Tiemen Groen reed oppermachtig naar de halve finales van de achtervolging Sercu startte wraakexpeditie met goud in de kilometer-rit Nederlands wisselslagploeg plaatste zich voor de finale WINNIE VAN WEERDENBURG: „Ik ben zo verschrikkelijk bang geweest, dat het niet zou lukken Olympische winnaars Van der Touw zoals in Rome weer vierde Radio en TV van Tokio Weer hockeyzege van Pakistan Boksfavorieten bleven winnen Morgen in Tokio SU* VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 21 Uw tweedjas is Uw visitekaar tje. Men herkent Uw goede smaak en gevoel voor kwali teit. Een keus uit de Lippits- coiiectie maakt dit mogelijk. Van Loo gewipt Nog acht voetbalteams in Olympische strijd Hongaarse schermzege Blij met brons -31 Yolanda: lange benen Matthews: snel Ivanov: steeds op tijd Sercu: familie plicht De wielrenners zijn vanochtend aan hun baanwedstrijden begonnen en de eerste medailles zijn er al weer uitge reikt. Bij de één-kilometerrace was de Belg Sercu ongenaakbaar. Hij begon daarmee aan de wraakexpeditie, die hij op touw heeft gezet na de wereldkam pioenschappen. De Nederlander Piet van der Touw kwam op de vierde plaats. Bij de achtervolgers doet Groen wat van hem verwacht wordt: winnen. In de se ries gaf hij de Brit Porter geen kans en maakte hij de snelste tijd. In de kwart finales had hij geen pardon voor de Rus Moskvin. Met de Tsjech Daler, de Italiaan Ursi en de Deen Isaksson vormt hij het laatste kwartet. De lange, blonde Hage naar Piet van der Touw heeft het wéér niet ge haald. De 23-jarige Ne derlandse sprintkam- pioen eindigde voor de tweede achtereenvolgen de maal op het Olym pisch nummer één kilo meter met staande start op de vierde plaats en bleef daarmee net buiten de prijzen. In Tokio waren de Belg Patrick Sercu, oud wereldkampioen sprint, de Ita liaan Giovanni Pettenella en de huidige wereldkampioen op de sprint, de Frans man Pierre Trentin sneller. Vier jaar ge leden waren dat de „gouden" Italiaan Santé Gaiardoni, de Duitser Dieter Giese- ler en de Rus René Vargashkin. Het pi kante van de zaak is dat Van der Touw's tijd in Rome nu zelfs voldoende zou zijn geweest voor een gouden plak. Van der Touw heeft door zijn prestatie Advertentie SPECIAALHUIS REGENKLEDING De televisie geeft van de Olympische Spelen iedere avond beeldverslagen. Over het eerste net zijn die uitzendin gen van half zeven tot half acht en van half elf tot half twaalf. De radiouitzendingen zijn er ook van avond en morgen weer. Vanavond van 21.45-22.15 u. (Hilversum II). Morgen via Hilversum I op de tijden: 06.30- 07.00, 08.45-09.15, 10.30-11.00, 12.33-13.00, 15.30-16.00, 20.00-20.30 uur. overigens blijk gegeven weer de juiste vorm te pakken te hebben. En dat is een verheugend verschijnsel na zijn zeer te leurstellend rijden tijdens de wereldkam pioenschappen in Parijs vorige maand. Te meer, omdat Van der Touw nogmaals en met een redelijke kans op succes de Nederlandse kleuren moet verdedigen: in het tandemnummer, samen met de Rot terdammer Aad de Graaf. De overwinning van Sercu kwam niet als een verrassing. De Belg, wereldkam pioen sprint 1963, werd in Parijs op wel zeer onbevredigende manier uitgeschakeld. Tegen de mening van de competente baan commissarissen in werd hij in de halve fi nales tegen de Fransman Daniel Moreion gediskwalificeerd. Sercu werd boos, heel boos zelfs, en vertrok onmiddellijk naar België. De UCI dreigde met een schorsing, maar zover kwam het niet. Sercu zon op wraak. In Tokio is hij daar nu al voor de helft in geslaagd. Verrassend was de achtste plaats van de in Europa volkomen onbekende Roger Gib bon uit Trinidad, de eerste niet-Europeaan. De uitslag van de tijdrit over 1 km. 1. en Olympisch kampioen Patrick Sercu (België) 1 min 09.59 sec. 2. Giovanni Pet tenella (Italië) 1.10,09. 3. Pierre Trentin (Frankrijk) 1.10,42. 4. Piet van der Touw (Nederland) 1.10,68. 5. Jiri Pecka (Tsje- cho-Slovakije) 1.10,70. 6. Lothar Claesges (Duitsland) 1.10,86. 7. Vaclav Latocha (Po len) 1.11,12. 8. Roger Gibbon (Trinidad) 1.11,19. 9. Viktor Logunov (Rusland) 1.11,36. 10. Katshuhiko Sato (Japan) 1.11,68. Tiemen Groen heeft zich geplaatst voor de finale van de 4 km. achtervolging. Hij deed dat op voortreffelijke wijze, want beide keren bleef hij als enige van alle deelnemers onder de vijf minuten. De grootste verrassing in de series was onge twijfeld, dat de Belg Van Loo werd uitge schakeld. Hij kwam niet verder dan een tijd van 5.07.22. Faalde van Loo, Groen bepaald niet. In zijn serie kreeg hij het op te nemen tegen de Brit Hugh Porter. Het was alleen voor de Engelsman interessant, omdat hij zich naar een goede tijd kon optrekken, (5.03.16). Een bedreiging voor de Neder lander kon hij niet vormen, want Groen was na 4.57.48 al over de streep gegaan. Die snelste tijd van de series bracht mee, dat de Fries tegen de langzaamste, de Rus Moskvin, mocht starten in de kwart finales. Het maakte weer niet uit, want Groen reed zonder tegenstand naar 4.59.59. De Rus liet 5.02.27 noteren. Ongetwijfeld is de Nederlander de grootste favoriet voor het Olympische goud. Tiemen Groen in actie tijdens de kwartfinale achtervolging in Tokio. Hij won op overtuigende wijze van de Rus Moskvin. De uitslagen van de kwartfinales: Eer ste serie: 1 Groen (Nederland) 4.59.59; 2 Moskvin (Rusland) 5.02.27;. Tweede serie: 1 Daler (Tsjecho-Slowa- kije) 5.00.70; 2. Jozefowicz (Polen) 5.07.08. Derde serie: 1 Ursi (Italië) 5.02.43; 2 Spiegelberg (Did.) 5.09.84. Vierde serie: 1 Isaksson (Denemarken) 5.01.13; 2 Porter (Gr. Britt.) 5.04.66. In de halve finales komt Tiemen Groen uit tegen Giorgio Ursi en rijdt Jiri Daler tegen Preben Isaksson. In groep B van het Olympisch hockeytoer- nooi werd vandaag niet gespeeld. Dit is de afde ling, waarin Nederland uitkomt. In poule A daarentegen werden ge speeld: AustraliëNw. Zeeland 2-1, Japan Kenia 2-0, PakistanRhodesië 6-0. De standen in het Olympisch hockey-, toernooi zijn: groep A Pakistan Australië Kenia Japan Nw. Zeeland Gr.-Brittannië Z.-Rhodesië groep B India Spanje Duitsland Nederland Maleisië België Canada Hongkong De zwaargewichten trokken donderdag de aandacht in het Olym pisch bokstoernooi. De Amerikaanse kolos Bus ter Mathis, die' door een blessure zijn kansen niet kon verdedigen, zal on getwijfeld met genoegen hebben gezien hoe zijn plaatsvervanger Joseph Frazier zich aandiende als één van de grootste kanshebbers door George Oy- wello (Oeganda) overtuigend te verslaan. Het gevecht was juist anderhalve minuut aan de gang, toen de scheidsrechter ingreep en Frazier tot winnaar verklaarde. Ook de concurrenten van de Amerikaan, de Rus Yemeljanov en de Italiaan Ros, kwa men tot winst. Yemeljanov stond tegen de Pool Jedrzejewski even lang in de ring als Frazier tegen Oywello, maar Ros moest zich tegen de Tsjech Nemec met een pun- tenzege tevreden stellen. Andere winnaars waren de vroegere Olympische kampioen McTaggart (G.B.) in het lichtweltergewicht en de Europese kampioen Kulej (Polen) in diezelfde cate-i gorie. Uitslagen van voetbal wedstrijden, die vandaag werden gespeeld, zijn Ts j echoslowakij eBra zilië 1-0, Egypte-Korea 10-0, GhanaJajpan 3-2. De wedstrijden in de voorronden zijn thans alle gespeeld. Uit groep A gaan naar de laatste acht Duitsland en Roemenië; uit groep B Hongarije en Joe goslavië; uit groep C Tsjechoslowakije en Egypte, en uit groep D Ghana en Japan. De volgende kwartfinales staan vast:) DuitslandJoegoslavië, HongarijeRoe menië, TsjechoslowakijeJapan en Ghana) —Egypte. De Hongaarse Ildiko Uljaki Rejto heeft de gouden medaille gewonnen bij het flo ret schermen voor dames. De Duitse Helga Mees bemachtigde het zilver en de Russische Gorkhova het brons. 1 De Nederlandse meisjes met hun bronzen medaille voor de 4 x 100 me ter vrije slag: V.l.n.r.: Pauline v. d. Wildt, Toos Beumer, Winnie van Weerdenburg en Erica Terpstra. Zoals verwacht heeft het Nederlandse kwartet op de 4 x 100 meter wis selslag dames totaal geen moeite gehad zich te kwalificeren voor de finale. Met Adri Laste- rie als derde zwemster op de vlinderslag in de plaats van Ada Kok, die zich kon sparen voor de later op de dag te houden finale van het persoonlijk nummer, was oranje uiteraard aanzienlijk langzamer dan nor maal mogelijk. De vier Nederlandse meis jes waren precies vijf seconden langzamer dan de zegevierende Russinnen, maar te gelijkertijd meer dan acht seconden snel ler dan Australië, dat weliswaar over Marguerith Ruygrok op de schoolslag en Dawn Fraser op de vrije slag beschikte, maar daarnaast in rugslagzwemster Nanette Duncan en vlinderslagzwemster Linda McGill te zwakke krachten had. Toch was het feit, dat van de negen lan den juist Australië zich niet plaatste voor de finale, een verrassing. De Russinnen die het Europees record van Nederland evenaarden, dienden zich aan als kanshebsters voor de gouden me daille op dit nummer met een tijd van 4 min. 39,1 sec., een evenaring van het op naam van Nederland staande Europese record. De tijd van 4 min. 41,6 sec., waar mee de Amerikaantjes de tweede serie afsloten, geeft echter nog geen beeld van da ware kracht van dit team, dat met bijv. Sharon Stouder nog aanzienlijk versterkt kan worden. De uitslag was: 1. Rusland (Savelieva, Babanina, Devia- tova en Bystrova) 4.39.1 (nieuw Olympisch record); 2. Japan (Tanaka, Yamaoto, Taka- hashi en Kihara) 4.40.6; 3. Nederland (Winkel, Bimolt, Lasterie en Terpstra) 4.44.1; 4. Australië (Duncan, Ruygrok, McGill en Fraser) 4.52.4. Voor de finale plaatsten zich verder: V.S. (4.41.6), Duitsland (4.43.2), Groot-Brit- tannië (4.44.3), Canada (4.46.6) en Hongarije (4.48.9). Het is in deze eerste Olympische week al een paar maar duidelijk geworden, dat bjj de selectie van een vertegenwoordi gende ploeg voor belangrijke wedstrijden als Olympische Spelen in de toekomst meer rekening zal moeten worden gehou den met de mentaliteit van de kandidaten. Tot het Nederlandse team behoren enkele deelnemers, die voor de kostbare uitzen ding naar Tokio zjjn aangewezen zonder dat zij zich van hun verantwoordelijkheid tegenover de Nederlandse sport bewust zijn. Vanochtend bij de series 200 meter vlin derslag heren heeft Dick Langerhorst ronduit schandalig slecht gezwommen. Met zijn 2.22.5 was hij kansloos voor een plaats in de halve finales van zaterdag. Het is „Ik weet eigenlijk niet waarom ik nu huil" zei Winnie, „maar ik ben zo ver schrikkelijk bang geweest, dat het niet zou lukken". En zij leunde tegen de borst van de stralende Forbes Carlile, die met dit eerste succes ook in de wolken was. Eindelijk een medaille voor de Nederland se zwemploeg. Eindelijk vreugde in de oranje hoek van het machtige Olympische zwemstadion. Maar o, wat een spanning was er aan die vreugde voorafgegaan. Wat hadden de Nederlanders, de zwem mers en zwemsters, de waterpolospelers, de hockeyers, de roeiers en wie er ook allemaal naar de estafettefinale waren komen kijken, hem zitten „knijpen", voor dat bekend werd gemaakt, dat het Neder landse viertal Pauline van der Wildt, Toos Beumer, Winnie van Weerdenburg en Erica Terpstra derde was geworden ach ter de onverslaanbare ploeg van de Ver enigde Staten en het Australische kwartet met de oppermachtige Dawn Fraser als „sluitstuk". Ploegleider Sieb Bolman, zijn assistenten mevr. Annet Vlothuizen en Piet Verwoerd waren wel het meest ver heugd. „De ploeg had iets nodig. De fut was er na de teleurstellende prestaties van de eerste dagen een beetje uit. Mis schien komen we nu weer wat in de lift" klonk het uit zijn opgelucht gemoed. "Jon gens, jullie hebben ook het Europees re cord verbeterd" kwam Piet Verwoerd in eens tot de ontdekking. „O ja, dat wisten we allang, daar hebben we allemaal op gezwommen" grapte Erica Terpstra, die ineens de blinkende ogen van Toos Beu mer zag, haar op beide wangen tikte en zei: „en Toos uit de Zaan was er ook bij, hog vind je dat nou Toos?. Wat een gijn". Sieb Bolman ging naar de dolgelukkige Amerikaanse meisjes om hen geluk te wensen met de gouden titel en het wereld record. „U ook gefeliciteerd", zei Donna de Varona „en zeg maar tegen uw jon gens dat het reuze boys zijn. Uw meisjes zijn tenminste nog omhelsd. Die jongens van ons blijven ijskoud op de tribune zit ten." Nu is dat niet zo erg vreemd, dat de Amerikanen niet het platform op ren nen om succesvolle landgenoten om de hals te vliegen. Zij zouden immers wel aan de gang kunnen blijven... De uitslag van de finale 4x100 meter vrije slag dames luidde: 1. Ver. Staten 4.03.8 (nieuw wereld- en ol. record); 2. Australië 4.06.9; 3. Nederland 4.12.0 (nieuw Eur. record); 4. Hongarije 4.12.1; 5. Zweden 4.14.0; 6. Duitsland 4.15.0; 7. Canada 4.15.9; 8. Italië 4.17.2 een schrale troost te weten, dat de Haagse zwemmer ook met zijn beste prestatie, de Nederlandse recordtijd van 2.17.6, de laatste 16 niet zou hebben be reikt, maar het was bedroevend te zien, dat hij ook doodeenvoudig zijn best niet deed om er de best mogelijke prestatie uit te halen. De Amerikaan Carl Robie was met 2.10.0 (nieuw Ol. record) de snelste vóór de Australiër Kevin Berry, de huidige wereldrecordhouder (met 2.06.9), die nu zonder zich overigens geheel te geven 2.11.0 zwom. Een prachtige slag werd door de kleine Japanner Sato gedemonstreerd. Sato zwom met 'n uitzonderlijk lange armslag, waar bij hij de armen tot aan de heup door haalde. Zijn 2.12.4 was de derde tijd van deze eerste ronde. Het programma van de Olympische Spelen voor morgen omvat de volgende onderdelen: Schermen, floret dames (equipe eli minatie en finale). Basketbal, tweede ronde. Schieten, kleiduiven. Paardesport, samengestelde wedstrijd dressuurproef. Torenspringen, heren tweede en der de ronde. Zwemmen, 400 meter vrije slag dames (series), 4x200 meter vrije slag heren (series), 200 meter vlinderslag heren (halve finales), 1500 meter vrije slag heren (finale), 400 meter wisselslag da mes (finale). Gewichtheffen, lichtzwaargewichten. Hockey, onder meer NederlandCa nada. Wielrennen, sprint (series en herkan singen, achtervolging individueel (halve finales en finale). Atletiek, 110 meter horden (series), kogelslingeren (kwalificatie), kogelsto ten heren (kwalificatie en finale), 1500 meter (series), polsstokhoogspringen (fi nale), vijfkamp (vèrspringen en 200 me ter), 200 meter heren (halve finales en finale), 400 meter heren (series), 400 meter dames (finale), 3000 meter steeple (finale). Volleybal, waaronder Nederland Roemenië. Waterpolo, wedstrijden in finalepoule. Worstelen, Grieks-Romeins. llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIHIHIIillHllüll'.llilUl De sympathieke en blonde Roemeen se Yolanda Balas heeft voor de twee de achtereenvolgende maal de Olympi sche titel hoogspringen behaald. Zij verbeterde en passant haar Olympisch record van 1.85. Ditmaal sprong Yo landa 1.90. Pogingen om haar wereld record, dat op 1.91 staat sinds 1961, te verbeteren,]strandden tot driemaal toe: de hoogte 'van 1.92 is (nog) niet be reikbaar. Yolanda is 12 december 1936 in Te- mesvar geboren. Zij meet 1.82 en heeft opvallend lange benen (meer dan één meter). Haar stijl boeit de atletiekken- ner, Yolanda Balas komt sinds 1956 voor op 's werelds toplijsten, toen zij in Sofia 1.75 sprong. Het ziet er naar uit dat de bijna 28-jarige Roemeense nog wel enkele jaren aan de top Zal blijven. De Engelsman Kenneth Matthews, reeds Europees kampioen op de 50 ki- Mometer, heeft op fraaie wijze beslag elegd op de Olympische titel 20 kilo meter snelwandelen. De twintig-jarige Matthews nam reeds kort na de start de leiding en stond die niet meer af. Matthews meet 1.85 en weegt 80 kilo. Hij is elektricien en komt uit Sutton Cold Field. Matthews ging hard tijdens zijn race. Dat blijkt ook uit het feit dat de favoriet, de Rus Victor Goluni- chy slechts op de derde plaats eindig de, terwijl hij in Rome veruit de sterk ste was. Zijn vrouw was de suppoosten te slim af en kon haar man op de baan begroeten. De Rus Waitschelaw Ivanov heeft voor een schitterende prestatie gezorgd door voor de derde achtereenvolgende maal een gouden medaille te ver overen op de skiff. De Russische roeier toonde zich ook in Melbourne en Rome de sterkste. Ditmaal zag het er naar uit dat hij niet zo ver zou komen. In de series werd hij op weinig eervolle wijze uitgeschakeld door de Amerikaan Don Spero. Ivanov revancheerde zich echter opvallend en plaatste zich via de herkansingen toch voor de finale. Ivanov is 27 jaar en een van die zeld zame sportmensen, die altijd op tijd hun vorm schijnen te vinden. De familietraditie werd gerespec teerd. De vader van Patrick Sercu was in zijn tijd een bekend wegrenner, Maurice Blomme is een oom van Patrick. Daarom werd er ook van de op 27 juni 1944 te Roesselare geboren Patrick wat verwacht. Deze voldeed aan zijn „plichten". In 1962 bracht hij het reeds tot de achtste finales sprint om een jaar later, op eigen grond (Rocourt) ineens door te stoten naar de top: Patrick werd wereldkampioen. Na zijn wereldtitel op een nogal ongelukki ge manier kwijt te zijn geraakt te Parijs werd hij in zijn tweede halve finale manche tegen de Fransman Da niel Moreion gedeklasseerd voltooide Sercu vrijdag te Tokio het eerste ge deelte van zijn wraakoefening door op de kilometer de gouden medaille te ver overen. Een tweede plak ligt, met de sprint nog voor de boeg, binnen zijn bereik. lUiiuiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiimiuiumtiimiiiiiiiiimiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiin

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21