Britse socialistenleider Harold Wilson: man van groot kaliber Nieuwe discussie over Bundeswehr-bewapening Pisani geeft geen krimp in verlopende melkoorlog Tot strak bij luipaard schoot VAN NELLE'S WERELDNIEUWS J Van dag tot dag e reis ENGELS VERKIEZINGSPANORAMA IV V riend jespolitiek van „Eton boys" bestrijden Brand in de Britse ambassade in Moskou V S-ruimtevoertuig spoedig naar Mars Spionnen-echtpaar moet VS verlaten Premier Home onder politiegeleide na massavergadering ^^raatótcel JEl/ ZATERDAG 10 OKTOBE R 1964 3 Intelligent Invoer beperken Recht „Verkeerde divisies hebben verkeerde wapens Critiek Rekenspelletje Maatregelen &p de geniet dubbel met 3G. brandvers gemalen vacuum verpakt Preston Cobb is weer in het nieuws ver schenen. Reeds drie jaar lang is deze jon gen, die als vijftienjarige ter dood veroor deeld werd, levend begraven in de doden cel van de gevangenis van Reidsville in Georgia, V.S. Er zijn destijds overal ter wereld en niet het minst in Nederland acties gevoerd voor begenadiging van deze jongen, die door een jury van enkel blanken ter dood veroordeeld werd. Zijn huid is zwart, maar dat is in de gehele rechtsprocedure geen factor geweest. Want in Georgia is iedereen gelijk voor de wet. Die wet stelde ten tijde van Cobbs ver oordeling de leeftijd voor doodstraffen op minimum vijftien jaar. Intussen is die wet veranderd en de leeftijd voor doodstraffen op achttien jaar gebracht. Maar spitsvon dige juristen hebben uitgedokterd, dat de ze wijziging niet voor Cobb geldt. De misdaad van Cobb is niet overtui gend bewezen. Een mysterie van angst, in timidatie, maatschappelijke achteruitstel ling en rassentegenstellingen ligt achter zijn bekentenis verborgen. Hij doodde een blanke boer, bij wie zijn familie in dienst was, maar later rees twijfel over de vraag of hij niet door een ander met de schuld was belast onder bedreiging van wraak op zijn zusjes en broertjes. Dat is allemaal bedekt onder een vloed van juridische ter men en drie jaar lang vechten zijn advo caten voor verandering van het doodvon nis in levenslange gevangenisstraf. Zelfs dat is nu opnieuw onmogelijk gebleken. Opnieuw is een revisie van zijn proces af gewezen. Opnieuw moet de gehele moei zame procedure van beroep op het hof worden begonnen. En de vijftienjarige jongen is nu achttien. „Hij was een mo delgevangene," verklaarde de onderdi recteur van de gevangenis, „maar nu be gint hij een beetje nors te worden en hij heeft een gevangenisdokter onheus beje gend door bijstand te weigeren". Dat is voor de blanke buitenwereld in Georgia wellicht al voldoende om Cobb nog eens te veroordelen. „Hij deugt niet," zal de blanke burger in Georgia consta teren, om zijn eigen blanke geweten smet teloos te houden. Een kind in een dodencel, drie jaar lang opgesloten met ieder uur de dreiging van de dood boven zijn hoofd, begint een beetje nors te worden. Dat is het nieuws van vandaag over Preston Cobb. President Johnson gaat vrijwel onmid dellijk een Europese reis maken, indien hij drie november door de meerderheid van de Amerikaanse kiezers opnieuw met de leiding van 's lands zaken wordt be last. Die aankondiging heeft een diepere betekenis dan zo op het eerste gezicht lijkt. De Amerikaanse president is er in ge slaagd de binnenlandse zaken van zijn land prima te leiden, nadat hij plotseling de plaats van de vermoorde Kennedy moest innemen. Maar hij is eigenlijk op het ge bied van de buitenlandse politiek een nog vrijwel onbeschreven blad. Dat heeft in de verhouding tussen zijn landen de mees te van de Europese bondgenoten van de Verenigde Staten een gevaarlijk vacuum doen ontstaan. Kennedy had een stijl en een inzicht die het de Amerikaanse bond genoten niet moeilijk maakten begrip te hebben voor zijn buitenlandse politiek, ook al stonden zij daar niet altijd zonder meer achter. Bovendien had de jonge pre sident zich verzekerd van de medewerking van de knapste koppen uit zijn land die met hem meedachten en die hem advi seerden. Die zijn zo langzamerhand alle maal uit de omgeving van de man die hem moest opvolgen verdwenen. Zij schra gen zijn gezag niet langer door hun aan wezigheid. Het onzekere manoeuvreren van de Amerikanen in Vietnam heeft ongetwij feld het vertrouwen in Johnsons buiten landse beleid aanzienlijk geschokt. Kort om, Johnson heeft zich ontpopt als een fi guur die zeker niet wordt gezien als een internationaal leider aan wie men het wel en wee van de wereld durft toevertrou wen en die men met een gerust hart kan volgen. Integendeel, zijn optreden in inter nationale zaken heeft bij de bondgenoten van de Verenigde Staten grote onzeker heid veroorzaakt. Hij schijnt nu begrepen te hebben dat het hoog tijd wordt het beeld dat die bondgenoten zich van hem en van zijn buitenlandse beleid hebben gevormd, een duidelijker perspectief te geven. Hij heeft reeds min of meer te kennen gegeven op die voorgenomen Europese reis ook met De Gaulle te zullen gaan praten. Hij wil dus ook pogen de verhouding tussen Pa rijs en Washington te verbeteren. Een moeilijke opgave! Maar praten alleen is beslist niet vol doende. De Amerikaanse president zal de bondgenoten van zijn land ook iets te ver tellen moeten hebben dat hun duidelijk maakt dat zijn land een weloverwogen koers wenst te volgen in de buitenlandse politiek. Slechts als hij dat vermag te ver tellen, bestaat de kans dat het geschokte vertrouwen wordt hersteld en dat langza merhand de slechte indruk wordt wegge nomen die het paniekerige gedoe van Wash ington in de Vietnam-crisis bij vriend (en vijand) heeft gewekt. Dan ook zal na dit bondgenootschappelijke overleg een mogelijke ontmoeting met Nikita Kroesjtsjev door de nieuwe Amerikaanse president kunnen worden overwogen. (Van onze correspondent) LONDEN Toen Harold Wilson nog een kleine jongen was, liet hij zich door zijn vader fotograferen voor de bekende zwarte deur van Downingstreet 10. Het lijkt profetisch. Misschien was de aanlei ding wel, dat de schoolinspecteur de in telligente Harold over zijn krullenbol had gestreken en tegen hem had gezegd: „misschien word jij nog weieens pre mier." Harold Wilson is de man, waarover nu het meest wordt gesproken in Engeland. Begin vorig jaar kreeg hij door Hugh Gaitskell plotselinge dood diens erfenis in de schoot geworpen. Die was niet gering: want Gaitskell was er na een felle wor steling met de voorstanders van eenzijdi ge nucleaire ontwapening in geslaagd een heid te brengen in de jarenlang door in wendige tegenstellingen verscheurde so cialistische partij. Voor een van rechts komend man als Gaitskell was dat moeilijk genoeg. Links juichte om Wilsons verkiezing als nieu we partijleider, omdat hij lang tegen de opstandige Bevan-groep had aangeleund zonder er in werkelijkheid toe te behoren. Wilson heeft altijd vertrouwen opgewekt, omdat men met hem nooit precies wist waar men aan toe was. Toen Gaitskell op het partijcongres in Scarborough van 1960 moest zwichten voor de linkervleugel, maar zwoor deze te vuur en te zwaard te zullen blijven bestrijden, trok Wilson aan zijn onafscheidelijke pijp. en zweeg. Dit „verraad" is hem hoogst kwalijk genomen. Maar het wordt uitgelegd als een poging om zichzelf in reserve te houden en de partij te redden, ingeval Gaitskell de beslissende ronde niet zou winnen. WILSON IS IEMAND, die zich van zijn prille jeugd af niet gemakkelijk bloot heeft gegeven. Hij heeft een zeer hoge intelli gentie. Zijn sarcasme is bijtend. Thuis had hij al vroeg geleerd persoonlijke sentimen ten te onderdrukken. Hij heeft weinig vrienden, maar niemand ontkent, dat hij een man is van buitengewoon kaliber. Harold Wilson dient zich in de eerste plaats aan als de politieke exponent van het wetenschappelijk-technologische tijd perk dat thans is begonnen. Hij is de man, die het benarde Engeland weer groot wil maken door economische kracht. De To ries, die ook de Britse grootheid in hun wapens voeren, lieten' zich hoewel veel te laat toen de zaken dreigden vast te lopen, door MacMillan bekeren tot aan sluiting bij de E.E.G. Volgens Wilson was dit plan vooral een nationale en internationale tegen Labour gerichte conservatieve samenspanning, of in elk geval een onverantwoorde capitu latie door de radeloze Tories. Wilson ziet hierin een kans voor zijn filosofie van cen trale economische planning zoals over heidshulp aan bepaalde bedrijven en de oprichting van de met de particuliere in dustrie concurrerende fabrieken. Ook bepleit Wilson de grootst mogelijke mate van wetenschappelijk onderzoek in de industrie. De staat zal zich moeten be moeien met de komende revolutie van de automatisering, die volgens Wilson niet aan de grillen van de particulieren mag worden overgelaten. Wilson heeft beloofd niet doctrinair te zullen zijn over de eigendomsvorm van nieuwe industrieën, waarbij de staat al of niet als partner zal kunnen optreden. EEN BEDENKELIJK plan is volgens ons de „onnodige" Britse invoer tegen te gaan, door Engeland bepaalde produkten, die het uit het buitenland betrekt, zelf te laten maken. Nederland en Engeland bij voorbeeld leveren elkaar allerlei gespecia liseerde technische produkten. Het feit, dat de Hoogovens de Britse automobielindus trie van beter en goedkoper materiaal voorzien dan de Engelse staalfabrieken, is een van Wilsons argumenten voor de her nationalisering van de Britse staalnijver- heid. Wat Wilson wil is zoveel mogelijk Brit se economische autarkie (zelfvoorziening) en dat op een ogenblik dat de welvaart overal steeds meer afhankelijk wordt van grotere geografische ruimten. Daarom schermt Wilson met het Gemenebest. Maar dit is nauwelijks een surrogaat voor Europa, want het welvarende deel ervan is dun bevolkt en produceert zelf steeds meer dingen, die het vroeger uit Engeland betrok en de rest is nog te arm om veel gewicht in de schaal te werpen. Bovendien is het Gemenebest nooit een economische eenheid geweest en oriënteren belangrijke delen ervan zich op de Verenigde Staten en Japan. Wilsons antwoord op de E.E.G. is to tale mobilisering met behulp van de we tenschap van Engelands produktieve krachten en opdoeken van alle amateu risme op economisch gebied. Wilson is consequent, dat hij terwille van Engelands onafhankelijkheid Europa economisch en de Verenigde Staten op nu cleair gebied schuwt. Inplaats van de eigen H-bom, die overigens van Amerikaans fa brikaat is, zal volgens Wilson ook verster king van de conventionele wapens Enge land weer groot moeten maken. Destijds waarschuwde de linkse Bevan een onthutst Labour-congres, dat Kroesj tsjev wilde dat Engeland de H-bom niet eenzijdig zou opgeven. „Wij kunnen niet naakt in de conferentiekamer verschij nen" riep Bevan uit. De Russen stelden de Britse diplomatieke invloed aan de top destijds als tegenwicht tegen Dulles op prijs. WILSON ZEGT, dat Engeland geen H- bom als visitekaartje meer nodig heeft. Het heeft het recht om aan een topcon ferentie deel te nemen als een van de over winnaars uit de oorlog. De Britten luiste ren na de chronische economische inzin king en de trage vooruitgang zeker naar Wilsons schone droom van een econo misch bloeiend „new Britain", maar zijn de kiezers wel bereid om Wilson te aan vaarden, afgezien nog van de vraag of men het zal aandurven met Wilson's gro tendeels onbekende team. Want Labours (Van onze correspondent) BONN (GPD) De Bundeswehr is weer eens het kind van de rekening. Terwijl op het eerste politieke congres van de C.D.U. uitvoerig over het Westduitse leger wordt gediscussieerd, grijpt een nieuwe Heye als legerhervormer in. Het is ditmaal het lid van de vrije democratische partij en oud- Wehrmachtoberst Reinhold Kreitmeyer die een golf van onrust heeft verwekt. „De verkeerde divisies zjjn met de verkeerde wapens uitgerust", verklaarde Kreitmeyer in het in München verschijnende ge- illustreerde weekblad Revue. MOSKOU (Reuter)Een brand heeft vrijdag in Moskou een gedeelte van de Britse ambassade ernstig beschadigd. Het Russische persbureau Tass maakte mel ding van een explosie. Ambassadefunctio narissen hebben meegedeeld, dat onge veer twintig Russische brandweerlieden op het dak van de oostelijke vleugel van de ambassade zijn geklommen. Enkele uren nadat Russische schild wachten voor de ambassade uit een raam op de bovenverdieping rook hadden zien kringelen was .de brand geblust. Er heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, maar de schade aan de oos telijke vleugel, waarin de consulaire en fi nanciële afdelingen en de Britse Club zijn ondergebracht, is aanzienlijk. Het ambas sadepersoneel haalde direct na het brand alarm de schrijfmachines en paperassen uit de bedreigde vleugel, daarbij geholpen door mariniers van de Amerikaanse am bassade. Volgens het persbureau Tass woedde de brand al bijna twee uur, toen Russische brandweerlieden het gebouw tenslotte mochten binnengaan. Pas toen het dak van het gebouw vlam vatte kon de brand weer de ambassadefunctionarissen ervan overtuigen, dat snel ingrijpen vereist was, wilden niet de naburige gebouwen even eens door het vuur aangetast worden. Zelfs toen nog mochten slechts zes brand weerlieden naar binnen. De anderen, on geveer honderd man, moesten geruime tijd werkeloos toezien. De bondsdagafgevaardigde is hiermee niet alleen de mode getrouw dat men tegenwoordig in een geïllustreerd sensatie blad zijn politieke gal lucht, maar ook als F.D.P.-lid dat hij zich bij voorkeur lijn recht tegen de regeringspolitiek richt, ter wijl de F.D.P. coalitiepartner in diezelfde regering is. In zijn artikel verklaart Kreitmeyer, die al jaren lid van de bondsdagcommissie voor verdediging is: „Wij zouden met een defen sief leger dat afstand doet van wapens waarop kernkoppen worden gemonteerd de Sovjet-Unie een belangrijk propa- gandawapen uit de hand slaan en zijn be reidheid tot ontspanning kunnen eisen. De Verenigde Staten moeten voortgaa met de ontwikkeling van hun moderne wapens. Omdat het potentieel aan kern wapenen in de V.S. ruimschoots voldoende is, moet de Bondsrepubliek zijn vertrou wen in de conventionele wapens stellen. „De nu bestaande divisies zijn alleen in geval van een grote atomaire oorlog bruik baar", gaat Kreitmeyer verder, „en deze oorlog komt nooit, omdat hij zowel poli tiek als militair zinloos geworden is. Door al de aandacht op het programma voor de raketten te concentreren wordt de bouw van instructielokalen en kazernes ver waarloosd." De critiek op het artikel van Kreitmeyer liet niet op zich wachten. Minister van Verdediging Von Hassel reageerde op het C.D.U.-congres met te zeggen: „Als de plannen van Kreitmeyer zouden doorgaan wordt de Bundeswehr gereduceerd tot een soort vrijwililge brandweer. Bovendien zouden de doelstellingen van het NAVO- bondgenootschap in gevaar komen. De regeringswoordvoerder Von Hase ver klaarde dat de Bundeswehr niet binnen de NAVO tot ontwikkeling van een eigen conceptie voor de verdediging kon over gaan. De woordvoerder sprak, evenals minister Von Hassel, de hoop uit dat nog dit jaar een verdrag zal worden onder tekend over de al in schema bestaande NAVO-kernstrijdmacht. „Zoveel mogelijk leden van de NAVO moeten tot deze kern strijdmacht toetreden", verklaarde de rege ringswoordvoerder Von Hase nog. tragiek is, dat het door ouderdom en dood de laatste jaren bijna al zijn kopstukken heeft verloren. Als Labour het wint, betekent Wilson als premier een doorbraak naar de gewone man. Velen zijn het beu, dat Groot-Brit- tannië nog steeds wordt geregaard door een kleine groep bevoorrechte vroegere Eton boys, ten dele familieleden van MacMillan of Churchill. Wilson vertegenwoordigt de grammar school (h.b.s.)-jongens, die praktisch geen kans krijgen het land te leiden, of ze moe ten het heel ver schoppen. Weliswaar blonk Wilson altijd uit en kreeg hij een beurs voor Oxford, waar hij al op z'n 21-ste jaar college gaf. Maar Wilson ver wijt terecht dat praktisch alle topbanen in de Britse regering en industrie in handen zijn van degenen, die op de beroemde dure kostschool zijn geweest. De kleur van de schooldas, die ze hun hele leven blijven dragen is inderdaad in Engeland vaak be langrijker dan kennis van zaken. „Weg met het „old boy network" (vriendjespolitiek) en de weg open voor iedereen die vurig uit. bekwaam is!" roept Wilson WILSON KOMT uit wat in Engeland de lagere middenklasse wordt genoemd. Zijn vader was fabriekschemicus in Yorkshire, waar de jonge Harold de werkloosheid aan den lijve ondervond en veel armoede om zich heen zag, zoals kinderen die barre voets naar school liepen. Hij volgde de familietraditie en werd liberaal. Zijn va der had in 1908 propaganda gemaakt voor de plaatselijke liberale kandidaat Winston Churchill, die toen fel anti-Tory was. In Oxford was Wilson zelfs penningmeester van de liberale studentenclub. In de oor log ging hij over naar de Socialistische Harold Wilson en zijn onafschei delijke pijp. partij. Hij was toen als economisch advi seur aan Churchills staf verbonden. In zijn ouderlijk huis stond de Bijbel in het middelpunt en door hun religieuze overtuiging gaven zijn ouders het voor beeld door het verrichten van sociaal werk. Ook cultureel waren zij bijzonder actief. De zeer eigen sfeer thuis had grote invloed op Harolds ontwikkeling en levens houding. Zijn vader was een briljant ma thematicus en van hem erfde Harold zijn fabelachtige fotografische geheugen. Hij weet bijvoorbeeld uit het hoofd op welke datum hij bepaalde parlementaire speeches heeft gehouden en op welke blad zijde in de handelingen deze staan afge drukt. Als spelletje maakte hij vroeger met zijn vader rekensommen, door de autonummers, die zij op straat tegenkwa men, met elkaar te vermenigvuldigen. Als 10-jarige knaap nam zijn moeder hem mee naar zijn oom in Australië, die later voorzitter van het Australische par lement werd. Teruggekeerd, hield Harold, geïllustreerd met soevenirs, voor alle klassen van zijn school lezingen over zijn ervaringen. PARIJS De Franse minister van Landbouw, Pisani, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat de regering voorlopig niet van plan is de melkprijs te verhogen. Voor hem werd door de melk- staking, die overigens in een derde deel van Frankrijk weer zo goed als beëndigd lijkt, vooral wel aangetoond, dat op het distributiesysteem nog bijzonder veel is af te dingen. Hij gaf toe dat de Franse boeren de laagste melkprijs in de Euromarkt ont vangen Maar hij wees er ook op, dat in de Franse steden de melk, de boter en de kaas veel hoger betaald moeten worden dan in de vijf andere E.E.G.-landen. Schuld van de misère droeg, volgens Pi sani, dan ook niet de regering, maar de tussenhandel en de directeuren van coöpe raties en boter- en kaasfabrieken. Tegen hen stelde de minister, in ver bloemde termen, dan ook maatregelen in het verschiet. Hij wekte de boeren echter op die hij kennelijk niet al te hard handig voor het hoofd wilde stoten ver trouwen te hebben in de regering, die door hem binnen enkele dagen de kwestie van de melkprijzen in Brussel in Europees verband aan de orde zal laten stellen. Terwijl Pisani zich dus gisteren moeite gaf op het parlementaire front een nieuw offensief in de richting van de Europese bondgenoten en vooral van de Franse tus senhandelaars te openen, lijkt de melkoor log in de steden zichzelf te overleven. Van de ruim 150 steden met meer dan 30.000 inwoners werd, ook volgens de boe- renfederatie, in een vijftigtal gisteren de melk weer vrij, tegen verhoogde of nor male prijs, verkocht. De regering hoopt dan ook, althans in dit stadium van de strijd, tegenover de boeren wel aan het langste eind te zullen kunnen trekken. En ook over de repercus- WASHINGTON (AFP). De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, wil in november, met tien dagen tussenruimte, twee mariner-ruimtevoer- tuigen naar Mars sturen. De „Mariners", die elk 250 kilogram zul len wegen, worden uitgerust met speciale camera's, waarmede het mogelijk zal zijn een twintigtal televisie-opnamen van de planeet te maken, die onmiddellijk naar de aarde zullen worden doorgezonden. Met deze camera's hoopt men ook ver schillende wetenschappelijke gegevens be treffende de dampkring van de planeet te krijgen. Dit kan overigens eerst geschieden wanneer de Mariners Mars na een reis van bijna negen maanden, waarin zij 560 mil joen kilometer zullen hebben afgelegd, tot op twintigduizend kilometer zijn genaderd. De twee ruimtevoertuigen hebben, wan neer hun „vleugels" met zonnecellen wor den ontplooid, een vleugelwijdte van 6,60 meter. In gezaghebbende Amerikaanse kringen meent men dat de Sovjet-Unie, ongeveer op hetzelfde tijdstip als de Verenigde Sta ten, eveneens een ruimtevoertuig naar Mars wil sturen. NEW YORK (AP) Twee Russen, het echtpaar Sokolov, wier berechting op be schuldiging van spionage door de Ameri kaanse regering is afgelast, zullen in op dracht van de Amerikaanse dienst voor Immigratie en Naturalisatie naar Tsjecho- slowakije worden gedeporteerd. sies in het parlement hoeft premier Pom pidou, die de debatten gisteren zelf bij woonde, zich weinig kopzorgen te maken. Want die debatten zullen niet door een stemming pro of contra het regeringsbe leid worden bekroond. (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië woedt de verkiezingskoorts. Premier Douglas- Home kon zich op een massavergadering in Birmingham van tienduizend mensen nauwelijks verstaanbaar maken, doordat jongelui telkens spreekkoren en langgerekt boe-geroep aanhieven. De voorzitter van de vergadering noem de dit optreden in hoge mate „on-Engels". De premier en zijn vrouw vertrokken on der sterk politie-geleide. Later verklaarde Sir Alec sportief dat hij het ondanks alles „leuk had gevonden". Tijdens zijn speech zei hij: „Ik zie dat er op een bepaald niveau nog wat opvoe ding nodig is". Maar toen het al te dol werd verklaarde hij: „Trek uw eigen con clusie over de Labour-partij en de vrede, als deze lieden niet anders weten te doen dan te brullen". Aan het eind van de ver gadering zongen zijn aanhangers het En gelse equivalent van „Dat hij een toffe jongen is". Onmiddellijk doorkruist door het spreekkoor: „Home, go home to your grousefields" („Home, ga naar huis naar je jachtvelden)". In Londen werd Quintin Hogg, de wilde man uit het kabinet, ook onder vuur ge nomen. Een menigte van duizend opge wonden mensen omringden dreigend zijn auto. Door het hele land klinkt nog steeds de echo van Hogg's bedekte aantijging dat „er ook Profumo's op de Labour-banken zitten". Hogg's explosie kwam toen hij door een jonge man over Profumo werd geïnter rumpeerd. In plaats van hem op waardige manier te antwoorden, had Hogg gezegd. „Je hebt pas recht van spreken als je me kunt vertellen dat er geen Profumo's op de Labour-frontbank zitten". In het conservatieve hoofdkwartier wist men geen raad met Hogg's uitval. Men zei dat de conservatieve partij Labour helemaal nergens van beschuldigt. Van A naar B Hebt u het ook zo druk met uw huis werk? Gewoon ouderwets huiswerk, tien delige breuken, staartdelingen, mannen die van A naar B fietsen, u weet wel. Redeneer sommen ze doen me nog steeds de das om, net als vroeger. Gebogen over het rekenboek, de balpen in de hand, be kruipt me precies hetzelfde hulpeloze ge voel, dat ik als lagere schoolkind maar al te goed kende, de treurige gedachte: „Waarom doen ze dat? Waarom bewegen al deze personen zich op de wonderlijk ste manier van A naar B? Als ze het niet deden, hoeveel eenvoudiger zou het leven zijn!" Cijfersommen, breuken, bepalen van K.G.V. en G.G.D., dat levert geen moei lijkheden op. Je leert even de manier waarop en dan kan je elk vraagstuk op lossen. De verhouding van twee getallen is zoveel, hun som is zoveel, nou, dan reken je die twee getallen gewoon even uit. Je neemt de som van de verhoudings getallen „waarom?" vraagt mijn zoon. Ik ben verstomd. Waarom? Dat heb ik me nog nooit afgevraagd, je doet het ge woon zo en dan doe je het goed, dat blijkt uit je rapportcijfers. Waarom, ja waarom, het is gewoon een maniertje. „Maar er moet toch een reden voor zijn, dat je het zo doet," houdt mijn zoon vol. Hij zoekt logische, verbanden, hij is een man. Ik word ineens weer het kind aan de huiskamertafel met het pluche kleed en ik hoor mijn onbeschrijfelijk geduldige va der naast mij vragen: „Begrijp je nu, waarom het zo moet?" „Ja vader", zei ik dan maar gauw, om er van af te zijn. Hij vroeg het bij de re- deneersommen en later bij algebra, bij go niometrie, bij beschrijvende meetkunde, hij bouwde van karton prisma's en kegels om me de geheimen van de stereometrie duidelijk te maken, jarenlang heb ik die rustige stem naast me gehoord: „Begrijp je nu, waarom het zo moet?" Zijn ogen zouden wel een beetje lachen, als hij me hier zag zitten met deze jongen van mij, die weten wil waarom. Hij zou zijn hoofd schudden als hij me het ant woord schuldig zag blijven en met zijn bril op het papier tikken en zeggen: „Denk eens aan..." Jammer, dat ik hem niet meer kan ver staan. N. van der Kolk-Werkema Advertentie SUPRA koffie Spoorlijn. De regeringsleiders van Noord- Rhodesië, Kenia, Oeganda en de ver enigde republiek Tanganjika-Zanzibar zullen eind volgende week in Dar-es-Sa- laam, de hoofdstad van Tanganjika, bij eenkomen. Er zal onder meer gespro ken worden over de aanleg van een spoorlijn tussen Noord-Rhodesië en Tan ganjika. Grapje. Een twee meter lange python, die woensdag uit het huis van een Londense arts verdween, is opgerold in zijn kooi teruggevonden. Men neemt aan dat een grappenmaker het dier had weggehaald. De politie kwam er aan te pas maar de ze kon niets vinden. De communicatie met de arts werd bemoeilijkt door het feit dat hij had gezworen nooit meer op woensdag te spreken uit protest tegen de Britse kernmacht. Busongeval. Bij Igrata in de Braziliaanse provincie Sao Paulo is een bus met 25 volwassenen en 25 kinderen in een ri vier gestort. Minstens vier kinderen zijn verdronken. Tien branden. Een 34-jarige brandweer man heeft na hardnekkig ontkennen toch toegegeven dat hij in Völkingen bij Saarbrücken tien branden heeft gesticht. De schade wordt op 100.000 mark ge schat. (DPA). Audiëntie. Paus Paulus VI zal maandag twaalf oktober president Soekarno van Indonesië in een officiële audiëntie ont vangen. Staking. Italiaanse havenarbeiders die zijn aangesloten bij de door de communisten beheerste vakbond, zijn voor twee dagen in staking gegaan uit protest dat grote ondernemingen eigen mensen gebruiken voor het laden en lossen van schepen. Noodlot. In Parijs is een vrouw die met haar auto op een tegenligger botste zwaar gewond in een ziekenhuis opge nomen. De tegenligger werd bestuurd door haar echtgenoot, die bij de botsing om het leven kwam. Griep. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder, die aan griep lijdt, moet op medisch advies drie tot vier weken rust houden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3