i. v. K00TEN Eerste klokken voor Velsens carillon gegoten - Aanbieding Het is tijd voor een Medische verzorging tijdens het weekeinde VELO WAAROM VERSTOOK f IK ZOVEEL REGENJASSEN Klokkenspel van formaat" is in april voltooid Droogdok van Zaandam naar Frederikshavn 11 MARKTPLEIN UIT THUIS FILM EN FILMWERELD Gerard van Praag v.a. ƒ69.00 VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Kwart ton bespaard t-persoons wollen dekens v.a. 19.75 mm 2-persoons wollen dekens v.a. ƒ55.75 IIIjÊ I Didas Draion Dekens, effen en dessin, De burgemeester van Velsen, mr. C. Biihrmann, de gemeentesecretaris, de wethouders H. de Boer, J. G. Kolkman en J. van Leeuwen, architect W. M. Du- dok en enige afgevaardigden van de stichting „De Veiser Gemeenschap" hebben er donderdag de verre reis naar het Brabantse Asten voor overgehad, om getuige te kunnen zijn van het gieten van de eerste klokken voor het carillon van het nieuwe Velsense raadhhuis. „Het wordt een carillon van formaat", stelde een der directeuren van de klokkengieterij n.v. Eysbouts de opdrachtgevers in het voor uitzicht, zodat de toren van het raadhuis straks niet kan worden vergeleken met een grote man, die spreekt met een kinderstem. De heer M. Eysbouts fungeerde ook als gids bij de rondleiding door het bedrijf, welke met het gieten van de klokken werd besloten. Tijdens deze excursie werd het kleine gezelschap uitvoerig en deskundig voorge licht over het lange proces dat een luid- klok moet ondergaan, alvorens zij boven in de toren kan worden opgehangen. Men vernam hierbij onder meer dat bij het vervaardigen van een carillon sinds de be roemde Hemony uit de zeventiende eeuw in principe weinig is veranderd. Na diens dood geraakte dit edele ambacht in ons land echter geheel in verval en er is Strikt genomen pas na de tweede oorlog weer van een opleving sprake. In zekere zin valt dit gedeeltelijk te verklaren door het feit, dat tijdens de bezetting ongeveer 2.000.000 kg. klokken werd geroofd en naar Duitsland overgebracht, zodat talrijke Ne derlandse steden van nieuwe carillons moesten worden voorzien. Alleen in „Eys bouts" orderportefeuille bevinden zich al dus nu nog twintig bestellingen voor com plete klokkenspellen. Het tijdstip van de bestelling uit Velsen ls wel uitermate gunstig geweest, omdat de prijzen van het hiervoor benodigde me taal inmiddels zozeer zijn opgelopen, dat het carillon thans minstens 25.000,- duur der zou moeten zijn. Dit metaal, dat uit een mengsel van 80 percent koper en 20 percent tin bestaat, behoort immers tot de meest kostbare soorten, omdat vooral het tin in verband met de oorlogsindustrie aanzienlijk in prijs is gestegen. Na deze rondleiding begaf het gezel - «chap zich naar de gieterij, waar inmid dels alles in gereedheid was gebracht om de vormen voor de eerste twee klokken De eerste klok voor Velsen gegoten! wordt van het gloeiende metaal te voorzien. Sis send en borrelend verliet de helse sub stantie met een temperatuur van 1100 gra den de oven, waar zij in de wachtende vormen werd overgebracht. Burgemees ter Bührmann wierp volgens traditie een zilveren gulden in het gloeiende metaal, waar het geldstuk onmiddellijk versmolt. Dit gebruik is ontstaan in de tijd toen men nog meende dat de klok alleen een zilveren klank kon worden meegegeven, indien ook werkelijk een dosis van dit metaal aan het gietmengsel werd toege voegd. De slimme klokkengieters wisten echter wel beter en zij hadden volgens de overlevering voor dit zilver een aparte sleuf aangebracht waar dit ex traatje onmiddellijk kon worden opge vangen. Deze eerste klokken hebben een gewicht van respectievelijk 500 en 600 kg. Voor het Velsense carillon moeten nu nog vijf enveertig klokken worden gegoten, waar mee ongeveer een half jaar zal zijn ge moeid. Men hoopt het complete klokken spel aldus omstreeks april 1965 in de to ren te kunnen aanbrengen. Burgemeester Bührmann werkt zijn gulden in het gloeiende metaal. Het comité dat zich heeft belast met de moeilijke taak de hiervoor benodigde gel den bijeen te brengen, heeft dus nog zes maanden de tijd. Er zullen nog verschei dene acties moeten worden ondernomen en plannen beraamd om dit voornemen uit te voeren, want van het met de aankoop ge moeide bedrag van 140,000,- is nog slechts 60,000,- volgestort. Een deson danks ongetwijfeld respectabele som, vooral wanneer men weet dat het geld dikwijls met dubbeltjes en kwartjes is bij eengekomen. Men herinnert zich waar schijnlijk nog de actie „Een cent per le vensjaar" en de inzamelingen welke door de Velsense schooljeugd werden gehou den. Daarnaast hebben ook enkele grote be drijven zich niet onbetuigd gelaten, zoals Hoogovens, IJmortel, Staatsvissershaven- bedrijf en Coöp. „Haarlem," die of een gehele klok voor hun rekening namen of het comité met een aanzienlijk bedrag hebben verblijd. Ook de Velsense families Gravemaker en Pirovano waren zo attent in eigen kring het geld voor twee kleinere klokjes bijeen te brengen. Een voorbeeld, dat het comité uiteraard gaarne door an dere families zag nagevolgd. Voorts kan wellicht het plaatselijk verenigingsleven iets in deze richting ondernemen, terwijl men zich eveneens voor bijdragen uit het bedrijfsleven aanbevolen houdt. Daarnaast is ook de actie met de prent briefkaarten niet zonder succes geweest, met als gevolg {lat van oud-Velsenaren uit diverse landen en zelfs uit andere wereld delen diverse giften zijn binnengekomen. Toch is men van mening dat nog lang niet alle geëmigreerde en vertrokken voorma lige plaatsgenoten zijn aangeschreven. Er is nog een aantal van deze kaarten be schikbaar, dat op aanvrage gaarne aan hen zal worden toegezonden, die hun fa milie in het buitenland in deze actie wil len betrekken. Het comité heeft berekend dat van de zevenenveertig klokken voor het carillon er thans vierentwintig zijn gefinancierd. En men is optimistisch genoeg om aan te nemen, dat ook het ontbrekende bedrag nog tijdig bijeengebracht zal zyn. In de loop van volgende week zullen zeesleepboten van n.v. Bureau Wijsmuller een drijvend droogdok verslepen van Zaandam naar Frederikshavn in Dene marken. Het betreft hier het dok met een hef vermogen van 750 ton, dat heeft toe behoord aan de scheepswerf De Beer N.V. te Zaandam en dat is aangekocht door de Oerskov Staalskibsvaerft in Fre derikshavn, Denemarken. Het dok werd in 1959 gebouwd, speciaal voor de repa ratie van kustvaarders. Het dok wordt thans te Zaandam klaargemaakt voor de sleepreis van 450 mijl. IJMUIDEN Artsen: H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel, no. 5675; P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, tel. 4507; W. A. Oepts, Zee weg 295, tel. 4023. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969. Wijkverpleging: zr. C. Nap, Rembrandt laan 5, tel. 02550-6195, voor IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-noord, tel Advertentie en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het aller laatste sportnieuws I 100% service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 (City). Een filmkomedie van bijzondere allure vindt men deze week van maan dag tot en met woensdag in dit theater, waar voor deze dagen „Echtscheiding op z'n Italiaans" op het programma staat. Het is een Italiaans produkt dat overal met veel succes werd ontvangen en waarvoor op een der festivals in Cannes destijds zelfs een speciale onderscheiding werd gecreëerd; namelijk de prijs voor de beste komedie. Het is een bijna bittere parodie op de situatie waar echt genoten in verzeild kunnen raken in landen, waar de echtscheiding niet langs wettelijke weg kan worden geregeld. Deze handicap brengt de Siciliaanse edel man Ferdinando ertoe naar andere middelen uit te zien om zijn twaalfjarig huwelijk met Rosalia ongedaan te maken en dit betekent een serie groteske pogingen om zijn vrouw tot ontrouw te bewegen. Dit zou volgens de op Sicilië geldende erecode immers betekenen dat hij zijn overspelige vrouw onmiddellijk mag vermoorden, omdat haar dood in dit geval als een onvermijdelijke (en licht gestrafte) daad wordt beschouwd. IJmuiden EEN DERGELIJKE GANG van zaken is, reëel bekeken, een gruwelijke en nogal macabere aangelegenheid, maar regisseur Pietro Germi heeft van het begin af aan een lichtelijk gechargeerde stijl aangehow den, waardoor het geheel de vorm krijgt van een gestyleerde wensdroom, waar de in het huwelijk gevangen edelman zich ge heel aan overgeeft. In de rol van deze Fernadino Cefalü zien wij een virtuoze creatie van Marcello Mastrioanni, die ge heel past in de sfeer van een parodie, waarmee Germi zijn gewaagd onderwerp tot een fascinerende komedie maakt, zon der zijn bedoelingen ook maar enigszins te verheimelijken. DIT PROGRAMMA, dat van vrijdag tot en met zondag met de oorlogsfilm „Vlie gende duivels" wordt ingezet, met als in termezzo voor de zondagmiddag „Maciste, zoon van Hercules" wordt dan donder dagavond weer besloten met „De Ellendi- gen" waarvan de hoofdpersoon, de edele galeiboef Jean Valjean uit Victor Hugo's bekende roman „Les misérables" voor de huidige generatie wellicht een vaag be grip zal zijn. Het is daarom een goed idee geweest van de Franse filmindustrie deze roman nogmaals op het witte doek te brengen, waarvoor destijds aan niemand minder dan Jean Gabin de hoofdrol werd toevertrouwd. DANK ZIJ DE technische evolutie van de filmtechniek heeft men hierbij deze roman nu veel meer recht doen weder varen dan voordien mogelijk was. Maar daarvoor duurt deze imponerende film dan ook ongeveer drie uren, waarin men zich echter geen ogenblik zal vervelen. De zeer vele figuren uit het boek worden stuk voor stuk voortreffelijk getypeerd, in het bijzonder de naar geld dorstende herber gier uit „De sergeant van Waterloo". Men heeft letterlijk kosten noch moeite gespaard om het Parijs uit het begin van de negentiende eeuw in kleurrijke beelden te doen herleven, zonder hierbij ergens de historie geweld aan te doen. Met als re sultaat een film, die ten volle waard is nog eens met aandacht te worden beke ken. (Stadsschouwburg) Luigi Capuano voert ons met „De beul van Venetië" binnen in het rumoerige wereldje, dat Venetië omstreeks 1600 schijnt te zijn geweest. Er is sprake van een Doge en een Groot In quisiteur die eikaars geslagen vijanden zijn; van een zekere Guarnieri, bijge naamd de beul van Venetië, die een ge willig werktuig is in de handen van de Inquisiteur en van Sandrigo, de zoon van de Doge die verliefd is op Leonora, welke schone echter ook hartstochtelijk door de Inquisiteur wordt begeerd. Een en ander leidt tot een verbitterde strijd tussen de beide machthebbers, die met wisselende kansen wordt uitgevochten tot het geluk kige einde dat iedereen zal bevredigen, die deze beul met Lex Barker en Guy Ma dison werkelijk tot het laatste beeld heeft kunnen uitzitten. Men heeft hiervoor van vrijdag tot en met zondag de gelegenheid. ZONDAGMIDDAG KOMT met „Alleen op de wereld" een aantal goede oude be kenden op het witte doek terug, zoals Rémi, Vitalis en Driscoll, figuren waar vele generaties reeds hele stromen bittere tranen om hebben vergoten. De droevige wederwaardigheden van de kleine Rémi geven daar dan ook alle aanleiding toe. In ieder geval is het een zeer geschikte film om er de jeugd een onderhoudende middag mee te bezorgen. Tenslotte dins dag en woensdag Herman van der Horst's beroemde kleurenreportage „Faja Lobbi", waar reeds zoveel vleiende kritieken over zijn geschreven, dat wij rustig me nen met de summiere aankondiging te kunnen volstaan. Beverwijk (Luxor). De naam Eddie Constantine is als het ware een handelsmerk geworden voor films waarin een eerlijke ronde ke rel, wiens vuisten even vlug zijn als zijn hart, het geregeld opneemt tegen kwaad aardige belagers, die het bovendien tel kens op schone vrouwen hebben gemunt. Ook de film „Eddie slaat alles" (tot en met zondag in dit theater) maakt op deze regel geen uitzondering, zodat de vele lief hebbers van dit genre weer zijn ingelicht over het adres, waar deze held zijn stoere filmkunsten vertoont. Zondagmiddag wordt in „Kogels voor een moordenaar" ook Audrie Murphy de kans gegeven te to nen wat hij op het gebied van een fiks knokpartijtje waard kan zijn, en gezien zijn prestaties in deze western is dit niet gering. Van maandag tot en met woens dag wordt dit weekprogramma dan weer met de boeiende speelfilm „Op de drempel van het geluk" afgesloten. (Kennemer theater). Don Chaffey is een van die bruikbare Engelse filmregisseurs die in ieder geval wel een toonbare film weten te maken; of het nu een klucht een realistisch drama of een semi-klassiek historiespel is als „Het vlees is zwak' In laatstgenoemde film heft hij een waar schuwende vinger op tegen al te lichtgelo vige meisjes, die zich door knappe jongens laten inpalmen en daardoor voor zij het weten gaan behoren tot de notoire pros titués van Londen. ALS TREFFEND voorbeeld geeft hij de levensloop van Marissa Cooper, die arge loos uit haar dorp het Londense leven bin nenstapt en in handen valt van een louche jongen, die haar tot een veelgevraagd dansmeisje in een nachtclub metamorfo seert. Hiermee is dan de eerste stap ge zet op de weg, die uiteindelijk naar de ondergang voert. De tweede stap maakt Marissa onder leiding van een knappe jon gen met huwelijksbeloften, om haar zo doende het hoofd op hol te brengen en te bewegen alles te doen om hem uit zijn financiële zorgen te redden. Ze gaat daar om de straat maar op om in het oudste beroep de gelden te verdienen die voor een gelukkig huwelijk onontbeerlijk, zijn. Enfin, er is op dit gebied weinig nieuws meer te vertellen en Don Chaffey is er de man niet naar om te wachten tot hij een origineel verhaal onder de ogen krijgt. Terecht, zoals in de voorstelling van za terdagnacht zal blijken. OVERIGENS DRAAIT hier van 'vrij dag tot en met maandag de dramatische speelfilm „De witte zuster", dinsdag en woensdag gevolgd door de bekende neger opera „Porgy en Bess". O ja, zondagmid dag laten Laurel en Hardy zich nog even in de klucht „Door het dolle heen" bekij ken. (W.B.-theater). Het legendarische wilde westen herleeft vrijdag en zaterdag in dit theater met „Gunhawk" van Edward Lud- wig, waarin Rory Calhoun de goede-slech- te bandiet Blaine Madden speelt, die zich wreekt op de moordenaars van zijn vader. Hij komt daardoor in contact met de hem welgezinde sheriff Corey, die zijn plicht moet doen en Blaine arresteert. Dit leidt tot nieuwe avonturen en verwikkelingen, welke erop uitdraaien dat het recht zege viert en Blaine ten slotte in een duel wordt gedood. Maandag en dinsdag worden er weer eens oorlogsavonturen vertoond met De hel van South Pacific", onderwijl heeft dan zondagmiddag reeds „Het grote circus" gedraaid. 02510-23936, voor IJmuiden-oost, Velsen- zuid en Velsen-noord; zuster G. Kolk man, Brederodestraat 2, Haarlem, telef. 02500-62044, voor Driehuis, Santpoort- noord en Santpoort-zuid. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: Alleen voor spoed gevallen zaterdag en zondag van 17-17.30 uur: W. H. L. Bleeker, Celsiusstraat 58, IJmuiden, tel. 02550-6404. SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-dorp, tel. 02560-8570. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-noord, telefoon 02560-8284. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fierstra jr., Melchior, Lange, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreelinig heeft M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 02510-23553, dienst van zaterdag 12 uur tot zondag morgen 9 uur; zondag van 9 tot 24 uur heeft M. H. A. Melchior, Noorderwijk- weg 1, tel. 02510-23340, dienst. Voor de artsen Ten Harmsen van de Beek, Hom mes, Peeters, Swaab, Vos en Zeylmans, heeft G. J. Vos, Arendsweg 124, telefoon 02510-23586, dienst. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen en IJmuiden (uitsluitend voor spoedgeval len), zaterdag en zondag van 17-17.30 u.: W. H. L. Bleeker, Celsiusstraat 58, IJmuiden, tel. 02550-6404. Apotheek: Vanaf zaterdag 12.30 uur, voor Beverwijk, Velsen-noord en Heems kerk, alleen voor spoedgevallen: Apo theek H. van der Kolk, Zeestraat 27, Beverwijk, tel. 02510-23820. Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Profiteer daarom van onze Advertentie Prachtige kollektie VAN WIJK- en AA-BE-DEKENS.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11