Draadomroep in Nederland zal over vijf jaar zijn verdwenen Dalende interesse maakt de exploitatie onverantwoord Vermoeid verdween deze J Paus Paulus kerkvaders zou progressieve hebben gesteund Toch wellicht vierdezitting Veranderingen in r.k.-kerk nodig om arbeiders te winnen Autohandelaar werd door zijn collega vals beschuldigd Oranjekalender Pro Juventute ^Slaap op kapok slaap op Wilton-Fijenoord ook in aardgas Petrofina staakt boringen in Noord-Holland badedas verfristbadedas verkwikt jKmr Concilie tussen heden en verleden Cals knoeide niet in de handelingen Ex-secretaris van Boerenpartij in verweer tegen ontslag Torpedobootjager brengt schilderij naar Londen Korporaal gewond bij oefening in Drunen Indonesische olieman aangehouden wegens marihuanabezit WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 5 Dalende belangstelling Harde maatregelen Veel valse 100-frank- biljetten in Frankrijk man in de badkamerNu kan hij al zingenZijn badedtis-bad geeft hem nieuwe energie, badedas doet veel meer dan de huid reinigen. kru I 5 m «is badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ook zo goed voor de huid! KAMERCOMMISSIE „Zo is hetcontra „De Telegraaf Brief van Franse arbeiders-priesters: Kerkelijk nieuws Conservatief Ommezwaai Leek Van onze correspondent) DEN HAAG. De draadomroep in ons land is ten dode gedoemd. In principe is besloten, zo staat in de toelichting op de PTT-begroting voor 1965, om het landelijk net niet meer te vernieuwen. Dat betekent, dat er snel geen draad omroep meer zal zijn in de meest onrendabele gebieden en daar waar de tech nische outillage verouderd is (hetgeen meestal samengaat). In verreweg het grootste deel van het land zal echter nog lange tijd kunnen worden geluisterd naar het eenvoudige kastje met de vier glasheldere programma's. In cijfers ligt de verhouding zo: 11.000 draadomroep-abonnees krijgen nog deze maand bericht dat hun aansluiting per 1 november van het volgend jaar verbroken wordt. De overige 445.000 abonnees zullen waarschijnlijk nog vijf jaar kunnen luisteren. Maar de PTT laat er geen twijfel over bestaan, dat radiodistributie in de hui dige vorm naar haar mening geen toe komst meer heeft, reden waarom in prin cipe tot „geleidelijke liquidatie" is be sloten. Jaarlijks verliest het P.T.T.-bedrijf op de draadomroep negen tien miljoen gul den, op een inkomstenbedrag dat in de zelfde orde van grootte ligt. De statistiek wijst verder uit, dat de be langstelling van het publiek voor deze vorm van dienstverlening tanende is; ge leidelijk aan bleef het aantal abonnees in de afgelopen acht jaar zakken. Naar de oorzaak van dit verschijnsel behoeft in de ze tijd van welvaart en opkomst van de televisie niet lang te worden gezocht. De regering acht het niet langer verant woord overheidsgeld te blijven steken in deze aflopende zaak, hoezeer dat de techni ci van de P.T.T., die zich steeds ten zeer ste voor de technische vervolmaking van draadomroep hebben ingespannen, ook ver driet. Waar de verliezen plaatselijk te groot zijn, houdt men er nu mee op. Dit raakt echter niet meer dan 2,4 percent van het aantal abonnees, namelijk 10.987 aanslui tingen in 183 zogenaamde „versterkerge- bieden". Zij zullen per 1 november van het volgend jaar worden afgestoten, en in een enkel geval, globaal gezegd als de apparatuur zo lang niet meer in stand gehouden kan worden, zelfs eerder. Aangesloten blijven voorlopig de 445.000 abonnees van de overige netten. Hier is de apparatuur, dankzij vernieuwing en mo dernisering in de afgelopen jaren, nog in zodanige staat dat verdere investeringen in de eerste volgende vijf jaar niet nodig zijn. Uitbreiding van deze netten zal voortaan niet meer plaatsvinden, maar nieuwe abon nees worden voorlopig nog graag geaccep teerd. Daarom blijft P.T.T. ook doorgaan met de sinds 1958 gebruikelijke aanleg van zgn. standdaard-aansluitpunten in de nieuw bouw, waarbij reeds tijdens de bouw aan sluitingen voor telefoon en draadomroep worden geïnstalleerd. Het principe-besluit van de regering re duceert het verwachte verlies over 1965 reeds tot iets meer dan acht miljoen gul den. Pas daarna zullen de besparingen gro ter worden, als gevolg van het sluiten van de meest onrendabele netten. Maar tot hoe ver het verlies in 1967-68 kan worden te ruggebracht hangt af van de houding van het publiek: Keert het de draadomroep resoluut de rug toe, dan is het pleit snel beslecht. In netgedeelten die nog redelijk bruikbaar zijn, maar waar de belangstelling zo sterk vermindert dat de directe exploitatiekosten er niet meer uitkomen, wordt staking van de exploitatie dan om die reden geboden. Blijven ere, met name in de grote agglome raties, nog veie getrouwen, dan blijft de P.T.T. hen ook nog jarenlang bedienen. Een verhoging van het sedert 1 juli j.l. op drie gulden per maand gebracht tarief behoort dan niet helemaal tot de onmoge lijkheden, hoewel de regering hiermee uiterst voorzichtig zal zijn, mede om het aantal abonnees niet nog sneller te redu ceren dan thans al geschiedt. De Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord N.V. te Schiedam heeft, in sa menwerking met Bechtel International Corporation in San Francisco, opgericht de Aardgas-Service N.V., die zich onder meer zal bezighouden met ontwerp- en constructiewerkzaamheden in verband met de aardgasdistributie. In het bijzonder wordt daarbij gedacht aan werkzaamhe den, die verband houden met de aan sluiting var; de lokale distributiecentra en van grote bedrijven op het aardgasnet van de Gasunie. In het kader van de ontwikkeling van nieuwe activiteiten buiten het gebied van de scheepsbouw en scheepsreparatie blijft Wilton bezig de basis van haar afdeling al gemene werktuigbouw verder te verbre den. Dit komt onder andere tot uiting in de overeenkomsten van samenwerking met diverse binnen- en buitenlandse industrie- en. Het resultaat daarvan is, dat inmid dels enkele belangrijke opdrachten zijn verkregen, die er toe bijdragen dat de huidige werkbezetting van het gehele be drijf alleszins bevredigend kan worden genoemd, aldus een communiqué. PARIJS De Franse staatsbank heeft gisteren gewaarschuwd tegen valse bank biljetten van honderd franken die thans in groten getale in omloop zijn. Het publiek wordt aangeraden elk biljet van 100 frank goed te onderzoeken alvorens het aan te nemen. De vervalsing is duidelijk te her kennen doordat alle valse biljetten het zelfde getal van acht cijfers vermelden. De Fransen worden met klem geadviseerd dat getal goed in hun hoofd te prenten want de staatsbank weigert valse tegen goede biljetten in te wisselen. Advertentie Kapokmatrassen met Stlca-keur EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK -DE ZWAAN. N.V., MOOK De N.V. Petrofina die gedurende enige maanden bezig geweest is met het boren naar olie langs de Westfriese dijk in de gemeente St. Maarten, heeft deze werk zaamheden gisteren gestaakt. Het buiten landse personeel is reeds naar huis terug gekeerd. Hiermee is een einde gekomen aan de grote spanning waarin de bevolking van het dorp St. Maarten leefde. De boring werd uitgevoerd door de Amerikaanse Petrofinamaatschappij uit Oklahoma in samenwerking met de Fran se Phillips-maatschappij op het land van de veehouder S. Groet. De werkzaamhe den hebben ruim drie maanden geduurd en men heeft een diepte van ongeveer 3000 meter bereikt. Het resultaat van de boring is nihil. Het is niet bekend of de Petrofina voornemens is om op andere plaatsen in de omgeving te gaan boren. Advertentie gjjjjB!:n!:::s:::n[ Hi::::: badedas Verpakkingen van 0,90 2,95 5,90 - 12,- en 30 (Van onze correspondent) ROME De nogal sensationele berich ten over een crisis op het Vatikaans con cilie, die de laatste dagen de ronde deden, zijn voornamelijk gevoed doordat de klei ne conservatieve groep kerkvaders op nieuw een energieke poging heeft gedaan om een paar belangrijke en baanbrekende besluiten ongedaan te maken en verder om te bereiken dat het concilie snel zal worden afgesloten. Het schijnt dat de bei de brieven die de beroering veroorzaakten zijn ingetrokken. De paus zou hebben in gegrepen ten gunste van de progressieve groepering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede- Kamerlid Cals heeft niets laten veran deren aan het officiële verslag (de han delingen) van zijn redevoering tijdens het REM-debat in de Kamer. Dat is de conclusie van de Kamercommissie voor de stenografie. De commissie heeft een onderzoek inge steld naar aanleiding van een commentaar in „De Telegraaf", waarin werd gesugge reerd dat de oud-minister wijzigingen in de handelingen had laten aanbrengen, waardoor de strekking van zijn betoog zou zijn veranderd. De kwestie werd aan de orde gesteld door het televisieprogramma „Zo is het. dat de manier hekelde waarop De Tele graaf de woorden van de heer Cals in de Kamer had weergegeven. In de uitzending werd het officiële Kamerverslag van mr. Cals' rede getoond en vergeleken met het verslag in De Telegraaf. Het ochtendblad deelde daarop in een commentaar mee, dat de officiële verslagen van redevoeringen in het parlement soms door de betrokkenen worden „verfraaid". De heer M. Faber in Den Haag, gewe zen secretaris-administrateur van de Boe renpartij, heeft bij het kantongerecht in Den Haag een vordering ingediend omdat hij meent, ten onrechte uit die functie te zijn ontslagen. Hij stelt, dat het ontslag zonder vergunning en zonder dringende re den is gegeven en daarom nietig is. Ook eist hij loon op, dat hem naar zijn me ning ten onrechte niet werd uitbetaald. De vordering is gericht tegen de heren Koe koek, Harmsen en De Voogd van de Boe renpartij. De zaak zal woensdag 21 okto ber door de kantonrechter worden behan- ield. PARIJS (AP) Een kleine groep Franse arbeiders-priesters het restant van een grotere groep die tien jaar gele den uiteenviel heeft verklaard, dat er weinig reden bestaat te hopen, dat de rooms-kathoiieke kerk, zoals ze nu geor ganiseerd is, de aandacht van de arbei dersklasse kan boeien. De groep die bestaat uit vijftien pries ters heeft een brief openbaar gemaakt die zij in juni had geschreven aan de bis schoppen, die nu deelnemen aan het con cilie in Rome. Hun leeftijden variëren van veertig tot 56 jaar. Elk van hen heeft tien tot zeventien jaar als handar beider gewerkt. De beweging van de arbeiders-priesters, die in Frankrijk als experiment werd be- Het schilderij „De liefdesbrief" van Ver meer, dat geëxposeerd zal worden op de tentoonstelling „The Orange and the Rose" in Londen, zal zondag door de torpedo- bootjager „Amsterdam" naar de Britse hoofdstad worden gebracht. Als vlagver toon ter gelegenheid van de expositie zal de torpedoboot jager enkele dagen bij de Tower ligplaats kiezen. Reeds eerder zijn schilderijen, beeld houwwerken, tekeningen, prenten zilver werk, ceramiek, en wetenschappelijke in strumenten uit Nederlandse musea en par ticulier bezit naar Londen gebracht. De expositie wil een beeld geven van de 17e eeuw, die voor ons land van zo bijzonder groot belang is geweest. Ook aan de band tussen beide koningshuizen wordt aandacht besteed. De inrichting van de expositie geschiedt door Nederlanders, onder verantwoordelijkheid van de Am sterdamse architect Dick Elffers. De idee voor deze tentoonstelling is uit gegaan van de vroegere Nederlandse am bassadeur in Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, tegenwoordig ambassadeur in Parijs. gonnen, om te trachten de arbeidersklas se terug te brengen tot de kerk, werd in 1934 op bevel van paus Pius XII sterk in gekrompen. Openbare uitlatingen van sommige priesters wezen erop dat zij sympathiseerden met de communistische ideologie. In de brief, die werd gepubliceerd wordt gezegd: „Na enige maanden in een fabriek gewerkt te hebben, ondergaat de arbeider een diep gevoel van onrecht over de wanverhouding tussen loon en kosten van levensonderhoud. De militante arbei der beoordeelt de kerk minder op haar woorden dan op haar daden. Het kan niet uitblijven dat de kerk hem voorkomt als een vreemde wereld waar hij zijn funda mentele strevingen niet vindt. „In feite bestaat er een christelijke en 'n niet-christelijke wereld, twee afzonder lijke sociologische realiteiten, twee maat schappijen, bijna twee landen, een van het geloof en een van het atheïsme. Het schijnt dat toetreden tot het geloof betekent een wereld verlaten en een andere binnen gaan. In dat geval van de arbeiders be tekent het deze nieuwe wereld, die zij gemaakt hebben, een bewegende wereld, verlaten en een oude wereld binnengaan, waar alles vast staat, bevolen wordt, waar alle menselijke vraagstukken tevo ren al een oplossing gekregen hebben. „Het schijnt ons onmogelijk dat de ar beidersklasse de boodschap van Jezus Christus kan horen zo lang de kerk, door haar hulpbronnen, haar organisaties, haar methoden tot de oude wereld blijft beho ren" aldus de brief van de arbeider priesters. Geref. Kerken Beroepen te Overschie (vakature Joh. Ribberink): J. van Dalen te Uithoorn; te Voorburg (vakature ds. mr. W. S. de Vries): H. J. van Duinen te Zwijndrecht. Aangenomen naar Beetsterzwaag: J. J. R. Baas, kandidaat te Amsterdam, die bedankte voor Blokzijl, Doezum, Erica, Nederhorst den Berg, O. en N. Bildtzijl, Rottevalle, Siegerswoude en voor Zout kamp; naar Velp (tweede predikantplaats): J. H. Kappers te Oegstgeest De gebeurtenissen van de afgelopen da gen komen hierop neer: kardinaal Bea, de voorzitter van het secretariaat voor de Eenheid der Christenen, heeft twee brie ven ontvangen van de algemeen secreta ris van het concilie, uit naam van kardi naal Cicognani, de staatssecretaris van de paus. In de eerste brief wordt gezegd, dat het wenselijk is rekening te houden met wen ken van hogerhand en de verklaring over de joden achterwege te laten. Deze zou moeten worden vervangen door een para graaf in het tweede hoofdstuk over het schema „de ecclesia", waar niderdaad ook over niet-christenen wordt gesproken. Men kan de redenering van de staatsse cretaris begrijpen, die natuurlijk rekening houdt met de bezorgdheid van katholieken in het Nabije Oosten. Maar als men zou terugkomen op de bedoelde verklaring, waarover een zeer diepgaande discussie werd gevoerd, zou dat de indruk wekken dat het concilie is gezwicht voor enkele dreigende opmerkingen, gemaakt door mohammedaanse staatslieden. De tweede brief stelt voor de verkla ring over de godsdienstvrijheid, waarover men eveneens uitvoerig heeft gesproken maar waarover niet is gestemd, geheel op nieuw te redigeren en hiermee een nieuw te benoemen commissie te belasten. Geruchten willen nu, dat in de brieven is voorgesteld dat deze commissie zou be staan uit kardinaal Brown, een uiterst con servatief lid van het heilig officie, pater Lefèbvre, die aan het hoofd staat van de congregatie van de heilige geest, de gene- raal-overste der Dominicanen, pater Fer nandez, en mgr. Colombo, een vooraan staand theoloog, die geacht wordt de in zichten van de paus weer te geven. De drie eerstgenoemden hebben er tij dens de debatten duidelijk blijk van gege ven, dat zij de verklaring over de gods dienstvrijheid volledig verwerpen. Mgr. Colombo zou er een meer doctrinaire ba sis aan willen geven. Bovendien zijn achter de schermen po gingen gedaan, uitgaande van kardinaal Ottaviani, secretaris-generaal van de con gregatie van het heilig officie, om het schema over de kerk en de hedendaagse wereld niet in details te bespreken, maar van de tekst, die tot het uiterste zou moe ten worden besnoeid, alleen aan de con cilievaders kennis te geven. Daarna zou het concilie in november gesloten kunnen worden. Deze poging is echter, zoals gezegd, ge heel mislukt. Hoezeer de bisschoppen het vergaderen ook moe zijn, zij willen be slist dit belangrijke schema in alle bij zonderheden bespreken en daartoe is een vierde zitting nodig, waarschijnlijk in 1965. Volgens de laatste berichten meent ook een groot deel van de conservatieven nu plotseling, dat het inderdaad beter is nog een vierde zitting te houden. De reden hiervan is, dat zij zodoende kunnen ver mijden dat het schema over de kerk nog dit jaar de waarde van een decreet zou krijgen. Naar aanleiding van dit alles is er een bijeenkomst geweest van een aantal voor uitstrevende kardinalen, die een beroep hebben gedaan op de paus. Beweerd wordt dat de brief in kwestie, die onder meer werd aangeboden door kardinaal Alfrink, begon met de woorden: „met grote smart..." Het komt dus neer op een strijd van de bisschoppen uit landen die nog nauwelijks aan de inquisitie zijn ontgroeid tegen mo derner opvattingen, die zij niet naar waar de kunnen schatten. Zij zien niet in dat de kerk een algehele vernieuwing van no de heeft, wil zij enige kans hebben om de ontkerstening, die in sommige landen, zoals Frankrijk, een zeer grote omvang heeft aangenomen, te stuiten. De conservatieve bisschoppen, meestal Italianen en Spanjaarden, weten zich ge steund door de Romeinse curie. Hoewel zij een minderheid vormen ongeveer twintig percent staan zij echter juri disch en theologisch zeer sterk, omdat zij zich kunnen beroepen op de gehele katho lieke doctrine, zoals die zich heeft ontwik keld na het concilie van Trente. De honderdste congregatie heeft een pri meur opgeleverd. Voor de eerste keer werd in het concilie het woord gevoerd door een leek, de heer Patrick Eegan, voorzitter van de Wereldbeweging der Christelijke Arbeiders. Uit naam van de lekenwaarnemers sprak hij zijn grote vol doening uit voor de wijze waarop in het bijzonder de discussie over het schema in zake het lekenapostolaat is gevoerd. De man in de gevangenis laten werpen heeft de officier van Justitie bij de recht- is voor een 41-jarige autohandelaar uit Maastricht kennelijk de enige mogelijk heid geweest om van zijn 45-jarige con current verlost te worden. Hij heeft voor de politie en de rechter commissaris belastende verklaringen af gelegd, die er op neerkwamen, dat de con current een auto zou hebben verkocht, die niet zijn eigendom was. Zijn schoonzoon had voor politie en rechter-commissaris dezelfde belastende verklaringen afge legd. De autohandelhar was om zijn vakge noot in de gevangenis te krijgen zelfs zo ver gegaan, dat hij een stortingsbewijs van de giro had vervalst, maar toen het er op aan kwam de belastende verklarin gen onder ede voor de rechter te herhalen deinsden zowel hij als zijn schoonzoon te rug. Zij weigerden dit te doen en tenslot te gaven zij tegenover de rechter toe, dat het er hun alleen maar om te doen was geweest de heer Koevoets achter de tra lies te krijgen. Voor het vervalsen van het girobewijs Ook voor 1965 heeft „Pro Juven tute" een Oranjekalender uitgegeven die bij de boekhandel en onder meer in Haarlem bij de U.V.V. aan de Grote Houtstraat 142 te koop is. Al vele jaren verleent het koninklijk gezin zijn medewerking aan de uit gave die fraaie gekleurde afbeelin- gen bevat van de leden van het ge zin en van belangrijke gebeurtenis sen uit de afgelopen maanden. De verenigingen en afdelingen Pro Juventute stellen zich ten doel kinderen van alle gezindten, die door moeilijkheden bedreigd wor den, de helpende hand te reiken en in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levens overtuiging, die moeilijkheden het hoofd te bieden, te overwinnen of op te lossen. Door zich in het bezit te stellen van de Oranjekalender kan men het werk ten bate van de jeugd steunen. bank te Maastricht nu tegen de autohan delaar een gevangenisstraf van twee we ken geëist, zodat deze in de kuil dreigt te vallen, die hij voor zijn concurrent had gegraven. De negentienjarige dienstplichtige kor poraal E. Meijer uit Eindhoven is dinsdag bij oefeningen in de Drunense duinen ernstig gewond geraakt. De jongen, die in de Bossche Isabella- kazerne wordt opgeleid tot onderofficier, moest tijdens een zogenoemde gemotori seerde opmars met volle bepakking uit een wagen springen, die ongeveer 25 kilo meter per uur reed. Hij viel met zijn on derlichaam op zijn veldfles. Met gekneus de ribben en beschadigde nieren moest hij in het Bossche ziekenhuis worden opgeno men. De Amsterdamse recherche heeft een 22- jarige Indonesische olieman gearresteerd wegens het in bezit hebben van honderd vijftig gram marihuana. De douanere cherche trof het verdovend middel aan in zijn hut van het aan de oostelijke handels kade gemeerde Indonesische zeeschip Thamrin. Uit honderdvijftig gram mari huana kunnen ongeveer vijfhonderd siga retten worden gemaakt. Vanavond zal de Thamrin weer naar In donesië vertrekken. De officier van Justi tie zal beslissen of de olieman met het schip naar Indonesië terug mag of een ge rechtelijke vervolging tegen hem zal wor den ingesteld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5