Joh. Rietbergen uit IJmuiden bestuurt tram in Melbourne Nog veel keus op groenteveiling ondanks seizoenwisseling Diploma-uitreiking aan geslaagden van regie cursus amateurtoneel Niet belangrijk of burgemeester een man dan wel een vrouw is Slechts van hij of zij he belang is of t goed doet Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak, nieuwe burgemeester van Geldermalsen, meent: Opgave van rechten in Nieuw-Guinea Andijvie gaat naar fabriek Slotbijeenkomst in Leiden Hulp aan Spaanse vrachtboot Tram, bus en veren duurder in Postzegel-h obby leidt tot eigen winkel Herverdeling van onderofficieren over dienstvakken Amsterdam ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 7 Inventarisatie door gemengde commissie Kort nieuws Voorstel van B. en W. Felicitaties Niet onbekend Maandag beëdiging De aanvoeren op de Beverwijkse groen teveiling worden steeds kleiner; veel zomerprodukten ztjn „op", terwijl de aan voer van winter- en najaarsgroenten op gang komt. Er waren deze week nog aardbeien van de koude grond! Er werd rond de gulden per doosje voor betaald. Bij de groenten is het nog steeds de andijvie die ruim vertegenwoordigd is en tot 16 cent per kilo werd verkocht; er gaan dagelijks grote partijen naar de fabriek. Bloemkool lag de hele week tussen de 15 en 50 cent per stuk. De aanvoer van bospeen loopt terug, de prijzen lagen tussen de 15 en 30 cent per bos; de waspeen tussen de 10 en 25 cent per kilo. De slaprijzen lagen ook even lager; ook hier wordt de aanvoer steeds minder; er werd in het begin van de week nog tot 27 cent per stuk betaald, maar later hoog stens 20 cent per krop. Bij de bonen noteerden de kassnijbonen in het midden van de week tot 2,10 per kilo, om vrijdag niet hoger dan 1,75 te gaan. De sperziebonen varieerden van 75 tot f 1,50 per kilo; pronkbonen haalden in het midden van de week ruim een gul den per kilo. Postelein komt ook al minder; er waren vrijdag 5 kistjes, waarvoor tot 55 cent per kilo werd betaald. Spinazie ziet men nog vrij regelmatig aan de veiling met een prijs tot goed 50 cent per kilo. Komkommers kon men vlot verkopen tot 42 cent per stuk. De aanvoer van tomaten gaat eveneens afnemen; met een kleine prijsdaling in het midden van de week kon men toch nog goed op 90 cent per kilo rekenen voor de eerste kwaliteit. Er kwam weer meer animo voor prei en In het jeugdcentrum „De Vliet" in Leiden zijn gisteren de diploma's uit gereikt aan de geslaagden van een drie-jarige regiecursus voor ama teurtoneel. Hieronder bevonden zich een viertal dames en heren uit onze omgeving. selderieknollen; men gaf tot 27 cent per kilo en per stuk. Doordat de aanvoer maar matig was, noteerde witlof hoge prijzen, tot 1,53 per kilo. Ook de spruiten gingen vlot weg, vooral de geschoonde, die tot 1,10 per kilo opbrachten. Rode- en groenekool noteerden van 7 tot 18 cent per kilo. De uien lagen tussen de 10 en 21 cent per kilo. De aanvoer van aardappelen was matig, deze gingen tot 14 cent per kilo. De noteringen: aardbeien 65-101, andij vie 8-16, bloemkool 14-44, bospeen 12-29, waspeen 10-24, sperziebonen 85-151, snij bonen 110-175, pronkbonen 45-98, sla 5-17, postelein 53, spinazie 28-49, komkommer 16-42, tomaten 28-90, selderieknollen 11-27, prei 12-27, witlof 105-153, spruiten 65-110, groenekool 7-18, rodekool 7-16, uien 10-21, aardappelen IOV2 cent. Ir. A. H. Ingen Housz. Ir. A. H. Ingen Housz te Brummen heeft zijn lidmaat schap van het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam neerge legd. De thans 76-jarige oud-directeur van de n.v. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden maakte sinds 1949 deel uit van dit college. De nieuwe burgemeester van Gelder malsen, mevrouw M. van der Wall- Duyvendak uit Haarlem, die met in gang van vrijdag 16 oktober in haar functie is benoemd. Vrijdagavond zjjn in het Jeugdcentrum „De Vliet" in Leiden aan een aantal cur sisten van een door de Nederlandse Ama- teurtoneelunie (NATU) en de Werkge meenschap Kath. Amateurtoneel (WKA) in samenwerking georganiseerde 3-jarige re giecursus voor amateurtoneel, de diplo ma's uitgereikt. De uitreiking geschiedde, voor wat de deelnemers uit Noord-Holland betreft, door mr. H. van Ree, consulent van de culturele raad dezer provincie en aan de deelnemers uit Leiden en omgeving door mr. P. C. E. Sprangers, directeur van de culturele raad voor Zuid-Holland. Mede aanwezig was de heer Joh. Kortink, hoofdbestuurder van het W.K.A. De reden, dat aan deze in Leiden gege ven cursus ook vier „Noordhollanders" deelnamen, was gelegen in het feit, dat de in 1961 begonnen Noord-Hollandse cursus door verloop van deelnemers slonk tot slechts vier cursisten. Omdat daardoor de cursus moest worden afgebroken, brach ten deze vier, te weten de dames A. Clau- sen-Elshove (Velsen) en T. v. d. Vis-Rag- gens (IJmuiden), alsmede de heren J. P. v. d. Bosch (IJmuiden) en R. Lauer (Haarlem), de moed op de cursus verder in Leiden te volgen en af te maken. De heer v. d. Bosch kon wegens recente ver huizing naar Groningen zijn diploma niet persoonlijk in ontvangst nemen. Een van de cursisten uit Zuid-Holland was de heer A. C. v. d. Poll uit Lisse. De bijeenkomst werd geopend door de heer L. H. van Duren, provinciaal verte genwoordiger in het hoofdbestuur van de NATU. Na een korte toespraak reikte mr. Sprangers de diploma's uit aan de aanwe zige Zuidhollandse cursisten, mr. van Ree deed zulks aan de cursisten uit Noord- Holland. Hij betreurde het, dat de cursus in zijn provincie niet krachtig genoeg was gebleken om te blijven voortbestaan. Hij hoopte echter dat het contact met de NATU en het WKA en de culturele raad Noord-Holland weer de positieve kant uit gaat. De heer Arend Hauer tenslotte sprak na mens de docenten woorden van gelukwens en zegde de geslaagden toe hen zo no dig altijd met raad en daad te zullen bijstaan. Een Nederlandse kustvaarder, de 497 ton metende „Tubal", is vrijdagmiddag een Spaanse vrachtboot, de 1.370 ton metende „Vicente Suarez", te hulp gekomen, die bij het eiland Batz, voor de noordwestkust van Bretagne, in nood verkeerde. Het Spaanse schip, afkomstig uit Vigo, verzocht om as sistentie nadat het in een storm met wind stoten van 150 km per uur slagzij ging maken door werking van de lading graan. De „Tubal", de Westduitse tankfaoot „Es- so Bremen", de Franse sleepboot „Bayard" en de Britse sleepboot „Brittonia" kwamen op de S.O.S.-seinen af. Pas in de loop van de avond konden de twintig opvarenden van het Spaanse schip 19 mannen en één vrouw worden ge red door de 31.690 ton metende tankboot, die vervolgens het gehavende vaartuig op sleeptouw nam. De „Esso Bremen" meldde dat getracht zou worden de „Vicente Sua rez" naar Brest te brengen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zal dezer dagen Nederlanders en Neder landse rechtspersonen met rechten op on roerend goed in Nieuw Guinea verzoeken gegevens te verstrekken over deze rech ten. Deze gegevens zullen door de desbe treffende gemengde Nederlands-Indonesi sche commissie worden gebruikt voor een inventarisatie van die rechten. De gemengde commissie is op 10 juni Nederlands-Indonesische overeenkomst van 15 augustus 1962 over Nieuw-Guinea. van 15augustus 1962 over Nieuw-Guinea. In die overeenkomst wordt bepaald dat na overneming van het bestuur over Nieuw- Guinea Indonesië die verplichtingen ter zake van concessie- en eigendomsrechten zal eerbiedigen die niet onverenigbaar zijn met de belangen en de economische ontwikkeling van de bevolking van het be trokken gebied. De twee Nederlandse leden van de com missie zijn jhr. mr. E. O. van Suchtelen, ambassaderaad in Djakarta, en de heer H. Philipse, tweede ambassadesecretaris in de Indonesische hoofdstad. De commis sie heeft onlangs een bezoek aan Nieuw- Guinea gebracht. (Van een onzer verslaggevers) „Ik vind het natuurlijk helemaal niet gek, dat een vrouw het ambt van burge meester bekleedt. In feite doet het wei nig ter zake of de burgemeester een man dan wel een vrouw is. Als hij of zij het maar goed doet". Deze woorden kan men beschouwen als de basis, waar op mevrouw M. van der Wall—Duyven- dak uit Haarlem een van de drie vrouwelijke burgemeesters van ons land haar taak als eerste burger van de Betuwse plaats Geldermalsen gaat be kleden. Alhoewel de benoeming niet ge- Tal van functies heeft mevrouw Van der Wall-Duyvendak in Haarlem vervuld. Ver scheidene ervan vervult ze thans nog, al hoewel ze uiteraard gedwongen is zich van deze verplichtingen los te maken. Sinds 1 september 1959 is ze uitvoerend secreta ris-directeur van de Stichting voor Bijzon dere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk in Haarlem. Ze maakte bij haar benoeming al vijf jaar deel uit van het bestuur van deze stichting, die ver schillende levensbeschouwelijke instellin gen coördineert. Het sociaal-maatschappelijk werk in Haarlem zal door het vertrek van me vrouw Van der Wall-Duyvendak een en thousiast werkster verliezen. Voor haar benoeming tot uitvoerend secretaris-direc teur van de stichting was ze namelijk werkzaam bij de stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk. Toen ze on geveer twee jaar in een half-time job een groot deel van haar krachten aan dit werk had gegeven, werd ze in 1956 geheel op genomen door de zorg voor de Hongaar se vluchtelingen, die toen in ons land om hulp kwamen vragen. Inmiddels had ze zich voor een groot deel al vrij weten te maken uit verschil lende landelijke besturen. In 1954 was me vrouw Van der Wall-Duyvendak namelijk gaan studeren aan de Gemeente Universi teit in Amsterdam, sectie C. der politieke en sociale wetenschappen. De studie heeft ze echter om tweeërlei reden niet kunnen afmaken. In de eerste plaats vroeg haar gezin met drie schoolgaande kinderen te veel aandacht „als je een tentamen moest doen was plotseling een van de kin deren weer ziek" en anderzijds bracht de financiële positie van het gezin de be hoefte aan een geld leverende baan voort. Het gesprek, dat tot dan toe een vlot verloop had gehad, moest nu af en toe on derbroken worden. De korte nieuwsuitzen ding van vier uur had de benoeming van de nieuwe burgemeester wereldkundig ge maakt en vrienden en kennissen wilden mevrouw Van der Wall-Duyvendak met haar aanstelling feliciteren. Toch kon ze ons nog toevertrouwen, dat ze voorlopig nog wel even in Haarlem blijft wonen. Er staat weliswaar een ambtswoning in Geldermalsen gereed, maar wellicht zal daar nog een en ander aan moeten wor den opgeknapt. Tot zo lang rijdt de nieu we burgemeester met haar auto tussen Haarlem en Geldermalsen heen en weer. De 17-jarige dochter Mieke, assistent-kleu terleidster, zal haar moeder inmiddels hel pen bij het voorbereiden van de verhui zing. Ook zullen er in Haarlem nog heel wat werkzaamheden overgedragen moeten worden. (Van onze correspondent) Of de heer Johan Rietbergen ooit ge dacht had nogeens in Melbourne trambe stuurder te zijn „Ach neen, (Jat beslist niet, maar als emigrant weet je nooit waar je toe komt", zo constateert hij. Hetgeen allerminst moet worden uitgelegd, dat de heer Rietbergen niet „happy" zou zijn om door Melbourne te trammen. Maar hij heeft andere plannen, waarbij zijn hobby hem een baan gaat bezorgen. Het echtpaar Rietbergen woonde voor de emigratie in Santpoort aan de Westlaan, doch daarvoor woonde de heer Rietbergen aan de De Noostraat in IJmuiden. „Voor de kinderen dachten we dat Australië meer ruimte en toekomstmoge lijkheden had te bieden", zo motiveert de heer Rietbergen het besluit om naar het andere einde der wereld te trekken. Er zijn nu vijf kinderen in het gezin, variërend in leeftijd van anderhalf tot 7 Jaar: Maria, Tony, Heidi, Robert en Sylvia. De heer Rietbergen had eerst allerlei andere baantjes, voordat hij dan in Mel bourne een „trammy" werd, zoals de populaire aanduiding voor zijn beroep is. Uiteraard ontving hij eerst een gedegen opleiding, voordat hij als trambestuurder door het hart van de miljoenenstad Mel bourne ging rijden. „Geen ongezellige baan", zo luidt de opinie van de heer Rietbergen, zij het dan ook, dat trambestuurder in Melbourne nogal verschilt van een dergelijke baan in Amsterdam bijvoorbeeld. Het Melboumse publiek is eveneens ge moedelijk en heeft waardering voor zijn „trammy". Het trammaterieel is in het algemeen niet het modernste, doch daar moppert men niet over. In Sydney nemen de ondergrondse trei nen voor een belangrijk deel het werk van de trams over; in Melbourne neemt de tram nog steeds een belangrijke plaats in. Hoe dan ook, de heer Rietbergen vindt het prima op zijn tramwagen en het kli maat met veel zonneschijn, maakt 't leven er te aangenamer op. Dus tot dusver geen enkele klacht. Goed, de huisvesting heeft in het begin nogal problemen gegeven, maar sinds aan de Hunter Street in Malvem, een voorstad van Melbourne, een moderne woning werd betrokken, heeft vooral mevrouw Riet bergen het best naar haar zin. Reeds in Holland had de heer Rietber gen het verzamelen van postzegels als hobby. In Australië moest hij ook op dat terrein nog zijn weg vinden. Ook hier zijn tal van filatelisten. Zo kreeg de heer Rietbergen zijn con tacten in dit land. Hij had ook zijn contacten in IJmuiden en Santpoort niet verwaarloosd en dit leidde tot een „Holland-Australië Post zegelbureau". Door middel van adverten ties kreeg hij steeds meer relaties. Ook met de Nederlandse PTT bleef hij contact onderhouden en daardoor ontvangt hij tijdig alle mogelijke informaties over nieuwe uitgaven. Dit heeft hem bekend heid bezorgd in Melbourne. Tot dusver besteedt hij aan de uitge breide correspondentie veel vrije uren. Maar bovendien is zijn verzameling zó uitgebreid geworden, dat zijn woonruimte •r bij gaat inschieten. Nu hoopt de heer Rietbergen binnen kort in Melbourne een winkel te gaan Mevrouw Van der Wall-Duyvendak blijk toch wel blij te zijn dat ze in Geldermal sen is benoemd. „Ik ken de ongeveer 7000 inwoners tellende gemeente nog nauwe lijks," merkt ze op, „maar toch ben ik in de streek ook niet geheel onbekend." Enthousiast vertelt ze, dat haar moeders familie in de Betuwe woont en dat ze er vooral als kind vaak heeft gelogeerd. Ook nu nog heeft ze kennissen in haar nieuwe woonplaats, namelijk de plaatselij ke notaris, die haar enkele weken geleden, toen ze hem van haar sollicitatie op de hoogte bracht, een en ander van de ge meente heeft verteld. Een zoon van de notaris heeft haar en haar dochter toen rondgereden door het dorp. De nieuwe burgemeester van Gelder malsen blijkt al lang interesse in het be stuurlijke werk te hebben. Het is ook niet geheel nieuw voor haar. Van 1953 tot 1962 maakte ze voor de P.v.d.A. deel uit van de Haarlemse gemeenteraad. De eerste belangstelling voor de politiek had ze ech ter gekregen door het werk van haar man, mr. Sake C. van der Wall, die van 1945 tot zijn overlijden in 1949 wethouder van de gemeente Haarlem was. Alle beroepsonderofficieren van de land macht hebben een brief gekregen van da opperofficier personeel waarin wordt uit eengezet welke consequenties de per 1 juli bij de landmacht doorgevoerde reor ganisatie heeft voor het beroepskader, en welke maatregelen de legerleiding van zins is te nemen om het overcompleet aan beroepskader bij sommige wapens en dienstvakken dienstbaar te maken aan het wegwerken van tekorten van dit perso neel bij andere wapens en dienstvakken De maatregelen komen in hoofdzaak hier op neer dat men 200 opperwacht meesters en wachtmeesters der eerste klasse, die bij de luchtdoelartillerie over compleet zijn geworden, wil herverdelen over andere wapens en dienstvakken. Aan bepaalde categorieën onderofficieren ig een formulier toegezonden waarop zij ken baar kunnen maken of ze wensen te wor den overgeplaatst en zo ja naar welk wa pen of dienstvak. Voor omscholing zal worden gezorgd. Als de herverdeling van onderofficieren over de wapens en dienst vakken verloopt zoals de legerleiding wen selijk acht zal ook het grootste deel van nu met reorganisatieverlof naar huis ge stuurde onderofficieren weer in een func tie geplaatst kunnen worden. heel onverwacht kwam, stond de in Haarlem bekende nieuwe burgemeester toch wel even verwonderd, toen de com missaris van de koningin in de provincie Gelderland haar vrijdagmiddag om half twee meedeelde dat zij tot burgemeester van Geldermalsen was benoemd. Over deze eerste schrik zo er van schrik sprake is geweest was mevrouw Van der Wall-Duyvendak echter al lang heen, toen ze ons enkele uren na haar be noeming vriendelijk ontving in haar ge zellige flat aan de Laurens Reaellaan in Haarlem. Haar 17-jarige dochter Mieke ging welwillend met de thee rond en ge zellig gezeten in een van de gemakkelijke stoelen beantwoordde de kersverse burge meester spontaan en vriendelijk de aan haar gestelde vragen. Ja, waarom had ze eigenlijk gesollici teerd naar die functie in Geldermalsen. Och, ze had geen speciale voorkeur voor die plaats. Ze had ook gedongen naar de vacante functie in Lochem, maar toch toonde ze zich verheugd, dat Geldermal sen haar standplaats zou worden. Het sol liciteren, zo vertelde ze, was eigenlijk ge beurd op aandringen van het Kamerlid J. H. Scheps, die haar enkele maanden ge leden had opgebeld met de mededeling, dat in Geldermalsen de burgemeesters functie vakant was. Ook het hoofdbestuur van de Vrouwengroep in de P.v.d.A. had bij haar aangedrongen om te dingen naar een burgemeestersplaats. Voor hobby's blijkt de nieuwe burge meester geen of bijna geen tijd te hebben. Haar gezin vraagt nog veel belangstelling. Alhoewel beide zoons 20 en 18 jaar oud buiten de stad studeren, hebben ze de gewoonte elk weekeinde naar Haarlem te komen. De enige hobby is in feite dan ook de zorg voor de kinderen, waarmee ze nu al vier achtereenvolgende jaren naar de wintersport is geweest. Ook voor komende winter zijn de plannen al klaar. De zomer vakantie brengt ieder lid van het gezin op zijn eigen manier door. Maandag 12 oktober zal mevrouw Van der Wall-Duyvendak door de commissaris van de koningin in Gelderland worden be ëdigd. In de middaguren zal ze kennis maken met de loco-burgemeester, de wet houders en de gemeentesecretaris van Geldermalsen, waarna ze een eerste in druk van de nieuwe gemeente kan opdoen. Op vrijdag 16 oktober gaat haar ambt of ficieel in. Dan zal Geldermalsens nieuwe burgemeester op 16 september 1922 in Nijmegen geboren, maar nu ongeveer 30 jaar in Haarlem woonachtig, lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk en lid van de Partij van de Arbeid met haar werkzaamheden beginnen. Ze ziet er niet tegen op. Ze beschouwt het werk als vanzelfsprekend. Of een man of een vrouw burgemeester is doet er volgens mevrouw Van der Wall-Duyven dak niet toe, als hij of zij het maar goed doet. Joh. Rietbergen uit IJmuiden en Santpoort bestuurt een tram in Mel bourne tot zijn postzegel-winkel klaar is. openen met een speciale beurs voor post zegelverzamelaars. „Dat is wel een snelle ontwikkeling in drie jaar tijd, maar het is mede een resultaat van onze emigratie. Want, je ondervindt hier maar weinig of geen moeilijkheden wanneer je iets derge lijks wilt beginnen. Je krijgt eerder alle medewerking die je maar nodig hebt". Het klinkt dus allemaal erg tevreden. Het hoeft geen betoog, dat ook heel wat Nederlandse emigranten met een post zegel-hobby hun weg naar de woning van het echtpaar Rietbergen weten te vinden. Binnenkort gaat de uniform terug naar de „Metropolitan Tramways Board" in Melbourne. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de tarieven van het gemeentevervoerbedrij te verhagen. Als de raad het voorstel aanvaardt gaat een enkele rit-kaart 0,40 0,35) kosten en een vierrittenkaart 1,25 1,10), een weekkaart 1,85 1,60) en een netabonne- ment per maand 17,50 15,-). De ponttarieven willen B. en W. voor één voertuig van 1,- op 1,25 brengen en het jaarabonnement van 20,- op 25,-. De voorgestelde tariefsverhoging zal rond 3.700.000,- moeten opbrengen. De financiële gevolgen van de salaris verhoging per 1 januari 1964 voor het ge meentevervoerbedrijf worden geraamd op 6 miljoen per jaar. Het nadelig saldo over 1963 van de trams en autobussen be droeg 14.200.000 en van de veren 4.400.000 tezamen 18.600.000.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7