EERSTE GOUDEN A TLE Nederlands waterpoloteam kan niet bij de eerste vier komen Zeilers hadden grote moeite om boten overeind te houden Toto-prognose - Na 1-0 nederlaag tegen Duitsland Kleine kans voor hockeyers op plaats bij de laatste vier i Amerikaan Mills 10.000 meter Sprinter Luitjes in serie gewipt Fin Nevala speerwerpen Nederlaag van 5-6 tegen Hongaren Eerste gouden plak voor de Polen Polen verrast bij basketballers Britse Bignal verspringen Skiffeur Groen won troostprijs Jonker: Peters: DOS gaat door bij jaarbeursvoetbal Cardiff City bekert verder s WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 19 Amerika goud r Al vijf boksoverwinningen voor de Poolse ploeg Speerwerpen Luitjes verslagen graag hoger op denkt aan honkbal - Voetbal in Engeland Desmet winnaar grote sluitingsprijs voor profs Breedlove supersnel in race-driewieler De Olympische Spe len zijn ook voor de atleten thans werkelijk begonnen. Vandaag wer den al direct de gouden, zilveren en bronzen me dailles betwist op drie onderdelen: het ver springen dames, het speerwerpen heren en de 10 km. heren. Mary Rand-Bignal de Britse atlete, kwam bij het verspringen tot een nieuw wereld record 6,76 en dat dus voldoende voor de gouden medaille bij de Spelen 1964. De Fin Nevala werd verrassend winnaar van de gouden plak bij het speerwerpen. Bill Mills, een Amerikaanse troef op de lange afstand, greep het goud op de 10 km. Nederlandse atleten en atletes die op de eerste dag actief waren zijn Frans Luitjes en Joke Bijleveld. De Haagse 100 meter loper werd in de series uitgeschakeld en Joke Bijleveld kwam bij het vèrspringen niet verder dan een vijftiende plaats. Bij de kwalificatiesprongen had Mary Rand-Bignal al 6.52 ver gesprongen en die afstand werd door geen.van de andere verspringsters benaderd. De Duitse Helga Hoffman en de Poolse Kirszenstein volg den haar toen met 6.44 en 6.53. De Rus sische Schelkanova, houdster van het wereldrecord met 6.70, was niet verder gekomen dan 6.32. Joke Bijleveld sprong In haar eerste serie sprongen slechts 6.02. maar dat was voor een finaleplaats vol doende. Mary Rand sprong in de finale nog verder. Zes meter zesenzeventig was een afstand, die geen enkele andere atlete bereikte, al was de 6.60 van de Poolse Irena Kirszenstein nog zo voortreffelijk. Zij werd tweede en de Russische wereld recordhoudster Schelkanova eindigde als derde met 6.42. Joke Bijleveld kon zelfs de zes meeter nu niet bereiken. Zij sprong 5.93 meter. De uitslag van de finale verspringen dames luidt: 1. Mary Rand (Groot-Brit- tannië) 6.76 meter (nieuw wereld- en Olympisch record); 2. Irena Kirszenstein (Polen) 6.60 m.; 3. Tatjana Schelkanova (Rusland) 6.42 m.; 4. Ingrid Becker (Duitsland) 6.40 (Roemenië) 6.35 garije) 6.24 m.; land) 6.25 m.; I land) 6.23 m.; wegen) 6.19; 10. land) 6.18; 15. land) 5.93. m.; 5. Viorica Viscopoleanu m.; 6. Diana Jorgova (Bul- 7. Hildrun Laufer (Duits- i. Helga Hoffmann (Duits- 9. Berit Berthelson (Noor- Tatyana Talysheva (Rus- Joke Bijleveld (Neder- De gouden medaille op de 10 km werd gewonnen door de Amerikaan Bill Mills. Mary Rand-Bignal veroverde het goud by vèrspringen. Het Nederlandse zevental heeft woens dagmorgen zijn plaats onder de eerste vier van het Olympisch water- polo-toernooi verspeeld door een 5-6 nederlaag tegen Hongarije. Een nederlaag, welke zijn oorsprong vindt in de achterstand van 0-3, die onze landgenoten al in de eerste speel periode door grove verdedigingsfouten op liepen. Geïntimideerd door de faam van de tegenstander werden de Nederlanders in die periode volkomen overbluft en al heel snel stond het 0-3. Het herstel kwam gelukkig in het twee de speelkwartier met Kniest op de plaats van doelman Hermsen en Hans Muller en Wim Vriend als vervangers van Wormgoor en Harry Vriend. Bij een numerieke meer derheid kon Nico van der Voet uit aan geven van Van Spingelen het eerste tegen- De Poolse lichtgewicht-gewichtheffer Waldemar Baszanowski bezorgde zijn land dinsdag de eerste gouden medaille door een overwinning in zijn klasse tij dens de Olympische wedstrijd in Tokio. De 29-jarige Pool bracht een totaal van 432,5 kg. omhoog, hetgeen een nieuw wereld- en Olympisch record betekent. Hetzelfde totaal werd overigens ook ver werkt door de Rus Vladimir Kaplunov, maar hij kreeg slechts de zilveren me daille door de „gewicht-regel", die wil dat een lichtere atleet hoger eindigt bij een gelijk totaal. De Polen waren in de licht gewichtklasse toch bijzonder succesvol, want ook de bronzen medaille werd hun deel. Marian Zielinsky stootte, drukte en trok 420 kilo omhoog. Baszanowski, van beroep onderwijzer, was in 1961 wereldkampioen en werd in de afgelopen jaren tweemaal tweede. In Rome eindigde de Pool als vijfde. Slechts drie ploegen zijn nog ongeslagen ln het Olympisch basketbaltoemooi. Tot dit trio behoren uiteraard de favoriete teams van Rusland en de Verenigde Sta ten, maar „der Dritte im Bunde" is het verrassend goed spelende Polen. De Polen hebben een uitstekende ploeg. Tegen Italië schenen zij in hoog tempo aanvankelijk naar een derde achtereenvolgende zege te kunnen „wandelen", maar na de pauze kwamen de Azzuri terug. Het verschil be droeg nooit meer dan vier punten. De Poolse reus Stanislav Likszo werd eens te meer matcihwinner voor zijn land. In de slotfase bracht hij zijn puntentotaal op 22. Polen won tenslotte verdiend met 61-58. Rusland, het enige land dat in staat moet worden geacht de VS van een Olym pische titel af te houden, versloeg Honga rije met niet minder dan 84-42. De verdere uitslagen: Joegoslavië Australië 74-70, JapanHongarije 58-41, Verenigde StatenUruguay 83-28, Rus landPorto Rico 82-63, Joegoslavië—Peru 73-64. punt scoren: 1-3, maar RUsoran breidde daarna de score weer uit tot 1-4. Met een verrassend ver schot bracht Bram Leen- aards de achterstand vervolgens weer tot twee doelpunten terug: 2-4. In de derde periode moest Muller het veld weer ruimen en ofschoon er voor Ne derland geen winst uitkwam de score bleef in deze periode in evenwicht: 1-1, door o.a. een voortreffelijk Nederlands doelpunt, voorbereid door Van Dorp en Wormgoor en gescoord door Harry Vriend bleef Nederland voortreffelijk partij ge ven. Zou het nog lukken? Het leek er inder daad op, toen Van der Voet de achter stand terugbracht tot 4-5, daarbij profite rend van een Nederlandse numerieke meerderheid. Toen Hongarije echter daar na een man meer in het water kreeg, was het pleit beslecht. Heel snel brachten de Hongaren de stand op 4-6 en het tegen- punt, dat Wim Vriend daarna nog scoorde (5-6), kon Nederland niet meer redden. Het was tijd. Op eervolle wijze echter was de Nederlandse ploeg ten onder gegaan. De Belgen verloren met 2-6 van Joego slavië. Na zes voorronden is Polen met vijf overwinningen (geen enkele nederlaag) het meest succesvolle land in het boks- toernooi. Daarachter volgen Japan, de Philippijnen en Roemenië met elk vier overwinningen, voor Ghana, Italië, Rus land, Korea, de Ver. Staten en Nigeria met elk drie zeges. Van Vroonhoven probeert de bal langs de Duitse doelman te krijgen. Het lukte niet. Het zilver was voor de Tunesiër Gamoudi en het brons voor de Australische wereld recordhouder Ron Clarke. Mills tijd was 28 min. en 24.4 sec. Hij verbeterde daarmee het Olympisch record, dat sedert 1960 met 28.32.2 op naam stond van de Rus Bolotni- kov. De uitslag van de 10 km luidt: 1. Bill Mills (V.S.) 28.24.4, 2. Mohamed Gamoudi (Tun.) 28.24.8, 3. Ron Clarke (Austr.) 28.25.8, 4 Mamo Wolde (Ethiopië), 5. Leonid Ivanov (Rusl.) 28.53.2, 6. Kokochi Tsuburaya (Ja pan) 28.59.4. De 24-jarige Fin Pauli Nevala heeft van daag de gouden medaille op het speerwer pen gewonnen met een worp van 82.66 me ter. Het zilver was voor de Hongaar Grtgrly Kulcsar met 82.32 meter en de Rus Jan Loesis won brons met 80.57. Nevala is de tweede Fin in de. geschiede nis van de Spelen die het nummer heeft gewonnen. Hij wierp twee meter verder dan hij dit gehele seizoen heeft gedaan. De Pool J. Sidlo werd vierde met 80.17 me ter en de Zwitser Urs von Wartburg vijfde met 78.72 meter. De Fin Konnoenen werd zesde met 76.94 meter. De grote verrassing kwam toen de Noor Perje Pedersen, houder van het wereld record met 91.72 meter, zich niet voor de finales wist te plaatsen. Zijn beste worp was 72.10 meter. Frans Luitjes, de Nederlandse 100 meter sprinter, is uitgeschakeld in de series. Na een slechte start de starter schoot de atleten zeer snel weg lag de 20-jarige Haagse student op de zesde plaats, maar halverwege de race kwam hij sterk terug. Na 80 meter ging Luitjes zelfs Wilton Jack son van Trinidad en de Brit Lynn Davies voorbij en hij eindigde in dezelfde tijd als nummer drie, Michael Ahey (Ghana), die hem met het kleinst mogelijke verschil versloeg. Voor beiden wezen de chrono meters 10.6 seconde aan. Een enorme teleurstelling voor Frans, want de tijden van de atleten, die de kwartfinales wèl be reikten, lagen rond 10.5 en 10.6 seconde. In de vier kwartfinales liepen de win naars ieder 10.3 sec. en dat is dan de snelste tijd, die tot dusver op de zware baan werd gemaakt. De 10.3-lopers waren: Jerome (Canada), Figuerola (Cuba), Robinson (Ba- hama-eilanden) en Hayes (V.S.). In de eer ste serie hadden voorts Jackson (V.S.), Obersiekrasse (Duitsland) en Kone (Ivoor kust) aan 10.4 voldoende voor een plaats in de halve finale. De Rus Ozolin in de tweede kwartfinale niet. Voor hem gingen in dezelfde tijd Lay (Australië) en Pique- mal (Frankrijk) achter Maniak (Polen), die 10.3 liep, over de streep. Daarentegen plaatsten in de derde kwartfinale Pender (V.S.), IJima (Japan) en McNeil (Jamaica) zich met respectievelijk 10.4, 10.5 en 10.5 in de halve finale. Uit de vierde serie van de kwartfinale kwamen Herrera (Vene zuela), Headley (Jamaica) en Schuman (Duitsland) een ronde verder. De 400 meter hordenlopers, zijn gevor derd tot de halve finales. Uit de vijf series gingen de eerste drie per serie over en bovendien de snelste van de als vierde ge- eindigden. In de series maakte de Brit Cooper de snelste tijd. Hij liep 50.5 secon den over de afstand. In de tweede serie kwam de Amerikaan Cawley tot 50.8, maar daarna kwamen er geen atleten meer onder de 51 sec. De grootste kanshebbers voor de medail les op de 800 meter zijn na de series: Kip- rugut (Kenya) 1.47.8, Farrell (V.S.) 1.48.6, Bulyshev (R.) 1.48.6 (allen in dezelfde serie), Boulter (G.B.) L48.9, Kerr (Jamaica) 1.48.9, Lambrechts (B.) 1.48.9, Snell (Nw-Zeel.) 1.49.00 en Crothers (Can.) 1.49.3. De wind is gekomen en de zeilers hebben het geweten. Waren de eer ste races waarbij de windsnelheid de één meter per seconde nog niet bereikt de wed strijden van de super- licht-weerzeilers, woens dag hadden de Olympische zeilers in het door de laaghangende wolken somber uit ziende Enoshima alle moeite hun schepen overeind te houden. Bijna 14 meter per secOinde registreerde ditmaal de appara tuur in de luxueuze jachthaven van-de Enoshima Yachting Club. Vooral de kleine finnjollen hebben het hard te verduren gehad. Van de dertig gestarte boten gaven er zeven de moeilijke strijd op. Ook in de andere klassen was elke vergissing fataal. Zeker een tiental jachten sloeg om en de Canadese ster zeilde zijn mast over boord. Zelfs Mario Capio, de befaamde Italiaanse FD-zeiler, die de leiding had in de alge mene rangschikking, kwam in grote moei lijkheden en hij staakte de strijd. De Brit Keith Musto nam zijn leidende positie over. Hoewel het „echt Hollands weer" was, zijn de Nederlandse prestaties op deze der de zeildag niet indrukwekkend geweest. Drakenzeiler Wim van Duyl en Ben Ver hagen, de Nederlandse vertegenwoordigers in de FD-klasse, die zesde staat, leverden nog de meest aanvaardbare prestaties. Beiden zorgden voor een achtste plaats. Finnjollenzeiler Hans Willems moest met een zestiende plaats genoegen nemen en staat in het algemeen klassement negende. Duitsland leidt hier. Op de Todabaan zijn woensdag de Olympi sche roeiwedstrijden voortgezet met de zoge naamde „kleine finales", bepalend voor de klas sering vanaf de zevende plaats. Onze landgenoot Rob Groen zegevierde bij de skiffeurs met grote overmacht, voor namelijk ook omdat de Tsjech Kozak ver stek liet gaan. Gotfredsen (Canada) werd achtste, Edwards (Australië) negende. Max Alwin en Peter Bots werden in de „kleine finale" van de dubbel tweeën ver slagen door de Britten Clay en Webb, zo dat zij in het totaalklassement de achtste plaats bezetten. 123313223212112331322321211232122331121 2321223 22311331 2231133122311331233211232122331121123212233112122311331 (Van onze sportredactie) Twee voetballers, spelers respectievelijk van Haarlem en EDO, geven deze week totovoorspellingen. Het zijn collega's linksbuitenspelers, Jonker van Haarlem en Peters van EDO. Zondag is het mogelijk hun prestaties te vergelijken, doordat hun clubs een derby wacht. Zondag ook is het mogelijk te weten te komen wie van hen de meest vooruitziende blik had wat betreft de toto. Nico Jonker, 24 jaar oud, bezig aan zijn vijfde voetbalseizoen bij Haarlem („ik heb het wel naar mijn zin"), is een van degenen aan wie de derbysfeer enigszins voorbij gaat. Hij is als in woner van Bakkum niet zo betrokken bij een mogelijke extra portie prestige, die inzet is bij zo'n wedstrijd. Toch ziet hij wel degelijk de eer van de vereni ging in een derby vooral op het spel staan en dat is de reden, waarom hij toch met meer dan gewone belangstel ling de voorbereiding op de wedstrijd van zondag verricht. Overigens wat Jonker betreft is de derbysfeer in een volgend seizoen geheel verdwenen: hij vindt namelijk een fusie van de Haar lemse clubs geen overbodige luxe; maar bovendien speelt bij hem altijd nog een rol, dat hij graag eens bij een vereni ging terecht zou komen die in een ho gere afdeling speelt dan Haarlem. Die eerste wens is misschien voor realisatie vatbaar; de tweede ook; maar beide moeilijk. De tweede, omdat Haarlem, onder méér in de afgelopen transfer- tijd, in de transfersom liet blijken, dat het Jonker wilde behouden. De prognoses van Jonker staan in de eerste rij, die van Peters in de tweede. Als de derby HaarlemEDO zondag middag begint zal Doby Peters waar schijnlijk als EDO-linksbuiten opereren. Hij hoopt van niet, want hij prefereert de midvoorplaats. De 26-jarige gym- nastiekonderwijzer Robert Peters de bijnaam Doby verwierf hij vijftien jaar geleden tijdens een vispartij, waarin geen vis zich liet verschalken ziet de match tegen Haarlem niet zo somber in. „We hebben daar de laatste tijd niet gewonnen. Maar dit keer zijn er een paar spelers bij die dat niet meegemaakt hebben en dat zou wel eens beslissend kunnen zijn". Peters die vanaf zijn zeventiende jaar in het eerste elftal van EDO voetbalt drie seizoenen in RCH daargelaten ziet niet zoveel in een fusie met Haar lem en RCH, zolang alle Haarlemse clubs nog in de tweede divisie spelen. „Er moet er een promoveren, dan heeft het zin. Maar ja, de gepromoveerde zal dan ivel niet meer willen". Peters die zijn hart behalve aan voet bal ook nog aan de honkbalsport heeft verpand, kijkt overigens al weer uit naar de komende zomer, waarin hij als werper van het Nederlands team suc cessen hoopt te boeken. ADOGo Ahead 3 1 DWSEnschede 1 1 MVVFortuna 2 2 SpartaFeijenoord 3 1 NAC—PSV 2 3 HeraclesGVAV3 1 SittardiaAjax DOSTelstar AlkmaarVW VeendamRBC Enschedese BoysVelox VolendamBlauw Wit HaarlemEDO Het Nederlands hockey- elftal heeft de belang rijke wedstrijd tegen Oost-Duitsland woens dagmorgen in de stro mende regen met 1-0 verloren. De ruststand was 0-0. De Duitsers behaalden hun waarde volle zege door een doelpunt in de 21ste minuut, toen de Nederlandse verdediging bij een vrije slag van de rechtervleugel de bal miste en de Duitse rechtsbinnen Ehr- lich vrij voor doelman Boks kwam te staan. j|Ujhi!u::>.|juilU!U!li:: j In de eerste helft van deze ontmoeting, die ondanks de slechte omstandigheden van het begin tot het einde werd bijge woond door de druk filmende prinses Bea trix, speelde Nederland voortreffelijk hoc key. In de aanval, waarin Van 't Hooft en Terlingen in teruggetrokken positie achter het drietal Krol, Voigt en Van Vroonho ven opereerden, werd zeer goed gecombi neerd en de defensie met ditmaal Van Gooswilligen weer in zijn allerbeste vorm beheerste de situatie bij de Nederlandse cirkel geheel. De Duitse verdediging, waarin de grote rechtsback Thieme een voortdurend strui kelblok was voor de Oranje-mannen, bleef echter gesloten en zo ontstonden er slechts enkele kansen, die overigens door slecht schieten werden gemist. In de tweede helft kregen de Duitsers het initiatief met goedopgebouwde aanval len vanuit het middenveld en de Neder landse achterhoede begon langzamerhand te wankelen. De aanvallen van Nederland beperkten zich tot slechts enkele uitval len over de vleugels en werden te vaak door buitenspel onderbroken. De Duitsers speelden hard en Voigt en Terlingen raak ten geblesseerd, maar het spel was niet unfair, vooral ook dank zij de straffe lei ding van de Australiër Mcdowell en de Engelsman Balmer. Wel maakte de Australische arbiter een grote fout, toen hij bij een normale af weer voor het Nederlandse doel. waarbij Boks kwam te vallen, de Duitsers een strafbal toekende. Boks, die een bijzon der goede wedstrijd speelde, keerde de door middenvoor Freiberger te zacht ge nomen push echter op schitterende wijze. Nog geen vijf minuten later echter kwam de Duitse treffer en zij, die in het begin van deze wedstrijd op het natte, gladde veld reeds hadden voorspeld dat de ma ker van het eerste doelpunt ook de wed strijd zou winnen, kregen gelijk. De Ne derlandse aanval kwam er niet meer aan te pas. Oranje heeft zjjn kansen op een plaats by de laatste vier aanmerkelijk zien slin ken, maar toch nog in eigen hand. Daar voor moeten echter de resterende wedstrij den, o.a. die tegen India, alle worden ge wonnen. Opstelling Nederland: doel Boks; achter: Leemhuis en Van Gooswilligen; midden: Fokker, Fiolet en Elffers; voor: Krol, Van 't Hooft, Voigt, Terlingen en Van Vroon hoven. Voor groep B van het Olympisch hockey- toernooi werden voorts nog gespeeld: Bel giëMaleisië 3-3 (1-1), SpanjeIndia 1-1 (0-0), CanadaHongkong 2-1 (0-0). De stand in groep B na de wedstrijden van woensdag is: Duitsland 3 5 Spanje 3 4 India 3 4 Nederland 3 3 België 3 3 Maleisië 3 1 Canada 3 1 Hongkong 3 0 In groep A werd niet gespeeld. Aangemoedigd door het legioen voetbal- genieters op wie sinds de dagen van Benfica Feijenoord elke bekerwedstrijd met een Europees kleurtje een magische aantrekkingskracht heeft, is DOS dinsdag doorgedrongen tot de tweede ronde van de strijd om de jaarbeursbeker. Dat ge beurde via een 2-1 zege tegen Kopenhagen BK. Na de 4-3 zege van DOS in de Deense hoofdstad was die uitslag ruim voldoende om zich te kwalificeren voor de strijd tegen FC Luik, dat bekerhouder Valencia uitschakelde. Het was verwonderlijk, dat het technisch meer geschoolde spel van DOS en de ge- vaorlijke directe tegenstoten over links van de Denen in niet meer doelpunten resul teerden. Wery schoot eenmaal op de lat, Van der Bogert tegen de paal en aan de andere zijde trof de bliksemsnelle links- Cardiff City heeft dinsdagavond de twee de wedstrijd van de eerste ronde in het voetbaltoernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars van het Deense Esb- jerg met 1-0 gewonnen. De eerste ontmoe ting eindigde in een 0-0 gelijkspel, zodat Cardiff City zich nu geplaatst heeft voor de tweede ronde. Gisteravond is een wedstrijd gespeeld in de Engelse eerste divisie. De uitslag van de wedstrijd LiverpoolLeicester City was 0-1. buiten Mortensen het houtwerk op ver schillende plaatsen. Maar doelmans geluk hield de score beperkt tot drie treffers: 2 voor DOS en 1 voor Kopenhagen. Met die kleine zege bevochten in de laatste minuten kreeg DOS precies wat het ver diende, gezien het overwicht gedurende de tweede helft. De Denen, die in de 23e mi nuut de leiding namen door een doelpunt van international Soerensen, keken direct erop weer tegen een relatieve achterstand op, toen doelman Jensen zich verkeek op een tam schot van Wery. De Denen wer den in de slotfase definitief verslagen door een vliegend schot van opnieuw Wery (86e minuut) in vrije positie. In het Brabantse grensplaatsje Putte gisteren de grote sluitingsprijs voor profes sionals voor de 35e maal gereden. Da Belg Gustaaf Desmet een van de meest succesvolle renners van het na-seizoen werd door de fotofinish als winnaar van de massasprint aangewezen. Hij reed de 180 km. 9 ronden van 20 km. in 3 uur 55 min. De beste Nederlander, Ab Donker, eindigde op de 11e plaats in de zelfde tijd als de winnaar. De Amerikaan Craig Breedlove heeft dinsdag met zijn driewielige voertuig de „Spirit of America" op de zoutvlakte bij Bonneville in de Amerikaanse staat Utah het wereldsnelheidsrecord verbeterd. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 741,455 km per uup

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19