Nederlandse renners raasden naar Olympisch kampioenschap in tijdrit Revanche voor Albertville van Pieterse-Zoet-Karstens-Dolman i Gouden morgenstond voor familie van wielrenners Nederlandse in finale vlinderslag Alleen Stouder en De Varona in series sneller dan Ada Kok TRIOMF VOOR WIELERCOACH MIDDELINK Morgen in Tokio Volleyballers tegen Rusland kansloos Graef in Tokio pas doorgebroken Olympische eed werd bezoedeld Radio en TV uit Tokio Bontekoe niet in finale 400 meter vrije slag Finale-uitslagen Dawn Fraser: drie maal goud i WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 17 «-» jSi In bad „In de geest van ware sportiviteit tot roem van de sport Comelisse in baanploeg voor de achtervolging Mevrouw Middelink huilde van vreugde Estafette Bontekoe Voor het eerst tijdens deze Olym pische Spelen heeft het Wilhelmus ge klonken en is de Nederlandse vlag in de hoogste mast gehesen ter ere van een Olympisch kampioenschap. Het waren de vier wielrenners Gerben Karstens, Bart Zoet, Evert Dolman en Jan Pie- terse, die voor een onverwacht succes zorgden door in de ploegentijdrit over 108 km het Olympische goud te grijpen. Eindelijk kon Joop Middelink lachen. Eindelijk bleek, dat zijn werk, vier jaar geleden begonnen (op de dag van de ploegentijdrit in Rome) vruchten had af geworpen. Wat een triomf voor de Nederlandse wielersport na de wereld titels van Jan Janssen, Jaap Oudkerk en Tiemen Groen. Want niemand had na het échec van Albertville, waar Neder land een maand geleden bij het wereld kampioenschap in de ploegentijdrit als twaalfde was geëindigd, op een der gelijk succes durven hopen. Niemand, behalve misschien de leiders van de Olympische wielerploeg, die er rotsvast van overtuigd waren dat onze jongens tot betere prestaties in staat moesten zijn, dat Albertville een vergissing was geweest. Maar met al dat optimisme had men toch niet durven hopen op de gou den plakken. Nederland ging van start in de eerste plaats met de bedoeling de smaad van Albertville uit te wissen en daarnaast zo mogelijk bij de ceremonie protocollaire op het platform te komen. Misschien zou het brons worden, misschien zilver, als het heel erg goed zou gaan. Italië werd namelijk onaantastbaar geacht. Het ging fantastisch vooral in de derde ronde, die Nederland begon met een ach terstand van bijna 22 seconden op de Ita lianen en van 2 seconden op de Zweden. De Oranjeploeg, waarin na Albertville Pieterse, Dolman en Zoet waren gehand haafd en Gerben Karstens als een welko me versterking zijn intrede had gedaan, Joeg op Frankrijk, dat na de eerste ron de de leiding had. De tricolores, die in de eerste omloop 32 seconden op Oranje waren uitgelopen, die daarna echter 37 seconden aan de pupillen van Middelink hadden verspeeld, kwamen in zicht en vormden een extra stimulans voor de Ne derlandse „buffels". Nog steviger werd er tegen de pedalen getrapt en ver voor de eindstreep werden de Fransen overwel digd. Als eerste van de 33 gestarte ploe gen ging Nederland over de eindstreep. In zenuwachtige spanning moest er nu worden gewacht. Wat zouden de Italianen gaan doen, die in dezelfde formatie in Het programma van de Olympische Spelen omvat morgen, donderdag, de volgende takken van sport: Schermen, floret heren (equipes eli minatie), dames (finale) Schieten, vrije geweer. Schieten, kleiduiven (eerste ronde). Torenspringen, dames (finale). Zwemmen, 400 meter wisselslag da mes (series), 4 x 100 meter wisselslag heren (series), 400 meter vrije slag heren (finale), 200 meter schoolslag heren (finale), 4 x 100 meter vrije slag dames (finale), 100 meter vlinderslag dames (finale). Hockey, onder meer Nederland- België. Atletiek, 100 meter dames (series), hoogspringen dames (kwalificatie en finale), discuswerpen heren, (kwalifi catie en finale), 400 meter dames (se ries), polsstokhoogspringen (kwalifica tie), 100 meter heren (halve finales en finale), 400 meter horden (halve fina les), 100 meter dames (series), 800 meter heren (halve finales), 20 km. snelwan delen, 3 km. steeple chase (series). Zeilen, vierde race in de verschil lende klassen. Volleybal, dames en heren, onder meer Nederland-Brazilië. Waterpolo, halve finales met Neder land. Boksen, voorronden. Voetbal, voorronden. Roeien, finales vier met stuurman, twee zonder stuurman, skiff, twee met stuurman, vier zonder stuurman, dub bel twee, achten. Moderne vijf kamp, 4 km. cross country. Si 1j' De Nederlandse vol- leybalploeg heeft <ïe wedstrijd tegen Rusland kansloos verloren. De cijfers waren 8-15, 3-15 en 11-15. De Nederlan ders kwamen, geïntimi deerd als zij waren be gonnen door de machtige smashes van de Russische reuzen, pas in de derde set tot hun normale spel. Toen werden goede aanvallen opgebouwd en kregen specialisten als Swieter en De Vink de gelegenheid met harde smashes voor tagenpunten te zorgen. Na 3-3 liepen de Russen snel uit tot 4-11 en 7-13. Toen pas kregen de vele honderden toeschouwers het beste Nederlandse spel te zien en voortdurend klonk het applaus door de fraaie hal bij succesvolle bloes door de Nederlanders aan het net. De oranje-ploeg haalde op tot 11-13, maar moest toen capi tuleren voor het Russische geweld. Gisteren had Rusland al met 3-0 van Roemenië gewonnen. Japan won toen met 3-0 van Korea. Vandaag won Roemenië met 3-0 van Brazilië. Uitslag bij de dames: RoemeniëVS 3-0. Jed Graef, de winnaar van het Olym pisch goud op de 200 m. rugslag is een van de zwemmers, die. in het grote con tingent van Amerikaanse recordbrekers een weinig opvallende plaats bezette. Drie jaar lang werd de rugslag beheerst door Tom Stock en toen deze dit jaar terugviel nam Bob Bennett diens titel: kampioen der V.S. over, terwijl een maand later Gary Dilley met 2.12.0 de snelste tijd maakte in de Olympische kwalificatiewedstrijden. In Tokio echter reikte Jed Graef, van origine een 100 meter-zwemmer naar zijn top en behaalde niet alleen het Olympisch goud, maar vestigde met 2.10.3 bovendien een nieuw wereldrecord. Jed Graef werd op 1 mei 1942 in Mont- clair (New Jersey) geboren. Zijn voor naamste wapenfeiten waren tot dusver het behalen van de inter-universitaire titel op de 200 yards rugslag (hij studeert in Princeton) en het veroveren van de titel op de 100 m. rugslag tijdens de Japanse kampioenschappen 1962. Wellicht heeft de herinnering aan de laatste zege de Ameri kaanse student in Tokio een extra stimu lans gegeven. Albertville de wereldtitel hadden behaald? De minuten kropen, tergend langzaam voor de nerveuze Nederlandse kolonie die op chronometers de seconden aftelde. Ita lië was 9 minuten na Nederland gestart en mocht dus niet binnen dit tijdverschil arriveren. Toen de wijzers op 9 sprongen ging er een hoeraatje op, maar men bleef voorzichtig. Want ook de Zweden konden nog voor een verrassing zorgen. De drie Pettersons, de grote kracht van de Scan- dinaviërs, hadden weliswaar in de tweede omloop twee van de vijf seconden voor sprong, die zij aanvankelijk op Nederland hadden, moeten prijsgeven maar er was nog van alles mogelijk. Opnieuw moest er worden gewacht. Op nieuw kropen de wijzers van de horloges en pas toen er 14 minuten verstreken wa ren het startverschil tussen Nederland en Zweden wist men dat het goud was veroverd. Voor alle zekerheid bleef men de reste rende ploegen afwachten, maar dat was niet nodig geweest. Nederland had een ver rassende zege behaald en in de Neder landse kolonie klopte men elkaar uitbun dig op de schouders. Alleen de renners zelf wisten het nog niet. Zij zaten in het bad in het Olympische dorp en konden hun oren niet geloven toen hun de blijde boodschap werd overgebracht. In allerijl staken zij zich opnieuw in het oranje en kwamen zij naar de plaats waar de cere monie protocollaire zou plaatsvinden. Ger ben Karstens, gefeliciteerd door de voor zitter van het NOC, jhr. H. van Karne- beek, door chef de mission Simon de Wit, door allen, die deze vreugdevolle dag meemaakten, wilde er nog niet aan: „ik weet van niets hoor". Maar de realiteit kwam enkele minuten later toen het Oranje-kwartet op de hoogste trede van het ereplatform stond, gekleed in een gloednieuwe Olympische trui met de vijf bekende ringen, de gouden medailles aan een breed lint om de hals. Toen wisten ze het. Juichend keerden zij zich naar de menigte, die bewonderend stond toe te kij ken. De uitslag van de ploegentijdrit1. en Olympisch kampioenNederland, 2.26.31,19; 2. Italië 2.26.55,39; 3. Zweden De „gouden vier": Zoet, Pieterse, Karstens en Dolman in volle actie. De Olympische gedachte is bezoedeld door de Spaanse vedergewichtbokser Victor Loren, die het niet kon zetten dat de Hongaarse scheidsrechter Seimr hem in de tweede ronde van zijn ge vecht tegen de Taiwan-Chinees Hsu diskwalificeerde. De Spanjaard vloog op de scheidsrechter af en ging hem te lijf. Tevergeefs trachtten de Spaanse en Chinese helpers de razende Loren van de Hongaar af te halen. Deze verweerde zich niet en kreeg stoten in de maag en tegen het hoofd. Toen greep Bennie Bril, de Nederlandse boksscheidsrechter die beter met de vuisten overweg kan dan Seimr, in. Hij sprong over de touwen en dat was voldoende om de Spanjaard op de vlucht te jagen. Loren werd in een hoek gedreven en door en kele Spaanse officials tussen de touwen door getrokken. Duitsland en Roemenië, de beide fa voriete teams in groep A van het voet baltoernooi, hebben dinsdag tweemaal drie kwartier intensief gepoogd te ver geten, dat zij aan de Olympische Spe len deelnemen. De ruim 22.000 Japan ners, die de tribunes bevolkten, zagen verbijsterd toe hoe 22 spelers zich ge durende de volle negentig minuten hoofdzakelijk bezighielden met pogin gen, elkaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hoe ver de Olympische ge dachte te zoeken was, wordt alleen al geïllustreerd door de 47 vrije trappen, die de Tsjechische arbiter Korelus moest uitdelen. Geisler en Pankau aan Duitse en Grevux en Coe aan Roe meense zijde toonden zich wel zeer be dreven in het begaan van overtredin gen. De Duitse linksbuiten Vogel was minder handig in het camoufleren van zijn wangedrag. Na een half uur trap te hij zo duidelijk met opzet naar de op de grond liggende Roemeense doel man Datcu, dat hij door de scheids rechter onmiddellijk naar de kleedka mer werd verwezen. Dat de Duitsers daarna de stand gelijk wisten te hou den, was hun enige verdienste. Amerikaanse officials hebben dinsdag de neger-weltergewicht worstelaar Charlie Tribble naar huis gestuurd. Tribble, een 22-jarige student van San Bernardino, ver scheen niet bij de officiële weging 2.27.11,52; 4. Argentinië 2.27.58,55; 5. Rus land 2.28.26,48; 6. Frankrijk 2.28.52,73; 7. Denemarken 2.29.10,33; 8. Spanje 2.30.55,26; 9. Roemenië 2.31.22,96; 10. Uruguay 2.31.36,74; 11. Polen 2.31.44,70; 12. Honga rije 2.32.19,96; 13. België 2.32.54,40. De achtervolgingsploeg op de baan, die zondagochtend de kwalificatieronde moet rijden, is geformeerd uit Jaap Oudkerk, Cor Schuuring, Gerard Koel en Henk Cor- nelisse. Coach Jan Derksen heeft in over leg met mr. J. van Ballegoyen de Jong dus besloten voor de eerste rit de niet zo best rijdende Theo Nikkesen te vervan gen door Cornelisse, die na een paar da gen baantraining een geduchte versterking voor de ploeg bleek te zijn. Evenals bij de wereldkampioenschappen in Parijs bestaat echter de mogelijkheid om, voor het geval dat de ploeg zich bij de laatste vier rijdt, op de tweede dag nog wijzigingen aan te brengen. Daarom heeft men behalve Theo Nikkessen ook Tiemen Groen als reserve opgegeven. Er zit in Japan een hele dag tussen de fi nale van de individuele en de ploegachter volging, zodat hij ruimschoots de tijd heeft om op adem te komen. T.V.-uitzendingen van de Olympische Spelen zijn er iedere avond van 18.30 19.30 uur en van 22.30-23.30 uur. De radio verzorgt morgen uitzendin gen via Hilversum 2. De tijden zijn: 06.30-07.00; 07.45-08.00; 08.45-09.00; 10.30-11.00; 12.00-13.00; 15.30-16.00; 18.30-19.00. „Enorm meneer, enorm vind ik het". Vader Dolman was laaiend enthousiast, toen wij hem 's morgens om zes uur bel den om te vertellen, dat zijn zoon Eef met drie ploegmakkers Olympisch kam pioen in de ploegentijdrit was geworden. Maar bijzonder verrast was de heer Dol man toch niet. „Ik had vertrouwen in de jongens en rekende wel op een plaats bij de eerste drie. Bij de wereldkampioen schappen is het op de één of andere ma nier misgegaan, maar het zat er wel in. Ik lag al anderhalf uur wakker, wach tend op bericht. Toen de telefoon ging wist ik dat het goed was. Wat is dit Voor de vader van Bart Zoet kwam het blijde bericht als een grotere verrassing. „Dat is geweldig. Ja, ik had wel ergens op gehoopt, maar dit.De familie Zoet werd door ons telefoontje wel uit bed ge haald, maar wie is daar op zo'n mo ment boos om? Nee hoor, voor zo'n be richt mogen jullie me elke nacht wakker maken", grinnikte Zoet sr. Totaal verbouwereerd was de moeder van Jan Pieterse. „Heeft Jan de gouden medaille gewonnen? Oooh. Dat is fantas tisch, dat had ik niet gedacht. Het ging wel weer wat beter met Jan, maar een gouden medailleMevrouw Pieterse, ondanks het vroege uur al aan het werk men leeft gezond in Oude Tonge be greep overigens niet helemaal hoe de uitslag op dit uur bekend kon zijn. „Heb ben ze zo laat nog gereden", vroeg ze op een toon, waarin een lichte argwaan te bespeuren viel, doch toen zij op de hoog te gesteld was van het feit, dat het in Japan acht uur later is dan in Nederland, was zij weer geheel gerustgesteld: „Be dankt meneer, ik ga weer aan het werk". Het meest geëmotioneerd was mevrouw Middelink, echtgenote van de coach van de wegploeg. „Het is toch niet waar? O, wat fantastisch, wat fijn. Voor de jon gens, maar vooral ook voor mijn man. Alles, alles heeft hij er voor over gehad om dit te bereiken", snikte zij, haar ont roering niet langer meester. De vader van Gerben Karstens vond het het een fantastische prestatie van zijn zoon. Vooral fijn vond hij het voor Midde link. Hij had direct, toen hij het nieuws vernam, mevrouw Middelink opgebeld om haar te feliciteren. En onmiddellijk ging de familie Karstens de vlag hijsen op de Apothekersdijk in Leiden, waar de cham pagne voor vanavond al werd klaar gezet. De Nederlandse zwem ster Ada Kok, wereld recordhoudster op de 100 meter vlinderslag dames, heeft in Tokio de halve finale bereikt op dit vlinderslagnum mer. Alleen de Amerikaanse zwemsters Stouder en De Varona waren sneller. Kathy Ellis was even snel als Ada Kok: 1.07.8, achttiende seconde langzamer dan Stouder, die het Olympische record verbeterde. De Nederlandse dames estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag plaatste zich voor de finale. Van de Nederlandse heren kwamen Bonte koe en Oudt in het water voor de series 400 meter vrije slag. Beiden haalden de finale niet. Ada Kok won haar serie, de derde van de vijf, in een tjjd van 1.07,8, met 0,1 se conde voorsprong op de verrassende Finse Eila Pyrhoenen. Het Olympische record, dat sinds Rome met 1.09,5 op naam stond van de Ameri kaanse Schuier, werd verschillende keren verbeterd. Eerst door de Amerikaanse Kathy Ellis, die gisteren het brons behaal de op de 100 meter vrije slag, tot 1.07,8, daarna door haar landgenote Donna de Varona tot 1.07,5 en tenslotte door de der de Amerikaanse vertegenwoordigster, de „zilveren" Sharon Stouder tot 1.07,0. Adrie Lasterie, die reeds in de eerste serie uit kwam, moest buigen voor het geweld dat Kathy Ellis ontwikkelde. Zij eindigde op de vierde plaats in 1.11,2, welke tijd niet toereikend was voor een plaats bij de snelste zestien. Voor de halve finales van de 100 meter vlinderslag dames plaatsten zich: Stouder 1.07,0, De Varona 1.07,5, Ellis 1.07,8 (allen V.S.), Ada Kok 1.07,8 (Ned.), Pyrhonen 1.07,9 (Finland), Takahashi 1.08,4 (Japan), De uitslag van de finale 100 meter vrije slag dames was: 1. en Olympisch kam pioene Dawn Fraser (Australië) 59,5 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Sharon Stouder (V.S.) 59,9; 3. Kathie Ellis (V.S.) 1.00.8; 4. Erica Terpstra (Ned.) 1.01.8; 5. Marion Lay (Canada) 1.02.2; 6. Csilla Dobai-Madarasz (Hong.) 1.02.4; 7. Ann Christine Hagberg (Zweden) 1.02.5; 8. Ynn Bell (Australië) 1.02.7. De uitslag van de finale 200 meter rug slag heren: 1. en Olympisch kampioen Jed Graef (V.S.) 2.10.3 (nieuw wereld record); 2. Gary Dilley (V.S.) 2.10.5; 3. Bob Bennett (V.S.) 2.13.1; 4. Shigeo Fukushima (Japan) 2.13.2;; 5. Ernst Joachim Kueppers (Did.) 2.14.7; 6. Viktor Mazanov (Rusland) 2.15.9; 7. Ralph Hutton (Canada) 2.15.9; 8. Peter Reynolds (Australië) 2.16.6. Noack 1.09,2 (Duitsland), Cotterill 1.09,4 (G.B.), Humenuk 1.09,5 (Canada), Stewart 1.09,9 (Canada), Egervari 1.10,3 (Honga rije), Phillips 1.10,3 (G.B.), Cecchi 1.10,3 (Italië), Hustede 1.10,5 (Duitsland), Sato 1.10,6 (Japan) en Gegan 1.10,8 (G.B.). De Nederlandse dames-estafetteploeg, bestaande uit Pauline van der Wildt, Toos Beumer, Winny van Weerdenburg en Erica Terpstra, heeft zich geplaatst voor de fi nale op de 4x100 meter vrjje slag. De Nederlandse meisjes eindigden in de eerste serie als derde met een tijd van 4.14,8, achter de Verenigdé Staten (4.12,2) en Zweden (4.13,5). Onze landgenotes heb ben van start tot finish in derde positie ge legen en moesten in de laatste meters nog een felle aanval van de Canadese ploeg weerstaan. Erica Terpstra tikte slechts een tiende seconde voor de Canadese Lay aan. In de tweede serie was het Australische kwartet (zonder Dawn Fraser) oppermach tig, het kwam tot de beste tijd: 4.11,8. Hon garije was tweede, Duitsland derde en Italië veirde. Van de tien ploegen, waarvan er acht in de finale uitkomen, vielen af Groot-Brit- tannië, dat een tiende seconde langzamer was dan Italië, en Japan. De tijd van Ne derland betekende een zesde plaats in het totaal. Johan Bontekoe, de Nederlandse kam pioen op de 400 meter vrije slag, heeft de finale van dit nummer niet kunnen berei ken. Dat zou hem slechts gelukt zijn, wan neer hij anderhalve seconde onder zijn Ne derlands record van 4.22,6 zou zijn geble ven, maar dit was een te zware opgave voor hem. Bontekoe eindigde in zijn serie achter de Amerikaan John Nelson, die fi nishte in 4.19,9, op de tweede plaats in 4.26.6. De tweede Nederlander op dit nummer, de Hagenaar Aad Oudt, kwam in het ge heel niet in het stuk voor. In dezelfde serie werd hij zesde in 4.46,5. De 18-jarige Amerikaan Don Schollan- der vestigde met 4.15,8 een nieuw Olym pisch record. Reeds eerder was de Duitser Frank Wiegand onder het met 4.18,3 op naam van de Australiër Murvin Rose staande record gebleven. Wiegand liet 4.17,2 voor zich afdrukken en verbeterde daarmee zijn Europees record met 1,2 se conde. Voor de finale van de 400 meter vrije slag heren plaatsten zich: Schollander (V.S.) 4.15,8, Wood (Australië) 4.16,2, Wie gand (Duitsland) 4.17,2, Belitz Gaimann (Rusland) 4.19,4, Phegan (Australië) 4.19,8, Nelson (V.S.) 4.19,9, Saari (V.S.) 4.20,0, Ya- manaka (Japan) 4.21,1. Voor de finale 200 m. schoolslag heren hebben zich vandaag geplaatst: O'Brien (Australië) 2.28,7, Prokopenko (Rusland) 2.29.7, Toutaev (Rusland) 2.30,5, Jastrem- ski (V.S.) 2.32,1, Anderson (V.S.) 2.32,6, Henninger (Duitsland) en Tsurumine (Ja pan) beiden 2.33,3, Kosinsky (Rusl.) 2.33,5. Melbourne, Rome en Tokio zijn de meest markante stadia in de Olympische car rière van de Australische wonderzwem- ster Dawn Fraser. Driemaal achtereen werd zij Olympisch kampioene met tijden, die een duidelijke opgaande lijn vertonen: Mei bourne 62.0, Rome 61.2 en Tokio 59.5 sec. Een hoogtepunt in haar carrière vormde de 59,9 sec. van oktober 1962, waarmee zij als eerste zwemster onder de minuut kwam. Het wereldrecord bracht ze op 58,9. Op de foto staat ze in het midden met haar derde gouden plak.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17