<f. •V Nieuwe trein in Duitsland die. jagraag! In 1980 per raket in anderhalf uur om de aarde Geen wonder r Niet alleen morgen Wereldnieuws"^ Vakcentrales beraden zich over lonen in '65 Koningin en prins over een jaar naar Suriname Op 5 mei vrijaf met behoud van loon Zeven doden in het verkeer Nixon voorspelt oorlog in Azië DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 3 Prinses Beatrix gaat in februari naar de West 't helpt en*t is lekker Hogere Nederlandse bijdrage aan voedselprogramma III Juist a/s man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret y^wa; Op de ^^praatótocl i Cri Stellweg Het overlegorgaan vna de drie vakcen trales, het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V., meent dat in ons land geen centraal loon- beleid te voeren is binnen de door de re gering voor 1965 in de troonrede en de Miljoenennota genoemde nauwe grenzen. De drie vakcentrales, die zich gisteravond in Amsterdam opnieuw over het te voeren loonbeleid hebben beraden, menen dat de algemene discussies over de sociaal-econo mische ontwikkeling voor 1965 in de S.E.R. moeten worden afgewacht, alvorens de on derhandelingen in de Stichting van de Ar beid kunnen beginnen. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen in oktober van het volgende jaar een bezoek brengen aan Suriname. Dit be zoek zal samenvallen met de officiële in- bedrijfstelling van het waterkrachtwerk te Afobaka. Vice-premier mr. B. W. Bies heuvel zal het koninklijk paar verge zellen. Prinses Beatrix zal in februari van het volgende jaar eveneens bezoek brengen aan Suriname en de Nederlandse Antillen. De Stichting van de Arbeid heeft de regering meegedeeld ermee te kunnen in stemmen dat op 5 mei 1965, de lustrum viering van de nationale bevrijdingsdag, vrijaf wordt gegeven met behoud van loon, voorzover de werkomstandigheden dit niet zullen belemmeren. Evenals in 1960 dient een en ander geregeld te worden in een algemene vergunning van het College yan Rijksbemiddelaars. FRANKFORT (AP) De Duitse spoor wegen nemen proeven met de ET 27, een nieuwe trein, die een snelheid van twee honderd kilometer per uur kan halen. De trein, die uit drie rijtuigen bestaat, biedt plaats aan 448 passagiers. Hij is zo ontworpen, dat de reizigers bijzonder snel kunnen in- en uitstappen, doordat de vloe ren van de rijtuigen op de hoogte van de perrons liggen. Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL De dertienjarige scholier A. Warmer dam uit Vogelenzang is gistermiddag in het marine-hospitaal in Overveen overle den aan de gevolgen van een verkeers ongeluk dat enige uren eerder in zijn woonplaats Vogelenzang was gebeurd. De jongen fietste op de Vogelenzangse- weg en raakte in de berm. Daarna reed hij slingerend de weg op, waar hij werd aangereden door een vrachtauto. Op de noordelijke oprit van de Waal brug bij Waardenburg is woensdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd dat het le ven heeft gekost aan een 55-jarige inwo ner van Slikkerveer. De heer H. reed met zijn auto tegen een zware vrachtauto. Hij was op slag dood. De zevenjarige Freddy Elsinghorst uit Doetinchem is gistermorgen toen hij op de fiets naar school ging door een trailer met aanhanger overreden en ter plaatse overleden. De 41-jarige lasser G. van der Werff uit Ablasserdam is gisteren bij een verkeers ongeluk op de brug over de noord in zijn woonplaats omgekomen. Hij botste met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomen de brommer. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is gisterochtend de 41-jarige losar- beider W. Zijlstra overleden aan de ge volgen van een verkeersongeval. Op 29 september was de man op zijn bromfiets in botsing met een vrachtwagen gekomen. Op het baanvak Munster-Duelmen is gis termiddag de 52-jarige P. Boxem uit Enschede om het leven gekomen. De achttienjarige fabrieksarbeider J. Martens uit Deurne, die dinsdag bij het oversteken van de Vlierdenseweg met zijn fiets tegen een vrachtwagen botste en en kele meters werd meegesleurd, is in het St. Jozef-ziekenhuis in Deurne aan de op gelopen verwondingen overleden. CHICAGO (AP) De voormalige Ame rikaanse vice-president Richard Nixon heeft voorspeld dat, tenzij de Verenigde Staten hun politiek in Vietnam wijzigen, zij binnen enkele jaren verwikkeld zullen zijn in een grote oorlog in Azie. Nixon verklaarde dat een dergelijke oor log slechts kan worden voorkomen door een politiek van steun aan de Zuidvietna- mezen door dik en dun en door ervoor te zorgen dat zij de oorlog in Vietnam zul len winnen. 4 Nixon zei dit tegen journalisten bij zijn aankomst in Chicago waar hij op een Republikeinse bijeenkomst moest spreken. Nixon meent dat Vietnam binnen één jaar aan de communisten verloren zal gaan, als de V-S. geen andere politiek gaan voeren. Binnen twee of drie jaar daarna, zo voor spelde hij, zal dan de rest van Zuidoost- Azie door de communisten worden Over genomen en zullen de Verenigde Staten zich voor een grote oorlog zien geplaatst. Toen hem werd gevraagd of een ver hoogde steun aan Zuid-Vietnam zou kun nen leiden tot interventie door de Sowjet- Unie of China, zei Nixon: „De Russen zijn nu kleiner dan zij ooit weer zullen worden. Het is nu de tijd, misschien heb ben wij nu een laatste kans, om de voort- kruipende communistische agressie een halt toe te roepen". De voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) heeft vandaag bekend gemaakt, dat Nederland zijn bij drage aan het wereldvoedselprogramma heeft vergroot. De bijdrage is verhoogd met 250.000 dol lar, te voldoen in de vorm van gedroogde magere melk, volle melk, gecondenseerde melk, kaas, eipoeder en geconserveerde vis. De totale Nederlandse bijdrage is daarmede tot 2.550.000 dollar gestegen. In ons commentaar „Moedig" van gis teren werd abusievelijk senator Thurmond genoemd als kandidaat voor het vice- presidentschap van de republikeinse partij. Dit moet zijn senator William E. Miller. Advertentie LOS ANGELES (AP en AFP) Een Amerikaanse geleerde heeft gisteren ont huld, dat de „Douglas"-vliegtuigfabrieken de vervaardiging overwegen van een bal listische raket de „Pegasus" voor het ver voer van passagiers door de ruimte op een maximumhoogte van 200 kilometer. Het toestel zal 170 passagiers en een vracht van achttien ton kunnen vervoeren. Men hoopt in 1980 het plan te kunnen verwezenlijken. De raket zou een snelheid van ruim 27.000 kilometer per uur ontwik kelen waardoor men zich achtmaal zo snel van het ene naar het andere punt op aar de zou kunnen verplaatsen als met de snelste straaljager mogelijk is. Van New York zou men dan in een half uur naar Tokio kunnen vliegen en in min der dan veertig minuten naar Bombay. Een volledige reis om de wereld zou in anderhalf uur kunnen worden gemaakt. Tijdens het opstijgen en het dalen zullen de passagiers een druk te verwerken krij gen die driémaal'hoger is dan de zwaarte kracht. Via de Syncom communicatiesatelliet zijn gisteren uitstekende directe televisiebeel den van Japan naar de Verenigde Staten overgebracht. Het was de eerste grote proefuitzending voor de Olympische Spelen. Leo Welch, president-directeur van de Communications Satellite Corporation (Comsat), noemde de beelden fantastisch. De satelliet hangt op een hoogte van 35.600 kilometer boven de internationale datumlijn op de evenaar. De beelden wer den van een zend-station in Tokio naar de Syncom gezonden en van de satelliet weer naar een ontvangstation in Point Mugo in Californië. Hoewel de beelden goed waren, bleek het geluid slecht te zijn. Vertegenwoordi gers van Comsat zeiden, dat het geluid per kabel was overgebracht, omdat de Syncom niet uitgerust is voor de transmis sie van geluid. De beelden, die in de Amerikaanse huis kamers binnenkwamen waren even goed als die welke via de normale televisie ontvangen worden. De reportage uit Tokio, bestond uit een welkomstwoord van president Johnson en de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, een korte rede van een Japanse minister en enkele minuten van de zwem- oefeningen van de Amerikaanse Olympi sche ploeg. Er zit iets in de atmosfeer dat naar legenden ruikt. Mis schien is het de herfst, die barmhartige sluis tussen de koesterende zomer en de barre kou misschien ook is het een verlangen naar barmhar tiger omhulling van de koude waarheid 'van de hedendaagse wereld. Misschien is het wel iets ongerijmds en ongemoti veerds, zonder enig verband met natuur of maatschappij, iets als een gril of een tijde lijke beneveling. Laat het zijn wat het wezen wil. Hier is in ieder geval een legende. God de Vader zat peinzend op zijn troon, het hoofd ge steund in de linkerhand, en keek naar beneden waar de dag stilstond onder de zon. Sint Johannes stond op enige afstand te smoezen met Ro din, die bezig was uit zijn ge heugen „De Denker" nog eens uit steen te slaan, en daarbij nu en dan op zijn zalige duim sloeg zonder dat het pijn deed. Sint Petrus wandelde doelloos rond en slingerde met zijn sleutelbos om zijn wijsvinger, mijmerend over de vraag waarom het vandaag zo stil was aan de poort. Hij keek naar God de Vader en zag hoe deze met half gesloten ogen glimlachend luisterde. Dat moest iets interessants zijn. Sint Petrus schuifelde naar de troon en liet zijn sleutelbos vallen. God de Vader schoot overeind bij de storing, maar toen hij Petrus zag, wenkte hij met zijn wijsvinger. „Kom hier en luister mee", zei God de Vader. „Echt een probleem voor jou". Petrus trad binnen de cirkel der Alhorendheid en luisterde. „God in de hemel", hoorde hij een smekende stem zeg gen. „Waarom hebt ge ons zwart ter wereld laten ko men? Mijn vader is zwart, mijn moeder is zwart, mijn zusjes zijn zwart. En meer dan driekwart van ons dorp is blank zodat wij het ge voel hebbdn dat wij minder waardig zijn. Ik heb mijn schooldiploma gehaald en ik had betere cijfers dan Jim Clark, maar Jim mag voor dokter studeren en ik heb geen toegang tot de universi-» teit. Jim is blank, al kan hij er zelf niets aan doen, en daarom kom ik bij u om te klagen. Want de blanken zijn goede mensen, maar zij kun nen ons nu eenmaal niet be handelen als hun gelijken". Sint Petrus knikte. „Een brandende kwestie", zei hij. „En ik moet zeggen dat ik ook niet begrijp waarom u „Stil. Luister", zei God de Vader. „Het ergste is, dat ik ver liefd ben op Martha, het zusje van Jim. Jim zegt dat ik het uit mijn zwarte lijf moet la ten om in haar buurt te ko men, want dat ik kans loop doodgeslagen te worden door woedende blanken, als ze merken dat ik iets met Mar tha wil". „Ho, ho", zei Petrus ver stoord. „Hij wil wat". „Het is gek", ging de stem voort, „maar ik wil eigenlijk helemaal niets met Martha. Ik hou van haar en ik wil la ter met haar trouwen, maar dat kan nu eenmaal niet. Er zijn landen in de wereld, waar dat wèl zou kunnen, maar bij ons is het onmogelijk. Rassen scheiding, noemen ze het bij ons. Het is nog erger dan iemand vermoorden. Jim zegt dat ik zelf voelen kan, dat het niet mag. Maar ik voel niets. Ik vergeet zelfs dat ik zwart ben, als ik Martha zie". God de Vader zuchtte en knikte langzaam. „Ik zeg steeds tot mezelf dat ik een over het paard getild jongetje ben en dat ik niet waard ben haar aan te zien, maar ik voel me heel anders. Ik voel dat ik bij haar pas en dat onze huidskleur geen be lang heeft. Maar voor de blanke mensen betekent het iets heel belangrijks, iets on overkomelijks. En nu ga ik u iets vragen". „Dat dacht ik al", zei Petrus knorrig. „Ik ga u iets vragen wat ei genlijk heel eenvoudig is. U hebt mij zwart gemaakt. Maak me nu blank. Laat me blank worden, niet in één dag, maar in een jaar of wat, bijvoor beeld. En neem tegelijk mijn haar mee, want dat moet uit de krul". „Dat noemt ie eenvoudig", zei Sint Petrus sarcastisch. A „Ik zou bij God niet weten hoe Hij schrok en knielde berouwvol neer. „Het is niet tegen jou per soonlijk gericht", zei God de Vader, „maar de blanken ver velen me gruwelijk. Ik moet zeggen dat het in de eerste plaats een kwestie van esthe tica is. Mijn mooiste mensen zijn van een glanzend ebben houten kleur, slank en ge spierd, met lange, rechte be nen en een stevige nek. Ze lopen fier rechtop en mijn zon geeft hun lichamen een gouden glans, als ze tussen schaduwen en lichtvlekken over de wereld schrijden. De blanken wat ze dan zelf blank noemen hebben lij ven van een dorre rijstepap- kleur, omdat ze nu al eeuwen lang bezig zijn zich te behan gen met allerlei rare en knel lende textiellappen, in plaats van mijn zonnestralen toe te laten tot hun lichaamscellen, zoals ik tevoren had uitge dokterd. Maar dat is nog tot daaraantoe. Laat ze lelijk zijn en verbleekt door het leven gaan maar laat ze dan (ik beter't) aan dat verdorde kleurtje van hen óók nog niet een soort zelfverheerlijking ontlenen, die ieder gezond denkende God de vingers doet jeuken". Sint Petrus wierp een onge makkelijke blik in het rond, alsof hij naar fraai gespierde heiligen van glanzend ebben hout zocht; maar hij zag er geen. „Ik weet wat je denkt", zei God de Vader iets kalmer. „Die heiligverklaringen zijn ook al eeuwenlang een blanke aangelegenheid geweest. Als je even naar het concilie kijkt (Petrus had weinig moeite zijn geliefde Rome te vinden) dan zie je enkele zwarte kardinalen zitten. Overigens lijkt het wel alsof die opvol gers van jouw apostelen het meer in de vergulde gewaden dan in mijn woord zoeken, maar dat is een ander onder werp. Zwarte kardinalen en ik beloof je dat ik mettertijd zal zorgen voor een zwarte paus". Sint Petrus schrok. „Hele maal zwart?" vroeg hij ang stig. „Zoudt u niet beginnen met een tussenkleurtje?" Maar God de Vader luister de niet naar hem. Van bene den klonk weer het stemmetje van de negerjongen. „Ze hebben een gebouw op geblazen waar wij ons kon den laten inschrijven voor kiesrechten", zei hij. „Twee vrouwen en drie kinderen zijn ernstig gewond. U begrijpt wat er zou gebeuren als ie mand zou weten dat ik Mar tha Sint Petrus werd rood van nijd. „Dat is toch te gek!" riep hij uit. „Ik krijg zin mijn zwaard te trekken en blanke oren af te slaan. U moet iets doen! Maak die jongen blank, Heer, het is een koud kunstje". God de Vader schudde het hoofd. „Neen, onbesuisde steenrots, je weet hoe ik over die dingen denk. Het spijt me voor die jongen, maar hij moet zwart blijven. En al zijn nakomelin gen moeten de lasten van hun kleur dragen, want ik vind het een kleur die er zijn mag". „Dat zal die jongen zwaar tegenvallen", zei Petrus. „Ik wil niet aandringen, maar ik meen me te herinneren dat ergens ooit is gezegd dat ge loof bergen verzetten kan. Ik moet zeggen dat ik nooit heb gemerkt dat bepaalde bergen van plaats veranderd zijn, al moet ik toegeven dat ik het nut daarvan ook niet inzie. Maar als die jongen uit puur vertrouwen zoiets onbeteke nends als een kleurwisseling vraagt, dan vraag ik me af of er eigenlijk wel een wonder voor nodig is. Het kameleon doet het een paar keer per dag en geen enkel kameleon heeft er ooit om gebeden". „Juist", zei God de Vader krachtig. „Dat is de natuur. De natuur is mijn instrument van den beginne af, en alles wat gebeurt is van den begin ne af mogelijk geweest. Alle mogelijkheden zijn voorzien in mijn natuur, zoals in een com- putor alle mogelijkheden zijn ingebouwd die een arm men selijk verstand kan bedenken. Mijn computor is volmaakt. Wonderen zijn ondingen. Met wonderen zou ik terugkomen op mijn eigen vinding. Die jongen blijft zwart". „En die blanken blijven denken dat blank de kleur van de alleenzaligmaking is", gromde Sint Petrus. „Ik vraag me af wie ze dat heeft inge fluisterd". „Dezelfde die altijd en over al het kwaad in de oren der mensen fluistert", zei God de Vader glimlachend. „Hij zit ingebouwd in mijn computor. Ik had het kwaad nodig, tot nuancering van het goede. En op den duur verpulvert het zichzelf. Dat is het aardige van een computor". „Ik weet niets van een com putor, Heer, en ik geloof dat die arme negerjongen daar nog minder van weet. Als ik nogmaals een bescheiden po ging mag doen „Stil maar", zei de Heer. „Je geloof is nog steeds niet wat het eigenlijk wezen moest. Wat dat betreft heb je Tho mas weihig te verwijten. Ik zal je vertellen wat ik doen zal". God de Vader wachtte even en zijn vaderlijk oog tintelde van vreugde. „Die jongen blijft zwart, maar ik maak dat driekwart blanken ook zwart. Van vandaag af zal hun kleur langzaam ver donkeren, hun haren zullen merkbaar gaan krullen, hun lippen zullen dikker worden, hun lichamen zullen gaan glanzen als ebbenhout. Je moet eens opletten hoeveel mooier die Martha zal wor den". Sint Petrus deed in stomme verbazing een stap terug en zijn sleutelbos rinkelde op de voet van de gouden troon. „Nee, maar..." hijgde hij. „Datis Dat kan niet. U komt terug op uw eigen vinding. Uw natuuruw computorDat is een mira kel en wonderen zijn ondin- geij!" „Mijn computor voorziet in dergelijke mirakels", zei God de Vader rustig. „Trouwens, ik zei je al dat die blanken me de keel uithangen". Hij zweeg even, en zijn oog tintelde op nieuw. „En dat is waarachtig géén wonder", zei hij toen. Japaniade Japan ligt een heel eind hier vandaan, en kan zonder enige overdrijving bij de groep verre, vreemde en onbekende lan den worden ingedeeld. Toch weten we wel ongeveer wat we zien moeten wanneer ons de naam Japan voor ogen of in de oren komt: vulkanisch land, propvol men sen die duidelijk een stukje anders zijn dan wij, stormachtige ontwikkeling van dat land en die mensen na 194S, bui gingen hier en daar en overal, overdadig met reklame-affiches, borden en lichten behangen winkelstraten, een kroonprinses die doodzielig is, de in een zilt-zoet tra- nenbad gedompelde artikelenreeks in ons damesblad heeft daarover geen enkele twijfel laten bestaan, tempels met zacht gebogen lijnen, trage, hoog getimbreer- de muziek. Uit Japan komen de mooie en niet dure camera's; papieren pluutjes voor de coupe'jes kinderijs, geborduurde muiltjes, en het spotgoedkope, het werke lijk allergoedkoopste bellenblaasgarni- tuurtje, speeldoosje, zakje knikkers, dat alles komt vanuit Japan naar hier, over bergen, dalen en oceanen, helemaal uit dat verre, vreemde en dus onbekende Ja pan naar ons. Zo is dus de situatie: beelden plenty om het woord Japan gestalte, de naam een gezicht te geven. Beelden genoeg, dacht ik. Dacht u? 't Komt er niet op aan wat wij denken. Er zal niet naar worden gevraagd. Tokio begint. Vliegtuig na vlieg tuig is de laatste weken opgestegen, vol met Tokiogangers. En niet alleen Ada Kok, Gerda Kraan en Anton Geesink za ten daarin. Nee. Ook anderen. Ook de ver tellers om den brode, vertellers met de pen, vertellers met het oog, het eigen en een derde, om het geziene te distilleren, te kristalliseren, te conserveren. Vliegtui gen vol naar Tokio, maar niet alleen naar de Spelen, ook naar Japan en de Japan ners en het Japanse leven met alles drop en dran naar Japan, dat verweg ligt, wat de reis duur maakt, wat eruit zal moeten komen via extra reportages, leve ring van extra filmmateriaal, extra ver slagen. De vertellers zullen méér moeten laten zien dan alleen Ada-in-het-bad, Ger- da-op-de-sintels. Ze krijgen opdracht zich, zodra Ada zich met de handdoek in een Japans badhok beeft begeven, naar Kat- sjoejama, naar Foehoeshima, naar Foesji- kio te spoeden, voor reportages met pen of fixerend oog over visvangst op z'n Ja pans, de zaterdagavondviering in Japan of de industriële achtergronden van het pa pieren pluutjes maken in Japan. De kos ten moeten eruit. Ze zijn er nu tóch. Schrij ven, kijken, registreren, vliegtuigen vol met duidelijk geïnstrueerde vertellers. ,„Onze verslaggever zal aansluitend aan de Spelen..." „Onze cameraman zal na de Spelen een reportage verzorgen over..." „Onze sportredacteur zal voor U tevens een reis maken naar Kioesjoe om..." Dat wij denken, voldoende te weten over Japan, is niet aan de orde. Er wordt druk gewerkt aan uitbreiding van onze kennis, of wij dat nou aardig vinden of niet. In pers, radio en televisie is het eerste gerommel van de naderende Japan se donderbui vol nieuwsvoorziening al te horen. Einde van-het jaar zullen we alles weten over het hoe en waarom van de goedkope Japanse bellenblaasg'amituur- tjes. Advertentie en ook niet alleen overmorgen of volgende week, wilt u van uw nieuwe horloge plezier hebben. Ook volgend jaar en nog jaren daar na wilt u er mee doen. Dat kan. Daarvoor staan de merken uit onze beroemde collectie borg, o.a. CERTINA - PRISMA - INDUS - ZENTRA en REMOVA. Laat u rustig voorlichten bij het huis met het carillon, grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 Zendtijd. De voorzitter van de Britse com munistische partij, Frank Stanley, heeft gezegd, dat hij het ministerie van Justi tie heeft verzocht, de B.B.C. gerechtelijk te laten vervolgen in verband met da weigering van deze maatschappij, da communistische partij en andere kleine partijen zendtijd te verlenen voor de komende algemene verkiezingen. Val. Een vrouw is van de eerste omloop van de Parijse Eiffeitoren gevallen en om het leven gekomen. Het was da 335ste maal dat iemand na een val van de toren overleed sinds deze, in 1889, werd geopend. Inkomsten. Boven aan de lijst van ont vangers van gezinstoeslagen in West- Duitsland staat een Turkse arbeider, dia 24 kinderen en twee vrouwen moet onderhouden. Hij ontvangst 1.440 Duitse marken per maand. Eén van zijn vrou wen verwacht zijn 25e nakomeling. Vrijgelaten. De vakbondsleiders, die dins dag na de incidenten bij het bezoek van president De Gaulle in Cordoba werden gearresteerd, zijn woensdag vrijgelaten. Verkenningssatelliet. De Amerikaanse luchtmacht heeft van de basis Vanden- berg in Californië met behulp van een Thor-Able-Star-raket een kunstmaan gelanceerd, waarvan geen bijzonderheden bekend werden gemaakt. Aangenomen wordt, dat de satelliet bedoeld is voor verkenningsdoeleinden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3