Kraanvogel in ÏJmuiden Verkeerschaos in Londen vlak voor verkiezingen Voskhod-bemanning veilig terug op aarde Vrienden en verslaggevers stonden op landingsterrein drietal op te wachten órtina HET WEER P.G. in cassatie tegen pierprijs- beschikking Erica Terpstra greep net naast bronzen medaille Waterpoloërs in halve finale 1 Vü Wilde staking bij ondergrondse Gelukwensen van Rusk aan Russen Ex-verloofde steekt meisje met stiletto WW-premie lager Haagse caféhouder krijgt IV2 jaar gevangenisstraf Bokser De Rooy ook uitgeschakeld Pullovers-Vesten-T ruien 13 75 en 24.75 Voor modieuze dames- en teenerkleding <t \X 4 NIEUWE 1 9 6 5 Firma Flinterman éeè MORRIS 'êeforeijouêtuf! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Buien Geen ruimtepakken Klein bericht oorsprong Het woord is aan bedaard concilie pagina 3 NAM verkiest olie !>oven gas pagina 13 In de krant van heden: Het Schotse huwelijk prijzen modehuis LODEN MANTELS 49e JAARGANG NUMMER 288 DINSDAG IS OKTOBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt rlntjelijks heh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent. per kwartaal t 9,75, tranco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) LONDEN. Er heerst in Londen een grote verkeerschaos door een wilde sta king en een langzaamaanactie van een groot deel van het personeel van de ondergrondse uit protest tegen de nieuwe winterdienstregeling. Die lijkt een aantal functionarissen overbodig te maken en brengt overplaatsingen met zich mee. Sommige diensten werden maandag helemaal niet uitgevoerd. De meeste treinen hadden grote vertraging. De toch al sinds jaren slecht functionerende bus verbindingen waren overbelast. Ge durende het avondspitsuur ontstonden er in de City moeilijke situaties. In het gedrang bij de bushaltes werden er X-A. '-c\ vï s N A v v s' Gesleept door vijf sleepboten van Bureau Wijsmuller is vanmorgen de Kraanvogel, het tweede kraanhef- eiland voor de bouw van de nieuwe IJmuidense havenhoofden, in ÏJmui den aangekomen. Het reusachtige kraaneiland zal in de loop van deze week tegenover de Lepelaar aan het werk worden gezet. (Zie ook pagina 6) MOSKOU (Reuter, AP en AFP). De drie Russische „Voskhod"-kosmonauten zijn vanochtend om kwart voor negen geland. Hun gezondheid is uitstekend, aldus het Russische persbureau Tass. Zij kwamen op een „van tevoren bepaalde plaats" terecht, waar ze werden verwelkomd door vrienden en verslaggevers. De landing geschiedde na zestien omwentelingen van hun voertuig om de aarde in 24 uur en zeventien minuten. Zowel de Japanse luisterdienst als het observa torium in Bochum, West-Duitsland, meldden vanmorgen al dat de signalen van het ruimteschip midden in een uitzending waren gestopt. Volgens Bochum was dat om 08.29 uur, toen de Voskhod zich boven de lanceerbasis in Baikonoer in de Sovjet-republiek Kazakstan bevond. Toen het Russische ruimtetrio vanoch tend ruim 24 uur in de cabine had door gebracht, was nog steeds niet bekend wan neer de terugkeer naar de aarde zou wor den beproefd. Tijdens de veertiende omwenteling ontvin gen de kosmonauten van de grondstations nieuwe opdrachten, bedoeld om hun ge- Advertentie in alle modellen en mode-tinten, o.a. pullover en lambswool Anegang 44 a - Haarlem Kerkplein 3 - Zandvoort Vuurtorenplein 35 - Noordwijk a/Zee JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Wij geven u kennis van de aankomst van de SAAB-DEALER Zandvoortselaan 365 - Bentveld Telefoon 42212 raxxxxMoaxxreoooooooooooaooooooooooooocxjocKxxxjooooooooö BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223696 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met buien, vooral in de kustgebieden. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. oefendheid in de bediening van het voer tuig en zijn belangrijke instrumenten te verbeteren „Zij hebben hun ontbijt met „goede eet lust" verwerkt. Alles aan boord verloopt uitstekend" zo meldde het Russische pers bureau Tass. In de „nacht" toen het westelijk half rond sliep zijn de drie kosmonauten blij ven werken. Zo seinden: „Dokter-kosmo naut Jegorov deelt de aarde mee, dat de kosmonauten zich goed voelen. De hygië nische toestand in de cabine is normaal". Tijdens de derde omloop werd door het grondstation gevraagd hoe de ruimtevaar ders op de gewichtloosheid reageerden. Ko- marov antwoordde: „Wij merken er niets van, of liever gezegd we hebben geen tijd om het te merken. We hebben het te druk". Ze zeiden dat iedere keer wanneer de zon opkomt (dat is voor hen eens in de 90 minuten) een ongewoon lichtverschijn sel te zien was om de aarde, dat op het poollicht leek: gele lichten die een hoek van acht graden met de evenaar maakten. De televisie in Moskou zond een reeks programma's uit afkomstig van het ruim teschip. Het eerste programma was op de band vastgelegd, maar volgens de omroe per werd het tweede programma direct vanaf het ruimteschip ontvangen. Een enigszins onduidelijke opname toon de een ruimtevaarder van zeer nabij. Een tweede ruimtevaarder was op de achter grond zichtbaar. Men kon uit de opnamen niet opmaken hoe groot de cabine van het ruimteschip is, maar men kreeg de in druk dat de drie mannen dicht bij elkaar zaten. Er zijn nog geen gegevens bekend ge maakt over de afmetingen van het ruim tevaartuig. De ruimtevaarders droegen geen ruimte- pakken maar waren gekleed in lichte, staalkleurige, wollen pakken en blauwe jasjes. Ze hadden helmen met koptelefoons op. De „Voskhod" kwam hoger dan alle voorgaande ruimteschepen, namelijk 409 kilometer. De vorige, zowel de Amerikaan se „Mercury" als de Russische „Vostok" kwamen niet boven de 250 tot 300 kilome ter. Vermoedelijk is de „Voskhod" zo hoog opgestuwd om het gedrag van de ruimte vaarders in een zone met sterkere straling te bestuderen. Zij bleven echter ruim on der de binnenste „Van Allen-gordel", die pas op duizend kilometer hoogte begint. Gezaghebbende kringen in Moskou ver telden dat de lancering al op zondag had moeten gebeuren. Op het laatste moment hadden zich technische moeilijkheden voor gedaan. Bovendien was het slecht weer. Feoktistov en de arts Jegorov hebben slechts een vluchtige vooropleiding gehad. Tot dusverre heeft de Sovjet-Unie alleen beroepsruimtevaarders omhoog gebracht. Daarom heeft de leiding van het ruimte vaartprogramma een uur gewacht voor zij het nieuws over de lancering vrij gaf, in plaats van de gebruikelijke drie kwartier. De bedoeling was eerst, daar vier uur mee te wachten, maar het ging zo goed dat na een uur publikatie verantwoord ge acht werd. Twaalf uur na de start van het Russisch ruimteschip „Zonsopgang" maakte het persbureau Tass bekend dat de lancering had plaatsgevonden vanaf een raketbasis bij Baikonoer. Baikonoer in de Sovjet-re publiek Kazakstan ligt op tweeduizend ki lometer ten zuidoosten van Moskou. De Russische ochtendbladen brachten vandaag de foto's van de ruimtereizigers op de voorpagina's. De „Pravda" besteedde vijf pagina's aan de gebeurtenis, met foto's van de drie mannen thuis en aan het werk. Perscommentaren uit de gehele wereld werden afgedrukt. Het Chinese „Volksdagblad" in Peking maakte het nieuws van het Russische ruimteschot bekend op pagina vijf, ergens onderaan. Er werd geen commentaar op de prestatie geleverd. In geen enkel ander Chinees blad stond er iets over te lezen. Volgens de leider van de Britse Labour- partij is de Russische ruimtereis een vin gerwijzing voor premier Douglas Home, „die nog in de stratosfeer vertoeft met zijn bom". Wilson zei op een verkiezings bijeenkomst nog, dat de bewapeningswed- looo nu naar de ruimte is verplaatst. En geland zou niet aan deze wedloop kunnen blijven deelnemen met een van de Ver enigde Staten geleende en onder water te lanceren afschrikkend wapen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft de Sov jet-Unie gisteren met zijn laatste presta tie op ruimtevaartgebied gelukgewenst en gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten dergelijke ondernemingen geen monopolie moeten laten worden van „diegenen die onze vrijheid zouden kunnen vernietigen". President Johnson werd op zijn verkie zingstournee geregeld van het laatste nieuws over de „Voskhod" op de hoogte gehouden. Door de Amerikaanse president is nog geen enkel officieel commentaar gegeven. Boven de Verenigde Staten zonden de ruimtevaarders de volgende boodschap uit: „Vanuit het ruimteschip Voskhod doen wij onze beste wensen aan het ijverige Ame rikaanse volk toekomen. Wij wensen het volk van Amerika vrede en geluk". Zo zien miljoenen Russen op hun televisiescherm hun kosmonauten. Links Vladimir Komarov en rechts Konstantin Feoktistov. (Zie verder pagina 5) (Telefoto) (Van onze correspondent) DEN HAAG De procureur-generaal b(j de Hoge Raad, mr. G. E. Langemejjer, heeft cassatie in belang van de wet inge steld tegen de beschikking van het Haagse gerechtshof, waarbij de prijzen beschik king van minister Andriessen inzake de pier- prijs niet rechtsgeldig is verklaard. De wet voorziet niet in een normale cas satie tegen deze raadkamerbeschikking, zodat de procureur-generaal bij de Hoge Raad wegens het grote belang van deze zaak cassatie in het belang van de wet heeft ingesteld. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank wacht intussen met de vervol ging van het economisch delict in deze af faire, de overtreding van de prijzenbe- schikking. Wanneer de beschikking van het Haagse hof onaantastbaar zou blijken te zijn heeft het volgens de officier van Justitie geen zin dit economische delict nog aan de rechtbank voor te leggen. De politie van Haarlemmermeer heeft maandagmiddag kort na drie uur een 37-jarige Haarlemse vertaler, gearresteerd en ingesloten terzake van poging tot dood slag. Nauwelijks een half uur tevoren had deze zijn verloofde, een 20-jarige, eveneens in Haarlem wonende, op een kantoor in Zwanenburg werkzame, jongedame met een stiletto een aantal steken in hoofd en rug toegebracht. Maandagmorgen reeds had de man zich naar Zwanenburg begeven en daar een, overigens vruchteloos onderhoud met zijn vriendin gehad. Daarna was hij naar Am sterdam gereisd om een stiletto te kopen. Daarmee in Zwanenburg teruggekeerd be gaf hij zich opnieuw naar het kantoor en kreeg wederom de gelegenheid zijn ex- verloofde te ontmoeten. Er waren slechts weinig woorden gewisseld toen hij haar de steken toebracht. Het slachtoffer is met ernstige wonden naar het Elisabeth Gast huis in Haarlem overgebracht. De dader heeft alles omstand;n rteld en bekend dat hij het meisje van lfeven wilde beroven. Donderdag zal hij aan de officier van Justitie in Haarlem worden voorgeleid. kleren aan flarden gescheurd, mensen werden geschopt en geslagen, meisjes verloren hun schoenen, mannen hun bolhoeden. Vandaag treden er noodmaatregelen in werking om het grote aantal auto's dat nu Londen binnenrijdt te kunnen verwer ken. Men mag kosteloos en onbeperkt ge bruik maken van parkeerplaatsen. Er zijn nieuwe, eveneens kosteloze parkeerterrei nen ingericht. Dit is het zoveelste conflict dat op de ruggen van het reizend publiek wordt uit gevochten. Deze staking kan een spaak in het wiel steken van Labours hoopvolle vooruitzichten op een verkiezingsoverwin ning. Want stakingen brengen in verkie zingstijd de natuurlijke terugslag met zich mee voor de zo nauw met de vakbonden optrekkende Labourpartij, al staan bij wil de acties de vakbonden volkomen machte loos. Door deze staking zijn de conserva tieven ook' weer een klein beetje optimis tischer over het verkiezingsresultaat van aanstaande donderdag. Een andere factor is dat volgens een nieuw opinie-onderzoek de Tories een voor sprong zouden bezitten op Labour van 0,1 percent, voldoende voor een overwinning. De vechtjas Quintin Hogg tracht thans de Tory-moraal door krasse uitspraken te ver beteren. „Zij, die conservatief stemmen zijn geestelijk normaal, de rest is van lotje getikt." „Laat Labour onze voorspoed niet ruïneren!" is een andere daverende slag zin. Premier sir Alec Douglas-Home's hoofdthema in deze laatste fase van de strijd is: „Houdt vast aan de bom." Politie moest in actie komen op een vol le vergadering in Doncaster, waar oud-pre mier Harold Macmillan het woord voerde en waar jeugdige herrieschoppers tracht ten hem onverstaanbaar te maken. Vijftig hunner werden na veel moeite de zaal uit gewerkt. Macmillan moest op een gegeven moment gaan zitten. Het hysterische ge schreeuw en gegil was oorverdovend. Mac millan noemde dit lawaai een goed teken. „Het betekent dat onze tegenstanders zijn verslagen!" Oppositieleider Wilson heeft meer dan eens verklaard dat zijn partij niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor ongure elementen, die op verkiezings vergaderingen de boel op stelten zetten. Twee conservatieve partij leden, vrouwen, rekenden in Londen met een paar onrust zaaiers af door hen peper in het gezicht te gooien en ze daarmee bovendien nog in te wrijven. Grimond, de liberale leider, verklaarde maandagavond dat een Labour - overwinning waarschijnlijk lijkt. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft in overeenstemming met de advie zen van het bestuur van het algemeen werkloosheidsfonds en van de sociale ver zekeringsraad, de premie voor de werloos- heidsverzekering met ingang van 1 janu ari 1965 verlaagd van 1,2 tot 1 °/o. Van deze premie is een vierde gedeelte voor rekening van de werknemer en de helft voor rekening van het rijk. Philip Bailey: De slechtste mensen geven vaak de beste adviezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving 6, 7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs - 13 Scheepsberichten 13 Sport .15, 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft d« Haagse rechtbank opgelegd aan een 49- jarige Haagse caféhouder, die een 16-jarig meisje, met wie hij een verhouding had, in Schotland liet trouwen met een kennis, een chauffeur, om te bereiken dat het meisje meerderjarig werd. De rechtbank achtte zowel het plegen van ontucht met het meisje, dat in zijn zaak werkte, ala het opzettelijk onttrekken van een minder jarige aan het ouderlijk gezag bewezen. Twee weken geleden had de officier van Justitie tegen hem drie jaar gevangenis straf geëist. Het huwelijk tussen het meisje en de chauffeur is inmiddels door de rechtbank nietig verklaard. De chauffeur zal op 20 oktober terechtstaan. Antisneeuwweg. Volendam zal voortaan niet meer geïsoleerd raken bij de eerste de beste sneeuwbui. Er is een nieuwe weg geopend, een verbinding van drie kilometer met de E-10, die Volendam minder afhankelijk maakt van de Wa- terlandse Zeedijk. Deze is bij enige sneeuwval al gauw onberijdbaar. Dawn Fraser heeft vandaag voor de tweede achtereenvolgende maal het Olym pisch goud op de 100 meter vrije slag dames veroverd. Zij zwom de afstand in de nieuwe Olympische recordtijd van 59,5 sec. Die prestatie was nodig, want de 15- jarige Amerikaanse Stouder heeft de Australische sterk bedreigd. Erica Terp stra kon zich in het geweld om de eerste plaats niet mengen. Toch was de prestatie van de Haagse studente zeer goed. Zij verzekerde zich op laatste vijftig meter van een vierde plaats achter de Ameri kaanse Ellis, die het brons veroverde. De uitslag van de 100 meter vrije slag was: 1. Dawn Fraser (Austr.) 59,5; 2. Sha ron Stouder (V.S.) 59,9; 3. Ka thy Ellis (V.S.) 1.00.8; 4. Erica Terpstra (Nederland) 1.01.8. De Nederlandse zwemmers Mensonides en Vriens hebben zich niet kunnen plaat sen voor de halve finale 200 meter school slag heren (de snelste zestien). Wieger Mensonides kwam er in de eerste serie niet aan te pas. Dat hij Ian O'Brien niet kon bijhouden was niet verwonderlijk. De Australiër won de serie in 2.31.4. Maar Het Nederlands waterpoloteam heeft zich vandaag geplaatst voor de halve finales (groepen) van het Olympisch water- polotoernooi, die woensdagmorgen zullen beginnen. In de laatste wedstrijd van groep C werd de ploeg van de Verenigde Staten in het Metropolitan-bad met 64 verslagen. De tussenscores waren: 22, 3—0, 0—0 en 1—2. De wedstrijd werd bijgewoond door prins Bernard, prinses Beatrix en de Nederlandse ambassadeur in Japan, de heer N. de Voogd. De doelpunten werden achtereenvolgen gescoord door Fred van Dorp (10), Stan ley Cole (11), Ron Crawford (12). Harry Vriend (2—2), Wim Vriend (3—2), Hans Muller (4—2), Wim Vriend (5—2), Stanley Cole (5—3), Harry Vriend (6—3) en Rob Saari (64), Mensonides reikte niet verder dan de vijfde plaats in de teleurstellende tijd van 2.47.4. Hemmy Vriens was in de tweede serie sneller; 2.40.8, maar daarmee kwam hij toch ook al niet verder dan een vijfde plaats. De Duitser Henninger maakte een tijd van 2.30.1 en dat was een nieuw Olympisch record De Amerikaan Jed de Graef heeft van daag de gouden medaille gewonnen op het nummer 200 meter rugslag heren. Hij brak met 2.10,3 het wereldrecord en dus ook het Olympisch record. Billey bleef met 2.10.5 ook onder het wereldrecord. Hjj werd tweede. Derde was eveneens een Amerikaan: Bennett In 2.13.1. De Nederlandse vedergewicht Jan de Rooy is op onfortuinlijke wijze uitge schakeld in de voorronde van het Olym pisch bokstoernooi. Zijn partij tegen de Fin Limmonen werd na 2 minuten en 49 seconden afgebroken, nadat De Rooy een wenkbrauwblessure had gekregen. De Rooy is de tweede Nederlandse bok ser die is uitgeschakeld. Eerder al werd Huppen van verdere deelname uitgesloten. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1