@Ema HET WEER Nieuw ruimtevaartsucces van Sovjet-Unie Russische Woskhod met 3 man aan boord cirkelt om de aarde Europees verzet tegen c.a.s. Seebohm blijft Sudentenland terugeisen Belgische liberalen winnen de gemeenteraadsverkiezingen Kinderzegel Actie 1964 Parathion doodt meer dan duizend vogels Geleerde en arts delen cabine met ruimtevaarder Briels ziet af van prinses Irene als getuige Unieraad van CHU wil fusie met AR niet forceren Zuiver wellen WINTERJASSEN 78,50 - 139.50 'efore you viuj. 49e JAARGANG NUMMER 287 MAANDAG 12 OKTOBER 1964 Minder buien Klokkenspel Alle drie gehuwd Belangwekkend NAPPA- EN SUÈDE JASJES A'jfomobielbedr. Velserbeek n.v. Het woord is aan Delegatie naar Den Haag PVV dringt nu aan op ontbinding van parlement Vlaamse kwestie De Duitse Ingrid Engel-Kramer, ook in 1960 te Rome Olympisch kam pioene, heeft in Tokio de gouden medaille op het nummer schoon- springen dames drie-meter-plank veroverd. Op de foto v.l.n.r.: de Ame rikaanse Jeanne Collier (2), de Duitse Ingrid Engel-Kramer (lj en de Amerikaanse Patsy Willard (3). De Olympische Spelen hebben al de eerste teleurstellingen voor Nederland gebracht. De skiffeur Rob Groen werd uitgeschakeld en bij het zwemmen kon alleen Erica Terpstra zich voor de finale van de 100 meter vrije slag plaat sen. Jiskoot zwom goed. Hij bereikte een finaleplaats, zoals bij de roeiers ook de twee Blaisse-Veenemans en de Laga- vier. Voor het Olympisch nieuws ver wijzen wij naar de bijlage „Sportief'. Meer dan duizend vogels, waaronder veel door de wet beschermde dieren, zijn reeds het slachtoffer geworden van ver giftiging door in parathion gedrenkte tar wekorrels, die in grote hoeveelheden zijn gevonden op percelen landbouwgrond in Nieuwenhagen (Lb). De boer blijft hardnekkig ontkennen dat hij dit vergif op zijn akkers heeft uitge strooid. Enkele dode dieren en een aantal van de vergiftigde tarwekorrels zijn opge zonden naar het gerechtelijk laboratorium In Den Haag. In Nieuwenhagen en Waubach is men zeer verontwaardigd. Enkele inwoners hebben al gedreigd de boerderij te zullen platbranden. Advertentie Anegang 44 a - Haarlem Kerkplein 3 - Zandvoort Vuurtorenplein 35 - Noordwijk a/Zee Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele buien. In de komende nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU (Reuter, AP en AFP). De Sovjet-Unie heeft een ruimteschip ge lanceerd met drie mensen aan boord. Het ruimtevoertuig dat „Woskhod" zonsopgang heet, is vanmorgen om half negen in een baan om de aarde gekomen. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de ruimtevaart is het gelukt meer dan één mens in één cabine in de ruimte te brengen. De drie ruimtevaarders zijn de piloot Vladimir Komarov, de geleerde Konstantin Feok- tistov en de arts Boris Yegorov. Radio-Moskou meldde dat de drie ruimtevaarders zich uitstekend voelen. De „Woskhod" is dichtbij het vastgestelde punt in een baan om de aarde gekomen. In de officiële bekendmaking wordt gesproken van een ruimteschip dat gelanceerd is „door middel van een nieuwe, machtige raket". Volgens Tass willen de Russen met deze lancering het volgende-bereiken: Beproeving van dit nieuwe ruimte schip, dat door de bemanning zelf kan worden bestuurd. Nagaan hoe een groep ruimtevaarders, waaronder zich specialisten op ver scheidene gebieden van wetenschap be vinden, gedurende een ruimtevaart kunnen samenwerken. Verrichting van wetenschappelijk onderzoek, onder meer op natuurkun dig en technologisch gebied. Bestudering van de uitwerking van verschillende aan een ruimtevlucht verbonden factoren op het menselijk lichaam. Bestudering van de verschijnselen die zich gedurende een ruimtevlucht van lange duur voordoen. De onderzoekingen worden uitgevoerd met behulp van instrumenten, die zich aan boord van de „Woskhod" bevinden. Russische geleerden hebben na de voor laatste Russische lancering in juni 1963 bekendgemaakt, dat de langdurige periode van gewichtloosheid van tijdelijke invloed is geweest op de bloeddruk van ruimte vaarder Bykovsky. Hij leed aan vermoeid heid, emotionele en evenwichtsstoornis sen. Ook deden zich enkele veranderingen voor in zijn lichamelijke afscheidings processen. Volgens de geleerden betekent dit dat ruimtevaarten tot ongeveer twee weken be perkt moeten blijven. Het is niet bekend hoe lang het ruimte vaartuig met de drie mannen in de ruimte zal blijven. De bekendmaking, die 75 minuten na de lancering door de radio en televisie werd omgeroepen, werd ingeluid door een klokkenspel, waarmee luisteraars en kij kers attent worden gemaakt op een be langrijke mededeling die op komst is. Advertentie Nadat de bekendmaking was voorge lezen, werden foto's van de drie mannen voor de televisie getoond. De bekendmaking viel buiten de normale zenduren van de Moskouse televisie. Op de foto's stonden een betrekkelijk jonge dokter, een iets oudere man en een man van middelbare leeftijd, twee van hen waren in uniform. Terwijl op de achtergrond marsmu ziek klonk verscheen op het scherm de mededeling: „Een nieuwe wonderbaarlijke overwinning voor de Russische wetenschap en techniek". De radio van de „Woskhod" zendt uit op de volgende golflengten, in megaherz: 143.625, 17.365, 18.035 en 19.9946. De commandant van het ruimtevoer tuig, ingenieur-kolonel Vladimir Komarov, is 37 jaar. Hij is verbonden aan de academie Zjoekov voor luchtvaarttechniek. In 1952 volgde hij een opleiding aan de speciale luchtmachtschool in Moskou, waarna hij jachtvlieger werd. Met succes volgde hij de ruimtevaartopleiding. Hij heeft 77 parachutesprongen uitgevoerd. Komarov is gehuwd en vader van twee kinderen. Zijn vrouw, Valentina, is biblio thecaresse. Konstantin Petrovitsj Feoktistov is 38 jaar. Hij is afkomstig van het Baumann- instituut voor hogere wetenschappen. Ook hij is gehuwd en vader van een twee jarige zoon. Als 16-jarige jongen streed hij als vrijwilliger tegen de nazi's. Zijn vrouw, Galina, werkt op een fabriek in Moskou. De jongste ruimtevaarder aan boord van de „Woshkod" is de 27-jarige Boris Jegorov. Hij slaagde drie jaar geleden voor het arts-examen. Jegorov maakte elf pa rachutesprongen. Hij beoefent de berg sport en het onderdeel slalom bij het skiën. Zijn vrouw, Eleonora, is werkzaam bij de Russische televisie Zij hebben een zoon. BARTEUORlSSTR HAARLEM TEL 13439 lEIOSESJRAAl (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL S23596 Prof dr. J. Jongbloed, hoogleraar in de fysiologie in Utrecht, die grote belang stelling heeft voor de medische problemen van de ruimtevaart,, achtte in een gesprek dat onze correspondent in Utrecht met hem had de aanwezigheid van een medi cus in het nieuwe Russische ruimteschip belangwekkend. Veel gegevens omtrent de lichamelijke reacties op de omstandigheden van een ruimtevlucht, kunnen langs elektronische weg worden geregistreerd en naar de aarde gezonden. Maar met de psychische reacties is dat een heel ander geval. Deze kunnen aan een medicus worden verteld, maar daarmee wordt niet altijd een betrouwbaar inzicht verkregen. Waarnemingen tijdens de vlucht zelf en ook als deskundige bij zichzelf, kunnen eventueel zeer belangrijk zijn, zodat de aanwezigheid van een medi cus in het ruimteschip belangwekkende resultaten kan hebben. De lichamelijke ge volgen van de gewichtsloosheid treden hoofdzakelijk op na de landing. Voor de bestudering van deze gevolgen is het dus niet nodig een medicus met een ruimte schip mee te zenden. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 tel. 7271 IJMUIDEN Seneca: Het noodlot wacht op de plek, die men uitkiest om zijn lot te ontlopen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 "f 1 (fit "f Ik A j T J' T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I lj 1 '\_f- JL \u<4L JL V/l JL Js %i Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post f 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI DEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING —e«, afgehaald »a„ on, bureau. 20 «nt. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. a v» d i, a vvzwn 00000 j Giro-rekenmg IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent BRUSSEL Belangrijke zetelwinst voor de liberalen ten koste van de Chris telijke volkspartij en, in mindere mate, van de socialisten. Dat is de eerste voor lopige conclusie welke men vanochtend kon trekken uit de tot dusver bekend ge worden uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen die gisteren in Belgie zijn gehouden. Daarbij komt dat in het Vlaam se land ook de extreem-rechtse Volksunie successen heeft geboekt. In Antwerpen veroverde zij vijf van de 43 gemeente raadszetels. In Wallonië gingen de com munisten vooruit. Men kan wel zeggen dat de „partij voor vrijheid en vooruitgang" als de grote win nares uit de stembusstrijd tevoorschijn is gekomen ook al hebben leidende figu ren van de andere partijen reeds ver klaard dat de liberalen nog niet zo sterk zijn als vóór de verkiezingen van 1958. De P.V.V. had deze gemeenteraadsver kiezingen duidelijk getrokken in een vorm van protest tegen het huidige regerings beleid van de coalitie tussen socialisten en katholieken. Die politiek heeft dus voor haar een belangrijk resultaat opge leverd dat men echter voorlopig niet mag overschatten. Ook in de Belgische poli tiek is de oppositie lonend en vele kiezers zijn zeker vergeten dat de regeringscoa litie maatregelen heeft moeten nemen die het gevolg waren van het minder geluk kige beleid van de liberaal-katholieke coa litie van vóór de jongste parlementaire verkiezingen van 1961. Erica Terpstra tikt op baan twee als eerste aan in de vierde serie 100 me ter vrije slag dames op de Olympische Spelen. Het meisje bereikte als enige Nederlandse de finale op dit nummer. LICHTENFELS (AP) De Westduitse minister van Verkeer Seebohm heeft zon dag zijn eis voor een terugkeer van de gevluchte Sudetenduitsers naar de Tsjecho Slowaakse grensgebieden herhaald. In een toepsraak tot een vergadering van Sudetenduitsers, die na de tweede wereldoorlog uit Tsjechoslowakije werden gezet, zei Seebohm „geen komma te wil len veranderen" in de eisen, die hij in mei in een opzienbarende rede gesteld heeft. Volgens Seebohm doen ook de voorstel len van premier Kroesjtsjev en president Antonin Novotny van Tsjechoslowakije voor een formele verwerping van het Münchense verdrag van 1938 geen recht aan de historische feiten. Door dat verdrag werd Tsjechoslowakije gedwongen het Sudetenland aan nazi- Duitsland af te staan. Seebohm is ervan overtuigd, dat dit verdrag nog steeds gel dig is. Kanselier Ludwig Erhard heeft evenwel verklaard, dat het verdrag door Hiler verscheurd is en dat een formele afwijzing door Bonn derhalve onnodig is. Carel Briels heeft afgezien van zijn plan om prinses Irene als getuige te dagvaar den als hij zich straks voor de Arnhemse politierechter moet verantwoorden wegens mishandeling van een Nijmeegse journa list'. Aanvankelijk meende de heer Briels dat zijn zaak zou zijn gediend met een ver klaring van de prinses over de gang van zaken bij de opvoering van het openlucht spel in Nijmegen tijdens de viering „150 jaar Koninkrijk". De verdediger van Carel Briels, mr. dr. B. Stokvis, heeft nu zijn staatsrechtelijk onderzoek gestaakt naar de vraag of prin ses Irene door huwelijk al dan niet tot ons vorstelijk huis is blijven behoren. Leden van het Koninklijk Huis kunnen namelijk niet worden gedagvaard. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Televisiemaatschap pijen en omroeporganisaties aangesloten bij de Europese Radio Unie maken zich ernstig ongerust over plannen van de Nederiandsse PTT om buitenlandse pro gramma's zonder betaling van rechten over te nemen ter distribuering via een landelijk centraal antennesysteem in Nederland. Dit is gebleken tijdens de laatste con ferentie van de juridische commissie van de Europese Radio Unie, die van 30 sep tember t/m 3 oktober in Kopenhagen is gehouden. Hier is besloten, dat tegen het einde van deze maand een door de president van de Europese Radio Unie benoemde delegatie over deze kwestie zal gaan pra ten met de Nederlandse PTT. De ongerustheid betreft vooral de op vatting van onze PTT, dat het overnemen van buitenlandse televisie-programma's op een Nederlands centraal antenne-sys teem een kwestie is van doorgeven en niet van heruitzenden en dat daarom geen kosten verschuldigd zouden zijn. De Europese Radio Unie heeft op de plannen van de Nederlandse PTT voorlo pig gereageerd met een verzoek aan het Comité van ministers van de Raad van Europa, om de Europese Conventie ter bescherming van televisie-uitzendingen uit breiden met een protocol, waarin moet worden bepaald dat door niemand meer dan de helft van de uitzendingen van een bepaalde zender door een soort draadte levisie mag worden overgenomen. De Conventie ter bescherming van tele visie-uitzendingen is tot nog toe geratifi ceerd door Engeland, Frankrijk, Dene marken en Zweden, maar nog niet door Nederland. De C.V.P. heeft aan stemmen verloren, enerzijds aan de P.V.V. en dat geldt vooral voor Brussel-stad, waar deze laat ste volgens de voorlopige uitslagen met 36 zegels er nu evenveel heeft als socia listen en katholieken samen en voor Wal lonië en anderzijds aan de Volksunie. Dat is een beweging die met name de Vlaamse kwestie, op de voorgrond heeft geplaatst bij de stembusstrijd. Of de so cialisten veel zetels hebben verloren aan de liberalen en de Volksunie, staat nog te bezien. In Brussel menen politieke waarnemers dat de vroeger op de socialis ten uitgebrachte stemmen eerder aan de linkerzijde zullen zijn gebleven en de communisten ten goede zullen zijn geko men evenals in "bet Waalse land aan de formaties die zich beroepen op de ideëen van wijlen André Renard. In datzelfde Wallonië heeft de C.V.P. ook stemmen en zetels moeten afstaan aan haar dissiden te vleugel die zich de Christelijk Demo cratische Unie noemt. Omer Vanaudenhoven, de voorzitter van de P.V.V., die zondagnacht uiteraard een stralende indruk maakte, heeft met enige bescheidenheid verklaard dat zijn partij „de wind in de zeilen" had gekregen, om dat zij aan de kiezers had gevraagd: „spreekt u uit over de wijze waarop dit land 3Va jaar is geregeerd". „Maar", zo voegde hij eraan toe, „de regering zal moeten inzien dat zij niet meer de morele macht heeft belangrijke problemen op te lossen. De P.V.V. wenst dat de ontbinding der Kamers van de volksvertegenwoordiging nu snel zal ge beuren, maar zii hoopt dat er eerst tus sen de drie grote partijen een vergelijk mogelijk zal zijn over de Vlaams-Waalse verhoudingen. Morgen wordt er weer landelijk aan d« bel getrokken voor de jaarlijkse Kinder postzegel-actie. Ruim 500.000 leerlingen van meer dan 8500 scholen zwermen na de ochtendlessen uit om huis-aan-huis be stellingen op te nemen voor kinderpost zegels en prentbrief- kaarten. Een zakje zegels inhoud tien zegels van 15 ct. kost mèt toeslag f2.50, een mapje kaarten 1,25. De opbrengst vo rig jaar 3,3 miljoen gulden is bestemd f—\ f A-U voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen en voor kinderen die vallen onder de justitiële kinderbescherming. Dankzij de bereidheid van het Nederlandse publiek is het Comité voor de Kinderpostzegels in staat tal van grote projecten van de Nederlandse kin derbescherming te steunen. Zo worden met dit geld grote verbouwingen, uitbreiding of nieuwbouw van tehuizen gefinancierd. Voorts is het op deze wijze mogelijk het wetenschappelijk onderzoek, waarvoor veel geld nodig is, te stimuleren. Hoewel de overheid zeer veel doet op dit terrein, is de particuliere gift onontbeerlijk. Mor gen komen wij in een artikel terug op één facet van de gezondheidszorg, die wordt gesteund door de Kinderpostzegels, name lijk de Zwakzinnigenzorg. De Unieraad van de C.H.U. meent dat een samengaan met de A.R. niet mag worden geforceerd. Dit is gebleken tijdens een bijeenkomst in Utrecht waar de raad uitvoerig van gedachten heeft gewisseld over de verhouding met de A.R. in vele gemeenten van ons land.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1