Fris, geïnspireerd programma kant breeches In memoriam Charlie Parker: ode aan een groot musicus Literaire prijsvraag ter ere van een afscheid Ieder jaar wordt voor ƒ10 miljoen kitsch verkocht Auteur Wankowicz in Polen gearresteerd Zeventigers van KZOD exposeren in De Waag Jazzconcerten in Amsterdam Beste actualiteit en prettig amusement Comité voor behoud draadomroep krijgt reusachtige bijval Tegenvoeter Nog even wennen Belangstelling voor Engelse les op t.v. is overrompelend ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 21 Tingel-Tangel brengt „Je blijft lachen" DE BEZWAREN DIE men vroeger tegen Sieto Hoving's Cabaret kon koe steren, zijn in zijn nieuwe programma „Je blijft lachen", dat in het Tingel Tangel-theatertje aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam sinds woensdag elke avond te zien is, voor het grootste gedeelte opgeheven. elegant en praktisch, past als een tweede huid, warm in de winter, koel in de zomer, ge maakt van zeer snel drogende Hoogleraar signaleert een falende cultuur-politiek F. Bordewijk tachtig jaar nabeschouwingen De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma's n Kees Br us se als Maigret morgen op de televisie Wie vroeger geamuseerd was, zal in dit negende programma zeker niet te leurgesteld zijn, maar wie zich, met mij, vaak geërgerd heeft aan de negati- vistische, ondemocratische inslag, aan de smakeloosheid en het gebrek aan lijn in het programma, zal ditmaal bepaald verrast zijn door de spirituele aanpak, de opmerkelijk verfriste atmosfeer en de grote serie goedgevonden, doelge richte, weloverwogen nummers, die bovendien weer op doorgaans zeer ge acheveerde wijze gebracht worden. HET BEGINT direct al met de muziek. I plaats van de gemakkelijke doorsnee wijsjes van voorheen, heeft de nieuwe pia nist John van der Puil de begeleidinkjes een volkomen eigen en eigentijds gezicht weten te geven. Bij de eerste conference van Sieto Hoving, beving ons weliswaar de oude huiver, toen de lukrake, humor loze politieke schijngrappen weer op ons af kwamen, maar in zijn tweede confe rence, waar hij gelukkig de ministers even met rust liet, kwam er een zorgvuldig af gewerkt, uitstekend gespeeld impressietje over het moderne jachtige, neurosever- wekkende bestaan uit de bus. In de nummertjes waarin hij meespeelt ls Hoving meestal niet meer dan op aan vaardbare manier zichzelf en doet hij in het typeren van échte mannetjes en vrouwtjes beslist onder voor zijn mede spelers, maar hij heeft ditmaal toch maar weer alle teksten geschreven, waaronder er verscheidene raszuiver cabaret zijn. ZO IS ER een kort, warempel zelfs min of meer flitsend nummer over de nieuwe snob-rage van het „boerderijtje-buiten" en een werkelijk prachtige cabaret-tekst „nou èn" waarin Paul Deen puntgaaf het droeve lot weergeeft van het door re clame-leuzen belaagde mannetje. Een aantal andere teksten vertonen weer de vroegere vaagheid, het totaal ner gens op slaan dat wij uit vorige program ma's kenden, maar sommige daarvan maakten dit keer tóch indruk door de knappe manier waarop ze gebracht wer den, zoals een eenzaam veertienjarig meis je door Marijke Hoving en een op recep ties door haar nette kleren geplaagde da- dame van Maria de Booy. DE PAUZE-FINALE is ditmaal zelfs een „onverbiddelijk" succes: lekker vieze din gen tegen elkaar roepende mensen op (al weer) een receptie. Het staat al met al als een paal boven Bij het aftreden van de heer Herman van Kuilenburg als directeur van „De Arbeiderspers", wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft de directie besloten te zijner ere drie litera tuurprijzen uit te loven. Een bedrag van 10.000 wordt ter be schikking gesteld, te verdelen over een prijs van 5.000 voor een roman, een prijs van 3.000 voor een novelle en een prijs van 2.000 voor een gedichten bundel. Mededinging staat uitsluitend open voor auteurs van wie tot dusver geen werk van eenzelfde karakter in boekvorm is ver schenen. De inzendtermijn sluit 1 juni 1965. Er is een jury samengesteld, bestaande uit Aya Zikken, Louis Paul Boon, Simon Carmiggelt, Cees Nooteboom en Gerard Kornelis van het Reve. Advertentie 100 HELANCA kantstof Terug uit Turkjje. Een bodemkundige ploeg bestaande uit ir. T. de Meester en drie studenten, de heren C. Q. Ban- nink, P. van Blom, P. M. Driessen, zijn uit Turkije in Wageningen teruggekeerd. Sinds april van dit jaar heeft het viertal in Konya op de Anatholische hoog vlakte de bodemgesteldheid bestudeerd en in kaart gebracht. In twee auto's van de Landbouwhogeschool hebben zij de 3600 kilometer heen en terug gereden. Zij keerden terug met auto's vol grond monsters en bodemprofielen voor ver der onderzoek. Tingel-Tangel in actie: Maria de Booy, Sieto Hoving, Paul Deen en Marijke Hoving, allen met een maskertje voor. water, dat Hoving met de zijnen op de goede weg is als hij het ingeslagen pad van weloverwogen satire op reële erger nissen om ons heen en zijn dat er ieder jaar niet ruim genoeg voor een vol pro gramma? niet meer verlaat. Hans van den Bergh In de aula van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam heeft drs. J. Henrick Mulder gisteren het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in de sociologie der beeldende kunsten door het uitspreken van een rede. Er bestaat op het terrein van de cul tuur-politiek in ons land een achterstand waarvan weinigen een voorstelling heb ben, aldus prof. Mulder. In 1961 werd ruim 700.000 aan gespecialiseerde socia le steun uitgekeerd aan 237 beeldende kun stenaars, voor het grootste deel via de zgn. „contraprestatie-regeling". In dat zelfde jaar bedroeg de omzet aan kitsch op het terrein van de beeldende kunsten circa 10 miljoen. Spreker achtte het hoognodig te komen tot een meer fundamentéle aanpak van het cultuurbeleid, waarbij hij vier hoofd lijnen onderscheidde: cultuurconserve- ring, opleiding van kunstenaars (creatief en reproductief), voorkoming van het failliet der theaterkunsten en het tot stand brengen van een complex van sociale steunmaatregelen ten behoeve van de beel dende kunstenaars. De tijd is rijp om naar de zin en juiste methodiek van het gehele beleid te vra gen, een vraag die in de eerste plaats aan de wetenschap mag worden gesteld, aldus de nieuwe hoogleraar. De schrijver F. Bordewijk wordt van daag tachtig jaar. Van zijn hand is zo juist een nieuwe bundel verhalen versche nen, onder de titel „Lente" (Nijgh Van Ditmar). WARSCHAU (Reuter) De 72-jarige schrijver Melchior Wankowicz, wiens boe ken grote oplagen hebben bereikt, is ge arresteerd en zal worden berecht wegens valse voorlichting over Polen. Dat is door een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Warschau bekendgemaakt. Twee dagen geleden werd van officiële Poolse zijde meegedeeld dat een onderzoek was begonnen naar beweringen dat Wan kowicz materiaal naar het buitenland had gezonden dat lasterlijke uitlatingen over Polen zou bevatten. De schrijver is Pool van geboorte maar heeft thans het Amerikaanse staatsburger schap. Hij woonde zeventien jaar in de V.S. en keerde enige jaren geleden naar zijn land terug. Hij is een van de 34 intel- tectuelen die in maart van dit jaar aan de Poolse autoriteiten een brief zonden waar in werd aangedrongen op grotere culturele vrijheid. In het Waaggebouw in Haarlem, op de hoek van het Spaarne en de Damstraat, is gisteravond een tentoonstelling geopend van werk van vijf leden van het genoot schap „Kunst Zij Ons Doel" die allen on geveer zeventig jaar oud zijn. Het zijn Julia Giesberts, D. Hoogeveen, Jos Hoog- wout, Piet Kloes en Henriëtte Marcus. Voor de aankopen op de tentoonstelling geldt de rijkssubsidie-regeling. De exposi tie duurt tot en met 24 oktober (dagelijks 10-17 uur, zondag 14-17 uur). ZE ZIJN ER NOG, de jongens van het eerste uur, de pioniers van de moderne jazz. Mensen die met Charlie Parker en Dizzy Gillespie in Minton's Playhouse in New York speelden, de werkers aan een nieuwe richting in de jazz, de bebop, die enthousiast hard, bruut en medogenloos, maar zo intens meeslepend en goudeerlijk heeft geklonken en die nu, in een moderner jasje, nog zo klinkt. Het Amsterdamse Concertgebouw heeft er vannacht van gedaverd toen een speciale groep „In memoriam Charlie Parker" de eerste tonen van Parkers onvergetelijke „Now's the time" ten gehore bracht. Altist Sonny Stitt, trompettist Howard MacGhee, schuiftrombonist Jai Jai Johnson, bassist Tommy Potter, pianist Walter Bishop en slagwerker Kenny Clarke. ZIJ BRACHTEN een ode aan de grond legger van de moderne jazz: altsaxofo nist Charlie Parker, de legendarische „Bird". Het jazzpuhliek in het Concertge bouw was laaiend enthousiast bij het zien en horen van deze groep nu al weer oude rotten. Maar ze hebben bewezen dat ze er nog zijn, zonder fratsigheden en doldries te sprongen, maar met echte, swingende muziek-composities van Parker uiteraard en prachtige soli. HET WAS trouwens één groot jazzfes tival, gisteravond en vannacht in het sta tige domein van de muze aan de Van Baerlestraat. Om acht uur begon het con cert van het Dave Brubeck Quartet, de fameuze combo, die zelfs jazzstukken op de Amerikaanse hitparade wist te krijgen. Dave Brubeck speelt nu al jarenlang met dezelfde formatie: Brub eek-piano, Paul Desmond-alt,Eugene Wright-bas en Joe Morello-slagwerk. Van de muziek van Bru beck moet men houden. Het is typisch blanke jazz; glad, gepolijst en gestroom lijnd. Velen vinden dat de jazz van Dave te veel op kamermuziek lijkt, dat het te symfonisch klinkt. Het kan allemaal waar zijn, maar even waar is het feit, dat de gebrilde, in Amerika zeer populaire pia nist, die zijn opleiding kreeg bij Darius Milhaud en Arnold Schönberg, niet slechts een waardevol componist is, maar dat hij tevens jazzmuziek van de bovenste plank brengt. DAVE BRUBECK begon zijn concert met een in medium tempo gespeelde Saint Louis Blues. Direct na de intro volgde een modulatie waarin altist Paul Desmond een prachtige solo gaf. Eveneens schitterend was de solo van meester- drummer Joe Morello. Dankbaar toonde het publiek zich voor enkele stukken uit Brubeck's pas op het CBS-label versche nen LP „Jazz impressions from Japan". De strak-swingende evergreen „Pennies from heaven" deed het vanzelfsprekend. De daarop volgende blues werd zo indrin gend gebracht, dat het publiek ademloos stil was en een kuchje van Joe Morello de spanning moest verbreken. In „Kathy's Waltz" viel te beluisteren hoe groot het arsenaal muzikale vondsten van het kwartet is. Er werd op de beken de wijze gegoocheld met driekwarts, vier- kwarts en zevenachtste maten dat het een lust was, Ellingtons „Take the A train" en het roemruchte „Take Five" besloten-na- dat slagwerker Joe Morello zich in een tien minuten durende solo had doen gelden het concert. OM TWAALF UUR precies werden de deuren van het Concertgebouw voor de tweede maal gesloten. Trombonist Jai Jai Johnson kondigde de Charlie Parker-groep aan. In „Now's the time", een van Par kers beroemdste composities blies de on miskenbaar door Parker beïnvloede Son ny Stitt een zeer fraaie altsolo. Jai Jai Johnsons ster schitterde als vanouds. Zijn prachtige, sonore trombone klank, de sou plesse van zijn spel en de fabelachtige techniek stempelen hem in mijn ogen nog steeds tot de beste jazztrombonist on der de modernen. Trompettist Howard McGhee, de man die met Parker speel de op de „Relaxin' at fhe Camarillo- sessions", bezondigde zich dikwijls aan on nodige Eldridge-effectjes, maar het luide Go home" van de balkons was toch ook weer niet nodig. HET WAS ER allemaal bij dit concert gedeelte: sfeer, enthousiaste pure jazz en spontaniteit, zowel bij de musici als bij het publiek. Parkers' composities als .Billy's Bounce", „My little suede shoes" en „Parker's Mood", een greep uit Bird's rijke bluesidioom, uitgevoerd door een stel eminente musici, wat kan men meer wen sen? Geen Ronald Kirk in ieder geval, die dit concert besloot. De tenor, stritch, manzel- lo en fluit-blazende Ronald Kirk, die springend en kronkelend, op drie instru menten tegelijk spelend Ellingtons „Mood Indigo" verkrachtte. Jammer dat .de blin de Kirk nog steeds zjijn toevlucht zoekt in de fratsenmakerij. Misschien leuk voor een stel oproerkraaiers in de zaal, maar jam mer voor zijn uitstekende begeleiders (de begaafde pianist Tete Montoliu, bassist Tommy Potter en slagwerker Kenny Clarke) en ook voor Kirk zelf tenslotte, omdat we weten dat hij zoveel meer en beter kan. Berry Zand Scholten Dave Brubeck, zoals hij gisteravond te zien en te horen was in het Con certgebouw in Amsterdam, op een jazzconcert, dat voorts eer bewees aan de nagedachtenis van Charlie Parker. De „Brandpunf'-redactie bracht op Ne derland I weer een zeer goede aflevering van haar rubriek op het scherm, met een resportage van de begrafenis van een door moordenaarshand gevallen taxichauffeur en het interview van Henk Neuman met president Soekarno. We hadden graag op Nederland II naar de eerste van een serie medische docu mentaires gekeken, maar daar het hier buitenlands werk (B.B.C.) gold, gaven wij voor deze keer de voorkeur aan de eerste uitzending van „Duel", een nieuw K.R.O.- amusementsprogramma, dat op hetzelfde tijdstip begon. Dit besluit werd gehono reerd met veertig minuten ongecompliceerd plezier, dat twee typografen ons ver schaften met een krachtmeting, die be stond uit een mooi dolle serie praktische proeven. Van de duellisten, die overeen komstig de opzet 20 jaar in leeftijd ver schilden, had de jongste een man die heel veel geld ziet in een groot Haarlems grafisch bedrijf, maar (uiteraard) niet zo veel in zijn loonzakje zijn leeftijd mee, want er werd nogal wat van de heren ge vergd: hoefijzers smeden, behangen tegen de wind in, sousafoon blazen, bier tappen en spijkers slaan op de evenwichtsbalk. Kees Schilperoort, als altijd joviaal, bleek bijzonder geschikt te zijn dit programma te leiden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het comité „Vrienden van de draadomroep" heeft na veertien dagen actie al meer dan 10.000 adhesie betuigingen ontvangen. Het bestuur ver wacht dat de actie, die beoogt de draad omroep in leven te houden, binnen afzien bare tijd de steun van een kleine half miljoen mensen zal krijgen. Het comité is geboren uit de reacties van ingezonden-stukken-schrijvers in de kranten, die in het geweer waren geko men nadat in de Troonrede was meege deeld dat de draadomroep geleidelijk zou worden opgeheven. De „Vrienden van de draadomroep" zijn van oordeel, dat de draadomroep voor talloze mensen zeer veel betekent. Zij hebben storingvrije ontvangst, doorlo pende uitzending van klassieke muziek op de vierde lijn en een zeer goede geluids weergave. Aan ziekenhuizen, sanatoria, bejaardenoorden en andere tehuizen be wijst de draadomroep in het bijzonder on schatbare diensten. Over enkele weken zal het comité in ■Utrecht een vergadering houden om met de sympathisanten te overleggen op welke wijze men de PTT kan helpen tot een rendabele exploitatie van de draadomroep te komen. Vermoedelijk kan dit alleen door de maandelijkse bijdrage te verho gen. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 10.00 IKOR. 11.15 KRO. 17.00 CONVENT VAN KER KEN. 18.15 IKOR. 19.30 NCRV. 20.15-24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammo- foonmuziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis. 9.30 Klassieke pianomuziek (gr.) 9.45 Nws. IKOR: 10.00 Protestantse kerkdienst. 11.00 Vraag en antwoord. 11.10 Oecumenisch nieuws. KRO: 11.15 Medaillon: klankrijk portret aan de hand van wetenswaardige feiten uit de muziek geschiedenis. 12.10 Boekbespreking. 12.20 De Springplank: jonge artiesten en lichte orkest muziek. 12.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie Musketiers, licht programma. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Omroeporkest en zang solist: Operamuziek. 14.50 Klassieke pianomu ziek (gr.) 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte grammofoonmuziek, sportreporta- ges en -uitslagen. 16.30 Operettemuziek (gr.). 16.45 In café San Pietro: 't concilie bekeken vanuit de wandelgangen. CONVENT VAN KER KEN: 17.00 Gereformeerde (vrijgemaakt) Kerk dienst. IKOR: 18.15 De offerande in de ere dienst. 18.30 Mensen, praatje. 18.45 Grammofoon muziek. 18.50 Waar blijft het Wilde Ganzen- Geid? 19 00 De Open Deur, veertiendaagse ru briek. NCRV: 19.30 Vocaal ensemble en orgel: Geestelijke liederen en gewijde muziek. 20.00 Nieuws. 20.07 Medidatie. KRO: 20.15 Grammo foonmuziek. 20.30 Hun huis is het oerwoud, hoorspel (II). 21.30 Cello en piano: klassieke muziek. 22.05 Wissewassen, licht programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epi loog. 22.50 Licht instrumentaal ensemble. 23.15 Midnight Club. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 20.00-24.00 AVRO. VARA: 7.30 Olympisch Nieuws. 8.00 Nieuws, sportmededelingen, postduivenber. en socialis tisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Viool en piano: klassieke en moderne muziek. 10.30 Lit terair vraaggesprek. 10.50 Balletmuziek. 11.25 Boeketje romantiek: liedjes en voordracht. AVRO: 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Olympisch Journaal. 13.00 Nieuws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.20 Programma voor de weggebruikers. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gastenmiddag: gevarieerd programma. 15.30 Olympisch Journaal. 16.00 Stereofonische uit zending: Radio-Kamerorkest en cello: klassieke muziek. 16.30 Dansmuziek. 16.45 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor tieners (gr.) 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuit slagen. 18.05 Sportjournaal. 18.30 (VPRO) De Kerkdienst, lezing. 18.45 Parlando: licht pro gramma. 19.30 Korte Hervormde ker.kdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Olympisch Journaal. 20.30 Instrumentaal ensemble en zangsolisten: .Joodse liederen. 20.45 Weet ik veel: wedstrijd programma. 21.00 Licht muzikaal programma. 21.30 Misbruikt talent, hoorspel. 22.05 Bariton en piano: liederen uit verschillende landen. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Medede lingen en voetbaluitslagen 2e klas. 23.00 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL 245,3 m - 1223 kHz. 9.30 ds. G. Toornvliet. 11.00 ds. G. Toornvliet, uitzending dienst voor belangstellenden, gehou den op zondag 4 oktober 1964. 15.15 Kinderdienst. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Geva rieerde muziek. 12.55 Programma-overzicht en berichten voor de scheepvaart. 13.00 Nieuws en Olympisch journaal. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcantoconcert. 15.30 Gevarieerde muziek en sportberichten. (Tussen 15.30 en 16.00 Olympisch journaal en reportages van de Olympische Spelen). (Om 17.00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.03 Amusements muziek. 18.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nws. 19.30 Olympisch journaal. 19.40 Amusementsmu ziek. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Operettemu ziek. 23.55 Nieuws. 24.00-1.30 Lichte muziek en verkiezingsuitslagen. 1ILVERSUM 1. 402 m. 746 kc.s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Operamuziek (gr.) 7.35 Sport uitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws en NCRV-lied. 8.15 Gewijde muziek (gr) 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoekpro gramma voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het woord: theologische etherleer gang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Populair orgelspel. 12.53 Wat doet net P.t.T. en waarom?, toe spraak. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble en zangsolisten. 13.40 Lichte orkestmuziek (gr.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Bariton met pianobege leiding: klassieke liederen. 15.00 Orkest, koor en solisten (gr.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vo caal ensemble met orgel: oude liederen. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. .30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Regeringsuitzending: Het Brokopondo Stuwmeer in Suriname. Tekst: Henk Consen. 18.00 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. 18.20 Uitzen ding van de Partij van de Arbeid. 18.30 Klas sieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Instrumentaal en vocaal ensemble: Franse volksliedjes. 19.55 Op de man af, praatje. 20.30 Klassieke gram mofoonmuziek. 20.30 Wereldpanorama. 20.40 Geestelijke liederen. 21.00 Antwoord '64: start Kerkbouwaktie. 21.15 Exodus, hoorspel (IV). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.10 I.ichte grammofoonmuziek. 23.25 Stereofonische uitzending: Amusementsmuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.S. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 6.30 Olympisch Journaal. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 7.45 Olympisch Jour naal. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Klassieke kamermuziek (gr.). VPRO: 9.40 Droom en Werkelijkheid, over denking. VARA: 10.00 Voor de vrouw. 10.30 Olympisch Journaal. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor dracht. 11.20 Semi-klassieke orkestmuziek (gr.) 12.00 Stereofonische uitzending: Lichte orkest muziek. 12.20 Actualiteiten. 12.25 Voor het plat teland. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Olympisch Journaal. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Stereofonische uitzending: Electronisch orgelspel. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Grepen uit de muziek geschiedenis, muzikale lezing. 14.30 Verzoekpro gramma van lichte grammofoonmuziek. 15.05 Pianorecital: moderne muziek. 15.30 Olympisch Journaal. 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Amusementsmuziek. 17.30 Vraagbaak, waarbij vragen rijzen!: Joods commentaar bij een Ne derlands woordenboek. 17.50 Militair commen taar. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.50 Openbaar Kunst bezit. 19.00 Olympisch Journaal. 19.30 Parlemen tair overzicht. 19.45 Regeringsuitzending: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofoni sche uitzending: Instrumentaal ensemble en zangsolisten. 20.30 Etherforum. 21.00 Klein ge drukt: licht programma. 21.20 Het hangt aan de muur en het tikt, vragenspel. 21.40 Radiofilhar- monisch orkest en solist: klassieke muziek. (In de pauze: 22.30-22.40 Nieuws). 23.30 Amuse mentsmuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Landbouwkroniek. 12.15 Grammofoonmuziek. 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart. 12.30 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en Olympisch Journaal. 13.20 Kamermu ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.00 Nieuws. 15.03 Schoolradio (vervolg). 15.45 Boe- renorkest. (Tussen 16.00 en 16.30 Reportages van de Olympische Spelen). 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal. AVRO: 15.25 Repri se: heruitzending van het programma 'n Avond je uit met. Corry: showprogramma. 16.20 Zang. 16.30 In het T.V.-lab: populair weten schappelijk programma. 17.00-17.45 Voor de jeugd. 19.30 Luipaard op schoot, filmdocumen taire. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Muzi kaal programma. 21.15 Wie van de drie, quiz programma. 21.50 Johnny en Rijk, amusements programma. NTS: 22.25 Journaal. 22.50-23.30 Olympische Spelen Tokio 1964: Officiële Ope ning. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NTS: Rendez-vous met Europa: Amusementsprogramma uit Oslo. KRO: 20.40 Stenen en wittebrood, voordracht. 21.00 Filmimpressie van het Spaanse land. 21.10 Hitchcock film. 22.00-22.10 Epiloog. NOORDZEE 18.30 De slimme hond Rin Tin Tin. 18.58 Ge varieerd programma. 19.22 De onzichtbare man. 22.0023.30 De blonde heks (film met Marina Vlady). VOOR ZONDAG NEDERLAND I. RKK11.00-12.00 Hoogmis. NTS: 18.15 Olym pische Spelen te Tokio. 19.30 Het Lincoln Cen trum, documentaire. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. VARA: 20.30 Georges Simenon, docu mentaire. 21.05 Maigret en de inbrekers vrouw, TV-spel. 22.15 De wereld van vandaag. NTS: 22.25 Journaal. 22.30-23.30 Olympische Spe len te Tokio. NEDERLAND II NTS: 19.30 De Tijdscapsule, programma voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell show, familie-komedie. 20.30 De goude oude tijd, amu sementsprogramma van de BBC. 21.10 Rond om de wereld, documentaire over het verkeer en de problemen (CBS). 21.35 Festival, rubriek van korte bekroonde films. 22.00-22.10 Sport in beeld. NOORDZEE 18.30 Robin Hood 18.57 Gevarieerd programma (o.m. over de voetbalclub Sparta). 19.18 Laurel en Hardy. 22.00-23.00 Dokter Ben Casey. MAANDAG 12 OKTOBER 1964 NEDERLAND I NTS: 18.15 Olympische Spelen te Tokio. 19.40 Das gibt es nur in Rom (Dat kan alleen in Ro me), film over Rome. 20.00 Journaal en weer- overzicht. 20.20 Zendtijd politieke partij: K.V.P. CVK-IKOR-N CR V-VPRO20.30: Antwoord '64: Kerkbouwactie. 21.01 Zesdaagse: reportage van de eerste bouwdag Kerkbouwactie. NTS: 21.15 Een dag uit het leven van een vuilnisman, film. 21.25 Deadly Nightshade (De Dubbelganger), film. 22.25 Journaal. 22.30-23.30 Olympische Spe len Tokio. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.01 Kijken ach ter woorden, litterair programma. 20.30 Concert voor jonge mensen. 21.20 Muzikaal portret. 22.00- 22.10 Extra. NOORDZEE 18.30 Supercar. 18.58 Gevarieerd programma. 19.19 Danger Man. 22.00-23.00 87th Precinct (film over jeugdbende). Wat wij daarna nog zagen en hoorden op Nederland II van het optreden van de Spaans-Franse zanger Enrico Ma rias en zijn ensemble en van de chan- sonnière Christine Fontane, mag zeker gerekend worden tot het lichté muzikale amusement van het betere genre. Op deze zender ging de redactie van „Achter het Nieuws" op gedegen wijze in op het verzoek van de Surinaamse pre mier, gericht tot Nederland, om meer mi litaire mankracht. Tot deze beschouwing behoorde een levendige reportage over het nabuurland van Suriname, Brits Guyana, waar dr. Jagan veel tegenstand onder vindt van de numeriek sterkere negerbe volking, die hem een kleine dictator vindt. J. Damshuizer Radio tt 18.52 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws, radio kroniek en Correspondentie uit Nederland. 19.30 Olympisch journaal. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.45 Klankbeeld over de Missie. 20.00 Lichte muziek. 20.45 Kamermuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 In en om de Opera. 22.35 Operafragmenten. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek, 23.30 Gevarieerde muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de scheepvaart. Het pittige brokje radiojournalistiek dat in de afgelopen jaren onder de naam „Marimba" befaamd werd, herrees vrij dagavond op Hilversum II als „Tegen voeter". Tom Pauka, een der vroegere medewerkers aan „Marimba", heeft Ga- bri de Wagt als samensteller afgelost en zich "ook van een goeddeels nieuw perso neel zowel voor de stemmen als voor de teksten voorzien. Dat zal wel de voornaamste reden zijn waarom we na afloop nog met enige weemoed aan de voorganger van „Tegenvoeter" dachten: een kwestie van wennen. Tom Pauka laat zijn uitzending met pu bliek in een zaaltje opnemen, met uitzon dering van enige bijdragen die op vooraf opgenomen banden worden ingelast. Dat was bijvoorbeeld het geval met de koste lijke reclame-slagzinnen voor het (Rotter damse) water en met het interview met een huisvrouw die voor honderd gulden bereid was geweest de kolenhandel aan een advertentietekst tegen het aardgas te helpen. Dit onthullende vraaggesprek was niet met de verborgen microfoon opgeno men, zoals velen wellicht gedacht zullen hebben. Minder gelukkig vonden we de meer in litteraire onderwerpen gespecialiseerde Nol Gregoor in zijn publiekelijk opgeno men gesprek met ds. Wesseldijk van de kerkbouwactie over een door de betrokken negen kerken tot niet,-kerkelijken gerich te opwekking om steun voor de bedoelde kerkbouwactie. Hoewel men terecht ver ontwaardigd kan zijn over een tekst die uitgaat van een veronderstelde levensbe schouwelijke superioriteit, sloeg de juist iets te hoge toon van de interviewer ka pot op de rustige ontwijkingstaktiek van de ondervraagde. Ons belangrijkste bezwaar betreft ech ter de onevenwichtige tijdsduur van dit intermezzo. Van de overige bijdragen noemen wij een trefzekere karakteristiek van minister Van Aartsen en de gebruikelijke schimp scheuten op de pamflettist Jacques Gans, wiens boek „Liefde en goudvissen" ten onrechte als „een roma'nnetie" werd beti teld. Het daaraan ontleende citaat was echter een beste vondst. „Tegenvoeter" heeft ons in elk geval nieuwsgierig gemaakt naar volgende afle veringen: dergelijke luchtig verpakte cri- tische programma's zijn een onmisbare democratische controle. J. H. Bartman Een scène uit „Maigret en de inbre kersvrouw", de eerste Maigret- aflevering, die zondag door de VARA-televisie over het eerste net zal worden uitgezonden. Kees Brusse speelt Maigret; de ander op de foto is Hans Culeman. De belangstelling voor de „Engelse les voor beginners" op de televisie is overwel digend Dinsdagavond 13 oktober brengt de NTS via Nederland I de eerste afleve ring op het scherm (19.30 - 20.00 uur). Van het lesboekje zijn bij de boekhan dels de eerste drie oplagen van elk 10.000 exemplaren totaal uitverkocht. Er wordt thans gewerkt aan een nieuwe oplage van 20.000 exemplaren. Omdat deze oplage pas begin november bij de mensen kan zijn, zullen de eerste acht lessen van de serie op de maandag avonden in november worden herhaald. Deelnemers die op deze wijze aan de cur sus gaan meedoen, zijn dan op 1 decem ber weer helemaal bij.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21