Trawlervloot in ons land in tien jaar ruim verdubbeld Seizoenwerkloosheid vissers is sterk teruggelopen De nivon HERFST IN VELSERBEEK r 'S, i f Schepen in een fles i Gemeentebibliotheek in Veisen Kamercommissie gaat praten met min. Andriessen Geen autoverkeer over nieuwe verbinding Nederland-Duitsland Havenberichten in het nieuwe seizoen Eikels zoeken! Iets van u bij? v> - f" js&dfc' -- - r Regisseurs, die van doorzetten wisten i é- - DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 5 4995. G. INI A 'ie*'*" - a» - -? wrs - Overgang van kleuter- naar lagere school Kennemer Kruimels Sinds 1954 is het aantal nog in bedrijf zijnde Nederlandse drijfnetloggers met bijna tachtig percent teruggelopen. De trawlervloot is in die periode ruim ver dubbeld. In het bijzonder is het aantal loggers verminderd, waarmee slechts ge durende de haringteeltperiode, van mei tot december, wordt gevist. De stoom trawlers, die in 1954 in bedrijf waren, zijn alle gesloopt of verkocht. In 1963 zijn twee stoomtrawlers, respectievelijk gebouwd in 1950 en 1953, uit het buiten land aan de vloot toegevoegd. Het aantal motortrawlers is geleidelijk toegenomen. Deze trawlers zijn het gehele jaar in bedrijf. Dit blijkt uit het overzicht, dat het Land- bouw-Economisch Instituut geeft over het jaar 1963. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de seizoenwerkloosheid onder de vis sers door de vlootveranderingen belangrijk is afgenomen. Een belangrijk verschil wordt voorts geconstateerd tussen de vloot van de rederijen in Vlaardingen, Katwijk en Scheveningen (de groep-zuid) en die van de rederijen, voornamelijk in IJmuiden ge vestigd (groep-noord). De uitbreiding van de motortrawlervloot geschiedde bijvoor beeld vijwel alleen bij de groep-zuid. De loggervloot bestaat nog grotendeels uit zeer oude vaartuigen. Deze zijn eertijds als zeilloggers gebouwd en omstreeks 1928- 1930 verlengd en tot motorloggers ver bouwd. De uitbreiding van de motortrawlervloot ln 1963 met negen schepen is het resutaat van de volgende mutaties' nieuwbouw 12, ombouw van logger tot trawler 1 en ver koop naar het buitenland 4. In 1963 maakten zes hektrawlers, waarop het trawlnet via het achterdek wordt scheepgehaald, en één vriestrawler deel uit van de trawlervloot. In 1954 tot en met 1963 is het aantal rederijen verminderd van 53 tot 37. Deze teruggang is vooral het gevolg van de opheffing van kleine rede rijen, waarvan de schepen veelal door grotere rederijen werden overgenomen. Uit het overzicht komt naar voren dat in Scheveningen de meeste loggers voorkwa men, waarmee slechts gedurende de ha ringteelt werd gevist. De vloot van de andere plaatsen was gedeeltelijk (Vlaar dingen en Katwijk) of geheel continu in bedrijf. Veel cijfers De uiteenzetting van het LEI gaat ge paard met een overstelpende hoeveelheid cijfermateriaal, waaraan we hieronder het In de gemeentebibliotheek te Velsen zijn de volgende nieuwe boeken aangekomen. Nederlandse romans: Hartmann, Pels- dierjagers in Canada; Van Luipen-Bron- wasser, De prijs is het waard; Stelli, Als je van mij houdt....; Visser, Ballingschap in St. Tropez. Buitenlandse romans: Berrington, To clear the river. Studieboeken: Canby, Geschiedenis van het wapen; Ramaeker, Eenvoudige schei kunde; Tack, Ruiters van morgen; Vos, Rijtuigen; Stilma, Van de ene naar de andere kant; Blijstra, Nederlandse stede- bouw na 1900; Nederland zingt; Homerus, Uit de Ilias; Böll, De zwarte schapen: Huizinga, Paul Henri Spaak; Jordan, Fre- derik Barbarossa; Böll, Irisches Tagebuch. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Petra M. Th. dr. van J. H. J- de Groot en K. T. Brakenhoff; Irma M. dr. van L. J. Van der Meer en C. J. M. Zonneveld; Richard G. J. zn. van H. G. van Balen en M. A. Stijnman; Hendrik D. zn. van D. Driessen en G- H. Snijder; Willem G. J. zn. van W. H. Lou- werse en A. E. Duineveld; Petra dr. van W. Teunissen en C. Lebbe; Gerardus J. zn. van J. P. H. Bakker en M. M. Boots man; Marcus A. zn. van A. C. Zonneveld en C. G. M. van Buggenum; Alphonsus H. G. M. zn. van A. J. Reus en H. B Elzinga; Catharina J. C. dr. van C. G. Noom en C. Koper; Albertus C. zn. van F. P. Meuleman en A. M. Kuiken; Elisa beth M. dr. van A. W. A. Sprengers en J. Th. Ph. Dekker. ONDERTROUWD: P. A. Dijkman Dulkes en G. Th. Baltus; P. Zuidweg en M. G. E. Schouws; P. Prins en C. Swart; C. R. H. de Kruijf en G. D. C. Welboren; J. A. L. de L&at en A. C. M. van Roon. GETROUWD: W. J. Reijnders en A. Blad; J. Mulder en J. R. van Schie; J. L. Schumacher en S. J. Blaakman. OVERLEDEN: C. Rooker 70 jr.; R. Westra 74 jr.; C. M. Admiraal 58 jr. Kleine zeevisserij: kotters in de IJmuider haven. een en ander ontlenen (de schepen van „noord" tussen haakjes): Kleine zeevisserij Het totaal aantal vaartuigen, waarmee Nederland aan de kleine zeevisserij deel nam, is in 1963 wederom toegenomen, aldus het rapport van het Landbouwkundig- Economisch Instituut. Het betreft hier vaartuigen, waarmee de trawlvisserij op verse zeevis wordt uit geoefend, hetzij in de vorm van de traditio nele visserij, met borden, hetzij in de vorm van de boomkorren visserij. Voorts wordt met een aantal van deze vaartuigen deel genomen aan de spanvisserij, voornamelijk op verse haring. De uitbreiding van de vloot van de kleine zeevisserij doet zich in mindere mate voor bij de vaartuigen, waarmee de kleine zee visserij als hoofdbedrijf wordt uitgeoefend. De toeneming had plaats bij de groep vaartuigen met sterke motoren, namelijk die met motoren boven 200 pk. Het gemid delde motorvermogen van alle vaartuigen is dan ook toegenomen. Wat de leeftijd van de vloot betreft, in 1963 was slechts 22 percent van de vloot ouder dan twintig jaar, in 1954 was dit percentage nog 51. Het aantal vaartuigen, waarvan de beman ning volgens de C.A.O. is aangemonsterd is sinds 1954 percentueel sterker gestegen, namelijk met ruim 200 percent, dan het aantal vaartuigen waarvan de bemanning op maatschapscontract vaart (toeneming 32 percent). 1954 1957 1960 1962 1963 Totaal aantal vaartuigen 367 369 456 574 603 Gemiddeld motorvermogen (pk) 124 166 194 221 243 Aantal vaartuigen met motor 1-99 pk 90 28 23 14 2 100-200 pk 154 193 201 231 210 201-300 pk 9 28 97 146 171 301 pk en meer 11 19 27 64 84 Aantal vaartuigen met casco 0-10 j. oud 99 125 181 271 284 11-20 jaar oud 31 40 48 72 81 21 jaar en ouder 134 103 119 112 102 De stijging van de aanvoer van de kleine zeevisserij heeft zich in 1963 voortgezet. Er werd door de vaartuigen van de kleine zeevisserij, inclusief de zogenoemde vis- loggers, 77,6 miljoen kilo aangevoerd tegen 58,1 miljoen kilo in de drie voorgaande jaren. De brutobesomming is toegenomen van 50,3 tot 57,7 miljoen gulden. Vergeleken met 1962 daalde de totale besomming ech ter, voornamelijk als gevolg van lagere op brengsten van platvis en verse haring. Loggers in bedrijf 1954 1957 1960 1962 1963 Seizoenbedrijf 150 96 91 40 34 Continubedrijf 53 3) 48 27 23 10 203 3) 144 118 63 44 Hiervan: stoomloggers 20 1) 5 2 1 motorloggers 183 2) 139 116 62 44 Leeftijdsopbouw loggers 1954 1957 1960 1962 1963 Casco's gebouwd voor 1920.. 180 1) 130 106 53 36 1920-1945 17 2) 9 8 6 5 na 1945 6 5 4 4 3 Trawlers in bedrijf Seizoenbedrijf Continubedrijf Totaal »o.<v. Waarvan: stoomtrawlers motortrawlers 1 54 (34) 4 73 (28) 94 (23) 106 (17) 2 115 (19) 55 (34) 20 (20) 35 (14) Leeftijdsopbouw trawlers Gebouwd voor 1920 12 7) 1920-1945 27 (22) na 1945 16 5) Schepen per rederijplaats in 1963 77 (28) 8 8) 69 (20) 8 1) 27 (18) 42 9) 94 (23) 1( 1) 93 (22) 8 20 (11) 66 (12) Sei zoênbedrijf Loggers Trawlers Tótaal Scheveningen Katwijk Vlaardingen IJmuiden Den Helder Totaal 24 5 5 25 5 6 Continubedrijf Loggers Trawlers 43 4 6 33 1) 15 22 (16) 2 2) 106 (17) 106 (17) 8 18 5) 80 (12) Totaal 43 37 1) 21 22 (16) 2 2) 117 (19) 2 2) 115(17) 7 19 5) 91 (14) Totaal 68 42 1) 27 22 (16) 2 2) 34 36 10 115 (19) 12? (19) 161 (19) De vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer zal op 14, 15 en 28 oktober in openbare commissie vergadering bijeenkomen om mét minis ter Andriessen van Economische Zaken te spreken over de begroting van Economi sche Zaken, de industrialisatienota's, de begroting van de staatsmijnen en de nota over de verticale prijsbinding. Het algemeen economisch beleid is niet als agendapunt opgenomen omdat dit be leid uitvoerig besproken zal worden tij dens de algemene politieke en financiële beschouwingen die reeds in de Tweede Kamer zijn begonnen. De agenda van de openbare commissie vergadering vermeldt 72 punten, o.m. het prijsbeleid, het energiebeleid, de buiten landse economische betrekkingen, midden stand en toerisme, en het mededingings beleid. De bevolking in de Nederlands-Duitse grensstreek bij Sellingen (oostelijk Gro ningen) is teleurgesteld over de Duitse douane-autoriteiten, die op het eind van de twee kilometer lange nieuwe Hasseberger- weg in Sellingen een stevig hek hebben geplaatst, dat autoverkeer onmogelijk maakt. Deze weg van Sellingen naar de Duit se grens is onlangs gereed gekomen en is onder meer van belang voor het toeris tische verkeer tussen het landschappe lijk mooie Westerwolde en het Duitse Eemsgebied en de Huemmling, duizenden hectaren ongerept natuurschoon met hun nebedden, oude dorpjes en fraaie land goederen. Alleen te voet en per fiets en dan nog voorzien van speciale pasjes is hier nu grensverkeer mogelijk. Naar verluidt hebben de Duitse autori teiten in verband met personeelsgebrek be zwaren enige uren per dag ook voor auto verkeer de grens te openen, zoals wel de bedoeling is geweest. Advertentie Type 900 Vraagt proefrit bij KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden Tel. 4324 (02556) Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Angola- kust, van Antwerpen; Spaarneborg, Koeping Friesland, Hull; Cyprian Coast, Ipswich; Vecht- borg, Middelburg, IJmuiden; Stork, Felixtowe Pericles, Antwerpen; Milbank, Norfolk, IJmui den; Cormoat, Hartlepool; Bram, Dagenham; Jans, Londen; Dynamikos, Newcastle; Richard Rahmann, Koeping, IJmuiden; Elsa Essberger, Aruba; Bergland, Norkoeping, IJmuiden; Swift, Londen; Jean E., Londen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Zwer ver, van Londen; Drenthe, Ramvik; Sophocles, Antwerpen; Liberty, Londen; Tremorvah, Free town; Hoechst, Bremerhaven. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Tubo naar Londen; Pial, Huil; Nürnberg, Hamburg Ubbergen, Klaipeda; Hoegh Aiglette, Bergen Hoogland, Sluiskil, IJmuiden; Birk, Avonmouth Hanni Lene. Randers; Kittywake, Antwerpen Friesland, Stettin; Frans van Seumeren, New castle; Egret. Rotterdam; Isigny, Bremen; Laar- derkerk, Rotterdam; Hasselo, Rotterdam, IJ muiden; Theano, Rotterdam; Hathor, Rotter dam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mesen les, naar Archangel; Frans Boehmer, Rotterdam (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betékent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Ook het Nederlands In stituut voor Volksontwikke ling en Natuurvrienden werk (NIVON) heeft zijn program ma voor het komende win terseizoen rond gekregen, waarbij de eerste avond werd vastgesteld op vrijdag 23 oktober. Dan zal (in samen werking met de Volks universiteit en 't Nut) door de journalist Henri Knap in de Petrazaal aan de Spaar- nestraat worden gesproken over „Humor van onze schrijvers van vandaag". In dezelfde zaal worden vrij dag 13 november twee films vertoond van de K N. en Z.H. Redding Maatschappij: „Van strandrover tot redder" (het werk van de KNZHRM) en „Redding bij Latrabjarg". Hierna volgt woensdag 13 januari in het Cultureel Centrum een avond met als motto „Good old England". Henrik de Wijn fungeert hier als inleider en er zullen enige films over Londen en de landstreek ten noorden van de Theems worden ver toond. Eveneens in samenwerking met de Volksuniversiteit en 't Nut geeft de dansgroep „Zajednica" woensdag 10 februari in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan een avond met dans en muziek uit de Bal kan. Muzikale medewerking wordt verleend door het Utrechts Studenten-orkest. De jaarvergadering wordt gehouden op vrijdag 5 maart in het Cultureel Centrum, waarop tevens de prijsuit reiking zal plaats hebben aan de leden van de Foto groep. Maandag 29 maart wordt het seizoen dan weer in de zaal bij de Bethlehem- kerk afgesloten met een cabaretavond, met optreden van Henk Elsink en Philip pine Aeckerlin. De jeugd van Velsen kan haar vrije uurtjes weer pro- duktief maken door het ver zamelen van eikels en kas tanjes, die door het gemeen telijk plantsoenbedrjjf gaar ne in ontvangst zullen wor den genomen als winter voorraad voor de levende have van hertenkamp en kinderboerderij. Er wordt vjjf cent per kilo voor be taald, welk zakcentje soms aardig kan oplopen. De buit moet worden ingeleverd op woensdag 11 november, tus sen 14 en 16 uur in de ma nége van het park „Velser- beek", of in de loods van park „Bosbeek" te Santpoort. Na-inlevering is niet moge lijk. Wel moet er even de aandacht op worden geves tigd. dat alleen droge eikels en kastanjes in ontvangst worden genomen. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: huis sleutel, boodschappentas m. sjaal, bankbiljet, ring met drie sleutels, hondepenning, handdoek met zwembroek, jas, portemonnee met inh., gouden ring, kindermuts, honderiem, damesbril in etui, paar glacé dameshandschoe nen, armband, zaklantaarn, autoped, schildpad, rechter herenschoen, poppenwagen- tje, driewielig kinderfietsje, wieldop (Simca), bril in ko ker. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dage lijks verstrekt aan het i ,r- 5-: if' fFjf' 'jt T „De bomen hebben hun herjstkleed weer aangetrok ken" is de even lyrische als traditionele omschrijving, waarmee de jaarlijkse wisse ling der seizoen gewoonlijk wordt aangekondigd. Ten ge volge hiervan kunnen ook de stoelen op het terras van het theehuis in „Velserbeek" weldra weer „met hun win terslaap" beginnen. Hoe het ook zij, voorlopig dus geen gezellige thee- en koffie- uurtjes meer in de open lucht, evenals het weer vele lange maanden zal moeten duren, alvorens de jeugd opnieuw juichend bezit kan nemen van het verfrissende spartelmeertje in de om geving daarvan. In ieder ge val heeft onze fotograaf in dit afscheid van de zomer een mooi stemmingsplaatje gezien, waarvoor gaarne in deze rubriek een plaatsje werd ingeruimd. Bij wijze van curiositeit werd onlangs in ons blad gewezen op een tentoonstel ling in Hamburg, waar on geveer tweehonderd zoge naamde „flesseschepen" wer den geëxposeerd. Een uit stervende vorm van huis vlijt, welke vooral door oud varensgezellen werd be oefend. „Daar hoeft men niet voor naar Hamburg", schreef ons prompt de heer R. Schmidt uit de Rijnstraat, „gaat u maar eens een kijkje nemen zij mijn broer Jacob in de Esdoornstraat, die maakt deze dingen al sinds z'n jongensjaren. En hij schildert nog landschappen en zeegezichten ook!" Inderdaad zou de heer Schmidt met zijn werk op een dergelijke expositie een gehele stand voor zijn reke- hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel worden afgegeven. ning kunnen nemen, want hij moet in zijn lange leven al vele honderden flesse schepen hebben gemaakt. Natuurlijk is hij een oud varensgezel, die een groot deel van zijn tachtig jaren op zee heeft doorgebracht, waarbij slechts weinig lan den niet door hem werden bezocht. Hij kan smakelijk van zijn vele avonturen ver tellen, waarmee ongetwijfeld enige spannende jongens boeken kunnen worden ge vuld. Op 33-jarige leeftijd wist hij het machinistendiploma te behalen, in welke functie hij vrijwel alle soorten sche pen heeft bevaren. In zijn vrije uren begon hij zich toe te leggen op de bij zeelieden populaire hobby, waarbij Jacob zich een grote vaar digheid wist eigen te maken. Want het vereist een vaste hand en een enorme dosis geduld, alvorens een scheep je in een fles geheel is op getuigd. Het geheim van de „Schmidt" bestaat hierin, Drie jaar geleden is de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) in samenwer king met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel (KWA) ook in Velsen ge start met een cursus, waar mee werd beoogd een basis opleiding te geven aan to neelamateurs, die zich in het moeilijke regievak wensten te bekwamen. Cursusleiders waren onder meer mevrouw Teunke Hauer, Arend Hauer en Karei Poons, waarbij de deelnemers na afloop een getuigschrift in het vooruit zicht kon worden gesteld. Er bleek voor deze cursus onder de toneelamateurs in deze omgeving een verheu gende belangstelling te be staan, zodat met een behoor lijk aantal deelnemers kon worden begonnen. Maar drie jaar is nu eenmaal een lange tijd en niet elke cursist was in staat voldoende enthou siasme en doorzettingsver mogen op te brengen om alle lessen te blijven volgen. Het aantal deelnemers begon geleidelijk te slinken en ten slotte was dit tot zulk een minimum teruggelopen, dat de organisatoren moesten besluiten de cursus te staken. Tenzij de overgebleven deel nemers bereid waren hun lessen op eenzelfde cursus in Leiden voort te zetten. Dit was inderdaad het ge val, zodat mevrouw A. Clau- sen-Elshoven en mevrouw T. van der Vis-Raggers met de heren J. P. van der Bosch en B. Lauer zich deze extra opoffering geruime tijd heb ben getroost, om het begeer de getuigschrift te verwer ven. Inmiddels heeft dit door zettingsvermogen tot de ge wenste resultaten geleid, zo dat hun vrijdag 9 oktober in het jeugdbuitencentrum „Korte Vliet" aan de Bos- en Houtrakpolder in Leiden het getuigschrift zal worden uitgereikt door mr. P. C. E. Sprangers, directeur van de Culturele Raad Zuid-Hol land. De heer Arend Hauer. landelijk toneeladviseur van de NATU zal deze cursus met een kort woord sluiten. dat de onderdelen plat in de fles worden geschoven, waarna zij met behulp van draden worden opgericht en vervolgens vastgezet. Zoals reeds gezegd heeft de heer Schmidt vele honderden van deze knutselwerkjes ver vaardigd, waaronder zich alle scheepstypen bevinden, zoals sleepboten, trawlers en reddingboten. Zij vinden meestal gretig aftrek bij vrienden en kennissen en worden ook wel door lief hebbers aangekocht. Behalve zondagsschilder is de heer Schmidt daarbij ook nog een handig koperslager, die met gerechtvaardigde trots wijst op een der pronkstukken van zijn verzameling: een complete vuurtoren in mi niatuur. Om meer te vernemen omtrent de overgang van kleuter- naar lagere school waren woensdagavond vele ouders van kinderen, die dit jaar voor het eerst de r.-k. lagere scholen in Velsen- Noord bezoeken, naar „De Meerpaal" aan de Banjaert- straat gekomen. Het onderwerp werd in geleid door de heer J. Keus, bisschoppelijk inspecteur, uit Amsterdam. Het kind heeft in de kleuterschool een speelse wereld, de lagere school wordt een „leerwe- reld" voor het kind. Dit ver eist van de kinderen een ge heel andere instelling en die twee wereldjes dienen doör het onderwijzend personeel soepel te worden overbrugd, omdat van de eigen vrijheid van het kind in de lagere school de leerwereld weinig overblijft. Eigenlijk zijn de kinderen die voor de eerste maal de lagere school bezoeken nog kleuters van zes jaar, die elk een eigen fysieke instelling hebben. Het ene kind zal zich vlug ger aanpassen dan het ande re. Ook dienen de kinderen te wennen aan het klassika le verband, dat in de kleu terschool in veel mindere mate toepassing vindt we gens de verschillende ge aardheid van de kleuters, welke in meer normale vor men wordt gebracht in de lagere school. Bovendien is hierbij de opvoedingsfactor van de ouders van buitenge woon belang. Het blijft voor ouders altijd moeilijk een oudste of eerste kind naar een (lagere) school te zen den en ook het jongste aan de (kleuter-) school te moe ten afstaan. De met grote belangstelling gevolgde in leiding riep vele vragen bij de ouders op, die gelegenheid kregen om aan de heer Keus en aan de hoofden der scho len en het onderwijzend per soneel vragen over verschil lende kwesties te stellen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5