Efficiency-beurs in RAI-gebow „Elektrische schrijfmachine heeft het pleit gewonnen opent dinsdag haar poorten Wall Street herstelde zich na forse verliezen - DE BEURS - Staatslening werd zwaar overtekend 1 SPECTACULAIRE KANTOORMACHINES Reserveer een stukje lente! Vulcaansoord is optimistisch Trekking woningbouw lening A'dam 1951 Akkoord bij de NDSM over de 4 percent SNEL KLAAR Key en Kramer draait bevredigend Kemo verhoogt het kapitaal tot 10 min Dow Jones op 868.44 (-6.74) Nat. Grondbezit neemt H. A. van Ameyde over Texoprint volgende maand naar beurs Landbouwschap wil hogere heffingen SCHEEPVAARTBERICHTEN Advies uitbreiding teeltrecht bloemkwekerij St. Michael wil voor politie vrijstelling van dienstplicht Kort economisch nieuws voorgebakken patates frites1 t ■s VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 19 Micro's van micro's Gemakzucht AMSTERDAM In Uw eigen tyd - naar Uw eigen smaak thuis zelf Uw haar -verzorgen met POLY-Color Kleurshampoo X. Toewijzing 0.118 Dinsdag opent in het R.AJ.-gebouw te Amsterdam de efficiency-beurs 1964, die maar dat is zo langzamerhand traditie bij de R.A.I.-tentoonstelling groter is dan de vorige. De efficiency- beurs van Amsterdam neemt wat grootte betreft in Europa, na de Sicob in Parijs en Hannover-Messe de derde plaats in. Van meer belang dan de grootte is even wel de „brede basis": Men vindt in de R.A.I. alles op het gebied van kantoor machines, -meubelen, -uitrusting en reproduktie-apparatuur, van vlakgom tot tekentafel, van kasregister tot com puter, van stencil tot copieerapparaat, van prullebak tot bureaustoel, kortom alle middelen om een bedrijf efficiënter te doen werken worden hier van 20 tot en met 28 oktober geëxposeerd. Advertentie 1 ollen De directie van de N.V. Vulcaansoord In Terborg is optimistisch over 1964. De opwaartse lijn van de resultaten, die zich eind 1963 en begin 1964 aftekende, heeft zich sindsdien nog sterker doorgetrokken. Verwacht wordt dan ook, dat de financiële resultaten van 1964 goed zullen zijn, en dat de verliezen van voorgaande jaren grotendeels kunnen worden weggewerkt. Bij de dertiende trekking van de 2V2 percent woningbouw-premielening 1951 ten laste van de gemeente Amsterdam is de premie van 50.000 gevallen op obli gatie nr. 10 van serie 5372. De premie van 10.000 viel op nr. 4 van serie 3035 en die van 5.000 op nr. 5 van serie 3668. Vijf obligaties lootten uit met een premie van 1.000: nr. 5 van serie 42, nr. 5 van serie 3393, nr. 7 van serie 7528, nr. 9 van serie 9375 en nr. 6 van serie 9605. Een premie van 500 viel op nr. 1 van serie 280, nr. 2 van serie 2298, nr. 8 van serie 3970, nr. 8 van serie 4585, nr. 10 van serie 4720, nr. 3 van serie 5663, de nrs. 6 en 9 van seriè 5793, nr. 1 van serie 7816 en de nrs. 4, 7 en 10 van serie 8964. 99 Het zijn uiteraard de grote kantoorma chines, die het meest spectaculair zijn. De overheersende tendens is hier de voort schrijdende elektronificatie en de verva ging van het onderscheid door het combi neren en koppelen van de machines. Die machines moeten simpel van uitvoering zijn en eenvoudig te bedienen. Apparaten met een ingewikkeld toetsenbord of die veel intensieve aandacht of routine vragen zijn onverkoopbaar geworden. Op de beurs is duidelijk te merken dat de elektrische schrijfmachine het pleit heeft gewonnen. Omdat schrijfmachines vaak aan computers zijn gekoppeld en de computer veel sneller „tikt" dan met men selijke bediening mogelijk is, wordt er ge zocht naar nieuwe schrijfmachinesystemen, die hogere snelheden kunnen verwerken, zo als bijvoorbeeld de IBM-kogelschrijfmachi- ne. Er zijn thans o'ok elektrische portable schrijfmachines, die op batterijen werken. Telefoon antwoordapparaten waren aan vankelijk bedoeld om bij afwezigheid be paalde mededelingen te doen of boodschap pen aan te nemen. De nieuwste ontwikke ling, die op de efficiency-beurs is te zien, laat het gebruik van deze apparaten zien bij aanwezigheid van het kantoorpersoneel bijvoorbeeld voor het opnemen van orders zonder dat dit aandacht van het personeel vraagt. Het maken van micro-copieën van bij voorbeeld archieven wordt reeds sinds jaar en dag toegepast. Maar de techniek heeft ook in deze sector niet stilgezeten. Zo heeft de vinding van uiterst fijn korre lig, lichtgevoelig materiaal het mogelijk gemaakt micro-copieën van micro-copieën te maken. Er kunnen nu documenten wor den vastgelegd in de omvang van een speldeknop met de mogelijkheid weer te. rug te vergroten. Voorbeeld: een miljoen bladzijden ter grootte van die van de bij bel kunnen, op een ruimte van vijf bij vijf centimeter worden vastgelegd! Het we melt op de efficiency-beurs van technische snufjes, die de buitenstaander wellicht wei nig zeggen, maar voor de insider van groot belang zijn. Men vindt ze bij de tafelreken machines, de adresseerapparaten, de pons kaartenmachines en de copieerapparatuur. De invloed van de toegenomen welstand geldt ook voor de kantoren. Het gebruik van kantoormachines in velerlei toepassin gen is niet alleen een maatregel van effi ciency, maar ook van personeelsschaarste. Soms wordt er geen personeel mee uitge Met de Nederlandsche Dok en Scheeps bouw Maatschappij (N.D.S.M.) is over eenstemming bereikt over de wijze, waarop in haar bedrijf gebruik zal wor den gemaakt van de vier percent onderne mingsgewijze differentiatie. In de eerste plaats zullen met ingang van een nader tg bepalen datum alle hui dige tariefsystemen en aanverwante rege lingen tijdelijk buiten werking worden ge steld. Bij de vakraad voor de metaalindustrie zal een verzoek worden ingediend om de uurlonen met 4 percent te mogen verho gen. Voorts zullen alle werknemers-uurloners met ingang van eerdergenoemde datum een vaste toeslag van 26 percent op hun nieuwe uurloon ontvangen, terwijl boven dien per vierwekelijkse periode een pro- duktiepremie van 4 percent op het nieuwe uurloon zal worden uitgekeerd. De regeling is voorlopig voor een jaar vastgesteld. Gedurende deze tijd zal in overleg met de werknemers-organisaties en met inschakeling van de ondernemings raad worden vastgesteld, welk belonings systeem uiteindelijk zal worden toegepast. spaard, maar worden minder plezierige karweitjes met zo'n machine op aangena mer wijze verricht. Vele kantoormachines worden gemaakt en gebruikt met het oog op gemakzucht en omdat het hoofd bieden aan personeelsverloop duurder is. Een andere invloed is de naar onderen doorwerkende concurrentie. Wanneer een groot bedrijf met een computer of met mechanische apparatuur besparingen cre- eert, moeten kleine bedrijven op zijn minst nagaan met welke machines zij het meest rendabel werken. Dat betekent levering van kantoormachine aan afnemers, die tot dusver niet afnamen. Vele bedrijfshoofden zullen op deze af- ficiëncy-beurs door de bomen het bos niet meer kunnen zien. Daarom worden er on der auspiciën van het Nederlands Instituut voor Efficiëncy (NIVE) voorlichtingsbij eenkomsten georganiseerd. De onderwer pen die hier aan de orde komen, liggen op het gebied van bedrijfsbeleid, accoun tancy, financiering, adviesfunctie, automa tisering, groot-, middenbedrijf en detail handel. De efficiency-beurs wordt dinsdag morgen om 10 uur geopend door de heer J. Loopuit, algemeen voorzitter van het NIVE. AMSTERDAM Advertentie en toch een heerlijke maaltijd op tafeldat kèn, met die verse van de fa. Dam. k(TeI. 02503-6195. Na 6.00 uur 02503-6778^ Ook verkrijgbaar in diepvries verpakking van 400 gram. Key en Kramer heeft een alleszins goed jaar achter de rug. De omzet in de afge lopen maanden vertoont een belangrijke stijging ten opzichte van de omzet in de overeenkomstige periode van 1963. De stij gende kosten konden worden opgevangen. Het saldo exploitatierekening over het eer ste halfjaar is hoger dan het saldo over het eerste halfjaar van 1963. De directie heeft dit meegedeeld in een interim-bericht. Het bestuur van de N.V. Kemo Corset- fabriek zal in een op 29 oktober te houden buitengewone vergadering aan aandeel houders een statutenwijziging ter goed keuring voorleggen. Er zal ondermeer worden voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen tot 10 3) min. Het bestaande statutaire kapitaal is geheel geplaatst. De directie is niet voornemens over te gaan tot uitgifte van aandelen. De naam van de maatschappij zal worden verkort in „Kemo". Het aandeel van commissarissen in de overwinst zal wor den verlaagd tot 10 (15) percent, waar naast evenwel wordt voorgsteld commis sarissen een vaste beloning toe te kennen. De onbevestigde berichten over een belangrijke wijziging in de regering van de Sovjet-Unie veroorzaakten gisteren in Wall Street een krachtige koers daling, maar de grootste verliezen wer den uiteindelijk weer goedgemaakt en bij het slot toonde de koerslijst dalingen van overwegend een punt. Op het hoog tepunt van de nerveuze liquidatiever kopen, die volgden op de aanvankelijk kleine koersdaling in verband met de onzekerheid inzake de verkiezingen in Groot-Brittannië en met de nog steeds voortdurende staking bij General Mo tors, had de tikker een achterstand op gelopen van 27 minuten, die later echter weer werd ingehaald. Het nieuws over het bedrijfsleven en de economie, dat nog steeds even be moedigend was, en het spreken over in flatie, dat werd versterkt door nog enkele prijsverhogingen onder andere voor staal en non-ferrometalen werden als gevolg van bovengenoemde ontwikkelin gen genegeerd. Ook op de Amerikaanse goederenmark ten kwam door de geruchten uit Moskou een golf van aankopen. Op de graanbeurs in Chicago stegen bijvoorbeeld de prijzen van sojabonen met ongeveer drie dollar- Nationaal Grondbezit N.V. heeft over eenstemming bereikt inzake een zeer nau we samenwerking met het bureau H. A. van Ameyde te 's-Gravenhage. Dit bureau zal worden omgezet in een n.v. waarvan Nationaal Grondbezit het gehele geplaat ste en volgestorte aandelenkapitaal ad f 600.000 zal verwerven. De directie van deze vennootschap blijft in handen van de heren H. A. van Ameyde en P. H. Co- lijn. Ook het arbeidsterrein blijft ongewij zigd. In verband met het bovenstaande heeft Nationaal Grondbezit het juist geacht ge nerlei bemiddeling meer te verlenen bij het tot stand komen van verzekeringen. In de binnenkort te houden algemene ver gadering van aandeelhouders zal naast bovengenoemd voorstel tot statutenwijzi ging tevens een voorstel tot benoeming van de heer H. A. van Ameyde tot lid van de raad van bestuur worden behan deld. cent per bushel en op de Newyorkse metaalbeurs gaven de termijnnoteringen van koper een krachtig herstel te zien, nadat zij eerst verliezen hadden geleden. Op de Newyorkse beurs hadden van verkoopdruk te lijden auto's, staalfondsen, sporen, non-ferro's, tabakswaarden en rubberfondsen. Van de 1366 verhandelde fondsen waren er 944 lager, 199 hoger en 223 sloten onveranderd. De omzet steeg tot 6.590.000 shares tegen 4.650.000 shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 868.44 6.74), sporen 219.76 2.26) en open bare nutsfondsen 153 65 1.19). Volgende maand is de officiële notering op de Amsterdamse effectenbeurs van aandelen Texoprint te verwachten. Deze maatschappij is voortgekomen uit een fu sie van van Vlissingen en Co's Katoenfa- brieken in Helmond, Ankersmit's Textiel- Fabrieken in Deventer en de Stoomweve rij Nijverheid in Enschede. De houders van aandelen Vlisco worden in staat ge steld hun stukken in de verhouding 1 op 1 om te ruilen in die van de nieuwe maat schappij. In aandelen Vlisco staat voor no minaal 14 min uit. Een bericht over ge noemde omwisseling, alsmede notering ter beurze is binnenkort te verwachten. INTERNATIONALS LAGER, STAATSFONDSEN VAST Beursplein 5 is wat de stemming be treft voor de internationale waarden enigszins van slag af- Ook gisteren was de stemming merendeels zwak met weinig zaken. Hiertegenover stond een vaste stemming voor de staatsfondsen, waarbij de nieuwe 5% percent lening 1961/1 boven pari kwam. De handel in deze hoek was aan de ruime kant. Van de hausse-stem ming de vorige week voor aandelen Kon. Olie viel niet veel meer te bespeuren. Het tegendeel was echter waar. De koers schommelde rond de 164,40, tegen woens dag als gemiddelde slotprijs van de laat ste tape 165,70. Ook Philips stelde teleur, ondanks de geslaagde uitzending van de kleurentele visie. De electro-aandelen waren ruim een gulden lager op 159. Daarentegen lag Unilever er goed in de markt. Hierdoor Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft in de ontwerp-begroting 1965 voorgesteld een aantal heffingen te verhogen om de begroting sluitend te ma ken. De verhogingen hebben betrekking op het basisbedrag per hectare bouw- of grasland (van 4 tot 5), vollegronds- teelt groenten en fruit 10 was 8,50), per ha, vollegrondsteelt bloemen- boom kwekerij 25 20), per ha, bloembol len 40 32) per ha, tuinbouw onder glas f 60 48) per ha, griend en riet 1,88 1,50) per ha. De verhoging van het basisbedrag met 1 heeft een meer-opbrengst van de algemene heffing van 1.520.000 tot ge volg. De totale opbrengst van de algemene heffing wordt dan ruim 12.500.000. Dit bedrag moet echter worden verminderd met ongeveer 4.400.000 wegens contri butie-aftrek. De netto-inkomsten uit de algemene heffing worden dan ook ge raamd op 8.200.000. Uitgaande van een ongewijzigde hef fing van 4 per hectare was het dagelijks bestuur tot de conclusie gekomen dat de voor 1965 geraamde inkomsten en uitgaven tot een aanzienlijk tekort zouden leiden. De algemene kostenstijgingen zijn immers ook van invloed op de uitgaven van het Landbouwschap. Een eventueel tekort zou weer ten laste van de algemene reserve moeten worden gebracht. Advertentie Was Uw haar thuis zelf met POLY-Color Kleursham poo en zie hoe prachtig Uw haarkleur opgefrist wordt - en hoe de eerste grijze haar tjes hun oorspronkelijke kleur helemaal terugkrijg ?en. Even gemakkelijk kunt J Uw haar ook een andere, modieuze tint geven. Keus uit 20 nuances, f2.25. Verkrijgbaar bij Uw dro gist of parfumerie-zaak. C N c c (6 S O c IJ Cosmetica Adrastus 15 v. Amsterdam n. Indonesië. Alamak 15 v. Djeddah n. Damman. Alblasserdijk 15 v. San Francisco n. Portland. Alca 15 v. Dominica n. Tampa. Algol 16 te Bremen verw. Alkes 15 v. New York n. Houston. Alkmaar 15 te Rotterdam. Amstelveld 15 v. Bordeaux n Dakar. Anco Spray 16 te Genua. Ares 16 te Guayaquil verw. Argos 15 dw. Lissabon n. Leixoes. Aristoteles 15 te Hamburg. Atys 15 v. Durban n. Kaapstad. Baarn 16 te Port au Prince verw. Banda 16 te Penang verw. Beninkust 15 te Pointe Noire. Bennekom 15 dw. Godwin n. Port of Spain. Bllllton 17 te Durban verw. Breda 16 te Rotterdam. Burl S. Watson 15 te Rastanura. Calamares 15 v. Oslo n. Rotterdam. Caltex Delfzijl 16 v Rotterdam n. Kalmar. Caltex Gorinchem 15 te Rotterdam. Camerounkust 15 v. Dakar n. Bordeaux. Celebes 15 ten anker Karachi. Charls 14 v. Dominica n. Port Pltre. Cinulia 14 v. Shellhaven n. Kielerkanaal. Colytto 15 v. Norfolk n. Liverpool. Daphnis 16 v. Maracalbo n. Port of Spain. Eos 15 v. Lattakia n. Limassol. Esso Amsterdam 15 te Fawley. Forest Hill 15 v. Little Aden n. Ceuta. Gabonkust 15 te Antwerpen. Graveland 15 v. Hamburg n. Recife. Gulf Swede 17 te Mena verw. Hector 15 te Hamburg. Helicon 16 te Amsterdam. Hilversum 15 te Amsterdam. Ivoorkust pass. 15 Finisterre n. Rotterdam. Jagersfontein 15 te Bremen verw. Japara 15 te Genua. Jason pass. 15 Sao Miquel (Azoren) n. A'dam. Kabylia 15 v. Whitegate n. Dublin. Karlmun 15 te Bremerhaven. Katsedijk 15 te Rotterdam. Kelzerswaard 16 v. Shellhaven n. Saltend. Kerkedijk 13 v. Newportnews n. New York. Khasiella 15 te Liverpool. Kieldrecht 16 ten anker Grootbittermeer n. Suez. Kopionella 16 te Pasir Panjang. Kossmatella 15 v. Porta Cardon n. Sewaren. Krebsia 15 v. Thameshaven n. Hamble. Kylix 16 te Luanda. Laarderkerk 15 v. Londen n. Marseille. Labotas 15 70 mijl zo Kaap Vincent. Loosdrecht 15 v. Bordeaux n. Marseille Loppersum 15 v. Bermuda n. Port Everglades. Lycaon 15 te Probolingo. Maasdam 16 te Rotterdam. Maaskerk 15 te Suez verw. Maron 16 te Nassau verw. Medon 16 te La Guaira verw. Moordrecht 16 te Port Said. Naess Tiger 15 v. Willemshaven n. Aruba. Neder Rhone 15 te Hamburg. Nero 15 v. Bilbao n. Bordeaux. Nestor 16 te Barahona verw. Nista 14 v. Port Said n. Tuapse. Nijkerk 16 te Marseille verw. Oranjefontein 15 te East London. Oranjestad 15 v. Amsterdam n. Antwerpen. Osiris 16 te Izmir verw. Parkhaven 16 te Ilhaeus verw. Parthenon 15 te Bremen. Peperkust 16 te Lagos verw. Philippia 15 t.h.v. Malta n. Mena al Ahmadi. Polydorus pass 15 Quessant n. Londen. Poseidon 16 te La Guaira verw. Prins Willem-J 14 v. Aqaba n. Hodeldah. Prins Willem-3 15 v Ombasa n. Mukalla. Pygmalion 15 te Rotterdam. Riouw 15 v. Port Said n. onbekend. Rondo 16 v. Tripoli n. Genua. Rijndam 15 v. Southampton n. Quebec. Schielloyd 15 v. Napels n. Genua. Sinon 16 te Paramaribo verw. Sinoutskerk 16 te Messina. Sloterdijk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sloterkerk 15 v. Marseille n. Rotterdam. Socrates 16 v. Porto Plata n. New York. Soestdijk 16 te Bremen. Spaarnekerk 15 v. Hongkong n. Penang. Stad Alkmaar 15 t.h.v. Algiers n. Palermo. Stad Delft 17 te Hiroshima verw. Stad Maastricht 16 v. El Ferrol n. Rotterdam. Stad Utrecht 15 v. Emden n, Stockholm. Stad Vlaardingen 15 t.h.v. Cherbourg n. Conakry. Straat Cumberland 16 te Mauritius verw. Straat Fremantle 15 te Walvisbaai. Straat Madura 15 t.h.v. Lourenzo Marques. Straat Magelhaen 15 v, Rio de Janeiro n. Vitoria. Telamon 15 te Puerto Cabello. Tero 15 te Bremen. Themis 15 te Antwerpen. Tjibantjet 15 te Tanga. Tjiliwong 15 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Tweelingen 16 v. Rotterdam n. Vigo. Van Heemskerck 15 rede Freetown. Vasum pass. 15 Kuriamurla eiland n. Ravenna. Viana 15 t.h.v. Kaap Dagata n. Hamburg Vivipara pass. 15 Kaap Vincent n. Rotterdam. Vlieland 15 v. Port Said n. Aden. Woltersum 15 te Rotterdam. World Heath 16 te Bahrein verw. World Hill 16 v. Bombay n. Fao. Zaanland 15 te Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop. 14 okt. bezig met berging baggermolen ..Beverwijk 10" op Bonny River Nigeria. Gelderland. 14 okt. 750 mijl ono van Christmas Island, sleept zuiger en LST van Johnston Island naar Curasao. Groningen, 13 okt. aangekomen te Bandar Ab bas. Perzische Golf, met 2 bakken en 1 sleep- boot van Norfolk Va. USA. Hector, 13 okt. vertrokken van IJmuiden met baggermolen naar Londen. Jacob van Heemskerck, IS okt. aangekomen te Venetië met zuiger van IJmuiden. Junior, 14 okt. werkzaam te Marsa el Brega, Libië. Octopus, 14 okt, vertrokken van IJmuiden naar Port Harcourt. Sepiola, 14 okt. aangekomen te IJmuiden van Harlingen. Willem Barendsz. 14 okt. 650' no Recife, sleept tanker van Santos naar Castellon. De algemene vergadering van de vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft besloten, het produktschap voor siergewas sen te adviseren, het teeltrecht voor bloemkwekerijprodukten in 1965 opnieuw uit te breiden. Deze uitbreiding zou voor bedrijven tot een oppervlakte van 5000 m2 tien percent moeten bedragen en voor be drijven van 5000 m2 of meer, zeven per cent. Als basis voor de berekening geldt het per 31 december 1964 in eigendom toebehorende teeltrecht. Op de nieuwe 5(4 percents staatslening is naar schatting gisteren voor niet min der dan 170 miljard gulden ingeschreven, De lening was zoals bekend 200 miljoen gulden groot. De inschrijvers krijgen door deze voor ons land unieke gang van za ken slechts 0.118 percent van het door hen gevraagde bedrag. De uitgiftekoers van de lening was 98%. Het succes van deze lening is des te opvallender als we hem vergelijken met de lening in juli j.l. (eveneens 200 mil joen gulden a 5(4). waarop 93 percent werd toegewezen. Overigens heeft op de beurs direct al niemand getwijfeld aan het sla gen van de lening. Het rendement kwam uit op 5.40 percent, bij een rendement van de andere leningen van circa 5 percent. Na beurstijd is er direct, zij het onoffi cieel, in de nieuwe lening gehandeld op 100 percent. Beurskringen noemden koer sen van 99% bieden tot 100V4 laten. Vanmorgen werd gehandeld van 99% tot 100%. De handel was echter gering omdat men niet bereid bleek op dit sterk verhoogde niveau grote posten uit de markt te nemen. In kringen van de staats- fondsenhoeklieden wordt verwacht, dat alle staatsfondsen vanmiddag aan de vaste kant zullen zjjn, ondanks de recente ge beurtenissen in Rusland. kon dit fonds zich vrij goed handhaven op 147,60. Hetzelfde geldt voor AKU op 484%. Hoogovens werden anderhalv# punt lager op 592 geadviseerd. De staatsfondsenmarkt was aan de vasts kant. De belangstelling, ook van buiten landse zijde, was zeer groot. De beurs houdt reeds rekening met een minimal# toewijzing op de inschrijving. J VERHANDELDE FONDSEN 15 oktober 14 oktober Totaal 425 423 Hoger 164 (38,6°/o) 153 (36,1%)) Lager 179 (42,1%>) 182 (43,0°/o) Gelijk 82(19,3%>) 88(20,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U480 gb-482 Hoogovens 586 Kon. Olie162,80-164,30 Philips 157 gb-159 Unilever 146,80-147,80 Stemming: Flauw. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U484 484% Hoogovens Kon. Olie163,60-164,40 164,10 Philips 158,00-158,50 158,20 Unilever 147,50-147,70 gl 147,30 Vorige slotkoers A'dam Rubber 106% 140V« A.K.U 485% 121,20 Hoogovens 588 Philips Gem. Bez. 159,10 Unilever 147,85 Dordtsche Petr. 756 K. Ned. Petr. Mij. 164,35 Holl. Am. Lijn 103% K.L.M 69,90 K.N.S.M 139% Ned. Stoomv. Mij. 131% Ommeren, Phs. v. 249 r heepv. Un. Ned. 126 207,— Nefo 113, 236, Unitas 501, Ver. Bezit v. 1894 130,50 AMRO Bank .66,70 Alg. Bank Ned. 305 Albert Heijn 640 Amstel Brouwerij 428 Berkel's Patent 212 Bols 213,10 Bührm.-Tetterode 728 272 Ford 925 Gelder Kon. Pap. 140% Gist Spir.f. Kon. 311% Van der Heem 337 Heinekens Bier 461 Hoogenbosch Sch. 334% Indola 438 Kon Zout-Ketjen 920 Müller Nat. Bezit 277 Ned. Kabelfabr. 351 Philips Pref 56,10 Stokvis 196% Thomassen Dr. 704 Ver. Machinefabr. 180 Wessanen 444 Wilton Fijenoord 187 Zwanenberg-Org. 995 Billiton Mij. II 443 Aluminium Ltd. 32% American Motors 1611 Anaconda 54 Bethlehem Steel. 40% Cities Service 7511 General Motors 100% Kennecott Copper 91% Republic Steel 49 Shell Oil 54% U.S. Steel 61% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Arasterdamsche Bank) De katholieke politiebond St. Michael is voorstander van vrijstelling van mili taire dienstplicht voor politie-personeel om in de nog steeds bestaande tekorten aan mankracht te kunnen voorzien en om de grote geboortegolven van na de oorlog een kans bij de politie te kunnen bieden. De heer G. J. van Bavel, hoofdbestuurs lid van St. Michael, heeft in een open brief aan de volksvertegenwoordiging ge pleit voor een forse aanpak van de wer ving. Hij meent ook dat de huidige poli tiewet niet bruikbaar is tot het jaar 2000. De feiten en omstandigheden van nu en in de naaste toekomst wijzen volgens d# heer Van Bavel duidelijk op een groei van een anarchie, een toenemende agres siviteit en uitbreiding van de criminaliteit. De katholieke politiebond wil deze ver schijnselen niet dramatiseren, maar hij meent ook dat de rechtsorde beslist niet mag worden verzwakt. Zelfs de discussie over het wapengebruik speelt volgens de heer Van Bavel in de kaart van a-sociale elementen. Daarom verwacht hij van de volksvertegenwoordi ging dat de kracht van het gezag niet wordt aangetast. De Zweedse telefoonmaatschappij L. M. Erics son heeft uit Midden-Amerika orders voor telefooninstallaties ontvangen voor ongeveer dertig miljoen Zweedse kronen, waarmee de telefooncentrales in El Salvador en Costa Rica zullen worden uitgebreid en gemoderniseerd. Deze centrales worden voor het overgrote deel gefinancierd met langlopende leningen van de Wereldbank. In Londen is na een langdurige ziekte op 54-1arige leeftijd overleden mr. S. A. Sompels, directeur van dé Nederlandse Kamer van Koop handel In het Verenigd Koninkrijk,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19