„Onvoorstelbare toestanden' in de Nederlandse Antillen F. de Laet: IJmuidenaren zijn op de markt geen zeurpieten Koienconvectors Olieconvectors Loendersloot Regering beschuldigd van rergerlijke partijdigheid" Havenberichten Man wilde zijn huizen in brand laten steken Quaker Hovdenak hield causerie over Algerije in Velsen-Noord Onthulling van Prometheus in Beverwijk Hoogtepunten in Velsen en in Beverwijk Havenverkeer van Amsterdam Tentoonstelling van Willem Commandeur in slot Assumburg in Heemskerk LANGS SLUIZEN EN HAVENS Marktfiguren in IJmuiden Het m.s. Bonaire van de KNSM Recordprijs voor tin in Londen Investeringsaftrek en vervroegde afschrijving Belastingregeling met de West WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 7 NKV-bestuurder rapporteert: Gemeentebibliotheek in Velsen De ECHTE Helderse Taai COR v. d. MEER OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WASAUTOMATEN Arie van der Veer Bob Buys Schorsingsbesluit door Kamer goedgekeurd COÖP.BOERENLEENBANK AL UW BANKZAKEN ft* De vice-voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer Jac. Al ders, heeft in het N.K.V.-blad „Ruim Zicht" na een reis door enkele Zuidatneri- kaanse landen scherpe critiek geuit op „de partijdige instelling van de overheidsdie naren in de Nederlandse Antillen en de politieke structuur, die de partijdigheid in hoge mate in de hand werkt." De re gerende partij, de Democratische Partij, noemt zich democratisch socialistisch, maar de heer Alders is ervan overtuigd dat als de Nederlandse socialisten zien hoe die partij het democratisch socialisme in terpreteert, hen de haren te berge zouden rijzen. Met nadruk stelt de heer Alders dan ook, dat deze partij in geen enkel opzicht geïdentificeerd mag worden met de Ne derlandse P.v.d.A. De heer Alders heeft critiek op het kies stelsel, gericht op een gekwantificeerde vertegenwoordiging van alle Antilliaanse eilanden in het landsparlement. Maar dit stelsel heeft tot gevolg, dat Curasao voor een zetel veel meer stemmen moet „be talen" dan de andere eilanden. Tegen een totaal aantal stemmen van de Democrati sche Partij van 31.912 staat een totaal van de gezamenlijke oppositiepartijen van 37.263, waardoor de D.P. in feite een min derheidsregering heeft gevormd. „Curacao betaalt" Het landsbudget wordt gefinancierd door de eilanden. Om haar meerderheidspositie op Aruba, Bonaire en de Bovenwindse Eilanden te handhaven, komt de regering aan alle eisen en verlangens van Aruba en de andere eilanden tegemoet. Gezien de financiële verhoudingen tussen de eilanden wordt de rekening daardoor betaald door de inwoners van Curagao, die in meerder heid voor de N.V.P. stemmen Deze poli tiek heeft er toe geleid dat het aantal ambtenaren van 3000 (toen de Antillen soe vereiniteit kreeg) is gegroeid tot ruim 9000 op een bevolking van 196.000 zielen. Een ander voorbeeld van ergerlijke par tijdigheid noemt de heer Alders de verde ling van de gelden die het ontwikkelings fonds van de E.E.G. voor de Antillen be schikbaar heeft gesteld. Van die gelden zijn 282 Antiliaanse guldens per hoofd van de bevolking beschikbaar gekomen aan Aruba en 42 gulden per hoofd aan Cura cao. „Op haar eigen bolwerk Aruba blijft Nieuwe aanwinsten van de Gemeente bibliotheek Velsen zijn de volgende boe ken. Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Kloek: Logies zonder ontbijt; Noël De Gaulle: Revanche; Bristow: Mor gen is voor eeuwig; Christie: De Vier klokken; Danella: Stella Termogen; Fle ming: De spion die mij beminde; Gorsky: Gods aquarium; Hartmann: Kind ont voerd; Murdoc: Een wilde roos; Weiss: Afscheid van mijn ouders; Couperus: De zwaluwen neergestrekenHeijermans: Droompaard en andere Falklandjes; Law rence: De vrouw die wegreed; Burnett: Zo begonnen ze. Buitenlandse romans en novellen: Bor land: When the legends die; Brophy: The snow ball; Campbell: The princess in England; Coulter: Threshold; Wilson: Necessary doubt; Bates: An aspidistra in Babylon; Weidman: Where the sun never sets - and other stories; Simenon: L'hom- me au petit chien. Studieboeken: Vos en Zürcher: Spel zonder snaren; Deden: De bijbel over de liefde; De Groot: De bijbel over het heil der volken; Marchel: De bijbel over God, de Vader; Van Doorn: Sociale ongelijk heid en sociaal beleid; Zonderland: Rech ten en verplichtingen bij staking; Glastra van Loon: Elementair begrip van het recht; Van Raalte: Nederlandse vorstelijke huwelijken en hun problematiek; Canby: Geschiedenis van het wapen; Eysenck: Gebruik en misbruik van de psychologie; Burton: Meer dan moed; Van Loef: Fy sische aspecten bij de kernreactor; Lilly: Mens en dolfijn; Deraemaeker: Menselijke erfelijkheid; Dominy: Judo van beginner tot zwarte band; Fluit: Reageer in het verkeer; K.N.A.C. autojaarboek 1964; Fuchs: 125 jaar Spoorwegen in Neder land; Engelman: Kunst encyclopedie; Vriend: Bouwkunst voor onze tijd; Jacobs: Carry van Bruggen, haar leven en literair werk; Melkman: Geliefde vijand; Bar- barber: Tijdschrift voor teksten; Lehning en Schrofer: De internationale avantgarde tussen twee wereldoorlogen; Bahr: Stem men buiten de tijd; Van Orden: De broers en de moeder van koningin Wilhelmina; Constandse: Cuba - dictators en rebellen; Maurois: Van Wilson tot Kennedy; Habe: De dood in Texas. Dinsdag kwamen in IJmulden aan: Ahrens- hoop, van Wlsmar; Schwarzenbek, Antwerpen; Torres, Rotterdam; Bore 6, Aboe, Velsen; Hec tor, Antwerpen; Carmen, Par, IJmulden; Cal- vijn, Horenborg; Barao do Rio Branco, Ant werpen; Adrastus, Antwerpen; Boreas Rotter dam; Trito, Le Havre; Stadt Barke, Skoghall Velox, Dagenham; Spes, Swinemunde, IJmul den; Stuttgart, Bremen; Oranjestad, Plymouth; Essen, Port Said; Rondom, Rotterdam; Zuider- kerk, Rotterdam; Hollandia, Londen; Luctor, Londen; Wolanda, Londen; Saga Tind, Gal way; Defiant, Newportnews; Myfem, Vestervik; De borah, Londen; Bram, Dagenham; Ubbergen, Klaipeda; Pavonls, Cardiff; Frecarne, Bale Comau; Freo, Ponza; Warma, Helsinki, Vel len. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Parthenon naar Hamburg; Ceres, Bremen; Musketier, Gent; Spaameborg, Delfzijl; Rio Qiunto, Liverpool; Skauvann, Monrovia, IJmulden; Lissabon, Bre men; Draco, Aarhus; Vela, Stavanger; Minos Kopenhagen; Otto Prless, Aalborg, IJmulden; Deo Gratias, Londen; Triton, Bridgewater; Levensau, Waterford; Embla, Felixstowe; Bor- culo, Goole; Buka, Londen; Hontestroom, Leith; Waverstroom, Goole; Carmen, Hamlna, IJmul den; Louga, Bremen; Waterland, Las Palmas; Hoeghst, Port Said; Rex, Londen; Hinde, Lon den; Twebro, Rotterdam; Zaanstroom, Shore- ham; Kremsertor, Hampton Roads; Berit, Rot terdam. Wiensdag kwam ln IJmulden aan: Alar, van Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmulden: Hollan dia, naar Londen; MUbank, Seven Islands, IJ mulden; Agnes, Londen, IJmulden; Bjarmla, Rotterdam; Alte Weser, Stucksund; Torres, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van •I naar Amsterdam is gegaan.) de regering populair en het door de N.V.P. geregeerde Curasao raakt in staat van faillissement, waardoor men dan de eilandsregering van de N.V.P. aansprake lijk stelt." Sociale dwang Sociale dwangmaatregelen zijn een ge liefkoosd wapen van de regering," zo zegt de heer Alders voorts. Er worden geen ambtenaren aangesteld die niet tot de D.P. behoren. Ambtenaren met een lange dienst tijd, die niet tot de D.P. behoren, komen niet voor promotie in aanmerking. Tijdens zijn bezoek aan de Antillen is de heer Alders, naar hij schrijft, door tientallen eenvoudige arbeiders, vaders van grote gezinnen, aangeklampt, die uit overheidsdienst waren ontslagen omdat vermoed werd dat zij niet op de D.P. had den gestemd. „Onvoorstelbare toestanden" noemt de heer Alders ten slotte de wijze waarop de D.P. in de Antillen „democra tie" bedrijft. De rechtbank te Maastricht heeft een 51- jarige inwoner van Beek (Lb.) veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maan den, omdat hij in juli '63 aan vier per sonen duizend gulden had geboden, indien zij enkele huizen in Merkelbeek in brand wilden steken. De huizen zijn zijn eigen dom. Advertentie voor gezellige warmte ETNA BAGDAD HAARD290.- ETNA CONVECTOR 360.- BOCAL CONVECTOR 428.- LINCO SUPER CONVECTOR 452.- VROLING CONVECTOR 465.- PELGRIM CONVECTOR 465.- DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.- SELECTA CONVECTOR 498.- E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539.- BRONCO PASJA 565- Siegler oliehaard 765- Davonette olieconvector 445- Linco „3 traps" oliécönvectoi' 498- Hoenson oliehaard 495- Dagelijks demonstratie LINCO 3-traps branders Het grote succes van dit seizoen I Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak- Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 Advertentie Is weer vers verkrijgbaar bij het bekende adres KENNEMERLAAN 131 TEL. 5389 Waterbuizen uit IJmuiden Voor een klein gezelschap van het Ge nootschap der Vrienden (Quakers), dat te Amsterdam is gevestigd, heeft dinsdag avond in het gebouw van de A.N.M.B. aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord de heer Egil Hovdenak een causerie gehouden over het werk van de Quakers in Algerië bij de hulpverlening. De Noorse leider van het in Algerië en met name in de provin cie Kabylië werkzame Quakerteam, die op zijn doorreis naar zijn vaderland de ge legenheid benutte om op verschillende stops vrienden te ontmoeten en hun vele bijzonderheden omtrent de hulpwerkzaam heden te vertellen, vond in de heer Philip van het Quakercentrum een inleider, die blij was dat de organisatie in staat is bij dit werk behulpzaam te zijn. Jammer ech ter vond hij, dat niet nog meer helpers kunnen worden ingeschakeld. Het belangrijkste object na het bou wen van scholen, een plan om een huis houdschool voor meisjes te stichten en de medische hulp, waarvoor de Hollandse dokter Bonnema (met jarenlange tropen- ervaring) en zijn vrouw (verpleegster) zich in Tizi Ouzou bevindt, is het waterproject, dat ten behoeve voor negen dorpen in de directe nabijheid wordt aangelegd. Dit waterproject was mogelijk, mede doordat de Stichting Vrije Tijd voor hulp verlening een partij gietijzeren buizen naar Algerië zond, waartoe, zoals we eerder hebben gemeld, ook arbeiders in IJmuiden hebben bijgedragen. In dit kader is ook een watertoren ge bouwd. Alles is met veel moeilijkheden gepaard gegaan wegens de lange en steile wegen die de materialen moesten volgen om bij de bouw te komen. Er is bovendien ook een stafcentrum in Tizi Ouzon gereedgekomen, waarin de leider, een andere familie en nog zes andere personen een onderdak vinden. De gevolgen van de Algerijnse oorlog voor de bevolking aanleiding tot dit hulpwerk, dat zich uitstrekt over medische hulp, voed seldistributie, opleiding in voedingsleer, hygiëne, kinderverzorging en naaien voor vrouwen en meisjes, terwijl de manen en jongens de meest fundamentele ambachten worden bijgebracht. Allereerst werd overgegaan tot herstel van de verwoeste woningen. De aanleg van een waterleiding zal nu binnen af zienbare tijd beginnen. De heer Hovdenak liet mooie kleurendia's zien, die een dui delijke' illustratie waren van hetgeen nog moet worden gedaan en van wat al is be reikt, De buizen uit IJmuiden, die straks mede- zorgen voor de watervoorziening ten behoeve van tien dorpen met circa 8000 inwoners, dragen bij tot een ongekende weelde in een arm gebied, waar de vrou wen nu nog telkens opnieuw van ver beneden de bergen, in de vallei water halen in 20 liter-blikken; straks zal dit niet meer nodig zijn. De heer Hovdenak besloot zijn in de Engelse taal gehouden causerie met het uitspreken van grote dank voor alle hulp, die geboden is door de Hollandse vrien den, die op giro 220644 ten name van het Genootschap der Vrienden (Quakers) te Amsterdam onder vermelding „Algerië" al heel wat hebben bijgedragen voor de hulpverlening in de geteisterde gebieden. Dinsdag 20 oktober zal aan de Bever- wijkse warande, ter hoogte van de Rozen- laan, de bronsplastiek „Prometheus" van de Amsterdamse beeldhouwer Hans IJdo worden onthuld door ir. P. van Delden, directeur der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. De plechtigheid vangt aan om vijf uur 's middags. Vanmorgen om elf uur bereikten de bouwers van het Sportfondsenbad in Beverwijk het hoogste punt, nadat een 23.000 kilogram zware dakspant was ge plaatst. De vlag ging in top en het bier liet zich goed smaken. In Velsen hoopt men volgende week donderdag een hoogtepunt te bereiken. Dan zal, met de voltooiing van het metsel werk aan de toren van het stadhuis in aanbouw op Plein 1945 in IJmuiden, zo laat het zich aanzien, de grootste hoogte van het monumentaal bouwwerk worden gehaald. In de week van 4 tot en met 10 oktober zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 187 zeeschepen (470.423 brt.) en ver trokken 171 zeeschepen (418.240 brt.). IN HET SLOT Assumburg, dat men tot een centrum van culturele activiteiten in Heemskerk wil maken, is tot 6 november een tentoonstelling te zien van plastieken, schilderijen en tekeningen van de in Alkmaar gevestigde kunstenaar Willem Commandeur. De expositie is georgani seerd met medewerking van de tentoon stellingsdienst van de Culturele Raad van Noord-Holland. In de catalogus is getracht van Com mandeur „een portret in woorden" te geven. Daaruit verschijnt ons een sym pathieke persoonlijkheid. Wij lezen dat hij een hekel heeft aan mensen met „kapsones". Dat klinkt aardig. De ge zwollenheid van de loftuitingen over zijn „groot beeldend vermogen" en de felheid, waarmee hij „consequent en onverbidde lijk vecht" voor de realisatie van een idee waardoor hij is aangeraakt, is een beetje in tegenspraak met wat men verwacht van de vereerders die hij accepteert. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie a>< MARKTPLEIN WISHER TELEFOON 4262 li De rederij H. C. Hom in Flensburg kwam, na een geslaagde proefvaart op 14 januari 1926, per 17 april van dat jaar in het bezit van het nieuwe motor schip Waldtraut Hom. Genoemde rederij beschikte nu, met de Frida Horn (in 1925 in dienst gesteld) over twee motorvracht schepen van elk 3100 brt, met accommo datie voor veertig passagiers. De rederij Horn, die later naar Hamburg verhuisde, ging in de jaren twintig door met het bestellen van enige nieuwe sche pen. In 1928 kwamen in bedrijf: de Heinz Horn, de Ingrid Horn, de Mimi Hom en in 1932 verscheen de H. C. Horn. De Waldtraut Hom kreeg in 1936 voor een korte periode de naam Presidente Go mez en werd daarna verdoopt in Henry Hom, omdat de naam Waldtraut Horn in tussen aan een ander schip was gegeven. In 1941, toen de tweede wereldoorlog in hevigheid begon toe te nemen, had Hom Al van zijn twaalfde jaar af staat de heer F- de Laet op de markt zijn potten, pannen en glaswerk aan de man en uiter aard vooral aan de vrouw te brengen. De nu 38-jarige uit Purmerend afkomstige koopman is nog lang niet van plan ermee op te houden. „Ik zou mijn plaats op de markt echt niet met de mooiste winkel willen ruilen", zegt hij. „Verkopen op de markt is heel wat anders dan verkopen in een winkel. Je staat veel vrijer te wer ken en ik hou nu eenmaal van dat on geregelde. Als een grossier vijfhonderd bloempotjes voor me heeft neem ik die. Een andere keer zijn het duizend vaasjes of duizend kop en schotels. Ik weet nooit tevoren waarmee ik op de volgende markt- dag zal staan. Omdat ik geen dure winkel heb, liggen mijn prijzen laag. Kopen op de markt moet voor de mensen aantrek kelijk blijven. Zo niet, dan kan de markt wel opdoeken. De mensen zijn heus wel prijsgevoelig en dat is juist mijn handel". De heer De Laet heeft al jaren een vaste standplaats op de weekmarkten in Pur,- merend, Wormerveer, Amsterdam en IJmuiden. „IJmuiden is een hele goede markt voor mij", zegt hij. „Niet alleen omdat ik hier goede zaken doe, maar ook omdat het publiek hier prettiger is dan op andere markten waar ik kom. Wat zal ik zeggen, de IJmuidenaren zijn geen zeurpieten en ze zijn niet wantrouwig. Dat komt natuurlijk ook omdat ik al zo lang op de IJmuidense markt sta en de mensen me zo langzamerhand wel kennen. Als iets niet naar hun zin is kunnen ze altijd bij me terug komen". De voorraad die de heer De Laet aan te bieden heeft ligt grotendeels op de stenen van het Marktplein uitgestald. Een goedkopere etalage is er niet te vinden. Huisvrouwen speuren naar koopjes, een theepot, een bloemvaas of een nest scha len. Ze kunnen altijd wel iets van hun gading voor het huishouden vinden. Geu ren uit een naburige patates friteskraam waaien over het keukengerei en het ser viesgoed. Koopbaas De Laet stapt voor zichtig tussen zijn breekbare broodwin ning om het door een klant gewenste artikel te pakken. Als hij het haar heeft overhandigd zegt de vrouw: „Nee, dat is toch niet wat ik bedoel. Ik kijk wel ergens anders". Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken zet de heer De Laet de bloem pot terug op haar plaats. „Is er nog iets anders van uw dienst?" vraagt hij. Hoofdschuddend en zwijgend loopt de vrouw door. „Zo zijn ze gelukkig niet allemaal", zegt de heer De Laet, „ge lukkig niet, anders kan ik wel inpakken. Toch blijf ik het werken op de markt fijn vinden. De een praat honderd-uit tegen je en de ander zegt boe noch ba. 't Is me allemaal om het even, zolang ik maar kan kopen. De „Bonaire" van de K.N.S.M. in de haven van IJmuiden. 8 schepen met de Consul Hom, bouwjaar 1904, als oudste. We missen in dat jaar al de Henry Horn en dat klopt, want het schip was onder Nederlandse vlag geko men onder de naam Bonaire. In Curagao was het buitgemaakt, is daarna in de vaart gebleven en werd in augustus 1947 eigen dom van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, waarbij het schip de naam Bonaire heeft gehouden. Er waren in Curagao nog twee Duitse schepen die onder de Nederlandse vlag werden gebracht, namelijk de Patricia en de Vancouver, die gedurende de oorlog hebben gevaren als Aruba en Curagao. Daarna kwam de Aruba bij de K.N.S.M., onder de naam Haarlem, en de Curagao bij de Holland-Amerika Lijn, als Duiven- dijk. Buitendien werden in de West nog vier voormalige Duitse schepen buitgemaakt en in de vaart gebracht, waarvan de Surina me, de vroegere Duitse Este, op 13 sep tember 1942 in de Atlantische Oceaan werd getorpedeerd. In het toenmalige Nederlands-Indië wer den, toen de oorlog uitbrak, nog 23 sche pen aan onze vloot toegevoegd, zodat de zogenoemde prijsschepen het aantal van 30 bereikte, waarvan er 20 gedurende de oorlogsjaren verloren zijn gegaan. De Bonaire, die zoals gezegd oorspron kelijk Waldtraut Hom heette, was afkom stig van de werf Reiherstieg in Hamburg, Varende voor de K.N.S.M. had het schip een inhoud van 3185 bruto register ton en een draagvermogen van 3965 ton. De leng te bedroeg 95,16 m, de breedte 14,11 m en de holte 6,95 m. De 4 cil. Sulzer die selmotor gaf het schip een vaart van 11 knoop. Er was aan boord accommodatie voor 45 passagiers, waardoor de Bonaire te boek stond als motorvracht-passagiers schip. Het is tot 1957 in de vaart gebleven en werd toen door de K.N.S.M. voor de sloop verkocht. De Hom-Linie stond na de oorlog voor het feit, dat haar hele vloot verloren was gegaan. In 1951 konden de eerste nieuwe schepen in dienst worden gesteld, de Hornfels en de Hornsund, elk 4030 bruto reg.ton groot; in 1953 volgde de Homberg en in 1954 de Hornkliff en aan het begin van dit jaar telde de vloot 13 schepen. LONDEN (Reuter) Op de Londense metaalbeurs heeft de tinprijs gisteren het ongekende hoogtepunt van 1.652 pond 10 shilling per ton bereikt, een stijging van 42 pond 10 shilling ten opzichte van maan dag. De recordprijs die in 1951, tijdens de oorlog in Korea, werd bereikt lag nog 37 pond 10 shilling lager. Dit jaar is de prijs al met meer dan 600 pond per ton gestegen als gevolg van een verschil tussen wereldproduktie en -verbruik van naar schatting 30.000 ton. COMMANDEUR WORDT een natuurta lent genoemd, dat langzaam tot ontwik keling kwam. Hij is op het platteland ge boren en miste de contacten met kun stenaarskringen in de grote stad. Hij zocht die wellicht ook niet zo. Hij wordt ons geschetst als autodidact. Duidelijk is dat hij tot bepaalde ideeën kwam door herinneringen aan anderen, als bijvoor beeld Zadkine. Enige overeenkomst be staat bovendien door het feit dat beide beeldhouwers vaak hun werken dachten vanuit het gegeven stuk hout of blok steen. Zoekende naar een zinvolle vereen voudiging en een sterke uitdrukkings kracht van de vormen, kwam Comman deur net als Zadkine tot duidelijke snij lijnen der vlakken, die mij in beide ge vallen vaak hinderden door hun gering» beeldende betekenis. IK GELOOF OOK niet zo erg in het natuurtalent van Commandeur. Daarvoor zien verscheidene werkstukken van zijn hand er te moeizaam gedaan uit. Bij en kele schilderijtjes van hem is het alsof hij sommige van zijn beeldjes na-schilder de. Hij denkt mij te weinig schilderkun stig en te weinig beeldhouwkunstig. Be paalde vondsten van hem zijn zeker boei end te noemen. Maar wanneer hij bewus ter een vorm creëert heeft het resultaat nogal eens iets goedkoops. Tot die vondsten reken ik bijvoorbeeld een beeld, dat „kind" genoemd werd en dat ontstond uit een stuk aangevreten hout. Daartoe reken ik ook een paar kop pen als grote kiezelstenen. Tot de meer doordachte creaties reken ik een groepje spelende kinderen. Zelfs het meer realis tisch geziene „Jochie", dat me door hou ding wel amuseerde, heeft toch iets van een schoorsteenmantelbeeldje uit bepaal de kunstnijverheidszaken. COMMANDEUR IS voorts een enthou siast monteur van uit bestaande voorwer pen samengestelde metalen plastieken, alle gekke insecten voorstellend, die in een donkere ruimte onder het licht van enkele schijnwerpertjes geëxposeerd wor den. Er loopt daar ook een geluidsbandje af en het geheel heeft iets amusant grie zeligs. Commandeur blijkt een harde werker en zijn eigenzinnigheid moet een kwaliteit genoemd worden. Hij heeft zeker een be weeglijke geest, maar zat mogelijk toch wat geïsoleerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan de schorsing van de investeringsaftrek en vervroegde afschrijving, die in de loop van vorig jaar en aan het begin van dit jaar door de minister van Financiën zijn afge kondigd. De Kamer bleek er nogal wat be zwaar tegen te hebben dat de besluiten nu pas aan de Kamer ter goedkeuring worden voorgelegd. In zijn antwoord zei minister Witteveen van Financiën, dat het „stuwmeer" van aanvragen voor industriële bouw dit jaar 1 juni tot 1 oktober met een half miljard gulden tot viereneenhalf miljard gulden is gestegen. Hij concludeerde daaruit, dat er nog steeds een grote investeringsdrang bij het bedrijfsleven bestaat. De minister beloofde de schorsingen ongedaan te ma ken zodra zulks wenselijk is, maar het is nog niet te bepalen wanneer dat het geval zal zijn. De bewindsman wees er uitdrukke lijk op dat het economische evenwichts herstel niet gefrustreerd moet worden door voortijdige opheffing van de schorsing. De Tweede Kamer is gistermiddag zon der hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een belastingregeling voor Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. De wet bevat een basisregeling die ten doel heeft discriminatoire belastingheffing ten opzichte van buitenlanders te weren. Daarnaast voorziet de regeling in weder zijdse bijstand van de drie landen bij de belastingheffing, alsmede het vermijden van dubbele belastingheffing. De bepaling inzake nondiscriminatie heeft vooral ten doel het investeringsklimaat te be vorderen. Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: IJmulden, Wijk aan Zeeërweg 4, tel. 2556 De (spaar)bank voor iedereen Bankgiro Vit 'It Spaarrente tot 41/» 'It Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: H. Kaartvan Ingen, d., Ir. Justus Dirksstraat 6, IJmuiden; J. H. A. Kleppervan der Wel, z., De Weerdstraat 5, IJmuiden-O.; L. W. M. Oudvan Roijen, z., Ladderbeekstraat 24, Velsen-N.; S. J. T. KolkCornelissen, d., J. T. Cremerlaan 52, Santpoort; P. Bijlvan der Bent, d., Bloemstraat 127, IJmuiden; A. M. Wich- mannGroen, d., Rijksweg 82, Velsen-Z.; G. M. H. Meijervan Geldorp, z„ Kon. Wilhelminakade 81, IJmuiden; J. Hop Broek, z., Broekbergenlaan 35, Santpoort; E. van Bruggen—Heijmel, d., Rijksstraat weg 608 I, Haarlem; G. B. van Dijken— Aben, d., Crijnssenstraat 4, Santpoort. OVERLEDEN: M. van Norden, 64 j., Brederoodelaan 54, Bloemendaal; A. van der Pijl, 62 j., echtgenote van N. Dekker, Schoutenstraat 17, IJmuiden; J. M. T. Kol- derie, 68 j„ echtgenote van M. Visser, Bre- deroodseweg 58, Santpoort.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7