Bij uitstek gunstig jaar voor de landbouw anir abLunnn s NIEUWS IN HET KORT i/ ii i n o r i 1/ n NIEUWE MODELLEN VOOR HET VOLGEND JAAR In 1963 eiste het verkeer minder doden dan in 1962 N.S.U. begint wankelmotor in serie te vervaardigen Nieuw materiaal voor het dichten van de carrosserie Het mooie weer was ideaal voor de groei- en oogstresultaten Eerste Kamer gaat akkoord met de nieuwe Drankwet Deel autoringweg Amsterdam voor 1970 gereed T weede-Kamercommissie gaat spreken over Bijlmermeer Buitenland komt later DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 7 Aardappelmoeheid wordt succesvol bestreden Nieuwe Taunus met „oud" uiterlijk De nieuwe Taunus 17 M Fordor Italië Variatie V-motoren General Motors heeft een nieuwe Bedford-bestelwagen in produktie, die afgeleid is van de succesvolle Vauxhall Viva. Deze Bedford HAV krijgt een nuttig laadvermogen van 400 kg. BELANGSTELLING DEBUUT Niet alleen de vakantieganger heeft van het fraaie weer van dit jaar geprofiteerd, de Nederlandse boer ondervindt er even eens de gunstige gevolgen van, zozeer zelfs, dat de centrale bankinstelling van de Nederlandse landbouw, de coöpera tieve centrale Raiffeisenbank, in een over zicht spreekt van „een bjj uitstek gunstig jaar", dat 1964 zowel voor de akkerbouw als voor de veehouderij belooft te worden. Begunstigd door fraai oogstweer, zo zegt deze bankinstelling, heeft de boer reeds een groot deel van de resultaten van een jaar noeste arbeid kunnen binnenhalen. Het oogstrisico is dit jaar zeer gunstig uit gevallen. De investeringen in machines, gebouwen, zaaizaad en pootgoed, kunst mest, arbeidsloon e. d. leveren een bevre digend rendement. Doordat de weersom standigheden voor de groei en de oogst in het algemeen vrijwel ideaal waren, zijn niet alleen hoge opbrengsten verkregen, maar is de kwaliteit van de geoogste pro- dukten eveneens uitstekend Vooral de gra nen leverden een recordopbrengst, die onder gunstige weersomstandigheden kon worden geoogst. De oogst van tarwe is zo groot, dat een gedeelte zal moeten worden geëxporteerd of in veevoer verwerkt zal moeten worden. Van het ingekrompen aardappelareaal (in de laatste vijf jaren is de oppervlakte kleiconsumptieaardappelen met ongeveer 30 pet. en die van de zandaardappelen zelfs met bijna 50 pet. geslonken) zal als resultaat van de hoge hectare-opbrengst dit jaar nog zoveel worden geoogst, dat er een flink kwantum voor export beschik baar zal zijn. Bij een normale opbrengst zal overigens de huidige oppervlakte nau welijks toereikend zijn voor de voorziening van de binnenlandse markt. Peulvruchten leveren eveneens een ho ger rendement op en ook voor de suiker bieten ziet het er alleszins gunstig uit. Het geheel overziende meent de bank, dat er reden is om tevreden te zijn. Bij een redelijk prijspeil zal de bedrijfsvoe ring in de akkerbouw eindelijk weer eens tot een zo noodzakelijk bevredigend resul taat kunnen leiden, zo wordt in het over zicht gezegd. Ook voor de veehouderij belooft 1964 belangrijk gunstiger te worden dan voor gaande jaren. De grasgroei was overvloe dig en het hooi kon in het algemeen in prima staat worden geborgen. Voor de veehouder liggen voorts de prijzen van zuivel en vlees nog steeds op een bevredi gend peil. Het zeer fraaie weer kan mogelijk de tuinbouw parten spelen voor wat de finan ciële resultaten betreft. Of deze resultaten voor de tuinbouw zo gunstig zullen zijn, zal nog moeten worden afgewacht. De groei van verschillende tuinbouwproduk- ten is namelijk welhaast te overvloedig ge weest, waardoor de markt werd overvoerd. Ook in de fruitteelt is er een „hoorn des overvloeds". Zowel de appels als de peren leveren 'n aanmerkelijk grotere opbrengst dan het vorige jaar, al zal vermoedelijk de recordopbrengst van 1961 niet worden overtroffen doordat het areaal produk- tieve aanplant thans veel kleiner is. Overigens is de toestand voor het ge mengde bedrijf nog steeds minder floris sant. In verband met de „varkensvloed golf", die de komende winter dreigt te komen opzetten, zal wellicht één van de voornaamste bronnen voor de rentabiliteit van het gemengde bedrijf worden aange tast. Ook de situatie in de pluimvee houderij, een andere belangrijke inkom stenbron voor het gemengde bedrijf, geeft nog steeds reden tot bezorgheid. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp Drank- en Horecawet van minister Veldkamp van Sociale Zaken en staatssecretaris Bakker van Economische Zaken aanvaard met 40 tegen 24 stemmen. Tegen het wetsontwerp stemden de fractie van de Partij van de Arbeid, de twee P.S.P.-senatoren, mevrouw Van Ommeren-Averink (C.P.N.) en de anti revolutionaire senator Algra. De anti revolutionairen, bij wie de vorige week bij de behandeling van het wetsontwerp bezwaren bleken te bestaan tegen het loslaten van het maximum-vergunning stelsel, stemden toch in meerderheid voor, omdat zoals prof. De Gaay Fortman moti veerde, de gemeentebesturen de vrijheid houden het stelsel nog tien jaar te hand haven bij wijze van overgangsregeling. Bovendien zag de A.R.-fractie door de toezegging van de minister zijn bezwaren tegen enkele sociaal-hygiënische aspecten van de wet grotendeels weggenomen. Alleen de heer Algra ging het loslaten van het maximumstelsel ondanks de over gangsregeling te ver. Hij stemde als enige van zijn fractie tegen. Op het rijkswegenplan is een autoring weg rond Amsterdam geplaatst. Een deel hiervan dat van de Coentunnel in zui delijke richting tot de Amstel zal voor 1970 gerealiseerd zijn. Dit heeft Amster dams wethouder voor de publieke werken, drs. J. M. den Uyl, bekend gemaakt op de jaarlijkse IJ-tunnel-persdag. De totale lengte van de ringweg wordt 34 kilometer. Het stuk, dat over zes jaör gereed zal zijn, betreft ongeveer een der de deel hiervan. De weg krijgt twee drie- baansstroken. De autoringweg wordt ge bouwd en gefinancierd door het rijk. De aansluitingen op het Amsterdamse straten- net komen voor rekening van de gemeen te. Een andere voor Amsterdam belangrij ke wegverbinding die in het rijkswegen' plan genoemd wordt bij de voor 1970 aan te leggen wegen is die met het noorden via een brug over het Gooimeer bij Mui- derberg, Zuid-Flevoland en de Marker waard naar Lelystad en Emmeloord. De kwestie-Bijlmermeer zal de volgende week weer aan de orde komen in het overleg tussen de minister van Binnen landse Zaken en de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer. Deze commissie zal op 14, 15 en 21 oktober in het Tweede Kamergebouw in openbare vergadering bijeenkomen. Het negende agendapunt (van de 52) vermeldt de Bijlmermeer. Verder staat op de agenda onder meer agglomeratieproblemen (Den Haag, Eind hoven, het Gooi) de gemeentelijke indeling rond Groningen en in de kop van Overijs sel, het optreden van de politie in het openbaar (onder meer in Den Haag) en het politiebeleid in Wormerveer. De bestrijding van de aardappelmoeheid heeft tot dusver succes opgeleverd als men er van uitgaat dat het doel is, de aard appelmoeheid binnen bepaalde grenzen te houden, zodat een goede aardappelteelt mogelijk blijft en aan de door het buiten land gestelde eisen kan worden voldaan, zo heeft minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid ir. L. G. Oldenbanning (V.V.D.). Voor de aardap- pelmoeheidsbestrijding is voor 1965 een be drag van rond 800.000 beschikbaar (afge zien van de zogenoemde overheadkosten). MIMflMMflflflflIlililMililflMMililililiVilMilMMMMMMMMMMMMMflMIIMIillffVilillVillVililiVilMfliliiMilfWIilMllfiliflfViMMflMfflflMMtflMfflflflflMMMIMflfVMfVililMllilfVnililMflilillWIMMMMMilflMMil/lMiinMi'WlAflilMfliWMlt „Kortgeleden met vakantie in Italië reisde ik met een Italiaanse zakenman van Turijn naar Genua. Toen we bij de autostrada naar Genua en Milaan kwa men moest er gestopt worden om een kaartje te kopen voor het gebruik van dat deel van de snelweg naar Genua. Ik keek daar een beetje raar van op. De Italiaan merkte dat en vroeg of dat in Holland niet zo was. Ik vertelde dat iedereen zonder meer de snelwegen kon gebruiken. „Oh", was het antwoord, „dan betalen jullie zeker wegenbelas ting? Wij niet". Zo begint een ingezonden stuk van een zekere P. L. in de WAARHEID, welke meneer besluit met: „Ik wist toen nog niet dat zo kort na mijn terugkeer de minister met het idee zou komen aanzetten om het hier dubbel op te doen: wegenbelasting en nog eens extra betalen voor de snel wegen". Het is niet bij ingezonden stukken ge bleven. Het regende commentaren in de bladen, en het merendeel was critisch van toon. Zoals dat van TROUW, waarin werd gezegd dat de kleinste man de grootste last te dragen krijgt, en dat van HET VRIJE VOLK, dat zegt dat de regering teruggrijpt naar verouderde vormen, om dat zij de belastingverlaging wil redden. Knutselwerk Het UTRECHTSE NIEUWSBLAD zegt het al heel duidelijk: Een onsympathiek en akelig stuk knut selwerk, waarvan wij hopen dat het nooit wet zal worden. Hoe kort is het nog geleden dat met een wat smalend lachje gesproken werd over de tolheffing op bepaalde Franse en Italiaanse snelwegen?" En DE WAARHEID laat het niet bij plaatsen van ingezonden stukken, maar zegt heel duidelijk: „Het gaat niet aan om de weggebruikers voor het falende beleid van de achtereen volgende regeringen te laten betalen. De opbrengst van goed twee jaar wegenbe lasting is meer dan voldoende om de bouw van 800 kilometer snelweg tot en met 1970 mogelijk te maken". Weg geld Het PAROOL heeft voor zijn beschou wing een sprekende kop ontworpen: „Weg geld: weg geld". „Het is moeilijk, om niet te zeggen on mogelijk, voor dit wetsontwerp ook maar enig enthousiasme te voelen, ook wanneer men de ogen niet sluit voor de pluspunten die het heeft." Het blad acht deze heffing in wezen een tolgeld, zij het ook dat de inning daarvan geen oponthoud aan de weg veroorzaakt. „Daarnaast komen er ook objecten, waar wel oponthoud veroorzakende tollen zullen worden ingesteld. En dat, terwijl Nederland zich gelukkig kon prijzen, dat die ouderwetse obstakels, soms ha heftige strijd, grotendeels waren opgeruimd". Het blad vindt de politiek van minister Witteveen ongerijmd: „Via de op stapel staande belastingver laging geeft de regering straks de belas tingbetaler met de ene hand ruim een miljard (op jaarbasis) cadeau. Maar eigenlijk kon dat er niet af, en nu is het weg- en tolgeld een van de middelen om van dat cadeautje met de andere hand weer een stuk terug te halen: weggeld, weg geld!" Edele voorwendsels VRIJ NEDERLAND daarentegen heeft weinig bezwaren. Alleen zegt het blad het wat vreemd te vinden, dat een regering, die zo luidkeels belastingverlaging aan kondigt voor een verre toekomst tel kens opnieuw belastingen verhoogt. „Altijd onder edele voorwendsels. Nu zullen we vele honderden kilometers nieuwe snelwegen krijgen. Dat zegt minis ter Van Aartsen. Eerst zien!" Niet masochistisch DE TIJD acht het een voordeel dat nu van jaar tot jaar kan worden nagegaan wat er met het Wegenfonds wordt gedaan. „Dat de creatie van een Rijkswegen fonds een vorm van belastingheffing is, die het tegen de achtergrond van de steeds maar uitblijvende belastingeverla ging nogal vreemd doet, hebben wij al eerder geschreven. Het heeft geen zin op die zere plek te blijven drukken, vooral niet omdat het onze hoogsteigen zere plek is en omdat wij geen masochisten zijn. Vervelend blijft het intussen wel. Een land als het onze, dat fiscaal zo model georganiseerd is, zou eigenlijk helemaal geen Rijkswegenfonds nodig moeten heb ben. Maar het is er. En zoekend naar de voordelen ervan moeten wij wel tot de er kenning komen, dat de reeds zo zwaar be laste automobilist-motorrijtuigenbelasting, omzetbelasting, benzinebelasting nu in ieder geval van zijn weggeld weet waar aan het besteed wordt of tenminste be steed zou moeten worden." Overigens kan DE TIJD nu wel zeggen, dat het fonds er is, maar dat hangt er natuurlijk nog van af. Want er bestaat nog zoiets als een parlement. Nog even een zin uit HET VRIJE VOLK: „Uw vooroorlogse belastingplaatje en de middeleeuwse tollen komen terug als de regering onder aanvoering van V.V.D.- minister Witteveen haar zin krijgt." Het NIEUWS VAN DE DAG vindt het wel een goed idee van de regering. Het blad meent dat de instelling van een wegenfonds de nodige continuïteit in de wegenbouw kan verzekeren. Alleen vraagt het blad zich af, of de manier van heffing wel de gelukkigste is. „Wanneer blijkt dat meer dan 80 percent van de motorrijtuigbezitters van de specia le autowegen gebruik wenst te maken, dan is het veel eenvoudiger en brengt het aan zienlijk minder inkomsten met zich mee de Motorrijtuigenbelasting te verhogen." Hinkstapsprong De VOLKSKRANT vindt de instelling van een wegenfonds prachtig. „Er wordt gebroken met de verouderde methode van de hinkstapsprong, die aan de Nederlandse wegenbouw een chaotische en oneconomische werkwijze opdrong. De 800 kilometer, die ons beloofd zijn, ver tegenwoordiger. een ware krachtsinspan ning, waarbij vastgesteld kan worden, dat de overheid niet doof en blind geweest is voor dringende verzoeken, pleidooien en voorstellen." Maar daarmee houdt de voldoening ook op: „Zonder te denken aan een bestem mingsheffing, die de minister met zijn weg geld weer introduceert, moet worden vast gesteld dat de financiële verhoudingen scheef getrokken zijn. Het door verkeer en vervoer via wegvoorzieningen te ont vangen aandeel staat niet in redelijke ver houding tot de lasten." Het blad vindt het ook onredelijk dat de weggebruikers van nu ook de wegen van morgen volledig moeten betalen. Deze onredelijkheid werpt een schaduw op een verheugende ontwikkeling. Het is al niet elegant dat minister Witteveen, midden in zijn sfeer van belastingverla ging, een reële belastingverhoging voor anderhalf miljoen Nederlanders onder de naam „weggeld" maskeert. De ouderwet se, gemakkelijke manier waarop de over heid een moderne aanpak denkt te finan cieren doet vermoeden dat bij de beredde ring van een noodtoestand niet alle conse quenties overzien en gewogen konden worden." Boeiend verschil Boeiend is vooral ook het verschil tussen de commentaren van de in de bruidsdagen verkerende Nieuwe Rotterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad. De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT trekt onder meer deze conclusies: „Het bestaan van voortreffelijke moder ne wegen is een zo algemeen belang dat het niet aangaat een extra last op te leg gen alleen op de eigenaars van de voertui gen die over deze wegen rijden. Het is daarbij extra wrang dat de vrijetijdsrij- ders, die deze wegen met hun overjarige wrakken onveilig maken, er het goed koopste afkomen. Het is een twijfelachtig voorrecht stam boekvee in staatsdienst te zijn. Benzine en banden zijn lang niet onbelast, en de mo torrijtuigen zelf zijn dat ook niet. En nu: het weggeld." Aldus de N.C.R., die er onder meer op wijst, dat de vervoerders het weggeld wel eens zouden kunnen doorberekenen. Het blad besluit met: „Dat er ergens in de algemene midde len ruimte moet worden gevonden voor wegenaanleg staat vast. Dat die middelen ten dele in een extra heffing van motor rijtuigen moeten worden gevonden is niet vanzelfsprekend: het is misschien wel ge makkelijk, maar dat wil niet zeggen dat het juist en billijk is". Kogel door de kerk Het ALGEMEEN HANDELSBLAD zegt dat aan de schatkist van een moderne staat grote eisen moeten worden gesteld, en dat het dan ook niet zo gek is dat er verdere lasten op het wegvervoer worden gelegd voor de realisering van projecten waarvan het gehele volk profiteert. „Een andere vraag is natuurlijk of het ontwerp in alle onderdelen even geslaagd is. Waarom is een termijn voorgesteld ge durende welke het weggeld zal worden ge heven? Waarom het huidige geslacht een last op te leggen, waarvan ook de volgen de zullen profiteren? Laten we nu de kogel ook maar helemaal door de kerk jagen en elke bedeesdheid voor een tolheffing- nieuwe-stijl van ons afschudden", vX In deze tijd van het jaar beginnen de autofabrieken zo stuk voor stuk de modellen van het jaar 1965 te intro duceren. Ford Duitsland heeft onlangs de Taunus- modellen 17 M en 20 M vrijgegeven, Renault lanceerde een sportversie van de R 8 Major, een nieuwe Chevrolet en Corvair werden bekendgemaakt en Saab toonde zijn modellen met een volkomen nieuw front. In Frankrijk zal dat ongetwijfeld een Renault in de klasse 1500 tot 1800 zijn, die uitgerust wordt met voorwielaan drijving. Citroën heeft de typen ID en DS 19 enige wijzi gingen meegegeven. Simca heeft reeds aangekondigd in de serie 1500 een stationwagen uit te brengen. B.M.C. in Enge land zal naar verwachting een wagen in de middenklasse met dwarsliggende motor en vooraandrijving uitbrengen, Vauxhall heeft inmiddels een stationwagen-model van de Viva geopenbaard. De Italiaanse fabriek Fiat heeft het nog druk met het vinden van een buitenlands afzetgebied voor de „850". Mercedes-Benz en B.M.W. in Duitsland zullen met opzien barend nieuws misschien wachten tot de tentoonstelling in Frankfurt in de herfst van het komende jaar. De fabrieken houden zich bij detail verbeteringen en gedeeltelijke ver anderingen in de carrosserie. N.S.U. neemt de Spider met wankelmotor in produktie (zoals u elders in deze rubriek kunt lezen) en Volkswagen houdt zich voorlopig nog bezig met een verder ontwikkelen van de 1200 en 1500 modellen. Opel komt wellicht met enige varianten op zijn grote modellen. Uit Tsjechoslowakije komt eerstdaags nieuws los over een Skoda met de motor achterin. Terugkomend op de nieuwe Taunus-modellen van Ford Duitsland, dan zien we wat het uiterlijk van de wagens betreft, weinig nieuws. De licht gebogen vormen van deze Taunus-modellen zijn afgeleid van de oude 17 M die vier jaar geleden op de markt kwam en slechts de lengte en de breedte hebben er iets bijgekregen. Op de voorwielen zijn thans ook schijfremmen gemonteerd en een nieuw ver- warmings- en ventilatiesysteem zorgt ervoor dat geruis van de wind en tocht tot een minimum zijn teruggebracht. Bovendien is dit systeem dusdanig geconstrueerd, dat althans volgens de fabriek beslagen zijruiten en achter ruiten niet meer voorkomen. De standaard 20 M is uitgerust met een V 6 motor, die 95 Sae-pk ontwikkelt. De TS-uitvoering van dit model be schikt door een hogere compressieverhouding over een vermogen van 100 Sae-pk. De 17 M-modellen kunnen naar keuze worden geleverd met een 1,5 liter of een 1,7 liter motor. De TS wordt uit gevoerd met een remote control. Ford heeft voor deze wa gens een automatische transmissie ontworpen de „Tauno- matic" die als „extra" kan worden geleverd bij de 1,7 liter 17 M of het 20 M-model. Tenslotte nog een nieuwtje uit Engeland. De Austin Seven krijgt er een broertje bij, die onder meer voorzien is van hydrolastic-vering. Het uiterlijk van deze nieuwe ling, die slechts in „saloon"-model en in verschillende typen Coopers verkrijgbaar is, werd niet gewijzigd. Ford heeft bekendgemaakt, dat de Taunus 12 M naast enkele andere detailverbeteringen, uitgerust zal worden met schijfremmen op de voorwielen. Tevens zijn de prjjzen in de Corsair-serie verlaagd. De Euromarkt-commissie van de Auto-onderdelen- industrie heeft een viertalige woordenlijst laten samenstel len van automobielonderdelen en toebehoren. Voortaan kan men dus behalve in het Nederlands, ook in het Frans, Duits of Italiaans op dit gebied uit de voeten. Verkrijgbaar bij Rai-secretariaat in Amsterdam. De prijzen voor de Fiat 500 D en 600 D zijn verlaagd. De „500" kost nu 3.395 en de „600" 3.945. Renault is niet achtergebleven. De aanschafprijs van een Dauphine is van 4.995 op 4.600 gebracht. Er bestaat een nieuwe vloeistof die de voorruit beschermt tegen vuil. Na verstuiving van deze „SR 12 Anti-Smear" op voorruit en wisserbladen zou volgens de Engelse fabriek die dit middel vervaardigt de ruit veertien dagen schoon blijven. In oktober zullen in Nederland de eerste Ford Mustangs 1965 te koop worden aangeboden. Ford Amerika heeft in middels de produktie verhoogd om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Het jaarverslag over 1963 van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat op 13 oktober tijdens de algemene vergadering in Eindhoven wordt uitgebracht, bevat als een van de voornaamste conclusies dat er ïn ver gelijking met 1962 een absolute daling van het aantal doden in het verkeer heeft plaatsgehad. De bond noemt zelfs een cijfer: in 1963 zouden er 113 doden minder zijn gevallen. Ook nam het aantal zwaargewonden ten gevolge van verkeersongelukken iets af. De bond waarschuwt echter tegen al te optimisti sche conclusies die men uit deze cijfers zou kunnen trekken. Eind september is de Duitse N.S.U.-fabriek begonnen met de seriebouw van de N.S.U. Spider met wankel motor. Deze tweezitter met zijn revolutionaire motor zal voorlopig in een kleine serie op de binnenlandse markt worden gebracht. N.S.U. verwacht tegen het einde van dit jaar zon duizend Spiders met wankelmotor te hebben geproduceerd. In het voorjaar 1965 zal de fa briek in Neckarsulm de Spider met wankelmotor ook voor de export gaan bestemmen. Het begin van de seriebouw van deze motor, heeft tevens de laatste etappe van de ontwikkeling ingeluid. De eerste patenten die de ontwerper van deze motor, Felix Wankel, ooit heeft aangevraagd zijn meer dan dertig jaren oud. Maar de tijd die aan onderzoek en ontwikkeling van dit model motor zijn besteed, begint thans vruchten af te werpen. De wankelmotor bezit een paar opvallende voor delen boven de klassieke zuigermotor. Bij een gelijk ver mogen bezit de wankelmotor de helft van het gewicht van de thans gebruikte motoren, terwijl door het ontbreken van vele ongelijkvormige bewegingen wrijving en trilling in belangrijke mate zijn verminderd. Daarbij komt nog dat de wankelmotor in staat is hoge toerentallen te halen. De fabriek stelt dat het vermogen van deze in serie ver vaardigde motor 50 Din-pk bedraagt bij 5500 omwente lingen per minuut. Vele automobielfabrikanten, onder andere in Frankrijk, Japan en Italië hebben reeds belangstelling getoond voor dit Wankelontwerp en het valt dan ook te voorzien, dat in de toekomst N.S.U. samen met deze belangstellende fabri kanten (bijvoorbeeld Citroën, Alfa Romeo en in Amerika Curtiss-Wright zij het dat deze laatste een bijzondere bestemming voor de motor heeft) personenwagens met de wankelmotor op de markt gaat brengen. Hoewel dus nu het debuut van de serie-wankelmotor aanstaande is (verleden jaar herfst werd reeds het eerste model den volke getoond) heeft N.S.U. besloten de bouw van Prinz 1000 met de klassieke motor voort te zetten. De hoge ontwikkelingskosten laten nog niet toe, dat in de lagere prijsklasse de wankelmotor ter beschikking komt. In de toekomst verwacht men bij de Duitse fabriek de ver vaardiging van een wagen in de middenklasse die dan zal worden uitgerust met een voor deze gelegenheid „op maat gesneden" wankelmotor. Een „doorkijkje" van de N.S.U. Spider. De watergekoel- de Wankelmotor is achterin opgeborgen en wel zodanig, dat er nog ruimte voor bagage overblijft. De Spider heeft een top van 150 kilometer per uur, een volledig gesynchroniseerde vierversnellingsbak en schijfremmen voor. Twee details: de kap zinkt geheel weg in de car rosserie, de vulopening van de benzinetank bevindt zich in het rechterspatbord. In Amerika is onlangs een nieuw materiaal voor het af dichten van autocarrosserieën op de markt gebracht. Men kan het gebruiken voor het dichten van verticale lasnaden druiprails en kappen. Het nieuwe materiaal met de lange naam Drip-Chek Sealer-Heavy Type loopt niet uit wanneer het op een verticaal vlak wordt aangebracht. Kleine ope ningen en spleten worden er snel en gemakkelijk mee op gevuld. Het materiaal droogt op metaal, verf en glas. Het barst of krimpt niet en is weerbestendig. Dertig minuten na het opbrengen, kan met lakken worden begonnen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7