Wegen in Bijlmermeer komen op drie niveaus BONT Amerikaans geweld op de Olympische zwemnummers HET WEER Brood en boter-politiek met grote gevolgen voor Europa Ook geknipt voor U GOUD VOOR WIELERPLOEG Ideeën-koningen bij Hoogovens als vorsten beloond Amsterdamse aannemer zet 450 man op straat De verkiezingen in Groot-Brittannië NTB protesteert tegen reis van Piet Kee naar Zuid-Afrika Stroper getroffen door schot van jachtopziener VOOR NAAR W. A. YERWOERD en ZONEN Zuiver wollen WINTERJASSEN 49e JAARGANG NUMMER 289 WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 Htrkia°?o!fto<T™'°ai°°™fd mma DAGBLAD voor velsen-ijmbiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving G^S„tarïja^deTc«e22i2S. xsW'MORRIS êeforeyouêuy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Volgens Amsterdams uitbreidingsplan: KOLEN Fa. Th. Dekker Het woord is aan In de krant van heden: Arbeiders wilden hoogstens 40 uur per week werken Kans op regen Kees Brusse filmde mensen van morgen styled in Groningen 79.50 - 119.50 - 139.50 Terugwinnen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I f "KV*! 1 T 1 C A 1^1 1 T IT Tl Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. X XXX YjX X V_f4 V_ X V-X X Va#l» XXL Abonnement per week 75 cent^per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 7519, 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem *- Directeur: Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRA/O (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Of westelijk Weesperkarspel (Bijlmer meer) nu al dan niet bij Amsterdam zal worden gevoegd, het zal in ieder geval worden bewoond door Amsterdammers. Op verzoek van het gemeentebestuur van Weesperkarspel, dat in afwachting van de latere status van het gebied de bebouwing voorbereidt, heeft de afdeling stadsontwik keling van de gemeente Amsterdam een uitbreidingsplan in onderdelen ontworpen dat gisteren in maquettevorm openbaar is gemaakt. De Bijlmermeer wordt een modelstad, zo leert deze maquette, die overigens slechts de helft van de totale bebouwing van Amsterdams Z.-O. lob laat zien. De woningen zijn volgens geheel nieuwe ste- debouwkundige opvattingen gegroepeerd tussen veel groen en zijn voor negentig percent ondergebracht in hoogbouw (meer dan elf verdiepingen). De nieuwe buitenstad, waarvan de eer ste woningen in 1966 zullen verrijzen, krijgt twee metroverbindingen met Am sterdam. Het wegenstelsel is uniek voor Nederland en zelfs voor Europa: de stad wordt van noord naar zuid doorsneden door een zesrijbanen brede autoweg, die tevens een nieuwe verbinding tussen Am sterdam en 't Gooi zal worden. Deze auto weg wordt hoog door de stad gevoerd en zal op drie plaatsen aansluiting geven op een halfhoog gelegen secondair wegennet. De wegen op de begane grond zullen alleen mogen worden gebruikt door voet gangers en wielrijders en in noodgevallen door brandweer en geneeskundige dienst. Autobezitters kunnen over de secondaire wegen tot vlak bij hun woning komen. Zij laten hun wagen achter in een parkeerga rage om dan het laatste stukje tot huis te wandelen. In het midden van de Bijl» mermeer, ten westen van de autoweg ia een groot winkelcentrum. De Bijlmermeer is ontworpen voor 63.700 woningen (hon derdduizend inwoners). Advertentie Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4429 (47 jaar Rijksleverancier) zo'n Polistyreen plafond, zonder uw zaak te sluiten, zonder stof, heel gewoon met uw verkoop door gaan. Mooier, reliëfeffect, wasbaar. INLICHTINGEN Reitzstraat 72 - Haarlem Telefoon 41869 De Amerikaanse zwemploeg heeft van daag weer vier gouden medailles aan het totaal toegevoegd. In de finales 4 x 100 me ter vr(je slag heren, 400 meter wisselslag heren, 100 meter rugslag dames en schoon springen heren waren zij al goed vertegen woordigd en vandaag heeft die afvaardi ging door Clark, Austin, Illman en Schol- lander (vrije slag estafette), Roth (wissel slag), Sitzbergen (schoonspringen, en Cathy Ferguson (rugslag dames) viermaal goud veroverd. De enige Nederlandse vertegen woordiger in deze drie finales, Jan Jiskoot, kwam in de eindstrijd 400 meter wisselslag tot een zesde plaats. 3. Duenkel (V.S.) 1.08. Het wereldrecord van Duenkel was 1.08.5. Het schoonspringen heren van de drie meter-plank leverde traditiegetrouw bovendien nog eens een drievoudige Ame rikaanse triomf op. Ken Sitzberger ver overde het goud. Frank Gorman het zil ver, terwijl Larry Andreasen beslag legde op de bronzen medaille. Henry Taylor Wie een geheim bewaren wil, moet geheim houden dat het een geheim is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 Langs sluizen en havens7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Economisch nieuws15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Morgen gaat in heel Nederland Kees Brusse's film „Mensen van morgen" in première. Het is een fascinerend document geworden over de jeugd van vandaag, dat waarschijnlijk snel het gesprek van de dag zal worden in de 22 steden waar de film in ver toning komt. Dertien jonge mensen komen er op verbluffend openhartige wijze in aan het woord over alles wat hen beweegt. Een bespreking van deze bijzondere film vindt men op de kunstpagina. Twee walsers van Hoogovens te weten de heren Jan Buis en Marinus Steenmeier uit IJmuiden hebben gisteren uit handen van directeur Bakker ieder drieduizend gulden ontvangen voor een idee, waar door belangrijke produktiestoringen kun nen worden voorkomen. Het is de hoogste beloning die ooit bij Hoogovens voor een idee is uitgereikt. De vondst van de beide heren, die al eerder een beloning kregen voor hun ac tiviteiten, betreft een verbetering van de afvoer van het walsoxyde in Blokwalserij I. Dit materiaal ontstaat bij het walsen van stalen blokken. Voor een uitgebreid verslag van de bijeenkomst, waarop de prijzen werden uitgereikt verwijzen wij naar pagina 9. De onrust in de Amsterdamse bouw wereld neemt toe: vanmorgen heeft de bouwmaatschappij „Texel" n.v. op rigou reuze wijze geantwoord op een actie van haar bouwvakkers door bijna haar gehele personeel van 450 man te ont slaan. De arbeiders van Texel zijn ver deeld over een tiental bouwprojecten in de hoofdstad. Gisteren beëindigden zij het werk een half uur voor de vast gestelde tijd omdat zij van mening zijn dat zij voor de wettelijke toegestane tariefsbeloning reeds voldoende presta ties hadden geleverd. Zij lieten weten in het vervolg slechts 40 uur in plaats van 45 uur te zullen werken en geen overwerk meer te zullen verrichten. De directie van Texel die wordt gevoerd door de gebroeders F. J. en J. W. van der Meijden had het personeel reeds eer der laten weten dat een dergelijke actie een reden voor ontslag zou zijn. Toen de arbeiders vanmorgen om zeven uur op de werken verschenen, hoorden zij dat zij wa ren ontslagen. De moeilijkheden hebben zich toegespitst nadat de directie van Texel de zogenaam de winstuitkering van 100 per maand had stopgezet. Nadat de lonen reeds tot het maximum toelaatbare waren opge schroefd had Texel enige tijd geleden een systeem van extra beloningen ingevoerd, dat neerkwam op circa honderd gulden per maand. De looncontroledienst maakte ech ter proces-verbaal op en onlangs werd de directie door de economische politierech ter tot een hoge boete veroordeeld. De mogelijkheid bestaat dat bij herhaalde overtreding van de loonvoorschriften, slui ting van het bedrijf of onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor de directeuren wordt geëist. Vanmorgen werd op de bouwpro jecten van Texel slechts gewerkt door een gering aantal arbeiders dat gisteren niet aan de actie had deelgenomen en voorts door enige onderaannemers. Het zware wisselslagnummer was door de aanwezigheid van drie man al bij voor baat een Amerikaanse zaak. Saari nam na de start de leiding ,maar Roby was op de eerste 100 meter toch het snelste. Het keren na de rugslag gebeurde echter weer als eerste door Saari. Hetz bedreigde in middels Roby op de tweede plaats. De schoolslag was daarna in het voordeel voor wereldkampioen Roth, die Roby en Hetz passeerde. Op de sprint kreeg Roth Saari te pakken, hij ging hem voorbij en greep het Olympisch goud. Saari behield wel de tweede plaats, maar de Duitser Hetz drong zich voor Roby op de derde plaats. Jiskoot is niet verder geweest dan een vierde plaats. Dat was na 150 meter, maar op de schoolslag en de vrije slag werd hij enkele malen ge passeerd. Hij eindigde tenslotte als 7de. De uitslag was dus: 1. Roth (V.S.) 4.45.4 (nieuw wereld record, oud record 4.48.6); 2. Saari (V.S.) 4.47.1; 3. Hetz (Duitsland) 4.51 (nieuw Euro pees record) ;6. Jiskoot (Nederland) 5.01.9 (nieuw Nederlands record oud 5.04.-). Het Amerikaanse geweld op de 4x100 meter vrije slag was indrukwekkend. Clark nam al een voorsprong door de Franse wereldrecordhouder Gottvalles achter zich te houden. Austin, Illman en Schollander behielden de voorsprong niet alleen, maar vergrootten die regelmatig. Hun 3.33,2 was een nieuw wereldrecord. Frankrijk werd tweede, maar werd gediskwalificeerd om dat een wissel niet juist werd uitgevoerd. Daarom kon Duitsland op de tweede plaats beslag leggen met 3.37,-. Australië eindig de wat teleurstellend in 3.39,1 op de derde plaats. Clark evenaardde als eerste Amerikaan- ge zwemmer het wereldrecord op de 100 meter vrije slag met 52.9. Gottvalles (Frankrijk) is al houder van het wereld record. De 100 meter rugslag dames leverde ook al een nieuw wereldrecord op. Om de Frangaise Christine Caron, de grootste favoriete voor het Olympisch goud, te ver slaan moest Cathy Ferguson, weer een Amerikaanse, het wereldrecord (van Duen kel) breken. De Amerikaanse deed het; op de laatste meters ging zij het Franse meisje voorbij. De uitslag was: 1. Fergu son (V.S.) 1.07.7; 2. Caron (Frankrijk) 1.07.9; Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk toenemende kans op regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit is het Nederlandse wielerkwartet Karstens, Pieterse, Zoet en Dolman met de gouden medaille, veroverd in de Olympische tijdrit. (Telefoto) Anegang 44 a - Haarlem Kerkplein 3 - Zandvoort Vuurtorenplein 35 - Noordwijk a/Zee „beproefde ervaring" of de moderne frisse energieke „mannen van Labour". Om die twee vragen gaat het bovenal in deze ver kiezingen: defensie en buitenlandse poli tiek van de Britse regering raakt ons con tinentalen meer dan de Britse kiezers. (Vervolg op pagina 3). Voor uitzendingen van radio en televisie zie pagina 11). BRIEF AAN B. EN W Piet Kee Het hoofdbestuur an de Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft gisteren een brief gestuurd aan B. en W. van Haarlem, waarin het protesteert tegen het voorne men van de Haarlemse stadsorganist Piet Kee om in november een concertreis te maken door Zuid-Afrika en daar als jury lid op te treden. Zo'n reis kan slechts wor den uitgelegd als het aanvaarden van de afschuwelijke apartheidspolitiek, meent de N.T.B. Het hoofdbestuur van de organisatie doet een dringend beroep op B. en W. de heer Kee te wijzen op het verkeerde van zijn houding. Als hij daarvan niet te over tuigen is, verzoekt de N.T.B. hem als stadsorganist te ontslaan. Door de heer Kee te verbieden naar Zuid-Afrika te gaan, kunt u een zeer con crete bijdrage leveren tot het opruimen van de zo verwerpelijke rassendiscrimina tie aldaar, aldus het schrijven. Wethouder Geluk vertelde ons vanmor gen, dat Piet Kee B. en W. niet op de hoogte heeft gesteld van zijn voorgenomen reis naar Zuid-Afrika. De wethouder las het in de krant. Hij vond deze gang van zaken „een tikkeltje onbevredigend". De heer Kee is bij de gemeente in loon dienst, maar slechts voor een beperkt ge deelte van zijn tijd. De gemeente laat de twee stadsorganisten echter met opzet zo veel mogelijk de vrije hand bij het bepalen van hun activiteiten. De brief van de N.T.B. had Haarlem vanmorgen nog niet bereikt. Wethouder Geluk gaf als zijn voorlopig standpunt te kennen, dat B. en W. zijns inziens weinig te zeggen hebben over welke reizen Piet Kee wel of niet wil ondernemen. Waar schijnlijk zal de N.T.B. in die zin worden geantwoord, dacht hij. De heer Kee, zou vanmorgen voor overleg op het stadhuis komen. „Persoonlijk zou ik het niet gedaan heb ben als ik de heer Kee was", zei wethou der Geluk ons. „Maar u weet hoe kunste naars zijn: als ze zo'n uitnodiging krij gen, denken ze in de verste verte niet aan politieke aspecten". Van dat laatste was de heer Geluk in dit geval stellig over tuigd. Het Haarlemse gemeenteraadslid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft vanmorgen over deze kwestie schriftelijke vragen ingediend b(j B. en W. (Van onze speciale versla ggever W. L. Brugsma) LONDEN. Men is het kanaal overgestoken, de slotgracht die twintig jaar geleden de democratie redde. Men wil eens zien welke uitkomst die democratie morgen op zal leveren. Want morgen wordt de moeder der parlementen her kozen en men weet dat het een spannende strijd wordt. Het gaat tussen Labour en de conservatieven, dat weet men ook. Maar wat is Labour en wat is conserva tief? Hoort men de partijen over elkaar dan zijn de conservatieven uit de tijd geraakte geldzuchtigen, een leiderskliek die slechts brood en spelen kan ver schaffen, kortzichtige amateurs. En Labour zou bestaan uit halve communisten, dwaze machtswellustigen die anarchistische vivisectie willen plegen op het lichaam van Groot-Brittannië. Welke waarheid verbergen die karikatu ren? In de straten van Canterbury waar men de nacht heeft doorgebracht ziet men geen specifieke geldwolven of halve communisten. Men ziet voornamelijk in tweed sport jassen en kleine autootjes ver pakte Britten die zich naar hun dagelijkse bezigheden begeven. Boven hun hoofden torent wél een symbool van de Britse eeuwigheid: de kathedraal. Binnen, in de grijze stilte, ligt niet alleen de veertiende- eeuwse „black prince". Er hangen ook vergane regimentsvlaggen en marmeren platen met de namen van veldslagen waar van er vrij wat in Azië en Afrika zijn uit gevochten. Het woord „veroveren" staat er zonder blozen neergeschreven. Hier heeft men althans een draad van het Brit se raadsel in handen. Er is een Brits im perium geweest met kerken en legers, met moed en macht en de zon ging er nooit onder. De zon niet, maar het imperium zelf inmiddels wel. Wat is er voor in de plaats gekomen? Men rijdt door en stopt als ex-imperia listisch Nederlander uiteraard in Chat ham. Waar De Ruyter de Theems opvoer, is nog marinebedrijvigheid. In het zuster- stadje Rochester worden onderzeeërs ge bouwd. En in de fabriek Elliott Automation wordt elektronisch gerei vervaardigd, dat ook met de moderne oorlogvoering van doen heeft. Chatham/Rochester is nog meer. Het is een van de heetst omstreden, zogenaamde marginale kiesdistricten. De conservatie ven haalden er bij de vorige verkiezingen (Zie verder pagina 3) een meerderheid van slechts ruim duizend stemmen. Het is een van de kiesdistricten die Labour terug moet winnen. Het heeft een attractieve kandidaat in het veld ge stuurd: mevrouw Anne Kerr. Kort zwart haar, lachende blauwe ogen en een tong die haar levendig brein maar net kan bij houden. Ze omschrijft haar conservatieve tegenstander, Julian Critchley, als een „defensiespecialist dié nooit in dienst is geweest". Maar hij heeft wel uitgevonden dat Anne Kerr tot de pacifistische linkervleugel van Labour behoört dié niét alleen tegen - de Britse maar tegen alle kernbommen is. Daar klemt nu de schoen in Chatham/ Rochester. Beide kandidaten hebben de kiezers meer huizen, meer scholen, meer wegen, meer pensioen en meer welvaart beloofd. Zij hebben alleen van mening ver schild over de beste economische methode om dat te verwezenlijken, hetgeen de meeste kiezers boven de pet c.q. de bol hoed gaat. Ze hebben ook van mening verschild over de vraag wie dat het beste kan ver wezenlijken: de conservatieven met hun Een 23-jarige stroper uit het Limburgse Echt, die, toen hij door drie jachtopzie ners werd betrapt, op de vlucht sloeg, is in de rug getroffen door een pistool schot van een der jachtopzieners. De jon geman is in een ziekenhuis in Sittard op genomen. De stroper voldeed niet aan het bevel te blijven staan. Een van de jachtopzieners, een ambtenaar van de rijkspolitie, loste een waarschuwingsschot, dat de vluchte ling in de rug trof. Sheriff Mitchell temidden van de col lectie wapens en ander moordtuig die een huiszoeking in Corpus Chris tie (Texas) opleverde. President Johnson wordt zondag en de Repu blikeinse kandidaat Goldwater wordt een week later voor een spreekbeurt in deze stad verwacht. (Telefoto)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1