TOPPRIJS BIJ HOOGOVENS IJmuidenaren kwamen met hoogste beloning uit de (ideeën)bus Nieuwe agglomeratieplannen na ervaring met Rijnmond Hektrawler „Holland" voor eerst naar de visgronden Nieuw stadskantoor, tijdelijke ijsbaan en overbodige cursussen in Beverwijk Weinig narcoticazaken, maar toch geen reden tot juichen „Maak het verkeer veiliger'', zegt minister-president Ir. Posthumus pleit voor meer contact tussen havens Baggermolen voor de Mekongrivier „Doris" gezonken in Napels Man over boord In de Vishal en op zee Weer arrestaties na schietpartij WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 9 ■MftlÉ iMMW Belangrijke verbetering in Blokwalserij I Waardevol Minister Toxopeus tot Eerste Kamer Volgend voorjaar verkiezing van bestuursraad Protest tegen verhoging van kleuter- en collegegeld Amsterdamse officier van justitie: Twee IJmuidenaren hebben de hoogste beloning ontvangen die ooit bij de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken n.v. in IJmuiden voor een idee is toegekend. Het zijn de heren J. Buis en M. F. J. Steenmeier, beiden werkzaam in Blokwalserij I. Dinsdagmiddag overhan digde de heer W. Bakker, lid van de di rectie van Hoogovens, hun elk drieduizend gulden. Het was niet de eerste keer dat de heren Buis en Steenmeier voor een goed idee werden beloond. Tot dusver zon den zij 33 ideeën in waarvan er verschei dene met een geldprijs werden gehono reerd. Het top-idee van beide IJmuidenaren be treft een verbetering van de afvoer van het walsoxyde in Blokwalserij I. Vroeger werd dit materiaal, dat vrij komt bij het walsen van de stalen blokken, met water weggespoeld via de z.g. sintergoot onder het walstuig en de rollenbaan. Deze afvoer raakte nogal eens verstopt. Tijdens het schoonmaken van de sintergoot moest de blokwalserij en daarmee de produktie tot stilstand worden gebracht. De heren Buis en Steenmeier werden herhaaldelijk bij hun werk met dit euvel geconfronteerd. Zij moesten vaak tot hun middel door het spoelwater waden om de verstopping te verhelpen, een nat en moeizaam karwei. Hun idee betekende een radicale verbete ring van het afvoersysteem. Zoals vele uit vindingen was hun vondst eenvoudig van opzet. Zij stelden voor de muur tussen de sintergoot en de ernaast lopende schrotaf- voergoot door te breken en de sintergoot verder geheel af te sluiten. Op deze ma nier zouden zowel het walsoxyde als de schrotstukken in de schrotgoot verzameld kunnen worden om vandaar verder te wor den afgevoerd. Eenmaal in praktijk ge bracht bleek het idee inderdaad dè oplos sing te zijn van een probleem waarmee men al jaren in Blokwalserij I kampte. Niet alleen worden er kostbare storingen in de produktie door voorkomen, ook een minder prettige arbeidssituatie werd er door opgeheven. Bij de uitreiking van beloningen aan de heren Buis en Steenmeier, gistermiddag in de directiekamer in tegenwoordigheid van o.m. ir. J. van der Woude, adjunct-direc teur, ir. J. A. Haasbroek, chef van Blok walserij I en ir. B. de Jong, chef pro duktie, liet de heer Bakker zich lovend uit over hun idee dat hij zeer waardevol voor het bedrijf noemde. De heer Bakker roem de ook de hoge produktie van beide IJmui denaren op het gebied van ideeën en hun samenwerking. Van de 33 door hen inge diende voorstellen is ongeveer een derde deel in Jiet bedrijf ten uitvoer gebracht, „De drieduizend gulden die u ten deel is gevallen moet," zo zei de heer Bakker, „mede gezien worden als een beloning voor alle ideeën die u tot nu toe hebt bedacht." De heer Bakker zei verder dat het mee denken van het personeel aan bedrijfsver- beteringen zich gunstig ontwikkelt. Er worden bij Hoogovens per jaar rond 4.000 ideeën ingezonden waarvan ongeveer een derde voor een beloning in aanmerking komt. Jaarlijks wordt door Hoogovens on geveer 80.000 voor goede ideeën uitbe taald. De heer W. Bakker, lid van de direc tie van Hoogovens, overhandigde de topprijs voor een goed idee, f 3.000, aan de heren J. Buis en M. F. J. Steenmeier. Minister-president Marijnen heeft van morgen over beide radiozenders ter gele genheid van de dag van de bezinning op de verkeersveiligheid een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel jegens de medemens. Er dreigt een veldslag op onze wegen, aldus mr. Marijnen. Hij wees erop, dat de constructeurs nog zo veilig auto's kun nen maken en dat er nog zoveel veilige wegen kunnen worden aangelegd, doch dat alle moeite tevergeefs is als de mens daar van geen verstandig en verantwoord ge bruik maakt. Op een in Putte-Kapelle gehouden acade miezitting, die werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de havens van Ant werpen en Rotterdam en van de tussen liggende gemeenten, heeft ir. S. A. Post humus, lid van het Europese parlement en Tweede-Kamerlid, aangedrongen op een „heel andere mentaliteit dan de naijverige gevechtshouding, die dikwijls op het infan tiele af tussen de havens (Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen) bestaat". Wanneer het wetsontwerp tot de instel ling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond, dat reeds door de Tweede Kamer is aanvaard, nog dit jaar in het Staatsblad kan worden opge nomen, is het streven erop gericht de eerste verkiezingen voor de raad van Rijn mond het volgend voorjaar te houden. Minister Toxopeus van Binnenlandse Za ken deelt dit mee in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over dit wets ontwerp. De bewindsman noemt het „ze ker denkbaar" dat als gedurende enige ja ren ervaring zal zijn opgedaan, de indie ning van nieuwe wetsvoorstellen op het terrein der agglomeraties zal worden be vorderd. Als het nut van zodanige wette lijke voorzieningen evident is, zal de re gering niet aarzelen eventueel al eerder de voorbereiding daarvan ter hand te ne men, zegt minister Toxopeus. Mocht na verloop van tijd blijken, dat het thans voorgestelde aantal leden, 81, van de Rijnmondraad remmend werkt op de activiteit van deze raad en de regio nale differentiatie ook bij een kleiner aan tal leden voldoende tot haar recht kan ko men, dan zal de regering een voorstel tot wetswijziging in overweging nemen. Bij het benoemen van de voorzitter van Rijn mond zal met diens uiterst belangrijke en veelomvattende werkkring rekening wor den gehouden. De minister acht het on juist, dat de voorzitter zal worden be noemd nadat het dagelijks bestuur hier over zou zijn gehoord. Binnenkort zullen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun standpunt bepalen over eventuele wijzigingen van de gemeen- De Tweede Kamer heeft gistermiddag haar goedkeuring gehecht aan het vorig jaar gesloten hulpverleningsverdrag tussen Nederland en enkele Zuidoostaziatische landen. Volgens dit verdrag zal Nederland een half miljoen gulden bijdragen aan het ontwikkelingsproject van de Mekongrivier. De Nederlandse bijdrage zal in hoofdzaak worden besteed aan de aankoop van een baggermolen. telijke indeling op Voorne en Putten. Het wetsontwerp tot grenswijziging tussen Geervliet, Heenvliet, Rotterdam, Rozen burg, Spijkenisse en Zwartewaal, waarbij het Botlekgebied aan het gebied van Rot terdam zou worden gevoegd, zal binnen kort aan de Tweede Kamer worden aan geboden. Het acht jaar oude motorschip „Doris" van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (K.N.S.M.) is vanmorgen in dea haven van Napels op de klippen ge slagen en gezonken. De bemanning is in veiligheid. Het ruim drieduizend ton metende schip was in de loop van de nacht op de rede van Napels aangekomen met een lading stukgoed uit de Turkse haven Iskenderun. Bij de ingang van de haven ging het schip voor anker om bij het aanbreken van de dag naar de loskade te kunnen opstomen. Een hevige stormwind sloeg het schip van de ankers tegen de rotsen. De „Doris" liep zoveel schade op dat het schip lek sloeg en zonk. De veertig koppen tellende bemanning is tijdig van het zinkende schip gehaald door reddingsboten, schepen van de haven dienst en door eenheden van de Ameri kaanse marine, die in de Napolitaanse ha ven liggen. De Doris had een bemanning aan boord van 34 man en drie passagiers. De kapitein is als laatste van boord gegaan via een reddingslijn, die werd uitgezet door een Amerikaans marineschip. Alle passagiers, bemanningsleden en de 41-jarige kapitein J. C. Schooterneijer zijn behouden aan wal gébracht. Dë Doris had in Alexandrië honderd tort stukgoed geladen en zou via enkele tussenhavens naar West-Indië va ren. De rederij heeft nog geen contact met de kapitein gehad. Drie Italiaanse sleepboten hebben nog getracht het schip te behouden maar dat is door de zware golfslag niet gelukt. Met het achterschip ging de Doris onder. Dinsdagmiddag is een veertigjarige op varende uit Katwijk van de in de vissers haven te IJmuiden gelegen IJ 207, omdat hij lichtelijk onder de invloed verkeerde, bij het betreden van zijn schip op het gangboord gestruikeld en in het water ge vallen. Omstanders hebben hem snel weer op het droge gebracht en in zijn kooi ge deponeerd, waar hij zonder nadelige ge volgen van het koude bad te ondervinden onmiddellijk in slaap is gevallen. Dinsdagochtend heeft koningin Juli ana op paleis Soestdijk een groep deelnemers ontvangen aan de con ferentie over internationaal privaat recht, die in Den Haag wordt gehouden. Dinsdag Dinsdag werden in IJmuiden aange voerd: 92 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 291 schol, 15 schar, 8 bot, 2.550 haring, 25 makreel, 1.950 schelvis, 480 wijting, 430 kabeljauw en gul, 24 haai en 34 diversen; in totaal 5.900 kisten. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,60, grote tong 7,397,28, grootmiddel tong 6,37—6,30, kleinmiddel tong 6,42—6,30, kleine tong I 7,87—7,50, kleine tong II 7,82—7,68, tarbot I 4,50—3,90. Per 50 kilogram: tarbot IV 154, grote schol 71, grootmiddel schol 65, kleinmiddel schol 63, kleine schol I 63, kleine schol II 5422, schar 2310, bot 2115, verse ha ring 23,80—15, makreel 39—32, kleinmiddel schelvis 43, kleine schelvis I 41—28, kleine schelvis II 9—8, wijting 18—8, grote gul 63—51, middel gul 6048, kleine gul 23— 16, kleine haai 3530. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 236 104. Dinsdag werden in IJmuiden de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: KW 128—3.200, KW 90—4.230, KW 33— 5.400, KW 197—5.670, KW 149—9.550, KW 52—3.830, KW 59—3.920, KW 1344.250, KW 91—3.580, KW 117^.960, KW 116 2.860, KW 215—10.640, KW 144—10.810, KW 174—6.960, KW 165—3.390, IJM 204 2.770, IJM 45—3.860, IJM 65—4.910, IJM 66—5.490, IJM 67—4.010. Aanvoer van woensdag Woensdagmorgen werden in IJmuiden aangevoerd, door achttien vaartuigen: 3250 kisten vis, 3000 kilogram tong en 500 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 880 kisten schelvis, 60 radio, 80 wijting, 90 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 1150 haring, 30 toters, 500 makreel, 20 haai, 260 schol, 5 tarbot en 95 varia. Prijzen van woensdagmorgen Per kilogram, in guldens: heilbot 4.50, tarbot 4.80-4.90, grote tong 7.49-7.29, groot- middel tong 6.46-6.27, kleinmiddel tong 6.49-6.26, kleine tong I 7.62-7.05, kl. tong II 7.73-6.81. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 182- 156, middel kabeljauw 158-154, koolvis 144, grote leng 116. Per tien stuks: grote kabeljauw 116-110, middel kabeljauw 61-57. Per hoop: vleet 73. Per 50 kilogram: grote schelvis 92, mid del schelvis 75-70, kleinmiddel schelvis 60-57, schelvis I 48-33, braadschelvis 22-9, radio 8.20-8, gorte gul 69-61, middel gul 68-62, kleine gul 33-13, koolvis I en II 49-38, grote en grootmiddel schol 73-65, zetsehol en schol I 74-66, schol II 57-35, schol III 41-18, schar 31-25, bot 22-18, haai 30-26, gestripte wijting 16-10, dichte wij ting 10-8, haring 27.20-20, makreel 28-21.60, tarbot 200-108, griet 160-120, tongschar 140-120, heek I 146, heek III 48, rode poon 48-18. Scheveningen Woensdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd: 230 kisten schelvis, 60 wijting, 330 haring, 350 schol, 200 stijve kabeljauwen, 1500 kilogram tong. Op zee Rond de Silver Pitt was gisteren totaal niets te beleven en het heeft er veel van dat deze visserij ten einde is. Diverse trawlers hebben het daarom noordelijker gezocht. De eerste resultaten zijn intussen ook hier niet bemoedigend: dagvangsten van ten hoogste vijftig kisten zijn bepaald niet lonend. In de Ierse Zee werden dins dag prachtige resultaten bereikt: er wer den dagvangsten gemeld van 10 tót 20 last. Makrelen werden niet afzonderlijk gevan gen, ze werden uit de haring geselecteerd. Na de schietpartij op een jacht in de haven van Muiden hebben leden van de Amsterdamse onderwereld hun erecode verbroken en bij de politie aangifte ge daan tegen tegenstanders. Gistermiddag arresteerde de districtsrecherche van de rijkspolitie weer twee mannen: een 22-ja rige kelner-portier en een 32-jarige sport' schoolhouder. Zij worden ervan verdacht, met de eer der als dader van de schietpartij aange houden kelner aan boord van het jacht van de dancingeigenaar M. J. de V. gou den sieraden te hebben gestolen. Eerder deze week werd het 21-jarige slachtoffer van de schietpartij gearres teerd. Onder bedreiging met een stiletto mes zou hij een prostituée tien gulden hebben afgeperst. Gisteravond omstreeks zes uur is de splinternieuwe hektrawler KW 123 „Hol land" van de rederij Ouwehand te Kat wijk aan Zee van IJmuiden uit naar de visgronden op de Noordzee vertrokken. Eerder op de dag, omstreeks het mid daguur, was de trawler met enkele geno digden aan boord voor een proef met de nieuwe netten uitgevaren. Het resultaat hiervan stond vanmorgen in de IJmuider vishallen: vijf kisten prachtige makrelen, die vijfmaal 26 gulden opbrachten. Dit was een aardig voorproefje. De re der, schipper en verdere bemanning hopen, dat de echte eerste reis net zo voorspoedig zal verlopen. Vrije Universiteit. De minister van O., K. en W., mr. Th. H. Bot, heeft een werk bezoek gebracht aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. De hoofdbesturen van de vereniging Volksonderwijs, de Nederlandïe Onderwij zersvereniging en de Nederlandse Ouder raad voor het Openbaar Onderwijs hebben aan minister Bot (O. K. en W.) gevraagd de verhoging van de bijdragen voor het kleuteronderwijs en de verhoging van de collegegelden in te trekken. Zij zijn van mening dat het voornemen deze bijdragen te verhogen in strijd is met de internationaal en tot dusver in ons land gevolgde beleidslijn het onderwijs op alle niveaus voor steeds grotere groepen der bevolking toegankelijk te maken. Morgenavond zal de gemeenteraad van Beverwijk in het openbaar moeten beslis sen over een krediet van ruim drieëneen halve ton, aangevraagd door burgemees ter en wethouders en nodig geacht door het college, ter aanvulling van het ver strekte krediet van ruim drie miljoen ten behoeve van de huisvesting in het nieuwe stadskantoor. Wijzigingen tijdens de bouw, duurdere materialen en hogere lonen se dert de vorige begroting hebben tot deze consequentie geleid. Beverwijks raad gaat morgenavond, naar verondersteld mag worden, nog wel even praten over de aanleg van een tijde lijke ijsbaan, die 13.500 gulden gaat kosten. Indien de raad akkoord gaat met het voor stel van B. en W., dan komteer, in de plaats van .de. geïmproviseerde ijsbaan in het sportpark Adrichem (op de sintel- baan), een ijsbaan aan de Parallelweg, westelijk van de St. Aagtenpoort, naast het terrein waar velden voor hockey-sport zul len worden aangelegd. De bedoeling is, dat de nieuwe ijsbaan (bij goede conditie van het ijs) 's avonds verlicht wordt. De ijs- club Kees Jongert zal, als het college zijn zin krijgt, beheer en exploitatie worden toevertrouwd. Over het nieuwe torenflatgebouw in Meerestein, waarin het stadskantoor zal worden ondergebracht, zal de raad nog iets hebben te doen. Het gebouw is voor ge zamenlijke rekening van de bouwstichting „Pro Omnibus" en de gemeente Bever wijk gesticht. In de desbetreffende akte is tot uitdrukking gebracht, dat het gebouw na gereedkomen door partijen zal worden gesplitst in drie appartementen, aangeduid als woonflats met bijbehorende voorzienin gen, het stadskantoor en het op de boven ste woonlaag gelegen ellipsvormig bouwsel. B. en W. stellen de raad voor het des betreffend ontwerp voor de overeenkomst tot splitsing met de genoemde bouwstich ting goed te keuren. Het door B. en W. gedane voorstel tot het stopzetten van cursussen voor werken de meisjes aan de gemeentelijke huishoud en industrieschool is een gevolg van het ■streven in landelijk verband om het zo genoemde vormingsonderwijs voor deze fneigjes los te maken van het- nijverheids onderwijs; langzamerhand worden steeds meer cursussen zelfstandig. Het college heeft verder voorgesteld om ook het onderwijs aan de gemeentelijke nijverheidsavondschool voor jongens stop te zetten en, als gevolg hiervan, ontslag te verlenen aan de leerkrachten. Deze avondschool heeft deze maand nog maar 28 aanmeldingen binnengekregen, tegen 205 in oktober 1959; vorig jaar oktober waren er nog 58 aanmeldingen. De beide strafkamers van de Amster damse rechtbank hebben sinds 1955 onge veer honderdzestig narcotica-zaken be handeld. Op een totaal van ruim honderd duizend strafzaken valt dit nogal mee, want het betekent nog geen anderhalf promille van het totaal. Toch is er geen reden tot juichen, zo meent de Amster damse substituut-officier van Justitie, mr W. K. baron van Dedem, die in Amster dam speciaal is belast met de strijd tegen de verdovende middelen. Hij heeft op het congres van de Inter national Narcotic Enforcement Officers Association in San Francisco een inleiding gehouden over tien jaar narcotica-bestrij- ding in Amsterdam. Mr van Dedem betoogde dat er geen reden tot juichen is, omdat veel narcoti ca-zaken niet worden ontdekt. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld vermogensde licten, waarbij altijd aangifte volgt. De strijd tegen de verdovende middelen is een kwestie van nauwkeurig speurwerk met een onderbezet politiekorps. Mr. Van Dedem is van oordeel dat de narcotica- zaken in hun verwoestende gevolgen veel ernstiger zijn dan uit de simpele behande ling van een rechtbankzaak blijkt. Ge bruik van lichte verdovende middelen, zoals marihuana, leidt in vele gevallen tot behoefte aan gevaarlijker middelen en aldus tot verslaving. Mr. van Dedem vergeleek in zijn voor dracht voorts 't Amerikaans strafproces recht met het Nederlandse, waar de of ficier van justitie de bevoegdheid heeft tot seponering of voorwaardelijke sepo nering. Deze bevoegdheid heeft volgent spreker het voordeel, dat bepaalde over treders van de opiumwet, die meer pa tiënt dan misdadiger blijken te zijn, voor waardelijk niet worden vervolgd onder voorwaarde dat zij zich onder reclasse- ringstoezicht stellen. In dit verband pleitte spreker voor da aanstelling van een psychiter bij deze in stellingen, te weten de Dr. Meyers-ver- eniging en de medische bureaus voor al coholisme. Hij zou zich kunnen specialise ren op de problemen rondom de ontwen ningskuur. In Amerika wordt daaraan specialistisch veel meer gedaan. De heer Van Dedem behandelde tenslot te enkele grote narcoticazaken van de af gelopen jaren, zoals die tegen de Ameri kaan Wallace, twee Chinezen en drie vas te „narcotica-klanten" van de Amster damse justitie. Mr. van Dedem, die tijdens het congres ook nog deel uitmaakte van een studie groep, gaat nog tweedaagse bezoeken brengen aan centra in Corona en Lexing ton, waar verslaafden aan narcotica wor den behandeld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9