Portret van de leider der Britse conservatieven Douglas - Home "l Hoofd boven ivater houden Johnson heeft steun van de negers in het zuiden van VS Twee miljoen negerkiezers spelen nu belangrijke rol Opzet van De Gaulle's reis gaat in gekrakeel verloren STILBÉPAN' deze haarcream geeft geen kalkroos ENGELS VERKIEZINGSPANORAMA III India wil Chinese kernproef voorkomen badedas verfristbadedas verkwikt Paus moderniseert zijn appartementen Zeg het met bloemen Rootes komt weer met een Singer VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 „U hebt een politicus ruggegraat gegeven Rijke landedelman Tuberculose Belgische begroting een miljard gulden meer uitgaven Laster ,Week van intriges gaat vanzelf in het badedas-bad. Zo levenslustig voelt u zich. Zo ongekend schoonBaden met badedas is een belevenisHebt u al gevoeld wat badedas doet? badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ...ook zo goed voor de huid! Dertien percent Groter macht (en maakt uw haar niet vet) „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. fl.10. Pot v.a. f 1.50. t (Van onze correspondent) LONDEN. Toen Neville Chamberlain op die onheilsvolle zondagochtend van S september 1939 zjjn oorlogsverklaring door de radio had voorgelezen werd even later de grote, zwarte voordeur van Downing Street 10 geopend. Naar buiten stapte de ernstige Chamberlain, vergezeld van een donker geklede jongeman met zijn onafscheidelijke brede grijns. Het was de jonge lord „Dunglass", zoals Douglas-Home heette, voordat hjj zijn vaders titel had geërfd. Hij was toen Lagerhuislid (zoals nu weer) en parlementair assistent van de premier. Hij was ook in 1938 met Chamberlain meegegaan naar München. Voor de historische ontmoeting met Hitler, die Chamber lain het velletje papier meegaf met enkele regels erop, die de vrede zouden waar borgen en waarover Chamberlain toen nog zo geestdriftig was. Maar men kan het Sir Alec Douglas-Home niet aanrekenen dat hjj ten tijde van München Chamberlain als politiek jongmaatje terzijde stond. Want zijn opvattingen weken toen al scherp van die van Chamberlain af. Sir Alec was toen nog een onbetekenend poli ticus die alleen maar als politieke bood schappenjongen fungeerde. Bovendien was Chamberlain een eenzame, weinig mede deelzame figuur. Zijn jonge hulpje werd zeker buiten zijn grote beslissingen gehou den. Chamberlain was naïef maar zijn motieven waren edel zoals nog pas uit Maclods biografie blijkt. Home's ervaring in* München maakte hem later uiterst voorzichtig wanneer hij ontwerpen van in ternationale verdragen voor zich kreeg. DUNGLASS behoorde tot de rijkste Schotse landadel en volgde de traditie van zijn voorgeslacht om in de politiek zijn land te dienen. Zijn voorvaderen waren vechtjassen en diplomaten. Zijn vader maakte actieve propaganda voor de Vol kenbond, maar koesterde een diepe ver achting voor de Britse partijpolitiek, spe ciaal toen hij als conservatief kandidaat op oneervolle wijze werd weggewerkt. Alec, de oudste zoon, ging vanzelfsprekend naar Eton en trouwde later Elizabeth, een van de dochters van de directeur van de school, dr. Alington, een veelzijdige figuur die op zijn vorming grote invloed uitoefen de Alec was geen uitblinker maar hij kreeg een levenslange reputatie als schitterend cricketer. In Engeland, waar cricket een „religie" is, is iemands loopbaan gemaakt als hij in dit spel de top bereikt. Daarom is Alecs recordscore in de traditionele match tegen Harrow een feit dat in de analen van de Britse geschiedenis met eerbied is geboekstaafd. In de 18de eeuw zou Alecs prestatie betekend hebben, dat hij voor zijn 30ste jaar premier zou zijn geworden. Zijn vader vond het heel erg dat hij als landedelman helemaal niet van paardrij den hield. Tenslotte nam hij zijn zoon mee voor een rit, maar spoedig lag Alec in een greppel. Lord Dunglass ging naar Oxford om geschiedenis te studeren en zijn speciale onderwerp was het huis van Oranje. Hoewel Sir Alec onthuld heeft dat hij, als hij geplaatst wordt tegenover ingewik kelde cijfers met lucifertjes rekent, nam hij als jongeman het beheer van zijn va ders landgoederen op zich. Zijn liefde voor de politiek kwam van Lloyd George, die na de eerste wereldoorlog om nieuwe mannen en denkbeelden riep. Hij werd ge pakt door figuren, die een vooruitstreven de conservatieve politiek wilden en hij steunde de filosofie van hen die het pri vaatbezit als grondslag van de beschaving beschouwden. EEN VAN Sir Alecs meest geliefde stel lingen is Lord Balfours uitspraak dat de mocratie regeren is met de grootst mo gelijke openhartigheid. In zijn eerste ver kiezingsstrijd voor het Lagerhuis in 1929 werd Lord Dunglass verslagen op hetzelf de moment dat ook de jonge kapitein Ha rold MacMillan zijn zetel verloor. Maar in 1931 toen de nationale regering haar intrede deed, waarbij de conserva tieve 208 zetels winst boekten, deed hij zijn intrede als afgevaardigde voor het Schotse Lanark. Advertentie ZONDAG GEZELLIG UIT ETEN IN HOTEL-CAFÊ-RESTA URANT "DE UILENBOOM" INTIEM EN SFEERVOL. HOOFDSTRAAT 174, SANTPOORT, TEL. (02560) 8623. EIGEN PARKEERTERREIN BRUSSEL De Belgische overheids uitgaven zullen in 1965 ongeveer een mil jard gulden meer bedragen dan in 1964. Dit heeft de Belgische minister van Finan ciën, A. Deqaue, in de kamercommissie van financiën medegedeeld. De minister zei dat de toeneming volgens de ramingen aanzienlijk minder zal zijn dan die van het bruto nationaal produkt, dat met acht percent zal stijgen. De grootste post op de begroting is die van het ministerie van Nationale Opvoe ding en Kuituur met ruim 30 miljard frank, op de voet gevolgd door de post van de Staatsschuld eveneens meer dan 30 miljard. Daarna komen de over- heidspensioenen en op de vierde plaats Defensie 1,12 miljard gulden. De belas tingopbrengst in 1965 wordt geraamd op 146.4 miljard frank, een vermeerdering van 10.7 procent ten opzichte van 1964. Sir Alec Douglas-Home: geen uit blinker maar schitterend cricketer. James Maxton, de door iedereen gelief de socialistische rebel, verklaarde in het Lagerhuis dat hij ervoor zou zorgen dat de jonge Dunglass aan een lantaarnpaal zou worden opgeknoopt. In de koffiekamer ging een angstige Dunglass naar Maxton toe en vroeg: „Meende je dat werke lijk?" „Nee Alec", lachte Maxton „Ik zal je in plaats daarvan een kop thee aanbie den". Zij werden grote vrienden. Homes karakter en persoonlijke moed bleken toen hij door zijn harde werken in de periode rond het uitbreken van de oor log en kort daarna lichamelijk volkomen uitgeput bleek te zijn. De artsen schreven hem maandenlange rust voor en hij was diep teleurgesteld dat hij zijn land niet als militair kon dienen. Kort daarop bleek het dat hij in hoogst ernstige graad aan rug' gegraatstuberculose leed. Hoewel hij wist dat hij twee jaar lang doodstil in een om hulsel van gips zou moeten liggen wan neer hij zich zou laten opereren, besloot hij toch daartoe. Mede dankzij de toewij ding van zijn vrouw, die toen haar derde baby verwachtte, is Sir Alec volkomen ge nezen. Kerstmis 1942 kon hij zijn openba re activiteiten hervatten. Tegen zijn artsen maakte hij de opmer king: „U hebt het onmogelijke gedaan. U hebt een politicus ruggegraat gegeven! NA VIER JAAR afwezigheid keerde Dunglass op 24 mei 1944 naar het Lager' huis terug. Als invalide had hij zijn ken nis door veel studie verdiept. Zijn ziekte was evenals die van Franklin Roosevelt een keerpunt. De buitenlandse politiek had hem gegrepen. Grote bijval kreeg zijn La gerhuis-rede waarin hij waarschuwde over Stalins naoorlogse plannen ten aanzien van Polen. Terwijl Winston Churchill zich nog omzichtig tegenover de Russische bondgnoot uitdrukte, nam Dunglass geen blad voor de mond. .Wij weten wat Stalin met nnafhanke lijkheid en vrijheid bedoelt. Wanneer de Russen zeggen dat ze die zullen herstel len dan betekent het dat zij de grenzen zullen dicteren, dat zij de regering voor Polen zullen kiezen en dat zij de Poolse politiek zullen vaststellen." Later oefende hjj eveneens scherpe critiek uit op Chur- chills verdediging van het Jalta-verdrag. In 1945 verloor Dunglass zijn zetel in Lanark. Hij werd er in deze campagne van beschuldigd pro-nazi te zijn geweest. Hij zei: „Het is de smerigste verkiezings strijd die ik ooit heb meegemaakt." Dun glass kreeg nu .ruimschoots tijd om zich te wijden aan zijn geliefde natuurstudie. Speciaal met vlinders hield hij zich bezig. Douglas-Home voerde een felle campag ne tegen Labours nationaliseringspolitiek. „Hoewel dit de eeuw wordt geacht te zijn van de gewone man, zijn er in Engeland nu meer tirannen in gezagsposities dan ooit tevoren", verzuchtte hij. Maar de te genwoordige Labour-partij zal hem niet tegenspreken wat betreft zijn stelling uit CAIRO (AFP) Lal Bahadoer Sjastri, de premier van India, heeft op de confe rentie van niet-gebonden landen in Cairo voorgesteld een delegatie naar Peking te sturen om de Chinese regering er toe te bewegen, niet over te gaan tot het ver richten van een proef met een kernbom. Sjastri verzocht de niet-gebonden landen met alle kracht te streven naar de af schaffing van alle kernwapens. Naar de mening van de Indische premier is het gedeeltelijke kernstopakkoord van Mos kou niet voldoende om de mensheid te beschermen tegen de gevaren van een kernoorlog. die jaren dat de sleutel tot een beter be staan voor iedereen niet ligt in de pure verdeling van de bestaande rijkdom maar door het scheppen van nieuwe welvaart en economische kracht. NA ZIJN VADERS DOOD verhuisde Alec na zestien jaar Lagerhuislid te zijn geweest als Lord Home naar het Hoger huis, waar hij twaalf jaar bleef totdat de geslaagde actie van „de weerspannige Lord" Anthony Wedgwood-Benn zijn terug keer naar het Lagerhuis mogelijk maakte toen hij door de zieke MacMillan als de enige man werd beschouwd die de conser vatieve partij naar de zege kon voeren. Groot was de verontwaardiging van La bour toen Home, die vijf jaar lang een voortreffelijk Gemenebest minister was ge weest, als Hogerhuislid minister van Bui tenlandse Zaken werd, omdat hij niet door de gekozen Kamer, het Lagerhuis, waar hij geen toegang had als edelman, tot ver antwoording kon worden geroepen. En nog groter waren de protesten toen de vriendelijke, schrandere en onverstoor bare Home premier werd. Wilson smaalde: „In deze wetenschap pelijke en industriële eeuw van genadeloze concurrentie heeft één week van intriges een resultaat opgeleverd gebaseerd op fa miliebanden en connecties". De „Sunday Mirror" had als kop: „Betreurenswaardig, schandelijk, smerig" boven een tekst waarin gezegd werd, dat dit een beledi ging was voor de Britse democratie die al jaren bezig is te vermolmen". Sir Alec, die grote krachtproeven had doorstaan, trok zich niets van al deze op gewonden kreten aan Hij mag dan geen moderne technocraat zijn, maar hij is een innemende persoonlijkheid met een helder, gezond verstand, die zijn gedach ten kan uitdrukken op een manier die door de eenvoudigste in het land kan wor den begrepen. Of het Engelse volk, voor wie Home als topleider een nieuweling is, hem en zijn partij op 15 oktober zal aanvaarden, moet volgende week donderdag blijken. Advertentie xi:: fflup'llïïlliBIIII''i|Ml|]fj1iV^.-:^Ü:4$*:$ badedas Verpakkingen van 0,90 - 2,95 5,90 12,- en 30,- ATLANTA (Georgia)(AP) Voor het eerst zullen de kiesgerechtigde negers in het zuiden van de Verenigde Staten bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen een belangrijke rol spelen. Een eenvoudig re kensommetje toont aan, dat president Johnson in het grootste gedeelte van het zuiden op belangrijke steun kan rekenen doordat het aantal neger-kiezers bijna tweemaal zo groot is geworden als het vier jaar geleden was. De inschrijving van negers en blanken op de kiezerslijsten is in de elf zuidelijke staten en vooral gedurende de laatste twee jaar omvangrijk geweest. Er zijn thans meer dan twee miljoen neger-kiezers tegen 1,1 miljoen vier jaar geleden. Het aantal blanke kiezers be draagt in de elf staten van Virginia tot Texas in totaal ongeveer 13,6 miljoen. Met uitzondering van Mississippi en Ala bama kunnen de stemmen van de negers de resultaten van de verkiezingen in het zuiden sterk beïnvloeden. De negerleider dominee Martin Luther King heeft ver klaard. dat weinig of geen negers dit keer republikeins zullen stemmen. Als de neger-kiezers, thans ongeveer dertien percent van het aantal kiesgerech tigden, als één man democratisch stem men, zal Johnson slechts veertig tot 45 percent van de blanke stemmen nodig heb ben om in zulke belangrijke staten als Georgia, Florida, North Carolina en South Carolina de overwinning te behalen. De strategie van de republikeinen is er op gericht, de 27 percent van de kies mannen, die het zuiden levert, te winnen als kern van een overwinning op de de mocraten. De stemgerechtigde negers kun nen hiertegen een hindernis opwerpen. Negerleiders schatten het aantal neger kiezers in Georgia op 250.000 tot 275.000, ongeveer achttien percent, het hoogste per centage van alle zuidelijke staten. Dit be tekent een enorme vooruitgang. In 1960 was dit negen percent. Toen haalden de democraten niettemin in Georgia een be slissende meerderheid. In het overige zuiden heeft de inschrij ving op de kiezerslijsten over het alge meen de verhouding tussen blanken en ne gers vrijwel ongewijzigd gelaten. Het aantal negerkiezers is in Florida in vier jaar van 163.128 toegenomen tot 240.616, maar de procentuele toeneming bedroeg slechts één percent, van negen tot tien. Het aantal blanke kiesgerechtigden bedraagt dit jaar in Florida in totaal 1,95 miljoen. In South Carolina hebben de negers hun stemmenmacht vergroot. Zij bedraagt naar schatting tien tot vijftien percent van de 772.000 kiezers. In North Carolina wordt het aantal neger-kiezers door de regionale raad voor het zuiden geschat op meer dan tien percent. In Alabama duiden de jongste schattin gen van negerleiders op een snelle toene ming van het aantal inschrijvingen van negers op de kiezerslijsten. Het aantal in geschreven negers wordt thans geschat op ongeveer tien percent tegen ongeveer acht percent een jaar geleden. Het totale aantal ingeschrevenen bedraagt 950.000 tot een miljoen. In Mississippi, waar de bevolking voor 42 percent uit negers bestaat, is het aan tal ingeschreven negers het laagst. Het wordt geschat op ongeveer 31.000 of onge veer 5,6 percent van het totale aantal kiezers, dat 550.000 bedraagt. In Louisiana is het aantal neger-kiezers ongeveer veertien percent gebleven. Dit verschilt weinig van 1960. Arkansas heeft op zijn meer dan 650.0000 kiezers onge veer 80.000 negerkiezers. Een intensieve campagne voor inschrij ving in Virginia heeft het aantal neger kiezers daar opgevoerd tot twaalf percent en misschien meer. Texas heeft ongeveer I2V2 percent neger-kiezers. Hun aantal wordt geschat op 375.000 en betekent een vooruitgang met 75.000 in het afgelopen jaar. Van de kiezers in Tennessee is on geveer dertien percent negers. (Van onze correspondent) PARIJS De Zuidamerikaanse tournee van generaal De Gaulle, die nu met Pa raguay, de achtste van zijn tien étappes, heeft bereikt, lijkt sinds de gewelddadig heden die zijn bezoek aan Argentinië mar keerden, waar dertig mensen bij botsin gen met de politie werden gewond, wel Advertentie DAGRA N.V. DIEMEN steeds onvollediger te beantwoorden aan de bedoelingen die het Franse staatshoofd oorspronkelijk voor ogen stonden. De Gaulle had zich voor het front der Zuidamerikaanse volkeren willen tonen als de legendarische held, de Fransman, de Europeaan die tegenover zijn gehoor de leuze van de onafhankelijkheid ten op zichte van de Verenigde Staten predikt. Niet alleen is, ondanks het enorme publie ke succes, dat de generaal ook nu weer overal heeft geboekt, gebleken dat de Zuidamerikaanse regeringen die vooraf door Washington dan ook zeker „bewerkt" waren, althans in het openbaar weinig geestdrift voor die lokroep demonstreer den, maar bovendien dreigt De Gaulle nu steeds onverbloemder de speelbal te wor den van politieke belangengroepen op het binnenlandse plan. Zijn ervaringen in Argentinië zijn in dat opzicht wel bijzonder bitter geweest. In Cordoba is zijn auto waarvan een ruit in scherven werd gegooid gisteren bedolven onder strooibiljetten die de Franse gene raal begroetten als de voorbode voor de terugkomst van de verjaagde dictator Pe- ron. Bij een gesprek onder vier ogen moet de huidige Argentijnse president Illia, die bij de incidenten aan de hand werd ge wond, zijn hoge Franse gast zijn excuses voor deze al te warme ontvangst hebben aangeboden. De generaal heeft geantwoord dat hij van zijn bezoek aan Argentinië alleen de positieve indrukken zal onthouden. Ook met Argentinië heeft De Gaulle een cultu reel akkoord gesloten dat eveneens tot weinig lijkt te verplichten. Het aureool van de unaniem bewonderde held die alle tegenstellingen souverein domineert, is nu echter wel wat geschonden. En met die schending heeft ook de reis veel van zijn nut verloren. Een nut, dat immers vrijwel uitsluitend op het psychologische plan ligt want eco nomisch, militair en politiek was het te voren wel duidelijk dat De Gaulle tegen over het prestige van de Verenigde Sta ten toch maar bitter weinig in zou kun nen brengen. Paus Paulus VI heeft zijn appartemen ten gemoderniseerd door ze te sieren met moderne kunst. Het accent op de zuivere, eenvoudige lijnen in de vernieuwde troon zaal en de voorvertrekken wordt gezien als een nieuwe faze in het streven van de paus om alle aspecten van het rooms- katholieke leven in nauw contact met het moderne leven te brengen. De eerste bijzonderheden over de aan kleding van tien vertrekken het voor openbare aangelegenheden gebruikte ge deelte van de pauselijke appartementen zijn bekendgemaakt door "1' Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan. Zij geven een indruk van ruimte en af wezigheid van overbodigheden. Niet lan ger wordt de indruk bepaald door het sierlijke maar massieve barok van een vroeger tijdperk, in de plaats waarvan een mengsel is gekomen van hedendaagse schilder- en beeldhouwkunst met enkele stukken van zuivere lijnen uit de 15e eeuw. Zelfs de met goud overtogen pauselijke troon met haar pafferige cherubijntjes, die de armleuningen ondersteunen en de engelengezichtjes, die door het gebeeld houwde gebladerte gluren, is weggehaald en vervangen door een eenvoudige, rechthoekige troonzetel van marmer. Een met franje versierde troonhemel ont breekt nu ook. In alle vertrekken is vlak onder de pla fonds indirecte fluorescerende verlich ting aangebracht. In de hoeken zijn pot planten geplaatst. De kostbare, rode, met afbeeldingen versierde tapijten zijn van de muren gehaald om plaats te maken voor vaste pasteltekeningen in licht groen grijs en zacht blauw. Advertentie en... bestel tijdig) LONDEN (AP) De Britse autofabri kant Rootes die nu voor een groot deel het eigendom is van de Amerikaanse Chrysler maatschappij heeft een nieuwe kleine wagen op de markt gebracht. De naam van de nieuwe wagen is Singer Chamois. Hij is in grote trekken een wat verbeterde uitgave van de bekende Hill- man Imp, een wagen voor vier personen met de motor achterin. De Chamois is de eerste nieuwe Singer wagen sinds de oor log.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5