MiasïTw Koffiedik" - deskundigen: „Britse socialisten winnen" [VAL DA Haal de Defferre stelt geen program op Quebec ontving Elizabeth II koel zeer GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. WERELDNIEUWS) Van dag tot dag De maan Londense beurs waagt een gokje Niet-gebondenen sturen geen missie naar Peking-China Kolonel Smolen is ontvoerd door linkse Venezolanen „Vergissing" eist veertien levens 4t. ^^raatatoel Haarlems matrassenhuis VLUG MAANDAG 12 OKTOBER 1964 3 FILTER tipped NU Player's GOLD LEAF Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Op de Gevangenen mishandeld uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 8 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant Oe Thant doet beroep op Zuid-Afrika Maria Schrijver ^VEFIKOUDE^r de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist r,<m t De Amsterdamse agglomeratieplannen, die intussen een vaster vorm hebben aan genomen en in een gedetailleerde uitwer king zijn gepubliceerd, hebben in twee richtingen sterke invloed op onze streek. In de eerste plaats beïnvloeden de Amster damse havenplannen de IJmond en de Zaanstreek, ten tweede raken de Amster damse voornemens van stadsuitbreiding en forensenhuisvesting de belangen van alle woonkernen in Kennemerland. De sanering van het Kanaalgebied met medewerking van de belanghebbende ge meenten en door het werk van bestaande of nog te formeren commissies van di verse herkomst voor dit ogenblik buiten beschouwing latend, komen wij tot de vraag op welke punten de urgentie van een coördinatie in ons streekbestuur zich nog verder demonstreert. Op het gebied der verkeerswegen in groter verband heeft tot dusver eigenlijk alleen Zandvoort pro gressieve geluiden voortgebracht, uiter aard met sterke inachtneming van eigen belangen, maar toch ook met het oog op de verplaatsbaarheid van de streekbevol- king naar de stranden. Een onderwerp dat daarmee zeer nauw samenhangt, is het be houd van de duingebieden die tussen de woonkernen besloten liggen. Het gebied tussen Zandvoort, Bloemendaal, Haarlem- Overveen, Santpoort-Velsen is in twee op zichten zeer belangrijk: ten eerste als wa terwingebied, ten tweede als recreatieruim te. Het spreekt vanzelf dat bij de overwe ging van wegaanleg in dit gebied 'n nauw lettende zorg zal moeten worden besteed aan het behoud van deze twee functies. Hoe dat ooit zal kunnen zonder onmiddel lijk de bestuursdaden van de omgrenzende gemeenten tot één geheel te maken, is niet duidelijk. Het staat vast dat die gemeen ten hun waterwinning broodnodig hebben en niet kunnen riskeren, dat deze verloren gaat of verminkt wordt. Waarom bijvoor beeld het onderwerp waterwinning al niet jarenlang een intergemeentelijke aangele genheid is geworden zullen ter zake kun- digen al evenmin kunnen begrijpen. Zij weten immers uit hoofde van hun deskun digheid zeer wel, hoe kwetsbaar en uitge- puurd dat duingebied daar ligt, en hoe de aparte voorzieningen der niet-samenwer- kende gemeenten bron van onoverzichte lijke gevaren zijn. Het samen functioneren van verkeers voorziening, recreatie en waterwinning in dit duingebied kan slechts worden be houden (of eigenlijk: hersteld) indien hier een streekbestuur van experts de handen vrij zou krijgen. Dit is weer een nieuw aspect van het in gewikkelde vraagstuk van streekontwikke ling, dat net als zovele andere schreeuwt om een „grootser" bestuur in de zin van een functionele gemeentelijke samenwerking in ons woongebied. QUEBEC (AP) De bevolking van de Franscanadese stad Quebec heeft koningin Elizabeth II duidelijk te verstaan gegeven, dat zij daar niet als koningin van Canada erkend wordt. De Engelse kranten spreken van een vernedering en belediging voor de vorstin. De koningin verblijft nu in Ottawa. Hoewel het bezoek van de koningin aan Quebec niet als een succes beschouwd kan worden zijn de anti-royalistische demon straties evenmin geslaagd. De demonstra ties werden geleid door een groep jonge ren, die probeerden kleine aantallen toe schouwers op te zwepen tot enthousiasme voor hun zaak. De toeschouwers deden er meestal het zwijgen toe, terwijl de ge meentepolitie mgreep om de demonstraties uiteen te slaan. In totaal werden tijdens het bezoek van de koningin 34 mensen gearresteerd. De meesten hunner zullen zich vandaag voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens verstoring van de openbare orde en landloperij. (Van onze correspondent) PARIJS De socialistische kandidaat voor het Franse presidentsschap, Gaston Defferre, heeft gisteren in een toespraak die hij tot enkele duizenden inwoners van de stad Clermont-Ferrand richtte, op nieuw geweigerd onderhandelingen met de verschillende partijen van de linkse oppo sitie te openen voor het opstellen van een gemeenschappelijk program. De burgemeester van Marseille her haalde dat hij geen enkel nut zag in zo'n catalogus van desiderata die integendeel' alleen maar een bron van toekomstige te leurstellingen zou kunnen worden. Defferre die gisteren zijn verkiezings campagne hervatte, wees voorts in veel fellere bewoordingen dan tevoren, De Gaulle's kemzwaard nogmaals van de hand. Als hij zich in het Elysée zou kun nen installeren, zal een zijner eerste da den zijn, zo beloofde hij, een einde te maken aan de gigantische verkwistingen die het huidige regime zich voor een zin loze nucleaire illusie veroorlooft. Met de regelmaat van een precisie-uur- werk gaat de verovering van de ruimte voort, de ene keer op initiatief van de Russen, de volgende keer met een Ameri kaanse expeditie, en op dit ogenblik wacht de wereld vol spanning op de afloop van het nieuwste Russische avontuur. Drie mannen in één cabine, de eerste gezelschapsreis door onbekende sferen: het getal drie betekent namelijk de door breking van een grens, die met twee voor lopig bereikt was. Een ruimtevaartuig voor twee mensen is zijn experimentele stadium al voorbij, maar als de driemans cabine haar reis volgens de plannen vol brengt is het geheim van de accommoda tievermenigvuldiging opgelost. Dan kan men beschikken over de gegevens die de uitbreiding van gewicht, comfort, levens' voorwaarden en omvang der ruimtevaar tuigen voor x personen mogelijk maken. De uitrusting van een maanexpeditie vergt een aantal van ten minste acht personen, die wellicht niet in één cabine maar toch in ieder geval tegelijkertijd in de ruimte moeten worden gebracht, om de landing en terugkeer van twee personen mogelijk te maken. Nu de Amerikanen bezig zijn aan de voor bereiding van een tweemanscabine, wordt het nog duidelijker dat de twee „ruimte- mogendheden" in vrijwel dezelfde lijn werken en waarschijnlijk zijn zij bij de gebruikmaking van eikaars gegevens al verder dan iemand vermoedt. De voorspel lingen van deskundigen ten aanzien van een maanlanding zijn indertijd uitgelopen op de verwachting, dat een dergelijke maanexpeditie slechts mogelijk zou blijken indien alle thans bereikte resultaten en ge gevens nauwkeurig zouden kunnen worden vergeleken, gecombineerd en gebruikt. Het is wellicht te stout om te veronderstellen dat zowel in de Sovjet-Unie als in Amerika rekening wordt gehouden met de mogelijk heid van een gecombineerde Amerikaans- Russische maanreis, maar aan de andere kant zijn er tekenen die erop wijzen dat men in de komende jaren wel een ver mindering van de concurrentie en een versterking van de samenwerking ver wacht. Het zou een zekere ironie betekenen, wanneer de politieke tegenvoeters der aarde op die wijze elkander op de maan zouden vinden.... Advertentie (Van onze cor;respondent) LONDEN De Britse conservatieven moeten in de laatste dagen voor de ver kiezingen al hun krachten inspannen. Het is een adembenemende politieke race. Coalities in vredestijd zijn in Engeland praktisch onbestaanbaar en de winnende partij vormt automatisch de regering. De spanning heeft een hoogtepunt bereikt om dat de „koffiedik"-deskundigen van het opinie-onderzoek, die meestal tot tegen strijdige uitspraken komen, het er voor het eerst vrijwel over eens zijn dat Labour thans duidelijk aan de winnende hand is. De voorsprong van Labour zou tussen de zes en acht percent bedragen. De om mezwaai in de kwetsbare conservatieve districten zal in elk geval voldoende zijn om Labour de overwinning te bezorgen. Om de macht te veroveren heeft Labour namelijk slechts een 3,5 percent-voor sprong nodig. Slechts één peiling geeft La bour een voorsprong van maar één per cent, onvoldoende om te winnen, en laat de conservatieven een magere meerder heid. Tot het laatste ogenblik ogenblik blijft de publieke opinie schommelen, vooral omdat er, tragisch genoeg, onder de onge bonden kiezers grote twijfel heerst over de geschiktheid van beide grote partijen om Groot-Brittannië in de naaste toekomst te regeren. Vandaar dat de als regeringspar tij uitgeschakelde liberalen door vele dak loze kiezers als politieke vluchtheuvel wor den gebruikt. Hun aanhang zou tot onge veer 7,5 percent zijn opgelopen. De liberale toeneming gaat vooral ten koste van de conservatieven, die onder de massa vooral psychologisch gesproken zwak staan, omdat overal het gevoel over heerst dat de dingen zijn vastgelopen en op een andere manier door een nieuwe ploeg dienen te worden aangepakt. Of die er waarschijnlijk ook weinig van terecht zal brengen, omdat elke politieke oplos sing meestal een halve oplossing is, doet op dit ogenblik niet terzake. De twijfelaars, als ze al naar de stem bus gaan, zullen de partij steunen die nu in hun ogen het minst antipathiek is. Het negatieve element speelt in deze verkie zingen een grotere rol dan ooit. Velen zijn de conservatieve ploeg al zolang beu. Het is enigszins als in de Kennedy-Nixon-veld slag het geval was. Kennedy werd toen gezien als de virtuoos die de Verenigde Staten weer op gang zou kunnen brengen. Wilson is thans een soortgelijke fguur, wel- INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE ke bezwaren men ook tegen de bedenkelij ke kanten van Labours filosofie moge koesteren. Ook Kennedy won op het kantje af. Door het grillige Engelse kiessysteem kan echter reeds een kleine verschuiving in de richting van Labour deze partij een belangrijke zetelwinst opleveren. Labour zal in de ongeveer zestig meest wankele Tory-districten met een omme zwaai van 3,5 tot 5 percent (wat neer komt op een Labour-voorsprong van maxi maal 6 percent) een zetelmeerderheid van maximaal 50 kunnen behalen. Oppositielei der Harold Wilson heeft gedurende het weekeinde voor 't eerst jubelend zijn ver trouwen uitgesproken dat Labour zal win nen, waarschijnlijk met grote voorsprong. De politieke situatie werd de afgelopen dagen niet alleen weerspiegeld in de da ling van de koersen op de Londense effec tenbeurs de scherpste sinds Cuba maar ook in het zware gokken op een Labour-zege, waarvoor bij één van de be kende bookmakersfirma's reeds tiendui zenden ponden zijn binnengekomen, tegen 5000 pond op de conservatieven. Labour is de favoriet met drie tegen één, terwijl voor de conservatieven de notering negen tegen vier is dat zij zullen verliezen. Het merkwaardige feit doet zich hierbij voor, dat sommige conservatieve financiers op Labour gokken, om zodoen de hun te verwachten verliezen op de ef fectenbeurs bij een socialistische zege te dekken. Wilson heeft al gezegd, dat de beurs spoedig weer zal stijgen, zodra de beleg gers beseffen dat hun kansen onder La bour werkelijk beter zijn dan onder de conservatieven. De Tories hebben op de tegenspoed van de laatste dagen geant woord met de mobilisatie van alle twintig kabinetsministers, die nu avond aan avond zullen gaan spreken. Zal het Sir Alec Douglas-Home, wiens persoonlijkheid minder geschikt is voor de televisie, lukken waarin destijds MacMil lans vader-figuur zo glansrijk geslaagd is? Toen lokte de nieuwe welvaart. Thans heerst het besef dat die welvaart maar iets zeer betrekkelijks is geweest en dat zonder de genezing van Engelands oude kwalen blijvende en algehele verbetering een illusie is. Bovendien is er een vrij sterke reactie tegen het begeleidingsver schijnsel van die welvaart, namelijk de leegheid en de vulgariteit van een al te veel op het materialisme gericht „Ameri kaans" bestaan, waarvan de afgelopen ja ren zoveel schrijnende voorbeelden hebben opgeleverd. Dit werkt tegen de conserva tieven. KAAPSTAD (Reuter) Een advocaat in Kaapstad heeft zaterdag gezegd, dat bij de minister van Justitie, Vorster, een eis tot schadevergoeding van 4.000 rand f 20.000 is ingediend wegens mishan deling van een Britse lector. Deze lector aan de universiteit van Kaap stad, de 24-jarige in Engeland geboren Alan Brooks, zegt dat bij een verhoor tij dens de detentieperiode van negentig da gen zijn enkel is gebroken. Brooks zit in voorarrest in afwachting van een sabo- tageproces. Zijn medebeklaagde, de 22-jarige Ste- phanine Kemp, eist 2.000 rand schadever- gieding ondat zij half bewusteloos is ge slagen. Aldus de advocaat die beiden ver tegenwoordigt. CAIRO (Reuter) India is er niet in geslaagd de conferentie in Cairo van niet gebonden landen er toe te brengen een afvaardiging naar Peking te zenden om de Chinese volksrepubliek te verzoeken geen kernwapens te gaan vervaardigen. Het wist deze landen er wel voor te winnen om China zonder dit land met name te noemen en andere staten te verzoeken zich te onthouden van het ne men van proeven met kernwapens. De conferentie is zaterdagavond beëin digd. De tekst van de slotverklaring, die met algemene stemmen is goedgekeurd telt 9500 woorden en veroordeelt „alle ko lonialistische en neo-kolonialistische prak tijken die in diverse delen van de wereld worden bedreven". Zij doet een beroep op „alle vechtenden in Kongo", de vijande lijkheden onmiddellijk te staken.en op alle vreemde mogendheden „die zich momenteel mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo daarmee op te houden". De Kongolese regering wordt verzocht de werving van huursoldaten te staken en de huursoldaten die thans in het land zijn te verwijderen. De slotverklaring, die getiteld is „pro gramma voor vrede en internationale sa menwerking", zegt dat „het bevrijdings proces onstuitbaar en onherroepelijk" is. „Gekoloniseerde volken mogen rechtmatig naar de wapens grijpen om zich van de volledige uitoefening van hun recht op zelfbeschikking en onafhankelijkheid te verzekeren als de koloniale mogendheden volharden in het verzet tegen hun natuur lijke aspiraties". Advertentie h. de graaff NEW YORK (AP) Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft een beroep op Zuid-Afrika gedaan de levens te sparen van drie Afrikaanse nationalistenleiders, die er tot de dood straf veroordeeld zijn. Thant deed zulks op verzoek van de 44 deelnemers aan de conferentie van niet- gebonden landen te Cairo, de V.N.-groep van 34 Afrikaanse landen en de speciale V. N.-commissie voor de Zuid-Afrikaanse apartheid, waarin elf landen vertegen woordig zijn. CARACAS (Reuter) De ontvoering van de Amerikaanse luitenant-kolonel Michael Smolen in Venezuela is het werk van het linkse nationale bevrijdingsfront. Hij zal worden berecht wegens inmenging van de Verenigde Staten in de zaken van Venezuela. Dit staat in een boodschap die van het bevrijdingsfront afkomstig is. Smolen is plaatsvervangend hoofd van de Amerikaanse luchtmachtmissie in Vene zuela. Hij werd vrijdag ontvoerd. Het „front" zegt dat de terreurcampagne tegen de Venezolaanse regering zal worden hervat. In een verklaring van de Castro-gezinde communistische groep wordt de ontvoering van de Amerikaan de „operatie Vietkong" genoemd. Dit is een zinspeling op het feit, dat Smolen is ontvoerd als gijzelaar voor een ter dood veroordeelde guerrillastrijder in Zuid-Vietnam. Toen dit in Washington bekend werd, zond het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken de Amerikaanse ambas sade in Saigon een bericht waarin werd verzocht zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de veroordeelde Vietkong- man. In een gisteren ontvangen antwoord werd duidelijk gemaakt dat de Zuidviet namese regering niet van plan is snel een beslissing te nemen over de terechtstelling van de 17-jarige Vietnamese Ngoejen Van Troi, die ter dood is veroordeeld wegens een poging tot moord op de Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara. Levend model De tekenprestaties van een vierjarig kind brachten me er toe, me te verdie pen in het pocketboekje „Kindertekenin gen". In de ban van de vele reproducties van „vrije expressie" herinnerde ik mij mijn wanhopige pogingen op de lagere school om iets terecht te brengen van de weergave van perspectische draadfi guren of van schaduw op houten kegels, die ze rond deed lijken. Eens werd een teke ning, die ik, eenmaal over het verdriet van m'n onmacht heen, opzettelijk hele maal verkeerd had getekend, door de le raar ten spot op het zwarte bord geprikt. Ik heb er alleen de verwondering uit be houden dat hij m'n boze opzet niet door zien hadMaar toen ik, omdat mijn ouders verhuisden, op een andere school kwam, gingen er werkelijk deuren van in spiratie voor mij open: wij troffen een te kenlerares die onze kinderlijke fantasie niet in een keurslijf van kogels en kubus sen dwong. Ik herinner me nog hoe ver rukt ik was, toen zij, op de morgen van „tekenen", c'c l:7zs binnenkomend met veel mooie bloemen in haar hand, er voor ieder van ons een op onze bank legde om na te tekenen. „Ga maar tekenen, kinders", zeide ze „en wie het het mooist doet, mag het aan vader laten zien!" Dat gevoel van iets te maken naar le vend model: lukt het niet zus, dan zó pro beren, net zo lang tot het op iets leek; een opgave van de bloem zélf; een eer biedig trachten om het zo mooi mogelijk te doen-; ten slotte werd het, hoe dan ook, je „eigen" bloem! We waren met een stuk of acht meisjes in de klas en we verwachtten alles van Madeleine, wier vader een zeer begaafd en bekend kunstschilder was. Madeleine was een tenger, fijn poppetje met een spits, bleek en geestig snoetje. Zonder be paald uit te blinken tekende ze goed, maar we bemerkten aan de speciale keu ze van onderwerpen die onze lerares aan Madeleine voorlegde, dat ook zij bijzonde re verwachtingen van haar had. We kre gen ook huiswerk-tekenen en moesten eens in de week een tekening meebrengen naar een vrij onderwerp. De eerste keer was dat een gebeurtenis voor ons allen; vóór schooltijd hielden we de schooltassen stijf dicht om de verras sing op het uur van aanbieding des te gro ter te doen zijn. Er waren heel goede en ook mooie tekeningen bij. Onze lerares be keek ze aandachtig, prikte ze een voor een op het schoolbord en besprak ze met ons allen. Bij Madeleine kwam ze het laatst. „En, Madeleine, wat heb jij meege bracht?" Madeleine maakte een hulpe loos gebaar met beide handen: „Ik heb er geen," zei ze. Nu was deze lerares altijd zeer geïnteresseerd in onverwachte dingen. Ten eerste had ze geen insubordi natie verwacht, zeker niet van Madeleine. Ik zie nog de scheve mond, waarachter ze haar glimlach verborg, toen ze tamelijk streng zeide: „Maar Madeleine, dat was toch je huiswerk!" „Ja," antwoordde Madeleine, haar tintelende blik in die van haar opdrachtgeefster, „dat is ook zo; ik ben er écht aan begonnen, Maar 't was een appel, en voor ik hem getekend had, was-ie op!'* Advertentie SAIGON (AFP) Veertien burgers in de Zuidvietnamese nederzetting Ben Dinh, twintig kilometer van Saigon, zijn op 27 september „bij vergissing' doodgeschoten en dertig anderen gewond. Dat heeft de woordvoerder van het Zuidvietnamese ministerie van Defensie zaterdag bekend gemaakt. Televisie debat. De Amerikaanse oud-mi nister van Justitie Robert Kennedy, die voor de Democratische Partij meedingt naar een Senaatszetel voor New York, heeft de uitdaging van zijn republikein se rivaal, sanator Kenneth Keating, tweemaal een openbaar debat voor de televisie te houden, aanvaard. Meer. In Ortuella bij de Noordspaanse plaats Bilbao, zijn zes mensen om het leven gekomen en twee ernstig gewond toen zondag een kunstmatig meer voor het wassen van erts buiten zijn oevers trad. Auto-industrie. De Italiaanse federatie van arbeiders in de metaalbedrijven, heeft een voorstel van de Franse zusterorgani satie aanvaard voor het beleggen van een Europese conferentie ter bespreking van de problemen in de autoindustrie. Vruchtbaar. De 46-jarige inwoonster van de Oostperuviaanse stad Iquitos, Isabel Rengifo, kan zich waarschijnlijk de vruchtbaarste vrouw ter wereld noe men. Zij heeft, in twee huwelijken, aan 25 jongens en zeven meisjes het le ven geschonken. Slechts tien van haar kinderen zijn nog in leven. Advertentie Asiel. Drie Oostduitse vissers hebben hun vissersvaartuig verlaten, om in Dene marken politiek asiel te vragen. Hun is toegestaan zich naar West-Duitsland te begeven. Sahara. Twaalf Belgen willen in novem ber een poging doen om de Sahara van west naar oost te doorkruisen. Zij zul len in drie motorvoertuigen reizen. Bij een soortgelijke poging zijn twee jaar geleden drie Fransen om het leven ge komen. Terroristen. De Portugese autoriteiten te Mozambique zijn erin geslaagd drie van de vijf groepen terroristen, die deze Oostafrikaanse kolonie uit Tanganjika waren binnengekomen gevangen te ne men. De twee andere groepen is men op het spoor. Erfenis. Wijlen generaal Douglas MacAr- thur, die zes april is overleden, heeft zijn weduwe ruim twee miljoen dollar nagelaten. Treinongeluk. Een passagier werd gedood en zeventien werden gewond toen twee personentreinen met elkaar in botsing kwamen bij het station van Belgrado. Hersenvlies-ontsteking. Medische autoritei ten hebben aanbevolen het Amerikaanse legerkamp Fort Orb in Californië te iso leren wegens een epidemie van hersen vliesontsteking, waaraan sedert het be gin van dit jaar dertien militairen zijn overleden. Epidemie. Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid van Japan heeft bekendgemaakt, dat dit jaar tot en met 26 september 2.311 Japanners door her senvlies-ontsteking getroffen zijn. In 1.21 gevallen had de ziekte een dodelijke af loop.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3