2 Geen leven zonder water Gevarieerd disconieuws Nieuwe meubels voor oude auto ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 Erblf x PAGINA DRIE li?- iiiuüiüii. Ij,,, jutm;-»*®***. DE WATERVOORZIENING van de bevolking is in vele landen een enorme onderneming geworden. Meestal zijn dat hoog-ontwikkelde landen. Hun industrieën gebruiken evèneens enorme hoeveelheden wa ter. In de Verenigde Staten, bij voor beeld, is de omvang van de water industrie naar het gewicht van het bewerkte materiaal gerekend zeven keer zo groot als dat van alle andere industrieën bij elkaar. De in dustrie is altijd dorstig. Tien liter water is nodig om één liter petroleum te produceren; veertig liter water is nodig om één blikje groenten te kunnen produ ceren; honderd liter water is nodig om één kilo papier te kunnen produ ceren; zeshonderd liter water is nodig om één kilo wollen kleding te kunnen produceren; 3500 liter water is nodig om één ton poedercement te kunnen produ ceren; 20.000 liter water is nodig om één ton staal te kunnen produceren. De industrieën hebben enorme hoeveelheden water nodig. Voor elke ton staal die wordt geproduceerd, wordt 20.000 liter goed Honderden miljoenen dorpelingen gebruiken dag-in dag-uit onzuiver water uit bevuilde beekjes en rivierenpoelen en kanalen. water gebruikt. nAAnnnnnnnAnniUV<IWI<WliyWWMyWMWWWVWWWt^^ BARBARA STREISAND, de Ameri kaanse zangeres die een Edison in het populaire genre kreeg voor haar eerste langspeelplaat, heeft een derde plaat. We zouden, zo schreven we in een artikel op 21 augustus, hierop terugkomen. De kwaliteiten van deze 22-jarige zangeres zijn zo langzamerhand uitvoerig be schreven. Ook bij de liederen op haar derde plaat laat zij weer een geweldige virtuositeit en een perfecte dictie horen. WE VOLSTAAN met het noemen van de songs: My melancholy baby, Just in time, A chance of love, Bewitched, Ne ver will I marry, As time goes by, Draw me a circle, It had to be you, Make believe, I had myself a true love. (CBS BPG 62.295). ROY ORBISON is de zanger die pla- ten-goud verdiende met „It's over". Deze vrij rustige Amerikaanse zanger kreeg daarvóór zijn portie met „Only the lo nely" dat hij zelf componeerde. Enkele van zijn eigen composities zijn ook weer te vinden op zijn nieuwste langspeel plaat „Lonely and blue". Daarop staan: Only the lonely, Bye bye love, Cry, Blue avenue, I can't stop loving you, Come back te me, Blue angel, Rain drops, A legend in my time, I'm hurtin', Twenty-two days, I'll say it's my fault. ROY ORBISON kunnen we tot de blijvende zangers rekenen, die zo nu en dan eens een hit maken. Zijn techniek is heel anders dan van de meeste „mode zangers"; het kenmerkende van hem zijn de uithaaltjes, zoals Slim Whitman die ook heeft. Orbison haalt daardoor hoge noten. (London HA-U 2.342). NAAR EEN ANDER genre: de popu laire volksliederen en de Schot Ken neth McKellar. Zó Schots dat de Schot se televisie de dagsluiting nog wel eens door hem zal laten verzorgen. Van hem de langspeelplaat „Scotland's Heritage", waaruit het Schotse leven en de ge schiedenis zijn te proeven. Uitstekend geschikt voor een stormachtige herfst avond met een haardvuur. DE VOLGENDE volksliedjes staan op de plaat: Mc. Gregor's gathering, The Laird O'Cockpen, The bonnie earl of Moray, O gin I were a baron's heir, Turn ye to me, Hey Johnnie Cope, Ho- ro my nut brown maiden, Bonnie Strat- hyre, The wee cooper o'Fife, Isle of Mull, A pair of Nicky Tarns, The proud peaks of Scotland, Auld lang Syne. (Decca LK 4.585). ALS CVIFF RICHARD een film maakt kunnen we rekenen op een col lectie liedjes die daarin voorkomen. Ook van zijn luchtige vakantiefilm „Won derful life" is een langspeelplaat uitge komen. Het is er een in de trant van zijn vorige, „Summer Holiday". Een aantal vlotte songs, die al-acterend worden gezongen. Behalve vocale zijn er ook instrumentale nummers. OP DE BINNEN- en buitenhoes staan plaatjes met onderschriften uit de film, wat vooral bij hen die deze gezien heb ben, wel in de smaak zal vallen. Dan nog de songs: Wonderful life, A girl in every port, Walkin' Home, A little ima gination, On the beach, In the stars, We love a movie, Do you remember, What 've I gotta do, Theme for young lovers, All kinds of people. A matter of mo ments, Youth and experience. (Colum bia 33 SX 1.628). RICHARD ANTHONY, momenteel een van de meest populaire zangers in Frankrijk, heeft ook een langspeelplaat gemaakt. Hij laat horen wat hij kan, terwijl op de plaat ook liedjes staan, waarvan 45-toerenplaatjes zijn uit gegeven, zodat we die al kenden. De Richard Anthony-liefhebbers kunnen we deze plaat aanbevelen. DE CHANSONS: A présent tu peux t'en aller, Toi l'ami, Elle a dit non, Ecoute dans le vent, Oh! boy, Qu'est-ce qui m'attend, A toi de choisir, Maria, Faut que tu y penses, Attends, Et je m'en vais. De meeste zijn uit het En gels vertaald, waaronder enkele door Anthony .zelf gecomponeerde liedjes. (Columbia FPX 250). Henny Schoute DUISBURG (DK) In West-Duits- land wachten ruim 800.000 tweede hands-auto's op kopers. Dit aanbod zal de komende wintermaanden nop aan merkelijk stijgen. Een autoverkoper moet wanneer hij 100 nieuwe wagen» verkoopt, tegenwoordig al 80 wagens in ruil nemen. En zijn prijs voor de in ruilwagen moet hoog zijn, anders doet hij geen zaken. Een grote meubelhandelaar in Duis burg neemt van zijn klanten bij aan koop van meubilair auto's in betaling. De door hem met dit systeem gedane zaken bewijzen, dat zijn idee goed is. „Nieuwe kast tegen tweedehands auto" dat is iets geheel nieuws, wekt nieuwsgierigheid en kooplust. Wat de meubelhandelaar met die vele tweede hands auto's wil gaan doen, is voorals- noa ziin aphe.im DE REGERINGEN in die landen zijn zich als regel heel goed bewust van de wantoestanden die bestaan. Slechts en kele hunner hebben stappen genomen om er iets aan te gaan doen. Als men in vijftien jaar de stedelijke bevolking in de wereld zuiver water wil kunnen leveren moet men bereid zijn daar voor ongeveer twintig miljard gulden uit te trekken. Anderhalf miljard gul den per jaar dus om alleen de steden uit te rusten met de eenvoudigste tech nische installaties om zuiver water be schikbaar te krijgen. Dat lijkt een enorm bedrag. Maar het is slechts een kwart percent van het na tionale inkomen in 1960 van de landen die maatregelen moeten nemen om „ge zond" water naar hun steden te bren gen. Het menselijk lijden en het economi sche verlies dat het trieste gevolg is van de „waternood" in hun steden is zo ontstellend dat grootscheepse maat regelen gerechtvaardigd zijn. Een com promis is niet mogelijk. De gezondheid van de gehele wereldbevolking staat op het spel. De onderontwikkelde landen kunnen nimmer hun achterstand inha len als het welzijn van de bevolking er permanent wordt ondermijnd, omdat er geen zuiver water beschikbaar is. Alle pogingen om in die landen de le vensstandaard te verbeteren zullen dan schipbreuk blijven lijden. Jacques Levij De foto's bij dit artikel zijn de redactie ter beschikking gesteld door de Wereld Gezondheidsorganisatie in Ge- nève. De feitelijke gegevens zijn geput uit het maandblad "World Health". De beroemde rijstterrassen van Ifugao op de Philippijnen zijn 2000 jaar oud. DE WERELDBEVOLKING groeit elk jaar met ongeveer 1,7 percent. De trek van het platteland naar de stad is nu reeds veel v groter. Vooral in de ontwikkelingslanden begint de aantrekkingskracht van de stad onrustbarende vormen aan te nemen. Het aantal stadsbewoners neemt in de wereld jaarlijks met ongeveer drieëneenhalf per cent toe. De Wereld Gezondheids Organi satie (W.H.O.) heeft uitgerekend dat 's werelds grote steden op het ogenblik 320 miljoen mensen herbergen. In 1977 zullen het er minstens 527 miljoen zijn. Dat getal slaat op 75 landen. Reeds nu vormen vele steden haarden van de meest uiteenlopende besmettelijke ziekten. Bijna 130 miljoen stadsbewoners zijn voor hun water afhankelijk van bron nen en rivieren, straatverkopers en putten. Het water dat zij krijgen staat voortdurend bloot aan vervuiling. Vaak stinkt het! In 1977 zal het aantal stedelingen dat gevaarlijk water moet nuttigen gestegen zijn tot.337 miljoen, als er niets gedaan wordt. Men moet er ernstig rekening mee houden dat in genoemd jaar voor zeker 450 miljoen inwoners van steden voorzie ningen moeten zijn getroffen om ervoor te zorgen dat zij in ieder geval goed water kunnen krijgen. BIJNA NEGENTIG PERCENT van de inwoners van 75 landen moet het vandaag de dag doen met slecht water. Tot die ont stellende ontdekking kwam de Wereld Ge zondheids Organisatie", nadat zij een diep gaand onderzoek had laten instellen. De nood is het grootst in Azië. In vele Afri kaanse landen is het nauwelijks beter en ook in Zuid-Amerika bestaan mensont erende toestanden op het gebied van de watervoorziening in de grote steden. De Nijl, de rivier van de goden, 5600 kilometer lang, brengt reeds tientallen eeuwen vruchtbaarheid in haar stroomgebied. Grote steden voorziet zij van water. Dat moet echter gezuiverd worden, ook voor Cairo, een stad die alleen kan leven dank zij de Nijl. Calcutta heeft meer dan drie miljoen inwoners en komt elke dag bijna twee miljoen liter drinkwater tekort. Er wordt met man en macht gewerkt om de achterstand in te halen. Voor het zover is zullen heel wat jaren verstrijken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15