Siciliaanse eer en moraal zijn voorlopig nog hinderpalen voor de vrouwenemancipatie KIND „T0KI00T" MEE Consumentenparlement: 1 N I I CULI—ARIA Prijsvraag voor schoen-ontwerpen Aanpassing Respect ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 Erbij PAGINA ZEVEN Meisje uit Zuid-Italië: Er zijn nog maar weinigendie de traditionele kleding trouw bleven. EEN DUITSE PRIMEUR TWINTIG HUISVROUWEN uit verschillende steden tussen Düsseldörf en Gelsenkirchen zwermden verleden maand voor de eerste keer uit, om in de levensmiddelenwinkels van het Westduitse industriegebied eens grondig rond te neuzen. De dames met de testende boodschappentas vormen Duitslands eerste „consumentenparlement een instituut, dat door een supermarktonder neming gesticht werd, en een soort „bedrijfsraad voor de verbruiker' voorstelt. Haar taak: Aleer contact tussen handelaar en consument, betere informatie over de levensmiddelenmarkt voor de koper, voorstellen uit kringen van consumenten voor de verkoper. In 1960 nog besloot de gemeente raad van Catania op Sicilië aparte bussen te laten rijden voor mannen en vrouwen. De maatregel werd genomen naar aanleiding van klachten van vrouwen, dat zij zo dikwijls werden lastig gevallen in de bus. Boven: de mannen-, daar onder de vrouwenbus. DIT IS een geweldige ommekeer. Zuiditalianen en Noorditalianen zijn wel beschouwd twee geheel verschillende volken ook al spreken zij verwante dia lecten. Vooral op Sicilië is de invloed van Afrika bijzonder sterk. De Siciliaan- se vrouw is, of wordt beschouwd als, een lijdzaam wezen, een soort harem slavin zonder rechten, al wordt zij door haar man op handen gedragen. Deze rechteloosheid van de vrouw, die streng bewaakt door haar vader en oudere broers, opgesloten leeft in haar huis en alleen op straat komt om naar de kerk te gaan, is een oeroude instel ling, die men heus niet in enkele tien tallen jaren kan wijzigen. Livia Harri son, dochter van een Engelse bankier en een Siciliaanse, geboren in Palermo maar naar Engelse trant opgevoed, is beter dan wie ook geschikt om dit vraagstuk onder ogen te zien en haar conclusie is, dat er nog heel wat zal moeten gebeuren voor de emancipatie veld wint. VAN ALLE Italianen zijn de Sicilia- nen stellig de meest intelligente en wan neer zij eenmaal werkelijk inzien, dat een andere opvatting verkieslijk is bo ven wat zij en hun voorouders eeuwen lang als juist hebben beschouwd, dan passen zij zich wonderlijk snel aan. En dit gebeurt in de laatste jaren in steeds toenemende mate in de grote steden van het noorden. In Italië zijn wij ge tuige van een der grootste volksver huizingen, dia de geschiedenis kent. Ieder jaar verlaten honderdduizenden Zuiditalianen hun armelijke dorpen en vestigen zich in de industriecentra van Lombardije en Piëmonte. Die overgang is niet altijd gemakkelijk. Turijn telt thans twee miljoen inwoners en daar van is minder dan de helft in de stad geboren; dat geldt ook voor de buiten wijken. Maar de huiseigenaren zijn vaak wei nig gesteld op die zuiderlingen, ook al zijn het doorgaans brave, oppassende burgers. Het bezwaar dat men altijd weer hoort, is dat zij zoveel kinderen hebben en dat een woning er stellig niet beter op wordt wanneer zij be woond wordt door gezinnen met acht of tien kinderen. Dat woningvraagstuk brengt problemen mee, vooral voor de vrouwen op leeftijd, die in het dorp ge wend waren aan een redelijke behui zing. EEN 52-JARIGE vrouw uit Avellino bij Napels vertelde daarover letterlijk het volgende aan Liva Harrison: ,.Mijn zoon Aldo kwam ons aan het station in Turijn afhalen, fris eh keurig gekleed, maar zijn gezicht stond strak en al gauw begreep ik waarom. Hij had ons herhaaldelijk geschreven over het huis, dat hij ons had bezorgd. Ik had gevraagd om een foto, maar ik kreeg geen antwoord. Op het station had hij de foto bij zich. De heilige Lucia moge mij het gezicht van de ogen ontnemen als ik overdrijf, maar in zo'n plaats zouden in Avellino niet eens de beesten leven, laat staan wij, christenen. Mijn dochters begonnen te huilen en mijn man dorst niet naar mij te kijken, want hij had mij tot die stap gebracht. En er kwam een hel van stemmen en ru zie. Maar ik zei tegen mijn dochters; „Waarom gehuild?" en tegen het man volk: „Luister, 32 jaar ben ik getrouwd, ik heb honger geleden en zelfs de hon den wens ik niet toe wat ik heb door gemaakt; maar altijd had ik de ver troosting van een goede behuizing. Na tuurlijk gaan we niet terug naar ons dorp, want zelfs mijn ogen heb ik naar de lommerd moeten brengen om te kun nen vertrekken. Maar naar dit huis gaan, nee! Dan blijf ik net zo lief hier achter op het station". Mijn zoon heeft toen een ander huis voor ons gevonden. Het was een koningspaleis vergeleken Het modecentrum voor de schoen en lederbranche heeft onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van schoenen. Deelnemen kunnen leerlingen van instituten en scholen waar onderricht wordt gegeven in beeldende kunst, kunstnijverheid, ambacht, mode, in dustriële vormgeving, etc. Gevraagd wordt naar eigen inzicht een schoen te ontwerpen die tegelijk praktisch bruikbaar is. Er zijn drie groepen: dames-, heren en kinderschoenen. De te behalen prij zen zijn resp. 300,200,en 100,in elke categorie. Voor deze prijsvraag, waarvoor inzending moge lijk is tot 30 november, hebben zich reeds 800 deelnemers aangemeld. Be kroonde ontwerpen zullen worden ten toongesteld in het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk, (Van onze correspondent) ROME. Op het filmfestival van Cannes heeft de cineast Pietro Germi deze zomer hoge ogen gegooid naar de „Palm" met zijn film „Sedótta e abbandonata" (Verleid en verlaten). Ondanks de titel, die aan een ouderwets feuilleton doet denken, is het een geslaagde satire op be paalde toestanden in Zuid-Italië. (De film komt in decem ber naar Nederland). Germi is overigens niet de enige, die de zonderlinge (voor ons noorderlingen althans) opvat tingen over eer en moraal, die daar heersen, aan de kaak stelt. Onlangs verscheen een boek, een sociale studie zou den wij het willen noemen, van Livia Harrison, dat „De schaamtelozen" heet en waarin de schrijfster uit de doeken doet, welke handelingen op Sicilië een vrouw tot een eer loos schepsel maken. Het feit alleen, dat steeds meer de aandacht wordt gevestigd op die vreemde opvattingen om trent „de eer", wijst erop, dat er iets aan het veranderen is. Inderdaad begint Sicilië, zij het nog heel langzaam, zich ook op dat gebied aan te passen aan de rest van Italië. De oorlog en vooral de aanwezigheid van vele duizenden Amerikaanse soldaten, voor een groot deel van Zuid- italiaanse afkomst, heeft de oude, overgeleverde begrippen aangetast en in de laatste jaren draagt het massa-toerisme er sterk toe bij, dat ook op Sicilië de vrouw iets meer vrij heid geniet. Maar werkelijk verdwijnen doen die oude opvattingen pas wanneer het Zuiditaliaanse gezin zich in het noorden vestigt. UIT 100 belangstellenden heeft éen college, dat eveneens uit huisvrouwen bestaat de 20 parlementsleden geko zen. Zij behoren tot alle sociale lagen van de bevolking en hun leeftijd ligt tussen 30 en 68 jaar. „Het parlement zal in zijn structuur alle kopers verte- Voor ons, moderne mensen, is het niet meer dan normaal, dat iedere vier jaar sportlieden uit de gehele wereld elkander vin den op de meest moderne sport velden, met de meest moderne accommodatie. Beoefenden de Grieken hun sporten in fraaie, traditionele ge waden, een moderne tijd stelt moderne eisen, ook aan de kle ding. De Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen te Tokio heeft een garderobe in de valies, die best tegen een Olym pisch stootje kan. Zo is bijvoor beeld het tenue van de dames zeer uitgebreid: een blauw kos tuum voor op reis en voor alle dag, een fraaie defilé-uitrusting, waar het blauwe mantelkostuum is aangevuld met een oranje blouse en een lichte hoed met oranjekleurige band. Verder heb ben zij voor gezellige bijeenkom sten een lichtblauwe japon in hun garderobe. In de yrije uurtjes dragen de Nederlandse dames een wandel kostuum: een grijze rok met een wit twinset. Om volledig aan de moderne eisen te voldoen is de twinset gemaakt van de moderne vezel draion, een gemakkelijk en snel wasbaar materiaal, zodat de dames hem zelf kunnen onder houden. Dat het Nederlandse kind in deze sfeer niet vergeten is, bleek op de achtste Nederlandse Baby- en Kleutervakbeurs, die begin oktober in Hilversum gehouden werd. Speciaal ter gelegenheid van de Spelen is voor de kinder kleding door verschillende fabri kanten de „Olympia-look" ont worpen. Er zijn bijvoorbeeld Olympische damestenues voor kleine meisjes, vervaardigd uit de 100% draion weefstof. Bij de foto: Groot en klein in Tokio-kleding: het grote meisje draagt een wit draion twinset, en ook de kleding van het kleine meisje is geïnspireerd op het Nederlands tenue; het pakje is gemaakt van 100 percent dralon. bij dat rattenhol van eerst. En mijn dochters vonden werk". EN HOE gaat het nu met de doch ters? Voor hen biedt de grote stad een heel nieuw leven. Een meisje van 19 uit Catanzaro vertelt: „In Catanzaro deed ik de hele dag niets. Ik kon geen stap buiten de deur zetten, of de hele buurt sprak er schande van. Hier in de fa briek praten de meisjes zo keurig en ze zijn zo vriendelijk en het is niet als bij ons waar we allemaal dialect praten en ze hebben manieren, die echt netjes zijn en die ik ook leer. Vroeger kon men tegen mij niet zeggen: Wat een mooie ogen heb je, of ik beschouwde een man, die zo iets dorst zeggen als een misda diger. Nu lach ik er maar om net als de meisjes hier. Sinds kort praat ik met een jongen, die tegenover ons woont, maar ik ben doodsbang dat mijn vader erachter komt. Mijn vriend zou graag met mij willen gaan wandelen, of gaan dansen of uitstapjes maken. Maar ook al zou mijn vader mij al die vrijheid willen geven, dan zou ik dat toch niet willen. Zóveel vrijheid is niet goed; het leven is wat het is en men kan beter wat terughoudend zijn. Ik kijk naar hem door het raam en soms praten wij". Een ander meisje van 17 vertelt een verhaal, waarbij „de eer" een grote rol speelt. „Wij zijn naar Turijn gekomen door de broer van mijn vader, oom Vincenzo, die hier al zestien jaar woont, Hij heeft maar één dochter, een paar jaar ouder dan ik. Drie jaar geleden heeft dat nichtje van mij „het ongeluk" gehad; maar mijn oom, die de gewoon ten van hier heeft overgenomen, maak te geen tragedie, vermoordde haar niet en dacht er zelfs niet over de jongen te vermoorden, die haar misbruikt had. Hij ging zelfs zover, dat hij zijn dochter thuis hield en later ook de baby. Een paar maanden voor het kind geboren werd, kwamen ze het bij ons in het dorp te weten. In onze gezinnen is res pect vóór alles respect voor de oudere broer. En oom Vincenzo is de oudste broer van mijn vader. Maar toen het ging om een zaak van eer, heeft mijn vader aan oom Vincenzo geschreven: „Broer Vincenzo, door jou is de schande over onze familie geko men. In het dorp zeggen ze, dat jij zelfs je onteerde dochter in je huis houdt. Waarom neem je geen besluit en was je onze eer niet schoon? Ik heb Een straatje in Palma di Montechiaro, het Siciliaanse stadje waar van comfort geen sprake is. Door de straat loopt een open riool, broedplaats voor insecten. een dochter, die nu ook eerloos is ge worden door jou; heb je daaraan ge dacht? Jouw dochter en de mijne zijn volle nichten. Je had onmiddellijk maatregelen moeten nemen. Dat is de regel en de wet. Maar je hebt onze naam willen onteren. Toon je een man en doe je plicht." „Mijn nichtje is, drie maanden nadat het kind geboren werd, getrouwd met de vader en er valt dus niet zoveel op genwoordigen," verklaarde de initiatief nemer van het consumentenparlement. Bij de keuze van de parlementsleden werd daarom zowel met de vrijgezel- lenhuishouding, als met een gezin van negen personen rekening gehouden. Het consumentenparlement heeft de eerste voorstellen al aan de verkopers voorgelegd: Huisvrouwen verklaar den de afgevaardigden, die alle klanten in de Bondsrepubliek vertegenwoordi gen willen graag zien dat op ieder conservenblik de vuldatum staat aange geven, terwijl zij er door een wet ook zeker van zouden willen zijn, dat de inhoud van het blik overeenkomt met hetgeen op het etiket staat vermeld. Ook werd de manier van verkopen diep gaand besproken. Aan het zelfbedie ningssysteem geeft men zonder meer de voorkeur („Ik kan zonder me té haasten kiezen, en loop niet zo gemak kelijk het gevaar dat men mij iets aan praat"). Huisvrouwen zijn er echter zeer op gesteld dat er vakkundige ver kopers aanwezig zijn, die hen bij hun inkopen adviseren. Dat bespaart tijd en geld. EEN ANDERE taak zien de pas ge- installeerde parlementsleden in het feit die grote groep van huisvrouwen te in strueren, die,iedere reclameaanbieding bepaald met wantrouwende ogen be kijkt. „Wij bieden onze klanten goed kope goederen aan en moeten conclu deren, dat zij de voorkeur geven aan gelijkwaardige maar duurdere artike len," klagen de winkeliers. Voordelig wil op de levensmiddelenmarkt nog lang niet altijd zeggen minderwaardig. HET COLLEGE van huisvrouwen zal ook de gelegenheid gegeven worden, ar tikelen te testen, om deze aan te be velen of het kopen ervan af te raden. Zij zullen de klant erop wijzen, wan neer het vlees zeer goedkoop is, welke groente- en fruitsoorten op een bepaald haar aan te merken. Met mijn vader praatte oom Vincenzo niet meer. Maar toen ging de compagnon van mijn va der failliet en bij ons werd op alles beslag gelegd; zelfs geen stoelpoot bleef Over. Mijn oom schreef direct, toen hij dat hoorde, dat we naar Turijn moesten komen en stuurde geld. Mijn vader heeft hem toen, omdat hij zijn oudste broer is, vergiffenis gevraagd en mijn Oom zei: „Zand erover. Mijn dochter is nu een getrouwde vrouw en moeder. Wat je schreef was beestachtig. Wij zijn mensen en geen beesten en dus moeten we leren de gebruiken, die beter zijn dan de onze, over te nemen. Wat zou er anders gebeurd zijn? Ik in da gevangenis, doden op mijn geweten, en gezinnen vernietigd. Toen ik het kindje voor het eerst op mijn schoot had, kwamen mij de tranen in de ogen bij de gedachte wat een rouw ik zou heb ben gezaaid als ik onze gebruiken had gevolgd. Denk daaraan en leer ervan". Appeltaart Maak van 150 g bloem, 10Ó g bóter en 75 g basterdsuiker, zout, vanille en ci troenrasp een zandtaartdeeg. Bekleed hiermee een ingevette spring vorm. Vul deze daarna met schijfjes friszure appel, dakpansgewijs over el kaar gelegd. Strooi er wat rozijnen over, Klop 2 eieren met 50 g suiker los en een eweinig kaneel. Giet dit meng sel over de vulling. Snijd van restanten deeg reepjes, die als een netwerk over de vulling worden gelegd. Vouw da rand van de taart om tot de vulling, bestrijk het netwerk met ei en bak de taart in ongeveer drie kwartier in een matig hete oven goudbruin en gaar. Montagne Russe Doe in een vlaschaal een laag vanil- levla, leg hierop met jam bestreken biscuits en doe hierover de rest van ds vanillevla. Gameer de bovenzijde met vlokken stijfgeslagen eiwit en gecon- fijte vruchtjes. Bestrooi het geheel met gekleurds suiker. ogenblik hét lekkerst en welke dranken aan te bevelen zijn. De inkoopspecialistes zullen hun ere ambt een jaar uitoefenen. Ook een paar mannen hadden graag een zetel in het huisvrouwenparlement gehad. Maar als het om de boodschappentas gaat, wil len Duitse vrouwen van gelijkgerechtig- heid niets meer weten. nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19