Verkeersrainpen zijn tot een wereldepidemie uitgegroeid" AGENDA 3 Bouw van Antwoordkerk '64 is op het schema vooruit Weggeld haalt koopkracht weg bij zwaarst belasten AMMETJE FOK il POLLE, PELLI EN PINGO TRESLONG Agent ontsnapt aan een woesteling V reernde manoeuvre op een overweg Voorzitter van Veilig Verkeer: Anti-weggeldactie heeft succes Smokkelaars door dieven bestolen Eerst beveiliging middenberm op drukste wegen CSWV verwijt regering n Drie doden in het verkeer Vogelvergiftiging door parathion veroorzaakt W einig verandering 2 ^jaard^ X DINSDAG 13 OKTOBER 1964 c i Haarlem I elsen-lJmuiden Europees congres van gemeentebesturen Beverwijk Originele attentie? DROSTE 25 e z zw Een Rotterdamse agent van politie is ternauwernood ontsnapt aan een poging tot ernstige mishandeling door een onder invloed van sterke drank verkerende 28 jarige pijpfitter. De man, die alleen thuis was met een tweejarig dochtertje, ging zo te keer dat buren, bang dat de man het kind kwaad zou doen, de politie belden. De deur bleek op slot en het licht uit geschakeld, zodat het even duurde voor de gealarmeerde agenten het huis konden binnendringen. Daar troffen zij de man aan met een beitel in de hand, waarmede hij een der politiemannen bedreigde. Deze trok zijn dienstpistool, waarbij hij snel terzijde moest springen, want de man stak zodra hij de kans kreeg. De agent loste toen een waarschuwings schot, waarna meer agenten te hulp snel den. Ze konden de man overmeesteren, maar liepen verscheidene klappen of trap pen op. Het kleine meisje bleek overigens door de man niet mishandeld te zijn. De spoorwegrecherche en de gemeente politie van Breda stellen samen een on derzoek in naar de vreemde manoeuvre, die „iemand" gistermiddag om tien over vijf heeft uitgehaald op een overweg ten westen van Breda. Nadat de met de hand en op afstand bediende overwegbomen waren neerge laten, is de zuidelijke afsluitboom name lijk door een nog onbekende figuur opge licht. Het gevolg hiervan was dat een vrachtauto te ver doorreed en pas tot stilstand kwam tussen de twee sporen in. Gelukkig was de afstand zo groot dat twee treinen, die naar Vlissingen en die naar Roosendaal, de overweg passeerden zonder de vrachtauto te raken. 4 9* Advertentie Ulbgab reide SPUSKAABT onb.KIP ETEN S 6.'° dagelijks DINER.en SOIREÉ. DANSANTE Onder grote belangstelling is maan dag het skelet opgebouwd van de Antwoordkerk te Hoogvliet. De kerk moet voor zondag klaar zijn. HILLEGOM „MAANDAGS GESLOTEN" c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door het N.Ph.O. en „Door zang vriendschap", Simon C. Jansen (orgel), Ank Reijnders (sopraan), Martha van Kerkhoff (alt), Jean van Ree (tenor) en Arie de Rijk (bas). Woensdag, 20 u.: Concert door de Marinierskapel o.l.v. J. P. Laro. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „The running man", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules tegen de Mo loch", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De strijd om de zuidpool", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Levend inge metseld", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Aida", a.l. Woensdag besloten voorstelling. Woensdag 14.30 u.: „Robin Hood en zijn schelmen" a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het mas ker van Scaramouche", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De terugkeer van de onzichtbare man", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Les quatres vérités", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrij dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet, werken van Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbruch, Mondriaan Breitner, Bosboom, Piet Wiegman, Le Fau connier e.a. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Clara de Jong. Tot 1 november. Maandag, dinsdag en woensdag, 21-22 u.: Grammofoonplaten concert van J. S. Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tot 8 november Tentoonstelling van foto's van Böhme Dagelijks van 10-20 u. Bootzaal: „100 Am bachten van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplaten concert van 20-23.30 u. Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103). Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdag envan 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal: Tentoonstelling van moderne kunst uit eigen bezit. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot en met 25 ok tober. De Waag (Spaarne-Damstraat)Tentoon stelling van werken van vijf leden van „Kunst Zij Ons Doel". Tot en met 24 ok tober. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstraat 32): Tentoonstelling van schilderijen, gouaches en etsen van Frank Lodeizen. Geopend: maandag 13-18 u. dinsdag tot en met zaterdag 9-18 u. Tot en met 24 oktober. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoon stelling van grafiek, tekeningen en schilde rijen van Wentzel jr. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondag 14-17 u. Tot en met 25 oktober. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 9 oktober). De Raad van Europese gemeenten, die in 1951 is opgericht om „de belangen van gemeentelijke en regionale overheden te bundelen bij de Europese eenwording," houdt midden oktober in Rome zijn zeven de congres. Er worden ruim 3.000 afge vaardigden uit twaalf landen verwacht ter bespreking van de rol die de gemeenten kunnen en moeten spelen in een democra tisch en supra-nationaal verenigd Europa. DINSDAG 13 OKTOBER City, 20 u.: „Het huis van bamboe". Stadsschouwburg, 20 u.: „Cleopatra". WOENSDAG 14 OKTOBER City, 20 u.: „Het huis van bamboe". Stadsschouwburg, 20 u.: „Cleopatra". Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Voorlichting Havenmond: Het voor lichtingscentrum op het Semafoorduin IJmuiden, gewijd aan de havenmond van IJmuiden en het Noordzeekanaal, is toe gankelijk voor individuele bezoekers van 15 tot 16 uur. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. De DINSDAG 13 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur maagd van Neurenberg". Luxor Theater, 19 en 21.15 u. :„Alleman". K.S.A.-gebouw, 20 u.: Concert „Zang en Vriendschap". WOENSDAG 14 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „De maagd van Neurenberg". Luxor Theater, 19 en 21.15 u. .-„Alleman". K.S.A.-gebouw, 20 u.: Concert Noord hollands Philharmonisch Orkest. De bouw van de „Antwoordkerk'64" in Hoogvliet, die in zes dagen aan de Zalm plaat, op grondgebied van Poortugaal, zal verrijzen, verloopt geheel volgens het mi nutieus uitgezette plan. Van de aanvang af, dat was gistermorgen om zes uur, was men al op het bouwschema vooruit en verwacht wordt dat het daarom niet nood zakelijk zal zijn een nachtploeg in te zet ten. Een uitzondering werd gemaakt voor de afgelopen nacht, toen wel een ploeg in actie is gekomen. In zes dagen worden achtduizend man uren gecoördineerd, waarbij veertigduizend kilo staalconstructie wordt verwerkt, het dak van vierhonderd vierkante meter en het plafond. Voorts zullen er in het korte tijdsbestek driehonderd vierkante meter kozijnen en wanden worden geplaatst en honderdtwintig vierkante meter glas in lood. Daartoe behoort tevens het aanbren (Van onze correspondent) Ruim vijfentwintigduizend vignetten met het opschrift „Weggeld weg" hebben al een weg vanuit Eindhoven door heel Ne derland gevonden. De initiatiefnemers (G. Lebbink en J. van de Gevel) van deze particuliere protestactie tegen de plannen van minister van Aartsen, hebben met be kwame spoed dertigduizend nieuwe etiket ten besteld. De actie gaat nog twee weken door. Van alle kanten krijgen de Eindhovena- ren adhesiebetuigingen van partikulieren en bedrijven, die eveneens bezwaren heb ben tegen de voorgenomen invoering van weggeld en die deze bezwaren voor ieder zichtbaar willen maken door een vignet met de woorden „weggeld weg" op de voorruit van hun auto's te plakken. Advertentie gen van een complete elektrische installa tie, inclusief de geluidsinstallaties, het preekgestoelte en het doopvont. Dit alles zal worden gecompleteerd met vijfhonderd zitplaatsen, het orgel en een klokkestoel, die als symbool der negen samenwerken- kerken negen klokken zal dragen. Vlugger dan men had verwacht stond maandagmorgen ai het doopvont op zijn plaats en vanmiddag zal de klokkestoel reeds worden aangebracht. Ook denkt men vanmiddag te kunnen beginnen met het plaatsen van de wanden. Om de bouw van zo dichtbij mogelijk te kunnen meemaken zijn voor hedenmid dag bejaarden uit Pernis en jeugdgroepen uit Hoogvliet uitgenodigd. Aansluitend daarop zal 's avonds om half negen het Shellkoor een aantal liederen zingen, wel ke manifestatie om tien uur in de avond zal worden gevolgd door een ontvangst van bestuursleden der omliggende gemeenten en de provincie. Ook woensdag zullen nog een aantal genodigden worden ontvangen. De voorzitter van het Verbond voor Vei lig Verkeer, drs. H. A. Korthals, heeft op de algemene vergadering in Eindhoven ge zegd dat de verkeersramp het stadium van een wereldepidemie heeft bereikt. De ex plosieve ontwikkeling van het verkeer vraagt van de bestrijders der verkeerson veiligheid dat zij hun taak op veel bredere schaal aanvatten. Ook hun kosten zullen daardoor een zeer snelle ontwikkeling te zien moeten geven. „Wij zullen dit finan ciële probleem onder ogen moeten zien en moeten overwegen of nog andere bronnen kunnen worden aangeboord dan die der overheid." Drs. Korthals zei ondermeer dat de langdurige vorst en de zware sneeuwval in de eerste maanden van 1963 een aan wijsbare oorzaak zijn geweest voor de gun stige ontwikkeling der ongevallencijfers. Deze conclusie is niet zo negatief als op het eerste gezicht wellicht zou lijken, want ze leidt mede tot de positieve aanwijzing dat bij een stellig minder intensief ver keer de weggebruiker bereid bleek om ex tra voorzichtig te zijn en bijvoorbeeld min der snel en met veel meer reserve te rij den. De conclusie lijkt derhalve gewettigd, aldus de heer Korthals, dat het verkeer ook bij de huidige outillage aan wegen en politietoezicht veiliger kan worden mits een ieder positief daaraan meewerkt en bereid is tot het brengen van een offer bijvoorbeeld in de vorm van wat minder snel rijden en wat meer tijd uittrekken voor de reis. Behalve de actie voor aangepaste snel heid, die het verbond in de komende zo mermaanden gaat voeren, zal in het ka- De politie in Tilburg staat voor een moeilijk karwei. Uit een auto in deze Bra bantse stad is voor tienduizend gulden aan sigaretten gestolen en voor tweeduizend gulden aan contanten. Zijn de daders ge grepen en is de buit achterhaald, dan moet de politie opnieuw aan het werk, want de bestolenen waren smokkelaars. Zij hadden het geld in de wagen liggen om enkele handlangers uit te betalen. der van de kernthema-acties in 1965 aan dacht worden besteed aan de bromfietser, aan de maximumsnelheid, aan het wegge drag bij winterweer alsmede aan het ge vaar van alcohol in het verkeer. Het onderzoek naar het juiste systeem van middenbermbeveiliging kan nog steeds niet worden afgesloten, zo meent minister Van Aartsen van Verkeer en Wa terstaat. De bewindsman, die dit mede deelt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Blaisse (KVP), wijst het Kamerlid erop, dat de buiten landse onderzoekingen alle hebben geleid tot de conclusie, dat de tot dusver toege paste systemen niet geheel voldoen aan alle daaraan te stellen eisen. De onderzoekingen worden in het buiten land nog voortgezet. Ook in Nederland worden proeven genomen onder leiding van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid, waarbij ook re kening wordt gehouden met in het buiten land verkregen gegevens. Met belangstelling wacht minister Van Aartsen de resultaten af van deze proe ven, die aan Nederlandse omstandighe den worden aangepast. De wetenschap, dat met dergelijke onderzoekingen gerui me tijd is gemoeid, heeft de minister des tijds doen besluiten toch reeds een begin te maken met het aanbrengen van mid denbermbeveiligingen. Dit heeft er echter toe geleid dat het gemis aan beveiliging op wegvakken, die nog niet aan de beurt zijn, zich sterker doet voelen. Het voltooien van deze beveiligingen op alle autosnelwegen met gescheiden rijbanen zal nog rond 20 miljoen kosten. Bij het aanbrengen van deze beveiliging wordt voorrang gegeven aan die autosnel wegen, waarop de gemiddelde verkeers omvang boven de 20.000 motorvoertuigen per dag ligt. Voor 1965 is daarvoor 4 miljoen uitgetrokken. Bovendien zullen enige nieuwe wegen reeds dadelijk bij de aanleg van middenbermbeveiligingen wor den voorzien. Advertentie „De minister van financiën heeft be-1 af? Onder andere bij de categorie van per- toogd dat om conjuncturele redenen zijn I sonen die ook een exorbitante solidariteits- voorkeur uitgaat naar een weggeld boven premie voor een verhoogde A.O.W. moet het uitschrijven van leningen voor de we- betalen. Het is dezelfde categorie waar genbouw. Dat is een allerongelukkigst ar- van de regering bij herhaling heeft ver gument van de minister, vooral omdat het zekerd dat zij een ondraaglijke belasting weggeld voor 15 jaar is gedacht. Zijn die druk heeft te torsen", conjuncturele overwegingen er over tien Het C.S.W.V. zegt voorts te kunnen in- jaar nog?" Dit is één van de bezwaren stemmen met de gedachte aan een wegen die het Centraal Sociaal Werkgevers Ver- fonds. Het verwijt de regering echter dat bond (C.S.W.V.) in zijn orgaan „De On- zij slechts oog toont voor de situatie op derneming" aanvoert tegen de aanpak van de autosnelwegen. Er wordt echter voor- npf l'orlrooecnenhlnntvi I Lli^l 1 1 het verkeersprobleem. .De minister beoogt te zeggen dat hij koopkracht wil afremmen", aldus het ar bijgegaan aan de problemen met de pro vinciale verkeersnetten en die in de grote steden. Bovendien, meent het C.S.W.V., rvuc/prviciuiii wii diitfiniiien aiaus nei ar- jjuvcuuicü, meent net w.v., tikel. „Bij wie roomt hij die koopkracht het bedrag dat op de begroting is uitge- I trokken voor verbetering van het wegen 60. Voor noodgevallen had Brammetje altijd een duikerpak bij de hand. Snel trok hij het aan en Karo draaide met handige pootjes de schroeven aan. Langzaam stap te Bram overboord en na een laatste groet met de arm gleed hij in de diepte weg. Dadelijk werd hij door het water van de oceaan omsloten. Vreemd gevormde vis sen zwommen langs hem heen en keken hem uit volle ogen nieuwsgierig aan. Voortdurend hield Brammetje de eigen aardige brug in de gaten, waaraan geen einde scheen te komen. Maar eindelijk kwam dan toch het moment, dat Bram de onderzijde van dat vreemde gevaarte had ontdekt. Het rustte op een stuk rots en veel wij zer werd Bram er niet van. Van verbou wereerdheid had hij graag even op zijn hoofd gekrabbeld, maar zijn helm zat hem in de weg. Net wilde hij vaststellen, dat dit raadsel op deze manier niet was op te lossen, toen de brug eensklaps in het water leek te sidderen en... langzaam in beweging kwam...! ZO? JULLIE STELEN APPELS FOEI EEN 60ED IDEE, OM 06 KE6EL8AAN MET ZEEP IN TE SMEREN JA, DAN WORDT HET EEN ZOMER 6W4 8AAN 1 6AUW, NAAR HET strand! daar zijn 80TEN... ja, ze is WERKT UITSTEKEND, HE? HEEL NUTTIÖ TiVi n i? 1601-D. net is slechts bepaald door politieke prioriteiten en conjuncturele omstandig heden. Bij een autobotsing in het kerkdorp Den nenburg, gemeente Ravenstein, is gister middag de 48-jarige heer I. van Hees uit Oss om het leven gekomen. Een mede-in- I zittende, eveneens uit Oss, werd zwaar ge- I wond. De 81-jarige J. van Dam uit Amster dam is gisteravond in Ouderkerk aan de I Amstel om het leven gekomen, zijn echt genote werd zeer ernstig gewond. Het on geval gebeurde, toen het echtpaar, dat op I familiebezoek was geweest, de Burge meester Stramanweg overstak. Beiden I werden aangereden door een personen- auto. In Sint Oedenrode is de plotseling de weg op rijdende fietser J. van Berkel door een bus aangereden. De 64-jarige man overleed in het ziekenhuis. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de massale vogelvergiftiging in Wau- bach en Nieuwenhagen (L.), heeft vast gesteld, dat de tarwekorrels, die tussen het wassende gerst op twee landerijen van de landbouwer S. uit Nieuwenhagen waren gestrooid, een grote dosis parathion bevat ten. Ongeveer duizend vogels zijn vergif tigd. De regen van de afgelopen dagen heeft het vergif nagenoeg onschadelijk gemaakt, waardoor de vogelsterfte grotendeels is bezworen. Tegen de landbouwer is proces-verbaal opgemaakt. Burgemeester mr. J. G. Smeets van Nieuwenhagen heeft onmiddel lijk nadat bekend was dat men inderdaad met parathion te doen had overleg ge pleegd met de inspecteur van de volks gezondheid in Maastricht en met de offi cier van justitie aldaar. De burgemeester tracht hierdoor een wettelijke basis te krijgen om de landerijen, desnoods onder toezicht van de politie, te laten omploegen. Ook maandag zijn nog tal van dode vogels gevonden. Daaronder waren leeu werikken, sijsjes, vinken, mussen en ook elf patrijzen. Het K.N.M.I. deelt mee: Een omvangrijk lagedrukgebied hand haaft zich boven West- en Zuid-Europa. Het kreeg versterking van een tamelijk actieve oceaanstoring, die zich via de Golf van Biscaye en Zuid-Frankrijk naar de Middellandse Zee uitbreidde. In onze omgeving werd de wind over het algemeen zwak. Daardoor ontstond er in de afgelopen nacht hier en daar mist en daalde de temperatuur tot tamelijk la ge waarden, in Eelde zelfs tot nul graden. Op enkele plaatsen kwam in het noord oosten van het land nachtvorst voor. On dertussen komt er in de luchtdruk verde ling geen verandering van betekenis. De kans op buien blijft aanwezig, vooral in de kustgebieden. De wind blijft zwak. De temperatuur blijft op ongeveer hetzelfde niveau, zodat in het binnenland ook de komende nacht op enkele plaatsen nacht vorst mogelijk is. In de nacht en ochtend kan hier en daar mist voorkomen. WEFRR A PPORTEft Maximum- temperaturen M C ttf x j4 binnen- en buitenland. a w 9 Neerslag: laatste 24 uur. ai E fcE Den Helder mist z 12 0,3 Ypenburg mist windst 10 2 Vlissingen zwaar bew. wzw 10 11 Eelde mist windst 11 1 De Bilt mist z 10 0 Twente onbewolkt zzw 12 1 Eindhoven licht bew. zzw 10 0,3 Z.-Limburg half bew. z 12 0,3 Helsinki mist nno 11 0 Stockholm zwaar bew. O 12 0 Oslo geheel bew. ono 10 10 Kopenhagen regen 0 12 18 Aberdeen zwaar bew. windst. 12 3 Londen mist windst. 12 0 Amsterdam mist z 11 0 Brussel regenbui zzw - 8 2 Luxemburg mist windst. 10 Parijs mist no 12 0,1 Bordeaux regen 14 11 Grenoble zwaar bew. wzw 14 0 Nice half bew. n 18 0 Berlijn regen nnw 15 1 Frankfort mist zw 13 0 München regen zzw 10 18 Zürich mist windst. 8 5 Genève licht bew. w 13 0 Locamo geheel bew. ono 10 41 Wenen regen verand. 17 0,4 Innsbruck sneeuw windst. 9 25 Belgrado zwaar bew. zo 24 4 Athene zwaar bew. windst. 26 0 Rome half bew. zzw 23 11 Barcelona zwaar bew. windst. 18 0 Madrid half bew. 15 0 Mallorca zwaar bew. wzw 22 12 Lissabon regen n 20 0,1 Woensdag 14 oktober Zon op 7.03 uur, onder 17.49 uur. Maan op 15.35 uur, onder 23.34 uur. Maanstanden 13 oktober 17 56 uur eerste kwartier 21 oktober 5.45 uur volle maan 27 oktober 22 59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 oktober Hoog weter 8.16 uur en 20.40 uur. Laag water 3.35 uur en 15.52 uur. Woensdag 14 oktober Hoog water 9.22 uur en 21.54 uur. Laag water 4.27 uur en 16.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i« 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2