FRANS LUITJES: Revanche na 100 meter In de halve finale 200 meter en evenaring Nederlandse record Russische wierp speer record afstand maar Roemeense atlete kreeg goud Sprintster Wyoma Tyus voor Amerika goede opvolgster van Wilma Rudolph Snell en Schmidt kregen voor tweede maal goud Schutter Joop van Domselaar op de veertiende plaats Rusland en Polen in finale floret Irina Press sterk op de vijfkamp Tilly van der Zwaard in finale 400 meter Zeiler Jongkind al naar huis Kans voor poloërs op vijfde plaats VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 23 Met hoog puntentotaal De winter wordt wat! 't Kan vriezen of dooien, maar sneeuw en pekel zullen in elk geval van de partij zijn. En dan staat uw auto daar op straat. Dag en nacht! Ten prooi aan miezerige roest- vormende ijzel. Bedolven onder een pak sneeuw. Midden in de pekel. Wat 'n vooruitzicht! Maar is dat kapitaal, dat kostbare bezit waarvoor u jarenlang hebt gespaard, dan wérkelijk weerloos overgeleverd aan de weergoden? Néé!, zeggen de automobilisten die het Valma ABC kennen, er is wel degelijk een afdoende en glansrijke bescherming voor uw kostbare auto. Die glansrijke bescherming in weer en wind is onbetwist het Valma ABC! VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de wasiaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 a 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkelnieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert jshowroomglans en duur zame bescherming; voor nieuwe auto s 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Dat is het Valma ABC van a tot z. Volmaakt eenvoudig en een voudig volmaakt. En beslist niet duur! De garagist levert u het Valma ABC voor f 10.40 totaal. Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma, afdeling voorlichting, Amersfoort. UW KAPITAAL DAT AUTO HEET, GLANSRIJK BESCHERMD VOOR WEINIG GELD Wash shine quickwax Desillusie Weer Snell Ook tweede maal Tilly van der Zwaard Drie maal goud voor de Japanse worstelaars Verenigde Staten sterk in basketbaltoernooi 4 Frans Luitjes heeft zich gerevancheerd. Na zijn uitschakeling in de series van de 100 meter die onder bijzonder slechte weersomstandigheden werden gelopen kwam hij op de derde dag van de Olym pische atletiekwedstrijden op de 200 me ter tot een evenaring van het Nederland se record met een tijd van 21.1 sec. Was dat op zichzelf al een succes, in zijn moei lijke vijfde serie versloeg hij lopers als de Rus Savchuk en de Duitser Erbstos- ser met groot verschil en plaatste zich als vierde aankomende, achter de Cana dees Harry Jerome, winnaar van de bron zen medaille op de 100 meter, Jegathesan van Malakka en de Fransman Paul Ge- nevay. Frans Luitjes had een snelle start, nam snel een kleine voorsprong maar kon toch niet verhinderen dat Paul Genevay in de bocht naast hem kwam. Een hardnekkig gevecht volgde tussen die twee, waarbij zich nog Jerome en Jegathesan voegden. De Rus Savchuk in baan acht lag toen reeds in geslagen positie en twintig meter voor de eindstreep giing Frans ook de Duit ser Erbtosser voorbij, die met alle krachts inspanning probeerde hem voor te blijven. Twee meter voor de eindstreep keek Frans Luitjes opzij en zag dat hij zich ge plaatst had en een glimlach kwam op zijn gelaat. Dat hij zo ontspannen lopende toch tot een evenaring van het Nederlandse re cord kwam dat sinds 1930 op naam staat van Chris Berger en slechts eenmaal werd geëvenaard, in 1936 door Tinus Oeendarp, tekent de kracht van de Haag se sprinter. Niet minder dan 74 klein kaliber schut ters hebben vrijdagmorgen op de Saka- schietbaan in Tokio voor bijzondere pres taties gezorgd. Drie van hen verbeterden het wereldrecord, dat op 595 ringen stond. De nieuwe Olympische kampioen, de Hon gaar Laszlo Hammerl en de „zilveren" Amerikaan Lones Wigger bereikten bei den een totaal van 597, de Amerikaan Tommy Pool, die het brons veroverde, bleef met 596 ook boven het oude wereld record. Tenslotte evenaarden de Canadees Gilmour Boa en de Roemeen Nicolae Ro- taru beiden het wereldrecord met een to taal van 595. Onze enige vertegenwoordiger in To kio, de 36-jarige woninginrichter Joop van Domselaar uit Driebergen, deed het in dit buitengewoon sterke milieu niet slecht. De Olympische debutant eindig de op de 14e plaats met een totaal van 591. Van Domselaar kwam aanvankelijk slecht „op schot". Twee series van 97 schakelden hem al meteen uit voor het eremetaal. Maar hij herstelde zich meer dan voortreffelijk. In de derde serie kwam hij tot 99 ringen, in de vierde zelfs tot het maximale aantal 100 en de beide laatste series sloot hij af met 99. Zonder twijfel had Van Domselaar, die op de training al 595 ringen bijeenschoot, tot de eerste vijf kunnen behoren, maar zijn slechte start hield hem van de eerste plaatsen af. Zijn totaal van 591 was boven het oude Olym pische record. De strijd om de gouden medaille is overigens bijzonder spannend geweest. Voor de laatste serie had de Amerikaan Lones Wigger nog een ring voorsprong op zijn Hongaarse rivaal, die echter zijn optreden besloot met een gave 100. Wigger kwam niet verder dan 99 en toen moest het aantal mouches beslissen: Laszlo Hammerl werd de gelukkige. Rusland en Polen heb ben zich geplaatst voor de finale van de landen- wedstrijd floret heren. De Russen versloegen in de demi-finales Frankrijk met 9-6 en Polen zegevierde met 9-4 over het Japanse team, dat het tevoren gepresteerd had de sterke Hongaarse formatie met 9-7 uit te schakelen. Rusland, wereldkampioen op dit onderdeel, had in de kwartfinales de Duitse ploeg met 9-3 teruggewezen. De uitslagen van de overige kwartfinales wa ren: FrankrijkItalië 9-5 en PolenRoe menië 9-2. Lia Hinten (l.) in actie op de 80 m. horden tijdens de vijfkamp. Ook de kwart finales overleefde Luitjes. Zijn tijd was overigens minder dan in de series. Daarom kon hij geen bedreiging vormen voor Roberts van Trinidad en Foil van Polen, die het zevental kwart finalis ten aanvoerden. Roberts finishte als eerste in 20.9, net voor Foil, die 21 seconden rond nodig had. Om de derde plaats stre den Genevay, de Fransman, die Luitjes ook in de serie al was voorgebleven, Ozo- lin, de gereputeerde Russische sprinter en Luitjes. Radford, de Brit, die in Rome derde werd op de 100 meter, kon dat ge weld niet bijbenen. Hij werd zesde in 21,5 en moest Ozo- lin, vijfde, Luitjes, vierde en Genevay, derde voor laten gaan. De Fransman no teerde 21.3. Het verschil tussen Luitjes en Ozolin was minimaal. Beiden lieten 21.4 voor zich afdrukken. Luitjes finishte net iets eerder. In de halve finales (morgen) start Paul Drayton (V.S.) als een van de grootste favorieten voor de eindzege. Hij liep in de serie 20.7 en in de kwart finale 20.9. In de halve finale zijn voorts onder meer ge plaatst: Berrutti (Italië, winnaar van het goud in Rome) 21.2, Delecour (Fra.) 21.4, Carr (V.S.) 21.- Ottolina (It.) 21.1, Herre- ra (Ven.) 21.2 en Jerome (Can.) 21.2. Lia Hinten is op de Olympische atletiek- vijfkamp goed begonnen. Zij liep een sterke race over 80 meter horden en no teerde 11,3 sec. De snelste tijd maakte Irina Press met 10,7 sec. Met haar zijn haar landgenote Galina Bystrova en de Engelse meisjes Mary Peters en Mary Rand de grootste kanshebsters voor Olym pische medailles. Bij het kogelstoten bleef Lia Hinten echter beneden haar kunnen met een worp van 10.72. Ze kwam na twee num mers tot 1761 pnt., een lager totaal dan zij bereikte in de vijf kamp waarmee zij haar uitzending naar Tokio veilig stelde. Zij is nu veertiende in het klassement. De kop van de ranglijst werd na twee nummers ingenomen door de onverslaan bare Russische Irina Press, die met 10.7 over 80 meter horden en 17.16 kogel nu reeds 2269 pnt. heeft verzameld en daar mee 500 pnt. voor staat op Lia Hinten. De Russische wordt gevolgd door Galina Bystrova (2075 pnt.) en Mary Peters (2059 punten). Advertentie Is uw auto weerloos overgeleverd aan de weergoden i Vijf gouden medailles zijn in het Olympisch stadion in Tokio vandaag overgegaan in de handen van gelukkige atleten. Vijf maal weerklonk een nationaal volkslied en vijf keer gingen drie vlaggen in top. Het was de luister, die kracht bijzette aan de ceremonies protocollaire, na vijf atletiekfinales. Eindstrijden waarin bij de dames de Amerikaanse sprintster Wyomia Tyus de glorie kreeg, die dit talent toekwam. Maar bovendien was er de verrassende triomf van de Roemeense speerwerpster Michaela Penes. Minder verrassend waren de overwinningen van Peter Snell uit Nieuw-Zeeland op de 800 meter en Rex Cawley op de 400 meter horden. Minder verrassend, maar niet minder fraai. Het hinkstapspringen eindigde in een zege voor Josef Schmidt (Polen). De negentienjarige sprintster uit Tennes see State Wyomia Tyus heeft de kroon van haar land- en rasgenote Wilma Ru dolph overgenomen door in Tokio op over tuigende wijze de 100 meter te winnen. Het was een zege die aan duidelijkheid niets te wensen liet, met twee meter voor sprong. Een zege die eigenlijk geen ver rassing mocht heten na de prachtige tijd die de bijna 1.73 meter lange en 135 pond wegende Amerikaanse had genoteerd, 11,2, een evenaring van het wereldrecord van haar grote voorgangster, Wilma Rudolph. Dat deze 11,2 geen uitschieter was geweest van deze nieuwe Amerikaanse sprinttroef, toonde zij in de demifinale nog eens dui delijk aan door 11,3 te laten afdrukken. Haar finaletijd bedroeg 11,4 sec. Een flitsende start werd na tien meter gevolgd door 'n verbluffende tempoverho ging, waarbij het leek of de andere deel neemsters stilstonden en daarna vergroot te de Amerikaanse met iedere lichte aan raking van de sintels haar voorsprong op de concurrenten, van wie de Poolse Eva Klobukowska en Edith McGuire een ver woede strijd leverden om de tweede plaats, zonder echter een moment de kroon van Wyomia Tyus te kunnen aantasten. Het was tenslotte Edith Mcguire die het Ame rikaanse succes compleet maakte door op de streep Eva Klobukowska naar de derde plaats te verwijzen. De uitslag was: 1 Wyomia Tyus (VS) 11.4 sec.; 2 Edith Mcguire (V.S.) 11.6; 3 Ewa Klobukowska (Polen) 11.6; 4 Marilyn White (V.S.) 11.6; 5 Miguelina Cobian (Cuba) 11.7; 6 Mari lyn Black (Austr.) 11.7; 7 Halina Gorecka (Polen) 11.8; 8 Dorothy Hyman (G.B.) 11.9 Voor de Russische Elena Gorchakova is het speerwerpen een Olympische desillusie geworden. Goed ze verbeterde het wereld record en de door haar bereikte afstand van 62.40 werd niet meer overtroffen, maar toch was er voor Elena niet meer dan een bronzen medaille, want 62.40 wierp zij slechts bij de kwalificaties. Goud ging naar de Roemeense Michaela Penes, die de speer overigens de respec tabele afstand van 60.54 weg wierp. Zij kwam tot die afstand in de finale en de Russische was in de reeks worpen in die eindstrijd niet verder gekomen dan 57.06. Dat was zelfs voor het zilver niet vol- Peter Snell, weer winnaar op de 800 m. doende. Antal Rudas uit Hongarije im mers haalde een afstand van 58.27. De uitslag van de finale speerwerpen is: 1 Michaela Penes (Roem.) 60.54 m.; 2 An tal Rudas (Hong.) 58.27; 3 Elena Gorcha kova (Rusl.) 57.06; 4 Biruta Kaladene (Rusl.) 56.31; 5 Elvira Ozolina (Rusl.) 54.81; 6 Maria Diaconescu (Roem.) 53.71; 7 Hiroko Sato (Japan) 52.48; 8 Anneliese Gerhards (Did.) 52.37; 9 Susan Piatt (GB) 48.59; 10 Michele Demys (Fr.) 57.25. De Amerikaan Rex Cawley heeft van daag de gouden medaille gewonnen op de 400 meter horden. Het zilver ging naar de Engelsman John Cooper die een hard ge vecht moest leveren met de Italiaan Salvjf- tore Morale die tenslotte de bronzen plak veroverde. De uitslag van de finale 400 m. horden luidt: 1. Rex Cawley (V.S.) 49.6 sec.; 2 John Cooper (G.B.) 50.1 50.1; 3 Salvatore Mo rale (It.) 50.1; 4 Gary Knoke (Austr.) 50.1; 5 Jay Luck (V.S.) 50.5; 6 Roberto Frinolli (It.) 50.7; 7 Vasily Anisimov (Rusl.) 51.1; 8 Wilfried Geeroms (Belg.) 51.4. De 25-jarige Nieuw-Zeelandse wereldre cordhouder op de 800 meter Peter Snell heeft in Tokio beslag gelegd op de gou den medaille. Tweede werd de Canadees Bill Crowther met een achterstand van drie meter en derde Wilson Kiprugut van Kenia. Het was de tweede Olympische overwin ning voor Snell, die in Rome ook al een gouden medaille veroverde. Toen in een tijd van 1.46.3, ditmaal in 1.45.1, hetgeen uiteraard een nieuw Olympisch record be tekende. Met Snell bleven nog drie lopers onder de 1.46. Daarbij was ook George Kerr, die in Tokio het Olympische record op 1.46.1 had gebracht, in Rome derde was geweest, maar in de finale 1964 buiten de prijzen bleef met een vierde plaats. De uitslag was: 1. Peter Snell (Nw Zeel) 1.45.1; 2. Bill Crothers (Canada) 1.45.6; 3. Wilson Kip rugut (Kenia) 1.45.9; 4. George Kerr (Jamaica) 1.45.9; 5. Tom Farrell (VS) 1.47.-; 7. Dieter Bogatzki (Did) 1.47.2; 8. Jacques Pennewaert (Belg) 1.50.5. De Pool Josef Schmidt heeft vandaag de gouden medaille gewonnen op 't num mer hink-stap-sprong met een Olympisch record van 16,85 meter. Hij won de gou den plak ook al voor de tweede achter eenvolgende maal. De Rus Oleg Fedoseew won zilver met 16.58 en zijn landgenoot Viktor Krawtsjen- ko legde met 16.57 meter beslag op de bronzen medaille. De 29-jarige Pool brak zijn record van 16.81 meter bij zijn laat ste sprong. Hij is ook houder van het wereldrecord met 17.03 meter. In de Tokio-middaguren plaatste de Ne derlandse atlete Tilly van der Zwaard zich op fraaie wijze voor de finale 400 meter dames, die zaterdag wordt gehouden. Tilly van der Zwaard liep een magni fieke race, sterk, beheerst en beter dan zij het dit jaar heeft gedaan. Even was er weer dat vleugje „Belgrado", waar zij als onervaren atlete het brons behaalde. Direct na het startschot schoot zij achter de eveneens snel gestarte Maeve Kyle aan en na 200 meter had zij de Ierse atlete te pakken. Steeds sneller ging de Aalsmeerse. Bij het uitkomen van de laatste bocht lag zij in eerste positie, waarna de Russische Maria Itkina en de Australische Judith Amoore, die een zeer goede race liep, naast haar kwamen. In het hevige duel dat volgde, verloor Tilly ietwat terrein, maar de aanval van de Duitse Gertrud Schmidt en van de Britse Pamela Kippax sloeg zij superieur af. Haar tijd was aanzienlijk scherper dan Wyomia Tyus. de dag tevoren: 54,1 tegen 54,7. Amoore noteerde 53.3 en Itkina 53.5. Na Tilly van der Zwaard plaatste Gertrud Schmidt (Duitsland) zich met 54.2. In de eerste serie had de Engelse Ann Packer een nieuw Europees record gevestigd (52.7). Uit die halve finale kwamen voorts in de einstrijd: Bethy Cuthbert (Austr.) 53.8, Antonia Munkacsci (Hong.) 54.- en Eve lyn Lebret (Fra.) 54.5. Van zevenenveer tig 5 km. lopers, verdeeld over drie se ries, maakte de Australiër Ronald Clark de snelste tijd: 13.48.4. Hij plaatste zich als winnaar van de vierde serie dus voor de eindstrijd, waarin met hem Keino (Ke nia) 13.49.6, Dutov (Rusland) 13.50.6, Wiggs (Eng.) 13.51, Dellinger (VS) 13.52.2 Heiland (Noorw.) 13.52.4; Buguszewiecz 13.52.4, Orentas (Rusland) 13.55, Allonsius (België) 13.55, Jazy (Frankrijk) 13.55.4 en Baillie (Nieuw Zeeland) 13.55,4 na de se ries de sterkste lopers lijken. Het vrjje-stijlworstelen heeft Japan aan drie niet te versmaden gouden medailles geholpen. In Rome nog domineerden Tur kije een grootmacht in deze sport en de Verenigde Staten met respectievelijk vier en drie gouden medailles, terwijl de laatste titel die in het zwaargewicht naar de Duitser Diettrich ging. In de vier tussenliggende jaren blijken de krachtsverhoudingen zich grondig te hebben gewijzigd. Turkije moest zich nu tevreden stellen met 1 gouden plak, ter wijl Amerika slechts eenmaal brons ver overde. Nieuwe worstelnaties kwamen op. Voorop Japan met gouden medailles in het vlieggewicht (Yoshida), vedergewicht (Wa- tanabe) en bantamgewicht (Uetake). Maar verder ook Bulgarije en Rusland, die elk tweemaal goud behaalden. Dick Wayboer, de Neder landse reserve-stuurman voor de finnjol, zal Jan Jongkind in de laatste vier Olympische zeil wedstrijden vervangen als bemanningslid van de draak. Jongkind, die in verband met ziekte van zijn moeder al besloten had direct na dat de laatste zeilwedstrijd gehouden wai terug te keren naar Nederland, vond het gezien de berichten die hij uit Nederland ontving niet langer verantwoord aan de wedstrijdenreeks te Enoshima, die volgen de week woensdag beëindigd wordt, deel te nemen. De zeiler uit Aalsmeer is donder dag naar het vaderland teruggekeerd. De Nederlandse draak werd in de vierda race vijfde Duitsland was winnaar en staat nu elfde in het algemeen klasse ment. De eerste plaatsen worden inge nomen door de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Duitsland. In de FD-klasse werd het duo Verhagen- De Jong achtste, een plaats die ook bezet wordt in het algemeen klassement, dat aan gevoerd wordt door Groot-Brittannië, Denemarken en de Verenigde Staten. Hans Willems bereikte in de Finn-klasse slechts een dertiende plaats en staat nu veertiende in het totaalklassement, dat als aanvoerders Frankrijk, België en Rusland heeft. In de starklasse hebben de Finnen d® leiding vóór de Verenigde Staten en Duits land. De uitslag van de vierde race in d® 5.5 meter klasse is: 1. Northam (Austr.); 2. kroonprins Harald (Noorw.); 3. Symo- nette (Bahama's). De stand na vier races is: 1. Northam (Austr.) 4029 pnt.; 2. McNamara (V.S.) 3663 pnt.; 3. Straulino (Italië) 2950 pnt. Rusland, Italië, Joegoslavië en Honga rije zullen de drie beschikbare medaille® betwisten in het Olympische waterpolo- toemooi. Rusland en Italië zijn de ver tegenwoordigers van poule A in de halve finale. Joegoslavië en Hongarije van poule B. Nederland is in poule B op de derde plaats geëindigd en zal met Roemenië, Duitsland en België in een poule moeten uitkomen om de vijfde tot en met achtste plaats. Uiteindelijk is het besluit gehandhaafd om de resultaten uit de voorronde te laten meetellen in de halve finale en finale, in dien landen al tegen elkaar hebben ge speeld. Door deze regeling heeft in de fi nalepoule Rusland twee punten, Joegosla vië en Hongarije een punt en Italië nog geen punten; alle vier landen hebben een wedstrijd gespeeld. In de poule met d® landen die kandidaat zijn voor de vijfd® tot en met achtste plaats hebben Neder land en Roemenië twee punten; Duitsland en België geen. Vandaag zijn er geen wedstrijden. De Verenigde Staten en Rusland blijken in het Olympisch basketbaltoernooi zeer sterk. Vooral de Amerikanen winnen him wedstrijden met veel machtsvertoon. Uitslagen van de wedstrijden in het bas ketbaltoernooi, die gisteren en vandaag gespeeld werden, zijn: groep A: Mexico Polen 71-70, ItaliëCanada 66-54; groep A: MexicoCanada 7868. Poule B: PeruZuid-Korea 8457. Fin landAustralië 6159, BraziliëUruguay 80—68. B: BraziliëFinland 61-54; Australië Korea 65-58.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 23