Wereld reageert onthutst en onzeker op nieuws uit Moskou Speculaties in het Westen over eigenlijke achtergrond #T.V. stoel Naaste medewerker van Johnson ontslagen voor een zedendelict BLIJFT 'm roken WERELDNIEUWS J Van dag tot dag Leonid Brezjnev Alexei Kosygin Echtpaar Sokolov op weg naar T sjechoslowakije Russisch-Chinees spoorwegakkoord <~Praatótoel 3 (£)p de VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Washington Bonn Londen Parijs Rome f69.- Voor beter wonen (Vervolg van pag. 1) nieuwe partijsecretaris nieuwe premier Peking Ontzet Onlusten in Pakistan Nikita Kroesjtsjev is van het politieke toneel verdwenen op die even geheimzin nige als overrompelende manier die een onafscheidelijk deel van het communist! sche regeringssysteem schijnt uit te ma ken. Deze methode wekt in de democrati sche wereld altijd weer grote verbazing en nog meer verontwaardiging, omdat er zo duidelijk uit blijkt hoe weinig medezeg genschap het volk in de communistische landen heeft over het komen en gaan, het aanwijzen en wegzenden van zijn heer sers. Maar historisch bezien is er niet zoveel reden voor die verbazing (des te meer echter, in de twintigste-eeuwse sa- menlc-inig, voor die verontwaardiging); want sedert de vorming van het Russi sche rijk in de vroege middeleeuwen heeft de bevolking van dat rijk nog vrijwel nooit behalve door een enkele rebellie enige invloed op de keus van zijn heersers kunnen uitoefenen. In de Sovjet-Unie zelf zal men zich dus wellicht eerder verba zen over die Westerse verbazing dan over het feit dat de partij- en regeringsleider Kroesjtsjev van de ene dag op de ande re, ontdaan van al zijn roem en glorie, uit het openbare leven is weggevaagd. Kritiek op het opperste regeringsbeleid kan in de Sovjet-Unie nu eenmaal uitslui tend binnen de muren van het Kremlin tot uiting komen; kritiek op lagere rege- rings-instanties is de laatste jaren wel mogelijk, bijvoorbeeld in de arbeidersra den van bepaalde industrieën, maar dat ligt op een heel ander niveau. Dat die kritiek binnen het Kremlin niet tot de openbaarheid doordringt, wil echter be paald niet zeggen dat zij er niet is; en dat zij er de laatste tijd in grote mate is geweest valt niet te betwijfelen. Want man kan er wel zeker van zijn dat de opinie, die men in het Westen over Kroesjtsjev had, geenszins overeenstem de met de opinie van gezaghebbende per sonen in de Sovjet-politiek. In het Westen is men Kroesjtsjev ge leidelijk anders gaan beschouwen en waarderen dan in het begin van zijn machtsperiode. Naarmate zijn politiek meer evolueerde in de richting van „vreedzame cpëxistentie" en tenslotte zelfs van een zekere mate van samen werking met het Westen, verloor Kroesjt sjev in de ogen van menig Westers de mocraat veel van het afschrikwekkende dat hij, wellicht deels als erfenis van Sta lin, in 't begin had gehad. Hij deed welis waar rare dingen, hij sloeg in U-NO-ver- gaderingen als hij zich opwond met zijn schoen op tafel, maar er viel toch blijk baar ook wel met hem te praten. Als pre sident Kennedy in leven was gebleven en Kroesjtsjev de macht had behouden zou er tussen die beiden waarschijnlijk zelfs wel een „working agreement" zijn ge groeid; de directe telefoonlijn tussen Wit te Huis en Kremlin was het resultaat van een allereerste stap in die richting. Vooral nadat het ideologische conflict met China tot uitbarsting was gekomen, wist Kroesjtsjev zijn politiek heel handig een voorzichtige kleine draai in Westelij ke richting te geven. Hij werd meer en meer een „redelijk man" met wie te pra ten viel. Nog onlangs, bij het bezoek van minister Luns aan Moskou, viel het de Nederlandse delegatie op hoe zakelijk en correct hij het gesprek voerde, met ver mijding van alle onnodige en nutteloze nadruk op elementaire en dus toch on overbrugbare politieke geschilpunten. Kroesjtsjev was een verstandige oude heer geworden (als het woord „heer" voor een communist geen belediging meer is) in wie het revolutionaire vuur nog slechts zachtjes na-smeulde en die de we reldproblemen daarom niet meer met fa natieke eenzijdigheid bekeek. Maar voor zijn mede-regeerders in het Kremlin moet hij er heel anders hebben uitgezien. Voor hen moet hij bovenal de man zijn geweest, die er niet in geslaagd was de Sovjet-hegemonie over de commu nistische wereld te handhaven en die zij het niet actief maar dan toch passief niet alleen de aanhankelijkheid van China maar zelfs die van kleinere landen als Roemenië voor de Sovjet-Unie verlo ren had laten gaan. Het kan niet anders of voor hen moet Kroesjtsjev op den duur de hoofdschuldige zijn geworden aan de breuk in het monolithische bouwwerk van de communistische wereld, een breuk waardoor de Russische machtspositie in de wereldpolitiek niet onaanzienlijk is ge schaad. Die mede-regeerders zullen er zich voor het merendeel wel mee hebben kunnen verzoenen dan Kroesjtsjevs bin nenlandse politiek erop gericht was de le vensomstandigheden van het Russische volk in menig opzicht te verbeteren, maar op een der belangrijkste punten van die binnenlandse politiek de landbouw, die nog wel Kroesjtsjevs troetelkind was is het succes volledig uitgebleven. Heel wat communistische leiders zullen het toen ongetwijfeld een vernedering voor hun systeem hebben gevonden dat de gro te graanproducent Rusland moest gaan vragen, de graanoverschotten van het ka pitalistische Amerika te mogen kopen. Men kan zich daarom voorstellen dat niet alleen Kroesjtsjevs tegenstanders in de partij maar zelfs zijn medestanders, die hijzelf als zijn opvolgers had helpen kiezen, hem tenslotte te oud en te zwak voor zijn taak zijn gaan vinden. Gelukkig zijn de dagen voorbij waarin een Sovjet partijleider in zo'n geval onherroepelijk voor het vuurpeloton werd gezet. Maar Kroesjtsjev had, althans in Westerse ogen, toch wel wat beters verdiend dan op zo'n stille en smadelijke manier uitge rangeerd te worden als nu is geschied. UIT ALLE DELEN van de wereld is commentaar gegeven op het verrassende aftreden van de Russische premier en eerste secretaris van de communistische partij Nikita Kroesjtsjev. Hieronder volgt een bloemlezing van de veronderstellingen die werden geuit en de politieke conse quenties die men aan deze gebeurtenis verbindt. „De regeringswijziging in Moskou hoeft volgens ons niet te betekenen dat de Rus sen een hardere lijn gaan volgen", zei gis teravond een medewerker van president Johnson in het Witte Huis aan onze corre spondent. Met die zin vatte hij ongeveer wel samen wat de eerste reactie was van de overigens totaal verraste Rusland-ex perts op de berichten uit de Sovjet-Unie. Volgens sommigen moet het als een gro te vooruitgang beschouwd worden dat Kroesjtsjev zonder bloedige strijd is af getreden, ook al neemt men algemeen aan dat hij hiertoe gedwongen werd. Boven dien wordt het als een vooruitgang gezien dat Brezjnev en Kosygin meer pragmati sche technici zijn dan de doorgewinterde politicus Kroesjtsjev, zodat men van hen wellicht meer op aan kan bij eventuele onderhandelingen tussen Oost en West. Een aantal universitaire Rusland-experts blijkt verder te geloven dat Kroesjtsjev geen kans heeft gezien een gesloten front tegenover communistisch China op te bou wen. De gebeurtenissen van gisteren zien zij als een verdere verzwakking van Mos- kou's gezag in de Oosteuropese landen en bij de communistische partijen, die aan Moskous kant staan in het dispuut met Peking. Stemmen in het Amerikaanse republi keinse hoofdkwartier leken aan te duiden dat Goldwater, die al maanden lang cri- tiek heeft op de Amerikaanse politiek van verzoening met Moskou. Kroesjtsjevs af treden zal aangrijpen om te betogen dat het zinloos is om met een Russische dic tator te onderhandelen, omdat hij van de ene dag op de andere kan verdwijnen en door een totaal onbekende vervangen kan worden. Een van de eerste vragen die men zich in de Westduitse Bondsrepubliek stelt is of Kroesjtsjevs opvolger of opvolgers als nog het lang omstreden bezoek aan Bonn zullen brengen, zoals dat eind januari met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zou zijn doorgegaan, zo meldt onze corre spondent in Bonn. Het is echter onmoge lijk nu al met voorspellingen te komen. Een doorgaan van het bezoek aan Bonn zou het bewijs kunnen zijn dat voor de nieuwe machthebbers' het Duitsland-pro- bleem van hetzelfde belang is als het was voor Kroesjtsjev. Alerts Adzjoebei, de schoonzoon van Nikita Kroesjtsjev. Een van de vice-voorzitters van de S.P.D., de vroegere communist Herbert Wehner, zei „De veranderingen in de hoogste functies in de Sovjet-Unie zul len een voortzetting en waarschijnlijk een bespoediging van de interne veranderin gen in de gehele communistische wereld betekenen". De leider van de Britse socialisten, Ha rold Wilson, zei gisteravond in een televi sie-vraaggesprek de nieuwe Russische pre mier Kosygin zeer goed te kennen. Hij noemde hem een zeer taaie, uiterst bekwa me onderhandelaar en een groot specia list op het gebied van de industriële ont wikkeling, aldus onze correspondent in Londen. Premier Douglas Home van Engeland had op het aftreden van Kroesjtsjev „geen commentaar". Franse regeringskringen zijn volkomen verrast door het nieuws uit Moskou. Van officiële zijde is geen commentaar gege ven aan onze Parijse medewerker. (President De Gaulle keert vandaag uit Zuid-Amerika terug.) In Parijs vraagt men zich met grote vreze af of de stalinisten zich nu op de Kroesjtsjev-politiek zullen willen wreken. De Italiaanse communisten zijn kenne lijk door de ontwikkelingen in Moskou verrast. De leiders van dè partij, dé mach tigste communistische groepering in West- Europa, kwamen gisteravond, nadat de stroom van geruchten aanzwol, in verga dering bijeen, zo deelt onze Roemeense Advertentie de Om Zalig T.V. te kijken of languit leunend uit te blazen van een vermoeiende dag. Het kèn in deze prachtstoel bekleed met makkelijk schoon te houden skai-flor. In zwart en wit, tobacco, rood en blauw. Normale prijs 85.- bij 't Binnenhuis voor Haarlem, Julianapark 60, tel. (02500)-54530 Volgens het in Oslo verschijnende dag blad „Arbeidersbladet" lijdt Kroesjtsjev aan een ernstige hartziekte. De ex-pre mier had tijdens zijn bezoek aan Noorwe gen, in de afgelopen zomer, zijn medisch dossier bij zich. „Noorse artsen hadden er kennis van genomen om paraat te zijn wanneer dat nodig zou zijn," aldus het blad. Het Russische persbureau Tass heeft in zijn berichten over het aftreden van Kroesjtjev met geen woord gerept over diens verdiensten en zich van eer betoon onthouden. De veronderstelling, dat verschillen van mening over de bui tenlandse politiek van de Sovjet-Unie aan de wijziging in de leiding van het land ten grondslag zouden liggen is het hoofd element in de speculatieve beschouwin gen over de jongste mutatie in de opperste leiding van de Sovjet-Unie. TIRANA (Reuter Het Albanees Radio- Tirana verklaart naar aanleiding van de vervanging van Kroesjtsjev dat deze is ontslagen wegens zijn vijandige houding jegens Peking. Albanië heeft China steeds gesteund in het ideologisch conflict met de Sovjet-Unie. Andere radiostations van Oost-Europa hebben nog geen commentaar geleverd en alleen de korte Russische bekendmaking uitgezonden. TOEN BREZJNEV in juli van dit jaar zijn functie van Russisch president neer legde was het al duidelijk dat hij een tre de omhoog was gegaan in de Sovjet-hiër archie. Brezjnev, 57 jaar oud is gereserveerder en bedachtzamer dan Kroesjtsjev. Hij heeft zich afzijdig gehouden van bepaalde punten in diens politiek. Zo hield hij zich buiten het ideologische debat met Peking, waardoor hij vrij bleef voor een mogelijke poging tot verzoening met de Chinezen. Leonid Brezjnov is op 18 december 1906 in een arbeidersgezin in de Oekraïne ge boren. In de jaren voor de oorlog werkte hij als technicus in de Oeral, daarna als ingenieur. Hij werd in de wereldoorlog be vorderd tot luitenant-generaal. Na Stalin werd hij door het 19de partijcongres ge kozen tot lid van het presidium en secre taris van het Centrale Comité. Bij de verwijdering van de „anti-partij- groep", werd hij benoemd tot volledig lid van het presidium. Op 7 mei 1960 verving Brezjnev de oude maarschalk Worosjilov. Op 15 juli 1964, tijdens een bijeenkomst van de Opperste Sovjet, werd Brezjnev als president van de Sovjet-Unie vervan gen door Anastas Mikojan om zich beter te kunnen wijden aan zijn functie in het secretariaat van het Centrale Comité. Alexei Nikolajevitch Kosygin, een be trekkelijk onbekende figuur in de hiërar chie van het Kremlin, werd in 1960 be noemd tot eerste plaatsvervangende pre mier. Hij bleef lid van het presidium van het Centrale Comité van de communistis- sche partij. Hij wordt al lang beschouwd als een mogelijke opvolger van Kroesjtsjev. Kosygin werd in 1904 in Sint Petersburg (nu Leningrad) geboren. Hij nam dienst in het rode leger in 1919 en werkte later als leraar, ploegbaas in een fabriek en directeur van een textielfabriek. In 1939 werd hij aangesteld als commissaris van de textielindustrie. Hij hield die functie tot de dood van Stalin 1953. De enige po litieke moeilijkheid die Kosygin blijk baar heeft ondervonden vond plaats in 1952 toen hij niét werd benoemd als lid van het nieuwe presidium van het Cen trale Comité. Na de dood van Stalin is zijn positie voortdurend sterker geworden. Hij werd lid van het presidium in 1957. Hij heeft een groot deel van zijn energie aan de economische organisatie van de Oosteuropese landen besteed. correspondent mee. Het communiqué dat na afloop van de bijeenkomst verscheen noemde Kroesjtsjev een van de belangrijk ste strijders voor de vrede en de politiek van de vreedzame coëxistentie. Die poli tiek wordt genoemd: „Een essentieel en onvervreemdbaar onderdeel van de visie van de Italiaanse communistische partij". Het officiële persbureau van communis tisch China, „Nieuw China" deelde giste ren het aftreden van Kroesjtsjev als pre mier en partijleider mee. In de radio-uitzending werd geen com mentaar geleverd. De voorzitter van de Australische com munistische partij, Hill, heeft het aftre den van Kroesjtsjev „een grote overwin ning van het communisme" genoemd. Hij zei dat Kroesjtsjev de neiging had „het ■socialisme door het kapitalisme te vervan gen". Knud Jespersen, secretaris van de Deen se C.P., is van mening dat de mutatie in Moskou beslist geen politieke verande ring zal brengen. De vervanging van Kroesjtsjev heeft in Joegoslavië vrees voor de toekomst ge wekt. Regerings- en partijfunctionarissen gebruikten in particuliere gesprekken de woorden „geschokt", „ontzet", „verstomd". De mensen op straat leken het niet te kunnen geloven. Zij zeiden „Hij was een goede man, wat gaat er nu gebeuren?" De autoriteiten in Praag waren verrast, maar er waren vele aanwijzingen dat Kroesjtsjev geschil met Mao The Toeng en de Chinezen in Tsjechoslowakije ern stige bezorgdheid had gewekt. Ook andere landen in het Sovjet-kamp zijn ongerust over de dreigende scheuring in de com munistische beweging. De Nobelprijs 1964 voor geneeskunde is aan twee geleerden toegekend. De Amerikaanse scheikundige van Duit se afkomst, professor Konrad Bloch van de Cambridge universiteit in de VS (boven) deelt de prijs met profes sor Feodor Lynen, verbonden aan het beroemde Max Planck-instituut in München. (Van onze correspondent) WASHINGTON Er is een lelijke dom per gezet op de tot nu toe triomfale ver kiezingscampagne van president Johnson, omdat zijn intiemste en belangrijkste me dewerker Walter Jenkins ontslag heeft moeten nemen in verband met een zeden- schandaal. Jenkins, 46 jaar oud, en vader van zes kinderen, blijkt al tweemaal gearresteerd te zijn wegens homosexuele handelingen in een Washingtons gebouw dat dicht bij het Witte Huis ligt. De eerste keer werd Jenkins gearresteerd in 1959 maar de zaak kwam niet in de openbaarheid. Zes oktober liep Jenkins opnieuw tegen de lamp. Ditmaal was het schandaal niet meer stil te houden. Jenkins liet zich de zer dagen, nadat journalisten bij'het Wifte Huis hadden geïnformeerd, in een zieken huis opnemen. Hij nam zelf zijn ontslag, na précies 25 jaren van trouwe arbeid voor president Johnson. Het zedenschandaal van een van de hoogste ambtenaren in het Witte Huis komt hoogst ongelegen voor president Johnson, die toch al moeite genoeg heeft de kiezers ervan te overtuigen dat in het Witte Huis een hoge moraal en fatsoen heersen. Uit alles blijkt namelijk dat de vraagtekens, die miljoenen Amerikanen zetten bij Johnson's op miraculeuze wijze vergaarde fortuin van ruim tien miljoen dollar en bij zijn relaties met de dubieuze vroegere democratische fractiesecretaris Bobby Baker, de belangrijkste barrières vormen voor een overweldigende verkie- NEW YORK (Reuter) Het echtpaar Sokolov, dat door de Verenigde Staten is uitgewezen, is donderdagavond in New York aan boord van een vliegtuig gezet, met bestemming Tsjechoslowakije. Alexandre Sokolov en zijn vrouw wer den beschuldigd van spionage voor de Sovjet-Unie, maar kort na de opening van het strafproces trok de Amerikaanse rege ring zonder nadere uitleg de aanklacht in. Algemeen werd aangenomen, dat de Amerikaanse regering niet wilde dat ge heimen over de binnenlandse veiligheid tijdens de openbare terechtzitting onthuld zouden worden. MOSKOU (AFP) Gisteren is in Cha- barovsk een bijeenkomst van Russische en Chinese grenscommissies voor de spoor wegen beëindigd. Over alle vraagstukken van wederzijds belang bestond „begrip". Vertegenwoordigers van de Russische trans-Baikal spoorweglijn en de Chinese spoorwegen van Charbine en Titzikar heb ben een protocol getekend, aldus Tass. DACCA (AFP) BIJ hevige vechtpar tijen, die zich in Khoelna in Oost-Pakistan hebben voorgedaan, tussen arbeiders die zijn aangesloten bij elkaar bestrijdende vakbonden, zouden 34 mensen om het le ven zijn gekomen. De arbeiders werken in jutespinnerijen. Er zijn troepen naar de stad gezonden om de orde te herstellen. Rond 90.000 ar beiders staken op het ogenblik. Zij eisen hogere lonen. Na de vechtpartijen zouden 280 arrestaties zijn verricht. Rechterlijke macht. Bij koninklijk besluit is aan mr. J. Spreij op zijn verzoek met ingang van 1 april 1965 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-presi dent van het gerechtshof te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in rechter lijke betrekkingen bewezen diensten. zingsoverwinning van Johnson op drie no vember. Het Jenkins' schandaal zal er nu zeker toe bijdragen die vraagtekens te vergro ten, vooral ook omdat de nu juist afge treden presidentiële assistent Johnson's rechter- én linkerhand vormde, over elk detail van de staatszaken was ingelicht en zelfs meer dan eens onmisbaar werd ge noemd. De uit Texas afkomstige Jenkins die al in 1939 in dienst trad van het toen malige lid van het Huis van Afgevaardig den Johnson, was bovendien ook nauw betrokken bij de ietwat ondoorzichtige privé-zaken van de president. Een tijdlang werkte hij voor het televi siestation van de vrouw van Johnson, dat zich van een slecht gaand zaakje in korte tijd tot een miljoenenaffaire ont wikkelde. Ook in verschillende merkwaar dige transacties van onroerend goed door de Johnsons in Texas speelde Jenkins een rol. Bovendien bleek de presidentiële assistent ook betrokken te zijn geweest bij een nog steeds niet opgehelderd onderdeel van de Bobby Baker-zaak, waarbij Jen kins een verzekeringsagent onder druk zou hebben gezet reclametijd te kopen op het televisiestation van de Johnsons in ruil voor een levensverzekeringspolis op het leven van de toenmalige vice-president. De republikeinen wrijven zich natuurlijk in de handen over het schandaal. Het is koren op hun molen, die trouwens toch al bijna alleen nog maar draait op het de nadruk leggen op het gebrek aan mo raal en eerlijkheid in het Witte Huis. Dat betekent evenwel niet dat senator Barry Goldwater van plan is op het Jenkins' aanbeeld te gaan hameren. Hij lijkt te willen blijven bij Bobby Baker en Billy Sol Estes, een andere du bieuze figuur uit Texas, die kans zag in transacties met de regering in Washing ton miljoenen achterover te drukken. Goldwater wil alleen op het Jenkins' schandaal ingaan voorzover de nationale veiligheid ermee in het geding is. En die is in het geding, dat staat wel als een paal boven water. Jenkins beschikte namelijk over de meest geheime informaties en nam waar schijnlijk ook deel aan de zittingen van de Nationale Veiligheidsraad. In ieder ge val had hij inzage in uiterst geheime in lichtingen over kernwapens. Een man die in de afgelopen vijf jaar tot tweemaal toe voor een zedendelict werd gearres teerd, zou bloot kunnen staan aan chan tage en lijkt uiteraard niet de aangewezen figuur voor een positie, waarin hij toe gang heeft tot de hoogste staatsgeheimen van de Verenigde Staten. Mijnwerkers met „achterlicht". Sinds en kele dagen zijn de ondergrondse mijn werkers van de staatsmijnen uitgerust met een „achterlichtje". Dat bestaat uit een streep rode scotchlite van zeven bij vier centimeter, die achter op de harde petten is aangebracht. Deze maatregel is genomen om de ondergronders te be schermen tegen achteropkomend verkeer. Van die groene Wanneer ik soms een of ander huis middeltje bij de drogist of de apotheker koop ter bestrijding van een licht licha melijk ongemak, dan lees ik altijd met passende aandacht de documenten waar in die kokertjes of doosjes met dingetjes gewikkeld zijn. Die zijn immers altijd zo lekker geruststellend en kalmerend zeker in hun rijke belofte van onmiddel lijke genezing; na die lectuur voelt men zich al drie-kwart beter net alsof er zo'n ouderwetse huisarts met baard en pandjesjas en piepklein koffertje van even na de Amerikaanse burgeroorlog aan het ziekbed is verschenen en zegt dat hij die narigheid wel even onmiddellijk zal laten verdwijnen. Omdat ik een wat ruwe, schraperige keel had kocht ik zo'n blikken doosje met eucalyptus-menthol gommetjes, u kent ze wel: lichtgroen, met suiker en ze zijn niet eens lekker. Er viel een vracht papiertjes van onder het dekseltje en ik las: Een Dinges-pastille, die langzaam in de mond smelt, doet met volle teugen de geuren inademen van pijnboom- en eucalyptusbos- sen. Het ideale middel ter verzorging en bescherming van keel, longen en luchtpij pen, bij koude en infectie-gevaar. Bent u schor? Bent u hees? Hebt u keelpijn? Gaat u op ziekenbezoek? Moet u bij vochtig en/of koud weer naar buiten? Komt u in een stoffige omgeving.(enz. enz.).Stelt u prijs op een frisse adem? (enz. enz.) Gebruiksaanwijzing: de pastille langzaam in de mond laten smel ten. Kinderen: één tot vier pastilles per dag; in hun geheel of in stukjes gesne den (de pastilles) naar gelang van de leeftijd (van de kinderen). Volwassenen: 8 tot 10 pastilles per dag en zo nodig nog enkele meer. Ouden van dagen doen ver standig een Dinges-pastille te nemen bij het naar bed gaan. De echte Dinges-pas- tilles bevatten plantaardige extracten en geen aconitum, morphine, treptolromaline arboreticum, pramaldehyt, strontium, marihuana.(enz. enz. enz.).Dubbe le werkzaamheid, inhalatie en absorptie. slijmvliezen.keel.luchtpijp.bron- chiënlongen (enz. enz.)onder voortdurende controle (enz)we reldreputatie.(enz. enz.)... Toen ik dat allemaal gelezen had, heb ik die groene gommetjes nog eens extra- aandachtig bekeken en mij een bevoor recht mens gevoeld. Vroeger (verbeeldde ik mij; maar dat kan niet juist zijn) kreeg je diezelde din getjes uit een stopfles bij de drogist zon der al dat papier met verhalen. Op het etiket op die stopfles stond alleen maar: voor de hoest en een zak-vol kostte een dubbeltje. De lectuur helpt mij overigens beter dan de gommetjes zelf, want daar ga ik van hoesten omdat ze zo verduveld scherp zijn. Katjesdrop zonder lectuur is ook zo gek niet, hè dokter? Floris Flaneur Advertentie 25 SIGARETTEN F 1.25 IJzeren gordijn. In de nacht van woensdag Metaalmoeheid. De Britse kernbommen- op donderdag zijn acht Oostduitsers, in leeftijd variërend van zeventien tot 22 jaar, naar West-Duitsland gevlucht. Zij passeerden op verschillende plaatsen de grens Van Neder-Saksen. Bij Eschwege werd een vluchteling waarschijnlijk door Oostduitse grenswachten neergeschoten. Met een auto werd hij door de Oostduit sers weggevoerd. Spion. Het bondsgerechtshof in Karlsruhe heeft een Oostduitse agent, de 42-jarige Alfred Weise uit Dessau, veroordeeld tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf we gens het onderhouden van staatsgevaar lijke betrekkingen en het uitleveren van staatsgevaarlijke inlichtingen. Plat. Een Deense commissie is donderdag in Bonn aangekomen voor besprekingen over Deense en Westduitse rechten op het continentaal plat. Diefstal. Uit een museum in Montreal is een tekening van Rembrandt, „de dood van Jacob" gestolen. werpers van het type „Valiant", de oudst van de V-vloot welke verder ook de ty pes Victor en Vulcan omvat, worden aan de grond gehouden omdat er tekenen van metaalmoeheid in de draagvlakken zijn ontdekt, aldus een mededeling van het ministerie van defensie. Beslag. De Canadese luchtvaartmaat schappij World Wide Airways heeft in Montreal beslag laten leggen op een Cubaanse Iljoesjin-18. Zij heeft een vor dering van bijna een miljoen dollar op de Cubaanse regering. Het beslag is op geheven nadat de Cubanen zekerheid voor een miljoen dollar hadden gesteld. Klacht. Op het moment dat hij zou wor den gearresteerd wegens het vermoorden van twee rechercheurs van de Newyork- se politie, heeft een 25-jarige bewoner van Brooklyn zich van het leven beroofd. De twee politiemannen hadden zich naar zijn woning begeven, omdat zijn vrouw een klacht wegens mishandeling had in gediend.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3