Nederlandse militairen gaan in Beverlo (België) oefenen 7\)citma Landbouw-export was lager dan die van vorig jaar UITGAAN IN HAARLEM® Bier met friten in plaats van de wijn met kaas van La Courtine „HET HOGE DUIN" Boek over huwelijk van prinses Irene Amsterdam bouwt in Purmerend en Monnikendam MET HET i ABC UW AUTO GLANSRIJK BESCHERMD IN WEER EN WIND EVO voor wegenfonds Ook de aftiemerlanden hadden een gunstige eigen produktie Dodelijk arbeidsongeval in Amsterdam 15 BIJZONDERE VISGERECHTEN i VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Herstel Drieduizend, vierduizend, zesduizend of misschien wel tienduizend gulden? Dit staat in elk geval vast - er staat een kapitaal bij u voor de deur. In weer en wind, over enkele maanden in sneeuw en pekel. Wat kunt u daartegen doen? Is uw auto overgeleverd aan de weergoden? Beslist niet! 3 „aansluitende" Valma pro- dukten geven uw auto de bescherming die hij nodig heeft. Valma maakt uw auto niet alleen mooi schoon, maar be schermt de lak met een sterke, glanzende water- en vuil- afstotende waslaag en beschermt het chroom met een roestwerende glans. VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 a 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkel nieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomgians en duurzame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Bescherm uw kapitaal dat auto heet. Ga over op het Valma ABC voor volmaakt eenvoudig en eenvoudig volmaakt auto-onderhoud. Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma-Amersfoort, afdeling Voorlichting. Quick Wax TONEEL AMATEURTONEEL MUZIEK TENTOONSTELLINGEN VOLKSUNIVERSITEIT JAZZ DIVERSEN „Er naast' (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Nederlandse militairen zullen niet meer naar het kamp van La Courtine in Frankrijk gaan om te oefenen. De Nederlandse regering heeft dichter bij huis iets gevonden dat wel goedkoper zal uitkomen. Onze soldaten zullen nu dicht bij moeders pappot blijven, geen Frans meer behoeven te spreken en bier met friten in plaats van wijn met kaas kunnen consumeren. In ieder geval schijnt het nogal kleine militaire kamp bij Beverlo, in de Belgische pro vincie Limburg, nog geen vijftien kilometer van de Nederlands-Belgische grens, tot de best uitgeruste van de NAVO te behoren. De Belgen zelf noemen het meer een opleidingscentrum voor het schieten dan een echt oefenkamp. S, y Het kamp van Beverlo is bijna even oud als het Belgische leger. Koning Leopold de eerste heeft zelf het terrein ervoor uit gekozen in de toen nog nauwelijks bevolk te provincie. In mei 1835 begonnen twee honderd soldaten van de Belgische genie met de aanleg en met de bouw van ba rakken. Reeds vrij spoedig stond er een kampement van twaalfhonderd en vijftig tenten en een aantal merendeels met stro bedekte barakken. Maar pas in 1846 kon men dankzij het streven van de koning en van generaal Chazal, de minister van oorlog, definitief met de bouw van het kamp beginnen. Er kwamen 3 vrij grote kazernes rond om een groene vlakte met brede lanen. Voor de koning, die graag temidden van zijn jonge soldaten verbleef, werd een pa viljoen gebouwd en ook voor de officieren werden woongelegenheden geconstrueerd. Reeds bij de oprichting van het kamp waren uit de omstreken lieden gekomen, die bier en andere dranken verkochten, schoenen lapten, de was deden en zo meer. Helemaal onverdacht schijnen de eveneens houten hutjes, waarin zij hun bedrijfjes uitoefenden, niet te zijn geweest, zodat de commanderende generaal al die zoete- laars en hun aanhang van de terreinen van het kamp liet jagen. Zij vestigden zich echter 'n paar kilome ter verder. In 1850 was daar een dorp ont staan van 163 huizen met een bevolking van 708 zielen. Bij koninklijk besluit van 7 juli 1850 werd het door koning Leopold erkend. Als dank aan de vorst hadden de Inwoners het de naam Leopoldsburg gege ven en die naam heeft het behouden. Meer dan een eeuw, inclusief twee wereldoorlogen, zijn over het kamp heengegaan. In 1945 was er niet veel meer van over, doch hej herstel werd vrij spoedig ter hand genomen. Er wer den nieuwe gebouwen opgericht, beton nen wegen kwamen in plaats van de oude zandpaden, de installaties van de schietbanen werden uitgebreid en gemo derniseerd. Thans is het kamp van Beverlo meer een opleidingscentrum voor het schieten dan een echt oefenkamp. Voor dat laatste doel zijn de afmetingen ook te beperkt. Al le infanterie- en pantserwapens kunnen er echter worden gebruikt. De schietbanen zijn zo ingericht dat zij een realistische en practische oefening toe laten. Aan de veiligheid van de oefenende soldaten wordt de grootste aandacht be steed en tot het rampzalige ongeluk met de rookpot in februari was er nog nooit één ernstig ongeval gebeurd. En dat ter wijl er zo'n vijftienduizend man per jaar naar de oefeningen komen! Een van de banen, die door de leiding van het kamp met bijzondere trots wordt getoond en waaraan ,,Onze macht", het veertiendaagse tijdschrijft van het Belgi sche leger, onlangs een uitvoerig artikel heeft gewijd is die, welke bestemd is voor De ingang van kamp Beverlo. Gedekt schieten op schietschijven in het terrein. de „vuurdoopproef". Een geheel peleton kan er in één keer doorheen. Eerst moeten de manschappen in onder aardse betonnen schuilplaatsen een (uiter aard namaak-) bombardement ondergaan, en dan via loopgraven naar buiten komen, waar zij over tachtig meter onder vuur worden genomen. „Drie machinegeweren schieten een aan houdende kogelregen af. Fluitend schieten 't Sprookje van de Noordzeekust Specialiteit diners - vergaderingen WIJK AAN ZEE Tel. 02517 - 322 de kogels soms op tachtig centimeter bo ven de sluipende manschappen. Het ter rein, waarover zij moeten kruipen, ligt bezaaid met lage hindernissen. Reeds bij het begin moet de deelnemer rollend over een boomstronk. Een beetje verder moet hij onder de prikkeldraadversperringen door. Overal op het terrein zijn springstof ladingen aangebracht, waar hij veilig om heen dient te kruipen. Allerlei ontploffin gen verhogen het effect. Na die tachtig meter komen de mannen weer in een loop graaf en daarna moeten zij nog stormlo pen tegen een oude bunker en het wrak van een vliegtuig". Volgens „Onze macht" zijn er uitgebrei de veiligheidsmaatregelen. Zo draagt elke soldaat een blauwe helm, die is genum merd. Officieren slaan van een controleto ren af de oefening gade en via luidspre kers kunnen zij er iedere soldaat persoon lijke instructies geven. Bovendien zijn er in het terrein onder officieren, die dezelfde taak hebben en die dus bovendien de oefening moeten mee maken. Helaas heeft de fatale oefening met de rookpot bewezen dat ook dit geen voldoende waarborg biedt, maar naar het schijnt hebben de Nederlandse militaire deskundigen het kamp lang en breed be zichtigd en bestudeerd, zodat men mag ho pen dat de Nederlandse soldaten er rus tig heen kunnen trekken. De installaties voor offensief en defen sief schieten zijn eveneens bijzonder uitge breid zoals ook die voor het zogenoemde instinctief schieten. Zo gezellig als in La Courtine zullen de Nederlanders het in Beverlo wel niet heb ben, al zal ook hier de zo geheten welfare doen wat zij kan Mr. dr. J. P. D. van Banning, burge meester van Geleen, heeft alle documen tatie over het huwelijk van prinses Irene in een boekwerk verzameld, uitgewerkt en toegelicht. Hij behandelt in vijf hoofd stukken het carlisme, vorstelijke families, huwelijkstoestemming en staatsrecht, het geslacht Bourbon en een aantal genealo gische vraagstukken. Het boek bevat ook vier stamreeksen en zeven genealogische tabellen. De stamreeksen zijn die van de geslachten Bourbon, Nassau, Lippe en Busset. Er zullen 1 000 genummerde exemplaren worden uitgegeven bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel. Met gebruikmaking van het aan Amster dam toegewezen contingent aan woning wetwoningen zal nog dit jaar begonnen worden met de bouw van de eerste van 350 woningen» in Monnikendam en 100 in Pur merend. Van deze woningen zal 75 per cent worden toegewezen door het Huisves tingsbureau van Amsterdam. Er zijn ook onderhandelingen gaande over de bouw van woningen in Edam en Volendam. Door het grotere aantal woningen dat in die gemeenten gebouwd wordt zal het bouw beleid meer gericht kunnen worden op geïndustrialiseerde constructiemethoden. Advertentie Automobilist, wat is uw auto waard? ^top«t>ö£ Wel** Het bestuur van de Algemene Verla ders- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) juicht het voorstel tot instelling van een rijskwegenfonds toe, omdat daar door plannen binnen een termijn van en kele jaren ten uitvoer worden gebracht, welke voor het vervoer van goederen van grote betekenis geacht kunnen worden. De heffing van weggeld wijst de E.V.O. echter met nadruk af. De achtergebleven aanleg van een rijks wegennet heeft voor het wegvervoer in het verleden reeds gro te economische verliezen opgeleverd. Ook in de komende jaren zullen als gevolg van de achterstand door het niet in voldoende mate beschikbaar stellen van financiële middelen deze verliezen niet worden weg genomen, aldus deze organisatie. Zij acht het besluit onjuist, dat het wegverkeer en -vervoer, dat reeds grote offers brengt, nog eens extra belast wordt voor het ge bruik van autowegen. Wegenbouw is pri mair de taak van de overheid, die de kosten ervan niet mag afwentelen op de gebruiker van de autowegen. Evenals de Raifeissenbank dit reeds in een eerder gepubliceerd overzicht heeft gedaan, heeft ook de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewen- ga, in de gisteren gehouden bestuursver gadering gewag gemaakt van de uitzon derlijk gunstige groei- en oogstperiode, die de Nederlandse landbouw dit jaar vrijwel overal in het land heeft meegemaakt. Wel merkte hij op dat in de land- en tuinbouw de vreugde over een goede oogst nog altijd slechts door een dunne wand gescheiden wordt van de bezorgd heid over de vraag hoe de prijzen zich zullen houden. Bij de hoofdprodukten van Zaterdag 10 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Sprook jes uit New York" van J. Donleavy. Regie Elise Hoomans; m.m.v. Liselot Beekmeyer, Hans Croiset, Hans Tie- meyer, Bernhard Droog. Zondag 11 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met de mu sical „Stop the world, I want to get off". M.m.v. Margriet de Groot, Nelly Frijda, Martine Crefcoeur, Hans Pau wels, Ad Hoeymans, Margreet Blanken, Petra Verbeel e.v.a. Een combo o.l.v. Cor Lemaire verzorgt de begeleiding. Vrijdag 16 oktober, Stadsschouwburg. 20 uur: „Stop the world, I want to get off" (zie zondag 11 oktober). Vrijdag 9 oktober, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Eeuwfeest toneelavond van de 100-jarige H.B.S.-B. O.l.v. Frans Hes- merg wordt opgevoerd „De gelukkigste dagen van je leven" van John Dighton. Maandag 12 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging Kennemer Kunstkring met „Vlak om de hoek". Dinsdag 13 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging J. J. Cremer met „Verdachte ontkent". Donderdag 15 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Haarlems Toneel-ensemble met „Potasch en Perlemoer" (Coöp. Ver. v. Melkhandelaren). Vrjjdag 9 oktober, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Schoolconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Dinsdag 13 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Christelijke Orato riumvereniging „Door Zang Vriend schap", m.m.v. het N.Ph.O.; de organist Simon C. Jansen, Ank Reinders (so praan), Martha van Kerkhoff (alt), Jean van Ree (tenor) en Arie de Rijk (bas). Het geheel onder directie van Jan Pas veer. Uitgevoerd worden het Requiem van Mozart en de Kantate no. 78 van Bach. Woensdag 14 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Marinierskapel o.l.v. J. P. Laro. Programma: een selec tie uit de succesnummers uit de historie van de kapel (met verbindend gespro ken commentaar). Vrjjdag 16 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Eerste vrijdagconcert van het N.Ph O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. de Portugese pianiste Helena Costa. Pro gramma: Concertante in bes voor kla rinet, fagot, hoorn en orkest van de Finse componist Bernard Henric Cru- sell, Pianoconcert KV 537 van Mozart („Kronungskonzert"), Portugese Rhap- sodie voor piano en orkest van Ernesto Halffter, Ouverture Wilhelm Teil van Rossini. Vrijdag 16 oktober, Adventskerk Aerden- hout, 20 uur: Concert door Albert de Klerk (orgel) en Aafje Heynis (sopraan). Werken van Vivaldi, Fauré, Caplet, An- driessen en Dvorak. In 't Goede Uur, Korte Houtstr./Nieuwe Kerksplein: maandag, dinsdag en woens dag van 2122 uur: Klassiek grammo- foonplatenconcert. De Ark, Nieuw Heiligland: Dagelijks van 2023.30 uur: Klassiek grammofoon- platenprogramma. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Kunstzaal Barteijoris, Barteljorisstraat 32: Schilderijen, gouaches en etsen van Frank Lodeizen (tot 25 oktober). Vishal, Grote Markt. Tot en met 25 oktober expositie van moderne kunst uit eigen bezit Teylers Museum, Spaarne 16 Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Op werkdagen (behalve maandag) geopend van 10-17 u. en de eerste zondag van de maand van 13-17 u. Woonhuis Jacobus vaq Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van14-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe KerkspleinTekeningen en aquarellen van Clara de Jong. Dage lijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. (Tot 1 november). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Tot zondag exposeert de schilderes Dea van Nederveen. Van zondagmiddag 16 uur af tentoonstelling van foto's van H. J. Böhme (tot 7 november). Dage lijks geopend van 1020 uur. Openluchttheater Bloemendaal (expositie ruimte in de kleedkamers): Grafisch werk en schilderijen van Dick Wentzel (tot 26 oktober). Dagelijks 1017 uur, zondag 1417 uur. De Waag, Spaarne/Damstraat: Tentoon stelling van werken van vijf leden van „Kunst Zij Ons Doel" (Julia Giesberts, Henriëtte Marcus, Jos Hoogwout, D. Hoogeveen en Piet Kloes). Tot en met. 24 oktober. Dagelijks 1017 uur, zondag 1417 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14- 17 u. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14-17 u. of na afspraak, tel. 43644. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 9-12.30 en 13.30-17.00 u., zondag 10- 17 u. Stadsschouwburg: In de wandelgangen van het gebouw is in de maand oktober werk tentoongesteld van Michel van Overbeeke. Vrijdag 9 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over achtergronden van het huidige wereldgebeuren. Zaterdag 10 oktober, Stadsbibliotheek, 14 uur: Wandeling door Oud-Haarlem o.l.v. H. B. E. Wamaars. Maandag 12 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. J. Hoenderdaal over Kafka, Sartre en Camus (tweede lezing). Dinsdag 13 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. C. J. H. van den Broek over de grondslagen van de erfelijk heid (tweede lezing). Woensdag 14 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Drs. C. H. W. van Zijl over psychologische tests (tweede lezing). Donderdag 15 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Pal Balazs over zigeuners (tweede lezing). Vrijdag 16 oktober, Minerva Theater, 20 uur: H. R. van Heekeren over fossiele aapmensen en mensen in Equatoriaal Afrika. Zaterdag 10 oktober, Jazz-sociëteit Eke- stos, Stationsplein, 20 uur: Leo Meijer- Kwartet met Leo Meijer (sax), Roelof Kloeten (piano), Hans Felderhof (bas) en Rob Hoffman (drums). Zondag 11 oktober, Jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein, 20 uur: Martin Haak- kwintet met Martin Haak (piano), Fer dinand Povel (bas), Micahei Matthijs- sen (bas), Jan Bes (drums) en Jaap Mook (trompet). Zaterdag 10 oktober, Brinkmann, 19.30 uur: Dansavond van jongerenclub „De Twin tigers" met muzikale medewerking van The Jokers o.l.v. P. Kamp. Zaterdag 10 oktober, Poortgebouw EIs- woutlaan, 14 uur: Wandeltocht o.l.v. Instituut voor Natuurbeschermings educatie in Amsterdam door landgoed „Elswout". Zondag 11 oktober, restaurant „Rust hoven", Bergweg, 14 uur: Wandeltocht o.l.v. Instituut voor Natuurbeschermings educatie in Amsterdam door Kennemer- duinen. Dinsdag 13 oktober, Kreiagehuis, 20 uur: H. Biesbroek spreekt voor de KNMTP- Haarlem over „Vaste planten". Dnoderdag 15 oktober, Sionskerk, Ekster straat, middag en avond: Vrouwendag door de Classicale Hervormde Vrouwen dienstcommissie. De 61-jarige havenarbeider C. F. Wans- leben uit Amsterdam is tengevolge van een arbeidsongeval om het leven gekomen. Met twee collega's was de man bezig steenkool te verwijderen tussen de spoor rails op de ertskade, toen een door een kraan geduwde wagon op hen toereed. De arbeiders hoorden het waarschuwend ge roep van de kraandrijver niet. De heer Wansleben werd aangereden, de anderen konden zich nog juist uit de voeten ma ken. veehouderij en akkerbouw, waarvoor markt- en prijsregelingen gelden, wordt het kwantitatief gunstige oogstresultaat ook merkbaar in een gunstig financieel redenement. Bij de meer vrije produkten, varkensvlees, eieren, slachtpluimvee, con sumptie- en pootaardappelen en tuinbouw- produkten, hangt alles weer samen met de vraag hoe groot de opnamecapaciteit van de binnenlandse markt is en tegen welke prijzen men de produkten in het binnenland maar vooral ook in het buiten land kwijt kan. In de tuinbouw was er een overmaat aan produkten, zodat er vrij wat onverkoopbaar bleef en de hoofdpro dukten slechts middelmatige prijzen ople verden. De fruitoogst is overvloedig. Het is de vraag hoe de prijzen van het be- waarfruit zullen uitvallen. De heer Biewenga zei voorts dat de export van een aantal land- en tuinbouw- produkten, met name eieren, groenten, granen, aardappelen en boter, in het eer ste halfjaar 1964 minder gunstig is ge weest. Zij bleef 196 miljoen gulden ten achter bij het eerste halfjaar 1963. De achterstand bedroeg 70 miljoen voor eie ren, 53 miljoen voor boter, 34 miljoen voor aardappelen, 26 miljoen voor granen en 13 miljoen voor groenten. In het derde kwartaal herstelde deze export zich welis waar, maar niet voldoende om de gebrui kelijke hoge bijdrage van de landbouw in de totale Nederlandse export te handha ven. De heer Biewenga betreurde dat, omdat de zwaar deficitaire handeslbalans van Nederland over de eerste negen maanden van 1964 een verhoging uit de agrarische sector juist zo goed had kun nen gebruiken. Het achterblijven is mede te wijten aan het feit dat de afnemer- landen een goede eigen produktie hadden. Over de landbouwbegroting 1965 zei de heer Biewenga dat uit de memorie van toelichting duidelijk de greep blijkt, die de E.E.G. reeds op het markt- en prijsbe leid heeft gekregen. Die memorie is daardoor ook een wat vlak stuk gewor den, omdat de spanning en daardoor de inspirerende kracht, die de vroegere pro blematiek er in bracht, er wel is uitge nomen. Hij vroeg zich af of de progressie in de beschikbare middelen toereikend is. De begroting van het Landbouw-Egalisa- tie Fonds is dit jaar grotendeels door de verlegging van een belangrijk gedeelte van het economisch beleid naar Brussel 150 miljoen gulden lager dan vorig jaar. De heer Biewenga vroeg zich af of niet een groter gedeelte van de aldus be spaarde middelen kan worden gebruikt voor de verbetering van de produktievoor- waarden in de landbouw. Aan het slot van zijn rede uitte de heer Biewenga scherpe critiek op „een dagblad dat een zekere faam geniet de zaken graag op de kop te zetten" en dat een bericht over een aanzienlijke verlaging van de heffingen van het Landbouwschap had ge geven dat er helemaal naast was. Wat in werkelijkheid gebeurde was, dat reeds in het heffingsjaar 1964 de bestemmings heffingen voor dierziektebestrijding, name lijk de directe landbouwschapsheffing van één gulden per rund en de centraal ver heven slachtvergoedingenheffing, konden vervallen. Het geld voor de dierziekten- bestrijding komt nu niet meer binnen via bestemmingsheffingen. Bij de voorheen gevolgde methode kwa men de aanslag voor de algemene hef fing en die voor de bestemmingsheffing op één en hetzelfde aanslagbiljet, zodat de heffingsplichtigen een vrij groot bedrag ineens moesten betalen. Vele bedrijfsgeno- ten hielden die algemene heffing en be stemmingsheffing niet uit elkaar en had den bezwaar tegen het hoge heffingsbe drag.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15