Amsterdamse plannen voor ruimtelijke ordening in Noordzeekanaalgebied „Over buitenhaven bij IJmuiden valt nog geen zinnig woord te zeggen" HET WEER m Schipbreukelingen gered UITGERUST! DRAKAGELLS3 Bestaande streek plannen vertonen geen samenhang Bufferzones in industriecentra Noordzeekanaal DWS ronde verder in voetbalstrijd om Europa Cup Marijnen: belasting niet omlaag en ens LAATSTE NIEUWS Uitgeslapen? néén... 49e JAARGANG NUMMER 284 DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 m m mmw mmmmm iiiÉ;üï smwmi NIEUWE 1965 Firma Flinterman Aeé MORRIS 'iefore ifou êuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Nog kans op een bui Ruimte beperkt Automobêelbedr. Velserbeek n,v. Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep Hoogovens biedt op Lohuizen pagina 19 In de krant van heden: Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrmn'rlen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije \-v IISSEfcWfl* HAARLEM wees* Su.'* :.gx< Door de toeneming van de bevolking, werkgelegenheid, behoeften aan recreatie, verkeer en vervoer zal het Noordzeekanaalgebied snel verstedelijken. Ter voorkoming van het daarbij dreigende gevaar van een eenzijdige, mogelijk zelfs chaotische ontwikkeling is het noodzakelijk, dat voor de gehele streek rond het Noordzeekanaal en het IJ een plan wordt opgesteld, dat planologisch een geheel vormt en waarin alle behoeften van de samenleving recht wordt gedaan. In een dergelijk gewestelijk structuurplan moet worden gestreefd naar even wicht in de onderscheidene behoeften en naar een gezonde stedebouwkundige verhouding en relatie tussen de grote woon- en werkgebieden enerzijds en de open ruimte anderzijds. Het bekken van het Noordzeekanaal is een van de pijlers waarop de economie van Nederland steunt. Daarom moet in het plan profijt worden getrokken van de potentiële mogelijkheid die het kanaal biedt. Dit betekent dat in principe langs beide oevers terreinen van voldoende diepte moeten worden gereserveerd voor havenuitbreiding en industrie. Op deze wijze is voor havendoeleinden een uitbreiding mogelijk van rond 4500 ha terrein en water. Bij een normale ontwikkeling van het havengebied zullen de in de vastge stelde of in voorbereiding zijnde uitbreidingsplannen ontworpen woongebieden voldoende zijn voor de huisvesting van de toegenomen bevolking. Bij een snellere groei van het aantal arbeidsplaatsen zullen echter, om aan de grotere vraag naar arbeidskrachten te voldoen, op grotere afstand woongebieden tot ontwikkeling worden gebracht. Voor het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal is een strook van 3 km diepte gedacht bestemd voor havendoeleinden. Door twee insteekhavens wordt het gebied voor zeeschepen toegankelijk gemaakt. Bij het ontwerpen van het wegenstelsel moet worden gelet op de belangen van enerzijds het doorgaande verkeer over grotere afstanden en anderzijds op een goede ontsluitingsmogelijkheid van het te verwachten omvangrijke haven en industriegebied. In oost-west-richting zijn ten dienste van de verbinding tussen Amsterdam enerzijds en Haarlem en IJmond anderzijds ten zuiden van het Noordzeekanaal twee wegen geprojecteerd, te weten de nieuwe rijksweg 5 ter vervanging van de bestaande Haarlemmerweg en een regionale verbinding ter vervanging van de bestaande Velserweg. Voor de spoorwegontsluiting zijn aftakkend van het knooppunt Sloterdijk twee banen ontworpen, te weten een baan in noordelijke richting ter ontsluiting van het gebied ten oosten van de Westhaven en een baan in westelijke richting ter ontsluiting van de gebieden ten westen van de Westhaven. Advertentie »OOOOOOOOOOOOOOOOCOOOXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Wij geven u kennis van de aankomst van de Utf SAAB-DEALER Zandvoortselaan 365 Telefoon 42212 Bentveld JOOOOOOOOOOOOOOOOÓOOOOOOOO ooooooooooooooo BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Krachtige tot matige westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De veertien opvarenden van de Duit se vrachtvaarder „Maria Althoff' zijn gisteravond zeer snel gered. Toen hun schip slagzij maakte, moesten zij in de boten gaan. Een drijfanker zorgde er voor dat zij de sloepen in de wind konden houden. Spoedig doemde de veerboot Prinses Beatrix op. Binnen 10 minuten waren de schipbreuke lingen in veiligheid op het grote schip, dat zonder vertraging in Hoek van Holland arriveerde. De foto toont de bemanning, met op de voorgrond in het midden de kapitein van de „Maria Althoff" de heer Wziontek. Zie verder pagina 13) Bovenstaande conclusies kunnen getrok ken worden uit de nota „De ruimtelijke ontwikkeling van de Amsterdamse haven gezien in westelijk verband", die de afde ling Stadsontwikkeling van de dienst Pu blieke Werken de,r gemeente Amsterdam voor de gemeenteraad heeft opgesteld. De nota zal het uitgangspunt vormen voor het overleg van Amsterdam met de betrokken gemeenten over de ruimtelijke ordening van het gebied rondom het Noordzeekanaal en het IJ. Zoals bekend is hebben Gedeputeerde Staten van Noord holland op 7 april van dit jaar een com missie ingesteld die een streekplan voor het Noordzeekanaalgebied zal ontwerpen. In de Amsterdamse nota wordt de ver wachting uitgesproken dat de verdere ontwikkeling van het gebied rondom het Noordzeekanaal en het IJ zich de eerst komende jaren zal voltrekken volgens de richtlijnen die in uitbreidingsplannen en streekplannen zijn vastgelegd. Hoewel in de bestaande plannen nog ruimte voor uit breiding van het wonen aanwezig is in de komende 20 jaar zal de bevolking van Noord-Holland naar schatting met onge veer een half miljoen zielen toenemen is deze ruimte toch beperkt. Met name is dit het geval voor de onmiddellijke omgeving van de grote kernen. In de verdere toe komst is te verwachten dat van de totale Nederlandse bevolking, die voor het jaar 2000 of onmiddellijk daarna op 20 miljoen wordt geschat, een belangrijk deel woon- en werkgelegenheid zal moeten vinden in Amsterdam en het omringende gewest. In een straal van 30 tot 40 km rond Amster dam zullen dan 3 a 4 miljoen mensen wo nen, een verdubbeling van het huidige aan tal. (Zie verder pagina 2) Advertentie Dealer voor IJmuiden, Veisen. Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271 Deze kaart laat zien hoe de afdeling Stadsontwikkeling van de gemeente Amsterdam zich de ruimtelijke op bouw van het Noordzeekanaalgebied en het IJ voorstelt. De grijze plekken zijn woongebieden, de geblokte ge deelten werkgebieden met daartussen de met cirkeltjes aangegeven groen gebieden. Het is duidelijk dat als de Amsterdamse visie werkelijkheid wordt Haarlem en Veisen nogal in de verdrukking komen. Het is duidelijk, zo wordt in de nota gezegd, dat bij de vele en sterke ruimte lijke behoeften het in omvang beperkte ge west rond Amsterdam snel zal verstede lijken. Het gevaar dreigt dat grote aan eengesloten stedelijke complexen zullen ontstaan, te vergelijken met Londen en het Roergebied, waarbij opchaotische wijze de woon- en werkgebieden in elkaar over gaan. In het rapport van de Commissie Westen des Lands is gesteld dat ter voor koming van een dergelijke ongewenste ont wikkeling tussen de steden zogenaamde bufferzones van minstens enkele kilome ters dienen te worden gelegd. In de Am sterdamse nota is zo'n bufferstrook aan gegeven ten westen van het Zijkanaal F ten zuiden van het Noordzeekanaal tussen Halfweg-Zwanenburg en 't Haarlemse in dustriegebied in de Waarderpolder. Voorts is een bufferzone gedacht tussen Heems kerk, Uitgeest en het Zaanse industriege bied bij Assendelft en Krommenie. Het Amsterdamse DWS heeft de voet balwedstrijd tegen Fenerbahce in Istan- boel met 1-0 gewonnen. Doordat DWS de eerste wedstrijd tussen beide ploegen, in Amsterdam gespeeld, met 3-1 had gewon nen is het eindresultaat van de ontmoe tingen in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen een 4-1 winst voor DWS. De ploeg gaat over naar de tweede ronde Advertentie L»doort Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Luidsprekers 4 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Topsy 10 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21, 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's DEN HAAG De regering acht het technisch, praktisch en conjunctureel on mogelijk een deel van de aangekondigde belastingverlaging, groot 1 miljard gulden, per 1 januari 1965 in te voeren. Zij acht het onjuist bij het nauwelijks op gang gekomen evenwichtsproces, per 1 januari reeds een nieuwe impuls van bijvoorbeeld driehonderd miljoen gulden te geven. Dit deelde premier Marijnen vanmorgen in de Tweede Kamer mee. Een toekomstvisioen van bevolkingsgroei en de daarmee samenhangende ontwikke lingen en vraagstukken oproepend zei de premier, dat regering en Staten-Generaal moeten trachten deze ontwikkeling in een goede koers te brengen. Een opmerking van de heer Schmelzer (K.V.P.) parerend over gebrek aan een „omvattende visie" van de regering en een te grote toespitsing in het materiële vlak, verklaarde minister Marijnen uitdrukke lijk, dat in het uitgangspunt van het kabi net uiteraard de mens centraal gesteld wordt. Hij wilde het verwijt van de heer Von deling (P.v.d.A.) over gebrek aan planning niet aanvaarden. De rijksoverheid heeft wel degelijk een planning, maar deze is moeilijk vergelijkbaar met bedrijfsplan ning, omdat met totaal andere grootheden en bovendien in overleg met de Staten- Generaal wordt gewerkt. De Raad voor Ruimtelijke Ordening uit de ministerraad, de Rijksdienst voor het Nationale Plan, interdepartementale lichamen, regionale organen, verenigingen en dergelijke werken gecoördineerd aan het beeld van de toekomst. Een volledige centrale planning zou zijns inziens een on juiste methodiek zijn. Dit hele samenspel leidt tot het concreti seren van het beleid en het verwezenlijken van projecten. Er is geen „uitgewerkt, geen nationaal „plan" op papier, maar het be staat wel in zijn veelheid van gecoördi neerde studies en adviezen, waaruit de visie op het geheel ontstaat, aldus mr. Marijnen. Buitenlandse politiek Over de buitenlandse politiek zei de mi- nister-president dat de regering een ont spanning in de verhouding tot de landen van het Oostblok zoveel mogelijk zal be vorderen in het besef, dat de mogelijk heden daartoe nog zeer beperkt zijn. Op vraagstukken van een eventuele mul tilaterale kernvloot, ging de premier niet in, omdat het ogenblik van een beslissing nog niet is aangebroken. Hij was ook zeer terughoudend over de doelstellingen van politieke samenwerking binnen de E.E.G. Een hernieuwde mislukking van een poli tieke unie zou wel eens een averechts ef fect kunnen hebben, zei hij. De regering is bereid ieder plan te bestuderen. Zij zal er echter voor waken, dat bij een uiteindelijke beslissing aan haar inzichten, geen geweld wordt aangedaan. Doelbewust wordt gestreefd naar ver dieping van de politieke consultatie binnen de NAVO. De premier betreurde het dat op grond van het Verdrag van Rome geen reële uitbreiding van bevoegdheden aan het Europese parlement kan worden gegeven. Hij vond het belangrijk, dat dit wèl gaat gebeuren, mede gezien de grote bedragen, waarmee de Europese organen werken. Hij achtte een verdragswijziging daarom nodig. (De vergadering duurt voort) Advertentie KOLEN, OLIE HAARDEN KACHELS Kennemerlaan ISO IJmuiden, Tel. S63S Inay at Khan Achter de sluier der bescheidenheid verbergt zich vaak de ijdelheid. Uit de Algemene Beschouwingen van de Tweede Kamer over Troonrede en Miljoe nennota heeft de regering deze keer, wat de sociaal-economische politiek betreft, al thans twee dingen duidelijk kunnen verne men: een groot deel van de Kamer wenst vervroegde verwezenlijking van de plan nen tot belastingverlaging en een nog veel groter deel is sterk gekant tegen het on gelukkige plannetje om voor het berijden van autosnelwegen „weggelden" te gaan heffen. Voorts bleken de wensen van tal rijke Kamerleden ook wel te gaan naar een nog wat hogere optrekking van de A.O.W.-uitkeringen. Maar buiten het so ciaal-economische terrein beperkten de meeste fractie-woordvoerders zich tot het aaneenrijgen van een aantal in de lucht hangende opmerkingen, waarvan de rege ring zich weinig zal aantrekken. Van „ora torisch vuurwerk" (een uitdrukking die vroeger naar aanleiding van dit jaarlijkse parlementaire evenement nog al eens werd gebruikt) is in 't geheel geen sprake ge weest. Misschien is het merkwaardigste facet van deze Algemene Beschouwingen nog wel het feit dat de vier regeringspartijen onderling aanzienlijk verschilden in hun reacties op het regeringsbeleid en in de wensen die zij daaromtrent hadden. Het scherpst geformuleerd was wel de eis van de K.V.P inzake vervroegde belastingver laging, een eis die zo gesteld was dat de regering bij niet-inwilliging ervan geen ka tholieke steun hoeft te verwachten voor haar plannen tot verhoging van andere las ten, inclusief het weggeld-plan. Daarmee zou laatstgenoemd plan dan wel de gena- destoot krijgen, want de P.v.d.A.-fractie, die bij monde van dr. Vondeling al heeft laten weten dat zij het „te gek om los te lopen" vindt, zal zich graag bij de andere tegenstanders ervan (die men zowel onder de regeringspartijen als bij de oppositie aantreft) aansluiten om het voorstel van de tafel te vegen. Wensen tot vervroegde belastingverla ging, respectievelijk tot voorkoming van verder uitstel daarvan, zijn ook door de protestants-christelijke woordvoerders ge uit, zij het dat de A.R.-fractieleider Smal- lenbroek daarbij een veel krachtiger geluid liet horen dan mr. Beernink van de C.H.U. De vierde regeringspartner, de V.V.D., zocht het meer in de wens tot handhaving van de voorgestelde omvang der belasting verlaging die geen cent kleiner mag worden, volgens mr. Geertsema dan in verlangens betreffende de datum van in gang. Hoewel de verschillen tussen de opvat tingen der regeringspartijen ten aanzien van het sociaal-economische beleid bij dit debat dus wel opvallend zijn geweest, be tekent dat bepaald niet dat er ook bij de regering interne verdeeldheid bestaat. Er zijn enkele punten waarop er een zekere mate van overeenstemming bestaat tussen de uitingen van de P.v.d.A. en die van één of meer regeringspartijen, maar van een politieke „flirt" met de grootste oppo sitiepartij is niets gebleken. Er bestaat bij geen van de leden der regeringscombina tie op het ogenblik behoefte aan een wer kelijk ingrijpende beleidsverandering en althans op het gebied van de financiële politiek en de budgettering maakt het ka binet zelf een overtuigende indruk van eensgezindheid. Misschien zal de regering op dit gebied bij de behandeling van de desbetreffend® wetsvoorstellen hier en daar wel een veer moeten laten vooral minister Van Aart- sen zal met zijn weggelden wel een harde dobber hebben maar het ziet er niet naar uit dat dit tot kritieke situaties zal leiden. Trouwens, deze Algemene Beschou wingen hebben ook niet de indruk gemaakt dat de Kamer in een bijzonder strijdlusti ge stemming is. Dat is op zichzelf wel jammer, want een beetje van dat voor malige „oratorische vuurwerk" zou wel nuttig zijn- om de publieke belangstelling voor de taak en het werk van ons parle ment wat te doen toenemen. De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1