Veel protestacties tegen heffing' van weggeld fllQ KVP zet regering onder druk Tien jaar geëist tegen man die geliefde doodde HET WEER Steun aan invoering weggeld afhankelijk gesteld van beslissing over belasting Tsjom.be is nu vrijgelaten ELZER's HAZENBERG Eindhoven heeft vandaag primeur Twee miljoen voor woningverbetering W.S.-woningen in Velsen Oost-Duitsland ruilt gevangenen voor goederen VS en West-Duitsland zetten vaart achter de NAVO-kernvloot Werkgevers studeren op bezitsvorming Kruiser „De Ruyter" komt Belgisch schip te hulp HAARLEMSE RECHTBANK Zuiver woilen WINTERJASSEN 79.50 - 139.50 TELSTAR-Jeugd-RGH-Jeugd 'efore ijou ouy! :i De nieuwe zie pagina 8 JONGENS-MEISJES-COATS Depressieweer Dreigement VAN BREUKELEN Motie over de ontwikkelingshulp Bromfietsdiefjes uit Beverwijk en Heemskerk in Enschede gepakt Het woord is aan Engels verkiezingspanovama pagina 5 Scheiding tussen Hiswa en Goed Kamp pagina 2 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Medische verzorging 9 Films 9 Topsy 11 Uitgaan in Haarlem15 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Puzzel19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Spanningen Patisserie DEKKERS Automobielbedr. Velserbeek n.v. 49e JAARGANG NUMMER 285 VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Vandaag rijden op de wegen in Eindho ven en omgeving auto's, die door middel van vignetten protesteren tegen het voor nemen van de regering om weggeld te hef fen. Als vrucht van een particulier initia tief zijn in en rond Eindhoven namelijk zevenduizend „stickers" verspreid met het opschrift „weggeld weg". Grote vervoersondernemingen beginnen in de loop van de volgende week met pro testacties tegen het weggeld. Op 24 okto ber houdt de NOB-wegtransport een pro testvergadering in Amsterdam. Er zijn adressen aan parlement en minister over deze materie in voorbereiding. De actie van particulieren in Eindhoven en omgeving is voorbereid door een drie manschap, bestaande uit de heren G. P. Lebbink, J. Molenaar en J. van de Gevel. Ze hebben bij een drukkerij vignetten la ten maken met daarop een afbeelding van het verkeersbord dat het verkeer in één richting verbiedt. In het bovenste rode ge deelte van dit verkeersbord staat het woord „weg"; in de witte streep het woord „geld" en in het onderste rode gedeelte weer het woord „weg". Ook in Drachten, Roermond en Den Haag zullen auto's met deze stickers op de weg ko men. Het driemanschap, dat zijn actie ge durende drie weken wil voeren, heeft zul ke spontane adhesiebetuigingen gekregen dat het verwacht in de eerstkomende tijd veertigduizend exemplaren per dag kwijt te kunnen. De NOB gaat in de loop van volgende week onder haar zesduizend leden (die sa men zo'n éénentwintigduizend vrachtwa gens hebben lopen) grote gele affiches ver spreiden waarop met zwarte letters ge- Het verbeteringsplan voor de woningen van de woningstichting Velsen, welke tot stand zijn gekomen vóór 1940, is in voor bereiding. Om te voldoen aan de voor schriften van het rijk ter verkrijging van de noodzakelijke financiële medewer king vergt die voorbereiding zeer veel arbeid. De totale kosten van het uitvoe ren der werkzaamheden zullen naar ra ming zeker twee miljoen gulden bedragen. In afwachting van de uitvoering van het plan zullen vernieuwingen en schilderwer ken, welke op korte termijn weer onge daan zouden moeten worden gemaakt, ach terwege blijven. Dit hebben burgemeester en wethouders onder meer geantwoord op vragen van het raadslid W. J. Meijer (P.v.d.A.) naar aan leiding van de toestand waarin vele hui zen in Velsen-noord verkeren; de wonin gen (in beheer bij de woningstichting Vel sen) zouden slecht onderhouden zijn. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NAPPA- EN SUÈDE JASJES Anegang 44 a - Haarlem Kerkplein 3 - Zandvoort Vuurtorenplein 35 - Noordwijk a/Zee 0 Skoda Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Vrij krachtige wind, krimpend naar richtingen tussen oost en noord. Weinig verande ring in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. drukt staat: „wegenfonds: ja, weggeld: neen". De leden zullen die affiches op hun wagens bevestigen. De EVO (Eigen Ver voerders Organisatie), die 38.000 leden telt, gaat haar leden dezelfde affiches ver strekken als de NOB. Bovendien laat ze volgende week een speciaal nummer van „Bedrijfsvervoer", het orgaan van de or ganisatie, verschijnen dat aan deze kwestie gewijd zal zijn. Ook van de zijde van de FNOP (Federa tie van Nederlandse Organisaties van Per sonenvervoer) verzekerde men ons dat men protesten zal laten horen. Men wil daar voornamelijk trachten de minister persoonlijk te benaderen en hem tot an dere gedachetn te brengen. De KNVTO (Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemers) heeft nog geen uitgesproken plannen. Deze vereniging, waarin veel autobus- en taxi ondernemingen verenigd zijn, met ongeveer de helft van de zestigduizend werknemers in het wegvervoer wil eerst nog even af wachten wat er in de op 16 oktober in Den Haag te houden vergadering van het centraal overleg uit de bus komt. - -- WÊÊKk v. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De K.V.P. wil de regering dwingen nog dit jaar een uitspraak te doen over de invoeringsdatum van de belastingverlaging. Zjj heeft gedreigd haar steun aan de invoering van het weggeld en de verlenging van de tijdelijke belastingen op sigaretten en benzine afhankelijk te stellen van de regeringsbeslissing op haar eis: op 1 juli 1965 500 miljoen belastingverlaging. Ondanks sterke aandrang van de re gering heeft de katholieke fractieleider, drs. Schmelzer, gisteren deze eis niet in getrokken. Sterker nog: de K.V.P. wil dat de Tweede Kamer zich de eerstkomende weken na de behandeling van de wet over de optrekking van de A.O.W. achtereen volgens uitspreekt over de belastingver laging, de verlenging van de tijdelijke be lastingen op benzine en tabak en de in stelling van het Wegenfonds. Drs. Schmelzer maakte gisteravond in een onverwacht ordedebat duidelijk dat zijn fractie bereid is hiervoor de reeds vastgestelde agenda van de Kamer te ver anderen. De achtergrond is duidelijk. Door deze volgorde behoudt de K.V.P. zich het recht voor bij een negatief regeringsant- woord inzake de belastingverlaging neen te zeggen tegen het Wegenfonds en de be lastingverlengingen. „Wij zullen de lasten en lusten tegen el kaar afwegen nu de regering de datum van ingang niet wil noemen". Met dit drei gement stuurde drs. Schmelzer het kabinet de mist in een mist waaruit mr. Ma- rijnen en de zijnen pas tegen Kerstmis al of niet ongedeerd tevoorschijn zullen ko men. Hoe groot de steun is voor dit katho lieke mistgordijn is niet precies te zeggen. De liberale fractieleider, mr. Geertsema, maakte gisteravond duidelijk dat zijn frac- (Van onze correspondent) BONN Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor Zaken geheel Duitsland betreffende heeft gisteren toege geven dat, volgens een geheim akkoord met Ulbricht, in augustus van dit jaar be gonnen is ruim 800 Oostduitse politieke ge vangenen aan West-Duitsland over te dra gen. Hij deelde dit mee naar aanleiding van een bericht in het Deense dagblad Politiken." Ook het Westduitse regeringsgezinde blad „Generaal-Anzeiger" maakte van de ze transactie melding met de mededeling dat West-Duitsland ongeveer veertigdui zend mark (f 36.000) in goederen per vrij gelaten gevangene had moeten betalen. De Bondsrepubliek had de overeenkomst ge heim gehouden om de uitvoering van het akkoord niet in gevaar te brengen. De Westduitse minister voor Zaken ge heel Duitsland betreffende, dr. Mende, had enkele maanden geleden reeds de Oostduit se procureur-generaal Kaul ontmoet. Hier bij had de Oostduitser zeer concrete voor stellen over de vrijlating van politieke ge vangenen gedaan „tegen zekere voorwaar den op economisch gebied". Tussen een Oostberlijns advocaat en de Westduitse C.D.U.-afgevaardigde Güde blijkt nu overeenstemming te zijn bereikt over de levering van kunstmest en boter in ruil voor politieke gevangenen. Naast de achthonderd die in alle stilte met bussen bij de grensplaats Wartha arriveerden en daarna over de grens werden gezet, is er sprake van de vrijlating van nog 2700 mensen, waaronder 1500 bewoners van de D.D.R. De transactie houdt geen verband met de amnestie, die Ulbricht ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de D.D.R. voor ongeveer 10.000 gevangenen heeft afgekondigd. tie niet staat op gelijktijdige invoering van A.O.W.-verhoging en belastingverlaging, maar steunde wel de wens van drs. Schmel zer inzake de vrijwel gelijktijdige behan deling. De fractieleider van de C.H.U., mr Beernink, hield zich op de vlakte. Hij vond dat de „lasten en lusten" als één geheel be handeld moesten worden en zei 1 juli voor- WASHINGTON (AP, AFP en Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft op een persconferentie gezegd, dat de Verenig de Staten en West-Duitsland vaart zet ten achter het totstandkomen van een multilaterale maritieme kernmacht van de NAVO. Hij sprak de hoop uit dat zoveel mogelijk NAVO-bondgenoten aan die kernmacht zullen deelnemen. Rusk wilde niets zeggen over de mo gelijkheid van een Amerikaans-Westduitse maritieme kernmacht, als de andere bond genoten van de Verenigde Staten niet zou den willen meedoen. Amerikaanse zegslieden verklaarden vrijwel tezelfdertijd er vrijwel zeker van te zijn dat Griekenland en Turkije tegen het eind van dit jaar zullen gaan samen werken met de Verenigde Staten en West- Duitsland voor de vorming van een kern- vloot. Het is, zo stelden zij, niet onmogelijk dat ook Nederland en Italië gaan meedoen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat de Westduitse en Amerikaanse opvattingen over het internationale karak ter van de multilaterale kernmacht en over de datum van haar verwezenlijking, op alle punten overeenstemmen. Tot dit bevredi gend resultaat is de Westduitse ambassa deur bij de NAVO, Grewe, bij zijn in Wash ington gevoerde besprekingen gekomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een gezamenlijke com missie van de vier grote werkgeversver bonden bestudeert momenteel het rapport „Bezitsvorming door vermogensaanwasde- ling" van de vakcentrales. De bedoeling is te komen tot een nota waarin wordt ge reageerd op de volgens de werkgevers te ver gaande plannen van de vakcentrales en waarin bezitsvormingsmethoden wor den aangegeven, die volgens de werkge vers onder de huidige omstandigheden wél tot de mogelijkheden behoren. Het is nog niet bekend wanneer deze nota gereed zal zijn. De commissie is pas tweemaal bijeen geweest. Advertentie HOE IS HET MOGELIJK SPECULAASBROKKEN met amandelen 2 stuks (250 gram) voor 80 ct enbanketbakkerskwaliteit REKLAME-ROOMBORSTPLAAT normaal 48 ct. per 100 gram a.s. zaterdag l'/i ons 63 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEF. 5362 achter de De Noostraat lopig nog te blijven zien als streefdatum. Zijn A.R.-collega Smallenbroek, die zich dinsdag ondubbelzinnig schaarde achter de katholieke eisen, had nu vrijwel geen commentaar op de standvastigheid van drs. Schmelzer. 's Avonds laat aanvaardde de Kamer een motie van de heer Smallenbroek (A.R.), waarin wordt aangedrongen op een be langrijke uitbreiding van de ontwikke lingshulp in de jaren 1965 tot en met 1967 onder meer ten gunste van particuliere activiteiten op dit terrein. In de motie wordt de regering uitgenodigd op een zo danig tijdstip met een aanvullend begro tingsvcorstel te komen, dat met de extra hulp nog volgend jaar een begin kan wor den gemaakt. Premier Marijnen had" verklaard dat de regering zich bij aanvaarding van de motie zou beraden over de financiële mogelijk heden voor extra hulp in 1965. Het kabinet zal na afweging van de prioriteiten bezien wat in die jaren voor de uitbreiding van de ontwikkelingshulp kan worden gedaan. De Kamer verwierp tevoren met 78 tegen 45 stemmen een soortgelijke motie van de heer Vondeling (P.v.d.A.), die echter veel verder reikte dan die van de heer Smallen broek. De motie-Vondeling vroeg reeds ten laste van de komende begroting 50 tot 100 miljoen gulden extra uit te trekken in plaats van de daarin vervatte 31 miljoen gulden. (Zie ook pagina 2) CAIRO (Reuter en AP) De Kongole se premier Tsjombe wordt vanmiddag in Leopoldstad verwacht. Gisteravond Iaat kreeg hij toestemming het Oeroemba pa leis waar hij sinds zijn aankomst voor de conferentie van niet-gebonden landen in Cairo gevangen had gezeten, te verlaten. Een Egyptische woordvoerder zei, dat Tsjombe met het lijnvliegtuig van de Sa bena naar Athene vertrekt, tezamen met zijn gezelschap en de Belgische en Kon golese journalisten waarmee hij naar Kairo was gekomen. Op de vraag of Tsjombe in het geheim vertrekt zei hij: „Nee, we zijn blij aan iedereen te kunnen zeggen dat hij weggaat. Zijn komst was een moei lijke zaak". Ongeveer 45 minuten voor de vertrektijd van het vliegtuig werd een spe ciale politie-afdeling opgesteld. Officieel werd meegedeeld, dat het ver trek van de Egyptische en Algerijnse am bassadeurs niet moet worden opgevat als verbreking van de diplomatieke betrek kingen van Egypte en Algerije met Kongo. De Kongolese regering zegt te hopen dat hun afwezigheid van voorbijgaande aard zal zijn. Vijfentwintig Egyptenaren en vijf Alge rijnen zijn donderdagavond in Leopold stad op de boot gestapt naar het aan de andere kant van de rivier de Kongo ge legen Brazzaville, nadat de Kongolese autoriteiten de omsingeling van hun am bassades hadden opgeheven. President Nasser heeft zo wordt gezegd de beëindi ging van het „beleg" van de Algerijnse en Egyptische ambassades als voorwaar de gesteld voor de vrijlating van Tsjombe. De politie te Enschede heeft een vijftien jarige jongen uit Heemskerk en een der tien jaar oud jongetje uit Beverwijk opge pakt, nadat zij in eerstgenoemde plaats een bromfiets hadden gestolen, waarmee het tweetal naar Duitsland wilde rijden. Eerst werd echter een proefrit door de stad gemaakt, waarbij zij echter wel pech hadden: de eigenaar herkende zijn brom fiets en slaagde erin een van de twee knapen te grijpen; de andere wist te ont snappen, doch toen de politie zijn signale ment wist, was ook zijn aanhouding kin derwerk. De twee jeugdige avonturiers, die op een en dezelfde school waren, zijn door de Enschedese politie op transport naar huis gesteld. Het Duitse vrachtschip „Maria Alt- hoff', dat woensdag op de Noordzee door de bemanning werd verlaten, is donderdag met zware slagzij de Nieuwe Waterweg binnengebracht. De commandant van het Nederlandse smaldeel I heeft vanmorgen de kruiser „De Ruyter" opgedragen zo snel mogelijk op te stomen naar het Belgische motor schip J.Alfonso" dat bij de Spaanse zuid kust een explosie in de machinekamer heeft gehad en per radio om medische hulp heeft verzocht. Smaldeel I dat behalve de kruiser „De Ruyter", de on derzeebootjager „Holland" en het fregat „Van Ewijk" omvat, oefent momenteel in de Middellandse Zee. Vicky Baum: Wil men een vrouw dodelijk beledi gen, schenk haar dan uw medelijden. Een gevangenisstraf van tien jaar heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda, donderdagmid dag geëist tegen een 47-jarige bouwvakar beider uit Beverwijk, die terecht stond op beschuldiging van moord, subsidiair dood slag. De voorbedachte rade achtte de of ficier niet bewezen. Hij baseerde zijn eis op doodslag. De man wordt ervan ver dacht een 49-jarige juffrouw uit Bever wijk, waarmee hij in concubinaat leefde, met acht messteken om het leven te heb ben gebracht. Zeer geëmotioneerd en on der de indruk bekende de man aan de president van de rechtbank, mr. H. J. Fer- werda, de daad bedreven te hebben. Met tranen in zijn ogen ontkende hij echter met voorbedachte rade te werk te zijn ge gaan. De steekpartij had plaats op maan dag 6 april tussen zes en zeven uur 's morgens. De bouwvakker, die al enke le dagen zijn intrek bij zijn mpeder in Beemster had, was met zijn auto naar Be verwijk gereden om zijn geliefde te spre ken. Nadat hij aan de voordeur had aan gebeld, maar geen gehoor had gekregen, was hij via de achterkant de woning bin nengedrongen. Hij trof zijn geliefde aan op de slaapkamer. Hier ontspon zich een gesprek tijdens welk de vrouw hem be kende een relatie met een andere man te onderhouden. „Op dat moment wist ik niet meer wat ik deed", verklaarde de verdachte woens dagmiddag voor de rechtbank. „Ik zag sterretjes en heb het mes gegrepen, dat ik steeds in de linkerzak van mijn col bertje draag: Ik heb de vrouw gestoken. Ik was overmand door de liefde". Nadat hij de vrouw acht maal met het mes in de hals had gestoken, heeft de man het huis verlaten. Hij is naar zijn werk ge gaan en heeft daar aan zijn baas de daad bekend. Vervolgens heeft hij zich bij de politie in Beverwijk gemeld. Zeer uitvoerig ging de rechtbank in op de vraag of de man het bedoelde mes steeds bij zich droeg. De president achtte dit onwaarschijnlijk omdat een niet te slui ten mes volgens hem beschadiging aan de kleding van de man had moeten ver oorzaken. Tal van pakken waren onder zocht, maar nergens was enige beschadi ging gevonden. Toch hield de bouwvakar beider vol het mes steeds bij zich te dra gen. Uit het psychiatrisch onderzoek was ge bleken, dat de man onder een voortduren de spanning had geleefd, die slechts weg genomen zou kunnen worden door de dood van een van beide partijen. De psychiater uitte in het rapport de mening dat de man indien hij de vrouw niet zou hebben ver moord ongetwijfeld de hand aan zich zelf zou hebben geslagen. De officier van justitie kwam tot de conclusie dat de man niet met voorbe dachte rade te werk was gegaan, zodat hij dê primair tenlaste gelegde moord niet bewezen achtte. Wel meende de officier dat doodslag bewezen was. Omdat de man geestelijk geheel toerekeningsvatbaar is, eiste hij een gevangenisstraf van tien jaar. De raadsman van de bouwvakarbeider, mr. H. Jonker, ging uitvoerig in op de juridische aspecten van de zaak. Aan de hand van een veelvoudige jurisprudentie wees hij op de mogelijkheid van zware mishandeling tengevolge waarvan de dood buiten de wil van het slachtoffer zou zijn ingetreden. Ook wees hij op de moeilijk heden die de man steeds had ondervonden en de gespannen verhouding die tussen hem en de vrouw had geheerst. Hij ver zocht de rechtbank rekening te houden met enkele verzachtende omstandigheden. De rechtbank zal op donderdag 22 okto ber 's morgens om half tien uitspraak doen. Advertentie A.s. zaterdag als REKLAME ROOMBORSTPLAAT per 250 gram van 1.50 voor 1.25 1 BOTERSTAAF van 2.25 voor 2.00 p. st. Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Zaterdagmiddag 4 uur SPORTPARK SCHOONENBERG Roomboterbanketstaven Roomboterspeculaas Roomboterspeculaasbrokken Roomborstplaat mmm heerlijk

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1