Ruzie tussen Home en Butler aan vooravond van verkiezing „Er is geen ontwerpverdrag om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan" T V NOORDZEE HET WEER Tsjombe vaart in Parijs fel uit tegen Nasser Olympisch vuur brandt in stadion van Tokio Vanmiddag al TV van de Spelen Winter begint in Europa met stormen en sneeuw Telstar - Sittardia New York-Keulen in 5 u. 46 min. Doden en gewonden op vele plaatsen Haarlemse benoemd tot burgemeester van Geldermalsen Nieuwe president van het Europese Hof Aanslag op monument in Zuidtiroolse stad CHRISTIAANSE - 1 N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN iae MORRIS 'éeforeipuêuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Weekblad Koud en buiïg. Record tekort mmm IW SfSHi ÉmHllllliÉÈ In de krant van heden: Het woord is aan Amerikaanse interesse voor Olies pagina 9 Zondagmiddag 2.30 uur Sportpark Schoonenberg ERE-DIVISIE P kl COIFFURES DE VRIES 49e JAARGANG NUMMER 286 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije jpSi? V S Van onze correspondent) LONDEN Wie weet, krijgt sir Alec Douglas-Home's bejaarde moeder toch nog gelijk. Toen haar zoon premier werd ontving zij het nieuws ongelovig. „Ik had nooit gedacht dat hij daarvoor geschikt zou zijn. Butler kwam het toe, vindt u ook niet? Wij Homes houden niet van al die drukte. Wij zijn een rustige familie van buiten. Nou ja, over een paar maanden is alles toch afge lopen Het conflict Butler-Home over het pre mierschap dat doorsmeulde, schijnt thans vlak voor het beslissende ogenblik van de Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEI0SESTRAA1 (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 Leiden Verwachting tot morgenavond: Koud weer met nu en dan enkele buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Ook enkele verspreide opklaringen. Matige, tijdens buien soms krachtige wind tussen zuid-west en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. verkiezingen, die over vijf dagen plaats vinden, opnieuw op te laaien. Butler was de man, die in 1945 na de overweldigende labourzege, de tory-partij moderniseerde. Aan hem zijn voor een groot deel de daaropvolgende conservatie ve overwinningen te danken. De intellec tueel-superieure Butler verheelde nooit dat hij uiterst kritisch stond tegenover het lei derschap van Sir Anthony Eden en diens opvolger Harold Macmillan. Het trok vorig weekeinde de aandacht dat Butler over de verkiezingen een voor de conservatieven defaitistische verklaring aflegde, toen hij zei dat labours kansen waren toegenomen. Men is gewend aan Butlers dubbelzinnige uitspraken. Zijn ver klaring kon een waarschuwing aan zijn eigen partij betekenen tegen al te onvoor zichtig optimisme, maar het leek tevens een steek tegen Sir Alec, die overal de indruk wekte dat hij de overwinning in de zak heeft. Nam Butler wraak voor het feit dat Douglas-Home had geweigerd zijn advies en dat van kanselier Maudling op te volgen, namelijk om de verkiezingen in juni te houden, omdat een economische crisis in aantocht was, welke zich waar schijnlijk in het najaar zou manifesteren? Inderdaad is er thans een record-tekort op de betalingsbalans, al worden de oor zaken ervan op dit moment begrijpelijker wijze vergoelijkt. Vrijdag ging Butler een stapje verder door in een interview in de „Daily Ex press" te verklaren, dat hoewel beide par tijen kop aan kop liggen er zit volgens Butler geen grotere meerderheid in dan twintig zetels, hetzij voor de Tories, hetzij voor Labour de kans groot is, dat de conservatieven in de komende dagen ver der zullen afglijden Het merkwaardigste is echter dat But ler Sir Alec's opvallende verklaring te gensprak, dat er een Brits-Amerikaans ontwerp zou bestaan voor het verdrag te gen verspreiding van kernwapens en de kennis daaromtrent naar landen, welke de ze niet bezitten. Dat was een van de argu menten van de premier tegen Labour, dat volhoudt dat het zogenaamde onafhankelij ke afsehrikwapen, dat in werkelijkheid een Amerikaans wapen is, andere landen zal aansporen om ook een eigen kernmacht op te bouwen. Butler zei dat het door Sir Een Boeing 707 van de Duitse lucht vaartmaatschappij „Lufthansa" heeft een nieuw record gevestigd. Het viermotorige passagiersvliegtuig vloog in vijf uur en 46 minuten van New York naar Keulen Normaal duurt een vlucht tussen deze tweede steden over de Atlantische Oceaan zeven uur en 20 minuten. Enkele jaren geleden vloog eveneens een Boeing 707 van de „Lufthansa" de zelfde afstand in zes uur en één minuut. Alec genoemde ontwerpverdrag niet be staat. „Tenslotte zou ik het moeten weten. Ik ben de minister van Buitenlandse Zaken", zei Butler, die verder verklaarde dat er in Genève een beetje over is gesproken. Hij sprak er ook met Kroesjtsjev over, en, zo vervolgde hij „we hebben er ook met de Amerikanen over gepraat." Hij gebruikte in het laatste verband het woordje „chat", een genoeglijk praatje. „Maar dat is alles. Ik geloof dat Alec daaraan heeft gedacht". En hij vervolgde met nadruk: „Er is geen ontwerp-ver- drag of ook maar iets dat er op lijkt". Butler wordt er nu van verdacht dat, nu zijn kansen op het premierschap voor goed verkeken zijn, hij ernaar streeft om in geval van een labouroverwinning oppo sitieleider te worden. Al eerder waren er geruchten dat hij zich uit de politiek wil de terugtrekken. Door al dit onderlinge geharrewar wordt dit een heel zwaar weekeinde voor de con servatieven, die in de verdediging zijn ge drongen. Labours vertrouwen in de over winning is verhoogd doordat een zeer be trouwbaar opinie-onderzoek in de stad Doncaster, die als een typische barome ter geldt voor het tory-fortuin, aangeeft dat zij waarschijnlijk op beslissende wijze naar Labour zal omgaan Tenslotte nog een hart onder de riem voor Labour het invloedrijke weekblad de „Economist", verre van socialistisch, adviseert de kiezers na zorgvuldig afwe gen van alle argumenten dat het ondanks het grotere risico toch beter is donderdag op Labour te stemmen. PAKIJS (AFP/Reuter) De premier van Kongo, Tsjombe, is vrijdag uit Cairo in Parijs aangekomen. Op de luchthaven las hij de pers een verklaring voor. Tsjombe zei niet alleen naar Cairo te zijn gegaan om deel te nemen aan de confe rentie van niet-gebonden landen, maar ook om met de Egyptische autoriteiten te trachten een oplossing te vinden voor het Kongolese goud, dat op onwettige wijze door de VAR in beslag is genomen. Ook zou hij nog niet opgeloste handelsvraag stukken hebben willen bespreken. „Sedert ik aan de macht ben gekomen heb ik Nassers invloed op allerlei gebied, zoals onderwijs, economie, rechterlijke macht en het Belgisch-Kongolese geschil, te niet gedaan. Ik kan niet toestaan, dat wie dan ook enige invloed op de ontwik keling van ons land uitoefent", aldus Tsjombe. Tsjombe deelde vervolgens mee dat de VAR een val voor hem had opgesteld. Er waren geen Kongolese opstandelingen in Cairo, zo zei hij. „De Verenigde Arabische Republiek wachtte slechts op één ding, dat ik de diplomatieke betrekkingen zou ver breken, opdat president Nasser een Kon golese rebellenragering zou kunnen erken nen, maar zo naïef ben ik niet".. Hij noemde de houding van de Egypti sche regering ongehoord in de geschiede nis van de moderne diplomatie. Gevraagd of hij dacht dat het incident in Cairo zijn invloed had verminderd, antwoordde Tsjombe: „Integendeel, de solidariteit rond de Kongolese regering en haar eer- ste-minister is er door versterkt. Zwart Afrika beseft thans het gevaar, dat presi dent Nasser vertegenwoordigt in zijn ver langen om het Afrikaanse continent te overheersen". De deelnemende ploegen marcheren het tot de laatste plaats bezette Olympisch stadion van Tokio binnen. Het was een belangrijk onderdeel van de openingsceremonie van de Olympische Spelen. SfcSc v De Nederlandse atlete Gerda Kraan was in Tokio even in haar „vak". Ze regelde het verkeer, zoals ze dat ook in Den Haag doet als agente. Weerrapporten 1 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2.4 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3,4 Op en Om het Binnenhof4 In de Vishal en op Zee5 Uit Stad en Omgeving5,6,7 Kerkdiensten 6 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Economisch Nieuws 9 Sport11 Erbij 13 t.e.m. 20 Radio en Televisie21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' Goethe: Het geloof is niet het begin, doch het einde van alle wetenschap. Advertentie Vanochtend om zes uur (gistermiddag 14.00 uur Japanse tijd) zijn de Olym- ische Spelen in Tokio geopend door keizer Hirohito van Japan. Het was een leurrijke plechtigheid, die zich afspeelde ten aanschouwe van 72.000 mensen, die opeengepakt zaten in het Olympisch Stadion. Kanon nen bulderden, 10.000 ballonnen schoten omhoog, duiven cirkelden rond. Tosjinori Sakai, die in Hirosjima geboren werd op de dag, dat de atoombom viel, ontstak de Olym pische vlam. Terwijl de deelnemende ploegen op het middenveld stonden aangetreden legde Takesji Ono, de Japanse gouden-medaille-winnaar bij het turnen op de vorige Olympische Spelen in Rome, de traditionele eed af. Japanse straalvliegtuigen schreven boven het stadion de vijf Olympische ringen in kleur in de lucht. De Spelen waren geopend. Voor het verslag van de opening verwijzen wij naar de sportpagina. Beelden van de opening van de Olym pische Spelen zullen vandaag al van 14.30 tot 14.45 uur via de satelliet „relay 1" van Amerika naar Europa worden gezon den, aldus deelt men ons van de zijde van de NTS mede. Dus niet, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag van 18.00 tot 18.15 uur. Deze uitzending komt dus te verval len. Na het relay-programma van 14.30 tot 14.45 uur zendt de NTS van 14.45 tot 15.00 uur nog een filmpje uit, waarin de wer king wordt verklaard van de satelliet „Syncom 3", die voor de beeldoverdracht van Japan naar Amerika zal zorgen. De hoofden van de „operatie Syncom" in To kio en het opvangstation in Californië heb ben het Eurovisiecentrum in Genève laten weten, dat de proef, die donderdag met de beeldoverbrenging via „Syncom 3" van Japan naar Amerika is genomen, in alle opzichten geslaagd is. Ook het transport van de beelden van Point Mugu in Cali fornië naar Montreal in Canada (waar ze opnieuw op band worden geregistreerd en dan per straalvliegtuig naar Hamburg worden gevlogen), verliep zonder moei lijkheden. LONDEN, (AP) Zware stormen hebben vrijdagavond in Europa de komst van de winter aangekondigd. Het barre weer heeft zeker twee en mogelijk zeven mensen het leven gekost. Zeker vijftien mensen werden gewond in ver schillende landen. De twee, waarvan vaststaat dat zij om gekomen zijn, zijn een vijftienjarige jon gen die bij Florence van een weggespoel de weg in een kolkende watermassa stort te en verdronk en een man die bij Caglia- ri op Sardinië gedood werd Bij het eiland Jersey is een motorjacht gezonken tijdens een zware storm. Ge vreesd wordt, dat de vijf opvarenden om het leven zijn gekomen. Een orkaan met windsnelheden van 175 kilometer per uur teisterde de kanaal eilanden. Bomen werden ontworteld en van vele huizen werden daken afgerukt. Op het eiland Jersey werden ruim 2.000 tele foonverbindingen verbroken. De straten van St. Heiier waren onbegaanbaar door allerlei brokstukken, die van huizen af werden gerukt. Een bo'er werd gewond toen een schuur instortte en een oude vrouw moest naar het ziekenhuis toen zij door de wind werd opgenomen en op straat neerkwam. Londen registreerde het koudste okto- ber-begin sinds 1945. Het kwik kwam ner gens hoger dan tien graden celsius. In het merendistrict in Noordwest-Engeland viel sneeuw. In Italië viel een dik pak sneeuw op de Dolomietenpassen, maar ook de bergen ten noordwesten van Florence kregen een wit te kap. Op de Brennerpas moesten de auto's sneeuwkettingen gebruiken Rome werd geteisterd door een zware storm, die bomen ontwortelde en neonre clames van de daken rukte. Op enkele pleinen en hoofdstraten in het centrum der stad moest het verkeer worden stilgelegd. In Italië zijn door neerstortende bomen, metselwerk en telefoonkabels vele mensen gewond. De storm woedde in Italië al voor de tweede dag. In Le Havre sloegen veel auto's om door de stormwind. In de havenwijk was een aantal straten door neervallend gesteente onbegaanbaar. De politie moest de hulp van brandweer en leger inroepen om orde op zaken te stel len. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Met ingang van 16 oktober zal ons land er twee vrouwelijke burgemeesters bij hebben. Met ingang van die datum is mevrouw M. van der Wall-Duyvendak uit Haarlem benoemd tot burgemeester van Geldermalsen. Diezelfde dag gaat de benoeming in van mevrouw mr. C. M. 's Jacob-des Bouvrie uit Wassenaar tot bur gemeester van Leersum Er was in Ne derland al een vrouwelijke burgemeester, namelijk mevrouw G. C. Th. M. Smulders- Belien, die aan het hoofd staat van de Noordbrabantse gemeente Oost-, West- en Middelbeers. Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak is sinds 1959 uitvoerend secretaris-direc teur van de Stichting voor Bijzondere So ciale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk in Haarlem. Ze werd op 16 september 1922 in Nijmegen geboren en vestigde zich in de dertiger jaren in Haarlem, waar ze de mms bezocht. In 1943 huwde ze met mr. Sake van der Wall, die van 1945 tot zijn overlijden in 1949 wethouder van de gemeente Haarlem was. Mevrouw Van der Wall-Duyvendak is van 1954 tot 1962 lid geweest van de Haar lemse gemeenteraad. Ze maakte deel uit van de P.v.d A.-fractie. Ze heeft vele ver diensten voor het maatschappelijk werk in de gemeente. Ze is lidmaat van de Nederlands Hervvormde Kerk. De derde vrouwelijke burgemeester van Nederland is mevrouw mr. C. M. 's Jacob des Bouvrie. Ze werd geboren op 10 juli 1910. Ze is aangesloten bij de Nederland se Protestanten Bond en is lid van de V.V.D. Thans is ze lid van de gemeente raad in Wassenaar, waar ze enkele jaren de functie van wethouder heeft vervuld. (Voor nadere bijzonderheden over me vrouw Van der Wall-Duyvendak zie pa gina 7). LUXEMBURG De rechters van het Hof der Europese Gemeenschappen t« Luxemburg hebben hun Luxemburgse col lega Ch. L. Hammes tot president gekozen. Hammes volgt de Nederlandse prfoessor A. M. Donner op die twee ambtstermijnen van drie jaar voorzitter is geweest. Professor Donner blijft rechter van het Hof. Hij i» onlangs door de regeringen van de zes gemeenschapslanden herbenoemd als rech ter voor een periode van zes jaar. De ver kiezing van Hammes geschiedde met de grootst mogelijke meerderheid van stem men, op voordracht van professor Donner. BOLZANO (AP) Door een zware ont ploffing is een monument in Malles in Zuid-Tirol vernield dat gewijd was aan Italiaanse militairen die tijdens de eerste wereldoorlog gesneuveld zijn. Bij de politie zijn meldingen ontvangen dat één van de daders gedood is, doordat de springstoffen welke hij droeg ontploft zijn. De politie neemt aan dat de aanslag geschied is door mensen die uit Oostenrijk zijn binnengekomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1