DWS gaat over naar tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup ottgering DROSTE Na 3-1 overwinning Temming scoorde het enige doelpunt 1-0 zege in Istanbul Fenerbahce miste een strafschop IQ Sterk defensief AC Torino schakelde For tuna '54 uit 'n nieuw produkt 'n nieuw gebruik. in Amsterdam een Anderlecht moet nog eens tegen Bologna spelen Veertien winnaars van sporttoto Draversinterland tegen de Russen Europa Cup voor bekerwinnaars gesuikerde oploscacao Drink'n Cork Celtic niet in de tweede ronde Sportcentrum bij Sittardia-terrein DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 21 Fenerbahce Belg Hanon geblesseerd Tweede helft KWALITEITSREI NIGEN STOPPEN V oetbalkampioenschap 1970 in Mexicaanse hoofdstad Peter Post in Berlijn nog aan de leiding C droog beware* met DROSTE INSTANT Middenvoor Senol van Fenerbahce boog diep het hoofd, greep in een poging om zijn onbegrijpelijke misser te verklaren met weinig overtuiging naar zijn rechterbeen en keek verdwaasd naar de middenlijn, Senol was zojuist door de diepste ellende gegaan. Hij, de strafschopspecialist van de Turkse kampioenen, had achttien minuten voor het einde van de tweede wedstrijd tegen DWS, na alle reeds gemiste kansen ook de mooiste gelegenheid om zijn ploeg eindelijk de zo lang verwachte en ook wel verdiende voorsprong te bezorgen, niet benut. Na door zijn directe tegenstander Daan Schrijvers niet geheel reglementair van de bal te zijn gezet, had hij zelfs van elf meter door niemand gehinderd op het doel van Jongbloed mogen vuren. Maar ook vanuit deze unieke positie had hij de bal niet langs de Amsterdamse doelman kunnen jagen: Met een katachtige sprong had Jongbloed de bal weggetikt. Senol zag het gebeuren rondom nog slechts in een waas. Eigenlijk werd op dat moment, hoewel de stand nog altjjd 00 was, heel Fener bahce een geslagen ploeg. Na alle tegenslag in het eerste kwartier toen een succesje echt was verdiend, en de kansen, die ook daarna niet in doelpunten hadden geresul teerd, was dit de genadeklap voor de Turken. Zjj misten de kracht voor een slotoffen- sief, dat nodig was om alsnog de door DWS in de eerste ontmoeting bevochten 31 voorsprong weg te werken. Fenerbahce was uitgevochten, speelde zonder overtuiging verder en ging vjjf minuten voor het einde definitief knock out toen een hard schot van DWS-aanvalsleider Mos Temming pas door het net werd gestuit. Met deze 1-0 overwinning boekte DWS een enigzins geflatteerd resultaat. Fener bahce, knap combinerend op de harde, ka le grasvlakte van het met 45.000 rumoe rige toeschouwers gevulde Mithal Pasja stadion in Istanboel had lange tijd beter en overtuigender gespeeld dan de nerveu ze Nederlandse kampioensploeg. Voor DWS werd dit moeilijke duel voor het grootste gedeelte een ware afweerslag, maar zo'n strijdwijze wordt zelfs door de sterkste clubs toegepast in het harde Cup> voetbal. DWS moest wel verdedigen, want de Turken, die op het moeilijke terrein toch al duidelijk in het voordeel waren, groeiden met de steun van hun laaiend enthousiaste landgenoten tot ver boven hun normale vorm. Met kunst en vliegwerk en Temming de noodzakelijke dosis geluk hield DWS stand. Pas na een kwartier in de tweede helft groeiden de Amsterdammers tot vol waardige tegenstanders om vlak voor tijd nog verrassend de winst te grijpen. Zo iets gebeurt echter vaker. Toch maakte DWS woensdagavond geen grootse indruk. Naast sterke spelers met name Jongbloed, Flinkevleugel, Schrijvers en Israel had den de landskampioenen ook zwakke plek ken. Huub Lenz bijvoorbeeld heeft nauwe lijks iets goeds met de bal gedaan en ook van de andere voorwaartsen ging weinig liit, al maakte dreumes Jos Vonhoff na een zwak begin veel goed door hard wer ken. De ijzersterke defensie heeft DWS echter eens te meer op de been moeten houden. Reeds een uur voor de wedstrijd hing de spanning tastbaar in het Mithal-Pasja stadion. Grommend dromden de kijkers, van wie de eersten al enkele uren tevoren waren gearriveerd samen op de tribunes, wachtend op de helden van deze avond. Anderlecht, de Belgische voetbalkam pioen, die vorige week woensdag in Ant werpen met 1-0 van het Nederlands elftal won, heeft de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen nog niet bereikt. De Brussel se ploeg verloor woensdag in Bologna met 2-1 van de Italiaanse kampioen Bologna en omdat de eerste wedstrijd in Brussel in een 1-0 zege voor de Belgen eindigde, is een beslissingswedstrijd noodzakelijk ge worden. •Vooral in de eerste helft van de wed strijd in Bologna zijn de verhoudingen in het veld nogal gespannen geweest. De Ita lianen waren het meest in de aanval maar zij konden het niet tot doelpunten brengen. Na de hervatting, toen de sfeer in het veld wat gemoedelijker was geworden, ging dat wel. Eerst vond linksbuiten Pascutti na twaalf minuten uit een voorzet van rechts buiten Perani het net en na bijna een half uur werd het 2-0 toen een fraaie com binatie Pascutti - Tumburus - Nielsen door laatstgenoemde goed werd afgerond. An derlecht kon pas in de laatste minuut door rechtsbuiten Stockman, die een door Janich geretourneerde vrije schop van Jurion, in schoot, een beslissingswedstrijd forceren. De Noorse club Lyn uit Oslo versloeg de Finse vereniging Reipas woensdag avond in Oslo met 3-0. Reipas had de eer ste wedstrijd met 2-1 gewonnen, zodat Lyn door betere doelcijfers (4-2) overgaat naar de tweede ronde in het Europa Cup toernooi. Lyn had bij rust een 1-0 voor- iprong. Voor niet-Turken was de sfeer toen al bijzonder dreigend. Terwijl vuurpijlen re gelmatig de lucht inschoten en de door DWS-supporters meegebrachte sirenes met korte tussenpozen doordringend loeiden, barstten de duizenden Turken keer op keer zonder aanwijsbare oorzaken los in helse fluitconcerten, die een regelrechte aanslag op elk normaal ontwikkeld trom melvlies betekenden. De Turken schenen er echter hoegenaamd geen hinder van te hebben en toen honderden soldaten zich langs het speelveeld opstelden ten einde eventuele ordeverstoorders te stuiten, ble ken zij zelfs nog meer kabaal te kunnen produceren en wat belangrijker was ook te kunnen verdragen. Het was echter allemaal nog niets ver geleken met de taferelen, die zich afspeel den, toen de spelers hun intree maakten. Voor DWS was er naast bescheiden ap plaus, ook afkeurend geroep, dat zelfs zij het in verminderde mate aanhield, nadat de Nederlandse spelers bloemen in het publiek hadden geworpen. Fenerbahce oogstte ovaties van 45.000 landgenoten, die balanceerden op de rand van de hysterie. Het onmiddellijk erop volgende uit volle borst meegezongen Turkse volkslied, klonk als een serie knallende zweepslagen. Was het een wonder dat DWS nogal pa niekerig begon? Onmiddellijk na de af trap van middenvoor Temming moesten de Amsterdammers terug, ver terug zelfs. Via hun snelle buitenspelers Ogun en Aydin, van wie vooral de eerste een door lopend gevaar was, bouwden de atleten uit Istanboel aan gevaarlijke, o zo gevaar lijke aanvallen. Binnen twee minuten moest doelman Jongbloed tweemaal snel uitlopen om treffers te voorkomen. De laatste man van de Amsterdamse verde diging ..timede" bekwaam, liet een ziedend schot van middenvoor Senol tegen zijn borst stuiten en bracht seconden later zijn rechterbeen tijdig in de baan van een door Ogun geschoten bal. Intussen liepen de schaarse tegenacties van DWS voor de middenlijn vast, voor namelijk omdat de beide binnenspelers uit pure nervositeit geen bal goed konden ra ken. Fenerbahce kende geen zenuwen, uiter lijk althans niet. Terwijl golven van ap plaus van de tribunes rolden, rukten de in geel blauw gestoken Turken keer op keer op in de richting van Jongbloed, waarbij vooral hun goede baibehandeling opviel. Een schot kwam er echter te wei nig uit en wanneer de aanvallers, goed gesteund door hun halfspelers en zelfs door hun backs, al eens vuurden, was meestal de goede richting zoek. Na lange minuten van zware pressie na men de zaken voor DWS een gunstiger wending. Niet alleen ging de Joegosla vische scheidsrechter Serevic, die in het begin kennelijk geïntimideerd was geweest door het publiek, veel resoluter fluiten (nu ook tegen Fenerbahce) maar boven dien hervonden in de Amsterdamse defen sie stopper Daan Schrijvers en rechtshalf Rinus Israël als eersten hun zelfvertrou wen. Schrijvers demonstreerde dat door na elf minuten de met Birol doorgebroken rechtsbuiten Ogun te stuiten, waarna rechtsback Flinkevleugel eveneens van herstel blijk gaf door binnen zestig secon den tweemaal op de doellijn te redden. Uit dat alles blijkt overigens wel, dat DWS het bijzonder moeilijk had. Pas na zeventien minuten kwamen de Amsterdam mers voor de eerste maal tot een tegen stoot van betekenis. Temming vuurde ge jaagd naast uit een pass van Lenz, maar onmiddellijk trok Fenerbahce het initiatief weer tot zich. De Turken werden wat haas tiger in hun pogingen DWS te overrompe len en dat was wel te begrijpen, want de Amsterdammers begonnen zcih steeds hechter te groeperen. Zelfs kwam Fener bahce is ernstig gevaar bij een doorbraak van Lenz en dat alles maakte het pu bliek ook meteen wat rustiger. Tien minuten voor rust volgde eindelijk weer een Turkse opleving, resulterend in twee hoekschoppen, een verdwaald schot van Ogun en een aantal verwarde situa ties voor het doel van Jongbloed. De cli max van dit Turkse festijn vormde na een misverstand tussen Schrijvers en De Belg Hanon is bij een botsing in de wedstrijd van zijn club Anderlecht tegen Bologna geblesseerd geraakt. Hij heeft een kneuzing aan zijn borst opgelopen. De kans is klein dat Hanon in de beslissings wedstrijd te Barcelona tussen beide clubs om een plaats in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen, zal spelen. De DWS-ers verlaten na hun over winning overgelukkig het veld. Voor aan Jongbloed en Vonhof.- Jongbloed een schot tegen de paal van linksbinnen Ziya, hetgeen op de tribunes golven van ontroering opwekte. Enkele driftige aanvallen van Fenerbahce com pleteerden de gebeurtenissen in deze veel belovende helft. Wat harder spelend 'n zekere nervo siteit was daar niet vreemd aan ver volgde de thuisclub onmiddellijk na de hervatting het offensief. Ogun en Birol trokken de aandacht met een ingenieuze één-twee. Senol ging voor de zoveelste maal zonder succes de lucht in voor een kopduel met Schrijvers en spil Ozer droeg het zijne bij door DWS-rechtsbuiten Frans Geurtsen met overleg een elleboog in de maag te planten. Dat laatste gebeurde evenwel op Turkse helft en bovendien op een moment dat de bal niet binnen speel- bereik was. Ozer intimideerde Geurtsen er echter danig mee. Het verhinderde DWS niet om toch wat meer terug te gaan doen. Geurtsen zelf stoof even later onge hinderd in de richting van het Turkse doel, maar speelde daarbij de bal te ver voor zich uit. Dit was voor Fenerbahce aanlei ding nog wat forser in te grijpen. Hollan der werd bij een volgende charge eerst nagetrapt en vervolgens op de grond ligeend in het gezicht geslagen. Het geen boosdoener Sukru op een vermaning van arbiter Serevic kwam te staan. Ook linkshalf Ali Ihsan handelde allang niet meer zo correct als in het begin, doch dit alles had maar één oorzaak: DWS was zich gaan roeren. In eens speelden de Amsterdammers gerustgesteld door de nog altijd dubbelblanke stand wat vrijer. Tem ming probeerde enige afstandsschoten'. Vonhoff „bracht" de ene bal na de andere en zelfs Lenz ging beter spelen. Nog dreig den er voor de Amsterdammers de groot ste moeilijkheden, toen Schrijvers eindelijk eens op niet-toegestane wijze een tegen stander stuitte. Middenvoor Senol „hielp" DWS ook door deze crisis heen. Het doelpunt van Temming, dat vijf mi nuten voor het einde definitief de span ning uit het duel haalde, was van grote klasse. Staande op de rand van het straf schopgebied schoot de Amsterdamse mid denvoor na een Geurtsen-Lenz combinatie ineens de bal hoog in en onhoudbaar voor de wanhopig springende Hazim verdween de bal in het net. Even was het stil in het Mithal Pasja stadion. Toen klaterde een schuchter applaus op. Veertien deelnemers aan de sporttoto van zondag maakten geen fout bij het in vullen van het formulier en werden daar door elk ƒ17.791,95 netto rijker. Het aantal deelnemers aan toto zeven bedroeg 613.573. Dezen legden in voor een totaalbedrag van 777.168,Daardoor was voor de eerste prijs beschikbaar 128.351,30 (verdeeld over veertien winnaars), en voor de twee de en derde prijs respectievelijk ƒ70.009,80 en 35.004,90. Voor de tweede prijs kwa men in aanmerking 238 inzenders (elk ont vangt 293,netto) en voor de derde prijs 549 (netto ontvangst 64). De inleg voor nummer drie van de goaltips bedroeg 168.338. Vier deelnemers behaalden zes punten en werden daardoor elk ƒ3.771,45 netto rijker, 123 kwamen op vijf punten (hetgeen 140,opleverde) en 2688 scoor den vier punten. Deze laatsten kunnen elk een netto-bedragje van 6,60 tegemoet zien. Het in 1962 gelegde contact met de Russische drafsport heeft er opnieuw toe geleid dat in ons ,'land op het ogenblik vertoeft een uit vier paarden bestaande Russische draveréquipe, die vergezeld door vier pikeurs, een smid, dierenarts, Boris Popov de équipeleider en drie direc teuren van staatsstoeterijen tweemaal in ons land in het strijdperk zullen treden Zondagmiddag voor de eerste keer op de renbaan Duindigt en op zondag 18 oktober in het Stadspark te Groningen. Het zijn stuk voor stuk internationaal beproefde paarden, globetrotters die in West-Berlijn, Oslo, Gothenburg, Stock holm, Kopenhagen aan de start zijn ge weest. Legion, die met zijn record van 1 min. 17.4 de snelste is, was dit voorjaar zelfs in Amerika, waar hij echter geen grote rol met zijn 60-jarige rijder Pavel Lytkin kon spelen. Daarentegen won Legion (legioen) wel in Mariëndorf, in Zweden en Noorwegen, evenals tijdens de Scandinavische tournee Prokaznik (Kwa jongen) in 1 min. 17.7 een heat in Zweden won, na zijn sprintcapaciteiten eveneens te hebben bewezen in de Grote Prijs van de Hippodrome. Lasoetjik (Verkenner) boekte twee zegepralen in de Russische klassiekers de Grote Winter-prijs (op het ijs) en in de prijs van de Rijsport, maar doet toch onder voor Garem (Harem), die zich eerste plaatste in de Prijs van de Rus sische Republiek over 2400 m., in Zweden in 1963 uit drie starts twee keer eerste werd, hetgeen hij een jaar later repeteer de met drie eerste plaatsen en een zege in Oslo over 3100 m. in een km.-tijd van 1 min. 21.5 sec. Nikola Kala is zijn rijder, die evenals zijn collega in Rusland het brevet „meesterrijder" heeft. Tegen dit selecte gezelschap heeft de Nederlandse ploeg zondagmiddag op Duin digt in het eerste en 2600 m. lange treffen zo op 't oog geen grote kansen, maar hoe raar een sulkywiel kan rollen bleek wel in de draversinterland Nederland-België toen de als favorieten gedoodverfde Bel gen volledig van de baan werden geveegd. Limburg kent sinds woensdagavond zijn „catenaccio". Ac Torino Italiaans beker houder heeft deze uitermate defensief in gestelde tactiek elke verdediger „neemt" een aanvaller en bovendien blijven ten minste 2 spelers als extra-bewaking con stant achter op doeltreffende wijze ge demonstreerd. Fortuna '54 kwam in Ge leen niet verder dan een 2-2 gelijkspel in de returnwedstrijd voor de Europabe ker voor bekerwinnaars. De Italianen, die de eerste ontmoeting met een 3-1 voor sprong hadden afgesloten, hadden boven dien het geluk hun voorsprong na 5 mi nuten tot drie treffers te kunnen verho gen. Torino's Engelse middenvoor Gerry Hit- chens, eenzaam opportaunistisch speerpunt, passeerde in een beweging Beenen en Van der Hart en scoorde via de handen van Vogels: 0-1. In feite heeft deze snel le treffer de wedstrijd beslist. Want hoe briljant ook het soms verrassend goede Fortuna speelde, hoe goed de kersverse international Willy Quadaeckers en Piet van Rhijn ook stuwden, de ijzersterke Italiaanse verdediging met een uitblinken de doelman Vieri hield stand. Zo kwamen de Italianen na 53 minuten tot een nieuw succes toen Brull op ongelukkige wijze een inzet van rechtsbuiten Crippa in eigen doel werkte. Fortuna's furieuze slotoffen- sief leverde tenslotte nog twee verdiende goals op, plus een hard schot van Van Rijn tegen de lat en een hand vol goede kansen. Verder kwamen de Nederlanders niet. Het catenaccio had opnieuw zijn nut bewezen. Fortuna heeft de 20.000 toeschouwers in een voortdurende regen op een spekglad terrein overigens bepaald niet teleurge steld. De Geleners toonden opnieuw te gen buitenlandse ploegen ver boven hun competitievorm uit te kunnen spelen. Maar wat de streng bewaakte Kohn, de teruggekeerde en nog immer behendige Pitters en de weer in vorm gekomen Van Rhijn ook probeerden steeds weer konden de Italianen onheil voorkomen. Kopballen van Kohn, Custers en Van Rhijn en goede acties van vrijwel alle Geleense voorwaartsen hadden in de eer- Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL- 11561 BINNENWEG 137 TEL. 84373 ste helft geen effect. Ook na de rust scheen het offensief gestarte Fortuna aan vankelijk niet tot scoren te komen. Maar na een fraaie combinatie van Pitters en Beenen de stand was inmiddels 0-2 kopte Van Rhijn rustig de voorzet van de clowneske Belg in: 1-2. Intelligent op gezette aanvallen van een cupfighting For tuna leken na een half uur opnieuw tot succes te leiden, maar de overigens voor treffelijke arbiter Daniel Mollet zag in de zware overtredingen tegen Kohn en ear lier geen strafschop. Drie minuten later wees de Zwitser echter wel naar de witte stip. Van Rhijn liet zich bij een onschul dige charge theatraal vallen. Beenen maakte geen fout: 2-2. Was „een wonder van Geleen" op komst? Het leek er even op. Maar toen het harde schot van Van Rhijn langs Vieri maar tegen de lat kwam, moest ét dapper strijdende Fortu na zich gewonnen geven. Dat de Fortune- zen gevaarlijk zijn geweest, was aan de anders onverstoorbare trainer Rocco overi gens wel te merken. De man heeft na het tweede Limburgse doelpunt geen mo ment rustig gezeten. Stad Mexico, dat in 1968 de Olympische Spelen binnen haar muren zal zien, zal in 1970 ook het toernooi om het wereldkam pioenschap voetballen mogen organiseren. Dit besluit is met 56 tegen 32 stemmen bij 7 onthoudingen genomen door de F.I.F.A., die op het ogenblik in Tokio in conferentie bijeen is. Stad Mexico en Buenos Aires hadden beide verzocht om het recht het toernooi te mogen organiseren. Buenos Aires kreeg 32 stemmen. Na de laatste nacht van de Berlijnse Zesdaagse hebben de Nederlander Peter Post en de Zwitser Pfenninger de leiding heroverd op de Duitsers Renz en Grossirw- linghaus, die op één ronde werden ge reden. De Duitsers hadden de leiding bij het ingaan van de nacht. De Deens-Duitse combinatie Eugen/Junkermann bleef in dezelfde ronde, maar heeft een grote ach terstand in punten. Dit duo veroverde woensdagavond in de sprints een auto. Over de premie van 10.000 mark in baar geld valt de beslissing donderdagavond in de slotrace achter derny-motoren. De stand was donderdagmorgen vroeg: 1. Post/Pfenninger (Nederland/Zwitser- Land) 268 punten; 2. Eugen/Junkermann (Denemarken/Duitsland) 195 punten. Op één ronde: 3. Renz/Grossimlinghaus (Duitsland) 330 punten. Op zeven ronden: 4. Willy Altig/May (Duitsland) 385 punten. Op negen ronden: 5. Boelke/Roggendorf (Duitsland) 205 punten. Advertentie inslanl m tt*\ choco-tjc De Bulgaarse bekerwinnaar Slavia Sofia heeft zich woensdagavond in Cork dankzij een 2-0 zege op Cork Celtic geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De eerste ontmoeting tussen beide clubs was gelijk geëindigd: 1-1. De Finse bekerkam pioen Haka Valkeakosken heeft een ach terstand van 1-0 opgelopen in de eerste wedstrijd in Oslo woensdagavond in Helsinki op eigen terrein goedgemaakt door de tweede ontmoeting tegen Skeid Oslo met 2-0 te winnen. Valkeakosken plaatste zich hiermee voor de tweede ronde. De beide doelpunten werden na de rust gescoord. Galatasaray en Aufbau Maagdenburg zijn in hun derde wedstrijd, die woens dagavond in Keulen werd gespeeld op nieuw niet tot een beslissing gekomen. Het treffen eindigde ook na verlenging in een gelijkspel: 1-1. Het lot bracht daarop d« Turkse bekerhouder Galatasaray in de vol gende ronde. La Gantoise, de Belgische bekerhouder heeft het niet tot de tweede ronde kunnen brengen. De Belgen speelden etgen West Ham United weliswaar gelijk: 1-1, maar omdat zij de eerste ontmoeting met 1-0 hadden verloren gaan de Engelsen over naar de tweede ronde. De commissaris van de koningin in Lim burg, mr. dr. C. van Rooy, heeft gisteren de eerste (officiële) spade in de grond ge stoken voor het sportcentrum Limburg, een miljoenenproject dat in Sittard achter het voetbalstadion van Sittardia zal ver rijzen. Het zal bestaan uit een sporthal, een instructiezwembad, een sportzaal, woonflats, schoolgebouwen en recreatie ruimten. Het sportcentrum is in de eerste plaats bestemd voor de opleiding van sportleiders. Het feest van de officiële start werd voortgezet in een van de zalen van CIOS in Sittard, waar burgemeester Quint van Brunssum als voorzitter van de stich ting sportcentrum Limburg vele genodig den kon verwelkomen. In een toespraak zei de commissaris van de koningin dat de jeugd in de vrije tijd begeleiding no dig heeft van goede sportleiders. Hij hoopte dat het nieuwe sport centrum in de toekomst goede sportleider! zal afleveren, die de jeugd de weg naar het geluk ook via de sport zullen wijzen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21