. Zij hebben echter laten weten dat ze het bij deze eerste mislukte actie niet zullen laten. (Van een onzer verslaggevers) Vijfendertig jaar verzorgt de Nederlandse Christelijke Radio-Vereniging vanuit haar protestants-christelijke levensbeschouwing de schoolradio. Dat geeft feest in vele honderden schoolklassen, een feest dat de komende maanden door zeker 60.000 meisjes en jongens wordt meegevierd. Zjj hebben allemaal als deelnemertjes aan de NCRV-schoolradio allemaal de speciale feestkrant gekregen. Die vertelt hun in geuren en kleuren, wat die feestende schoolradio van de jubilerende NCRV die bestaat namelijk veertig jaar allemaal voor hen in petto heeft. Dat is niet weinig. De leerlingen van de hoogste klassen, de vijfde en zesde klassers dus, krijgen hun „feest op de zender" maandag negen november. Dan is er voor hen een hoor spelwedstrijd. Ze moeten proberen de ge luiden te raden die via de luidspreker op school komen. Dat is nog maar het begin van hun feest. Ze kunnen ook gaan proberen, alleen of samen, een hoorspel te maken. Dat mag tien minuten duren. De beste inzendingen zullen door hun eigen NCRV-schoolradio worden uitgezonden. Eerste prijs in deze wedstrijd: een schoolreis van drie dagen. Tweede prijs: een schoolries van twee da gen. Bovendien is er een individuele prijs: een transistorradio. Maandag zestien november is er een uit zending over Nederlandse klederdrachten. Dat is de introductie voor de speciale beeldstrook over dit onderwerp die de NCRV heeft laten maken. De jongelui van de hoogste klassen mogen aan de hand van de uitzending èn de strook uitkienen aan welke zes plaatsen zij per radio een bezoek hebben gebracht. Prijzen: transis torradio, honderden boeken en.drie Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk! leerlijkl V. (Van onze parlementaire redacteur) Nu de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer in eerste termijn voorbij zijn kunnen de verlang lijstjes van de drie confessionele fracties als volgt worden samengevat: K.V.P.: Belastingverlaging op 1 januari *965 ad 300 miljoen of op 1 juli 1965 ad 500 miljoen; kinderbijslag kleine zelfstan digen; optrekking van de grens met 1000 tot 5000 gulden per jaar; verhoging van de A.O.W.-uitkeringen met 100 per jaar; verlichting van de premielast voor kleine zelfstandigen; aanpassing van de uit keringen aan de kosten van levensonder houd vooraf in plaats van achteraf en „aandacht van de regering" voor de pre mieverzwaring door verhoging van de premiegrens 12.000 gulden per jaar. A.R.P.: Steun aan deze wensen van de K.V.P. De belastingverlaging zal .vooral gebruikt moeten worden voor verhoging van de belastingvrije voet en verlichting voor de laagste inkomens. Invoering van de premiegrens van 12.000 gulden voor de A.O.W. op het tijdstip van de belasting verlaging. C.H.U.: Belastingverlaging niet later dan 1 juli 1965. Tot aan de invoering van de belastingverlaging moeten de premies voor de sociale verzekeringen voor 150 percent fiscaal aftrekbaar zijn. Totaal zestien sprekers hebben bij de algemene beschouwingen het woord ge voerd. Gisteren sprak de heer K i e f t (A.R.) zijn ongerustheid uit over de snelle groei van de overheidsbesparingen ten koste van de particuliere besparingen. Hij vond dat de regering zo snel mogelijk de bezitsvorming moet bevorderen. Als Nederland zo doorgaat zal de overheid overwegende invloed krijgen op alle ter reinen des levens, waardoor zijns inziens particuliere initiatieven kunnen worden doodgedrukt. Hij stelde de regering voor om bij vervroegde invoering van de be lastingverlaging gebruik te maken van waardepapieren met oplopende rente. De financiële specialist van de C.H.U. drs. Van der Mei, betwijfelde of de regering in 1965 het gewenste economische evenwicht zal bereiken. Hij vroeg zich ook af hoe de regering het aangekondig de loonbeleid wil verwezenlijken. De heer P e s c h a r (P.v.d.A.) vond dat de rege ring moest breken met het starre kader waarin zij de stijging van de overheids uitgaven wil passen. Eigenlijk is dat al gebeurd, meende hij, want de regering boort nieuwe bronnen van inkomsten aan. Ir. Van Dis (S.G.P.) sprak over de economische situatie van de middenstand en zei „Het heeft er veel van dat wij een kabinet onder de hertog van Alva hebben inplaats van onder mr. Marijnen". Zijn grootste zorg was „de verroomsing van de E.E.G. „De paus heeft een nuntius bij de E.E.G. aangesteld en nu wordt het heilige roomse rijk hersteld", zo onge veer was zijn redenering. De heer Harmsen (Boerenpartij) had het voor al gemunt op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. „Een doodgeboren kind je, dat de regering met alle geweld in leven wil houden", was zijn wonderlijke conclusie. De heer Jongeling, (G.V.P.) hield een pleidooi voor de waardevastheid van de gulden, volgens hem het enige middel om uit de impasse te komen. Hij vond dat de regering van Nederland niet „een mooie grote consumptieteriV' moet maken maar het land moet ontwikkelen en hulp moet geven, ook en vooral aan Suriname. De heer Peschar was de laatste 'van de zestien sprekers die het woord voerden bij de eerste termijn van de algemene be schouwingen. Vanmorgen antwoordt de re gering (zie pagina 1). In de staatsbossen bij Wageningen is vanmiddag het gebouwencomplex van de associatie Euratoom-ITAL officieel ge opend. De stichting ITAL, instituut voor toepassing van de atoomenergie in de landbouw, is in 1957 opgericht. Het com plex is ontworpen door het architectenbu reau Hamerpast en De Gruijter in Arn hem. Het instituut beschikt over verschillende stralingsbronnen, waarvan de grootste, spectaculairste en duurste de kernreactor is. Van de dertien miljoen gulden, die het hele complex met inbegrip van technische installaties heeft gekost, komt 3,7 miljoen voor zijn rekening. Deze reactor is voor honderd percent een Nederlands produkt. Hij werd ontworpen door het reactorcen trum Nederland en gebouwd door de Ne derlandse industrie. Het is een van de zeer weinige reactoren ter wereld die speciaal werden ontworpen voor het bestralen van grote hoeveelheden biologisch materiaal onder volledig beheerste omstandigheden. Op drie verschillende manieren wil Euratoom-ITAL de radio-activiteit nuttig maken voor landbouw en voedselvoorzie ning: door verandering van erfelijke eigen schappen van planten door gebruikma king van radio-isotopen, die het mogelijk maken de gang van bepaalde stoffen door bodem of plant te volgen door conserve ring van levensmiddelen met behulp van straling. Het ITAL heeft een proeffabriek ontwor pen voor het bestralen van voedingsmid delen op semi-industriële schaal. In de Ver. Staten is voor de commerciële ver handeling van verschillende op deze wijze geconserveerde voedingsmiddelen reeds goedkeuring verleend. Een ander belangwekkend aspect van het ITAL-onderzoek betreft de plantenverede ling door het beheersen en versnellen van het natuurlijke proces van genetische ver anderingen. De ontwikkeling van het on derzoek wijst erop dat het mogelijk moet zijn met een geringe straling een extra groei te stimuleren met een hogere op brengst als gevolg. Verder bestaat er de mogelijkheid voor meer variaties in de bloementeelt. In Amerika en Zweden zijn als gevolg van deze veredeling reeds nieuwe gewassen aan de markt. Aan het einde van de openingsplechtig heid onthulde de voorzitter van de Eura toom-commissie, dr. P. Chatenet, vanmid dag op het middenterrein van het nieuwe BERN (Reuter) Het Zwitserse par lement heeft woensdag de reorganisatie geëist van het departement van Militaire Zaken, dat wordt beschuldigd van het ver keerd berekenen van de aanschaffings- kosten van honderd Franse Mira'ge-straal- jagers. De Zwitserse „eerste kamer" nam dit be sluit nadat president Ludwig von Moos een verandering in de Zwitserse legertop had bekendgemaakt. De stafchef van het leger had zijn ontslag aangeboden en de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten was uit zijn functie ontheven. De Kamer besloot unaniem de aankoop order voor de „Mirages" terug te bren gen van honderd tot 57 toestellen. In een verslag wordt aangedrongen op scherpere parlementaire controle op de activiteiten van de militaire departemen ten. President Von Moos deelde mee dat de stafchef, kolonel Jakob Annasohn, had aan geboden heen te gaan. Men had hem ech ter gevraagd nog aan te blijven ter hand having van de continuiteit. Kolonel Pri- mault, de bevelhebber van de luchtstrijd krachten, was uit zijn functie ontheven wegens „tekortkomingen". Twee andere hooggeplaatste officieren, leden van een studiegroep in verband met de aankoop van vliegtuigen, waren volgens president von Moos niet meer in deze groep werk zaam. ATHENE (Reuter) - Prins Peter van Griekenland heeft gisteren in Athene ge zegd dat het hem spijt „aanleiding te heb ben gegeven tot misverstanden". Hij is van mening dat zijn verklaring van zon dag, waarin hij onder meer de Griekse koningin-moeder Frederika ervan beschul digt tweespalt te hebben veroorzaakt in het Griekse koningshuis, voor politieke doeleinden is gebruikt. Prins Peter zei prijzende woorden over koning Konstan- tijn en koningin Anne Marie. Hij hoopte dat alle kwesties geregeld zullen worden, „wanneer de koning de tijd gekomen acht voor een gesprek met mij." complex een door de beeldhouwer Chr. Elf- fers vervaardigd plastiek. Voordien had staatssecretaris De Block herinnerd aan het belangrijke aandeel dat dr. S. L. Mans- holt, nu vice-voorzitter van de Europese commissie, toen minister van Landbouw, heeft gehad in de totstandkoming van het instituut. schoolriezen voor de beste groepen. De vierde en vijfde klassers krijgen zo'n zelfde wedstrijd. Hun uitzending gaat vrij dag dertien november de ether in. Hun speciale beeldstrook is dan reeds op de school. Ook voor hen is er een transistor radio en zijn er schoolreizen voor de beste groepen. De krant presenteert voorts twee kleurplaten en een kanjer van een jubi leum-puzzel. Daarmee zijn voor de goede en vlugge inzendertjes boeken te winnen. Vier jaar nadat de BBC met de school radio was gestart, zette de NCRV de eer ste voorzichtige en uiteraard wankele schreden op dit moeilijke pad. Dat was in 1929. Zij was de eerste Nederlandse om roepvereniging die de sprong waagde. Een sprong, omdat men nauwelijks over radio ervaring beschikte en, ondanks veel goe de wil, op het bijzondere terrein van de schoolradio in het eigen land ware pio niersarbeid moest gaan verrichten. 35 jaar brachten een schat van ervaring. De ra dio deed haar intrede in de Nederlandse lagere school. Daarna volgde de bandre corder, de film, de platenspeler, en zeer onlangs de televisie. De schoolradio heeft al die „concurren tie" glansrijk doorstaan. Zij maakte een revolutionaire ontwikkeling door. Aanvan kelijk volstond zij met de presentatie van de stof door een docerende stem. Die wat saaie weg werd verlaten, toen men tech nisch de mogelijkheid kreeg de presenta tie aanzienlijk te verlevendigen door het onderwerp in hoorspelvorm in de klas te brengen. Een belangrijke stap was het le veren van beeldstroken over bepaalde on derwerpen die via de schoolradio konden worden behandeld. De moderne opvatting van de schoolra dio is dat de uitzending alleen tot doel heeft een bepaald onderwerp in de klas te in troduceren. Via beeldstrook en lesboekjes dient de onderwijskracht de instructie voor zijn rekening te nemen. De man (of vrouw) voor de klas blijft de centrale figuur. In de loop der jaren liet de NCRV-school radio meer dan driehonderd beeldstroken, vele gekleurd, vervaardigen. Honderden scholen in Nederland beschikken daardoor over een strokenarchief waarvan bij het onderwijs een zeer dankbaar en nuttig ge bruik wordt gemaakt. De afdeling schoolradio van de NCRV staat voor een nieuwe fase in haar histo rie. Zij heeft een enquête laten houden over de mogelijkheden die schoolradio zou kunnen hebben voor het vervolgonderwijs. Het resultaat van dat onderzoek is dat zij zo spoedig mogelijk wil beginnen met ra dio-uitzendingen voor de uloscholen en het nijverheidsonderwijs voor meisjes en jon gens. De schoolradio-afdelingen van de NCRV en de KRO en de Nederlandse schoolradio voor het openbaar onderwijs gaan samen volgend jaar speciale aandacht besteden aan het feit dat Nederland dan twintig jaar geleden werd bevrijd. Daarvoor werd een lesprogramma samengesteld. De voorbereidingen ervoor zijn vrijwel vol tooid. De gezamenlijke schoolradio-organi saties hopen daarmee haar bijdrage te le veren in 't wekken van begrip voor de be tekenis van de democratische vrijheden die in ons land voor alle burgers bestaan en voor het behoud waarvan in de oorlogs jaren zovelen hun leven lieten. WENEN (Reuter) Dr. Erich Rajako witsch, een van de naaste medewerkers van Adolf Eichmann, zal half december voor een Weense rechtbank terechtstaan. Hij wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan de uitroeiing van 110.000 Neder landse joden. De ex-S.S. „Hauptsturmführer" die in september 1941 door de chef van de Duitse Veiligheidsdienst, Heydrich, naar Neder land werd gezonden dook na de oorlog in Milaan op, waar hij onder de schuilnaam Enrico Raja woonde. De 59-jarige Rajakowitsch bevindt zich na een vlucht via Zwitserland en Duits land sedert 1963 in Wenen in voor arrest.- Hij had zich daar bij de justitiële autoriteiten aangemeld „om zijn onschuld te bewijzen". Men verwacht dat het pro ces twee tot drie weken zal duren. Advertentie MARGRIET is méér dan een blad alleen. MARGRIET is een goede vriendin voor iedere vrouw. Een, die mee werkt en mee winkelt. Die deelt in zorg en vreugd. Han dig, vrolijk en... bij de tijd. Kijk maar waar ze volgende week weer mee aankomt! m a rg l"iet is véél gezelligerwant Ik zou zo graag... „Ik zou zo graag eens met een echte straaljager de lucht in wil len". schreef een huisvrouw aan Margriet. Haar wensdroom werd vervuld. Een wild avontuur om in Margriet méé te beleven! Kijk voor u koopt Gaat U zich dit seizoen iets nieuws aanschaffen? Kijk dan eerst even in Margriet, want de mode-redaktie heeft de markt voor U verkend. Juist voor de grote maten is er veel nieuws! Zo groeit de liefde Over de liefde, het grote raad sel en de grote rijkdom van het leven, spreekt Margriet beslist niet het laatste woord. Maar in dit bijzondere artikel spreekt zij wel over zaken die U raken! Helemaal jong! Rob de Nijs en The Lords lan ceren in Margriet de nieuwste maak-'t-zelf mode voor tieners en twens. Unieke pagina's voor het plakboek en... knippatronen om zo in weg te dansen. Yeah! Dit zijn, zo maar gekozen, vier fijne verrassingen uit het vele dat MARGRIET U volgende week - en iedere week daarnal - te bieden heeft. Zet Uw naam op deze bon en ontdek zelf dat het waar is, wat U anderen zo vaak hoort zeggen: „Ik lees Margriet, want... MARGRIET IS VEEL GEZELLIGER!" El jVI Schrijf mij in als abonnee van MARGRIET 45 cent per week. Deze bon duidelijk invullen, in open en velop met 7 ct post zegel opsturen naar MARGRIET, postbus 245 Amsterdam. U ontvangt dan om gaand 't nieuwe num mer van MARGRIETI NAAM: STRAAT: PLAATS: Gil 4

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13